Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γάλα να δώσω στο μικρό μου???Έχω μπερδευτεί!!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!!

Ό μικρός μου είναι 25,5 μηνών και απο 9 μηνών που σταμάτησε το θηλασμό πίνει (ύστερα απο συμβουλή του παιδιατρού μας) γάλα σκόνη(Almiron Nutricia).

Tώρα σκέφτομαι να το αλλάξουμε αλλά έχω πραγματικά μπερδευτεί...

Ο παιδιατρός μας επιμένει σε παιδικά εμπλουτισμένα γάλατα( πρότινε το ΑΒΓ ή Advance αλλά θα ήθελα να το αποφύγω)...Σε πρόσφατες έξετάσεις που κάναμε στο μικρό όλα βγήκαν σούπερ και ο παιδιατρός μας μας έδωσε πολλά μπραβο για την διατροφή του...

Φρέσκο παιδικό,εβαπορέ παιδικό,μακράς διαρκείας παιδικό,φρέσκο που πίνουμε εμείς(ΕΒΟΛ ή Όλυμπος) ή γάλα σκόνη μέχρι τα 3 τουλάχιστον????΄

Τι είναι καλύτερο για ένα νήπιο????

Θα ήθελα να του δώσω το Βιολογικό Όλυμπος μιάς και τρώει ήδη το βιολογικό γιαουρτι αλλά φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα....Πίνει το καλό μου 300ml την φορά και φοβάμαι μην το κόψει...

Το φρέσκο μπορει να δημιουργησει πρόβλημα στην κοιλίτσα του????

Η σκόνη είναι πράγματι το πιό καλό απο όλα τα γάλατα????

Το εβαπορε να το αποφύγουμε τελείως????

Πώς περνάμε απο το ένα είδος γάλακτος στο άλλο????

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το καλυτερο γαλα για παιδια ανω του ετους ειναι το φρεσκο. Οσο πιο φρεσκο τοσο καλυτερα, αν ειναι δυνατον δηλαδη και απο το γαλατα να το παρεις.

 

Τα φρεσκα παιδικα εχουν μεσα διαφορες γλυκαντικες ουσιες, κι εχουν υποστει μεγαλη επεξεργασια προκειμενου να "εμπλουτιστουν".

 

Απο'κει και περα ειναι και το θ'αρεσει στο παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Παρομοίως η συμβουλή της δικής μας παιδιάτρου ήταν όταν αποθήλασε η μικρή στους 15 μήνες να της δίνουμε φρέσκο. ( και μάλιστα αποβουτυρωμένο γιατί είχε αρκετό βάρος)

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμασεις το γρεσκο που πινετε εσεις και να δεις πως θα παει.. Εμας μας ειπε η παιδιατρος οτι μετα τα 2 δεν χρειαζονται εμπλουτισμενο γαλα. Εγω ομως τους δινω ακομη παιδικο γιατι:

1.Ο μεγαλος μου δεν εχει ακομη ισοροπημενη διατροφη και το παιδικο γαλα ειναι εμπλουτισμενο με βιταμινες.

2. Εδω δεν εχει τοσο μεγαλη ποκιλια και θελω να πιστευω οτι το παιδικο γαλα ελεγχετε περισσοτερο.

3. Το σουπερμαρκετ μας δεν φερνει φρεσκο πληρες

4. Δεν εχουμε την δυνατοητα να αποθηκευσουμε πανω απο 1 μπουκαλι στο ψυγειο και οι 2 μαζι πινουν περισσοτερο απο 1 λιτρο την ημερα

Link to comment
Share on other sites

H paidiatros mas exei pei oti pleon einai etoimi na pinei to idio gala me emas....an fusika to dexetai to peptiko tis..distixws me emas to fresko tin pirakse...twra pinoume advance alla 8a kanoume mia nea dokimi suntoma.

 

Nomizw oti to kalitero einai na kaneis mia dokimi kai na deis pws 8a paei ....afou proetoimaseis fysika to mikro sou me mia sizitisi...

 

H mirki mou (idias ilikias me to diko sou) einai polu pio dektiki se nea pragmata meta apo mia sizitisi...etsi kataferame kai emeis na kanoume ti dokimi..

 

Kali epituxia!!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις κορίτσια!

Μόλις τελειώσουμε το τελευταίο κουτί σκόνη θα δοκιμάσω να του δώσω φρέσκο και βλέπουμε...ελπίζω να το δεχτεί!!!!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

και μεις απο 15 μηνων της δινουμε το Ολυμπος το Βιολογικο, και καμια φορα της παιρνω το Ολυμπος το επιλεγμενο, που εχει 2 μερες μονο διαρκεια. Το πινει με τρελα...καταναλωνει1 λιτρο την ημερα η κυρια...και μεις οταν τελειωσε η σκονη απλα της εδωσα φρεσκο, τιποτε αλλο, το ηπιε χωρις να νιωσει καποια διαφορα, ισα ισα που τη σκονη την επινε με δυσκολια προς το τελος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Eμενα μεχρι κ τωρα 2,5 πινει το almiron σε σκονη 2+ , αλλαπρεπει να της το αλλαξω, της πηρα το advance , κ...δεν της αρεσε!!!!! θελω το αλλο μου λεει!! τι κανω?

δεν θελω να το κοψει!!! κρυο το ηπιε στο ποτηρι!!! αλλα ζεστο στο μπιμπερο οχι!! τι παραξενα που ειναι ωρες ωρες!!! τι κανω οεο?

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μεχρι κ τωρα 2,5 πινει το almiron σε σκονη 2+ , αλλαπρεπει να της το αλλαξω, της πηρα το advance , κ...δεν της αρεσε!!!!! θελω το αλλο μου λεει!! τι κανω?

δεν θελω να το κοψει!!! κρυο το ηπιε στο ποτηρι!!! αλλα ζεστο στο μπιμπερο οχι!! τι παραξενα που ειναι ωρες ωρες!!! τι κανω οεο?

 

 

αν το προτιμα κρυο και στο ποτηρι,τοτε ας το πινει ετσι απο το καθολου...αλλωστε θα εισαι και τυχερη που θα κοψετε το μπιμπερο...

ο γιος μου πινει σκονη το s26 gold ακομα γιατι ειναι κατηγορια φτερου και η παιδιατρος θεωρει οτι τουλαχιστον τον ενισχυουμε λιγακι παραπανω ετσι...παντως,του εχω δωσει και φρεσκο για να κανω τεστ αν του αρεσει η γευση και δεν ειχα προβλημα...ελπιζω και οταν σταματησουμε την σκονη,να εξακολουθησω να μην εχω θεμα γευστικο

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου ειναι 29μηνων και πινει εδω και ενα χρονο σχεδων το ολυμπος βιολογικο....

Του εχω δωσει κι αλλα,οπως το γεωργικης σχολης....και αλλα φρεσκα και τα πινει ευχαριστα.

Πριν του δωσω αυτο,οταν κοψαμε τη σκονη,ειχα δοκιμασει τα παιδικα...δελτα ατβανς και νεστλε 1+...αλλα δεν τα ηθελε καθολου,εκανε εμετους και στα δυο...

ευτυχως του εδωσα το ολυμπος βιολογικο και σωθηκα!!!!!!!

 

Κανε μια δοκιμη και δες τι θα αρεσει στο παιδι.

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σας ενημερωσω οτι πριν λιγο ελαβα ενα e-mail σχετικα με τα φρεσκα γαλατα....οταν η συσκευασια ειναι χαρτινη απο κατω θα παρατηρησετε εναν αριθμο μονο του (ξεκαρφωτο)ο οποιος ειναι απο 1εως 5.Αυτο δειχνει ποσες φορες εχει επιστραφει και ξαναπαστεριωθει....δηλ.αν λεει 3ειναι η τριτη φορα που παει στα ψυγεια....το κρατος επιτρεπει μεχρι 5παστεριωσεις!!!! Καταλαβαινετε ποσο φρεσκα ειναι ετσι??!!!!!!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Εμείς κορίτσια δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα να αλλάξουμε γάλα...δεν του αρέσει τίποτα...ο παιδίατρος επιμένει πως τα φρέσκα γάλατα πιά δεν είναι ακριβώς φρέσκα και το ότι πίνει σκόνη μόνο καλό του κάνει το έχει πρώτο στην λίστα του (όχι συγκεκριμένη μάρκα)...συνεχίζουμε λοιπόν ακόμα με σκόνη μέχρι τα 3 και βλέπουμε...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερωσω οτι πριν λιγο ελαβα ενα e-mail σχετικα με τα φρεσκα γαλατα....οταν η συσκευασια ειναι χαρτινη απο κατω θα παρατηρησετε εναν αριθμο μονο του (ξεκαρφωτο)ο οποιος ειναι απο 1εως 5.Αυτο δειχνει ποσες φορες εχει επιστραφει και ξαναπαστεριωθει....δηλ.αν λεει 3ειναι η τριτη φορα που παει στα ψυγεια....το κρατος επιτρεπει μεχρι 5παστεριωσεις!!!! Καταλαβαινετε ποσο φρεσκα ειναι ετσι??!!!!!!!!!

 

μάλλον μύθος είναι σαν τα μαγνητάκια στο ψυγείο.. πιο πιθανό το βρίσκω να υποδηλώνει κάτι για τα συστατικά της συσκευασίας (όπως γίνεται και στα πλαστικά)... σε καμία νομοθεσία δεν βρίσκω αυτό που λες πάντως...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

μάλλον μύθος είναι σαν τα μαγνητάκια στο ψυγείο.. πιο πιθανό το βρίσκω να υποδηλώνει κάτι για τα συστατικά της συσκευασίας (όπως γίνεται και στα πλαστικά)... σε καμία νομοθεσία δεν βρίσκω αυτό που λες πάντως...

Τι να σου πω,μπορει και να εχεις δικιο.Η αληθεια ειναι οτι επιρεαστικα παντως,οπως και αυτο για τα μαγνητακια,τα οποια τα εβγαλα απο το ψυγειο.Οσο περι νομοθεσιας δεν το εγραψα εγω αλλα και αυτο μου το ειπαν!!!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ψαχνοντας λιγο για το πιο καταλληλο γαλα στην ηλικια των 12 μηνων που μπορουμε να περασουμε και στο φρεσκο .....μπερδευτηκα φυσικα!!!!

Ο μικρουλης ειναι κοντα 11 κιλα και 78 εκ υψος, τρωει τα γευματα του κανονικα και σε πλουσιες μεριδες, φρουτα, δημητριακα, γιαουρτι, οσπρια και ποσοτητα γαλακτος περιπου 600ml την ημερα.

Τι κανω????

 

  • Συνεχιζω με φορμουλα?
  • περναω σε τυπου neslac 1+ (χαρτινο κουτι)
  • φρεσκο τυπου ADVANCE
  • ή φρεσκο κανονικο?

Την ιδεα του εβαπορε την εχω απορριψει .

Εσεις τι γαλα δωσατε σε αυτη την ηλικια?

 

Διαβασα και το αυτο το ποστ του γιατρου και μαλλον θα ακολουθησω το ενστικτο μου και θα συνεχισω με φρεσκο βιολογικο ή κατσικισιο.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες αυτό το θεμα, που έχει απαντήσει και παιδίατρος, ο Στελιος Παπαβέντσης

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24040&highlight=%F0%E1%E9%E4%E9%E1%F4%F1%EF%F2+%F0%F1%EF%F4%E5%E9%ED%E5%E9+%F6%F1%E5%F3%EA%EF+%E3%E1%EB%E1&page=2

 

Φρεσκο γαλα ειναι προτιμότερο, αλλά σιγουρα εχει να κανει και με το παιδί. Ο γιος μου για παραδειγμα μεχρι τα 3 επινε γάλα σκονη και τωρα του δίνω μακράς διαρκείας, αυτό με τη λιγοτερη λακτοζη (όχι παιδικό). Το φρέσκο τον πειράζει (κάνει διάρροια).

Καλές ειναι οι θεωρίες, αλλά πρεπει να "ακούς" και το παιδί.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε ιστοριες με το γαλα γιατι βασικα ειναι παιδι που δεν ενεργειτε ευκολα...εγω του εδινα το humana..μεχρι 8 μηνων του εδινα σκονη...μετα το αλλαξα και του δινω φρεσκο γαλα της μεβγαλ..δεν ειχαμε κανενα προβλημα ουτε δυσκοιλιοτηας ουτε διαρροιας η αλλεργιας...οπως ειπε και η προηγουμενη κοπελα ειναι αναλογα το παιδι...εσυ θα δεις τι αντιστοιχει στο δικο σου παιδι...και μην αγχωνεσαι...;)

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε ιστοριες με το γαλα γιατι βασικα ειναι παιδι που δεν ενεργειτε ευκολα...εγω του εδινα το humana..μεχρι 8 μηνων του εδινα σκονη...μετα το αλλαξα και του δινω φρεσκο γαλα της μεβγαλ..;)

 

Αν καταλαβα καλα ξεκινησες το φρεσκο γαλα απο τον 8ο μηνα?

Διαβασα σε διαφορα ποστ οτι δινουν γαλα φρεσκο απο τον 10ο μηνα περιπου αλλα και αλλοι αυστηρα μετα τον χρονο.

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το φρεσκο γαλα απλα το ζεσταινουμε ή πρεπει να το βρασουμε για να το δωσουμε στο μωρο?

 

δεν χρειαζεται βρασιμο.απλα το ζεσταινεις λιγο ωστε να το πιει πιο ευκολα!

xvt3p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχθες που πηγαμε στην παιδιατρο και ρωτησα την γνωμη της για το γαλα,ηταν καθετη.Οποιο γαλα θελω,αρκει να ειναι εμπλουτισμενο για να μην μου κανει το παιδι αναιμια.

Εγω του δινω καμια βδομαδα τωρα φρεσκο ΟΛΥΜΠΟΣ και του αρεσει πολυ,ουτε διαρροιες, ουτε τιποτα!

Μαλλον θα συνεχισω με φορμουλα, με φοβησε......

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

ελεος πια με τα (και καλά) εμπλουτισμένα γάλατα!

αν το παιδί κανει σωστή διατροφή και τρώει απ' όλα, τι να το κανω το εμπλουτισμένο?

οπως και οι ενήλικες, δε χρειαζομαστε πολυβιταμίνες αν η διατροφή μας περιλαμβάνει όλες τις διατροφικές ομαδες

και αν ειναι δυνατον, τι ανακρίβειες ειναι αυτές που λενε κάποιοι γιατροί, αφού ο σίδηρος δεσμευεται από το ασβεστιο, αν περιμενει κανεις να προλάβει ή να θεραπεύσει αναιμία πίνοντας γάλα, θα περιμένει για πολύ πολύυυυυ καιρό... :?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ελεος πια με τα (και καλά) εμπλουτισμένα γάλατα!

αν το παιδί κανει σωστή διατροφή και τρώει απ' όλα, τι να το κανω το εμπλουτισμένο?

οπως και οι ενήλικες, δε χρειαζομαστε πολυβιταμίνες αν η διατροφή μας περιλαμβάνει όλες τις διατροφικές ομαδες

....μεχρι που σκεφτηκα να της πω οτι δεν θελει πια να πινει γαλα και δεν του αρεσει κανενα.....να δω τι θα μου πει?????Δηλαδη ενα παιδακι που δεν πινει γαλα,θα παθει αναιμια?

Ο δικος μου πινει πανω απο 700ml την ημερα συν 200ml κατσικισιο που του φτιαχνω το απογευμα δημητριακα κρεμουλα HOLLE.

Βεβαια δεν σας κρυβω οτι του δινω παλι φορμουλα γιατι φοβηθηκα.....

Της φιλης μου το κοριτσακι πινει 50-70ml γαλα με το ζορι.....την φορα.Κινδυνευει να παρουσιασει αναιμια?Τι να πω :?

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την zouzounel!!ola ayta peri asbrestioy einai xazomares..an kai efoson to paidi den exei allergiko thema i kai peptiko toys dinete oti gala toys aresei!ego stin mikri moy poy einai 2 etvn tis dino biologiko olimpos kai an exei teleiosei sto market tha tis paro mikrefarmes i oti allo na nai.apla eimai kata toy evapore apo ti stigmh poy pinei fresko.i paidiatros moy eipe oti apo ti stigmi poy troei ta panta kai einai ygiestati na tis doso oti thelei apla eixe protimisi sto olimpos biologiko.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...