Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΥ ΣΤΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Η κόρη μου πηγαίνει σε δημόσιο παιδικό σταθμό εδώ και τρία χρόνια και μόνο καλά λόγια έχω να πω και για τον σταθμό αλλά και τις παιδαγωγούς που είχε. Φέτος, πριν από περίπου τρεις μήνες ήρθε μια καινούργια παιδαγωγός ώς βοηθός της κύριας παιδαγωγού που έχουμε από την αρχή της χρονιάς. Την προηγούμενη εβδομάδα, η κόρη μου ήρθε σπίτι με το σχολικό γεμάτη νεύρα και αναστατωμένη. Αφού την ρώτησα τρεις φορές μου είπε τελικά ότι η κυρία τάδε (η βοηθός) της έκανε έντονη παρατήρηση για κάποια αταξία (έπαιζε με το κρεμοσάπουνο στο μπάνιο) και άρχισε να την τραβάει από το χέρι, την έβγαλε από την τάξη και την πήγε σε κάποια άλλη τάξη στην κα τάδε (άλλη παιδαγωγός - μπαμπούλας). Όταν μου τα εξηγούσε, θυμήθηκα ότι είχα δει και εγώ την παιδαγωγό κάποια μέρα να τραβάει ένα άλλο παιδί από το χέρι. Εκνευρίστηκα πάρα πολύ από την συμπεριφορά της και αποφάσισα να πάω να της μιλήσω. Την επόμενη μέρα στο σταθμό ήταν εκεί και οι δύο παιδαγωγοί και έκανα έντονα παράπονα στην βοηθό για την αντιπαιδαγωγική συμπεριφορά της που τρομοκρατεί τα παιδιά και τα απειλεί ότι θα τα πάει στην κυρία τάδε. Φυσικά δεν μου είπε τίποτα, πήγε να δικαιολογηθεί ότι ήταν μόνη της στην τάξη εκείνη τη στιγμή (ετοιμάζονται για την καλοκαιρινή γιορτή και η άλλη παιδαγωγός έλειπε για λίγο για τις ετοιμασίες) και δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τα παιδιά μόνη της. Της είπα πως όπως και να έχει δεν μπορεί να φέρεται έτσι στα παιδιά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα αυτό και ειδικότερα από κάποιες παιδαγωγούς-νηπιαγωγούς, ψυχολόγους, κτλ. Ευχαριστώ.

Διαφημίσεις

ετοιμασου να πεσουν να σε φανε οι νηπιαγωγοι.....

κι εμενα το παιδι μου(4)

του τραβανε τα μαλλια και καθε που κουρευεται παραπονιεται ακομη πιο εντονα απο πριν γιατι ειναι πιο κοντα και ποναει πιο πολυ

κι εμας η τιμωρια μας ειναι η αλλη αιθουσα και η αλλη κυρια δλδ η αιθουσα των βρεφων

κι εμενα γυρναει μες τα νευρα και τα σπαει ολα για καμμια ωρα μεχρι να ηρεμησει

το παιδι δεν ηταν ετσι πριν τον παιδικο

μονο που εμεις αυτην εχουμε βασικη δασκαλα....

κι εγω της μιλησα τηλεφωνικα και μου ειπε οτι το παιδι λεει ψεμματα

δεν την διεψευσα γιατι δε γινοταν

αλλα μετα το τηλεφωνημα ο μικρος μου ειπε οτι τον εχει ολο αγκαλιες

εγω παντως αλλαζω παιδικο του χρονου και δοξα το θεο εκει που θα παμε ειναι και ιδιωτικος και εχουμε και πολυ καλη φιλη δασκαλα.....

ειναι αλλη η τιμη αλλα τι να γινει δε θα αρρωστησουμε και τα παιδια μας.....

Καλέ Στέλλα, γιατί να πέσουμε οι νηπιαγωγοί να τη φάμε;

Για μένα η συμπεριφορά είναι απαράδεκτη. Δεν μπορείς με καμία διακιολογία να τραβολογάς ένα πιτσιρίκι.

ΟΚ, το παιδί έπαιζε και χαζολογούσε στο μπάνιο. Και λοιπόν; Παιδί είναι! Και θα παίξει, και θα χαζολογήσει, και θα πλύνει 2 και 3 φορές τα χέρια του με το κρεμοσάπουνο (η αίσθηση είναι πολύ ωραία!!!) και ζαβολιές θα κάνει....

Ο ρόλος του παιδαγωγού/εκπαιδευτικού/ενήλικα είναι μιλώντας λογικά και με επιχειρήματα (πολύ βασικό αυτό!) να του δώσει να καταλάβει γιατί δεν πρέπει να το κάνει αυτό. π.χ. Αν κάθεσαι τόοοοοσο ώρα στην τουαλέτα και πλένεις τα χέρια σου, θα τελειώσεις το σαπούνι και μετά δεν θα έχει για να πλύνουν τα χέρια τους και τα άλλα παιδιά, ή θα αρχίσουμε εμείς τη χειροτεχνία μας και εσύ δεν θα ακούσεις τι πρέπει να κάνεις και δεν θα μπορείς να την κάνεις. Το παιδί θα καταλάβει! Παιδί είναι, δεν είναι χαζό!

Όσο για το ότι είναι μόνη της.....δεν αποτελεί δκαιολογία! Ωφείλει να βρει τρόπους να μπορεί να αντιμετωπίσει τα παιδιά και να χειριστεί ΄καταστάσεις!

Είχα στην τάξη 27 παιδιά + 1 με ειδικές ανάγκες (πριν χρόνια που ο μέγιστος αριθμός ήταν 30), προνήπια και νήπια. Εκέι τι έπρεπε να κάνω; Να πάρω όπλο και να τουφεκάω όποιο ξέφευγε από τη σειρα; Απλά βρήκα τρόπους και χειριζόμουν τις καταστάσεις. Βέβαια, για μένα ήταν εξόντωση, και κάθε μεσημέρι που γυρνούσα σπίτι έπεφτα ξερή στον καναπέ για κανένα μισάωρο για να ηρεμήσω.....

Πιάσε τη διευθύντρια και μίλα της! Είναι η δουλειά της να συστήσει στην παιδαγωγό του σταθμού τρόπους αντιμετώπισης των παιδιών (ειδικά αν είναι καινούρια στη δουλειά)

Έχεις απόλυτο δίκιο,θεωρω οριτο τραβολογημα και ο εκφοβισμος είναι απαραδεκτοι τρόποι διαπαιδαγωγησεις.Στέλλα μου νομίζω ότι είσαι λίγο άδικη,πολλές φορές και εμείς οι μανούλες ήμαστε λίγο υπερβολικές σε κάποια θέματα και έχουμε απαιτήσεις από τους εκπαιδευτικούς ξεχνώντας τις υποχρεώσεις μας,ουκ ολίγα έχουμε διαβάσει και στο φόρουμ

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

οκ μακαρι να ειμαι αδικη

Το τσουβάλιασμα ποτέ δεν είναι καλή πρακτική! Έχει αποδειχτεί πολλες φορές!:cool::cool:

Το ότι υπάρχουν καλοί και κακοί εκπαιδευτικοί, είμαι η π΄ρωτη που θα το παραδεχτεί. Αλλά είναι άδικο να λέμε όλοι είναι κακοί ή ο ένας θα καλύψει τον άλλο!

Τουλάχιστον σε αυτό το forum πολλές φορές και εγώ αλλά και άλλοι συνάδελφοι δεν ακολουθούμε αυτή την πρακτική. Ίσως πάρω (μιλάω για μένα μόνο) μια μέση οδό, γιατί πιστεύω ότι σε όλα τα πράγματα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, αλλά δεν θα υποστηρίξω ποτέ (και το τονίζω) έναν κακό δάσκαλο και ποτέ δεν θα πέσω να φάω έναν γονιό!

πολλες φορες ομως μας εχουνε τσουβαλιασει κι εμας τις μαμαδες

τεσπα, ας κρατηθει το επιπεδο, γι αυτο το εγραψα εξ αρχης

για να προλαβω...

Κορίτσια καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ειδικά τη δική σου emmaki που εκτιμώ πολύ την τοποθέτηση σου ως νηπιαγωγός.

Για την ιστορία, την ίδια μέρα που μίλησα με την βοηθό παιδαγωγό, η βασική παιδαγωγός μου είπε πως θα μιλήσει στην διευθύντρια καθώς είχε παράπονα και από έναν πατέρα. Της είπα πως αν ξανασυμβεί, θα μιλήσω εγώ η ίδια με την διευθύντρια. Βλέπετε και εμένα σαν μαμά δεν μου αρέσει να δημιουργώ φασαρίες και εντάσεις, προτίμησα λοιπόν να απευθυνθώ πρώτα στην ίδια και να της δώσω την ευκαιρία να διορθώσει τη στάση της πρωτού απευθυνθώ παραπέρα.

Από ότι καταλαβαίνω, μετά από τα παράπονα μου και με τα λεγόμενα της κόρης μου, η βοηθός μάλλον έχει αλλάξει στάση. Την επόμενη μέρα η κόρη μου ήρθε χαρούμενη από το σχολείο και όταν την ρώτησα πώς πέρασε μου είπε πως γέλασε πολύ με την κυρία (βοηθό) και χθες μου είπε πως η κυρία την αγκάλιασε.

Η προσωπική μου εμπειρία από το σταθμό που πάμε και τις παιδαγωγούς που είχαμε μέχρι τώρα είναι η καλύτερη. Μάλιστα, η περσινή παιδαγωγός με βοήθησε πάρα πολύ με τις συμβουλές της σχετικά με τις αντιδράσεις που είχε η κόρη μου μετά τον ερχομό του γιου μου τον Νοέμβριο και τα βαπτίσια που είχαμε τον Ιούνιο. Δυστυχώς, φέτος δεν ανανέωσαν την σύμβαση της.

• 6 months later...
Το τσουβάλιασμα ποτέ δεν είναι καλή πρακτική! Έχει αποδειχτεί πολλες φορές!:cool::cool:

Το ότι υπάρχουν καλοί και κακοί εκπαιδευτικοί, είμαι η π΄ρωτη που θα το παραδεχτεί. Αλλά είναι άδικο να λέμε όλοι είναι κακοί ή ο ένας θα καλύψει τον άλλο!

Τουλάχιστον σε αυτό το forum πολλές φορές και εγώ αλλά και άλλοι συνάδελφοι δεν ακολουθούμε αυτή την πρακτική. Ίσως πάρω (μιλάω για μένα μόνο) μια μέση οδό, γιατί πιστεύω ότι σε όλα τα πράγματα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, αλλά δεν θα υποστηρίξω ποτέ (και το τονίζω) έναν κακό δάσκαλο και ποτέ δεν θα πέσω να φάω έναν γονιό!

κοριτσια καλησπερα,το προβλημα μου εμενα ειναι ενας δημοσιος παιδικος σταθμος ο του οποιου η διευθυντρια ενω η κορη μου Αλκμηνη 2,5 χρονων ειναι γραμενη κανονικα δεν την δεχεται επειδη 10 μηνων ειχε κανει πυρετικους σπασμους.μας εχει κανει μπαλακι να της φερνουμε γνωματευσεις απο τον παιδιατρο η να την απαλαξουμε απο καθε ευθυνη απεναντι στο παιδι.μου ειπε επισης οτι δεν ειναι στις αρμοδιοτητες του παιδαγωγου να παρεχει πρωτες βοηθειες,φαρμακα και το κορυφαιο αν το παιδι κανει τσισα απανω του το αλλαζουν αν κανει ομως κακα του μασ φωναζουν να το παρουμε σπιτι!ξερει μηπως καμια σας αν ησχυουν αυτα η αν υπαρχει καποια νομοθεσια που να λεει τις υποχρεωσεις των παιδαγωγων?

Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα,το προβλημα μου εμενα ειναι ενας δημοσιος παιδικος σταθμος ο του οποιου η διευθυντρια ενω η κορη μου Αλκμηνη 2,5 χρονων ειναι γραμενη κανονικα δεν την δεχεται επειδη 10 μηνων ειχε κανει πυρετικους σπασμους.μας εχει κανει μπαλακι να της φερνουμε γνωματευσεις απο τον παιδιατρο η να την απαλαξουμε απο καθε ευθυνη απεναντι στο παιδι.μου ειπε επισης οτι δεν ειναι στις αρμοδιοτητες του παιδαγωγου να παρεχει πρωτες βοηθειες,φαρμακα και το κορυφαιο αν το παιδι κανει τσισα απανω του το αλλαζουν αν κανει ομως κακα του μασ φωναζουν να το παρουμε σπιτι!ξερει μηπως καμια σας αν ησχυουν αυτα η αν υπαρχει καποια νομοθεσια που να λεει τις υποχρεωσεις των παιδαγωγων?

γεια σου αλκμηνη

περυσι ημασταν σε δημοσιο ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ και αλλαζαν με το ζορι και με φασαριες το παιδι γιατι ητανε 2 κοπελες για 32 παιδια........ξερω οτι σε παιδικο δεν εχουν καμια τετοια ευθυνη, και ξερω κι αλλους που φωναζουν τις μαμαδες......στους ιδιωτικους βεβαια τα αλλαζουν και λενε και ευχαριστω.....

τωρα για το θεμα το αλλο δεν ξερω να σου πω

κουράγιο αδέρφια...

Δεν γνωρίζω να σου πω για τους παιδικούς σταθμούς, αλλά στα νηπιαγωγεία υπάρχει εγκύκλιος που αναφέρει ότι απαγοερεύεται να δίνονται φάρμακα στα παιδιά. Έχει συζητηθεί διεξοδικά σε άλλο νήμα....

να συμπληρωσω πως κι εμας φετος στο δημ. παιδικο μας τονισαν πως αν ενα παιδακι ανεβασει πυρετο η πει πως ποναει καπου, φωναζουν αμεσως τους γονεις δεν δινουν φαρμακα ποτε. και μας εφερε παραδειγμα πως περσι πηραν μια μαμα τηλ. γιατι το παιδακι παραπονιοταν πως ποναει η κοιλια του, η μαμα αργησε να παει 3 ωρες ισως δε το θεωρησε πολυ σημαντικο και το παιδι πηγε τελικα στο νοσοκομειο με οξεια περιτονιτιδα. δε ξερω αν το ειπε για να μας τρομαξει η αν συνεβη οντως αλλα σιγουρα αν μας παρουν τηλ. πρεπει να παμε να τα παρουμε γιατι θα τους δημιουργησουμε προβλημα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

να συμπληρωσω πως κι εμας φετος στο δημ. παιδικο μας τονισαν πως αν ενα παιδακι ανεβασει πυρετο η πει πως ποναει καπου, φωναζουν αμεσως τους γονεις δεν δινουν φαρμακα ποτε.

Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά σας είπαν....

Και το πιο απλό φάρμακο έχει παρενέργειες και προκαλεί αλεργικές αντιδράσεις....Άλλο να πάθει κάτι (μακρία από εδώ) ένα παιδί στα χέρι α της μαμάς του και άλλο να το πάθει στα χέρια κάποιου άλλου, πόσω μάλλον όταν υπάρχουν και αρκετά άλλα πιτσιρίκια για τα οποία ο άλλος είναι ευπέυθυνος!

Επίσης, άλλο πράγμα να είσαι άρρωστος (ακόμα και ενήλικας) και να είσαι πηγαίνεις στο σπίτι σου, στο κρεβάτι σου, στη ζέστη σου και άλλο πράγμα να είσαι σε έναν χώρο που δεν μπορείς να ξαπλώσεις ή να έχεις ησυχία!

Αυτό που λέω πάντα στους γονείς, για όλες τις περιπ΄τωσεις, είναι: Βάλτε τον εαυτό σας στη θέση του παιδιού. Σκεφτήτε πώς αισθάνεστε (να είστε όμως ειλικρινείς) και μετά πράξτε!

Κατά τη γνώμη μου πολύ καλά σας είπαν....

Και το πιο απλό φάρμακο έχει παρενέργειες και προκαλεί αλεργικές αντιδράσεις....Άλλο να πάθει κάτι (μακρία από εδώ) ένα παιδί στα χέρι α της μαμάς του και άλλο να το πάθει στα χέρια κάποιου άλλου, πόσω μάλλον όταν υπάρχουν και αρκετά άλλα πιτσιρίκια για τα οποία ο άλλος είναι ευπέυθυνος!

Επίσης, άλλο πράγμα να είσαι άρρωστος (ακόμα και ενήλικας) και να είσαι πηγαίνεις στο σπίτι σου, στο κρεβάτι σου, στη ζέστη σου και άλλο πράγμα να είσαι σε έναν χώρο που δεν μπορείς να ξαπλώσεις ή να έχεις ησυχία!

Αυτό που λέω πάντα στους γονείς, για όλες τις περιπ΄τωσεις, είναι: Βάλτε τον εαυτό σας στη θέση του παιδιού. Σκεφτήτε πώς αισθάνεστε (να είστε όμως ειλικρινείς) και μετά πράξτε!

το θέμα δεν είναι αν πρεπει να παει ενα παιδί άρρωστο στο σχολείο, οι περισσότερες (εδώ τουλάχιστον) θα συμφωνήσουμε ότι είναι καλύτερα να μείνει στο σπίτι.

Το θέμα της αλκμήνης - επειδή το έχω ζήσει είναι ότι ενα παιδί που εχει κάνει πυρετικούς σπασμούς - και για το οποίο δεν έχει διαγνωστεί κάποιο άλλο προβλήμα- όταν ανεβάζει πυρετό πρέπει να παρει αμέσως αντιπυρετικό. Καποιο τέτοιο παιδί ειδικά δεν θα το έστελνε καμοιά μαμα παιδικό /σχολείο ούτε με δεκατα για να μην πω με δεκατα την προηγούμενη.

Τωρα εγώ όταν είχα την κόρη μου στον παιδικό τους το είπα και μου είπαν ΟΚ δεν είχε γίνει καποιο θέμα. Τυγχαίνει όμως να ανεβάσουν τα παιδιά πυρετό στο σχολείο /σταθμό. Η κόρη μου όπως και πολλά παιδιά που κάνουν σταθμούς έκανε μόνο 1 φορά σπασμούς.

Γνώμη μου είναι ότι ο σταθμός είναι για φύλαξη, οι υπάλληλοι είναι πάνω από όλα "φροντιστές" και είναι υποχρεωμένη να το δώσουν.

Πιστεύω ότι και μια νηπιαγωγός θα πρέπει να μπορεί να δώσει 1 κουταλάκι πανατόλ αν έχει μια έγγραφη συνταγή γιατρού - το θέμα αυτό έχει ήδη πολυσυζητηθεί αλλού όμως.

για το αλλό θέμα για το άλλαγμα εγώ σε 2 βρεφονηπιακούς που τα είχα τα αλλάζανε και σε μεγάλη ηλικία αν χρειαζόταν.

Διαφημίσεις

εμμακι δεν εχεις αδικο, απλα αναρωτιεμαι...!!!!περσι απο τον ιδιωτικο (και 1η χρονια ειχε συχνα κρυωματα και ιωσεις με τις υπερτροφικες αμυγδαλες κ κρεατακια) μου τη γυρνουσαν και στο χαρτακι εγραΦΕ:

Στις 11 ειχε πυρετο τοσο της εδωσα τοσο ντεπον. ουτε καν με ειχαν παρει τηλ να με ρωτησουν!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

Στον παιδικο σταθμο που πηγαιναμε - βρεφονηπιακος μεχρι τα 3 φυσικα και αλλαζν και τα κακα αλλα πεταγαν το εσωρουχο (ο μεγαλος ειχεκαθαρισει οσο πηγαινε αλλα ειχε ατυχηματα). Για φαρμακα εμας δεν μας ετυχε αλλα εχω δει και σταγονισε και αντιβωση να αφηνουν οι γονεις..

Στο προνηπιο τωρα (απο 2μιση και πανω στο Βελγιο) για φαρμακα δεν ξερω αλλα μια φορα που εκανε κακα επανω του τον αλλαξαν και μας φωναξαν να τον παρουμε γιατι εκλεγε. Βεβαια στο 20αλεπτο που μου πειρε για να παω απο το γραφει στο σταθμο το παιδι ειχε ηρεμισει και επαιζε. Εκλεγε γιατι ειχε λερωθει και ντρεποταν...

εμμακι δεν εχεις αδικο, απλα αναρωτιεμαι...!!!!περσι απο τον ιδιωτικο (και 1η χρονια ειχε συχνα κρυωματα και ιωσεις με τις υπερτροφικες αμυγδαλες κ κρεατακια) μου τη γυρνουσαν και στο χαρτακι εγραΦΕ:

Στις 11 ειχε πυρετο τοσο της εδωσα τοσο ντεπον. ουτε καν με ειχαν παρει τηλ να με ρωτησουν!!!!

A! καλή μου άλλο πράμα οι ιδιωτικοί και άλλο οι δημόσιοι σταθμοί.Στη φίλη μου την παίρνανε τηλέφωνο για να της πουν πόσο έφαγε (κουταλάκια) ποσο νερό ήπιε και όταν η μικρή ήταν άρρωστη τους είχε πάει και το σύστημα που ρουφάμε τις μυξούλες μαζί με ορούς που επίσης ενημέρωναν πόσες φορές καθάρισαν το παιδί.Τι να λέμε τώρα.

Στο δικό μας σταθμό μας το ξεκαθάρισαν από την αρχή πως δεν δίνουν φάρμακα αλλά δεν απέκλεισαν και την δυνατότητα να πας να το δώσεις εσύ αν παίρνει αντιβίωση.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, το θεμα μου για τους σπασμους ειναι οτι το παιδι δεν ειναι επιληπτικο για να γινετε τετοιος ντορος και αν ηταν δεν θα επρεπε να παει σχολειο δηλαδη? νομιζω οτι απο το νομο θα επρεπε να υπαρχει φαρμακειο μεσα στους σταθμους και να παρακολουθει τα παιδια παιδιατρος μια φορα την εβδομαδα πραγμα που αυτη το αρνηθηκε.κατανοω και σεβομαι τους παιδαγωγους για τι εκτελουν ενα δυσκολο εργο,αλλα δεν δεχομαι αυτη την αντιμετωπιση για κανενα λογο.φταιω εγω που ημουν ειληκρινηςμε τον ιατρικο φακελο του παιδιου δηλαδη?και κατι αλλο δεν θα πηγαινα το παιδι μου με δεκατα στο σχολειο με τετοιο ιστορικο πρωτη εγω ενδιαφερομαιγια το παιδι μου.οσο για τους ιδιωτικους γνωριζω πολυ καλα την διαφορα πηγαινε ο γιος μου 2 χρονια και ξερω τη διαφορα,αλλα τωρα με τη κριση καταλαβαινεται προσπαθουμε να περιορισουμε τα εξοδα.

Ε'ίπα ότι μιλάω για τα νηπιαγωγεία....

Δεν γνωρίζω τι γίνεται σε παιδικούς σταθμούς (ιδιωτικούς και δημόσιους) ούτε τι γίνεται σε ιδιωτικά νηπιαγωγεία.

Θεωρώ ότι όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση και είναι υποχρέωση του κράτους να τους την παρέχει ΔΩΡΕΑΝ. Αλλά το να παρέχεται εκπαίδευση χωρίς το ανάλογο προσωπικό είναι άλλο ζήτημα. Εγώ, αποφοιτώντας από το πανεπιστήμιο δεν έμαθα ΤΙΠΟΤΑ σχετικά με πρώτες βοήθειες. Ξέρω κάποια πράγματα εμπειρικά και επειδή ρώτησα επαγγελματίες του χώρου. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι αν μου τύχει κάποιο σοβαρό περιστατικό (ακόμα και μια επιληπτική κρίση που δεν είναι τόσο σοβαρή) μπορώ να το αντιμετωπίσω! Αν συμβεί κάτι τέτοιο, απλά θα πάρω τηλέφωνο το 166....Επίσης, δεν θα δώσω ΠΟΤΕ φάρμακο (ακόμα και ντεπόν) γιατί, όπως είπα, όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργιες. Αν κάποιο παιδί ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή,μπορεί κάλιστα να έρχεται κάποιος στο σχολείο από την οικογένεια του παιδιού και να χορηγεί το φάρμακο.

Τέλος, αν ένα παιδί αρρωστήσει στο σχολείο* (και δεν μιλάω να μου το φέρουν άρρωστο) θα απαιτήσω να έρθουν να το πάρουν! Θα ενημερώσω και τον προϊστάμενο καθώς και το ημερολόγιο σχολικής ζωής....

* Και δεν εννοώ να φτερνιστεί ή να κάνει εμετό μια φορά...Εννοώ να ανεβάσει πυρετό, να έχει διάροιες, να χτυπήσει και να παραπονιέται για πόνο, να κάνει περισσότερες από 1 φορες εμετό κλπ Και όχι αυτά δεν εννοούνται για πολλούς γονείς ως αιτίες για να πάρουν το παιδί από το σχολέιο!!!!!! Έχω αναφέρει και αλλού πολλά περιστατικά που ΄μπορεί να φανούν προϊόντα φαντασίας, και όμως είναι πραγματικά περιστατικά!

alkmini09 αν ήταν επιληπτικό - ετσι όπως είναι το σύστημα τώρα φαντάζομαι στο νηπιαγωγείο θα δικαιούταν συνοδό.

Ομώς δεν είναι. Και μπορεί να μήν κάνει ποτέ ξανά σπασμούς!

Ο κίνδυνος μειώνεται με την ηλικία και εξαφανίζεται μετά τα 7 μας είπαν έχει να κανει με την ωρίμανση του νευρικού συστήματος.

Σίγουρα αυτά τα παιδιά δεν δικαιούνται συνοδό. (άλλο θέμα αυτό με τις συνοδούς ας μην το πιάσουμε)

Εμμάκι καλά κανεις να ζητήσεις να ρθούνε να πάρουν το παιδί. Αλλά αν έχεις ένα τέτοιο παιδί, που η μητέρα σου έχει πει από πρίν, σου έχει φέρει χαρτί γιατρού, κλπ και την παίρνεις τηλ και λες ο γιος σου ανεβάζει /εχει πυρετό και σου ξαναλέι, δώσε σε παρακαλώ 1 κουτλ ντεπον μέχρι να έρθω για να μην πάθει σπασμούς, ειλικρινά τι θα κάνεις? Θα αφήσεις το παιδί να πάθει σπασμους?

Εμμάκι μου φαίνεται απίστευτο ότι δεν κάνατε πρώτες βοήθειες στο πανεπιστήμιο! Σε κάθε περίπτωση, εσύ δεν ένιωσες την ανάγκη να κάνεις σεμινάριο πρώτων βοηθείων? Το υπουργείο δεν κάνει επιμορφωτικά?

Το υπουργείο δεν απαιτεί να παρέχεται τις πρώτες βοήθειες?

alkmini09 για το υπουργείο παιδείας ο σταθμός δεν είναι σχολείο. Οπότε το θέμα είναι αν δικαιούται 'φυλαξη' και ένα παραπάνω οι σταθμοί είναι για να φροντίζουν τα παιδιά κυρίως, οφείλουν να χορηγήσουν πρώτες βοήθειες, θα σε συμβούλευα να το ψάξεις στο υπεύθυνο υπουργείο (νομίζω υγείας). Κατ'αρχην να ζητήσεις γραπτώς τον λόγο...

Οταν θα παει νηπιαγωγείο φρόντισε να ρωτήσεις από πριν τι γίνεται και να βεβαιωθείς ότι υπάρχει κάποιος να της δώσει φάρμακο αν χρειαστεί. (εγώ ξέρω για την δικιά μου ότι μπορούν να της δώσουν)Αν την στείλεις σε δημόσιο, θα σε συμβούλευα να κάνεις έγγραφη ερώτηση στο υπουργείο ή στην πρωτοβάθμια βάζοντας μια επεξήση από τον γιατρό.

Απαντώ με κόκκινο

Εμμάκι καλά κανεις να ζητήσεις να ρθούνε να πάρουν το παιδί. Αλλά αν έχεις ένα τέτοιο παιδί, που η μητέρα σου έχει πει από πρίν, σου έχει φέρει χαρτί γιατρού, κλπ και την παίρνεις τηλ και λες ο γιος σου ανεβάζει /εχει πυρετό και σου ξαναλέι, δώσε σε παρακαλώ 1 κουτλ ντεπον μέχρι να έρθω για να μην πάθει σπασμούς, ειλικρινά τι θα κάνεις? Θα αφήσεις το παιδί να πάθει σπασμους?

Τα θέματα είναι σίγουρα 1) να προλάβω τους σπασμούς, 2) αν συμβούν να μην πάθει κάτι το παιδί, 3) να είμαι και εγώ ως νηπιαγωγός διασαλισμένη ότι ΑΝ συμβεί κάτι μετά δεν θα με "τρέχουν".

Αν, λοιπόν, είχα ένα παιδάκι στο νηπιαγωγείο που μου έλεγε η μαμά ότι έχει ιστορικό σπασμών και απαιτείται η χορήγηση αντιπυρετικού, έχοντας υπόψη και την εγκύκλιο που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ τη χορήγηση φαρμάκων (την έχω δημοσιεύσει κάπου αλλού, μπορεί όποιος θέλει να ψάξει και να τη βρει), και στην περίπτωση που δεν μπορεί να έρθει άμεσα (σε 5-10 λεπτά) κάποιος (μαμά.μπαμπάς/γιαγιά/παππούς κλπ) να χορηγήσει αντιπυρετικό, θα ζητήσω από τη μαμά στην αρχή της χρονιάς ένα χαρτί που θα λέει ότι μου δίνει την άδεια να χορηγήσω αντιπυρετικό (και μόνο) και ότι δεν θα έχω ευθύνη σε περίπτωση που συμβεί κάτι από τη χορήγηση το φαρμάκου. Έτσι και οι σπασμοί θα προληφθούν και εγώ θα είμαι καλύμμένη....(και δεν είναι δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία αυτό που λέω)

Εμμάκι μου φαίνεται απίστευτο ότι δεν κάνατε πρώτες βοήθειες στο πανεπιστήμιο! Σε κάθε περίπτωση, εσύ δεν ένιωσες την ανάγκη να κάνεις σεμινάριο πρώτων βοηθείων? Το υπουργείο δεν κάνει επιμορφωτικά?

Το υπουργείο δεν απαιτεί να παρέχεται τις πρώτες βοήθειες?

Το υπουργείο, στην εγκύκλιο που έχει στείλει, λέει ότι δεν δίνουμε φάρμακα και ότι παρέχουμε πρώτες βοήθειες και μόνο. Πρώτες βοήθειες είναι κάτι πολύπλοκο ως όρος. Μπορεί να είναι να περιποιηθείς μια πληγή, μπορεί να είναι να κάνει μια ένεση σε αλλεργική αντίδραση, μπορεί να είναι να κάνεις ράματα κλπ κλπ....ΚΑΝΟΝΙΚΑ πρώτες βοήθειες είναι ό,τι παρέχεται σε ένα τμήμα πρώτων βηθείων νοσοκομείου. Πόσο, ομως, αυτά μπορούν να παρασχεθούν σε ένα σχολείο και μάλιστα από μη ιατρικό προσωπικό; Εγώ (και όλοι οι συνέδλφοι) είμαστε εκπαιδευτικοί και είμαστε στο σχολείο για να διδάξουμε κοινωνικές και εκπαιδευτικές δεξιότητες στα παιδιά. Δεν είμαστε ούτε νοσοκόμοι και πολύ περισσότερο δεν είμαστε γιατροί. Σύμφωνα με έγγραφο του συμβούλου στην περιοχή που εργαζόμουν σε νηπιαγωγείο, ο ρόλος μας περιορισόταν στην περιποίηση τραυμάτων (καθαρισμός με φυσιολογικό ορο και τσιρότο) και στην εφαρμογή ψυκτικού σε περίπτωση χτυπήματος. Τα υπόλοιπα τηλέφωνο σε γονείς ή ασθενοφόρο. 'Αλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και άλλα 24 παιδιά....

Το υπουργείο δεν κάνει επιμορφωτικά σεμινάρια για τίποτα. Δεν κάνει ούτε για πρώτες βοήθειες. Όποιος θέλει να κάνει φροντίζει να κάνει με δική του πρωτοβουλιά και επωμιζόμενος το όποιο κόστος. Μερικές φορές, σε κάποιες πόλεις, κάνει ο ερυθρός σταυρός. Στη δική μου πόλη δεν κάνει ούτε αυτός! Συγνώμη, αλλά δεν θα ξενιτευτώ για να κάνω σεμινάρια το οποία θα χρυσοπληρώσω (πιθανότατα)!

Οταν θα παει νηπιαγωγείο φρόντισε να ρωτήσεις από πριν τι γίνεται και να βεβαιωθείς ότι υπάρχει κάποιος να της δώσει φάρμακο αν χρειαστεί. (εγώ ξέρω για την δικιά μου ότι μπορούν να της δώσουν)Αν την στείλεις σε δημόσιο, θα σε συμβούλευα να κάνεις έγγραφη ερώτηση στο υπουργείο ή στην πρωτοβάθμια βάζοντας μια επεξήση από τον γιατρό.

Το ίδιο το υπουργείο έχει στείλει εγκύκλιο που αναφέρει ότι ΔΕΝ δίνονται φάρμακα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση. Αν χρειάζεται ένα παιδί, η λύση που δίνεται από το ίδιο το υπουργείο, είναι να πηγαίνει κάποιος και να του το χορηγεί. Είναι ξεκάθαρο ως προς αυτό το θέμα. Αν κάποιος κάνει ερώτημα θα τον παραπέμψουν απλά στην εκγύκλιο.

emmaki με κάλυψες

ευτυχώς προς το παρόν δεν εχω πρόβλημα με το παιδι.

Για μένα πρώτες βοήθειες είναι αυτές που μαθαίνει κάποιος με μια σειρά σεμιναρίων στον ερυθρό σταυρό -όχι αυτά του νοσοκομείου- και δίνουν νομίζω και καποιο πτυχίο.

Ήθελα να κάνω ως μαμα αλλά όταν το αποφάσισα ήταν αδύνατο και έτσι απλά τα διάβαζα (δεν είναι το ίδιο)

Με εκπλίσσει το υπουργείο και πάλι... Μπορεί ενα παιδί να πνιγεί επειδή του στάθηκε κάτι, να κοπεί καπου άσχημα και να τρέχει πολύ αίμα, και βάλε...

Μπορεί ενα παιδί να πνιγεί επειδή του στάθηκε κάτι, να κοπεί καπου άσχημα και να τρέχει πολύ αίμα, και βάλε...

Κοίτα, προσωπικά τέτοια περιστατικά μπορώ να τα αντιμετωπίσω (και τα έχω αντιμετωπίσει). Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι μπορούν όλοι οι συνάδελφοι (και το θέμα νομίζω ότι δεν είναι τι μπορώ να κάνω ΕΓΩ αλλά τι είμαστε εκπαιδευμένοι να κάνουμε ΟΛΟΙ οι νηπιαγωγοί). Επίσης, δεν είναι όλοι οι νηπιαγωγοί (και όλοι οι άνθρωποι αν θες) ψύχραιμοι για να αντιμετωπίσουν έναν πνιγμό ή δεν αντέχουν όλοι τη θέα του αίματος ή κάποιον άλλο τραυματισμό.....

Ξέρω πολλούς ανθρώπους (συναδέλφους και μη) που ακόμα και στην ιδέα του ότι τρέχει αίμα, λιποθυμούν (μία ας πούμε είναι η μαμά μου).....