Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για μητρικό γάλα /επειγον


stella261011

Recommended Posts

Θα ήθελα τα φώτα σας ,κάνω συστηματικές αντλησεις κ το μωρό μου πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα.πως όμως μπορώ να βγω έξω βόλτα με το μωρό έχοντας μαζί μου γάλα για να το ταισω με μπιμπερο;ξέρω πως ο μόνος ασφαλής τρόπος μεταφοράς του γαλάτος είναι με παγοκυστες οπότε κρύο θα το δώσω;πως θα το ζεστανω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είχα αγοράσει παγοκυστη απο το φαρμακείο και το διατηρούσα κρύο. Για να το ζεστανω η είχα βραστο νερό σε θερμός και έβαζα στο καπάκι απο το θερμός νερό και έβαζα μέσα το μπιμπερο, οπότε ζεσταινόταν ή ζητούσα απο καμία καφετέρια βραστό νερό το οποίο μου έφτιαχναν στιγμιαία στην μηχανή του εσπρεσσο και δεν μου ζήτησαν ποτέ λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται για ποσες ωρες μιλας. Υπαρχουν ισοθερμικα τσαντακια που το γαλα θα ειναι ενταξυ για 2-3 ωρες. Με επιφυλαξη γιατι αλλη η εξωτερικη θερμοκρασια στο Βελγιο αλλη στην Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας ,κάνω συστηματικές αντλησεις κ το μωρό μου πίνει αποκλειστικά μητρικό γάλα.πως όμως μπορώ να βγω έξω βόλτα με το μωρό έχοντας μαζί μου γάλα για να το ταισω με μπιμπερο;ξέρω πως ο μόνος ασφαλής τρόπος μεταφοράς του γαλάτος είναι με παγοκυστες οπότε κρύο θα το δώσω;πως θα το ζεστανω;

γιατι δεν το θηλαζεισ εξω ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα σου ελεγα να το θηλαζεις εξω κατευθειαν και να μην καθεσαι να κουβαλας μαζι μπιμπερο και τετοια...θα σε βολεψει παρα πολυ.Εγω να σκεφτεις που ημουνα και πολυ αντιθετη με το δημοσιο θηλασμ μια χαρα μας εχει καταβολεψει.Με μια πανουλα τον σκεπαζω και δε φαινεται τπτ...αλλα και να φαινεται δεν ειδα ποτε κανεναν να με κοιταει περιεργα.Βεβαια προσπαθω μολις βγουμε να τον εχωταισμενο ή πχ αν ειναι να παμε για καφε τον ταιζω λιγο στο αυτοκινητο πριν μπουμε στη καφετερια και ξενοιαζω.Και ο δικος μου ειναι και μεγαλωσωμος ζωη να εχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

stella δες τι έχει γράψει εδώ η Αγλαία

γενικά για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=287262&postcount=1

 

 

Διατήρηση-Αποθήκευση Μητρικού Γάλακτος – Περιληπτικός Πίνακας

 

Φρεσκοαντλημένο γάλα

 

Σε ζεστό δωμάτιο 25°C 4-6 ώρες

 

Θερμοκρασία χώρου 19 έως 22°C 10 ώρες

 

Σε θερμονωτικό τσαντάκι με παγοκύστες 15°C 24 ώρες

 

 

 

Στο ψυγείο (στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

 

Στο ψυγείο που δουλεύει στο μέγιστο (φρέσκο γάλα) 0 έως 4°C 8 μέρες

 

Στο ψυγείο (αποψυγμένο) 0 έως 4°C 24 ώρες

 

Στο ψυγείο που δουλεύει μέτρια και ανοιγοκλείνει συχνά η πόρτα, αποθήκευση στην πόρτα (η χειρότερη θέση) 4 έως 10°C 2-4 μέρες

 

 

 

Στην κατάψυξη (Μην ξανακαταψύχετε, αποθηκεύετε

στο πίσω μέρος, μακριά από την πόρτα)

 

Κατάψυξη μέσα στο ψυγείο Ποικίλει 2 εβδομάδες

 

Κατάψυξη με ξεχωριστή πόρτα Ποικίλει 3-6 months

 

Καταψύκτης -19°C έως -32°C 6-12 months

 

 

Οι οδηγίες αυτές είναι για γάλα που αντλείται για ένα υγιές τελειόμηνο νεογνό.

Αν το νεογνό είναι σοβαρά άρρωστο και/ή νοσηλεύεται, συζητήστε τις οδηγίες διατήρησης με το γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια δεν θηλαζω καθόλου μόνο αντλώ ,μακάρι να τα είχα καταφέρει.απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπορείς να μεταφερεισ κ να διατηρεις το γάλα.θα το δοκιμάσω σε στυλ Μπεν Μαρί εφόσον δεν έχω άλλη επιλογή.μετα σκέφτηκα να κουβαλαω μπρικι κ γκαζακι!να δω τι άλλο θα κουβαλάμε!κ μάλλον πρέπει να πάρω κ θερμός καλο να διατηρείται το γάλα παγωμένο κ άλλο ένα για να κουβαλαω βράστο νερό για Μπεν Μαρί...προς το παρόν με το που έρθει η ώρα φαγητού του μπεμπη φεύγουμε τρέχοντας!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κορίτσια δεν θηλαζω καθόλου μόνο αντλώ ,μακάρι να τα είχα καταφέρει.απλά έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να μπορείς να μεταφερεισ κ να διατηρεις το γάλα.θα το δοκιμάσω σε στυλ Μπεν Μαρί εφόσον δεν έχω άλλη επιλογή.μετα σκέφτηκα να κουβαλαω μπρικι κ γκαζακι!να δω τι άλλο θα κουβαλάμε!κ μάλλον πρέπει να πάρω κ θερμός καλο να διατηρείται το γάλα παγωμένο κ άλλο ένα για να κουβαλαω βράστο νερό για Μπεν Μαρί...προς το παρόν με το που έρθει η ώρα φαγητού του μπεμπη φεύγουμε τρέχοντας!
eisai ηρωιδα κοπελα μου μπραβο σου χιλια μπραβο

.....

Link to comment
Share on other sites

Στελλα καλησπερα :)

 

Κι εγω στην κορη μου αντλημενο γαλα εδινα για 9 μηνες περιπου. Το εβαζα σε ισοθερμικο τσαντακι με παγοκυστες, ειχα μαζι μου βραστο νερο σε θερμος και ενα μπρικι. Οποτε επρεπε να φαει, ζεσταινα το γαλα σε μπαιν μαρι, πετώντας το πρωτο νερο (ηταν πολυ κρυο το γαλα) και ξαναβαζοντας αλλη μια φορα στο μπρικι φρεσκο ζεστο νερο. Μην αγχωνεσαι, δεν ειναι τιποτα, θεμα συνηθειας και μονο!

Link to comment
Share on other sites

όταν λείοω στη δουλειά το ηλεκτράπι πείνει το γαλα μου ζασταμένο ΕΛΑΦΡΑ σε μπεν μαρί. Οι οδηγείες που σου δίνει η Πόλα είναι ότι χρειάζεσαι καθώς το γάλα απλά χρειάζεται να το φέρεις σε θερμοκρασία δωματίου για να το πιει το μωρό. Να μη πω ότι έτσι είναι το πλέον ενδεδειγμένο.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρταται για ποσες ωρες μιλας. Υπαρχουν ισοθερμικα τσαντακια που το γαλα θα ειναι ενταξυ για 2-3 ωρες. Με επιφυλαξη γιατι αλλη η εξωτερικη θερμοκρασια στο Βελγιο αλλη στην Ελλαδα

 

Είναι επικίνδυνο να μεταφέρεται γάλα που είναι ζεστό ή σε θερμοκρασία χώρου, γιατί ευνοούνται οι αλοιώσεις.

 

Το γάλα μεταφέρεται ΜΟΝΟ με παγοκύστες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα αγοράσει παγοκυστη απο το φαρμακείο και το διατηρούσα κρύο. Για να το ζεστανω η είχα βραστο νερό σε θερμός και έβαζα στο καπάκι απο το θερμός νερό και έβαζα μέσα το μπιμπερο, οπότε ζεσταινόταν ή ζητούσα απο καμία καφετέρια βραστό νερό το οποίο μου έφτιαχναν στιγμιαία στην μηχανή του εσπρεσσο και δεν μου ζήτησαν ποτέ λεφτά.

 

Αυτή είναι η πιο εύκολη και πρακτική λύση.

Τα θερμός των 750 ml, χωρούν τα συνηθισμένα μπιμπερό στο καπάκι τους.

Link to comment
Share on other sites

stella δες τι έχει γράψει εδώ η Αγλαία

γενικά για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=287262&postcount=1

 

αυτοί οι χρόνοι διατήρησης αφορούν μόνο γάλα που παραμένει ακίνητο, δεν ισχύουν για τη μεταφορά του γάλακτος

 

κατά τη μεταφορά το γάλα ανακινείται, αναμιγνύεται με ατμοσφαιρικό αέρα που παραμένει στο μπουκάλι, αυτό επιταχύνει τις αλλοιώσεις

Link to comment
Share on other sites

Στελλα καλησπερα :)

 

Κι εγω στην κορη μου αντλημενο γαλα εδινα για 9 μηνες περιπου. Το εβαζα σε ισοθερμικο τσαντακι με παγοκυστες, ειχα μαζι μου βραστο νερο σε θερμος και ενα μπρικι. Οποτε επρεπε να φαει, ζεσταινα το γαλα σε μπαιν μαρι, πετώντας το πρωτο νερο (ηταν πολυ κρυο το γαλα) και ξαναβαζοντας αλλη μια φορα στο μπρικι φρεσκο ζεστο καιρο.

συνήθως το γάλα δεν ζεσταίνεται αρκετά με την πρώτη δόση ζεστού νερού, οπότε το πετάμε και βάζουμε καινούργιο

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stella κι εγω μια απ τα ιδια..ανλτω εδω και 4 μηνες και πινει αποκλειστικα δικο μου γαλα το 5 μηνων σχεδον μωρο μου...εγω εχω παρει ενα ισοθερμικο τσαντακι της avent και μεταφερω εκει το γαλα,αλλα φυσικα οχι για πανω απο 1-2 ωρες και το ζεσταινω ειτε σε μπολ και βραστο νερο που κουβαλαω,ειτε αν παμε ταβερνα-καφε κτλ τους ζηταω να μου φερουν ενα δοχειο με βραστο νερο..

 

Αγλαια θα ηθελα να σε ρωτησω κατι σε σχεση με τις αντλησεις...αυτη τη στιγμη κανω 8-9 τη μερα ανα 2ωρο και καλυπτω ολα τα γευματα της μικρης και μου μενει και λιγο για καταψυξη.

Επειδη ομως εχω αρχισει και κλαταρω(εχω κι αλλο ενα παιδακι 2,5χρονων) σκεφτομαι μολις κλεισει τον 5ο να ξεκινησω με φρουτα και λαχανικα σιγα σιγα για να αντικαταστησω γευματα και να μειωσω αντλησεις...

Υπαρχει περιπτωση να μειωσω αντλησεις και να διατηρηθει η παραγωγη;;; βεβαια ηδη βλεπω μια μειωση χωρις να εχω μειωσει αντλησεις!

Ο στοχος μου ειναι να φτασω τους 6 μηνες με δικο μου γαλα και μετα να μειωσω τις αντλησεις στις μισες κι οσο παει...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να μειωσω αντλησεις και να διατηρηθει η παραγωγη;;; βεβαια ηδη βλεπω μια μειωση χωρις να εχω μειωσει αντλησεις!

Ο στοχος μου ειναι να φτασω τους 6 μηνες με δικο μου γαλα και μετα να μειωσω τις αντλησεις στις μισες κι οσο παει...

 

Όταν μειωθούν οι ανάγκες του μωρού θα μειώσεις ανάλογα και τις αντλήσεις. Αν δεις ότι η παραγωγή μειώνεται περισσότερο από όσο θέλεις, τότε αυξάνεις τις αντλήσεις ή βλέπουμε το πρόγραμμα μήπως και απλώς μια αλλαγή στην κατανομή των αντλήσεων μπορεί να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

 

Ομως τι εννοεις αλλαγη στη κατανομη;;;;

Οταν κλεισω τους 6 μηνες θα μειωσω αναγκαστικα και δεν προκειται να ξαναααυξησω γιατι δε παει αλλο..εκτος οτι εχω κουραστει παρα πολυ,εχω και το 2ο παιδακι μου του οποιου του στερω πολλα προκειμενου να ειμαι τοσες ωρες στο θηλαστρο καθημερινα,,δεν εχω και βοηθεια ιδιαιτερη απο γιαγιαδες,οποτε δε γινεται..

Αν τωρα καταφερω με καποιο τροπο να αντλω με λιγες φορες τα 2 γευματα που θα χρειαζεται τοτε,θα το συνεχισω μεχρι το χρονο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

 

Ομως τι εννοεις αλλαγη στη κατανομη;;;;

Οταν κλεισω τους 6 μηνες θα μειωσω αναγκαστικα και δεν προκειται να ξαναααυξησω γιατι δε παει αλλο..εκτος οτι εχω κουραστει παρα πολυ,εχω και το 2ο παιδακι μου του οποιου του στερω πολλα προκειμενου να ειμαι τοσες ωρες στο θηλαστρο καθημερινα,,δεν εχω και βοηθεια ιδιαιτερη απο γιαγιαδες,οποτε δε γινεται..

Αν τωρα καταφερω με καποιο τροπο να αντλω με λιγες φορες τα 2 γευματα που θα χρειαζεται τοτε,θα το συνεχισω μεχρι το χρονο!

 

Με τι θήλαστρο αντλείς;

Link to comment
Share on other sites

Ευα εχω νοικιασει το συμφονυ της μεντελα διπλης αντλησης...

Οκ, από άποψη θήλαστρου δεν μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο.

 

Για την "κατανομή", η Αγλαΐα εννοεί πότε αντλείς και πώς μέσα στη μέρα και γενικά στην εβδομάδα (αν αλλάζει κάτι από μέρα σε μέρα)

Θα τη βοηθήσεις αν της δώσεις το "πρόγραμμά" σου: ώρες άντλησης, διάρκεια, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ λοιπον δεν ειναι στανταρ με 2 παιδια οι ωρες,αλλα στο περιπου θα σας πω..

Η μερα ξεκιναει κατα τις 8:30 οπου μετα το ταισμα της μικρης κανω τη 1η αντληση μεχρι τις 9 κι απο κει και περα ανα 2 ωρο προσπαθω να κανω αντλησεις.

Η καθε αντληση διαρκει 20 λεπτα(ξερω οτι ειναι 13περιπου λεπτα αλλα δε συγκεντρωνω πολυ γαλα πριν το 15'-20λεπτο)..

Βεβαια υπαρχουν φορες που η αντληση γινεται πανω στη 1:30 ωρα γιατι πρπει να φυγω ή να γινεται στις 3 ωρες γιατι αργω να γυρισω ή φροντιζω καποιο απο τα παιδια...

Παντως συμπληρωνω 8-9 αντλησεις μια εκ των οποιων ειναι κατα τις 2-3 τα ξημερωματα!

Με αυτο το προγραμμα μαζευω σιγουρα 1 λιτρο καθημερινα..μεχρι πριν λιγο καιρο μαζευα και πανω απο λιτρο,αλλα μειωθηκε λιγο η παραγωγη..

Link to comment
Share on other sites

Χμμ λοιπον δεν ειναι στανταρ με 2 παιδια οι ωρες,αλλα στο περιπου θα σας πω..

Η μερα ξεκιναει κατα τις 8:30 οπου μετα το ταισμα της μικρης κανω τη 1η αντληση μεχρι τις 9 κι απο κει και περα ανα 2 ωρο προσπαθω να κανω αντλησεις.

Η καθε αντληση διαρκει 20 λεπτα(ξερω οτι ειναι 13περιπου λεπτα αλλα δε συγκεντρωνω πολυ γαλα πριν το 15'-20λεπτο)..

Βεβαια υπαρχουν φορες που η αντληση γινεται πανω στη 1:30 ωρα γιατι πρπει να φυγω ή να γινεται στις 3 ωρες γιατι αργω να γυρισω ή φροντιζω καποιο απο τα παιδια...

Παντως συμπληρωνω 8-9 αντλησεις μια εκ των οποιων ειναι κατα τις 2-3 τα ξημερωματα!

Με αυτο το προγραμμα μαζευω σιγουρα 1 λιτρο καθημερινα..μεχρι πριν λιγο καιρο μαζευα και πανω απο λιτρο,αλλα μειωθηκε λιγο η παραγωγη..

 

Θα σε βόλευε να κάνεις την τελευταία άντληση το βράδυ π.χ. στις 12 και μετά την πρώτη της επόμενης μέρας στις 6 το πρωί αντί για εκείνη που κάνεις τώρα στις 2-3 τα ξημερώματα;

 

Έχεις δοκιμάσει (α) να αυξήσεις την ένταση του θήλαστρου τόσο στη φάση διέγερσης όσο και στη φάση άντλησης και (β) να γυρίσεις άλλη μία φορά στη φάση διέγερσης (κουμπί με σταγόνες) μόλις η ροή μειωθεί;

 

Πάντως να σου πω ένα μεγάλο μπράβο που τα έχεις καταφέρει ως εδώ και μάλιστα με μεγαλύτερο παιδάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Eυα ευχαριστω πολυ!

 

Τα εχω καταφερει,αλλα με μεγαλο ψυχικο,νευρικο(κροσια οπως καταλαβαινεις) κοστος..και χρονο πολυ απο το αλλο μου παιδακι...ειπα ομως να θυσιασω ενα 6μηνο απο τη ζωη και των 2(και των 3 δηλαδη γιατι και η μπουμπου μενει πολλες ωρες μοναχουλα) για να πιει η μπεμπα το γαλα της μαμας μιας και το βυζι το απαρνηθηκε!

 

Η τελευταια αντληση ειναι ουτως η αλλως γυρω στις 11-11:30 γιατι τοτε τελειωνω με τα παιδια και τα μαζεματα κι επειδη η επομενη ειναι στις 8:30-9 το πρωι,μοιραζω το χρονο οσο μπορω...φυσικα εχουν υπαρξει βραδια που δε καταφερα να ξυπνησω απο τη κουραση και σηκωθηκα γυρω στις 6 γιατι πονουσε το στηθος και ετρεχε ποταμι το γαλα..

 

Το θηλαστρο οταν ανεβαζω πολυ την ενταση με ποναει αρκετα...και μαλιστα συνεχιζει να με ποναει και για αρκετη ωρα μετα..αυτο με το κουμπι διεργεσης το κανω καποιες φορες...συνηθως αφερουμαι ομως χαζευοντας στο νετ ή ταιζοντας-διαβαζοντας κτλ τον μεγαλο!

Τωρα ομως μολις το εκανα!!!χαχα!!

Link to comment
Share on other sites

Eυα ευχαριστω πολυ!

 

Τα εχω καταφερει,αλλα με μεγαλο ψυχικο,νευρικο(κροσια οπως καταλαβαινεις) κοστος..και χρονο πολυ απο το αλλο μου παιδακι...ειπα ομως να θυσιασω ενα 6μηνο απο τη ζωη και των 2(και των 3 δηλαδη γιατι και η μπουμπου μενει πολλες ωρες μοναχουλα) για να πιει η μπεμπα το γαλα της μαμας μιας και το βυζι το απαρνηθηκε!

 

Η τελευταια αντληση ειναι ουτως η αλλως γυρω στις 11-11:30 γιατι τοτε τελειωνω με τα παιδια και τα μαζεματα κι επειδη η επομενη ειναι στις 8:30-9 το πρωι,μοιραζω το χρονο οσο μπορω...φυσικα εχουν υπαρξει βραδια που δε καταφερα να ξυπνησω απο τη κουραση και σηκωθηκα γυρω στις 6 γιατι πονουσε το στηθος και ετρεχε ποταμι το γαλα..

 

Το θηλαστρο οταν ανεβαζω πολυ την ενταση με ποναει αρκετα...και μαλιστα συνεχιζει να με ποναει και για αρκετη ωρα μετα..αυτο με το κουμπι διεργεσης το κανω καποιες φορες...συνηθως αφερουμαι ομως χαζευοντας στο νετ ή ταιζοντας-διαβαζοντας κτλ τον μεγαλο!

Τωρα ομως μολις το εκανα!!!χαχα!!

 

Κάνεις ό,τι καλύτερο μπορείς, είμαι σίγουρη. Αυτό για το 12-6 στο είπα γιατί προτείνεται και στο πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού λόγω αύξησης της προλακτίνης άρα καλύτερης απόδοσης στην άντληση και γιατί η μαμά ξεκουράζεται στο διάστημα αυτό σχετικά καλά (επίσης σημαντικό για την προλακτίνη και την απόδοση της μαμάς).

 

Αυτό με την επανάληψη της φάσης διέγερσης κάντο όποτε μπορείς καθώς συνήθως ενεργοποιεί άλλο ένα Let down και μαζεύεις λίγη ποσότητα ακόμα.

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...