Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΕΙΓΟΝ ΟΑΕΔ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ


BABE

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 229
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακόμη πάντως εγώ δεν πήρα επίδομα.Μήπως μπαίνει κατά Αύγουστο?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

SOS! Έτυχε καμιά κοπέλα να έχει βρεθεί στη θέση μου? Αν ναι, ας με ενημερώσει!!! 31 Μάη απολύθηκα από το κέντρο ξένων γλωσσών που δουλεύω. Έχω ΠΗΤ 23/9. 56 μέρες πριν θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το επίδομα κυοφορίας και 62 μέρες μετά θα πάρω το επίδομα λοχείας. Σήμερα μπήκα στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ για να παίρνω το βοήθημα. Όταν θα πληρωθώ από ΙΚΑ, πρέπει να κόψω το βοήθημα του ΟΑΕΔ??? Επίσης, μετά την άδεια λοχείας, θα επαναπροσληφθώ στο φροντιστήριο που δούλευα... Δικαιούμαι το εξάμηνο μητρότητας από ΟΑΕΔ? Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μία υπάλληλος μου είπε όχι, ενώ μία άλλη μου είπε ναι. Σας παρακαλώ, όποια μπορεί να με διαφωτίσει!!!

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

SOS! Έτυχε καμιά κοπέλα να έχει βρεθεί στη θέση μου? Αν ναι, ας με ενημερώσει!!! 31 Μάη απολύθηκα από το κέντρο ξένων γλωσσών που δουλεύω. Έχω ΠΗΤ 23/9. 56 μέρες πριν θα πάω στο ΙΚΑ να πάρω το επίδομα κυοφορίας και 62 μέρες μετά θα πάρω το επίδομα λοχείας. Σήμερα μπήκα στο ταμείο ανεργίας του ΟΑΕΔ για να παίρνω το βοήθημα. Όταν θα πληρωθώ από ΙΚΑ, πρέπει να κόψω το βοήθημα του ΟΑΕΔ??? Επίσης, μετά την άδεια λοχείας, θα επαναπροσληφθώ στο φροντιστήριο που δούλευα... Δικαιούμαι το εξάμηνο μητρότητας από ΟΑΕΔ? Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μία υπάλληλος μου είπε όχι, ενώ μία άλλη μου είπε ναι. Σας παρακαλώ, όποια μπορεί να με διαφωτίσει!!!

Σας ευχαριστώ!!

 

 

Δεν κατάλαβα σε έδιωξαν ενώ ήσουν έγκυος??? αν ναι τότε πρέπει να τους καταγγείλεις γιατί σε προστατεύει ο νόμος.. το βοήθημα του οαεδ δεν θα το κόψεις ... για να πάρεις το εξάμηνο μητρότητας αν δεν κάνω λάθος πρέπει να δουλεύεις... καλύτερα μπές στην σελίδα του οαεδ για σίγουρα εκεί τα λέει όλα αναλυτικά..

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως ναι και θα πρέπει να μπουν τα χρήματα τον Αύγουστο. Στην απόφαση που σου έδωσαν απο τον Οαεδ δεν γράφει το ποσό????

 

Στην αποφαση γραφει το ποσο που επαιρνα καθε μηνα. Για το επιδομα αδειας δεν ξερω αν θα μου βαλουν η οχι. Λογικα ενα ποσο σε σχεση με το εξαμηνο που επιδοτηθηκα δεν θα βγει?

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην απόφαση σου γράφει όλα τα ποσά που είναι να πάρεις. Αν τα δικαιούσαι θα σου γράφει οτι έχει αναλογία για δώρο Χριστουγέννων, δώρο Πάσχα και επίδομα αδείας.

Για ρίξτου μια ματιά , γιατί κι εγώ κατα τύχη είχα πάει στην τράπεζα και είδα οτι μου είχε κατατεθεί ποσό απο δώρο Χριστ/νων που δεν ήξερα οτι θα το πάρω.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Μπα...στην αποφαση που ειχα παρει τον Ιανουαριο αναφερεται το ποσο του επιδοματος μονο. Πριν μειωθει. 750 Ευρω. Τωρα ειναι 515. Αλλα λογικα θα πρεπει να παρω...Αν οχι ολο τουλαχιστον το μισο.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Κοπελιές καλησπέρα! Πήρα σήμερα στο υπουργείο εργασίας τηλέφωνο και μου είπαν σχετικά με το εξάμηνο ότι είναι ο βασικός μισθός, δηλαδή 518ανα μήνα(τόσο τον πήγαν τα καθίκια) δια του 2...:evil: Δηλαδή λιγο λιγοτερα απο 300 ευρώ.Να σας πω ότι είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ(ΕΟΠΥΥ), αορίστου χρόνου και με πλήρη απασχόληση(το δουλεύω το 8ωράκι μου!). Τώρα τί να πω! όποια ενημέρωση χρήσιμη...

 

να ρωτησω κ εγω κατι..ποσο εχει παει ποια το μηνιαιο ποσο? κ εγω αοριστου χρονου,μισηωτη,8ωρο κανονικα.μονο 300?? πως θα τα βγαλουμε περα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω που παιρνω το εξαμηνο εδω και 5 μηνες ειναι 518

το δια 2 που λεει η κοπελα δε το καταλαβα γιατι της το ειπαν

 

515 λοιπον.κ ελπιζω να μη μειωθει κ αλλο μεχρι να κανω χρηση το 6μηνο.σε ευχαριστω

 

518σορρυ

Link to comment
Share on other sites

515 λοιπον.κ ελπιζω να μη μειωθει κ αλλο μεχρι να κανω χρηση το 6μηνο.σε ευχαριστω

 

518σορρυ

 

συγνωμη για να καταλαβω και εγω.Τα 518Ε τι ειναι?Επιδομα κυησης?Δηλαδη για τις 56ημερες?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για να καταλαβω και εγω.Τα 518Ε τι ειναι?Επιδομα κυησης?Δηλαδη για τις 56ημερες?

 

 

Τα 518 που γραφει (ειναι 514 για την ακριβεια)ειναι το μηνιαιο ποσο του 6μηνου του ΟΑΕΔ.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γνωρίζεται πόσο περίπου πληρώνει ο οαεδ το μήνα για το 6μηνο όταν είσαι με 6ωρη απασχόληση στην εργασία σου και όχι 8ωρο?Είναι να πάω να καταθέσω τα χαρτιά μου σε λίγες μέρες αλλα ακόμη δεν είμαι σίγουρη για το αν με συμφέρει.Στη δουλειά μου παίρνω 700ε είμαι βοηθός λογιστή.Αν είναι κοντά στα 300ε είναι λίγα και δεν με συμφέρει αλλά δεν μου πάει και η καρδιά ν'αφήσω το αγγελούδι μου τόσο μικρό.Ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γνωρίζεται πόσο περίπου πληρώνει ο οαεδ το μήνα για το 6μηνο όταν είσαι με 6ωρη απασχόληση στην εργασία σου και όχι 8ωρο?Είναι να πάω να καταθέσω τα χαρτιά μου σε λίγες μέρες αλλα ακόμη δεν είμαι σίγουρη για το αν με συμφέρει.Στη δουλειά μου παίρνω 700ε είμαι βοηθός λογιστή.Αν είναι κοντά στα 300ε είναι λίγα και δεν με συμφέρει αλλά δεν μου πάει και η καρδιά ν'αφήσω το αγγελούδι μου τόσο μικρό.Ευχαριστώ για την απάντηση

 

 

Εγω δουλευα 7ωρο και παιρνω τα ιδια με τις 8ωρες,σε εχει δηλωμενη σαν ημιαπασχοληση η σαν 30 ωρες την εβδομαδα?

 

Νομιζω οτι οι 4ωρες παιρνουν τα μισα,απο εκει και πανω νομιζω ολες το ιδιο,δηλαδη 514 ευρω(αλλα δεν το λεω με σιγουρια)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

sofaki με εχει δηλωμένη ως ωρομίσθια ημιαπασχόληση.Δηλαδή μαζι με την πρόσληψή μου στην επιθ.εργασίας έχει κατατεθεί και η σύμβαση μερικής αλλα αναφέρει οτι δουλεύω 6ωρο.Μακάρι να είναι όσα λες τα χρήματα.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η άδεια εξαμήνου (προστασίας μητρότητας) ξεκίνησε 17/01/2013. (Εχω 2 εργοδότες με 4ωρη απασχόληση απο τον κάθε ένα που σημαίνει οτι εργάζομαι με πλήρη απασχόληση - και οι 2 συμβάσεις μου είναι αορίστου χρόνου-. Απο τον ΟΑΕΔ με ενημέρωσαν ότι θα λάβουν υποψη την full time απασχόληση και ότι το ποσό της επιδότησης θα κατατίθεται στο τέλος κάθε μήνα σε προσωπικό λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας. Τα πρώτα χρήματα που έλαβα είναι 236,36. Αυτά δικαιούμαι τελικα? Μηπως έχει γίνει κάποιο λάθος?? Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια εξαμήνου (προστασίας μητρότητας) ξεκίνησε 17/01/2013. (Εχω 2 εργοδότες με 4ωρη απασχόληση απο τον κάθε ένα που σημαίνει οτι εργάζομαι με πλήρη απασχόληση - και οι 2 συμβάσεις μου είναι αορίστου χρόνου-. Απο τον ΟΑΕΔ με ενημέρωσαν ότι θα λάβουν υποψη την full time απασχόληση και ότι το ποσό της επιδότησης θα κατατίθεται στο τέλος κάθε μήνα σε προσωπικό λογαριασμό της Εθνικής Τράπεζας. Τα πρώτα χρήματα που έλαβα είναι 236,36. Αυτά δικαιούμαι τελικα? Μηπως έχει γίνει κάποιο λάθος?? Ευχαριστω εκ των προτέρων!!!:rolleyes:

 

Αυτά είναι γιατί υπολογίζουν οτι πληρώθηκες για 13 μέρες. Από τον επόμενο μήνα που θα είναι ολόκληρος θα πληρωθείς 514 ευρώ καθαρά. Είναι το ποσό για την πλήρη απασχόληση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια καλησπέρα σήμερα περίμενα να μπει η 6η δόση από το επίδομα μητότητας του οσεδ και δεν έχει μπει ξερει καμία γιατί και κάτι ακομα επίδομα αδειας καλοκαιριού παίρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα σήμερα περίμενα να μπει η 6η δόση από το επίδομα μητότητας του οσεδ και δεν έχει μπει ξερει καμία γιατί και κάτι ακομα επίδομα αδειας καλοκαιριού παίρνουμε.

 

 

καλησπέρα! και σε εμένα δεν μπήκαν σήμερα τα χρήματα του επιδόματος...

Γνωρίζει κανείς κάτι?

DZixp3.png

vVzep3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο για την 1η παρασκευή του μήνα γτ σε έμενα έμπαιναν πάντα 1η του μήνα και ποτέ δεν ήταν παρασκευή...μόνο μια φορά που 1η του μήνα έπεφτε Σαββάτο μπήκαν 31 παρασκευή...όταν είχα ρωτήσει κάθε πότε μπαίνουν μου είχαν πει τις πρώτες 10 μέρες του μήνα...το θέμα είναι ότι πάντα έμπαιναν 1η τώρα γτ να μην μπουν?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...