Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΝΑ, ΜΑΝΟΥΛΑ, ΜΑΜΑ...


LA LATINA

Recommended Posts

μια καλη κουβεντα για τη μανα...

 

εγω στη μανα μου χρωσταω ενα ευχαριστω μεγαλο ως τον ουρανο

στη ζωη της εχει τραβηξει πολλα, ειναι βλεπετε ηδη 80

ειδε πολεμους, πεινες, εποχες δυσκολες

σκλαβακια ηταν ολοι στους γονεις τους

απο μωρα στις δουλειες και στα χωραφια

παντρευτηκε, ηρθε στην πολη

προσπαθουσε επι 15 χρονια να κανει παιδι, μεχρι που αποφασισε να μην αγχωνεται αλλο και οταν νομισε οτι ειχε εμμηνοπαυση ο γιατρος της ειπε οτι ηταν εγκυος

εκανε εμενα..........στα 45....ακουσε ενα σωρο βλακειες

μεχρι τι θα με κανει την ρωταγαν

εκεινη απαντουσε "αφου μου το εδωσε ο Θεος παει να πει οτι θα το μεγαλωσω και να δειτε που θα δω κι εγγονια" ηταν τσαμπουκας η μαμα, μοντερνα, συχρονη, καμια σχεση με τις αλλες!!!

εζησα οπως κανενα αλλο παιδακι δε χρειαζεται να το πω μοναχοπαιδι γαρ και οι γονεις αρκετα μεγαλοι, ειχα παντα τα παντα, και τα καλυτερα και οτι ηθελα.....κανανε για μενα οτι ηταν δυνατον ακομα και τα αδυνατα!!!

παντα φροντιζαν να με βαζουν σε ολα μπροστα γιατι πιστευαν οτι λογικα θα εμενα μονη στον κοσμο νωρις...

οταν χασαμε το μπαμπα μου λυγισε η καημενη...εγω 22....

την επομενη χρονια επαθα εγω το αυτοανοσο πρωτη φορα

της ειπαν οτι περιμεναν 24 ωρες να δουν αν θα ζησω

παλεψε..........δεν την ειδα ποτε να κλαιει

γυρισα σπιτι παραλυτη, με προσεχε, με ταιζε, με ελουζε........

εγινα καλα γρηγορα και να που τωρα, μετα απο μερικα χρονια, εχει τα εγγονακια της οπως ειχε ονειρευτει.......και τρεχουν απο πισω της και κατεβαινουν κατω στη γιαγια κι εκεινη τρελλαινεται!!!!!!!

εγω ομως της χρωσταω

γιατι εκανε κορη αλλα ενα ποτηρι νερο δεν ειδε

ουτε θα δει

ετσι που ειμαι παλι εγω

ειναι 80.......πλενει, σιδερωνει, μαγειρευει χωρια για μας χωρια για τα παιδια, κραταει οποιο απ τα δυο μπορει ....κι εγω??? σε εναν καναπε

να μου κουβαλαει τις κατσαρολες εκεινη

να φερνει τα σιδερωμενα στην πορτα μου

μεχρι και τον καφε μου το πρωι

δεν της εχω πει ενα ευχαριστω

δεν της εχω πει ποσο την αγαπαω

σπανια της κανω μια αγκαλια

ειναι λιγο ....περιεργο

δεν τα γουσταρει αυτα λεει

ειναι λιγο πως να το πω....θα σου τα κανει ολα κι αμα νευριασει σου παταει ενα βρισιμο....και μετα τα ξανακανει ολα!!!ο κλασικος τυπος ελληνιδας μαμας!!!

ποσο την αγαπαω, ποσα της χρωσταω. τι θα εκανα χωρις αυτην...

μανα, μανουλα, μαμα, περναει η ζωη και το μονο που τρεμω ειναι η μερα που θα μου φυγεις...και τι θα κανω μανα....να σε εχει ο Θεος καλα παρακαλαω, να προλαβω, να προλαβω κι εγω κατι να σου προσφερω

να προλαβω Θεε μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Καμιά φορά σκέφτομαι Στέλλα μου ότι δεν την εκτιμώ όπως πρέπει την μάνα μου. Ομως μετά διαβάζω αυτό που έγραψες και σκέφτομαι διαφορετικά. Ετσι είναι, όπως τα λες.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ηταν αυτο το κειμενο ερεθισμα για σκεψη απο εμας τις κορες.....

γιατι η ζωη κυλαει και ολο αυριο και αυριο και αυριο και μια μερα

απλα δεν ειναι εκει για να της πεις πως νιωθεις...

πως παντα ενιωθες.....

ποσο την αγαπας.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στέλλα με συγκίνησες! Επειδή εγώ δεν έχω τέτοια μαμά,(ούτε κατά το ένα χιλιοστό) εύχομαι να γίνω το μισό από τη δική σου μαμά! Πάντως είμαι σε καλό δρόμο νομίζω, αν κρίνω από την απόλυτη αδυναμία που μου έχει η κόρη μου και από τη λογική μου φυσικά!:D

 

Είσαι πολύ, πολύ, πολύ τυχερή!!!!! Αν δε θέλει πολλές διαχυτικότητες η μαμά, βρες κανέναν άλλο τρόπο να της εκφράσεις την αγάπη σου! Γράψε ένα γράμμα, βάλε το κάπου μαζί με λίγα λουλούδια και άσε να το βρει και να το διαβάσει μόνη της! Είμαι σίγουρη ότι το έχει ανάγκη να εκφράζεις την αγάπη σου απλά δε θέλει να σε κάνει να νιώθεις υποχρέωση και δε θέλει να τη δεις να λυγίζει και να κλαίει και τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

της εβαλα και διαβασε αυτο ακριβως εδω,

και δακρυσε και μου ειπε

"εγω γι αυτο ειμαι παιδι μου εδω για να σε βοηθαω και μακαρι να μπορουσα να κανω και περισσοτερα...."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
μια καλη κουβεντα για τη μανα...

 

εγω στη μανα μου χρωσταω ενα ευχαριστω μεγαλο ως τον ουρανο

στη ζωη της εχει τραβηξει πολλα, ειναι βλεπετε ηδη 80

ειδε πολεμους, πεινες, εποχες δυσκολες

σκλαβακια ηταν ολοι στους γονεις τους

απο μωρα στις δουλειες και στα χωραφια

παντρευτηκε, ηρθε στην πολη

προσπαθουσε επι 15 χρονια να κανει παιδι, μεχρι που αποφασισε να μην αγχωνεται αλλο και οταν νομισε οτι ειχε εμμηνοπαυση ο γιατρος της ειπε οτι ηταν εγκυος

εκανε εμενα..........στα 45....ακουσε ενα σωρο βλακειες

μεχρι τι θα με κανει την ρωταγαν

εκεινη απαντουσε "αφου μου το εδωσε ο Θεος παει να πει οτι θα το μεγαλωσω και να δειτε που θα δω κι εγγονια" ηταν τσαμπουκας η μαμα, μοντερνα, συχρονη, καμια σχεση με τις αλλες!!!

εζησα οπως κανενα αλλο παιδακι δε χρειαζεται να το πω μοναχοπαιδι γαρ και οι γονεις αρκετα μεγαλοι, ειχα παντα τα παντα, και τα καλυτερα και οτι ηθελα.....κανανε για μενα οτι ηταν δυνατον ακομα και τα αδυνατα!!!

παντα φροντιζαν να με βαζουν σε ολα μπροστα γιατι πιστευαν οτι λογικα θα εμενα μονη στον κοσμο νωρις...

οταν χασαμε το μπαμπα μου λυγισε η καημενη...εγω 22....

την επομενη χρονια επαθα εγω το αυτοανοσο πρωτη φορα

της ειπαν οτι περιμεναν 24 ωρες να δουν αν θα ζησω

παλεψε..........δεν την ειδα ποτε να κλαιει

γυρισα σπιτι παραλυτη, με προσεχε, με ταιζε, με ελουζε........

εγινα καλα γρηγορα και να που τωρα, μετα απο μερικα χρονια, εχει τα εγγονακια της οπως ειχε ονειρευτει.......και τρεχουν απο πισω της και κατεβαινουν κατω στη γιαγια κι εκεινη τρελλαινεται!!!!!!!

εγω ομως της χρωσταω

γιατι εκανε κορη αλλα ενα ποτηρι νερο δεν ειδε

ουτε θα δει

ετσι που ειμαι παλι εγω

ειναι 80.......πλενει, σιδερωνει, μαγειρευει χωρια για μας χωρια για τα παιδια, κραταει οποιο απ τα δυο μπορει ....κι εγω??? σε εναν καναπε

να μου κουβαλαει τις κατσαρολες εκεινη

να φερνει τα σιδερωμενα στην πορτα μου

μεχρι και τον καφε μου το πρωι

δεν της εχω πει ενα ευχαριστω

δεν της εχω πει ποσο την αγαπαω

σπανια της κανω μια αγκαλια

ειναι λιγο ....περιεργο

δεν τα γουσταρει αυτα λεει

ειναι λιγο πως να το πω....θα σου τα κανει ολα κι αμα νευριασει σου παταει ενα βρισιμο....και μετα τα ξανακανει ολα!!!ο κλασικος τυπος ελληνιδας μαμας!!!

ποσο την αγαπαω, ποσα της χρωσταω. τι θα εκανα χωρις αυτην...

μανα, μανουλα, μαμα, περναει η ζωη και το μονο που τρεμω ειναι η μερα που θα μου φυγεις...και τι θα κανω μανα....να σε εχει ο Θεος καλα παρακαλαω, να προλαβω, να προλαβω κι εγω κατι να σου προσφερω

να προλαβω Θεε μου...

 

 

 

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

δεν εχω λογια αδερφη μου.

Link to comment
Share on other sites

Tι ωραίο post! Mάνα!

 

Έτσι δυνατή ήταν κι η δική μου η μαμά. Πέρασε πολλά Η διαφορά ήταν ότι λάτρευε τα φιλιά και τις αγκαλιές. Λίγο πριν πεθάνει συνήθιζε να μου λέει "σ' αγαπώ". Ήταν 69, με κινητικά προβλήματα αλλά δεν υπήρχε το παραμικρό που να μην μπορεί να κάνει. Ανίκητη. Μου λείπει πολύ:(

Edit:

Δεν πρόλαβα να της προσφέρω ΤΙΠΟΤΑ :(

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

τί να σου πω βρε Στέλλα....εγώ την έχασα στα 10 μου δεν είδε ούτε τα μισά της παιδιά να μεγαλώνουν (μόνο τα 3 μεγαλύτερα-είμαστε 10) δεν είδε καμια νύφη ούτε τον μοναδικό ως τώρα γαμπρό ΚΑΝΕΝΑ εγγόνι κι έχουν 2 τ'ονομά της...

εσείς που τις έχετε να τις κανακεύετε...εγω απλώς ελπίζω να δώσω στα παιδιά μου όλη αυτή την αγάπη που στερήθηκα εγω,τα χάδια τα φιλιά την αγκαλιά....

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tι ωραίο post! Mάνα!

 

Έτσι δυνατή ήταν κι η δική μου η μαμά. Πέρασε πολλά Η διαφορά ήταν ότι λάτρευε τα φιλιά και τις αγκαλιές. Λίγο πριν πεθάνει συνήθιζε να μου λέει "σ' αγαπώ". Ήταν 69, με κινητικά προβλήματα αλλά δεν υπήρχε το παραμικρό που να μην μπορεί να κάνει. Ανίκητη. Μου λείπει πολύ:(

Edit:

Δεν πρόλαβα να της προσφέρω ΤΙΠΟΤΑ :(

 

να εισαι γερη να τη θυμασαι με αγαπη

Link to comment
Share on other sites

αχ πολυ συγκινηθηκα βρε κοπελα μου σου ευχομαι να εισαι παντα καλα και εσυ και τα παιδακια σου και σου ευχομαι ολοψυχα να εχεις τη μανουλα σου πλαει σου για πολλα πολλα χρονια ακομα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αχ οι μανούλες μας... η μανούλα μου! Η καλύτερη και πιο πολύτιμη του κόσμου...

Συγχαρητήρια για το τόσο όμορφο κείμενο....

Δείξε στην μαμά σου πόσο την αγαπάς... πες της το αγκάλιασε την, πες της ευχαριστώ στο αυτί...

Ευχομαι να είναι πάντα οι μανούλες μας δίπλα μας..

Link to comment
Share on other sites

ποσο δικιο εχετε και η μανα μου το ιδιο..και εγω θυμωνω και φωναζω και εκεινη στεναχωριετε!!να ηξερε μονο ποσο την λατρευω!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

δεν εχω λογια αδερφη μου.

 

 

ολες μας χρωσταμε ενα μεγαλο ευχαριστω στη μανα, μανουλα και μαμα μας, για ολα τα χρονια που στεκεται διπλα μας... ακομα και οταν μας εκνευριζει... Ποσες φορες δεν εχεις τα νευρα σου και ξεσπας σε κεινη γιατι ξερεις οτι θα το ανεχτει;;; πολλες... και εγω της χρωσταω ενα μεγαλο ευχαριστω και ενα μεγαλυτερο συγνωμη, για ο,τι μπορει να την στεναχωρησε και να την πικρανε...

Link to comment
Share on other sites

ολες μας χρωσταμε ενα μεγαλο ευχαριστω στη μανα, μανουλα και μαμα μας, για ολα τα χρονια που στεκεται διπλα μας... ακομα και οταν μας εκνευριζει... Ποσες φορες δεν εχεις τα νευρα σου και ξεσπας σε κεινη γιατι ξερεις οτι θα το ανεχτει;;; πολλες... και εγω της χρωσταω ενα μεγαλο ευχαριστω και ενα μεγαλυτερο συγνωμη, για ο,τι μπορει να την στεναχωρησε και να την πικρανε...

 

 

πολυ μεγαλη κουβεντα agapoulini..

 

boyboom, με συγκινησε πολυ το post σου, να της λες γλυκα λογια συνεχεια αν μπορεις, μη νομιζεις οσο σκληρα & αν εχει κανεις περασει στη ζωη του, τα λογια αγαπης παντα μαλακωνουν την καρδια....

 

Δεν ειναι τραγικο να υπαρχουν ποστ που να διαβαζεις νευρα & σκληρα λογια εναντιον της μητερας & αλλα οπως αυτο της Στελλας που μεταδιδουν μονο γλυκα συναισθηματα???

 

μπραβο κοριτσι μου για το μαθημα αγαπης

Link to comment
Share on other sites

Πολύ συγκινητικό το μυνημα σου!!!Η αναγνωριση ειναι μεγαλο δωρο για εκείνη και για ολες τις μανούλες του κόσμου!

Να ειστε ολοι σας καλά και να χαίρεστε ο ένας την αγαπη και την προσφορα του άλλου!!!

BagRp2.png Spetp2.png ...έρχεται και ο τρίτος της παρέας!!!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια

ειναι ηδη 80 και δε μπορω να αρχιζω να της μιλαω αλλιως ξερετε

θα μου πει

τι θες και με καλοπιανεις? εμενα δε μ αρεσουν αυτα

χιχιχι τωρα εχουμε εξτρα παραξενιες λογω ηλικιας

παντως ειναι οτι πιο σπανιο εχω στον κοσμο μετα τα παιδια μου

για τον αντρα μου δε λεω, γιατι τον διαλεξα!

οποτε δεν ειναι θεμα τυχης!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...