Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Αγλαια ζητω την βοηθεια σου

Recommended Posts

εχω ενα μπεμπη 7 ημερων,

γεννηθηκε 38 κ 6 εβδομαδων

με φυσιολογικο τοκετο

επισκληριδιο αναισθησια

3ημερα μετρηση ικτερου 11,5η μερα 13

βαρος γεννησης 3300 ,βαρος αναχωρησης απο μαιευτηριο την 3η μερα 3030

δεν νοσηλευτηκε

κανει περιπου 7-8 γευματα την ημερα

θηλαζει

παιρνει συμπληρωμα 30-60 ml

χρησιμοποιω το mini electric medela 1 με 2 φορες την ημερα για 30 λεπτα τη φορα

ο αριθμος πανων που βρεχει 6 (περιπου)

κενωσεις 3-4(περιπου)

απο το μαιευτηριο ζητησα αποκλειστικο θηλασμο,μου τον εφερναν καθε 3-4 ωρες μισοκοιμισμενο συνηθως και τον εβαζα στο στηθος για 1 ωρα

το γαλα μου κατεβηκε την 2η προς 3η μερα,το στηθος μου πρηστηκε πολυ κ το μωρο δυσκολευοταν να πιασει την θηλη κ ετσι εβαλα ψευδοθηλες της medela,καθως ηρθαμε στο σπιτι το μωρο θηλαζει με τις ψευδοθηλες παντα,ομως καθεται παρα πολυ ωρα στο στηθος (και 1 και 1κ 30 ωρες) παει να το παρει ο υπνος και οταν το βγαζω κλαιει,δειχνει σημαδια πεινας κ ετσι αρχισα να δινω συμπηρωμα 30ml ομως ζηταει κ αλλο!κ του δινω αλλα 30ml.ποσο πρεπει να τρωει ?δειχνει οτι οταν θηλαζει πινει γαλα κανονικα τα πρωτα 10 λεπτα κ μετα κουραζεται.αποφασισα κ εβγαλα το γαλα μου κ του το εδωσα σε μπιμπερο κ εφαγε 60 μλ κ μετα ηθελε κ αλλο κ εδωσα ξενο αλλα 30 μλ.μετα κοιμοταν για 3,5 ωρες.το προβλημα ειναι οτι εχω αρχισει ν αναρωτιεμαι αν το γαλα μου τον χορταινει αφου μολις πιει το συμπληρωμα κοιμαται αλλιως οχι.ποση ωρα πρεπει να θηλαζει απο το καθε στηθος ?ειναι δυνατον να τρωει 90 μλ 7 ημερων μωρο?με το θηλαστρο κινδυνευει η παραγωγικοτητα μου?νιωθω οτι δεν μπορω να χορτασω το παιδι μου κ δεν ξερω τι να κανω.

Διαφημίσεις

ο θηλασμος θελει υπομονη....συνεχεια στο στηθος....προσπαθησε να μη δινεις γαλα ξενο....και 300μλ να δωσεις στο μωρο μια χαρα θα τα πιει ...αυτο δεν σημαινει οτι πειναει για να τα φαει.....αυτα βρε κοριτσι εχουν τον αχορταγο ...χαχαχα!!Μη πεφτεις στη παγιδα να δινεις ξενο γιατι θα μειωθει το δικο σου......εκτος βεβαια κι αν τα παιξεις τελειως απο τη κουραση οποτε δωσε λιγο (σπανια βεβαια) για να ξεκουραστεις

να σου ζησει το μωρο και καλη υπομονη! Και μη ξεχνας ....ΑΝ ΤΟΝ ΘΕΣ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΕΙΣ!!!

ο θηλασμος θελει υπομονη....συνεχεια στο στηθος....προσπαθησε να μη δινεις γαλα ξενο....και 300μλ να δωσεις στο μωρο μια χαρα θα τα πιει ...αυτο δεν σημαινει οτι πειναει για να τα φαει.....αυτα βρε κοριτσι εχουν τον αχορταγο ...χαχαχα!!Μη πεφτεις στη παγιδα να δινεις ξενο γιατι θα μειωθει το δικο σου......εκτος βεβαια κι αν τα παιξεις τελειως απο τη κουραση οποτε δωσε λιγο (σπανια βεβαια) για να ξεκουραστεις

να σου ζησει το μωρο και καλη υπομονη! Και μη ξεχνας ....ΑΝ ΤΟΝ ΘΕΣ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΤΥΧΕΙΣ!!!

Συμφωνώ!!!Θέλει πολλή υπομονή για να τα καταφέρεις!!Αλλά όταν το καταφέρεις,νιώθεις ΥΠΕΡΟΧΑ!!!!Αξίζει 100%:D

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

μετα απο 3κ μιση ωρες υπνου ,ξυπνησε κ του εδωσα να φαει δικο μου γαλα σε μπιμπερο 60μλ κ κοιμηθηκε μια χαρα.καταληγω στο συμπερασμα οτι μαλλον δεν μπορει να φαει καλα απ το στηθος μου ,τον δυσκολευει,δεν μου το αδειαζει οπως το θηλαστρο ,ομως εγω νιωθω οτι ρουφαει!αλλα μαλλον παιζει αυτος.θελω πολυ να θηλασω κ δεν καταφερνω να τον κανω να 'πιασει' την θηλη σωστα.και με το μπιμπερο τα ιδια κανει κ του το τραβαω λιγο να εχει αντισταση για να το πιει.

Να σου ζήσει το μωρακι σου!!

Πρώτα απο όλα το μωρακι σου είναι πολυ μικρό κ ακόμα μαθαίνει να θηλαζει, όπως είπαν κ παραπάνω θέλει υπομονή κ επιμονή ο θηλασμος!!! Τα μωρακια μαθαίνουν σιγά σιγά να θηλαζουν, έτσι έκανε κ η δικιά μου έμενε κ45' σε κάθε στήθος!! Σιγά σιγά θηλαζουν κ πιο αποτελεσματικα! Μείνε στον αποκλειστικό θηλασμο κ θα πάρει όσο χρειάζεται, μην ξεχνάς ότι μπορεί να κλαίει γιατί σ΄εχει ανάγκη κ επίσης ανάγκη για πιπιλισμα. Κοιμάται το μωρακι γιατί το συμπλήρωμα είναι βαρυτερο απο το δικό σου γάλα αλλα δεν συγκρίνεται σε ποιότητα!!! Κ μια φίλη μου έκανε ότι κ εσυ κ έδινε συμπλήρωμα κ ομικρος το έπινε όλο κ μετα έβγαζε γουλιτσες συνέχεια!! Το σταμάτησε κ απο τότε θηλαζει αποκλειστικά κ το μωρακι είναι μια χαρά μόνο έμενε πολυ ώρα στο στήθος!!! Ο θηλασμος ειναι θησαυρός!!:-D

Yugup3.png

Διαφημίσεις

Σ ευχαριστω πολυ ,θα το προσπαθησω οσο μπορω!ξερω οτι ειναι μικρος ακομη κ δεν εχει πολλες δυναμεις

μη πεφτεις στη παγιδα να δινεις το γαλα σου σε μπιμπερο για να βλεπεις ποσο τρωει....πιστεψε με αν το βαζεις στο στηθος θα τραβαει πολυ περισσοτερο απο 60μλ και σε λιγο καιρο θα ακους τα γκλουπ γκλουπ να καταπινιει και δεν θα το πιστευεις!

το μωρο το εκπαιδευεις να θηλασει.....δεν το γνωριζουν ολα τα μωρα με το που θα γεννηθουν!

καθως ηρθαμε στο σπιτι το μωρο θηλαζει με τις ψευδοθηλες παντα

χωρίς τις ψευδοθηλές δεν μπορεί να θηλάσει;

,ομως καθεται παρα πολυ ωρα στο στηθος (και 1 και 1κ 30 ωρες)

αυτό είναι φυσιολογικό για νεογένητο

παει να το παρει ο υπνος και οταν το βγαζω κλαιει,δειχνει σημαδια πεινας κ ετσι αρχισα να δινω συμπηρωμα 30ml ομως ζηταει κ αλλο!κ του δινω αλλα 30ml.ποσο πρεπει να τρωει ?

πρέπει να τρώει όσο θέλει

δειχνει οτι οταν θηλαζει πινει γαλα κανονικα τα πρωτα 10 λεπτα κ μετα κουραζεται.

αυτό μπορεί να συμβαίνει

το προβλημα ειναι οτι εχω αρχισει ν αναρωτιεμαι αν το γαλα μου τον χορταινει αφου μολις πιει το συμπληρωμα κοιμαται αλλιως οχι.

το ξένο γάλα είναι δύσπεπτο και το μωρό πέφτει σε λήθαργο

ποση ωρα πρεπει να θηλαζει απο το καθε στηθος ?ειναι δυνατον να τρωει 90 μλ 7 ημερων μωρο?

ναι, είναι δυνατόν να τρώει 90 ml

με το θηλαστρο κινδυνευει η παραγωγικοτητα μου?

η παραγωγικότητα κινδυνεύει αν το μωρό δεν θηλάζει αποτελεσματικά

το δικό σου μωρό ίσως να μην μπορεί να θηλάσει αποτελεσματικά

νιωθω οτι δεν μπορω να χορτασω το παιδι μου κ δεν ξερω τι να κανω

αν το μωρό δεν χορταίνει, το πιθανότερο είναι να μην χορταίνει γιατί δεν μπορεί να θηλάσει αποτελεσματικά και όχι γιατί εσύ δεν μπορείς να το χορτάσεις

μετα απο 3κ μιση ωρες υπνου ,ξυπνησε κ του εδωσα να φαει δικο μου γαλα σε μπιμπερο 60μλ κ κοιμηθηκε μια χαρα.καταληγω στο συμπερασμα οτι μαλλον δεν μπορει να φαει καλα απ το στηθος μου ,τον δυσκολευει,δεν μου το αδειαζει οπως το θηλαστρο ,ομως εγω νιωθω οτι ρουφαει!αλλα μαλλον παιζει αυτος.

τα μωρά δεν παίζουν με την επιβίωσή τους

κάνουν ότι καλύτερο μπορούν, ακόμη και αν αυτό δεν είναι ικανοποιητικό

προσπάθησε να το θηλάσεις αποκλειστικά για ένα 24ωρο και μέτρα τις πάνες για να καταλάβουμε αν το μωρό μπορεί να θηλάσει αποτελεσματικά ή όχι

Κοριτσι το οτι θηλαζει πολλες ωρες κ συχνα ειναι γιατι θελει να αυξησει τη παραγωγη σου.Αν για παραδειγμα εσυ μπορεις να παραγεις 110 γρ. κ το μωρο θελει να πιει 200 πως αλλιως θα δωσει εντολη για να παραγεις γαλα εξ αποστασεως?Δεν γινεται...:wink:Γι αυτο λοιπον καθετε στο στηθος κ με τις θηλαστηκες κινησεις δινει εντολη να παραγει ο οργανισμος σου περισσοτερο.

Θα δεις πως οσο θα μεγαλωνει θα αυξανονται και οι αναγκες του,συνεπως,θα περναει φασεις που θα θελει να θηλαζει περισσοτερο απο τις προηγουμενες μερεςκ αυτο ειναι φυσιολογικοτατο!Αυτα ειναι τα αλματα αναπτυξης.

Υστερα το τι βγαζεις με το θηλαστρο δεν ειναι ενδεικτηκο της ποσοτητας που μπορει να παραγει ο οργανισμος σου,γιατι τα μωρα θηλαζουνε μεχρι κ τη τελευταια σταγονα που τα θηλαστρα δε μπορουνε να τραβηξουνε.

Κατα την αποψη μου τα 60 γρ.που του δινεις ξενο ειναι πολυ μικρη ποσοτητα κ μπορεις να τη καλυψεις ανετα....αν κανεις πιο συχνους θηλασμους.Δηλαδη δε περιμενεις να κλαψει το παιδι κ μετα του δινεις.Δεν περιμενεις 2ωρα κ 3ωρα...αυτα δεν ισχυουνε στο θηλασμο κ κατα την αποψη μου γενικως(ουτε κι εμεις περιμενουμε 3 ωρες για να φαμε:wink:).Και μιση ωρα να εχει περασει απο το τελευταιο θηλασμο δεν εχει σημασια...αν το παιδι θελει το βαζεις να θηλασει...

Θελει υπομονη και κουραγιο,ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα μπορεις να τα καταφερεις...για καμια δεν ητανε ευκολο:wink: κ οταν περασει ο καιρος θα δεις πως δε θα θες να αποθηλασεις!:-)

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Διαφημίσεις

Τα ίδια ακριβώς πέρασα κι εγώ.Οι ψευδοθηλές δε βοήθησαν καθόλου την κατάσταση στη δική μου περίπτωση. Νόμιζα ότι έτρωγε και του έφτανε,αλλά έκανα λάθος.Στη θηλή δεν καθόταν καθόλου χωρίς την πλαστικούρα.Πήρα θήλαστρο κι εγώ κι άρχισα να του δίνω το γάλα μου με μπιμπερό.Θέλει πολλή υπομονή,δεν κοιμόμουν καλά,κουραζόμουν τρελλά να τον προλάβω.Αλλά σε λίγες μέρες μέσα,βγήκε πιο έξω η θηλή μου,άρχισα να τον βάζω νηστικό στο στήθος για να το μάθει και να κόψω τα μπιμπερό.Κι ο μικρός την έπιασε δειλά και με κλάματα στην αρχή,αλλά σε λιγότερο από μήνα, θήλαζα αποκλειστικά.

Αφού τα κατάφερα εγώ που δεν έχω υπομονή ούτε για δείγμα, μπορείς κι εσύ αρκεί να το θέλεις.Οι συμβουλές που μου έδωσαν εδώ με βοήθησαν να το κάνω.Καλή επιτυχία και μην απογοητεύεσαι,αν το θες και προσπαθήσεις,όλα θα πάνε καλα

τελικα βλεπω οτι ο μικρος παιδευεται να πιασει την θηλη,την πιανει πιπιλαει 1-2 φορες και μετα καθως το γαλα τρεχει απο μονο του καθεται κ γλυφει!τον ξαναβαζω κ παλι το ιδιο.βγαζω το γαλα με το θηλαστρο κ του το δινω σε μπιμπερο κ το τρωει οχι πολυ ευκολα ,τραβαω για αντισταση κ ρουφαει κ αυτος.και τις ψευδοθηλες δεν τις ξαναεβαλα γιατι τις ειχε μονο για πιπιλα αφου το στηθος δεν μου το αδειαζε καθολου.να τον αφησω να πεινασει να δω αν θα πιασει την θηλη?μηπως το παιδακι μου δεν συνεργαζεται?

αν το μωρό το αφήνεις πεινασμένο θα δυσκολεύεται ακόμα περισσότερο να πιάσει γιατί θα είναι ανυπόμονο και πιο ευερέθιστο. το βάζεις στο στήθος με τα πρώτα σημάδια πείνας (το κλάμα είναι το τελευταίο). βγάλε λίγο γάλα με το χέρι σπου πριν βάλεις το μωρό για να το παρακινήσεις να ανοίξει το στόμα και να πιάσει καλά τη θηλή σου

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Μια λύση είναι να το βάλεις στο στήθος,πριν πεινάσει για τα καλά.Να μην έχει ξυπνήσει καλά,για να μην είναι ανυπόμονο και νευρικό.Ξέρω ότι είναι δύσκολο,αλλά αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις.Ο δικός μου πεινούσε σαν τρελλός και χτυπιόταν πάνω στη θηλή, χωρίς να την πιάνει από την ανυπομονησία του να φάει

Κι εγω 2,5 μηνες το περασα αυτο εκλαιγε αυτος κ εκλαιγα κι εγω...δεν ηξερα τι του εφταγε.

Μηπως ειναι πολυ πρησμενο το στηθος σου κ δε μπορει ν το πιασει?:rolleyes:Εγω μετα απο καιρο καταλαβα οτι εφταιγε κ αυτο,οταν αρχισε να μαλακωνει επειδη αφαιρουσα το περισευαμενο επιανε πολυ καλυτερα τη θηλη,καθως εισχορουσε πιο ευκολα κ βαθια στο στοματακι του.Για δοκιμασε να εχεις αφαιρεσει γαλα αρκετο ωστε να μαλακωσει λυγο το στηθος κ να το βαλεις να θηλασει χωρις να πειναει.

Αν εισαι σε μεγαλη πολη παντως θα σε συμβουλευα να παρεις μια συμβουλο θηλασμου αντι να πεδευεσε,αν κ ολα περαστηκα ειναι,μπορει να μη του φταιει καν το στηθος κ γενικα ο θηλασμος, να το ξερεις κ να το εχεις παντα στο νου:wink:

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Διαφημίσεις

• 4 weeks later...

τελικα πηγα σε συμβουλο θηλασμου,κ αυτο που μου ειπε ειναι οτι δεν θα καταφερω να θηλασω γιατι το δερμα μου ειναι παρα πολυ ευαισθητο κ ποναω πολυ,οτι ο θηλασμος δεν πρεπει να ποναει καθολου κ πως αν προκειται να τραυματισω τις θηλες κ να μην μπορω ουτε καν αντλησεις να κανω,ειναι προτιμοτερο να βγαζω το γαλα μου με θηλαστρο κ να το δινω στο μωρο με μπιμπερο.απο τοτε κανω περιπου 6- 7 αντλησεις την ημερα,ακομη κ το βραδυ,κ καταφερα να τρωει το μωρο αποκλειστικα το δικο μου γαλα χωρις καθολου συμπηρωμα (το κοψαμε απο την πρωτη εβδομαδα).ο μπεμπης μου ειναι πλεον 1ος μηνα κ εχει γινει 58 ποντους κ εφτασε τα 4700.η απορια μου ειναι η εξης,να συνεχισω αντλησεις με το mini electrick της medela η μηπως πρεπει να παρω καποιο αλλο θηλαστρο?βγαζω περιπου 150 με 200ml ανα 3 περιπου ωρες (δεν μπορω να ειμαι κ με το ρολοι ακριβως).απλα εχω κουραστει πολυ γιατι περα απο την φροντιδα του μωρου ολη μερα κ ολη νυχτα (δεν εχω καμια βοηθεια απο πουθενα) εχω μετα κ αλλη μιση ωρα αντληση κ ειδικα το βραδυ δεν αντεχω καθολου!επισης φοβαμαι μηπως το συγκεκριμενο θηλαστρο μου μειωσει την παραγωγη?προς το παρον παντως εχω γαλα,εχω ξεκινησει κ τραπεζα γαλατος στην καταψυξη.απλα δεν ξερω για ποσο θα τα καταφερω να εχω επαρκεια.ειδα κ το mini electrick plus,διπλης αντλησης ειναι καλη περιπτωση για μενα?

τελικα πηγα σε συμβουλο θηλασμου,κ αυτο που μου ειπε ειναι οτι δεν θα καταφερω να θηλασω γιατι το δερμα μου ειναι παρα πολυ ευαισθητο κ ποναω πολυ,

Στέλλα, ανέφερες κάπου πριν ότι πονούσες πολύ; Θυμάμαι που το μωρό σου δεν μπορούσε να θηλάσει καλά.

πως αν προκειται να τραυματισω τις θηλες

ανέφερες κάτι για τραυματισμό θηλών;

να μην μπορω ουτε καν αντλησεις να κανω,

η σύμβουλος σου είπε ότι ΑΝ τραυματιστούν οι θηλές δεν θα μπορείς να αντλήσεις;

ειναι προτιμοτερο να βγαζω το γαλα μου με θηλαστρο κ να το δινω στο μωρο με μπιμπερο.

αυτό το είπε ως πρόληψη για τον πόνο και τον τραυματισμό;

Από τα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα, αυτή η οδηγία φαίνεται το λιγότερο ανεδαφική. Εκτός και αν υπάρχουν και άλλα στοιχεία που οδήγησαν σε μια τέτοια οδηγία.

Η σύμβουλος που πήγες είναι IBCLC?

η απορια μου ειναι η εξης,να συνεχισω αντλησεις με το mini electrick της medela η μηπως πρεπει να παρω καποιο αλλο θηλαστρο?

πώς βρέθηκες με αυτό το θήλαστρο;

εχω μετα κ αλλη μιση ωρα αντληση κ ειδικα το βραδυ δεν αντεχω καθολου!

με αυτό το θήλαστρο τόσο διαρκεί η άντληση και είσαι τυχερή που αντλείς αυτές τις ποσότητες

απλα δεν ξερω για ποσο θα τα καταφερω να εχω επαρκεια.

το θέμα είναι πόσο θα αντέξεις να κάνεις τόσες αντλήσεις για τόσο πολλή ώρα

ειδα κ το mini electrick plus,διπλης αντλησης ειναι καλη περιπτωση για μενα?

ΟΧΙ! είναι ίδιο με αυτό που έχεις απλά αντλείς ταυτόχρονα

Η σύμβουλος στην οποία πήγες δεν σου είπε ποιο θήλαστρο να χρησιμοποιήσεις;

αρχικα οταν αποφασισα να γραψω πρωτη φορα εδω στο φορουμ νομιζα πως το προβλημα ηταν πως το μωρο μου δεν μπορουσε να πιασει τη θηλη μου σωστα.

αποφασισα και πηγα σε πασιγνωστη ιατρο/πιστοποιημενη συμβουλο θηλασμου,η οποια μου ζητησε στο ιατρειο της να βαλω το μωρο στο στηθος να εξετασει την περιπτωση,μολις με ειδε μου ειπε πως ειμαι πολυ ασπρη και πως το δερμα μου στο στηθος της φανηκε υπερβολικα ευαισθητο.καθως με βοηθησε να πιασει το μωρο τη θηλη και να θηλασει εγω σε καθε θηλαστικη κινηση πεθαινα στον πονο σαν να με δαγκωνε με δοντια.δοκιμασα και ψευδοθηλες και το ιδιο ηταν.μου ειπε πως κανονικα δεν θα επρεπε να πονουσα στον θηλασμο και πως αν συνεχισω το σιγουρο ειναι πως θα τραυματισω τις θηλες μου και μετα δεν θα μπορω ουτε το θηλαστρο να χρησιμοποιω.επισης μου ειπε πως υπαρχουν γυναικες που καταφεραν να αντλουν κ για ενα χρονο και πως θα ηταν καλυτερο να συνεχισω με τις αντλησεις,εφοσον ειναι κατι που μπορω και κανω ηδη.το αλλο που μου ειπε ειναι οτι θα επρεπε να κανω μια προετοιμασια στο στηθος κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,να μην φοραω σουτιεν μεσα στο σπιτι,αλλα της ειπα οτι ετσι κ αλλιως δεν φορουσα κ παλι μου ειπε πως ειναι θεμα δερματος.η αληθεια ειναι οτι δεν θεωρω οτι εχω τοσο ευαισθητο δερμα ,δεν ειμαι και κατασπρη, ομως εμπιστευτηκα την πολυ μεγαλη εμπειρια της σ αυτο που μου ειπε.οσο για το θηλαστρο την ρωτησα για το συγκεκριμενο που ανεφερα και μου ειπε ναι συνεχισε αυτο που κανεις και οσο παει.αυτα μου ειπε κ εγω ειπα πως αφου μου τα ειπε ενα τοσο εμπειρο ατομο ετσι θα ειναι,ομως ξαναεγραψα εδω γιατι φοβαμαι αυτο το οσο παει... ποσο θα παει...

αρχικα οταν αποφασισα να γραψω πρωτη φορα εδω στο φορουμ νομιζα πως το προβλημα ηταν πως το μωρο μου δεν μπορουσε να πιασει τη θηλη μου σωστα.

αποφασισα και πηγα σε πασιγνωστη ιατρο/πιστοποιημενη συμβουλο θηλασμου,η οποια μου ζητησε στο ιατρειο της να βαλω το μωρο στο στηθος να εξετασει την περιπτωση,μολις με ειδε μου ειπε πως ειμαι πολυ ασπρη και πως το δερμα μου στο στηθος της φανηκε υπερβολικα ευαισθητο.καθως με βοηθησε να πιασει το μωρο τη θηλη και να θηλασει εγω σε καθε θηλαστικη κινηση πεθαινα στον πονο σαν να με δαγκωνε με δοντια.δοκιμασα και ψευδοθηλες και το ιδιο ηταν.μου ειπε πως κανονικα δεν θα επρεπε να πονουσα στον θηλασμο και πως αν συνεχισω το σιγουρο ειναι πως θα τραυματισω τις θηλες μου και μετα δεν θα μπορω ουτε το θηλαστρο να χρησιμοποιω.επισης μου ειπε πως υπαρχουν γυναικες που καταφεραν να αντλουν κ για ενα χρονο και πως θα ηταν καλυτερο να συνεχισω με τις αντλησεις,εφοσον ειναι κατι που μπορω και κανω ηδη.το αλλο που μου ειπε ειναι οτι θα επρεπε να κανω μια προετοιμασια στο στηθος κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,να μην φοραω σουτιεν μεσα στο σπιτι,αλλα της ειπα οτι ετσι κ αλλιως δεν φορουσα κ παλι μου ειπε πως ειναι θεμα δερματος.η αληθεια ειναι οτι δεν θεωρω οτι εχω τοσο ευαισθητο δερμα ,δεν ειμαι και κατασπρη, ομως εμπιστευτηκα την πολυ μεγαλη εμπειρια της σ αυτο που μου ειπε.οσο για το θηλαστρο την ρωτησα για το συγκεκριμενο που ανεφερα και μου ειπε ναι συνεχισε αυτο που κανεις και οσο παει.αυτα μου ειπε κ εγω ειπα πως αφου μου τα ειπε ενα τοσο εμπειρο ατομο ετσι θα ειναι,ομως ξαναεγραψα εδω γιατι φοβαμαι αυτο το οσο παει... ποσο θα παει...

Πρέπει να σου πω πως και εμένα το δέρμα μου στις θηλές ειναι πολύ ευαίσθητο. Φαντάσου πως 2 ημερών το μωρό και εγω είχα ήδη πληγωμένες θηλές οι οποίες πληγες έκλεισαν πάρα πολύ δύσκολα και αφού δοκίμασα τα πάντα! Αυτό όμως δεν με απέτρεψε στιγμή απο το να θηλάσω. Βέβαια ο πόνος είναι μεγάλο πρόβλημα. Και εμένα η μικρή μου μέχρι να μάθει να ρουφάει σωστά και αποτελεσματικά και το δέρμα μου να "σκληραγωγηθεί", υπέφερα.

Οι συμβουλες πάντως της γιατρού δεν μου φένονται σωστές. Το θήλαστρο που έχεις είναι εντελώς λάθος. Το ότι μπορείς και αντλείς με αυτό τόσο γάλα, συμαίνει πως έχεις πραγματικά πολύ! Πάρε ένα νοσοκομειακό (symphony ή lactina της medela) που είναι διπλής άντλησης και σε πολύ λιγότερο χρόνο θα αντλέις τις ίδιες ή και μεγαλήτερες ποσότητες.

Επίσης, δεν ξερω αν θα μπορούσες να δοκιμάσεις να αρχίσεις να θηλάζεις πάλι ενεργα. Οι πιο ειδικές θα μπορέσουν να σε συμβουλέψουν σε αυτό. Απλά θέλει πολύυυυυυυυυυ υπομονή.

Πραγματικά πάντως, αν θέλεις να θηλάσεις, θα τα καταφέρεις!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

εγω σε καθε θηλαστικη κινηση πεθαινα στον πονο σαν να με δαγκωνε με δοντια

αυτό δεν το έχεις γράψει πουθενά παραπάνω

.δοκιμασα και ψευδοθηλες και το ιδιο ηταν.μου ειπε πως κανονικα δεν θα επρεπε να πονουσα στον θηλασμο

σωστά σου είπε

και πως αν συνεχισω το σιγουρο ειναι πως θα τραυματισω τις θηλες μου και μετα δεν θα μπορω ουτε το θηλαστρο να χρησιμοποιω.

πράγματι μπορεί να συμβεί αυτό αν το δέρμα είναι πολύ ευαίσθητο

καταλαβαίνεις ότι για να μπορέσεις να σε βοηθήσει κάποιος θα πρέπει να έχει όλες τις πληροφορίες, αν δεν τις έχει, το πιθανότερο είναι ότι θα σου δώσει συμβουλές για ένα περιστατικό που αντιστοιχεί σε αυτά που γράφεις αλλά τελικά δεν θα μπορέσεις να βοηθηθείς.

επισης μου ειπε πως υπαρχουν γυναικες που καταφεραν να αντλουν κ για ενα χρονο και πως θα ηταν καλυτερο να συνεχισω με τις αντλησεις,εφοσον ειναι κατι που μπορω και κανω ηδη

πράγματι καταφέρνουν και αντλούν όχι μόνο ένα χρόνο αλλά και πολύ περισσότερο. Τα καταφέρνουν με θήλαστρο που μπορεί να υποστηρίξει πλήρως τη γαλουχία.

.το αλλο που μου ειπε ειναι οτι θα επρεπε να κανω μια προετοιμασια στο στηθος κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,να μην φοραω σουτιεν μεσα στο σπιτι,αλλα της ειπα οτι ετσι κ αλλιως δεν φορουσα κ παλι μου ειπε πως ειναι θεμα δερματος.η αληθεια ειναι οτι δεν θεωρω οτι εχω τοσο ευαισθητο δερμα ,δεν ειμαι και κατασπρη,

δεν είναι μόνο το χρώμα αλλά και το πόσο λεπτό είναι το δέρμα

οσο για το θηλαστρο την ρωτησα για το συγκεκριμενο που ανεφερα και μου ειπε ναι συνεχισε αυτο που κανεις και οσο παει αυτα μου ειπε κ εγω ειπα πως αφου μου τα ειπε ενα τοσο εμπειρο ατομο ετσι θα ειναι,ομως ξαναεγραψα εδω γιατι φοβαμαι αυτο το οσο παει... ποσο θα παει...

το θέμα είναι πόσο θέλεις να πάει, αν το όσο πάει με αυτό το θήλαστρο σε καλύπτει, τότε δεν έχεις λόγο να μπαίνεις σε επιπλέον έξοδο

αν όμως δεν σε καλύπτει αυτό θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις να κάνεις

δεν αναφερθηκα στον πονο στις θηλες πριν γιατι πιστευα οτι βαζω λαθος το παιδι στο στηθος,δυστυχως ομως η ιδια αισθηση ηταν κ με την καθοδηγηση της συμβουλου.τις αντλησεις εγω θα τις συνεχισω γιατι θελω το παιδι να πινει μητρικο γαλα ,απλα θελω να γινει αυτο για οσο περισσοτερο καιρο μπορεσω να εχω γαλα,γι αυτο ρωταω για το θηλαστρο ,επειδη καταλαβαινω οτι σε λιγο καιρο το μωρο θα πινει μεγαλυτερες ποσοτητες κ φοβαμαι μην τυχον δεν μπορεσω να καλυψω τις αναγκες του,η μειωθει η παραγωγη μου.η απορια μου ειναι αν θα μπορουσα ν αγορασω καποιο αλλο θηλαστρο που να διευκολυνει την παραγωγη αλλα κ να μειωσει τον χρονο αντλησης κ ποιο?η πρεπει να νοικιασω καποιο νοσοκομειακο, δεδομενου οτι εχω ηδη ενα μηνα που γεννησα.

η απορια μου ειναι αν θα μπορουσα ν αγορασω καποιο αλλο θηλαστρο που να διευκολυνει την παραγωγη αλλα κ να μειωσει τον χρονο αντλησης κ ποιο?η πρεπει να νοικιασω καποιο νοσοκομειακο, δεδομενου οτι εχω ηδη ενα μηνα που γεννησα.

απλα εχω κουραστει πολυ γιατι περα απο την φροντιδα του μωρου ολη μερα κ ολη νυχτα (δεν εχω καμια βοηθεια απο πουθενα) εχω μετα κ αλλη μιση ωρα αντληση κ ειδικα το βραδυ δεν αντεχω καθολου!

το να κάνεις τόσο πολλές αντλήσεις με ένα τόσο μικρό θήλαστρο είναι εξαντλητικό και είναι θαύμα που αντλείς τόσο γάλα

τα νοσοκομειακά θήλαστρα είναι τα μόνο κατάλληλα για να διατηρήσουν τη γαλουχία για μεγάλο διαστημα, όταν το μωρό δεν θηλάζει

δες εδώ πού μπορείς να νοικιάσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

έχεις ήδη ένα μπουκαλάκι από το mini electric, μπορείς να αγοράσεις ακόμη ένα αλλά θα ζητήσεις δύο λαστιχάκια (συνδέουν το μπουκαλάκι με τη συσκευή) για να προσαρμόσεις και αυτό που έχεις

με αυτό το θήλαστρο η άντληση διαρκεί 10-12 λεπτά

• 2 months later...
τα μωρά δεν παίζουν με την επιβίωσή τους

κάνουν ότι καλύτερο μπορούν, ακόμη και αν αυτό δεν είναι ικανοποιητικό

προσπάθησε να το θηλάσεις αποκλειστικά για ένα 24ωρο και μέτρα τις πάνες για να καταλάβουμε αν το μωρό μπορεί να θηλάσει αποτελεσματικά ή όχι

κ.Αγλαια μιας και απο οτι διαπιστωνω βοηθατε ολες τις κοπελες με ορθα κ κοφτα λογια ,θα μου επιτρεψετε να ζητησω κ εγω την συμβουλη σας?

Γεννησα 9/8/11 με φυσιολογικο τοκετο κ επισκληρηδιο ενεση το αγορακι μου,στην 38,1 εβδομαδα..ηταν 3090,00 και 50,00 cm,την 3 μερα εμφανισε ικτερο 13,00 το βραδυ επεσε λιγο στο 12,5 και την 4 μερα που φευγαμε απο το ιασω επεσε κ αλλο στο 12..και το βαρος που φυγαμε ανεβηκε στο 2920,00 ενω ειχε πεσει πιο πολυ..τον θηλαζα αποκλειστικα κ συνεχεια..οι θηλεσ μου πληγωθηκαν κ ετρεχαν κ αιμα αλλα κλαιγοντας στην αρχη παντα συνεχιζα..ο ικτερος υποχωρησε την τριτη εβδομαδα αλλα το μωρο ενω ως την 2 εβδομαδα επερνε σχεδον 30 γρ.την ημερα και την 9 μερα ηταν 3050,την 3,5 περιπου εβδομαδα που τον ζυγισαμε ειχε χασει...την 4 εβδομαδα του εδινα 100ml συμπληρωμα το βραδυ ωσπου οταν εκλεισε 1 μηνα ηρθε ο παιδιατρος και ειπε οτι το μωρο εχει παρει ελαχιστο βαρος και αυτο δεν ειναι καλο,ηταν 3250 μονο,και 53cm... οποτε μας συμβουλεψε να τον ταιζω παντα εγω στην αρχη αλλα οχι 1 ωρα και 1,5 οπως εκανα,αλλα και 30` λεπτα οτι αρκουν και μετα να του δινω και 60ml συμπληρωμα...οπου και αυτο κανω τωρα και 3 μερες και εχει ηδη παρει βαρος, ειναι 3350,00...ποια ειναι η γνωμη σας?κανω καλα?ειναι οντως πολυ λιγο το βαρος του μπεμπη?και αν σταθεροποιηθει και παρει βαρος μπορω να σταματησω μετα το ξενο και να του δινω μονο το δικο μου?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!:oops: