Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μωρό μετά τα 40...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Εγώ ειμαι λίγο μικρότερη...αλλά ειμαι σίγουρη οτι υπάρχουν πολλές κοπέλες που ειναι εδώ και ζουν την εμπειρία μετά τα 40. Καλά και εγώ 37 ειμαι δηλαδή..μην φανταστεις..οτι ειμαι και καμιά παιδούλα.

 

Εχω φιλή που έμεινε έγκυος στον γιο της στα 45 της...φυσιολογικά...!!! Είχε κάνει στα 40 της την κόρη της...και συμφωνα με τον γιατρό της αυτό ειχε σαν αποτέλεσμα μια "ανανέωση" του οργανισμού της μητέρας. Είχε πολύ άγχος για το αγοράκι...λόγω ηλικιάς, έκανε ολες τις εξετάσεις και όλα πήγαν μια χαρά.

 

Εσύ τι σκέφτεσαι;

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

ELENAGEM καλώς ήρθες. Μια συνάδερφός μου είναι έγκυος στο πρώτο της παιδί και είναι 43 χρονών. Τον Σεπτέμβριο θα γεννήσει και δεν είχε μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη της. Μόνο ενα θέμα με την θρομβοφιλία έχει, αλλά αυτό το παρακολουθεί. Κατά τα άλλα, στην δουλειά πήγαινε κανονικά, ούτε εμετούς έκανε, μια χαρά είναι η κοπέλα. Εσένα θα είναι το πρώτο σου; Υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει, γιατί πλέον πολλές γυναίκες κάνουν παιδί μετά τα 40. Α, να μην ξεχάσω γνωρίζω και άλλη περίπτωση. Η κουμπάρα μου που μου βάφτισε τον μικρό, μου είπε για μια γνωστή της 47 χρονών, η οποία έμεινε έγκυος στο τρίτο της παιδί τελείως ξαφνικά, δεν το περίμενε. Τώρα το μωρό της είναι 6 μηνών. Αν θέλεις γράψε μας περισσότερα.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!..Μόλις έγινα μέλος εδώ και θα ήθελα επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων σχετικά με την προσπάθειά μου για μωρό στα 41 μου...

 

Όταν λες προσπάθεια, εννοείς υποβοηθούμενη αναπαραγωγή;

 

Είμαι 40 πατημένα και βαδίζω προς 41. Έχω 2-3 φίλες που έκαναν επίσης παιδί στα 41-42 φυσιολογικά. Η ηλικία δεν είναι πλέον εμπόδιο, φτάνει να μην ξεπερνάμε και κάποια όρια ε; Δεν θα σου έλεγα το ίδιο αν ήσουν 48 για παράδειγμα. Αλλά πιστεύω πως μέχρι τα 45 μας παίρνει να κάνουμε κάποιες προσπάθειες.

 

Εγώ πέρσι έμεινα έγκυος πρώτη φορά, αλλά παλιδρόμησε. Σ' αυτές τις ηλικίες έχουμε μερισσοτερες πιθανότητες για χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Τώρα προσπαθούμε πάλι. Δεν σκοπεύω να αναλωθώ προσπαθώντας με κάθε τρόπο να κάνω παιδί (δλδ δεν θέλω να κάνω 4-5 εξωσωματικές προκειμένου να το πετύχω, πιστεύω ότι από κάποιο σημειο και μετά επιβαρύνουν πολυ τον οργανισμό). Αλλά εφοσον δεν μας έχουν βρει κάποιο παθολογικό πρόβλημα, αν θέλει να έρθει ένα μωρό έστω και με κάποια καθυστέρηση, καλώς να ορίσει.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε γυναίκα είναι γόνιμη ακόμα και δυο με τρία χρόνια μετά το σταμάτημα της περιόδου. Έχω αμέτρητες περιπτώσεις δει και ακούσει με πρωτοτόκες γυναίκες άνω των 40 και από κει παίρνω κι εγώ δύναμη και κουράγιο.Τον Οκτώβριο τα κλείνω κι εγώ!

Πάντως, για την ενίσχυση της γονιμότητας και την επίτευξη καλής εγκυμοσύνης βοηθά πολύ η υγιεινή ζωή. Καλή διατροφή, ήπια άσκηση, όχι κάπνισμα, ύπνος αρκετός και όχι μετά τις 12 το βράδυ και προπάντων ηρεμία!

Προχθές έμαθα για μια γνωστή μου 46 χρονών που δυο χρόνια είχε κάτι σταγόνες για περίοδο κι ο άντρας της πλήρη αζωοσπερμία κι έμεινε έγκυος σε δίδυμα φυσιολογικά! Η μητέρα μου ως μαία μου έχει πει πάμπολλες περιπτώσεις που είχε δει με πρώτους τοκετούς άνω των 40 και πήγαν πολύ καλά.Τότε μάλιστα δεν υπήρχε η ορμονοθεραπεία ούτε οι εξωσωματικές. Εμένα με γέννησε στα 39 της χρόνια. Και μετά έμεινε κι άλλες φορές έγκυος αλλά συνέβησαν ατυχίες.

Ορμάτε, κορίτσια, και μην φοβάστε τίποτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάθε γυναίκα είναι γόνιμη ακόμα και δυο με τρία χρόνια μετά το σταμάτημα της περιόδου.

 

 

Αυτό ειλικρινά δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι από την στιγμή που σταματάει η περίοδος, είναι αδύνατον να μείνεις έγκυος.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειλικρινά δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι από την στιγμή που σταματάει η περίοδος, είναι αδύνατον να μείνεις έγκυος.

Οι ορμόνες εξακολουθούν να υπάρχουν και να λειτουργούν για μεγάλο χρονικό διάστημα μετά το σταμάτημα της περιόδου. Γι' αυτό συνιστούν στις γυναίκες να συνεχίζουν την αντισύλληψη για αρκετό χρόνο μετά, διότι έχουν συμβεί πολλές ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες στην εμμηνόπαυση. Θυμάμαι που μου έλεγε μια φίλη μου για μια κυρία στην Κομοτηνή που έμεινε έγκυος για πρώτη φορά στα πενήντα της και νόμιζε ότι είχε όγκο στη μήτρα. Δούλευε μάλιστα καθαρίστρια σε κέντρο υγείας. Όταν την εξέτασε ο γιατρός, την έστειλε αμέσως για ξάπλες! Έκανε έναν κορίτσαρο υγιέστατο και μάλιστα την σπούδασε γιατρό και την πάντρεψε! Είχαν πέσει όλοι να τη φάνε, να το ρίξει, γιατί θα έβγαινε άρρωστο. Αυτά, για να μην ακούμε κανένα!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια που λέω εννοώ ότι βάλαμε μπρος για πρώτο μωρό από τον Μάρτιο χωρίς προς το παρόν να έχουμε ψαχτεί πιο ειδικά. Έχω υπόψη μου ότι μετά από 6 μήνες χωρίς αποτέλεσμα καλό είναι να ξεκινάει ένα ζευγάρι να ψάχνεται για πιθανά εμπόδια όταν η ηλικία μιας γυναίκας είναι άνω των 35.

Είμαι λίγο αγχωμένη ακόμα και που είμαι υγιής, χωρίς κάποιο ιστορικό παθήσεων κλπ που μπορεί να έχει επίπτωση και με σταθερό κύκλο.

Δεν έχω κάποια φίλη ή γνωστή που να έκανε πρώτο μωρό μετά τα 40...οπότε θα χαρώ να ακούω σχετικά νέα σας για να μη νιώθω μοναχούλα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σε απασχολούν δύο θέματα, αν κατάλαβα καλά.

 

Το ένα είναι η ευκολία στο να μείνεις έγκυος. Έχετε ξεκινήσει προσπάθειες ή τώρα το σκέφτεσθε ? Κρατήστε το 6μηνο που λες αλλά χαλαρά και μετά αν δεν έρθει μωρό, μιλήστε με έναν ΚΑΛΟ γιατρό, όχι αγχωτικό, καταρτισμένο.

 

Το άλλο είναι οι δυνάμεις σου, το αν θα τα καταφέρεις με ένα μωρό. Λοιπόν, εγώ έκανα την μικρή στα 37 και τον πιτσιρίκο στα 39. Χωρίς κανένα θέμα στο να μείνω έγκυος, πολύ εύκολα δηλαδή. Η διάθεσή μου είναι σούπερ. Το παιδί σε κουράζει αλλά και σε ανανεώνει !!!! Το θέμα είναι να το θές, τα υπόλοιπα μην τα σκέφτεσαι, δεν μετράνε. Σου δίνει τόση χαρά που τα ξεχνάς όλα.

 

Το έχω ξανααναφέρει στο φόρουμ. Έχω μια συνάδελφο που έκανε παιδί κοντά στα 50 της !!!! Είχε κάνει πάρα πολλές εξωσωματικές, από νέα, γιατί δεν μπορούσε να συλλάβει φυσικά. Ήταν η τελευταία προσπάθεια που θα έκανε. Και της πέτυχε. Με διάφορα θεματάκια, όχι σοβαρά, έμεινε στο κρεβάτι κλπ. Αυτό μπορεί όμως να συμβεί και σε νεότερες γυναίκες. Η μικρή της γίνεται 3 τα Χριστούγεννα. Αλληλολατρεύονται και τους έχει ανανεώσει σαν ζευγάρι τρελά. Αφού ήθελαν παιδί, εδώ και πολλά χρόνια. Βγήκαν καλοθελητές, από την οικογένεια, και είπαν τι το ήθελαν το παιδί σε αυτήν την ηλικία και άλλα τέτοια ηθικοπλαστικά. Βλακείες. Είναι το παιδί τους και τέρμα. Αφού αυτοί αντέχουν και θέλουν.

 

Με το καλό να αποκτήσεις το μωράκι σου. Και ότι θες, πες, εδώ είμαστε!!!

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω ότι πρεπει μετα τα 40 να προσπαθουμε ενα 6μηνο και μετα να το ψιλοκοιταζουμε το θεμα.Δηλαδη σαν αρχή, ο αντρας να κανει ένα σπερμοδιαγραμμα απλα για να δουμε ότι είναι οκ το σπερμα( γιατι το γυναικειο θεμα είναι πολυ πιο περιπλοκο) και η γυναικα να κανει ενα απλο υπερυχο και οπως επισης εξεταση ΑΜΗ δηλαδη να δει τα αποθεματα των ωοθηκων της αφου εχει περασει τα 40. Για μενα πλεον ολες παντρευομαστε μεγαλες και κανουμε παιδι σίγουρα πιο μεγαλες απο ότι παλαιοτερα,εγω τα εκανα κλεισμενα 37:p

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γνώμη μου είναι ότι καλό θα ήταν στην ηλικία σου (η οποία είναι ακριβώς ίδια με την δικιά μου;)) να κάνεις έναν έλεγχο.

Μην περιμένεις 6 μηνες....μπορείς εσύ να κάνεις σαλπιγγογραφία και ορμονικό έλεγχο και ο άντρας σου εξέταση σπέρματος.

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να αρχίστε γρήγορα θεραπεία....γιατί να χάσεις χρόνο?

 

Εύχομαι γρήγορα με ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου:D

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια που λέω εννοώ ότι βάλαμε μπρος για πρώτο μωρό από τον Μάρτιο χωρίς προς το παρόν να έχουμε ψαχτεί πιο ειδικά. Έχω υπόψη μου ότι μετά από 6 μήνες χωρίς αποτέλεσμα καλό είναι να ξεκινάει ένα ζευγάρι να ψάχνεται για πιθανά εμπόδια όταν η ηλικία μιας γυναίκας είναι άνω των 35.

Είμαι λίγο αγχωμένη ακόμα και που είμαι υγιής, χωρίς κάποιο ιστορικό παθήσεων κλπ που μπορεί να έχει επίπτωση και με σταθερό κύκλο.

Δεν έχω κάποια φίλη ή γνωστή που να έκανε πρώτο μωρό μετά τα 40...οπότε θα χαρώ να ακούω σχετικά νέα σας για να μη νιώθω μοναχούλα.

 

Εγώ πάλι ξέρω αρκετές προσωπικά και έχω ακούσει και για πολλές γυναίκες, οπότε χαλάρωσε. Μια άλλη περίπτωση, στην τράπεζα που δουλεύω ήρθε μια γυναίκα 52 χρονών (το είδα από την ταυτότητα) και το παιδί της ένα αγοράκι αξιολάτρευτο ήταν 2,5 ετών. Άρα το έκανε όταν ήταν κοντά στα 49.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως ειμαι της άποψης να μην περιμένεις το 6μηνο...κάνε τις εξετάσεις (τις βασικές τουλάχιστον) από τώρα. Αφου το αποφασίσατε δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις να περάσει το 6μηνο...κάνε τις εξετάσεις και παράλληλα προσπαθείτε.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!

 

και γω ειμαι κλειστα 37 και μας παιδευει το σπερματακι μας!

η γνωμη μου ειναι ναμη χασεις ουτε μηνα με την εννοια οτι αν πχ εχετε θεμαμετο σπερμα;;; γιατι ναχανετε χρονο;;;;;;

θα χρειαστειτε :

1. σπερμοδιαγραμμα

2.σαλπιγγογραφια

3. υπερηχο κοντα στην ωορηξια

και

2ημερα της περιοδου ναδεις τις εξης ορμονες FSH, LH, E2 PRL και κοντα στην 22η μερα καιμια μετρηση προγεστερονης

 

πολυ καλη η αποψη κοπελας για μετρηση της AMH:grin:

 

ΔΕΝ υπαρχει σε καμια περιπτωση θεμα πανικου, η ηλικια σου ειναι μια χαρα, αλλα ομως συν Αθηνα και χειρα κινει! δηλαδη λειτουργησε ωριμα, ψυχραιμα αλλα οχι χαλλλλαρα οπως λεμε και εμςιστη θεσσαλονικη!! ο χρονος καλως κακως δε θα ειανι συμμαχος σου για πολλα χρονια!

 

καλη επιτυχια και ναι δενεισαι μονη σου σ αυτο το ονειρο:lol::lol::lol:

 

ευχομαι να γινεις γρηγορα μανουλα:-)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως ειμαι της άποψης να μην περιμένεις το 6μηνο...κάνε τις εξετάσεις (τις βασικές τουλάχιστον) από τώρα. Αφου το αποφασίσατε δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις να περάσει το 6μηνο...κάνε τις εξετάσεις και παράλληλα προσπαθείτε.

συμφωνω απολυτα:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα μιλησω σαν παιδι που η μαμα μου με εκανα στα 40 της!δεν μου αρεσε καθολου το γεγονος οτι ειχαμε τοση μεγαλη διαφορα και πανω απο ολα τωρα ειμαι 31 και εχασα τη μαμα μου στα 28!!!!!!αυτος ειναι ο μονος λογος που εχω πει οτι αν δεν κανω δευτερο το πολυ μεχρι τα 33 δε θα κανω αλλο!η μανα μου ηταν η ζωη μου ολη αλλα τωρα δεν την εχω κοντα μου και αυτο ειναι κατι που δε θα το ξεπερασω ποτε!!!δε θελω να προσβαλω προς θεου καμμια κοπελα που θελει να κανει παιδακι στα 40(η πρωτη μου ξαδερφη μολις εχασε ενα μωρο 2.5 μηνων εμβρυο μετα απο εξωσωματικη) απλα για μενα σαν το παιδι της μανας που γεννησε στα 40 δεν ηταν καλα!δεν ξερω πως να το πω πιο απλα και ελπιζω και παλι να μη με παρεξηγησετε

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια που λέω εννοώ ότι βάλαμε μπρος για πρώτο μωρό από τον Μάρτιο χωρίς προς το παρόν να έχουμε ψαχτεί πιο ειδικά. Έχω υπόψη μου ότι μετά από 6 μήνες χωρίς αποτέλεσμα καλό είναι να ξεκινάει ένα ζευγάρι να ψάχνεται για πιθανά εμπόδια όταν η ηλικία μιας γυναίκας είναι άνω των 35.

Είμαι λίγο αγχωμένη ακόμα και που είμαι υγιής, χωρίς κάποιο ιστορικό παθήσεων κλπ που μπορεί να έχει επίπτωση και με σταθερό κύκλο.

Δεν έχω κάποια φίλη ή γνωστή που να έκανε πρώτο μωρό μετά τα 40...οπότε θα χαρώ να ακούω σχετικά νέα σας για να μη νιώθω μοναχούλα.

 

Λοιπόν,

στα 39 έκανα το πρώτο μου (το Ηλεκτράκι μου)

Τώρα είμαι 40 και περιμένω το 2ο (θα γεννηθεί με το καλό όταν θα είμαι 41).

Για την ηλικία μην αγχώνεσαι - αν δεν είχες κάποιο θέμα με σάλπιγγες κλπ στα καλά του καθουμένου προβλημα δεν θα σου προκύψει.

Αυτό για το 6μηνο που λες...

όταν ξεκινήσαμε ελεύθερα επαφές τον Φεβρουάριο του 2009, πέρασε το 6μηνο και τίποτα. Στέλνω λοιπόν τον καλό μου κάνει εξετάσεις - το σπέρμα βγήκε εξαιρετικά τεμπέλικο, και μας έδωσαν πιθανότητες σύληψης μονοψήφιες στις γόνιμες μέρες.

Το αποδεχτήκαμε και είπαμε προς τον Μάιο του 10 να ξεκινήσουμε διαδικασίες για σπερματέγχυση. Φεβρουάριο του 2010 έμεινα έγκυος. Χωρίς να παίρνω ορμόνες, χωρίς τίποτα.

Γεννάω το Ηλεκτράκι Νοέμβρη. Λόγω θηλασμού η περίοδος μου ήρθε αργά - αρχές Ιουνίου. Ήταν η πρώτη και τελευταία περίοδος πριν μείνω πάλι έγκυος.

Τώρα τι "έπαιξε" με το σπέρμα του συζύγου όταν κάναμε την εξέταση δεν μπορώ να το ξέρω. Απλά εκ του πρακτέου αποδείχτηκε πολύ αποτελεσματικό.

Έχεις μείνει΄ποτέ στο παρελθόν έγκυος;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω σαν παιδι που η μαμα μου με εκανα στα 40 της!δεν μου αρεσε καθολου το γεγονος οτι ειχαμε τοση μεγαλη διαφορα και πανω απο ολα τωρα ειμαι 31 και εχασα τη μαμα μου στα 28!!!!!!αυτος ειναι ο μονος λογος που εχω πει οτι αν δεν κανω δευτερο το πολυ μεχρι τα 33 δε θα κανω αλλο!η μανα μου ηταν η ζωη μου ολη αλλα τωρα δεν την εχω κοντα μου και αυτο ειναι κατι που δε θα το ξεπερασω ποτε!!!δε θελω να προσβαλω προς θεου καμμια κοπελα που θελει να κανει παιδακι στα 40(η πρωτη μου ξαδερφη μολις εχασε ενα μωρο 2.5 μηνων εμβρυο μετα απο εξωσωματικη) απλα για μενα σαν το παιδι της μανας που γεννησε στα 40 δεν ηταν καλα!δεν ξερω πως να το πω πιο απλα και ελπιζω και παλι να μη με παρεξηγησετε

 

η εμπειρια σου πολυτιμη και η γνωμη σου σεβαστη,

αλλα η νεαρη ηλικια μιας μανας δεν εξασφαλιζει το χαμο της εστω και αν ειναι στα 30 ή στα 60.

γνωμη μου παντα.

εγω στη νεα φιλη μας λεω οτι τιποτα δε μπορει να σου χαλασει το ονειρο αφου εσυ εισαι αποφασισμενη.

εξαλλου λενε οτι μαμα στα 20 εχεις συμμαχο τη νεοτητα,μαμα στα 30εχεις την ωριμοτητα και μαμα στα 40εχεις τη σοφια...οποτε,καλη επιτυχια;)

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω σαν παιδι που η μαμα μου με εκανα στα 40 της!δεν μου αρεσε καθολου το γεγονος οτι ειχαμε τοση μεγαλη διαφορα και πανω απο ολα τωρα ειμαι 31 και εχασα τη μαμα μου στα 28!!!!!!αυτος ειναι ο μονος λογος που εχω πει οτι αν δεν κανω δευτερο το πολυ μεχρι τα 33 δε θα κανω αλλο!η μανα μου ηταν η ζωη μου ολη αλλα τωρα δεν την εχω κοντα μου και αυτο ειναι κατι που δε θα το ξεπερασω ποτε!!!δε θελω να προσβαλω προς θεου καμμια κοπελα που θελει να κανει παιδακι στα 40(η πρωτη μου ξαδερφη μολις εχασε ενα μωρο 2.5 μηνων εμβρυο μετα απο εξωσωματικη) απλα για μενα σαν το παιδι της μανας που γεννησε στα 40 δεν ηταν καλα!δεν ξερω πως να το πω πιο απλα και ελπιζω και παλι να μη με παρεξηγησετε

 

πραγματικά λυπάμαι για τον πόνο σου Φουσκίτσα! Η μητέρα μου με έκανε στα 40. Οι γονείς μου είναι πολύ μεγάλοι (80 + 83) και δεν θέλω να σκέφτομαι τη μέρα που θα τους πω το αντίο! Ξέρω όμως ότι αυτή μπορεί να είναι μια οποιαδήποτε ημέρα. Θα μπορούσαν να πεθάνουν και αύριο το πρωί ή σε 10 χρόνια. Αλλά ζουν ακόμα παρά το ότι και εγώ είμαι 40. Ενώ γονείς συνομήλικων γυναικών και αντρών, γονείς πολύ νεότεροι από τους δικούς μου έχουν πεθάνει εδώ και΄χρόνια.

Συμβόλαια με τον Θεό δεν κάνουμε. Έχασα τον αδερφό μου από καρδιά όταν αυτός ήταν 38 χρονών, πριν 14 χρόνια. Όταν μου το είπαν στην αρχή δεν καταλάβαινα ότι μου λένε για τον αδερφό μου - νόμιζα ότι μου έλεγαν για τον πατέρα μου.

για αυτό δεν πρέπει να αφήνουμε τη ζωή μας να τη σφραγίζουν υποθετικά σενάρια! Ο θεός μας έκανε γόνιμες μέχρι τα 50 κατά μέσο όρο. Μέχρι αυτή την ηλικία μπορείς να γεννήσεις παιδιά να τα αναθρέψεις και να ζήσεις θεωρητικά αρκετά μέχρι αυτά να στέκονται στα πόδια τους και να αναλάβουν μόνα τους τα ηνία της ζωής τους.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ορμάτε, κορίτσια, και μην φοβάστε τίποτε!

 

χμ και αυτό λίγο υπερβολικό μου φαίνεται...ναι μεν, αλλά....

με το παρακάτω συμφωνώ...

 

αλλα ομως συν Αθηνα και χειρα κινει! δηλαδη λειτουργησε ωριμα, ψυχραιμα αλλα οχι χαλλλλαρα οπως λεμε και εμςιστη θεσσαλονικη!! ο χρονος καλως κακως δε θα ειανι συμμαχος σου για πολλα χρονια!

 

θα μιλησω σαν παιδι που η μαμα μου με εκανα στα 40 της!δεν μου αρεσε καθολου το γεγονος οτι ειχαμε τοση μεγαλη διαφορα και πανω απο ολα τωρα ειμαι 31 και εχασα τη μαμα μου στα 28!!!!!!αυτος ειναι ο μονος λογος που εχω πει οτι αν δεν κανω δευτερο το πολυ μεχρι τα 33 δε θα κανω αλλο!η μανα μου ηταν η ζωη μου ολη αλλα τωρα δεν την εχω κοντα μου και αυτο ειναι κατι που δε θα το ξεπερασω ποτε!!!δε θελω να προσβαλω προς θεου καμμια κοπελα που θελει να κανει παιδακι στα 40(η πρωτη μου ξαδερφη μολις εχασε ενα μωρο 2.5 μηνων εμβρυο μετα απο εξωσωματικη) απλα για μενα σαν το παιδι της μανας που γεννησε στα 40 δεν ηταν καλα!δεν ξερω πως να το πω πιο απλα και ελπιζω και παλι να μη με παρεξηγησετε

 

Παρόλλο που δεν το ένιωσα σε καταλαβαίνω απόλυτα...

Είμαι 31 ετών και ακόμη θυμάμαι τα συναισθήματα ενός συμμαθητή μου που είχε γονείς στην ηλικία των παππούδων των άλλων παιδιών:-(

Δυστυχώς για όλα στη ζωή μας υπάρχουν 2 όψεις στο ίδιο νόμισμα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω σαν παιδι που η μαμα μου με εκανα στα 40 της!δεν μου αρεσε καθολου το γεγονος οτι ειχαμε τοση μεγαλη διαφορα και πανω απο ολα τωρα ειμαι 31 και εχασα τη μαμα μου στα 28!!!!!!αυτος ειναι ο μονος λογος που εχω πει οτι αν δεν κανω δευτερο το πολυ μεχρι τα 33 δε θα κανω αλλο!η μανα μου ηταν η ζωη μου ολη αλλα τωρα δεν την εχω κοντα μου και αυτο ειναι κατι που δε θα το ξεπερασω ποτε!!!δε θελω να προσβαλω προς θεου καμμια κοπελα που θελει να κανει παιδακι στα 40(η πρωτη μου ξαδερφη μολις εχασε ενα μωρο 2.5 μηνων εμβρυο μετα απο εξωσωματικη) απλα για μενα σαν το παιδι της μανας που γεννησε στα 40 δεν ηταν καλα!δεν ξερω πως να το πω πιο απλα και ελπιζω και παλι να μη με παρεξηγησετε

 

Κρίμα για αυτό αλλά όμως η μαμά σου ήταν μόνο 68 χρονών όταν την έχασες. Δεν ήταν μεγάλη. Η ζωή δυστυχώς δεν έχει εγγυήσεις, ούτε όλοι φεύγουν όταν είναι μεγάλοι. Στο σχολείο που πηγαίνει ο μεγάλος μου, μια δασκάλα κοντά στα 39 με 40 "έφυγε" τον Σεπτεμβρη που μας πέρασε αφήνοντας δύο κοριτσάκια ορφανά (9 και 6 χρονών). Τα παιδιά τα ξέρω, τα μεγαλώνει ο άντρας της. Η κοπέλα αυτή έφυγε γιατί δεν άντεξε το φάρμακο που κάνουν στην κολονοσκόπηση και έπεσε σε κώμα. Εγώ πριν λίγες μέρες κόντεψα να πεθάνω, ευτυχώς γλίτωσα με ράμματα στο κεφάλι μου. Θα μπορούσα να μείνω στον τόπο ή ανάπηρη. Να είμαστε καλά, μόνο αυτό.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι εγώ προσωπικά μέσα στα τελευταία χρόνια έχασα με τη σειρά τον πατέρα μου (σε ηλικία 61), τον αδερφό μου (σε ηλικία 25 χρονών) και πριν δυο βδομάδες τη μητέρα μου (σε ηλικία 59 χρονών)..

 

Εδώ και 2 χρόνια προσπαθούμε με τον άντρα μου να αποκτήσουμε παιδάκι.. Εγώ είμαι κλεισμένα 37 και εκείνος μόλις έκλεισε τα 43... Βέβαια ο άνδρας μου έχει ήδη ένα παιδί από τον πρώτο του γάμο, ηλικίας κοντά 9 ετών σήμερα.. Έχουμε κάνει ήδη 3 προσπάθειες εξωσωματικής οι οποίες καταλήξαν σε παλινδρόμηση των εμβρύων.. Και τι ειρωνεία.. το πρόβλημα είναι στο σπέρμα του συζύγου..

 

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια επειδή το θέλω εγώ.. και σίγουρα θα προσπαθήσω αν καταφέρω τελικά και αποκτήσω παιδί να του δώσω όλα τα εφόδια για να είναι ανεξάρτητος άνθρωπος και σωστός στην κοινωνία.. Και φυσικά ελπίζω ότι εγώ και ο πατέρας του θα ζήσουμε αρκετά για να το δούμε ενήλικο..

 

Το αν και σε ποια ηλικία θα κάνει παιδιά ο κάθε ένας είναι καθαρά προσωπική του και μόνο επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα, μην τρελαθούμε κιόλας. Επειδή είμαστε μεγάλες, δεν σημαίνει ότι θα πεθάνουμε πιο γρήγορα. Κανείς δεν ξέρει αν αύριο την ώρα που πάει να βγει απ' την πόρτα, δεν του πέσει μια γλάστρα στο κεφάλι και τον αφήσει στον τόπο. Τόσα ακούμε! Επίσης ουδεμία σχέση δεν έχει η ηλικία του γονιού με το αν θα είναι κοντά στο παιδί. Ανοιχτό μυαλό χρειάζεται. Να σας πληροφορήσω ότι με τη μαμά μου έχουμε μόνο 20 χρόνια διαφορά, αλλά δεν ήμασταν ποτέ κοντά, και δεν έχουμε τίποτα κοινό. Δεν με κατάλαβε ποτέ. Κι ο μπαμπάς μου, αν και νέος επίσης, ήταν ανέκαθεν υπερβολικά αυστηρός και συντηρητικός. Αντιθέτως ξέρω κοπέλες που έχουν την ιδανική σχέση με τους γονείς τους παρόλο που έχουν τεράστια διαφορά ηλικίας (πάνω από 40 χρονια). Θα συμφωνήσω ότι η ωριμότητα που συνήθως συνοδεύει την ηλικία, σε κάνει πιο κατασταλλαγμένο ως γονιό.

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησω σαν παιδι που η μαμα μου με εκανα στα 40 της!δεν μου αρεσε καθολου το γεγονος οτι ειχαμε τοση μεγαλη διαφορα και πανω απο ολα τωρα ειμαι 31 και εχασα τη μαμα μου στα 28!!!!!!αυτος ειναι ο μονος λογος που εχω πει οτι αν δεν κανω δευτερο το πολυ μεχρι τα 33 δε θα κανω αλλο!η μανα μου ηταν η ζωη μου ολη αλλα τωρα δεν την εχω κοντα μου και αυτο ειναι κατι που δε θα το ξεπερασω ποτε!!!δε θελω να προσβαλω προς θεου καμμια κοπελα που θελει να κανει παιδακι στα 40(η πρωτη μου ξαδερφη μολις εχασε ενα μωρο 2.5 μηνων εμβρυο μετα απο εξωσωματικη) απλα για μενα σαν το παιδι της μανας που γεννησε στα 40 δεν ηταν καλα!δεν ξερω πως να το πω πιο απλα και ελπιζω και παλι να μη με παρεξηγησετε

 

Η εμπειρία σου και η γνώμη σου, απολύτως σεβαστή και πολύτιμη !!!!

 

Κάτι ανάλογο που μεταφέρει η μητέρα μου, την οποία επίσης οι γονείς της έκαναν σε εξαιρετικά μεγάλη, για την εποχή της ηλικία, η μητέρα μου είναι τώρα 62 ετών και η γιαγιά μου ήταν 45 και ο παππούς μου 50, όταν την έκαναν.

 

Μιλάμε όμως για πολλά χρόνια πίσω. Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου ότι η αναλογίες όσο μεγαλώνεις, δεν είναι πάντα υπέρ σου. Όμως ποιός ξέρει πόσο θα ζήσει ?

 

Επίσης, όλα τα ζευγάρια που έχω δει εγώ στον κύκλο μου, τα οποία έκαναν παιδί πολύ νέα, κάτι κάτω 25 ετών δηλαδή, στάνταρ χώρισαν και μάλιστα με άσχημες διαθέσεις και τα παιδιά τώρα τα μεγαλώνουν σχεδόν αποκλειστικά παππούδες και γιαγιάδες. Κανονικό παρκάρισμα.

 

Για να είμαι απολύτως ειλικρινής και έχοντας κάνει τα παιδιά μου στην ηλικία των 37 και 39 ετών αντίστοιχα, έχω να πω το εξής.

 

Όμορφο θα ήταν να είχα κάνει τα παιδιά μου στην ηλικία από 30 έως 35, ώστε τώρα που φλερτάρω με την ιδέα ενός τρίτου, να μην είχα ηλικιακό πρεσάρισμα.

 

Από την άλλη όμως και αυτό που έκαναν οι μαμάδες μας (η δική μου τουλάχιστον, παντρεύτηκε στα 20, 21 είχε εμένα και 22 τον αδερφό μου) δεν με καλύπτει.

 

Η μόνη ευχή που έχω να δώσω στους ανθρώπους που θέλουν να γίνουν γονείς είναι ....... με το καλό να γίνουν και να μην παιδευτούν και να μην απογοητευτούν και να μην αποθαρρυνθούν ........ Κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει σε κάποιον -δεν το λέω για εσένα, σε άλλους έχω το μυαλό μου- να κάνει παιδάκι και κανείς δεν μπορεί να θέσει ηλικιακά όρια.

 

Να πω και κάτι άλλο ? Η γιαγιά του άντρα μου, ζεί και είναι 106 ετών. Έκανε τον πατέρα του άντρα μου περίπου στα 45 της !!!!!!!! Και έζησε και τον μεγάλωσε, και εγγόνι χάρηκε και δισέγγονα βλέπει !!!!!!!

 

Κανείς μας δεν ξέρει τι του ξημερώνει !!!!!!!

 

ΥΓ Αν κάποιος ξέρει, ας ρίξει μια ματιά και για μένα !!!!!! Αλλά να μου πεί, μόνο αν είναι κάτι καλό ε ?:wink::wink::wink:

 

η εμπειρια σου πολυτιμη και η γνωμη σου σεβαστη,

αλλα η νεαρη ηλικια μιας μανας δεν εξασφαλιζει το χαμο της εστω και αν ειναι στα 30 ή στα 60.

γνωμη μου παντα.

εγω στη νεα φιλη μας λεω οτι τιποτα δε μπορει να σου χαλασει το ονειρο αφου εσυ εισαι αποφασισμενη.

εξαλλου λενε οτι μαμα στα 20 εχεις συμμαχο τη νεοτητα,μαμα στα 30εχεις την ωριμοτητα και μαμα στα 40εχεις τη σοφια...οποτε,καλη επιτυχια;)

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό !!! Έχει βάση πάντως 8-)8-):cool:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ, ούτε η φουσκίτσα κατακριναμε κάτι.Επίσης ξέρω πολύ καλά δυστυχώς ότι ο χάρο δεν έχει ηλικία.Απλά καλό είναι να βλέπουμε όλες τις όψεις του νομίσματος.Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...