Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκτος ελεχγου


taz34

Recommended Posts

λες καιγινετε επιτιδες απο τοτε που εμαθα οτι ειμαι εγυος ολα εκτος ελεχγου....η κορη μου καταλαβαινω οτι ειναι στην εφηβεια αλλα δεν μπορω αλλο να αντιμιλαει να μην κανει τιποτα απο αυτα που της λεω ....και το μονο που θελει να της δινουμε λεφτα να βγαινει με τις φιλες η να ειναι ολη μερα με ενα τηλεφωνο και τον υπολογιστη .ο γιος μου ο,τι βλεπει κανει πεταει τα παιχνιδια του εδω κι εκει ολη μερα τρεχει απο εδω κι εκει κι εγω τον κυνηγαω....εγω ολη μερα προσπαθω να καθαρισω το σπιτι να μαγειρεψω ωστε οταν γυρισει ο αντρας μου απο τη δουλεια να ειναι μαζεμενο το σπιτι και να εχει φαγητο να φαει...τα εχω παιξει τελιως δεν αντεχω αλλους 7μηνες ετσι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λες καιγινετε επιτιδες απο τοτε που εμαθα οτι ειμαι εγυος ολα εκτος ελεχγου....η κορη μου καταλαβαινω οτι ειναι στην εφηβεια αλλα δεν μπορω αλλο να αντιμιλαει να μην κανει τιποτα απο αυτα που της λεω ....και το μονο που θελει να της δινουμε λεφτα να βγαινει με τις φιλες η να ειναι ολη μερα με ενα τηλεφωνο και τον υπολογιστη .ο γιος μου ο,τι βλεπει κανει πεταει τα παιχνιδια του εδω κι εκει ολη μερα τρεχει απο εδω κι εκει κι εγω τον κυνηγαω....εγω ολη μερα προσπαθω να καθαρισω το σπιτι να μαγειρεψω ωστε οταν γυρισει ο αντρας μου απο τη δουλεια να ειναι μαζεμενο το σπιτι και να εχει φαγητο να φαει...τα εχω παιξει τελιως δεν αντεχω αλλους 7μηνες ετσι!!!

 

Καλή μου Ταζ , κατ αρχήν να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και την οικογένεια σου και καλή εγκυμοσύνη!!!

Γνώμη μου είναι η εξής...τα παιδιά σου είναι μεγάλα παιδιά πλέον... πάρτα μια μέρα , πηγαίνετε πχ στα Goodys, η όπου γουσταρετε και μίλησε τους.Πες τους οτι τώρα χρειάζεσαι τη βοήθεια τους και πως είναι μεγαλα παιδιά και πως στηρίζεσαιπάνω τους. Μιλα τους ήρεμα και δώσε τους να καταλάβουν ότι πρέπει να σταθούν διπλα σου και όχι να σε ταλαιπωρουν περισσοτερο.....


 

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη σου είναι σε ηλικία που μπορεί ΑΝΕΤΑ να σε βοηθήσει στις δουλειές.¨Εστω μία σκούπα να βάλει ,ή να απλώσει/μαζέψει τα ρούχα από την απλώστρα.Δεν έκανες δουλειές ,δεν έχει χαρτζιλίκι/έξοδο.Έκανες δουλειές ,πάρε και κάτι παραπάνω.Δεν γίνεται να τα κάνεις όλα μόνη σου.Το κατάλαβα τώρα που από το ζόρι μου να τα κάνω τα ΠΑΝΤΑ ,από το σπίτι μέχρι διαβάσματα,ψώνια +δουλειά ,έπαθα ένα ωραιότατο αυχενικό που με ταλαιπωρεί καιρό τώρα.

Έχουμε παιδιά στην ίδια περίπου ηλικία ,εμένα ο μεγάλος μου είναι 13 και ο μικρός 6 ,σαν τον δικό σου.Όταν είναι να καθαριστεί το σπίτι ο μικρός θα αναλάβει να μαζέψει ότι είναι κάτω στο πάτωμα ,αφού είναι κάτι που μπορεί να κάνει άνετα ,να μαζέψει το γραφειάκι του και ο μεγάλος θα καθαρίσει με την ηλεκτρική ,θα ξεσκονίζει το τραπεζάκι του σαλονιού θα μαζέψει τα ρούχα ,καμία φορά θα απλώσει κιόλας.Δεν τα κάνει τέλεια αλλά δεν με πειράζει ,το θέμα είναι να μαθαίνουνε ότι στο σπίτι δεν έχει μόνο καθισιό ,έχει και δουλειές.Τα ρούχα τους ότνα τα σιδερώνω τα βάζω ξεχωριστά σε μία λεκάνη και τους αφήνω να τα βάλουνε μόνοι τους στη θέση τους.Ο μικρός είναι όλη την ώρα μέσα στη γκρίνια ,αλλά δεν δίνω σημασία ,ας χτυπιέται.

Τώρα που μεγάλωσε λιγάκι ο μικρός ,είναι πιο εύκολα ,παλιότερα είχα την γκρίνια του μεγάλου ,γιατί μόνο εγώ και όχι ο μικρός...

Μπορείτε να κάνετε και συζήτηση όλοι μαζί ,έτσι έκανα εγώ τουλάχιστον ,τους είπα ,μάγκες ,μέχρι εδώ ήτανε και να θέλω δεν μπορώ να κάνω πια αυτά που έκανα ,χρειάζομαι βοήθεια,γιατί ΄πονάω.

Για το ότι αντιμιλάει η κόρη σου ,υπομονή ,μία από τα ίδια..γλώσσα ένα χιλόμετρο ο δικός μου και ακούει και ο μικρός και ακολουθεί..

Πρέπει να μάθουνε ότι δεν έχουμε μόνο απαιτήσεις ,αλλά και υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω τα πρωινα τους φτιαχνω μια λιστα με 2 πραγματα που πρεπει να κανουν και οποιος δεν τα κανει τιμωρειτε ...τελικα καταληγω να α κανω ολα εγω!!!θα προσπαθησω να τους μιλισω γιατι μου φενεται μας εχουν παρει τον αερα!!

Link to comment
Share on other sites

ταζ θα συμφωνησω.εισαι και εγκυος σε διδυμα και θα επρεπε να εχεις μια βοηθεια.

πχ οπως πολυ σωστα ειπε η κοπελα πιο πανω μπορει να μαζευει η να απλωνει ρουχα να βαλει καμια σκουπα να πλυνει κανενα πιατο ε δεν ειναι βαριες δουλειες για το κοριτσακι.και φυσικα θα παρει και χαρτζιλικι.αν συνεχισει ετσι πολυ απλα πες της κομμενο το χαρτζιλικι(χωρις φασαριες φυσικα γιατι δε θα πετυχεις τιποτα)

ο γιος σου ειναι 6 ετων μπορεις να του πεις να μαζευει τα παιχνιδια του και το δωματιο του,αλλιως πχ δεν εχει παγωτο η δε θα δει το αγαπημενο του ντιβιντι η κινουμενο σχεδιο.

και φυσικα θα συμφωνησω στο να βγειτε εξω να μιλησετε και να τους μιλησει και μπαμπας εννοειται.

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα προσπαθησω ...αλλα απελπιζομαι γιατι η μεγαλη ειναι στον κοσμο τισ ζηταω κατι και το κανει μετα απο 2 ωρες και τισ περισσοτερες φορες τα κανω εγω αντι για αυτην ετσι τα βλεπει ο μικρος και τα κανει αλλα οπως θα τους μιλισω και πιστευω θα με ακουσουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα κάνεις καθόλου;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει το πόσο θα είναι το σπίτι χάλια; Σημασία έχει να τους περάσεις το μήνυμα... 'η μαμά δεν θα κάνει τις δικές σας δουλειές'... ας μείνουν και 3 μέρες!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσπάθησε πάντως να τα ρίξεις στο φιλότιμο... πως έχουν εκλάβει τον ερχομό των νέων παιδιών στο σπίτι;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου μπορω να πω οτι χαρηκε επειδη λατευει τα μωρα ο γιος μου ειναι χαρουμενος αλλα νοιωθει και λιγη ανασφαλεια εμεις βεβαια προσπαθουμε να μην ενοιωθει αναουτε χαρηκε ουτε σφαλεια και του εξηγουμε πως θα τον αγαπαμε το ιδιο και θα κανουμε μαζι ολες τις δραστηριοτητες που κανουμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Τοτε αφου η κορη σου χαρηκε για τον ερχομο των παιδιων απο εκει να πιασεις την συζητηση,να της πεις οτι στην εγκυμοσυνη(ποσο μαλλον σε σενα που ειναι διδυμη)πρεπει να προσεχεςι και να μην κουραζεσε και οσο μπορει να σε βοηθαει και αυτη στις ψιλοδουλειες με επιβραβευση παντα,οπως να βαλεις και τον αντρα σου να τους μιλησετε και οι 2μαζι,πιστευω θα καταλαβουν.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτο πιστευω αλλα ειναι τωρα αυτη η αρνηση της εφηβειας......παντως εγω μεσα σε δυο εβδομαδες τα εχω δει ολα.......οι δυο προηγουμενες εγκυμοσυνες ηταν ηρεμες μπροστα σε αυτην!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα τα δικα σου εχουν ενα προγραμμα εμενα ειναι ο,τι βρεξει και ο,τι κατεβασει!!!!ολη μερα τρεχω !!ο μικρος θελει παιχνιδια βολτες κουνιες ,η αλλη ψωνια ,εγω θελω ηρεμια ,ο αντρας ο,τι του ερθει στο κεφαλι οποτε εγω ειμαι τρελη που τρεχει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τωρα τα δικα σου εχουν ενα προγραμμα εμενα ειναι ο,τι βρεξει και ο,τι κατεβασει!!!!ολη μερα τρεχω !!ο μικρος θελει παιχνιδια βολτες κουνιες ,η αλλη ψωνια ,εγω θελω ηρεμια ,ο αντρας ο,τι του ερθει στο κεφαλι οποτε εγω ειμαι τρελη που τρεχει!!!!!

 

 

 

Χαχαχαχαχαχα εδω γελαμε:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη σου είναι σε μια ηλικία περιεργη όπως ξερεις και την περάσαμε όλες.....

Πάρτην με το καλό και όχι με απειλές και εκβιασμούς τύπου καθάρισε,σκούπισε,πλύνε κτλ...

Θα στα χτυπάει μετά και θα δεις ότι είχε δικιο το παιδί.

Στο λεω αυτό γιατί έχω γνωστή μου που έχει 4 παιδιά και το κοριτσι της είναι 15 χρονών, σχεδόν όλα τα κάνει το παιδί γιατί το εκβιάζουν μονίμως... και λεει και το θεικό η μαμά της.... μεγάλο κορίτσι είναι μαζί θα τα μεγαλώσουμε τα δίδυμα!!! μου ανεβάζει το αίμα στο κεφάλι όταν το ακούω....!!!!!!

Δεν σου χρωσταει τίποτα το παιδί κοπέλα μου!!!

Το αναφέρω ως παραδειγμα ετσι???? Δεν λέω οτι κάνεις ή θα κάνεις κάτι τέτοιο!!

Το μυαλό της τώρα είναι αλλού.... και είναι λογικότατο και καλά κάνει!!

Με ηρεμία και πάρτην με το καλό.... θέλει λίγο δουλειά αλλά θα πιάσει πιστεύω!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ εύκολο να λέτε ‘’βάλε την να κάνει δουλειές/μεγάλη είναι μπορεί να βοηθήσει κτλ κτλ’’ Από την μεριά του παιδιού όμως είναι πολύ δύσκολο… ακούστε και μένα που τα έχω περάσει και ακόμα το σκέφτομαι… από 1η Γυμνασίου ανέλαβα το σπίτι ‘’τα πάντα’’ και με απαιτήσεις του τύπου ‘’γιατί δεν έβαλες την χτένα μου στη θέση της??’’

 

Ελάτε και λίγο στην θέση του παιδιού….. παιδί είναι ακόμα….

 

 

Χαίρομαι που δεν έχεις απαιτήσεις από την μικρή

 

 

to katalabainw ayto apla zhtaw na kanei estw ta basika na mazeuei ta dika ths

 

Εντάξει τα δικά της να τα μαζεύει… να μην τα πετάει δεξιά/αριστερά αλλά μέχρι εκεί…. Ας χαρεί την εφηβεία της…. Μία φορά έρχονται αυτά τα χρόνια!!!

 

Φιλικά πάντα από μία ‘’καμένη’’ παιδική και εφηβική ηλικία….. :(

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

λογω οτι δεν δουλευω ,δουλεια μου ειναι ναα μαζευω το σπιτι αλλα επειδη θελω να μαθει πεντε πραγματα της λεω εστω το δωματιο της ,δεν ειναι ωραιο θεαμα ενα ακαταστατο δωματιο,και θεωρω πως αν δει ο μικρος την αδερφη του που την εχει σαν προτυπο να μαζευει τα πραγματα της και το δωματιο της και ση συνεχεια να ανταμοιβετε τοτε θα αρχισει να μαζευει κι εκεινος χωρις φωνες ξεσπασμτα και κλαματα.....και οταν δεν θα μπορω να κανω πολλα θα φερω την μανα μου δεν θα βαλω την μικρη να μαζευει το σπιτι

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μεχρι την εγκυμοσύνη δεν κάναν τίποτα?

Εχω και εγώ 2 σχεδόν 5 και πολλές φορες νιωθω ότι όταν ερχομαι σπίτι 'πρεπει να μαζεύω',αλλά στην ουσία δεν μαζεύω τα δικά τους τουλάχιστον τα μαζεύουμε μαζί τους υπενθυμίζω να βάλουν την τσαντα, παπουτσια, παιχνίδια στην θέση τους κλπ..

Το ίδιο και τα δωμάτια τους, όταν παιζουν παιζουν όπως θέλουν αλλά καθε 2-3 μερες τα συμμαζεύουν για να βάλω ηλεκτρική, εγώ "τους βοηθάω".

Θελω να πω σε κάθε ηλικία πρέπει να έχουν τις ανάλογες ευθύνες.

Δεν καταλαμβαίνω τι σημαίνει "να σε βοηθήσουν" να συμμαζεψεις?

Ας αναλάβει το κάθε παιδί να συμμαζεύει τα πράγματα του τότε σίγουρα δεν θα έχεις και πολλά να συμμαζεύεις. Νομίζω στα 15 δεν είναι παράλογο να περιμένεις να καθαρίζουν το δώματιο τους και να βάζουν κανένα πλυντήριο τα ρούχα τους...

Εγώ θα έκανα μια συζήτηση με τα μεγάλα ξεχωριστά από το μικρό και θα προσπαθούσα να τους κανω να καταλαβουν ότι έχουν ευθύνες και όχι μονο δικαιώματα και ότι μεγαλώνοντας αποκτούν περισσότερη ελευθερία ή οποία όμως συνεπάγεται και τις ευθύνες. Δεν είναι υποχρεωμένα να βοηθήσουν με το παιδί/παιδιά που θα γενήσεις αυτό θα το κάνουν μόνο επειδή θέλουν αλλά έχουν υποχρεώσεις για κάποιες δουλειές στο σπίτι ως μέλη στην οικογένεια - ανάλογα με την ηλικία αυτές αυξάνονται όπως και τα δικαιώματα /ελευθερία. Δεν σου λέω να τις βάλεις να καθαρίζουν το σπίτι την νύκτα πριν το διαγώνισμα αλλά το να στρωνουν το κρεβάτι πριν φύγουν από το σπίτι δεν είναι υπερβολή - νομίζω-

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε η κοπελα οτι θα κανει την κορη της υπηρετρια,απλα να την βοηθαει λιγο με καποιες δουλειες...Δηλαδη αν η γυναικα δεν προλαβαινει τωρα που ειναι ακομη εγκυος τι θα γινει οταν γεννησει με το καλο??Ποσο μαλλον και διδυμα που θα ειναι πολυ δυσκολο τους πρωτους μηνες,θα εχει και τα μεγαλα να μην κανουν τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα η κορη μου εστω τα δικα της τα εκανε αλλα απο τον Απριλη δεν ακουμπαει τιποτα......jannis μου 1μεγαλο εχω και 1μικρο......δεν θελω να κανουν υπερβολες αλλα να σκουπισει το δωματιο της μπορει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...