Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορούμε να δώσουμε φρέσκο γάλα σε 13 μηνών που θηλάζει?


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες. Θέλω να ρωτήσω αν μπορούμε να δώσουμε φρέσκο γάλα σε 13 μηνών μωρό που μέχρι τώρα θήλαζε και δεν έχει δοκιμάσει άλλο γάλα. Η παιδίατρος είπε ότι πρέπει να ξεκινήσει με σκόνη. Γνωρίζει καμμία μανούλα με βεβαιότητα να μου πει?

Πρόκειται για μια φίλη μου που ο μικρός της, ειδικά τα πρωινά, αρνείται το στήθος. Ίσως να θέλει να αποθηλάσει, μπορεί και όχι, όμως η κοπέλα δεν θέλει να δώσει σκόνη, προτιμάει το φρέσκο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από 12 μηνών και μετά δίνεις φρέσκο. Το έκανα κι εγώ με τη μικρή μου. Τσάμπα ταλαιπωρήθηκα στη μεγάλη μου που μέχρι 18 μηνών έδινα σκόνη. Εαν ψαξεις και στο forum θα βρεις πολλά σχετικα θέματα, πάνω κάτω ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του, εδώ. Στην Αγγλία (όπου είναι η αδερφή μου) σου λένε καθαρά οτι μετά το 12μηνο δίνεις φρέσκο

pemOp2.pngjawJp2.png

 

1/12/2012 ... ήρθε και ο μπεμπούλης μας!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός είχε πει ότι απο 12 μηνών μπορει το παιδι να ξεκινήσει το φρέσκο.. Γενικά δεν είναι υπέρ της σκόνης. Το φρέσκο έιναι το καλύτερο.. Να προσέξεις όμως μήπως εμφανίσει αλλεργία το παιδάκι( όπως η δικιά μου)... Γενικά απ΄οτι διαβάζω στο forum κ μου έιπε κ η παιδιατρος στα παιδάκια που θηλαζουν δίνουν κατσικίσιο..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τη στιγμη που θηλαζει δεν υπαρχει λογος να πινει αλλο γαλα.Τωρα οσον αφορα τη φιλη σου,ισως να τον ενοχλει κατι αλλο τον μικρο,π.χ. να εχει μεγαλη ροη κ πλεον να του ξενιζει(ενα παραδειγμα..)Καλα ειναι να μην τον πιεζει..κ αν το παιδι ακολουθει ισορροπημενη διατροφη να μην ισαγει αλλο γαλα απλα επειδη αρνειται το πρωι να θηλασει.Αποψη μου βεβαια,θα σου πουνε κ οι πιο εμπειρες αν μπορει να κανει κατι αλλο.

 

Παντως καλα ειναι να δινουμε στα παιδια μας φρεσκο μετα τον αποθηλασμο,εαν κανουνε μια σωστη διατροφη με βιταμινες κ.λ.π. δεν υπαρχει λογος να τα χορηγουμε τοσο επεξεργασμενα γαλατα...ειναι ανοφελο!Μονο εδω στην Ελλαδα τα προτινουνε γιατι λειτουργει κ η μιζα καλα....κατα τα αλλα δεν εχει αξια...Απο προφασεις υπαρχουν χιλιες δυο...αλλα ευκολα ακυρωνονται αν τις σκεφτεις:wink:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Α, και την μικρή μου τη θήλασα μεχρι 14 μηνών και από 12 είχε αρχίσει φρέσκο αγελαδινό.

 

Και εμείς το ίδιο, θήλασε 15 μήνες και από τους 12 έπινε και φρέσκο και μάλιστα με χαμηλά λιπαρά.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς το ίδιο, θήλασε 15 μήνες και από τους 12 έπινε και φρέσκο και μάλιστα με χαμηλά λιπαρά.

 

Το γάλα στα μικρά παιδιά πρέπει να είναι πλήρες γιατί ο αναπτυσσόμενος εγκέφαλός τους έχει ανάγκη από τα λιπαρά. Τροφές με χαμηλά λιπαρά μπορεί να δοθούν σε μεγαλύτερες ηλικίες μόνο αν το παιδί έχει σοβαρό πρόβλημα βάρος (υπέρβαρο) και φυσικά αφού αποκλείσουμε από το διαιτολόγιό του τροφές με πολλά και "κακά" λιπαρά (π.χ. τούρτες, κρουασάν κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες. Θέλω να ρωτήσω αν μπορούμε να δώσουμε φρέσκο γάλα σε 13 μηνών μωρό που μέχρι τώρα θήλαζε και δεν έχει δοκιμάσει άλλο γάλα. Η παιδίατρος είπε ότι πρέπει να ξεκινήσει με σκόνη. Γνωρίζει καμμία μανούλα με βεβαιότητα να μου πει?

Πρόκειται για μια φίλη μου που ο μικρός της, ειδικά τα πρωινά, αρνείται το στήθος. Ίσως να θέλει να αποθηλάσει, μπορεί και όχι, όμως η κοπέλα δεν θέλει να δώσει σκόνη, προτιμάει το φρέσκο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Το φρέσκο αγελαδινό έχει πολύ μικρή περιεκτικότητα σε σίδηρο με πολύ μικρή απορροφησιμότητα. Επομένως το αν θα πάρει ένα μωρό μετά το έτος φρέσκο γάλα ή φόρμουλα (ενισχυμένη με σίδηρο) εξαρτάται κατά πολύ και από την υπόλοιπη διατροφή του συγκεκριμένου παιδιού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το φρέσκο αγελαδινό έχει πολύ μικρή περιεκτικότητα σε σίδηρο με πολύ μικρή απορροφησιμότητα. Επομένως το αν θα πάρει ένα μωρό μετά το έτος φρέσκο γάλα ή φόρμουλα (ενισχυμένη με σίδηρο) εξαρτάται κατά πολύ και από την υπόλοιπη διατροφή του συγκεκριμένου παιδιού.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το συγκεκριμένο παιδί τρώει τα πάντα. Παρόλα αυτά η παιδίατρος σύστησε φόρμουλα γιατί είναι πιο εύπεπτη για το στομαχάκι του που έχει δοκιμάσει μόνο μητρικό γάλα. Βέβαια το παιδάκι όπως είπα τρώει τα πάντα. Υγιεινά μεν αλλά τα πάντα. Δεν νομίζω πως θα έχει πρόβλημα να χωνέψει το γάλα. Ήθελα μόνο να ξέρω κι από άλλες μανούλες τι έκαναν για να το μεταφέρω στην κοπέλα. Ευχαριστώ πολύ όλες σας!

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...