Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τί άλλαξε (17 μηνών)


kokoraki

Recommended Posts

Ο γιός μου κοιμάται σερί τη νύχτα από 5 μηνών περίπου. Το πρόγραμμά μας ανέκαθεν ήταν 8:15-8:30 μπάνιο, γάλα, αγκαλίτσα και στις 9 νάνι στην κούνια του μόνος του. Και το πήγαινε σερί μέχρι το πρωί, συνήθωε μέχρι τις 8 - 8:30 πλην μερικών εξαιρέσεων με δοντάκια κ.λπ. όπου ξύπναγε το βράδυ κλαίγοντας αλλά με μία αγκαλίτσα τον ξανάπαιρνε ο ύπνος σε 5-10 λεπτά. Γενικά δεν είμαστε από τους γονείς που έχουμε ξενυχτήσει....

 

Εδώ και μία εβδομάδα, ο μικρός ξυπνάει κατά τις 5 ή 6 το πρωί (μπορεί και 4) κλαίγοντας. Τον παίρνουμε αγκαλιά, κουρνιάζει με κλειστά μάτια, ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ ότι κοιμήθηκε και μόλις τον βάλουμε στην κούνια, σηκώνεται όρθιος και κλαίει. Αυτό μπορεί να γίνει και 10 φορές. Και δεν ξανακοιμάται μέχρι το πρωί, εκτός αν ξαπλώσει στο μονό κρεβάτι του δωματίου του με το μπαμπά του (με εμένα κάνει σαχλαμάρες, παίζει, με τσιγκλάει και δεν κοιμάται).

 

Υ.Γ. Λάθος νούμερο στον τίτλο....είναι 16 μηνών.

 

Τί μπορεί να συμβαίνει? Σας έχει τύχει? Τσέκαρα αν διψάει (όχι), αν ζεσταίνεται ή κρυώνει (όχι), αν βγάζει δόντι (ίσως αλλά έβγαλε στο μεταξύ τρεις τραπεζίτες χωρίς πρόβλημα, οπότε δεν ξέρω να πω). Δε θέλω να μάθει να κοιμάται με παρέα, δεν το κάναμε ποτέ αυτό - δε χρειάστηκε κιόλας αλλά δεν είμαι υπερ - όμως δε βλέπω φως στο τούνελ. Όποια γνώμη θα βοηθήσει :-P

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό μου "κοκόρι" !!!!!

 

Αααααχ φιλενάδα δες εδώ :-D

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=48474

είχα ανοίξει ακριβώς το ίδιο θέμα προ καιρού για τον μεγάλο... τώρα είμαστε στη φάση που το περνάμε ΚΑΙ με την μικρή... επομένως, ως πιο "έμπειρη" -τρομάρα μου- καταλήγω στο συμπέρασμα πως οφείλεται σε "άλμα ανάπτυξης" . Θέλει υπομονή, υπομονή, υπομονή... έχουν να δουν πολλά τα ματάκια σου ακόμα: από την μία μέρα στην άλλη μεταλλάσονται είναι αυτά τα τρομερά 2χρονα !!! You know ????

Καλώς όρισες στο κλαμπ !!!!

Χωρίς πλάκα τώρα, συμπάσχω μαζί σου και σε συμπονώ.

Φάση είναι - θα περάσει.... πολύ φοβάμαι πως αυτό θα γίνει το μότο μου λέμε !!!!:rolleyes:

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θέλει γάλα; Ο μικρός μου που είναι 18 μηνών και ακόμα ξυπνάει. Μπορεί να πιεί το τελευταίο γάλα στις 11 και πάλι θα ξυπνήσει, θα του φτιάξω και θα το πιεί όλο... τι να πω, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό, τόσα παιδάκια που διαβάζω εδώ μέσα κοιμούνται σερί μέχρι το πρωί....

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα τώρα, συμπάσχω μαζί σου και σε συμπονώ.

Φάση είναι - θα περάσει.... πολύ φοβάμαι πως αυτό θα γίνει το μότο μου λέμε !!!!:rolleyes:

 

Γλυκιά μου φιλενάδα, ξέρεις πόσες φορές σε έχω σκεφτεί που έχεις και 2 νινιά?????Εγώ με 1 και τα έχω παίξει ολίγον....Ευχαριστώ για την παραπομπή, θα τα διαβάσω όλα με την ησυχία μου μπας και ξεστραβωθώ. Όσο για το μότο....άστο, το λέω συνέχεια μπας και το πιστέψω!!!

 

Μήπως θέλει γάλα; Ο μικρός μου που είναι 18 μηνών και ακόμα ξυπνάει. Μπορεί να πιεί το τελευταίο γάλα στις 11 και πάλι θα ξυπνήσει, θα του φτιάξω και θα το πιεί όλο... τι να πω, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό, τόσα παιδάκια που διαβάζω εδώ μέσα κοιμούνται σερί μέχρι το πρωί....

 

Κούκλα, πριν κοιμηθεί πίνει 300 (νερό, βάλε και τη σκόνη μέσα....). Πόσο πια??? Και τρώει καλά το απόγευμα, συνήθως ένα τοστ, μία μπανάνα και ένα γιαούρτι, αυτά μεταξύ 5:30 με 7:30. Τί στο καλό, φαταούλας είναι? Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να ξαναμπώ στο τριπάκι "ξυπνάω για γάλα" μην επιστρέψουμε πάλι στην ηλικία των 4-5 μηνών. Αχ, αχ και πάλι αχ......

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, το διάβασα φιλενάδα...Άκου βελζεβούλης, έσκασα στα γέλια, να'σαι καλά....Η ίδια φάση...μόνο που ο δικός μου ο πίθηκας (όλο μπανάνες τρώει, έλεος, πλουτίσαμε την chiquita) δεν παίρνει πιπίλα, σνιφ σνιφ.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κοκοράκι δεν ξεφύγαμε από αυτό τρυπάκι καθόλου! Που τρώει και πιο αργά το απόγευμα... Τόσο γάλα πίνει και ο Μιχάλης. Τι να πω, βρε παιδί μου, πρόβλημα, μεγάλο πρόβλημα το θέμα "ύπνος" και με τα 2 παιδιά μου...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κοκοράκι δεν ξεφύγαμε από αυτό τρυπάκι καθόλου! Που τρώει και πιο αργά το απόγευμα... Τόσο γάλα πίνει και ο Μιχάλης. Τι να πω, βρε παιδί μου, πρόβλημα, μεγάλο πρόβλημα το θέμα "ύπνος" και με τα 2 παιδιά μου...

 

Εμείς επειδή είχαμε ξεφύγει, μας έρχεται λίγο στριμούρα τώρα...Καλομάθαμε βλέπεις....

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σου γλυκιά μου....Ναι, ευτυχώς ήταν παροδικό το φαινόμενο. Μεσολάβησε ένα διάστημα που ξυπνούσε το πρωί κατά τις 9:30-10:00 :shock::shock::shock: και τώρα επανήλθε στο κλασσικό και δοκιμασμένο 8-8:30. Μια χαρά δηλαδή...Το ευχάριστο είναι ότι έστρωσε (με δική μου βοήθεια) το μεσημεριανό ύπνο. Μέχρι τώρα κοιμόταν νωρίς για μεσημέρι, δηλ άλλοτε 12-2, άλλοτε 12:30-3 και γενικά ό,τι του φανεί του τρελοστεφανή. Είχα άδεια για 1 εβδομάδα από τη δουλειά και καταφέραμε χωρίς πίεση να το μεταφέρουμε κατά τις 1:30 -2 μετά το φαγητό. Και όλα καλά....

 

Τα καμάρια σου είναι καλά?? να φιλήσεις και τα 4 μπουτάκια από μένα :lol:

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Είδες τί καλό παιδί που είναι ο Γιωργάκης ??? Μπράβο αγάπη, πολύ χάρηκα !

Τα δικά μου είναι μια χαρούλα - όσο πάνε κι αγριεύουν ! Ιδίως η μικρή πολύ ξεπεταγμένη βρε παιδί μου, κορίτσια ! Α πα πα ... Έχει τρελό νάζι και είναι πολύ θέατρο...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδες τί καλό παιδί που είναι ο Γιωργάκης ???

 

Ναι, στο καλάθι δε χωρεί και στο κοφίνι περισσεύει....τί να σου πω. Είναι ταλιμπάν από τους πιο λυσσαλέους :lol: Όταν δεν κοιμάται, τρέχει. Όταν τρέχει, τα φέρνει όλα πάνω-κάτω. Άσε το πείσμα του...Παναγιά βοήθα. Αλλά δεν ξέρει που έμπλεξε!!!!!

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...