Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθ έξιν Αποβολές - συναισθήματα


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Nansy29 είπε:

Καλησπερα σε όλες!θέλω να γράψω τα νέα μου μηπως βοηθήσω και άλλες κοπέλες τώρα η μελλοντικά με καθεξιν αποβολές.σε εμάς επιβεβαιώθηκε η αιτία των ατυχιων μας.η απάντηση βρέθηκε στον μοριακο καρυοτυπο που καναμε. Έχω εγώ μια μικροελλειψη σε ένα χρωμοσωμα που όταν τη δινω στα έμβρυα δημιουργεί σοβαρά προβλήματα. Όταν ένα έμβρυο την έχει την έλλειψη έχει 80% πιθανότητες να μην είναι υγιές..κι εγώ το ίδιο είχα 80% πιθανότητα να έχω κάποιο πρόβλημα αλλά ευτυχώς έπεσα στο άλλο 20%..

Η λύση είναι φυσικά προεμφυτευτικος έλεγχος.

Θέλω να πω πως αυτές οι μικροελλειψεις δεν φαίνονται στον απλό καρυοτυπο..είχαμε κάνει απλό μετα την δεύτερη ατυχία και ήταν οκ.

Θεωρώ πως είναι σημαντικός και έχει νόημα να γίνεται μοριακος καρυοτυπος μετα απο πολλαπλές αποβολές.

Θέλω να πιστεύω πως τώρα που βρήκαμε την αιτία και τη λύση της να τα καταφέρουμε.ελπιζω.το ιδιο εύχομαι σε όλες σε αυτή την ομάδα που έχουμε ταλαιπωρηθει τόσο πολύ..

 

Αυτο θα επρεπε να στο ειχε πει απο τη 1η φορα ο γενετιστης που εκανες τον απλο καρυοτυπο και μου κανει εντυπωση...εμενα μου το ειχε πει οτι ο μοριακος ειναι πιο εγκυρος και δειχνει μικροδιπλασιασμους και μικροελειψεις και σου συστηνω να κανεις και τα δυο για να εχουμε μια καλυτερη εικονα.. επισης μου ειχε πει πως στην περιπτωση που ειχε καποιο διπλασιασμο η ελλειψη ενας απο τους δυο γονεις, απλα η πιθανοτητα για ενα υγιη μωρο ειναι 50% οπου δεν θα φερει καμια μεταλλαξη , 25% να φερει την ιδια μεταλλαξη με τον γονεα που σημαινει το μωρο δεν θα εχει προβλημα αν φερει την ιδια  και αλλα 25% να εχει καποιο προβλημα. 

Πχ εσυ που εχεις μικροελλειψη αν το εμβρυο , εχει την ιδια με την δικια σου, θα ειναι υγιη.. επισης μου ειπε ο γυναικολογος μου και ο γενετιστης οτι στην περιπτωση που ειχε ενας απο τους γονεις καποια μεταλλαξη οτι η μονη εγκυρη λυση θα ηταν αυτο που σου ειπαν και εσενα..προεμφυτευτικη στο εμβρυο που ελεγχει το dna του πριν γινει η εξωσωματικη!! Πιστευω πως ολα θα σου πανε καλα,, εφοσον βρηκες την αιτια πλεον υπαρχει και λυση !! Ειμαι σιγουρη πως μεσα στον 19 θα εχεις ευχαριστα νεα!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Nansy29

    Nansy29 60 δημοσιεύσεις

  • Dwro

    Dwro 51 δημοσιεύσεις

  • Clelia

    Clelia 46 δημοσιεύσεις

  • ValiaK

    ValiaK 32 δημοσιεύσεις

On 26/10/2018 at 8:01 ΜΜ, mara321 είπε:

Αυτο θα επρεπε να στο ειχε πει απο τη 1η φορα ο γενετιστης που εκανες τον απλο καρυοτυπο και μου κανει εντυπωση...εμενα μου το ειχε πει οτι ο μοριακος ειναι πιο εγκυρος και δειχνει μικροδιπλασιασμους και μικροελειψεις και σου συστηνω να κανεις και τα δυο για να εχουμε μια καλυτερη εικονα.. επισης μου ειχε πει πως στην περιπτωση που ειχε καποιο διπλασιασμο η ελλειψη ενας απο τους δυο γονεις, απλα η πιθανοτητα για ενα υγιη μωρο ειναι 50% οπου δεν θα φερει καμια μεταλλαξη , 25% να φερει την ιδια μεταλλαξη με τον γονεα που σημαινει το μωρο δεν θα εχει προβλημα αν φερει την ιδια  και αλλα 25% να εχει καποιο προβλημα. 

Πχ εσυ που εχεις μικροελλειψη αν το εμβρυο , εχει την ιδια με την δικια σου, θα ειναι υγιη.. επισης μου ειπε ο γυναικολογος μου και ο γενετιστης οτι στην περιπτωση που ειχε ενας απο τους γονεις καποια μεταλλαξη οτι η μονη εγκυρη λυση θα ηταν αυτο που σου ειπαν και εσενα..προεμφυτευτικη στο εμβρυο που ελεγχει το dna του πριν γινει η εξωσωματικη!! Πιστευω πως ολα θα σου πανε καλα,, εφοσον βρηκες την αιτια πλεον υπαρχει και λυση !! Ειμαι σιγουρη πως μεσα στον 19 θα εχεις ευχαριστα νεα!!! 

Δυστυχώς όταν καναμε τον άπλο καρυοτυπο κάνεις δεν μου είπε ότι υπάρχει και μοριακος  που δείχνει περισσότερα.αν τον είχαμε κάνει θα ξεραμε την αιτία από τοτε..και φυσικα εγω δεν ειχα ιδεα απο ολα αυτα.γενικά εγιναν πολλά λάθη σε μένα.π.χ που δεν καναμε ποτέ ιστολογικη στα έμβρυα η που στο πρώτο ενώ φάνηκε ανεγκέφαλια στην 12η εβδομάδα δεν έγινε καρυοτυπος γιατι θεωρήθηκε τυχαίο από τον γιατρο.η ανεγκέφαλια όμως δεν είναι και κάτι τόσο συνηθισμένο σε ένα νέο ζευγάρι (δεν ήταν παλινδρομη.)και να που οι γενετιστες είπαν ότι η ανεγκέφαλια σχετιζεται με την απουσία του γονιδιου που έχω.

Στην περιπτωση μου απουσιάζει ένα ολόκληρο γονιδιο το οποίο και είναι η αιτία του προβλήματος.οταν απουσιάζει αυτο το συγκεκριμένο γονίδιο από ένα έμβρυο έχει 80%πιθανότητα να μην είναι υγιές.δηλαδη το ότι θά  έχει το ίδιο με μένα δεν σημαίνει ότι θα είναι καλά..το τελευταιο εμβρυο ειχε ακριβως το ιδιο με μενα..και ειχε προβλημα.εκει ειχε μπερδευτει η κατασταση καθως οι γυναικολογοι ελεγαν οτι εφοσον εγω ειμαι υγιης δεν μπορει να φταιει αυτο..συμφωνα με τους γενετιστες ομως δεν ισχυει αυτο.μπορει να έχει το ίδιο ακριβώς και να έχει πρόβλημα.αλλωστε εγώ είμαι η σπανια περίπτωση που δεν μου δημιούργησε κάποιο θέμα..Κατά 80% δημιουργεί..είναι εντυπωσιακο πραγματικά!!

Όπως λες σημασία έχει πως βρήκαμε ακρη και ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε!

Εσύ πες μου πως είσαι;ηρεμησες καθόλου;

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Δυστυχώς όταν καναμε τον άπλο καρυοτυπο κάνεις δεν μου είπε ότι υπάρχει και μοριακος  που δείχνει περισσότερα.αν τον είχαμε κάνει θα ξεραμε την αιτία από τοτε..και φυσικα εγω δεν ειχα ιδεα απο ολα αυτα.γενικά εγιναν πολλά λάθη σε μένα.π.χ που δεν καναμε ποτέ ιστολογικη στα έμβρυα η που στο πρώτο ενώ φάνηκε ανεγκέφαλια στην 12η εβδομάδα δεν έγινε καρυοτυπος γιατι θεωρήθηκε τυχαίο από τον γιατρο.η ανεγκέφαλια όμως δεν είναι και κάτι τόσο συνηθισμένο σε ένα νέο ζευγάρι (δεν ήταν παλινδρομη.)και να που οι γενετιστες είπαν ότι η ανεγκέφαλια σχετιζεται με την απουσία του γονιδιου που έχω.

Στην περιπτωση μου απουσιάζει ένα ολόκληρο γονιδιο το οποίο και είναι η αιτία του προβλήματος.οταν απουσιάζει αυτο το συγκεκριμένο γονίδιο από ένα έμβρυο έχει 80%πιθανότητα να μην είναι υγιές.δηλαδη το ότι θά  έχει το ίδιο με μένα δεν σημαίνει ότι θα είναι καλά..το τελευταιο εμβρυο ειχε ακριβως το ιδιο με μενα..και ειχε προβλημα.εκει ειχε μπερδευτει η κατασταση καθως οι γυναικολογοι ελεγαν οτι εφοσον εγω ειμαι υγιης δεν μπορει να φταιει αυτο..συμφωνα με τους γενετιστες ομως δεν ισχυει αυτο.μπορει να έχει το ίδιο ακριβώς και να έχει πρόβλημα.αλλωστε εγώ είμαι η σπανια περίπτωση που δεν μου δημιούργησε κάποιο θέμα..Κατά 80% δημιουργεί..είναι εντυπωσιακο πραγματικά!!

Όπως λες σημασία έχει πως βρήκαμε ακρη και ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε!

Εσύ πες μου πως είσαι;ηρεμησες καθόλου;

 

Κοιτα να δεις τι γινεται..και ποσες περιπτωσεις τελικα υπαρχουν...

Εγω δεν ειμαι ηρεμη καθολου, ουτε ψυχραιμη..με τοσα που εχω παθει και τοσα που διαβαζω δεν προκειται να ηρεμησω.. καθε μερα που περναει ειναι βασανο γτ ζω με τον φοβο... απλα περνανε οι μερες και περιμενω καθε φορα τον επομενο υπερηχο.. να σου πω την αληθεια, αυτο που θα κανεις εσυ, εξωσωματικη με προεμφυτευτικη ειναι το καλυτερο και εισαι 100% σιγουρος οτι δεν εχει προβλημα, το ειχα σκεφτει να το κανω και εγω αλλα ο γιατρος μου ηταν καθετος στο να μη κανω , γτ σε εμενα ηταν τυχαια γεγονοτα συμφωνα με τον μοριακο καρυοτυπο ζευγους.. μακαρι να πανε ολα καλα και να εχω επιτελους ενα υγιη μωρο στην αγκαλια μου.. το ιδιο ευχομαι και σε εσενα!!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, mara321 είπε:

Κοιτα να δεις τι γινεται..και ποσες περιπτωσεις τελικα υπαρχουν...

Εγω δεν ειμαι ηρεμη καθολου, ουτε ψυχραιμη..με τοσα που εχω παθει και τοσα που διαβαζω δεν προκειται να ηρεμησω.. καθε μερα που περναει ειναι βασανο γτ ζω με τον φοβο... απλα περνανε οι μερες και περιμενω καθε φορα τον επομενο υπερηχο.. να σου πω την αληθεια, αυτο που θα κανεις εσυ, εξωσωματικη με προεμφυτευτικη ειναι το καλυτερο και εισαι 100% σιγουρος οτι δεν εχει προβλημα, το ειχα σκεφτει να το κανω και εγω αλλα ο γιατρος μου ηταν καθετος στο να μη κανω , γτ σε εμενα ηταν τυχαια γεγονοτα συμφωνα με τον μοριακο καρυοτυπο ζευγους.. μακαρι να πανε ολα καλα και να εχω επιτελους ενα υγιη μωρο στην αγκαλια μου.. το ιδιο ευχομαι και σε εσενα!!

Κορίτσι μου εφόσον ήταν τυχαία γεγονότα έχει κάθε λόγο αυτή η εγκυμοσύνη να πάει καλα! Εφόσον πέρασες και την αυχενικη νομίζω είσαι οκ.ενταξει να μην αγχώνεσαι δεν γίνεται αλλά αν θες τη γνώμη μου μην πολυψαχνεις στο ίντερνετ.αυτη είναι μια διαφορετική εγκυμοσύνη και σε λίγο καιρό θα δεις θα έχεις το μωράκι σου αγκαλιά.σε ευχαριστω για τις ευχές σου! Θα μιλάμε.να μας λες τα νεα σου και όταν θέλεις να μιλήσεις κάπου εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

@Nansy29 @mara321

καλημέρα!!!Με τη Νάνσυ έχω ξαναμιλήσει! Μάρα μέσα από την καρδιά μου να έχεις μία υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!! 

Διάβασα τα νέα σου και είδα ότι είχατε και εσείς βρει στοιχεία στα χρωμοσώματα...έχουμε και εμείς ακρίβως το ίδιο...μια  εγκυμοσύνη που όμως από την αυχενική έδειξε ότι είχε πρόβλημα... κάναμε μοριακό καρυότυπο και βρέθηκε έλλειψη σε ένα χρωμόσωμα και διπλασιασμός στο άλλο...διέκοψα την εγκυμοσύνη...και ξεκινήσαμε να δούμε τι έφταιξε...

κάναμε καρυότυπο ζεύγους, γιατί ο γενετιστής ήταν σίγουρος ότι ένας φέρει την αμοιβαία μετάθεση και ήταν φυσιολογικός... μοριακό δεν μας έκανε, γιατί λέει αν υπήρχε πρόβλημα θα φαινόταν σε εμάς...κάποιος από τους δύο θα είχε κάτι...και μετά μας έκανε μία άλλη εξέταση...την λένε φις...και έψαξε μόνο στα χρωμοσώματα που είχε το έμβρυο πρόβλημα να δει μήπως υπάρχει κάτι και σε εμάς; έχει κάνει καμία από εσάς την εξέταση; και εκεί φάνηκε η αμοιβαία μετάθεση στο σύζυγο...αλλά είναι τόσο μικρή που ο συμβατικός δεν την έπιασε... μας πρότειναν και εμας pgd αλλά εγώ θέλω να δοκιμάσω άλλη μία φορά φυσιολογικά... και λόγω άγχους δεν ξέρω αν θα κάτσει...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

@Nansy29 @mara321

καλημέρα!!!Με τη Νάνσυ έχω ξαναμιλήσει! Μάρα μέσα από την καρδιά μου να έχεις μία υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!! 

Διάβασα τα νέα σου και είδα ότι είχατε και εσείς βρει στοιχεία στα χρωμοσώματα...έχουμε και εμείς ακρίβως το ίδιο...μια  εγκυμοσύνη που όμως από την αυχενική έδειξε ότι είχε πρόβλημα... κάναμε μοριακό καρυότυπο και βρέθηκε έλλειψη σε ένα χρωμόσωμα και διπλασιασμός στο άλλο...διέκοψα την εγκυμοσύνη...και ξεκινήσαμε να δούμε τι έφταιξε...

κάναμε καρυότυπο ζεύγους, γιατί ο γενετιστής ήταν σίγουρος ότι ένας φέρει την αμοιβαία μετάθεση και ήταν φυσιολογικός... μοριακό δεν μας έκανε, γιατί λέει αν υπήρχε πρόβλημα θα φαινόταν σε εμάς...κάποιος από τους δύο θα είχε κάτι...και μετά μας έκανε μία άλλη εξέταση...την λένε φις...και έψαξε μόνο στα χρωμοσώματα που είχε το έμβρυο πρόβλημα να δει μήπως υπάρχει κάτι και σε εμάς; έχει κάνει καμία από εσάς την εξέταση; και εκεί φάνηκε η αμοιβαία μετάθεση στο σύζυγο...αλλά είναι τόσο μικρή που ο συμβατικός δεν την έπιασε... μας πρότειναν και εμας pgd αλλά εγώ θέλω να δοκιμάσω άλλη μία φορά φυσιολογικά... και λόγω άγχους δεν ξέρω αν θα κάτσει...

 

Σε ευχαριστω κοριτσι  μου..μακαρι να παει καλα η εγκυμοσυνη μου γτ και στη προηγουμενη αποτυχημενη που ειχα, η αυχενικη και το pappA ηταν τελεια, μετα προεκειψε το θεμα.. απλα αυτη τη φορα θα κανω αμνιοπαρακεντιση..

Οσον αφορα του γιατρους, ο καθενας αναλογως το προβλημα, λεει κατι διαφορετικο.. σε εμας πχ προτεινε απλο και μοριακο καρυοτυπο ζευγους το οποιο ελεγχει το dna του ζευγους οπου με αυτη την εξεταση ελεγχονται τυχον χρωμοσωματικες μεταθεσεις..ο οποιος μοριακος ειναι πιο αναλυτικος.. η εξεταση fish που ανεφερες ειναι αναλυση dna σπερματος.. εγω προσωπικα ειμαι υπερ ολων των εξετασεων γτ και εγω ειχα αγχος και αναρρωτιομουν αν αρκουσε μονο αυτη η εξεταση που καναμε.. θα δειξει σε αυτη την εγκυμοσυνη.

Φανταζομαι δεν υπαρχει γυναικα που να εχει βιωσει κατι αντιστοιχο με εμας και να μη εχει αγχος και να ειναι χαλαρη και κουλ. 

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά θα πάνε....θα δεις... πόσο είσαι τώρα;;;;;

βλέπω ότι έχεις κάνει την αυχενική και όλα καλά....και να συνεχίσεις έτσι!!! Εννοείται ότι φοβόμαστε, αλλά δεν το βάζουμε κάτω...

και εγώ γι' αυτό θέλω να πάω άλλη μία φορά φυσιολογικά...

Λοιπόν, όντως ο καθένας λέει ό,τι θέλει...γι αυτό με εκνευρίζουν...εμένα λόγω της αυχενικής μου είπε ο υπερηχογραφιστής ότι δεν χρειάζεται να φτάσω στην αμνιο...έπρεπε να πάω κατευθείαν για τροφοβλάστη... κάναμε την τροφοβλάστη και με μοριακό στις λάχνες βρέθηκαν τα ευρήματα στο έμβρυο...Κάναμε τη διακοπή και μετά σε εμάς είπε ο γενετιστής να κάνουμε τον απλό καρυότυπο για να δουν χρωμοσώματα...ζητήσαμε να κάνουμε και μοριακό και μας είπε ότι είναι λάθος...γιατί ο μοριακός δείχνει ελλείψεις και διπλασιασμούς και εφόσον είμαστε καλά δεν πάσχουμε από κάτι τέτοιο.... ο συμβατικός ήταν καθαρός...και θα μπορούσαμε λόγω κόστους να σταματήσουμε...άλλωστε μας είπε ότι συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις όταν βγαίνει καλός ο συμβατικός σπάνια αλλάζουν τα δεδομένα μετά...αλλά εμείς θέλαμε να προχωρήσουμε...

γι΄αυτό μας πήγε σε φις αλλά με αίμα...όχι με σπέρμα... και στους δύο... και εκεί φάνηκε η αμοιβαία μετάθεση...

τώρα όσον αφορά τα ποσοστά εμάς δεν μας είπαν για το 50-25-25 που ισχύει στη μεσογειακή...προφανώς γιατί το σημείο που έχει σπάσει το χρωμόσωμα είναι μικρό και στην άκρη...μας είπε ότι απλά στην επόμενη εγκυμοσύνη πρέπει οπωσδήποτε να κάνω μοριακό καρυότυπο με τροφοβλάστη ή άμνιο...

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

@Nansy29 @mara321

καλημέρα!!!Με τη Νάνσυ έχω ξαναμιλήσει! Μάρα μέσα από την καρδιά μου να έχεις μία υπέροχη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!! 

Διάβασα τα νέα σου και είδα ότι είχατε και εσείς βρει στοιχεία στα χρωμοσώματα...έχουμε και εμείς ακρίβως το ίδιο...μια  εγκυμοσύνη που όμως από την αυχενική έδειξε ότι είχε πρόβλημα... κάναμε μοριακό καρυότυπο και βρέθηκε έλλειψη σε ένα χρωμόσωμα και διπλασιασμός στο άλλο...διέκοψα την εγκυμοσύνη...και ξεκινήσαμε να δούμε τι έφταιξε...

κάναμε καρυότυπο ζεύγους, γιατί ο γενετιστής ήταν σίγουρος ότι ένας φέρει την αμοιβαία μετάθεση και ήταν φυσιολογικός... μοριακό δεν μας έκανε, γιατί λέει αν υπήρχε πρόβλημα θα φαινόταν σε εμάς...κάποιος από τους δύο θα είχε κάτι...και μετά μας έκανε μία άλλη εξέταση...την λένε φις...και έψαξε μόνο στα χρωμοσώματα που είχε το έμβρυο πρόβλημα να δει μήπως υπάρχει κάτι και σε εμάς; έχει κάνει καμία από εσάς την εξέταση; και εκεί φάνηκε η αμοιβαία μετάθεση στο σύζυγο...αλλά είναι τόσο μικρή που ο συμβατικός δεν την έπιασε... μας πρότειναν και εμας pgd αλλά εγώ θέλω να δοκιμάσω άλλη μία φορά φυσιολογικά... και λόγω άγχους δεν ξέρω αν θα κάτσει...

 

Γεια σου κορίτσι μου! Εμείς δεν έχουμε κάνει αυτή την εξέταση..αυτό θα φαινοταν και στον μοριακο καρυοτυπο αν κανατε; Επίσης αυτό που σας είπε ο γενετιστής ότι δηλαδή αν βρισκόταν κάτι στον μοριακο καρυοτυπο κάποιος από τους 2 σας θα είχε κάτι σε μένα δεν ισχύει ξεκάθαρα γιατί εγώ είμαι υγιέστατη.βεβαια σπανια περίπτωση η δική μου 

Τα ξαναειπαμε εμείς μακάρι να μείνεις φυσικά και να παει καλα!το εύχομαι.μου πέρασε κι εμένα η ιδέα της φυσικής σύλληψης ξανά αλλά μάλλον στην περίπτωση μας είναι ακραίο.καλυτερα να πάμε στα σίγουρα με προεμφυτευτικο. 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω ο,τι μας είπαν οι ειδικοί...αν κάναμε μοριακό θα ήταν λάθος, γιατί, οι μοριακός δείχνει ελλείψεις και διπλασιασμους. Άρα, αφού είμαστε φυσιολογικοί σημαίνει ότι δεν είχαμε το ίδιο με το έμβρυο. Ο μοριακός δεν δείχνει μεταθέσεις. Για αυτό έπρεπε να κάνουμε συμβατικό. Αν η μετάθεση ήταν σε μεγάλο κομμάτι θα την έπιανε το μικροσκόπιο. Ήταν όμως πολύ μικρή και δεν τη βρήκε. Το πήγαμε λοιπόν παραπέρα και κάναμε φις ... Όντως όμως εσύ καταρρίπτει τη θεωρία του μοριακού. Εγω εκείνο που κατάλαβα είναι ότι πρόκειται για θέμα τύχης. Για αυτό θέλω ξανά φυσικά. Φοβάμαι όμως μη χάσω πολύ χρόνο...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele@n είπε:

Θα σου πω ο,τι μας είπαν οι ειδικοί...αν κάναμε μοριακό θα ήταν λάθος, γιατί, οι μοριακός δείχνει ελλείψεις και διπλασιασμους. Άρα, αφού είμαστε φυσιολογικοί σημαίνει ότι δεν είχαμε το ίδιο με το έμβρυο. Ο μοριακός δεν δείχνει μεταθέσεις. Για αυτό έπρεπε να κάνουμε συμβατικό. Αν η μετάθεση ήταν σε μεγάλο κομμάτι θα την έπιανε το μικροσκόπιο. Ήταν όμως πολύ μικρή και δεν τη βρήκε. Το πήγαμε λοιπόν παραπέρα και κάναμε φις ... Όντως όμως εσύ καταρρίπτει τη θεωρία του μοριακού. Εγω εκείνο που κατάλαβα είναι ότι πρόκειται για θέμα τύχης. Για αυτό θέλω ξανά φυσικά. Φοβάμαι όμως μη χάσω πολύ χρόνο...

Τελικα ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του..σε εμάς με το που βγηκε το αποτέλεσμα στον μοριακο του εμβρύου ότι είχε την μικροελλειψη έκαναν και σε εμας μοριακο καρυοτυπο για να δουν αν το κληρονομησε από εμάς και φάνηκε ότι το κληρονομησε από μενα.

Επειδή όμως η γενετική είναι ολόκληρη επιστήμη και δύσκολη προφανώς καθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Είναι όντως θέμα τύχης.εμεις ήμασταν φοβερά άτυχοι.γιατι 1 φορά θα μπορούσε να έχει πάει καλα.τελος παντων.

ο,τι σας κάνει καλύτερα αν θεωρείτε ότι θα σας βοηθήσει απευθείας ο προεμφυτευτικος μπορείτε να προχωρησετε κι εσείς έτσι.βεβαια η φυσική σύλληψη νομίζω ότι είναι καλύτερη.αλλα όπως νιώθετε εσείς καλά. Το κακο στις περιπτώσεις τις δικές μας είναι ότι με φυσική σύλληψη θα έχουμε συνεχώς το άγχος τουλάχιστον μέχρι την Αυχενική αν θα το έχει κληρομομησει το έμβρυο και αν θα είναι καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/11/2018 at 11:43 ΜΜ, Ele@n είπε:

Θα σου πω ο,τι μας είπαν οι ειδικοί...αν κάναμε μοριακό θα ήταν λάθος, γιατί, οι μοριακός δείχνει ελλείψεις και διπλασιασμους. Άρα, αφού είμαστε φυσιολογικοί σημαίνει ότι δεν είχαμε το ίδιο με το έμβρυο. Ο μοριακός δεν δείχνει μεταθέσεις. Για αυτό έπρεπε να κάνουμε συμβατικό. Αν η μετάθεση ήταν σε μεγάλο κομμάτι θα την έπιανε το μικροσκόπιο. Ήταν όμως πολύ μικρή και δεν τη βρήκε. Το πήγαμε λοιπόν παραπέρα και κάναμε φις ... Όντως όμως εσύ καταρρίπτει τη θεωρία του μοριακού. Εγω εκείνο που κατάλαβα είναι ότι πρόκειται για θέμα τύχης. Για αυτό θέλω ξανά φυσικά. Φοβάμαι όμως μη χάσω πολύ χρόνο...

Δεν ισχυει αυτο που σου ειπε... γτ και ο γενετιστης μου ειπε αυτο ακριβως που σου λεει και η @Nansy29.ο μοριακος καρυοτυπος αυτη τη στιγμη ειναι η πιο εγκυρη εξεταση που υπαρχει.. σου αναλυει ολο το dna..που σημαινει και μεταθεσεις... αυτη η fish αιματος που λες δεν τη γνωριζω, ουτε μου τη προτεινε ο δικος μου γενετιστης, καθως μου ειπε πως ο μοριακος ειναι ο πιο τεκμηριωμενος..και φυσικα μπορει ο απλος να βγει φυσιολογικος, και ο μοριακος να βγει με προβλημα..εχει συμβει σε πολλα ζευγαρια.. 

Link to comment
Share on other sites

@mara321, 

ούτε κι εγώ ξέρω τι είναι σωστό και τι λάθος! τώρα προσπαθώ να το ανακαλύψω. κάθε μία από αυτές τις εξετάσεις συνδέεται με κάποιο τρόπο με την προηγούμενη και την επόμενη... κι εγώ θα θεωρούσα σωστότερο, αφού είχαν τέτοια ευρήματα στο έμβρυο: πρώτον παράλληλα να του κάνουν και συμβατικό καρυότυπο, δεύτερον παράλληλα να κάνουν μοριακό και σε εμάς. ΔΕν μπορώ να καταλάβω τη λογική τους. Το φις το κάνουν στοχευμένα. Δηλαδή να ξέρεις ότι υπάρχει πρόβλημα σε κάποια χρωμοσώματα και να ψάξεις μόνο τα συγκεκριμένα και στους γονείς. Είμαι μπερδεμένη η αλήθεια είναι... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ για τη στήριξη σας! Για όσες δεν έχουν διαβάσει την ιστορία μου,  έχω τρεις ατυχές εγκυμοσύνες(2 αποβολές και μια παλινδρομη) και δεν είχαμε βρει την αιτία μέχρι χτες. Επιτέλους λοιπόν έχουμε κάτι το οποίο μπορεί να δικαιολογεί τις ατυχίες μας. 

Μετά από εξέταση περιφερειακού αίματος (είχαμε κάνει και μοριακό καρυοτυπο προϊόντος αποβολής, το οποίο δε μας έδειξε τπτ) βρήκαμε λοιπόν ότι ο άντρας μου είναι υγιέστατος αλλά εγώ έχω μετάθεση χρωμοσωματος τύπου Robertson. Η μετάθεση είναι μεταξύ 14 και 15 χρωμοσωματος. Ακόμα δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό, την ερχόμενη Δευτέρα έχω ραντεβού με τη γενετιστρια Αλλά απ όσο με ενημέρωσε ο γιατρός μου κ από ότι ψαχτηκα στο ίντερνετ,  μια μετάθεση δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα συ ο άτομο που τη φέρει, μπορεί όμως να δημιουργήσει προβλήματα στο γονο, όπως μαθησιακές δυσκολίες, σύνδρομα και προβλήματα υγείας..  

Δύο τα τινά: ή συνεχίζω τις εγκυμοσύνες και αν κάποια από αυτές συνεχιστεί βλέπω με αμνιοπαρακεντιση εάν το έμβρυο είναι υγείες ή κάνω επιλεκτική εξωσωματική γονιμοποίηση.

Όπως σας είπα από Δευτέρα θα έχω νεότερα και φυσικά ακόμα δεν έχω ιδέα τι θα κάνω...

Αυτό που ήθελα όμως να προωθησω με αυτό το μήνυμα είναι ότι θα πρέπει να εξαντλουμε τις επιλογές που μας δίνει πλέον η επιστήμη και αργά ή γρήγορα βρίσκουμε και το λόγο και τις λύσεις.. 

Το ξέρω πολύ καλά ότι πονάει Αλλά μην απελπιζεστε κορίτσια....εαν και πίστευα ότι οι εξετάσεις μου θα ήταν καλές, δεν απογοητεύτηκα,  ίσα ίσα χάρηκα γιατί τουλάχιστον τώρα ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Doubletrouble είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ για τη στήριξη σας! Για όσες δεν έχουν διαβάσει την ιστορία μου,  έχω τρεις ατυχές εγκυμοσύνες(2 αποβολές και μια παλινδρομη) και δεν είχαμε βρει την αιτία μέχρι χτες. Επιτέλους λοιπόν έχουμε κάτι το οποίο μπορεί να δικαιολογεί τις ατυχίες μας. 

Μετά από εξέταση περιφερειακού αίματος (είχαμε κάνει και μοριακό καρυοτυπο προϊόντος αποβολής, το οποίο δε μας έδειξε τπτ) βρήκαμε λοιπόν ότι ο άντρας μου είναι υγιέστατος αλλά εγώ έχω μετάθεση χρωμοσωματος τύπου Robertson. Η μετάθεση είναι μεταξύ 14 και 15 χρωμοσωματος. Ακόμα δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό, την ερχόμενη Δευτέρα έχω ραντεβού με τη γενετιστρια Αλλά απ όσο με ενημέρωσε ο γιατρός μου κ από ότι ψαχτηκα στο ίντερνετ,  μια μετάθεση δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα συ ο άτομο που τη φέρει, μπορεί όμως να δημιουργήσει προβλήματα στο γονο, όπως μαθησιακές δυσκολίες, σύνδρομα και προβλήματα υγείας..  

Δύο τα τινά: ή συνεχίζω τις εγκυμοσύνες και αν κάποια από αυτές συνεχιστεί βλέπω με αμνιοπαρακεντιση εάν το έμβρυο είναι υγείες ή κάνω επιλεκτική εξωσωματική γονιμοποίηση.

Όπως σας είπα από Δευτέρα θα έχω νεότερα και φυσικά ακόμα δεν έχω ιδέα τι θα κάνω...

Αυτό που ήθελα όμως να προωθησω με αυτό το μήνυμα είναι ότι θα πρέπει να εξαντλουμε τις επιλογές που μας δίνει πλέον η επιστήμη και αργά ή γρήγορα βρίσκουμε και το λόγο και τις λύσεις.. 

Το ξέρω πολύ καλά ότι πονάει Αλλά μην απελπιζεστε κορίτσια....εαν και πίστευα ότι οι εξετάσεις μου θα ήταν καλές, δεν απογοητεύτηκα,  ίσα ίσα χάρηκα γιατί τουλάχιστον τώρα ξέρω....

Έκανες πολύ καλά που έκανες καρυοτυπο ζεύγους είναι απαραίτητη εξέταση μετά από πολλαπλές αποβολές . 

Μίλα με γενετιστή και θα βρεις την άκρη . 

Εύχομαι τα καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Doubletrouble είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Σας ευχαριστώ για τη στήριξη σας! Για όσες δεν έχουν διαβάσει την ιστορία μου,  έχω τρεις ατυχές εγκυμοσύνες(2 αποβολές και μια παλινδρομη) και δεν είχαμε βρει την αιτία μέχρι χτες. Επιτέλους λοιπόν έχουμε κάτι το οποίο μπορεί να δικαιολογεί τις ατυχίες μας. 

Μετά από εξέταση περιφερειακού αίματος (είχαμε κάνει και μοριακό καρυοτυπο προϊόντος αποβολής, το οποίο δε μας έδειξε τπτ) βρήκαμε λοιπόν ότι ο άντρας μου είναι υγιέστατος αλλά εγώ έχω μετάθεση χρωμοσωματος τύπου Robertson. Η μετάθεση είναι μεταξύ 14 και 15 χρωμοσωματος. Ακόμα δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει αυτό, την ερχόμενη Δευτέρα έχω ραντεβού με τη γενετιστρια Αλλά απ όσο με ενημέρωσε ο γιατρός μου κ από ότι ψαχτηκα στο ίντερνετ,  μια μετάθεση δε δημιουργεί κάποιο πρόβλημα συ ο άτομο που τη φέρει, μπορεί όμως να δημιουργήσει προβλήματα στο γονο, όπως μαθησιακές δυσκολίες, σύνδρομα και προβλήματα υγείας..  

Δύο τα τινά: ή συνεχίζω τις εγκυμοσύνες και αν κάποια από αυτές συνεχιστεί βλέπω με αμνιοπαρακεντιση εάν το έμβρυο είναι υγείες ή κάνω επιλεκτική εξωσωματική γονιμοποίηση.

Όπως σας είπα από Δευτέρα θα έχω νεότερα και φυσικά ακόμα δεν έχω ιδέα τι θα κάνω...

Αυτό που ήθελα όμως να προωθησω με αυτό το μήνυμα είναι ότι θα πρέπει να εξαντλουμε τις επιλογές που μας δίνει πλέον η επιστήμη και αργά ή γρήγορα βρίσκουμε και το λόγο και τις λύσεις.. 

Το ξέρω πολύ καλά ότι πονάει Αλλά μην απελπιζεστε κορίτσια....εαν και πίστευα ότι οι εξετάσεις μου θα ήταν καλές, δεν απογοητεύτηκα,  ίσα ίσα χάρηκα γιατί τουλάχιστον τώρα ξέρω....

Κορίτσι μου το ότι βρήκες την αιτία επιτέλους είναι πάρα πολύ σημαντικό!!!χαιρομαι πολυ!!παρόμοια αιτία με μένα δηλαδή είναι χρωμοσωμιακο το θέμα!

Θα σας πει ο γενετιστής και Θα σας συμβουλεύσει για την καλύτερη λύση.εξαρταται όμως και από σένα κατά πόσο αντέχεις.εμεις αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική γιατί δεν αντέχουμε το ρισκο ξανά.βεβαια μου έχει περάσει από το μυαλό και η φυσική σύλληψη ξανά..Αλλά είναι παρακινδυνευμένο..

Είμαι σίγουρη ότι με τη βοήθεια της επιστήμης θα τα καταφέρουμε!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Κορίτσι μου το ότι βρήκες την αιτία επιτέλους είναι πάρα πολύ σημαντικό!!!χαιρομαι πολυ!!παρόμοια αιτία με μένα δηλαδή είναι χρωμοσωμιακο το θέμα!

Θα σας πει ο γενετιστής και Θα σας συμβουλεύσει για την καλύτερη λύση.εξαρταται όμως και από σένα κατά πόσο αντέχεις.εμεις αποφασίσαμε να κάνουμε εξωσωματική γιατί δεν αντέχουμε το ρισκο ξανά.βεβαια μου έχει περάσει από το μυαλό και η φυσική σύλληψη ξανά..Αλλά είναι παρακινδυνευμένο..

Είμαι σίγουρη ότι με τη βοήθεια της επιστήμης θα τα καταφέρουμε!!

 

 

Εύχομαι να πάνε και στιςδύο μας (Κ σε όλα τα κορίτσια που ταλαιπωρούνται) καλύτερα κ απ ότι φανταζόμαστε. 

Εμένα η πρώτη μου σκέψη ήταν με εξωσωματική για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο που λένε. Όσο περνάει ο καιρός αρχίζω κ είμαι κ πιο δεκτική σε μια ακόμα προσπάθεια με φυσικό τρόπο. Ευτυχώς έχω την πολυτέλεια του χρόνου μιας και είμαι ακόμα 31, γτ σε διαφορετική περίπτωση δε θα το σκεφτόμουν καν.. Επίσης το γεγονός ότι πλέον ξέρω που οφείλονται οι αποβολές νομίζω θα με βοηθήσει ψυχολογικά σε περίπτωση που πάλι πάει κάτι στραβά..  ξεκινάω με μικρό καλάθι. Άλλα δε ξέρω ακόμα. Περιμένω απαντήσειςαπό το γενετιστή κ βλέπουμε. 

Μια ερώτηση μόνο εάν ξέρει κάποιος,  σε περίπτωση εξωσωματικής μπορούν να σε διαβεβαιώσουν ότι το έμβρυο θα είναι καθ' όλα εντάξει  ή και πάλι μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα?

Δύναμη,  ελπίδα και όλα θα γίνουν κούκλα μου! Μας βλέπω να μας έρχονται 2-3 μωράκια μαζεμένα!

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2018 at 8:58 ΜΜ, Doubletrouble είπε:

Εύχομαι να πάνε και στιςδύο μας (Κ σε όλα τα κορίτσια που ταλαιπωρούνται) καλύτερα κ απ ότι φανταζόμαστε. 

Εμένα η πρώτη μου σκέψη ήταν με εξωσωματική για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο που λένε. Όσο περνάει ο καιρός αρχίζω κ είμαι κ πιο δεκτική σε μια ακόμα προσπάθεια με φυσικό τρόπο. Ευτυχώς έχω την πολυτέλεια του χρόνου μιας και είμαι ακόμα 31, γτ σε διαφορετική περίπτωση δε θα το σκεφτόμουν καν.. Επίσης το γεγονός ότι πλέον ξέρω που οφείλονται οι αποβολές νομίζω θα με βοηθήσει ψυχολογικά σε περίπτωση που πάλι πάει κάτι στραβά..  ξεκινάω με μικρό καλάθι. Άλλα δε ξέρω ακόμα. Περιμένω απαντήσειςαπό το γενετιστή κ βλέπουμε. 

Μια ερώτηση μόνο εάν ξέρει κάποιος,  σε περίπτωση εξωσωματικής μπορούν να σε διαβεβαιώσουν ότι το έμβρυο θα είναι καθ' όλα εντάξει  ή και πάλι μπορεί να παρουσιαστούν προβλήματα?

Δύναμη,  ελπίδα και όλα θα γίνουν κούκλα μου! Μας βλέπω να μας έρχονται 2-3 μωράκια μαζεμένα!

Με τον προεμφυτευτικο φαίνονται όλα τα γνωστά σύνδρομα κλπ.δηλαδη κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι οκ.αλλα πάντα υπάρχουν και πιθανότητες αποτυχίας.φαντασου όμως στην περίπτωση μου θα ψάξουμε για κάτι υπερβολικά μικρό μια μικροελλειψη στο χρωμοσωμα 18.οπότε μπορούν να εντοπιστούν ακόμη και αυτά.

Από κει και πέρα κανεις δεν εγγυάται για τα υπόλοιπα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν σε μια εγκυμοσύνη που δεν είναι γονιδιακα αλλά εντάξει πια ποση ατυχία μπορεί να έχουμε;;;

Κι εγω σκέφτηκα την φυσική σύλληψη αλλά επειδή οι 2 μου εγκυμοσύνες εφτασαν 12η εβδομάδα και είδαμε άρρωστα έμβρυα που έπρεπε να διακόψουμε την εγκυμοσυνη δεν αντέχω να περάσω ξανα κάτι τέτοιο. Και Δυστυχώς δεν μπορει κάνεις να πει ότι δεν θα ξαναγίνει πάλι αυτό.αντιθετα μεγάλη πιθανότητα να ξαναγίνει.εσυ όμως κανε όπως νιώθεις. Και όντως δεν αποκλείεται απλά να πάει καλα η επόμενη εγκυμοσύνη απλά με την εξωσωματική είσαι λιγο πιο σίγουρη.

Αλλά αν ζούσαμε σε άλλη εποχή δεν θα είχαμε και άλλη επιλογή από το μεναμε έγκυες μονες μας και κάποια στιγμή θα το πετυχαίναμε 

Από την άλλη με την εξωσωματική όπως λες μπορεί να έχουμε και δίδυμα κατευθείαν!Ο άντρας μου είναι ήδη σίγουρος για αυτο!!!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά κορίτσι μου !!!και θα πάνε γιατί τώρα ξέρουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2018 at 9:35 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Με τον προεμφυτευτικο φαίνονται όλα τα γνωστά σύνδρομα κλπ.δηλαδη κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι οκ.αλλα πάντα υπάρχουν και πιθανότητες αποτυχίας.φαντασου όμως στην περίπτωση μου θα ψάξουμε για κάτι υπερβολικά μικρό μια μικροελλειψη στο χρωμοσωμα 18.οπότε μπορούν να εντοπιστούν ακόμη και αυτά.

Από κει και πέρα κανεις δεν εγγυάται για τα υπόλοιπα προβλήματα που μπορούν να δημιουργηθούν σε μια εγκυμοσύνη που δεν είναι γονιδιακα αλλά εντάξει πια ποση ατυχία μπορεί να έχουμε;;;

Κι εγω σκέφτηκα την φυσική σύλληψη αλλά επειδή οι 2 μου εγκυμοσύνες εφτασαν 12η εβδομάδα και είδαμε άρρωστα έμβρυα που έπρεπε να διακόψουμε την εγκυμοσυνη δεν αντέχω να περάσω ξανα κάτι τέτοιο. Και Δυστυχώς δεν μπορει κάνεις να πει ότι δεν θα ξαναγίνει πάλι αυτό.αντιθετα μεγάλη πιθανότητα να ξαναγίνει.εσυ όμως κανε όπως νιώθεις. Και όντως δεν αποκλείεται απλά να πάει καλα η επόμενη εγκυμοσύνη απλά με την εξωσωματική είσαι λιγο πιο σίγουρη.

Αλλά αν ζούσαμε σε άλλη εποχή δεν θα είχαμε και άλλη επιλογή από το μεναμε έγκυες μονες μας και κάποια στιγμή θα το πετυχαίναμε 

Από την άλλη με την εξωσωματική όπως λες μπορεί να έχουμε και δίδυμα κατευθείαν!Ο άντρας μου είναι ήδη σίγουρος για αυτο!!!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά κορίτσι μου !!!και θα πάνε γιατί τώρα ξέρουμε!!!!!

Συμφωνω απολυτα μαζι σου !!! Οτι ειπες για τις εξετασεις και εγω αυτα ξερω απο γενετιστη και απο γυναικολογο... θεωρω πως με τοσες εξετασεις που υπαρχουν, καλο ειναι να γινονται οπως επισης εφοσον υπαρχουν λυσεις καλο ειναι να ακουμε τους γιατρους.. εμενα πχ παρ'ολο που καναμε καρυοτυπο ζευγους και ηταν φυσιολογικος, σε αυτην τη εγκυμοσυνη μολις χθες κιολας, εκανα αμνιοπαρακεντηση , μονο λογο ιστορικου προηγουμενης προσφατης κυησης... ειναι ψυχοφθορο και τρελο αγχος μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα οπως επισης μεχρι να φτασεις τη β επιπεδου οπου ειναι η πιο σημαντικη εξεταση... γτ μπορει η αμνιοπαρακεντηση για τα 512 συνδρομα να βγει φυσιολογικη, αλλα παρ'αυτα κατι αλλο να εμφανιστει ατη β επιπεδου οπως πχ καποια ανατομικη ανωναλια που δεν σχετιζεται με καποιο συνδρομο... ολες βιωνουμε τρομερο αγχος και αγωνια, πραγμα που δεν πιστευα ουτε περιμενα πως θα ζουσα σε εγκυμοσυνη...εβλεπα ολες αυτες τις γνωστες και μη που ειχαν ευκολες εγκυμοσυνες και θεωρουσα πως το ιδιο θα συνεβαινε και σε εμενα... κουραγιο και δυναμη κοριτσια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , mara321 είπε:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου !!! Οτι ειπες για τις εξετασεις και εγω αυτα ξερω απο γενετιστη και απο γυναικολογο... θεωρω πως με τοσες εξετασεις που υπαρχουν, καλο ειναι να γινονται οπως επισης εφοσον υπαρχουν λυσεις καλο ειναι να ακουμε τους γιατρους.. εμενα πχ παρ'ολο που καναμε καρυοτυπο ζευγους και ηταν φυσιολογικος, σε αυτην τη εγκυμοσυνη μολις χθες κιολας, εκανα αμνιοπαρακεντηση , μονο λογο ιστορικου προηγουμενης προσφατης κυησης... ειναι ψυχοφθορο και τρελο αγχος μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα οπως επισης μεχρι να φτασεις τη β επιπεδου οπου ειναι η πιο σημαντικη εξεταση... γτ μπορει η αμνιοπαρακεντηση για τα 512 συνδρομα να βγει φυσιολογικη, αλλα παρ'αυτα κατι αλλο να εμφανιστει ατη β επιπεδου οπως πχ καποια ανατομικη ανωναλια που δεν σχετιζεται με καποιο συνδρομο... ολες βιωνουμε τρομερο αγχος και αγωνια, πραγμα που δεν πιστευα ουτε περιμενα πως θα ζουσα σε εγκυμοσυνη...εβλεπα ολες αυτες τις γνωστες και μη που ειχαν ευκολες εγκυμοσυνες και θεωρουσα πως το ιδιο θα συνεβαινε και σε εμενα... κουραγιο και δυναμη κοριτσια...

Κορίτσι μου καλά αποτελεσματα να έχεις.ειμαι σίγουρη ότι είναι όλα καλά.απλα λόγω ιστορικού κάνεις κάποιες παραπάνω εξετάσεις.εχεις δίκιο για το άγχος.και δεν γίνεται να μην υπάρχει με τοσα που έχουμε περάσει εμεις. Κι εγώ έτσι νόμιζα για μένα ότι όλα θα είναι έυκολα θα μείνω έγκυος και θα κάνω παιδι.που να φανταστώ;

Κουράγιο σε όλες μας!είμαι σίγουρη ότι από δω και μετά θα έχουμε χαμόγελα!ενημέρωσε μας όταν βγει το αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, mara321 είπε:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου !!! Οτι ειπες για τις εξετασεις και εγω αυτα ξερω απο γενετιστη και απο γυναικολογο... θεωρω πως με τοσες εξετασεις που υπαρχουν, καλο ειναι να γινονται οπως επισης εφοσον υπαρχουν λυσεις καλο ειναι να ακουμε τους γιατρους.. εμενα πχ παρ'ολο που καναμε καρυοτυπο ζευγους και ηταν φυσιολογικος, σε αυτην τη εγκυμοσυνη μολις χθες κιολας, εκανα αμνιοπαρακεντηση , μονο λογο ιστορικου προηγουμενης προσφατης κυησης... ειναι ψυχοφθορο και τρελο αγχος μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα οπως επισης μεχρι να φτασεις τη β επιπεδου οπου ειναι η πιο σημαντικη εξεταση... γτ μπορει η αμνιοπαρακεντηση για τα 512 συνδρομα να βγει φυσιολογικη, αλλα παρ'αυτα κατι αλλο να εμφανιστει ατη β επιπεδου οπως πχ καποια ανατομικη ανωναλια που δεν σχετιζεται με καποιο συνδρομο... ολες βιωνουμε τρομερο αγχος και αγωνια, πραγμα που δεν πιστευα ουτε περιμενα πως θα ζουσα σε εγκυμοσυνη...εβλεπα ολες αυτες τις γνωστες και μη που ειχαν ευκολες εγκυμοσυνες και θεωρουσα πως το ιδιο θα συνεβαινε και σε εμενα... κουραγιο και δυναμη κοριτσια...

Σου εύχομαι κάθε ευτυχία!  Να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα. 

Όλες μας νομίζω ότι φανταζόμασταν ακριβώς το ίδιο για τις εγκυμοσύνες μας. Ότι, να μωρέ θα μείνω έγκυος θα κυλήσουν εννιά μήνες εεε άντε το πολύ πολύ να ζοριστω λίγο στη γέννα Αλλά να θα έχω ένα μωράκι... Αλλά δεν! Χαχαχα 

Γι αυτό όμως δε φταίμεεμείς κορίτσια... φταίει η κοινωνία διότι οτιδήποτε άσχημο φροντίζει να το κουκουλώνει πίσω από κλειστές πόρτες λες και έτσι θα εξαλειφθεί.  Φταίνε όλες αυτές οι κοπέλες που δεν μιλούν να τις στραβες που τους έχουν κάτσει και το ότι προβάλλεται μόνο ότι είναι τέλειο και "σωστό ".  Κατανοώ το ότι όταν κάποιος περάσει κάτι άσχημο δε θέλει να το πολύ επαναφέρει στη μνήμη του, αλλά και το να μη το συζητάμε δε βοηθάει. Προοοοοοοοκαααλωωωωω λοιπόν (Όπως λέει και ο Μουτσινας, χαχαχα) τις κοπέλες να μιλάνε... να τα λέμε κορίτσια όλα... μόνο έτσι θα βοηθήσουμε και θα βοηθηθουμε.. και όχι μόνο για τις δυσκολίες στις εγκυμοσύνες μας.. σε ολα... γυναικεία αλληλεγγύη και girl power που να με πάρει! 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ και σου ευχομαι συντομα να εχεις και εσυ ευχαριστα νεα και ολα να σου πανε καλα!!! εγω ακομα επιφυλασσομαι μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα και να κανω και τη β' επιπεδου... στην ουσια δεν τη χαιρομαι ευχαριστα την εγκυμοσυνη,λογο αγχους και φοβου... ΤΕΣΠΑ.. οσον αφορα αυτα που ειπες εχεις απολυτο δικιο, αλλωστε γι αυτο εγω προσωπικα εκανα εγγραφη σε αυτη τη σελιδα γτ εψαχνα να δω αν υπηρχαν και αλλες γυναικες με παρομοια εμπειρια και πως το αντιμετωπισαν ή τι καταληξη ειχαν.. θεωρω ομως παρ'ολ'αυτα οτι πρεπει να φιλτραρουμε και αυτα που διαβαζουμε γτ βλεπω οτι καποιες (και ειναι λογικο) ή δεν εχουν καταλαβει τι ακριβως τους εχει πει ο γιατρος τους ή ισως να μεταφερουν καποιες πληροφοριες λανθασμενες.. σιγουρα υπαρχουν και ιατρικα λαθη, αλλα θελω να πιστευω οτι ειναι ελαχιστα...Το σιγουρο ειναι πως κανενας επιστημονας δεν μπορει να εξηγησει για ποιο λογο δημιουργουνται προβληματα, εχουν βρει τη λυση αλλα δεν μπορουν να απαντησουν στο γιατι εγινε... Μακαρι να μας πανε ολα καλα, να προχωρησει η επιστημη και αλλο και να λυθουν ολα τα τυχον προβληματα γτ πανω απ' ολα η μητροτητα ειναι το πιο ιερο πραγμα σε ολο τον κοσμο.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 7/12/2018 at 2:26 ΜΜ, mara321 είπε:

Σε ευχαριστω παρα πολυ και σου ευχομαι συντομα να εχεις και εσυ ευχαριστα νεα και ολα να σου πανε καλα!!! εγω ακομα επιφυλασσομαι μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα και να κανω και τη β' επιπεδου... στην ουσια δεν τη χαιρομαι ευχαριστα την εγκυμοσυνη,λογο αγχους και φοβου... ΤΕΣΠΑ.. οσον αφορα αυτα που ειπες εχεις απολυτο δικιο, αλλωστε γι αυτο εγω προσωπικα εκανα εγγραφη σε αυτη τη σελιδα γτ εψαχνα να δω αν υπηρχαν και αλλες γυναικες με παρομοια εμπειρια και πως το αντιμετωπισαν ή τι καταληξη ειχαν.. θεωρω ομως παρ'ολ'αυτα οτι πρεπει να φιλτραρουμε και αυτα που διαβαζουμε γτ βλεπω οτι καποιες (και ειναι λογικο) ή δεν εχουν καταλαβει τι ακριβως τους εχει πει ο γιατρος τους ή ισως να μεταφερουν καποιες πληροφοριες λανθασμενες.. σιγουρα υπαρχουν και ιατρικα λαθη, αλλα θελω να πιστευω οτι ειναι ελαχιστα...Το σιγουρο ειναι πως κανενας επιστημονας δεν μπορει να εξηγησει για ποιο λογο δημιουργουνται προβληματα, εχουν βρει τη λυση αλλα δεν μπορουν να απαντησουν στο γιατι εγινε... Μακαρι να μας πανε ολα καλα, να προχωρησει η επιστημη και αλλο και να λυθουν ολα τα τυχον προβληματα γτ πανω απ' ολα η μητροτητα ειναι το πιο ιερο πραγμα σε ολο τον κοσμο.. 

Κορίτσι μου καλή χρονιά! Πως πας; Όλα καλά με την εγκυμοσύνη ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 3/1/2019 at 11:30 ΜΜ, geo81 είπε:

Κορίτσι μου καλή χρονιά! Πως πας; Όλα καλά με την εγκυμοσύνη ; 

Ολα καλα ευτυχως! Και αμνιοπαρακεντηση και β επιπεδου πολυ καλα!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , mara321 είπε:

Ολα καλα ευτυχως! Και αμνιοπαρακεντηση και β επιπεδου πολυ καλα!!! 

Μπράβο βρε κοριτσάκι μου μπράβο!!!πολύ χαίρομαι για σένα!πιστεύω τώρα να ηρεμήσεις και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!ειναι ξεκάθαρο ότι όλα πάνε τέλεια!με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...