Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

...έχει και αποψη ενδυματολογική?? βοήθεια

Recommended Posts

...συγνώμη να ρωτήσω κάτι ???, διοτι θα τρελαθώ ή θα πάθω κανα νευρικό. Η μικρή σε 2 μήνες γίνεται 3 χρονών, κάθε φορά που είναι να βγούμε έξω τρέχει να φορέσει συγκεκριμένα ρούχα με συγκεκριμένα παπούτσια, ενώ έχει ένα σκασμό άλλα ρούχα και φυσικά παπούτσια.....έχω δοκιμάσει τα πάντα, με το καλό, με το κακό, με επιλογές, με υποσχέσεις...ανένδοτη...και αναρωτιέμαι φίλες είναι δυνατόν απο τώρα να έχει άποψη το τι θα βάλει....???? απο τώρα....????το καταλαβαίνει ή το κάνει απο πείσμα ή δεν ξέρω.....αντιμετωπίζει καμία σας το ίδιο ή μόνο εγώ έχω μπλέξει?????

Διαφημίσεις

κοιτα, η δικια μου δεν ειναι ετσι, απο ρουχα δε δινει μια..... αλλο προβλημα εχω εγω, η δικη μου εχει τρελα με ακροβατικα, ποδηλατα, να σκαρφαλωνει, να πηδαει απ οπου βρει, και τετοια....

οποτε, ακου που σου λεω, τυχερη εισαι...

και ξερω απο φιλες μου, οτι εχει τυχει κοριτσακι πριν περπατησει ακομα, χρονιαρικο, να εχει τρελα με ρουχα και αποψη στα ρουχα του...

γι αυτοο .... χαλαρωσε κι απολαυσε το!!! ;)

κοιτα, η δικια μου δεν ειναι ετσι, απο ρουχα δε δινει μια..... αλλο προβλημα εχω εγω, η δικη μου εχει τρελα με ακροβατικα, ποδηλατα, να σκαρφαλωνει, να πηδαει απ οπου βρει, και τετοια....

οποτε, ακου που σου λεω, τυχερη εισαι...

και ξερω απο φιλες μου, οτι εχει τυχει κοριτσακι πριν περπατησει ακομα, χρονιαρικο, να εχει τρελα με ρουχα και αποψη στα ρουχα του...

γι αυτοο .... χαλαρωσε κι απολαυσε το!!! ;)

ποσο χαιρομαι που βρηκα αλλη μια μαμα που λεει οτι κανει ακριβως οτι και ο δικος μου! κανει λεει τα "βατραχενια", δηλαδη πηδαει σαν τον βατραχο απο παντου!!!

δεν μπορω να τον σταματησω με τιποτα! θα ησυχασουν ποτε η εστι θα βασανιζομαι? τον βλεπει και η μικροτερη κορη μου και αντιγραφει...

Διαφημίσεις

...συγνώμη να ρωτήσω κάτι ???, διοτι θα τρελαθώ ή θα πάθω κανα νευρικό. Η μικρή σε 2 μήνες γίνεται 3 χρονών, κάθε φορά που είναι να βγούμε έξω τρέχει να φορέσει συγκεκριμένα ρούχα με συγκεκριμένα παπούτσια, ενώ έχει ένα σκασμό άλλα ρούχα και φυσικά παπούτσια.....έχω δοκιμάσει τα πάντα, με το καλό, με το κακό, με επιλογές, με υποσχέσεις...ανένδοτη...και αναρωτιέμαι φίλες είναι δυνατόν απο τώρα να έχει άποψη το τι θα βάλει....???? απο τώρα....????το καταλαβαίνει ή το κάνει απο πείσμα ή δεν ξέρω.....αντιμετωπίζει καμία σας το ίδιο ή μόνο εγώ έχω μπλέξει?????

Ένα θα σου πω. Το σχολικό περνάει 7.10 και από τις 5.45 παλεύω τουλάχιστον να μην αργήσουμε.Θέλει από ίδιο βρακί και καλσόν μέχρι ίδιο κοκαλάκι στα μαλλιά. Έχω δοκιμάσει τα πάντα τίποτα. Και να φανταστείς ότι εγώ ανέκαθεν έκανα 5 λεπτά να ντυθώ και να βαφτώ.

...ωχ sadamo...εχω να δώ δηλαδή στη πορεία....γενναίες μανούλες όλες του κόσμου ...θα απαιτήσω προτομή απο ακριβό μαρμαρο!!!!

ευχαριστώ fistikaki...πω πω τουλάχιστον τώρα ξέρω πως είναι .....θέμα θηλυκού!!!

και όχι μόνο :cool:

Ο Ευριπίδης δεν κολλάει με ένα ρούχο, αλλά θέλει να τα ταιριάζει όλα: μπλούζα, παντελόνι, κάλτσες κλπ. Έτσι, λέει η πεθερά μου ήταν και ο πατέρας του :rolleyes:

Το χοντρό πρόβλημα το έχουμε όμως με τα παπούτσια. Τρέμω όταν του φέρνουν δώρο παπούτσια, γιατί 9 φορές στις 10 ζητάει να τα αλλάξουμε. Θυμάμαι μία φορά, δεν ήταν ακόμα δύο χρονών, είχαμε κατεβάσει ένα μαγαζί ολόκληρο για διαλέξει ένα ζευγάρι. Ευτυχώς οι πωλήτριες δεν μας πέταξαν έξω :oops: Γελούσαν κάθε φορά που ο Ευριπίδης δοκίμαζε ένα παπούτσι και αμέσως μετά έλεγε "άλλο". Για την ιστορία, αφού κυριολεκτικά τα είδε δοκιμάσει όλα, διάλεξε στο τέλος ένα ζευγάρι μποτάκια.:lol:

etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Εχουμε κι εμεις τρελλο προβλημα με το ντύσιμο απο 2 χρονών, μάλιστα ντύνει κι εμένα :rolleyes: Εμεις εχουμε κολλημα με τα μαυρα και κυκλοφορει σαν την Μ.Παρασκευή :D Ωσπου τα κρύψαμε και τελικά ξεχάστηκε.Πολλές φορές δεν βγηκαμε βολτα γιατι είχαμε ομηρικους καβγάδες για τα ρουχα. Ταιριάζει ακομα και την πάνα και τα φανελάκια, κάλτσες. Πάντως όλα τα κοριτσακια έχουν το ίδιο θέμα

Α και με τα παπούτσια φυσικά.

δεν ειναι μονο τα κοριτσακια!!! εμενα με ρουχα μου κανει γκρινιες καποιες φορες αλλα πιο πολυ με τα παπουτσια..αφου εχει ενα ζευγαρι nike μονο αυτα θελει να φοραει..το αλλο ζευγαρι ειναι καινουργιο..τρεμω στην ιδεα πως δεν θα βρω αλλα ιδια φετος σε αλλο νουμερο..χαχαχα

αυτα τρυπησανε απο την χρηση το πιστευετε??? μολις ετοιμαζομαστε να φυγουμε κατευθειαν φωναζει μπεεε μπεεε`(μπλε..χαχαχα)

και με τα μπουφαν το ιδιο..ολο τον χειμωνα ηθελε το φουσκωτο μπλε μπουφαν το οποιο ειναι αθηλητικο και καναμε ολοκληρη ιστορια να τον πεισουμε καθε φορα και τωρα θελει μονο το πρασινο...

ΤΟ ΝΙΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΑ!!!!!!!

Διαφημίσεις

ομηρικοί καυγάδες τεράστια ένταση!. πήγα κα εγώ η αδαής και της ψώνισα της μεγάλης όταν ξεκίνησε το σχολείο ένα τσουβάλι ρούχα mayoral που είναι και τα αγαπημένα μου και από τον Σεπτέμβριο τα μαζεύω τώρα στα χειμερινά για την μικρή του χρόνου και είναι ακόμα με τα καρτελάκια!. που να ήξερα οτι θα πάθαινε μετάλαξη ξαφνικά και θα ζητούσε μόνο φούστες και φορέματα. τα ανοιξιατικα τα αγοράσαμε μαζί. ποτέ πια μόνη μου. ούτε για το πιο φθηνό, αλλίως θα κλαίω τα λεφτά μου.όταν ξεκίνησε αυτό ήταν 3 μήνες πριν γίνει 4. η μικρή πριν κλέισει τα 2 άρχισε και τα διαλέγει και αν έχουν έστω μια σταγόνα νερό φυσικά τα αλλάζει. ευτυχώς εχω σίδερο super power τα διπλώνω όπως τα βάζω στο συρτάρι και τα πατάω μία φορά γιατί αν έμενα με το παλιό που ήθελα 5 λεπτά το μπλουζάκι θα είχα χτυπήσει εγκεφαλικό.

tBTkp3.png

και ο μικρός μας Θοδωρής ήρθε στις 11/04/2011

Αχ αιώνιες γυναίκες βρε κορίτσια... Η μικρή μου, ακόμα δεν έγινε 2 χρονών, και έχει αρχίσει τα "αυτό δεν μ΄αρέσει ή αυτό μαμά μ΄αρέσει πολύ" όταν αναφέρεται στα ρούχα της φυσικά! Τις προάλλες της αγόρασα καινούρια αθλητικά και μόλις τα είδε ούτε να τα φτύσει, "αυτά δεν μ΄αρέσουν μαμά", μου έλεγε. Τα έκρυψα κι εγώ και της τα έβγαλα κάποια στιγμή με αμέριμνο ύφος και μες στη χαρά μου ανακοίνωσε ότι της αρέσουν!!! Τι να πω, ίσως μας δουλεύουν και λίγο ίσως αναπτύσσουν και τα πρώτα σημάδια ανεξαρτητοποίησης, ξεκινώντας από ένδυση και υπόδυση;);) Ας είναι καλά και εμείς οι μανούλες θα το απολαύσουμε και αυτό:-):-):-)

Κι αυτό με την καθαριότητα που γράφει η ομοιοπαθούσα Evelina-A το έχουμε κι εμείς. Μόλις εντοπίσει η μικρή ίχνος νερού ή βρωμιάς στα ρούχα της, απαιτεί να τα αλλάξουμε. Τουλάχιστον 3 εμφανίσεις κάνουμε καθημερινά, ούτε η Άντζελα στα μπουζούκια να είμασταν:lol::lol::lol: Εννοείται πως κι εγώ πλέον, απλώς διπλώνω τα ρούχα και τα πατάω από επάνω μια φορά. Αλλιώς δεν θα μου έφταναν ούτε 50 ώρες να έχει η μέρα για να σιδερώνω:cool:

Qep5p3.pngrWtbp3.png

εμεις ολο τον απριλιο μηνα και το μισο μαιο βγαιναμε απο το σπιτι με γαντια χειμωνιατικα-γαλοτσες-και μπουφαν με κουκουλα η μολοτοφ του ελειπε...:lol::lol::lol:

ανενδοτος ειχε δημιουργησει το δικο του στυλακι...:rolleyes:

ευτυχως περασε η φαση αυτη αλλα εννοειτε οτι αν δεν του αρεσουν αυτα που εχω επιλεξει για να φορεσει ανοιγει το συρταρι και διαλεγει.

συνηθως θελει να ντυνεται με τζιν ντοντερνο (μοντερνο) και all star:lol:

παιδια με αποψη τα παιδια του φορουμ:lol:

ΧΜ:lol:αν τύχει να περάσατε κανα πρώι κατά τις 07:30 και ακόυσετε μια να φωνάζει ¨Μα παιδί μου και εγω τέτοια παπούτσια θα βάλω " και κάποια φωνούλα να απαντέι."Εσύ μαμά δεν ξερεις αυτά ειναι για τους άντρες οι γυνάικες φοράνε μπαλαρίνες και τακόυνια" Θα καταλάβετε οτι είμαστε εμείς.

Η μοναδική λύση απο το βράδυ επιλεγουμε μαζί τα ρόυχα τα κοκκαλάκια ακόμα και το βρακάκι μας πρέπει να ταιριάζει με κάτι εστω με τις κάλτσες αλλιως αποκλειεται να φορεθεί.:twisted::twisted:και απλά τσακωνόμαστε στην εξώπορτα για τα παπούτσια ή ισως για τα μαλλιά και τον τρόπο που θα βάλουμε τα κοκκαλάκια.:mad::-x

νομιζω οτι ανεξαρτητως φυλου, το ντυσιμο ειναι ενα απο τα πρωτα θεματα οπου δειχνουν οτι εχουν αποψη και θελουν να γινεται σεβαστη η γνωμη τους.

Διαφημίσεις

Η ιστορία της ζωής μου!

Τρία εγκεφαλικά παθαίνω κάθε πρωί, μόλις λέω ''πάμε τώρα να ντυθούμε'' νιώθω τους παλμούς να ανεβαίνουν. Τις δύσκολες μέρες αρχίζω να εκσφενδονίζω αντικείμενα!!!!

Ένα μόνο θα σας πω: Σήμερα την έστειλα στο σχολείο με στέμμα! (την έβαλα μέσα και εξαφανίστηκα πριν με δούνε οι δασκάλες, τι έχουν δει τα μάτια τους θεε μου! )

df306542d5.pngbb1d25814b.png

ΜΕ ΣΤΕΜΜΑ!! Είναι υπέροχη!!

Εγώ τι να πω που ανακάλυψαν τα μωρουδίστικά τους και κυκλοφορούσαν όλη μέρα με φορεματάκια που φτάνουν πλέον μέχρι τη μασχάλη...

Κι αυτό το έχω δει. Φοράει ένα φορμάκι του αδερφού της που έχει βάψει κι έχει γίνει ροζ και καλά φορμάκι μπαλαρίνας. Χθες γύρισα στο σπίτι και τη βρήκα με φουστα κοτλέ φούξια, πουκάμισάκι φούξια και ΑΠΟ ΠΑΝΩ τιραντέ φουστανάκι. Έτσι τα φοράει η Ραπουνζέλ για την περίπτωση που είσαστε άσχετες στυλιστικά κι εσείς!!!

Άντε βρε κορίτσια και νόμιζα ότι ήμουν μόνη μου!!!!

Ο μικρός έχει άποψη , όχι αυτή τη μπλούζα, εκείνο το παντελόνι κλπ.

Σας μιλάω να χτυπιέται!!!

Τελικά επειδή δεν γίνεται να φοράμε συνέχεια τα ίδια, τον ψήνω με τον ένα ή άλλο τρόπο...το δράμα μου είναι με τα παπούτσια: Πάντα θέλει τα φορέσει εκείνα τα παπούτσια που δεν ταιριάζουν με τα ρούχα του...ζητάω πολλά , ε?

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Λοιπόν, σας περιγράφω το σημερινό μας λουκ:

Άσπρο φόρεμα (νύφη), από μέσα φούξια πουκάμισο με μακρύ μανίκι, καλσόν με φρουτάκια, μποτάκια all star λουλουδάτα και φυσικά ΤΟ ΣΤΕΜΜΑ!!!!

Τρελλό καρναβάλι για πάντα!

Καλά Θεά η μικρή!!!

Και τι γίνεται οταν εκτός απο τα δικά της ρούχα έχει άποψη και για τα δικά σου;);)??

Ναι, και όμως...η μικρή μου κάθε πρωι μου διαλέγει ρούχα που έτσι και την άκουγα θα με μαζεύαν απο τους δρόμους μιας κ θα έμοιαζα με τρελή:cool:

Κάποια φάση είχε κολλήσει με μια μπυτζάμα μου που είχε ένα σκυλάκι πάνω...δεν τολμούσα να την βγάλω γινόταν χαμός!! Το...το μαμά....βαβ-βαβ!

Βράδυ την έπλενα για να προλάβει να στεγνώσει στο καλοριφέρ μέχρι το πρωί...

Ευτυχώς τώρα το ξεχάσαμε αλλα δεν τολμώ να το ξαναεμφανίσω!!!

ακομη ειμαστε μικρουληδες αλλα γελαω με ολα αυτα που διαβαζω!!!!!

ποιος ξερει τι μας περιμενει.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

το μονο που καταλαβαινει οταν τον ντυνω ειναι οτι θα παει βολτα και γελαει

Καλά Θεά η μικρή!!!

Και τι γίνεται οταν εκτός απο τα δικά της ρούχα έχει άποψη και για τα δικά σου;);)??

Ναι, και όμως...η μικρή μου κάθε πρωι μου διαλέγει ρούχα που έτσι και την άκουγα θα με μαζεύαν απο τους δρόμους μιας κ θα έμοιαζα με τρελή:cool:

Κάποια φάση είχε κολλήσει με μια μπυτζάμα μου που είχε ένα σκυλάκι πάνω...δεν τολμούσα να την βγάλω γινόταν χαμός!! Το...το μαμά....βαβ-βαβ!

Βράδυ την έπλενα για να προλάβει να στεγνώσει στο καλοριφέρ μέχρι το πρωί...

Ευτυχώς τώρα το ξεχάσαμε αλλα δεν τολμώ να το ξαναεμφανίσω!!!

Ω, ναι, τέτοιου είδους εμμονές έχει και η μία από τις δίδυμες κόρες μου... Ένα μακό μπλουζάκι (με τον Γκρινιάρη) που έχω 145 χρόνια το φοράει η Καλλίστη για νυχτικό. Το παρηγορεί όταν ΠΡΕΠΕΙ να μπει στο πλυντήριο και στήνει ολόκληρο πάρτι όταν επιτέλους βγαίνει από το στεγνωτήριο "Αγόρι μου! Μη φοβάσαι, η μανούλα είναι εδώ, ζεστάθηκες πολύ??" .

Όσο για μένα, πρόσφατα με ντύσανε πρωί-πρωί με σατίν ροζ φούστα και δωδεκάποντα για το γραφείο...

Μyrto, LONG LIVE THE PRINCESS!!

Άντε βρε κορίτσια και νόμιζα ότι ήμουν μόνη μου!!!!

Ο μικρός έχει άποψη , όχι αυτή τη μπλούζα, εκείνο το παντελόνι κλπ.

Σας μιλάω να χτυπιέται!!!

Τελικά επειδή δεν γίνεται να φοράμε συνέχεια τα ίδια, τον ψήνω με τον ένα ή άλλο τρόπο...το δράμα μου είναι με τα παπούτσια: Πάντα θέλει τα φορέσει εκείνα τα παπούτσια που δεν ταιριάζουν με τα ρούχα του...ζητάω πολλά , ε?

Τουλάχιστον αν τα φοράει κανονικά μη στεναχωριέσαι δηλ.εμένα η δικιά μου πολλές φορές φοράει το αριστερό στο δεξί και βολτάρει κανονιά :shock::shock::shock:σαν να τα φοράει κανονικά ενα πράγμα.Το Σάββατο σε ένα γάμο που πήγαμε ο κόσμος έιχε ξελιγωθεί στα γέλια βγήκε απο τον παιδότοπο του μαγαζιου η καλή σου έβαλε το αριστερό στο δεξί και ντούπαλιν και οργωσε το υπόλοιπο μαγαζί κανονικότατα.:lol::lol: