Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

...

Μην ανησυχείς, άσε τον και νηστικό, δεν θα πάθει τίποτα.

Αναφέρει η Campbell μια extreme περίπτωση παιδιού που έτρωγε μόνο υδατάνθρακες και όταν του αρχίσανε την GAPS δεν έφαγε τίποτα για ... 14 μέρες!!!

Μετά λέει έστρωσε και έτρωγε απ' όλα!

Κανονική απεργία πείνας! :D Που τα γράφει αυτά;

 

...

Αλλά το βασικό μόνο ο mesastoura μπορεί να το καταλάβει. Όταν ο ένας γονιός είναι αντίθετος ο άλλος δεν μπορεί να κάνει του κεφαλιού του. ...

Ό,τι βγει, όμως στο τέλος γιατί είναι πραγματικά πολύ ψυχοφθόρο. ...

:oops: Πράγματι, σας διαβάζω και θλίβομαι. Μάλλον πρέπει να σταματήσω το διάβασμα ... :oops: και να προσπαθήσω να ξεχάσω ότι γνωρίζω, να ζήσω στο ... matrix :lol:

Η γυναίκα μου αρνιόταν ακόμα και bio-kult, κάποια στιγμή πήρε , επειδή άρχισε αντιβίωση (τις είπα να παίρνει συστηματικά για αυτό το διάστημα, τώρα τι κάνει δεν ξέρω). Έτσι κάποια στιγμή που πρότεινα να πάρει η κόρη μου για μυξούλες δεν αρνήθηκε.

Στην κόρη μου όμως η μια κάψουλα δημιούργησε έντονα συμπτώματα (φούσκωμα, διάρροια). Και έτσι εκεί που δεν ήμουν σίγουρος πόσο gaps είναι είμαι πλέον αρκετά σίγουρος και ... ποιό θλιμμένος.

Το καλό και κακό είναι πως σπάνια αρρωσταίνουν έτσι δεν υπάρχει κίνητρο για κάποια τέτοια θεραπεία.

Όσο αφορά την gaps (αλλά και την ομοιοπαθητική αλλά εκεί λιγότερο - είναι και η ευκολία της), νοιώθω πολύ μόνος και κάνω λίγα μόνο πράγματα.

 

Καλή συνέχεια σε όλες σας στην μάχη σας, καλή δύναμη & υπομονή και επιμονή.

 

ΥΓ

Το ενθαρρυντικό από την άλλη είναι πως φτιάχνουμε κομπούχα, κεφιρ και αυτή την στιγμή γιαούρτι (πήρα 5,5 λίτρα Σταμου χθες Κυριακή)

Rosie, κάτι έγραψες για καλό "γίδινο" γάλα... με ενδιαφέρει.

Ξύπνησα στις 2.00 με πονόλαιμο, πως πέρασαν οι ώρες (γράφεται και πολύ πλέον :-) )

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Μesastoura μην απογοητεύεσαι! Πραγματικά ότι κάνεις είναι αξιοθαύμαστο και ότι πετυχαίνει κανείς καλό είναι και ας γίνεται σιγά σιγά...(κατακτάς εδάφη απ'οτι φαίνεται αργά αλλά σταθερά ;))

 

Εμένα η μικρή από τότε που ξεκίνησε κεφίρ έχει κολλήσει με το στήθος και είναι μέσα στη γκρίνια :mad:!!!! Περνάει die off προφανώς! Αλλά γκρινιάζει για τα ΠΑΝΤΑ! Δεν αντέχεται η γκρίνια :evil: Χτες δεν της έδωσα καθόλου γιατί με είχε τρελάνει παρ'ολο που ήθελε. Σήμερα λέω να της δώσω πολύ λίγο. Κι εγώ ήπια λίγο παραπάνω προχτες και χτες είχα πονοκέφαλο όλη μέρα αφού στο τέλος δεν άντεξα και πήρα ασπιρίνη :-( αλλά νόμιζα πως θα εκραγεί το κεφάλι μου :shock:

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vera τελικά σήμερα θα την πάρει την κρέμα γιατί έμπλεξε με την δουλειά του και δεν πρόλαβε. Αντε ανυπομονώ :P Εγώ θα την κάνω στο στυλ γιαουρτιού όπως είναι ωραία με το φαγητό!!

 

Να ρωτήσω δηλαδη αν παίρνουμε έτσι συστηματικά αυτή την κρέμα θα μπορούμε να την χρησιμοποιούμε και στα φαγητά τύπου αλά κρεμ?? Αν πείτε ναι ο άντρας μου θα κάνει πάρτυ!!! :lol::lol::lol: Εγώ δεν ήμουν ποτέ αυτού του φαγητού αλλά ο άντρας μου τρελαίνεται ειδικά με μανιτάρια και παρμεζάνα :-P

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κανονική απεργία πείνας! :D Που τα γράφει αυτά;

 

 

Τσ τσ τσ, εσύ μου έδωσες τα DVD! Έχω την εντύπωση ότι δεν άκουσες τις ομιλίες!!!

Χθες άρχισα ν΄ ακούω την ομιλία μιας άλλης για την ευαισθησία στα ηλεκτρομαγνητικά πεδία κτλ (στο ίδιο DVD με τις ομιλίες της Campbell), πολύ ενδιαφέρουσα αλλά δεν την τελείωσα, σήμερα αν τα καταφέρω.

 

Κατερίνα ναι, η ξυνή κρέμα χρησιμοποιείται ακριβώς όπως και η φρέσκια κρέμα.

Στα Yahoo groups τη βάζουνε και στα παγωτά, λέω να τη δοκιμάσω και σε πανακότα με γάλα καρύδας!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή πάντως ενθουσιάστηκε, λέω να της δίνω κυρίως αυτή που έφτιαξα με το κεφίρ γιατί έχει πιο πολλά προβιοτικά.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

:(

 

σκέψου πόσο υποφέρει που πλεον αν δεν είναι καποιος εκεί να της κάνει την ένεση, την κάνει μόνη της:( πρίν λίγο καιρό είχε κάνει έλκος μάλιστα σε ένα σημείο απο τις πολλές ενέσεις και τώρα έχει βαθιά ουλή εκεί

 

για τις ημικρανιες και τους εντονους πονους γενικοτερα φταινε και τα ιδια τα παυσιπονα που προκαλουν εξαρτηση και δηλητηριαση. Οσο πιο πολλα παιρνεις τοσο πιο πολυ αναγκη τα εχεις και σε μεγαλυτερη δοση. Πρεπει να σπασει ο κυκλος, να κανεις υπομονη και να μη παρεις. Εκτος απο τις αλλαγες στη διατροφη δηλαδη. Ειχα μεγαλο προβλημα προ εγκυμοσυνης με πονους περιοδου και επαιρνα τονους (μεσουλιντ κιολας που εχει απαγορευτει τωρα!! :shock::shock:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Rosie την κάνεις κεφιρ και μετά την ρίχνεις στο φαγητό κανονικά? Φυσικά θα καταστρέφονται τα προβιοτικά αλλά θα είναι ασφαλής για κατανάλωση χωρίς λακτοζη? Επίσης αυτή που λες οτί είναι απαστερίωτη μπορούμε να την ριξουμε και ως έχει ή καλύτερα να την ξυνίζουμε κι αυτή?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερίνα δες τη συνταγή με τους δύο τρόπους που έβαλα στο τόπικ των συνταγών.

Ναι, κρίμα είναι να τη ζεστάνεις γιατί θα καταστραφούνε τα προβιοτικά αλλά δεν πειράζει για μια στο τόσο.

Γι' αυτό είπα καλύτερα παγωτό ή πανακότα.

 

Και την άλλη θα πρέπει να τη ξυνίσουμε διαφορετικά δεν θα είναι legal.

 

Camouflage τώρα που θυμάμαι σου κράτησα σπόρους, ελπίζω να συναντηθούμε αύριο!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εχω μερες τωρα που προσπαθω να παραγγειλω bio-kult,fclo,butter oil,krill oil απο red23 και λεει οτι δεν εχει stock για καποια απο αυτα(μεχρι και τον αλλο μηνα).το ιδιο και στο funkyraw τα λαδια.(οχι κριλλ εκει)

υπαρχει αλλη ευρωπαικη πηγη για τα λαδια?biokult θα παραγγειλω απο feelunique που δεν εχει μεταφορικα-αγοραζετε τιποτα αλλο απο εκει?

 

τα προιοντα καρυδας του red τα εχετε δοκιμασει?

 

συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις:oops: αλλα περασα ενα προβλημα υγειας που με αγχωσε πολυ κι εχω μεινει πολυ πισω στη gaps,θα ηθελα να βαλω μια σειρα με τις παραγγελιες,(εχω κι απο iherb,χαμος θα γινει με τα τοσα που εχω σημειωσει εδω μεσα,ειναι και η πρωτη φορα απο κει ,:confused:)

Link to comment
Share on other sites

εχω μερες τωρα που προσπαθω να παραγγειλω bio-kult,fclo,butter oil,krill oil απο red23 και λεει οτι δεν εχει stock για καποια απο αυτα(μεχρι και τον αλλο μηνα).το ιδιο και στο funkyraw τα λαδια.(οχι κριλλ εκει)

υπαρχει αλλη ευρωπαικη πηγη για τα λαδια?biokult θα παραγγειλω απο feelunique που δεν εχει μεταφορικα-αγοραζετε τιποτα αλλο απο εκει?

 

τα προιοντα καρυδας του red τα εχετε δοκιμασει?

 

συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις:oops: αλλα περασα ενα προβλημα υγειας που με αγχωσε πολυ κι εχω μεινει πολυ πισω στη gaps,θα ηθελα να βαλω μια σειρα με τις παραγγελιες,(εχω κι απο iherb,χαμος θα γινει με τα τοσα που εχω σημειωσει εδω μεσα,ειναι και η πρωτη φορα απο κει ,:confused:)

 

Biokult εχει και εδώ http://www.blueherbs.co.uk

Ενας φίλος μου έκανε affiliation στο blueherbs και μου είπε οτί θέλουμε από εκεί να το ανεβάζει στο site του και να το παραγγέλνουμε από εκεί ισχύουν και όλοι οι κωδικοί εκπτωσης κλπ.

 

Στο feelunique εχει πάρα πολλά προιόντα όπως τα weleda, τα neals yard remedies και άλλα καλλυντικά για πήγαινε στα organic και θα δεις πολλά. Τα έχει πολύ καλύτερες τιμές από Ελλάδα.

 

Το red ειναι πολύ ακριβό δυστυχώς :-(. Αλλά τα προιόντα καρύδας τα παίρνουμε ή από Mercola με δωρεάν μεταφορικά ή από keimling ή από iherb που γενικά είναι πιο οικονομικά. Αν θες krill oil μπορέις και από iherb να πάρεις αλλά CLO μόνο από red εχουμε βρει αν θυμάμαι καλά και θέλω να κάνω και παραγγελία σύντομα....

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω είμαι πολύ στεναχωρημένη...:cry: Δεν μπορώ να βλέπω την μικρή έτσι συνέχεια γκρινιάζει και κλαίει. Ενώ ξύπνησε μια χαρα το πρωί μόλις της έδωσα το κεφιρ άρχισαν οι γκρίνιες υστερα από κάποια ώρα.... Τί να κάνω??? Να κάνω υπομονή?? Θα περάσει?? Η΄ μήπως την ζορίζω πολύ?? Της έδωσα πολύ λίγο....

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Motherly CLO έχει και το Funky Raw, σε υγρή μορφή, πήρα την περασμένη βδομάδα και απ' ό,τι βλέπω έχει ακόμη στοκ.

 

Κατερίνα και η δικιά μου αν θυμάσαι έτσι ήτανε πριν 2 βδομάδες και τελικά πέρασε μια ιωσούλα, μου έκανε για τρεις συνεχόμενες νύχτες πυρετό ενώ τη μέρα ήτανε καλά με εξαίρεση την πολύ γκρίνια και τους θηλασμούς.

Δεν της έδωσα τίποτα και πέρασε, τώρα κοιμάται κανονικά, ξυπνάει μια-δυο φορές μόνο τις πρωινές ώρες για να θηλάσει και αυτό για λίγο.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Motherly CLO έχει και το Funky Raw, σε υγρή μορφή, πήρα την περασμένη βδομάδα και απ' ό,τι βλέπω έχει ακόμη στοκ.

 

Κατερίνα και η δικιά μου αν θυμάσαι έτσι ήτανε πριν 2 βδομάδες και τελικά πέρασε μια ιωσούλα, μου έκανε για τρεις συνεχόμενες νύχτες πυρετό ενώ τη μέρα ήτανε καλά με εξαίρεση την πολύ γκρίνια και τους θηλασμούς.

Δεν της έδωσα τίποτα και πέρασε, τώρα κοιμάται κανονικά, ξυπνάει μια-δυο φορές μόνο τις πρωινές ώρες για να θηλάσει και αυτό για λίγο.

 

Λες δηλαδή να μην είναι από το κεφιρ?? Αν είναι από το κεφιρ θα το συνηθίσει ο οργανισμός της?? Δεν έχει ξαναπάρει ετσι ισχυρά προβιοτικά ποτέ της. Ετρωγε γιαούρτι (που τώρα δεν θελει καθόλου) και παίρνει και τις κάψουλες αλλά κεφιρ, κομπούχα κλπ ποτε δεν μπορεσα να της δώσω οπότε δεν έχω εμπειρία πάνω σ'αυτο.

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα και η δικιά μου αν θυμάσαι έτσι ήτανε πριν 2 βδομάδες και τελικά πέρασε μια ιωσούλα, μου έκανε για τρεις συνεχόμενες νύχτες πυρετό ενώ τη μέρα ήτανε καλά με εξαίρεση την πολύ γκρίνια και τους θηλασμούς.

Δεν της έδωσα τίποτα και πέρασε, τώρα κοιμάται κανονικά, ξυπνάει μια-δυο φορές μόνο τις πρωινές ώρες για να θηλάσει και αυτό για λίγο.

 

ιωση θα ελεγα και εγω

κι εμεις περασαμε και ολο το βραδυ ειχαμε κλαματα και τη μερα γκρινια και ξεσπασματα

Link to comment
Share on other sites

Τρωω δευτερη φορα σημερα κρεμα με μια κουταλια μελι! Υπεροχο!!!!! Ειναι δυνατη παντως αυτη με κεφιρ. Ανυπομονω να δω την αλλη και εχω αγχος μη χαλασε!

 

Εμενα νομιζω μου στρωσε το εντερο η κρεμα........απο χθες σταματησαν κατι ενοχλησεις που ειχα και κοπηκαν παλι οι διαρροιες. Ειδομεν. Ισως να ειναι και ο χυμος καροτου που μας εδωσε η νεραιδομαμα. Αλλα μαλλον επειδη αυξησα και την δοση του προβιοτικου ολη μερα βουλωνουν τα αυτια μου. Το ξαναειχα αυτο το συμπτωμα στις αρχες.

 

Λοιπον δεν ξερω τι σπυρακια εβγαλε ο γιος μου και γιατι αλλα εκανα μια ταρζανια χθες και στις τηγανιτες κοτοπουλου εβαλα αυγο. Ολοκληρο. Και δεν ειδα να εβγαλε αλλα σπυρακια, αντιθετα εχει ηρεμησει ενω εφαγε μπολικες τηγανιτες χθες βραδυ. Οποτε υποπτευομαι το μουρουνολαδο. Δεν εδωσα χθες και θα το αποφυγω αυτες τις μερες. Θα ξαναδωσω μετα να δω τι θα γινει. Αν δεν το πειραξει δεν ξερω που να το αποδωσω γιατι δεν εφαγε κατι αλλο. Ισως κανα die off?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τρωγομαι να του δωσω ελαφρα βρασμενο αυγο.......θα δω πως θα παει σημερα και βλεπουμε. Βασικα θα επρεπε να μπουμε σταδιο 4 αλλα ειμαστε πισω στα αυγα και ειπα να κατσουμε αλλη μια βδομαδα στο 3 να πειραματιστουμε με αυτα. Αλλωστε μεχρι να ρθει ο αποχυμωτης δεν μπορω να μπω για τα καλα στο 4ο σταδιο. Και να δω πως θα παω κι εγω γιατι το παραεκανα σε μερικα πραγματα (καρυδια και nut butters) kaiι περιμενω να δω αν θα σταθεροποιηθει το δικο μου εντερο για να μπορω να προχωρησω η να κανω μερικες μερες μονο σουπες να ισοφαρισω. Αφου δεν φτιαχνω αλλα καρυδια γιατι δεν μπορω να τους αντισταθω! Αλλα το γιαουρτι ειναι απιστευτο για το εντερο και το στομαχι...μεγαλη απολαυση!

 

Παντως ο μικρος απο κακα παει παρα πολυ καλα. 2-3 φορες τη μερα και μια χαρα σφιχτα ειναι. Μονο τα πρωινα περιλαμβανουν μερικα "κατσικισια" μαζι με πιο μαλ ακα και το χρωμα παιζει συνεχεια μεταξυ πρασινο σκουρο, με λιγο μουσταρδι και περισσοτερο καφε. Αν τον καταφερνα να τρωει γιαουρτι, ξινη κρεμα η τουρσια θα ημουν πολυ ευχαριστημενη. Αλλα συνηθως δεν τα ακουμπα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εμενα νομιζω μου στρωσε το εντερο η κρεμα........απο χθες σταματησαν κατι ενοχλησεις που ειχα και κοπηκαν παλι οι διαρροιες.

 

Και τη μικρή τη βοήθησε η κρέμα: σήμερα για πρώτη φορά τα πρωινά κακά ήτανε πολύ πολύ καλά, καθόλου σκληρά, δεν δυσκολεύτηκε καθόλου!

Έφαγε κρέμα αργά το βράδυ πριν κοιμηθεί.

Και είναι περίεργο γιατί γενικά τρώει και γιαούρτι, και κεφίρ πίνει (γάλακτος και νερού), όχι συστηματικά αλλά συχνά.

Τόσο θαυματουργή πια να είναι η κρέμα;;;

 

Έφαγε και σήμερα το πρωί, αν και οι υπόλοιπες κενώσεις τις μέσα στην μέρα είναι συνήθως κανονικές, πάντα έχει θέμα με τις πρωινές.

Θα της δώσω και σήμερα το βράδυ πάλι πριν κοιμηθεί για να δω αν ευθύνεται η κρέμα...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Motherly CLO έχει και το Funky Raw, σε υγρή μορφή, πήρα την περασμένη βδομάδα και απ' ό,τι βλέπω έχει ακόμη στοκ.

 

 

ναι αλλα δεν εχει τιποτα απο butter oil η εστω το συνδυασμο.

Biokult εχει και εδώ http://www.blueherbs.co.uk

Ενας φίλος μου έκανε affiliation στο blueherbs και μου είπε οτί θέλουμε από εκεί να το ανεβάζει στο site του και να το παραγγέλνουμε από εκεί ισχύουν και όλοι οι κωδικοί εκπτωσης κλπ.

 

 

Το red ειναι πολύ ακριβό δυστυχώς :-(. Αλλά τα προιόντα καρύδας τα παίρνουμε ή από Mercola με δωρεάν μεταφορικά ή από keimling ή από iherb που γενικά είναι πιο οικονομικά. Αν θες krill oil μπορέις και από iherb να πάρεις αλλά CLO μόνο από red εχουμε βρει αν θυμάμαι καλά και θέλω να κάνω και παραγγελία σύντομα....

 

απο μερκολα περιμενω να παρω,παρακαλω πειτε οταν θα εχει δωρεαν μεταφορικα

.ποσο ειναι το μεγιστο που μπορουμε να παραγγειλουμε σε αλευρι και λαδι χωρις να εχουμε θεμα με το τελωνειο?

 

 

vera ποιον παρηγγειλες τελικα?τον hurom apo ebay?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα:D

Εμενα ειναι η τριτη μερα που τρωει ο μικρος κρεας χωρις υδατανθρακες κ πολυ χαιρομαι δεν μπορω να κσαταλαβω πως γινεται ενω μεχρι τωρα το φτυνε ,εφαγε κοτοπουλο τη μια μερα κ χθες κ σημερα αρνακι...πρωτακουστο!!!

Επισης τρελαινεται να μασουλσαει αμυγδαλα ολοκληρα κ τα προτιμα απο πχ παξιμαδι που ετρωγε εως τωρα..

Να ρωτησω βρε κοριτσια τη διαδικασια με το μουλιασμα των αμυγδαλων την κανετε για ολα?πχ πριν κανω γαλα αμυγδαλου πρεπει να κανω αυτη τη διαδικασια?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...