Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ακινησια μετα την εμβρυομεταφορα?


Recommended Posts

καλησπερα σε ολεσ.μολισ χτεσ εκανα τον πρωτο υπερυχω εχω ενδομητριο 3,3mm και 21 ωαρια.τη δευτερα πηγαινω για ωοληψια και ειμαι χαρουμενη που θα ξαναπροσπαθησω για 5η φορα.κοριτσια δε με απασχολει ουτε η ναρκωση πλεον ουτε ο μηδαμινοσ πονοσ που νοιωθουμε απο τα τσιμπηματα.το μονο που αγχωνομαι ειναι η εμβρυομεταφορα.τισ προηγουμενεσ φορεσ εκανα ολεσ τισ μερεσ ξαπλα και τισ 12 αλλα δυστυχωσ τιποτα δεν εγινε.ο γιατροσ μου δεν μου λεει να κανω τοσεσ μερεσ αλλα εγω φοβαμαι και κανω υπερβολεσ.ακουω και αλλεσ κοπελεσ που λενε οτι δε πρεπει να μην κανουμε ουτε μπανιο και το φαι να το φερνουν στο κρεβατι.ειναι ετσι βρε κοριτσια?οι δικοι σασ γιατροι τι λενε?δωστε μου καμια συμβοπυλη για να πετυχω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ και ΠΡΟΣΕΥΧΗ είναι το μονο που μπορω να σου πω.Τις προηγουμενες φορες καθόμουν στο κρεβατι και δεν πέτυχα τίποτα,την τελευταια φορα κάθησα στον καναπε για 3 ημερες και μετα ξεσαλωσα (με διαθεση στο πατωμα ότι δεν θα πετυχω κατι και αυτη την φορα)και τελικα πετυχα τους αντρες μου οποτε μαλλον κοριτσάκι μου δεν υπαρχει συνταγη!! (φυσικα εννοείται ότι δεν σηκώνεις βάρη,δεν κουράζεσαι ετσι?)

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!:P

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι της αποψης οτι αμα ειναι κατι να γίνει θα γίνει.Φυσικα να μην προκαλουμε το κακό.Εγω μετα την εμβρυομεταφορα 3 μερες εκατσα σπίτι και οχι τελειως ξαπλα.Σηκωνόμουν κανονικά για τουαλέτα και για φαγητο και μετα ξαπλωνα στον καναπε.Το αποτελεσμα δοξα το Θεο ήταν θετικό και εμεινα εγκυος στον γιο μου.Ευχομαι και σε σενα καλή επιτυχια και συντομα να χεις το μωρό σου αγκαλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ακινησία, ούτε υπερβολές. Δεν είσαι άρρωστη. Οι περισσότεροι γιατροί συνιστούν ξεκούραση για τις επόμενες 2-3 μέρες και μετά μπορείς να επανέλθεις κανονικά στις καθημερινές σου δραστηριότητας και στη δουλειά, με την προϋπόθεση ότι δεν θα σηκώνεις βάρη, δεν θα τρέχεις, δεν θα κουράζεσαι κλπ. Μπάνιο μπορείς να κάνεις κανονικά, αλλά αν θες απόφυγέ το για 2 μέρες. Κατά τ' άλλα, όσο πιο μακριά είναι το μυαλό σου απ' αυτήν την κατάσταση, τόσο το καλύτερο. Να είσαι χαλαρή. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχαν πει απλα να μην σηκωνω βαρη και να μην κανω μπανιο με πολυ ζεστο νερο και γενικα να μην κουραζομαι πολυ....τιποτα για ξαπλα!

με το καλο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω παρα πολυ ολεσ σασ για τισ ευχεσ σασ.να ρωτησω και κατι αλλο?την ημερα τησ εμβρυομεταφορασ θα φυγω απο αθηνα με αεροπλανο νμιση ωρα ταξιδι μηπωσ ειναι κακο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια εχω καιρο να μιλησω αλλα σας παρακολουθω σχεδον καθημερινα.Αντιμετοπιζω ενα προβλημα και θα ηθελα να μου πειτε και την δικη σας αποψη ή εμπειρια.Πριν δυο μηνες εκανα την πρωτη αποτυχημενη εξωσωματικη οταν σταματησα τα χαπια μου ηρθε κανονικα περιοδος.Τον επομενο μηνα ειχα 6 μερες καθηστερηση δεν ανησυχησα τοσο.Αυτον τον μηνα και συγκεκριμενα την Δευτερα το βραδυ αρχισε να μου ερχεται περιοδος εκει ειπα πως αρχισαν να ομαλοποιουνται τα πραγματα αλλα... την επομενη ημερα και μεχρι σημερα δεν εχω ουτε σταγονα.Να πω και κατι τελευταιο πως δεν πηρα ουτε ενα φαρμακο. Ο γιατρος μου ειπε πως του εκανε εντυπωση γιατι δεν ειχα ποτε προβληματα με τον κυκλο μου και να παω να με δει το Σαββατο αν δεν εχω εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα φαρμακα επηρεαζουν γιατι και γω τα επαιρνα και μετα ειχα τα ιδια με εσενα κανε λιγακι νυπομονη.εγω δευτερα παω για ωοληψια.την πεμπτη εκανα υπερυχογραφημα και σε αυτο το κεντρο που πηγα εφεραν και μαστολογο,ειπα και γω να κανω και κει μια επισκεψη.μου ειπε οτι πρεπει να κανουμε εναν υπερυχω μαστου ολεσ εμεισ που κανουμε εξωσωματικεσ...σασ το συνιστω να πηγαινεται μια φορα το χρονο.και νσυν αυτο μου ειπε οτι πρεπει οταν θα μεινω εγκυοσ να με παρακολουθει..κοριτσια στειλτε μου θετικη ενεργεια για να τα καταφερω επιτελουσ....................8-)8-)8-)8-)8-)8-)8-):cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και καλη επιτυχια σε ολες! εγω εκανα εμβρυομεταρα εχθες 3 εμβρυα και το σταυρο μου φυσικα. ειναι η 2η προσπαθεια, την πρωτη φορα μονο με ενα εμβυο και αποτυχια.. την πρωτη φορα δεν κουνηθηκα απο το κρεβατι και αρνητικο το αποτελεσμα. αυτη τη φορα με νεο γιατρο μου ειπε μονο 2-3 μερες. μου ειπε την δευτερα να γυρισω δουλεια και τισ υπολοιπεσ ωρεσ τισ ημερασ να ξεκουραζομαι. τι να πω? φοβαμαι αλλα την προηγουμενη δεν βοηθησε κιολας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

goldie 29 καλημερα.καλη επιτυχια να εχεισ και να μην αγχωνεσαι.καταλαβαινω τι λεσ αλλα οι αποψεισ δυιστανται γι αυτο το θεμα.μια φιλη μου που επιασε με τη δευτερη μου λεει να κανω 12 μερεσ ακινησια και για το μονο που θα σηκωνομαι ειναι η τουαλετα.ουτε για φαγητο, στο κρεβατι να μου το φερνουν.μια αλλη τωρα μου λεει να καθομαι χαλαρα στον καναπε και να μη το σκεφτομαι,δε ξερω πια τι ωφελει πραγματικα.οι γιατροι λενε 4 μερεσ ξεκουραση και μετα κανονικα.ολο ουφ ουφ ουφ.βαρεθηκα ποτε θα πρηστει η κοιλιτσα μου και θα γινει μεγαλη?εγω παντωσ που αυριο θα κανω ωοληψια θα τον ανακρινω κανονικοτατα για το τι θα πρεπει να κανω....

Link to comment
Share on other sites

Όποια μπορεί να ξαπλώνει, ας το κάνει. Όμως δεν μπορούν όλες οι γυναίκες να τη βγάλουν ξάπλα 12 ολόκληρες μέρες, τη στιγμή που δεν είναι άρρωστες. Κανείς γιατρός δεν θα σου πει ότι πρέπει να μείνεις στο κρεβάτι μέχρι τη χοριακή. Όλοι συνιστούν ξεκούραση τις 3 πρώτες μέρες και μετά σου λενε ότι μπορείς να επιστρέψεις στη δουλειά.

 

Μην ακούτε τι σας λέει η μία και η άλλη. Η έκβαση της εγκυμοσύνης δεν επηρρεάζεται από το αν θα μείνεις στο κρεβάτι. Δεν είπαμε να σκάβουμε βέβαια, αλλά μπορούμε να κάνουμε ό,τι θα κάναμε φυσιολογικά κατά τη διάρκεια της ημέρας, χωρίς να κουραζόμαστε και χωρίς να υπερβάλουμε.

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι σχετικά κορίτσια. Εγώ στις δύο πρώτες προσπάθειες έμεινα στο σπίτι και γενικά με πολύ χαλαρές δραστηριότητες και για τις 12 ημέρες. Το αποτέλεσμα 0. Στην τρίτη μου προσπάθεις επειδή δεν είχα δυνατότητα λόγω της δουλειάς μου έμεινα ξαπλωμένη μόνο 4 ημέρες και αυτή την στιγμή διανύω την 6η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου. Είμαι λοιπόν της άποψης ότι όσο πιο χαλαρά το δεις και απασχολείς το μυαλουδάκι σου και με άλλα πράγματα τόσο πιο εύκολο είναι να συλλάβεις. Ο ψυχολογικός παράγοντας στης εξωσωματικές είναι το Α και το Ω

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο χαλαρα μπορεις,χωρις υπερβολες προς τη μια ή την αλλη κατευθυνση.Εγω ,που λες, μετα την εμβρυομεταφορα κατουριομουνα τρελα και μου ειπε ο γιατρος στα δεκα λεπτα να σηκωθω και μετα να ξαναξαπλωσω(υποτιθεται σε αυτο το δεκαλεπτο τα εμβρυακια εχουν βρει τη"θεση" τους μεσα στις πτυχωσεις του ενδομητριου).Εγω η καημενη προσπαθουσα να μην σηκωθω αλλα τελικα δεν αντξα και πηγα τουαλετα.Οι τυψεις μου φυσικα ηταν υπερβολικες και ελεγα σιγα και να μην εμεινε τιποτα,αν και μετα ξαναξαπλωσα ως την ωρα που με παρελαβε ο συζυγος.Μετα στο σπιτι εμεινα για 3 μερες περιπου τελειως μεσα αλλα σηκωνομουνα για τουαλετα και φαγητο.Μετα αρχισα να πηγαινω ως το σουπερ για να παρω ενα γαλα ή ως τον φουρνο για ψωμι.Δουλειες δεν εκανα,δεν εσκυβα,δεν χοροπηδουσα,τα βραδακια με πηγαινε ο καλος μου βολτες με το αυτοκινητο και γυρνουσαμε παλι σπιτι(αυτο με τις βραδυνες βολτες μας εμεινε-ειναι και ακριβη η βενζινη!-).Καπου στην 6η-7η μερα με πιανει ενας βηχας και κατι χαζοφτερνισματα...ελεγα και να θελανε τα καημενα τα ξεκολλησα...Τελικα οπως βλεπεις ολα οσα σκεφτομουνα ηταν χαζομαρες.Να προσεχετε αυτο ειναι ολο που μπορειτε να κανετε απο δω και περα!Καλη τυχη σε ολες!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

αν με διαβασει καποια που να ειχε διαφορα συμπτωματα τις δυσκολες μερες της αναμονης παρακαλω ας απαντησει.... εγω εχω απ'ολα τα καλα!! ολα απο τη προγεστερονη ειναι?ουφ!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

αν με διαβασει καποια που να ειχε διαφορα συμπτωματα τις δυσκολες μερες της αναμονης παρακαλω ας απαντησει.... εγω εχω απ'ολα τα καλα!! ολα απο τη προγεστερονη ειναι?ουφ!!

 

friendly είμαι στην τρίτη ημέρα από την εμβρυομεταφορά και εκτός από κάτι πονάκια χαμηλά δεν έχω τίποτα άλλο. Νομίζω ότι ουσιαστικά δεν πρέπει να υπάρχουν συμπτώματα που να αφορούν στη σύλληψη, αλλά πιο πολύ από τα φάρμακα που παίρνουμε. Εχθές είχα πολύ υπερένταση αλλά σήμερα είμαι πιο ήρεμη. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ με τίποτα να είμαι συνέχεια ξαπλωμένη, ειδικά εχθές! Βέβαια από ότι μου είπε ο γιατρός δεν θέλει συνέχεια κρεββάτι, αλλά να μην κουράζομαι (δουλειές κτλ.). Αύριο είναι η τέταρτη ημέρα και θα πάω κανονικά στη δουλειά μου. Εύχομαι να περάσει γρήγορα αυτό το διάστημα της αναμονής μας και να έχουμε θετικότατο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα...ειμαι στην 6η μερα εμβρυομεταφορας στην τριτη μου εξωσωματικη...ωρες ωρες με πιανει τετοια καταθλιψη που δεν μπορω να την διαχειριστω...σημερα ηρθα στην δουλεια ελπιζω τα πραγματα να ειναι καλυτερα...

κοριτσια εγω απο την ημερα της πρεγνυλ (πριν δεκα μερες) ειχα παρα πολυ πρησμενο στηθος και πονουσε ..σημερα ξεπρηστηκε και με επιασε απελπισια...ξερω φυσικα οτι ηταν απο την πρεγκνυλ το στηθος (γιατι το παθαινω και στην κανονικη ωορρυξια) αλλα παλι ηταν για μενα ενα σημαδι που μου εδινε ελπιδες....επισης εχω και πονους περιοδου...

υπαρχει καμια κοπελα που να ειχα θετικα αποτελεσματα μετα απο εξωσωματικη χωρις να εχει πρησμενο στηθος???

Link to comment
Share on other sites

.επισης εχω και πονους περιοδου...

υπαρχει καμια κοπελα που να ειχα θετικα αποτελεσματα μετα απο εξωσωματικη χωρις να εχει πρησμενο στηθος???

 

αχ αχ αχ κι εγω σημερα εχω πονους περιοδου και δε με ποναει το στηθος!!!

να αρχισω να κλαιω?

:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...