Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλυσιμο δοντιων και εμετος


Recommended Posts

Εχουμε ενα θεματακι με τα δοντια. Δεν θελει να τα πλυνει και ο πατερας του τον υποστηριζει. Πρωι και βραδυ γινεται χαμος καθημερινα με εμενα να προσπαθω να τον κρατησω στο σκαμνι και να του πλυνω τα δοντια, το παιδι να ουρλιαζει οτι ποναει (πριν μπει η οδοντοβουρτσα στο στομα του) και τον μπαμπα να επιμενει οτι πριν τα 10 δεν χρειαζεται να πλενουν τα δοντια τους.

Σημερα το αποκορυφομα ηταν να κανει εμετο αμεσως αφου πλυναμε τα δοντια (βεβαια ειναι κρυωμενος με φλεματα, εφαγε και πολυ και πιθανοτατα να εκανε ουτως ή αλλως) αλλα φταιω εγω που του επλυνα τα δοντια (κατα πατερα και υιο).

Καμια ιδεα? Φυσικα και δεν σκοπευω να τον αφησω μεχρι τα 10 αλλα πως να του τα πλενω? Μονος του ουτε που ακουμπαει την οδοντοβουρτσα στα δοντια του...

Αγχωνομαι γιατι και εγω δεν τα επλενα και εχω χρονια ουλιτιδα συν 4 σφραγισματα πριν τελειωσω το δημοτικο (και δεν ετρωγα καθολου γλυκα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το να το κανεις με το ζορι ειναι σιγουρα λαθος γιατι θα το μισησει τελειως μετα.. οποτε οχι σε αυτο. τι ηλικια εχει το παιδακι σου?

εγω λεω να το αφησεις ενα μικρο διαστημα να το ξεχασει.. μετα ξαναρχισε να του τραβας το ενδιαφρον. παρε καινουργια οδοντοβορτσα με ενα ωραιο σχεδιο και οδοντοκρεμα με μια ωραια γευση.(διαφορετικη απο αυτην που εχεις τωρα) και πες πχ κοιτα τι σου πηρε η μαμα? πλυνε μπροστα του τα δοντια σου με τη δικια του κρεμα και πες αααχχχ τελειαα! μυρισε το στομα τωρα τηςμαμας!

μετα προτινε του να κανει και το δικο του στοματακι να μυριζει ετσι. κοκ... σκεψου κολπα να το δει σαν διασκεδαση.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το μήνυμα, αλλά δεν ξερω για ποιο από το 2 παιδάκια σου αναφέρεσαι. Εάν είναι για το πολύ μικρό, πάρε του μια ειδική για την ηλικία του και μην βάζεις οδοντόκρεμα ακόμα, μεχρι να μπορεί να μάθει πως φτύνουν. Κάνε του συμφωνία: πρώτα θα το κάνει η μαμά και μετά να τον αφήνεις και εκείνον λίγο. Σίγουρα όμως πρέπει να τα βουρτσίζεις και να μην περιμένεις μέχρι τα 10.Εάν είναι για το άλλο το παιδάκι το μεγαλύτερο, πάλι κάνει συμφωνία. Πρώτα εσύ και μετά εκείνο. Εγώ του βάζω ελάχιστη οδοντόκρεμα αλλά οταν είναι άρρωστα μην τα βουρτσίζετε τα δόντια, διότι ήδη το στομα είναι ερεθισμένο από βήχα πόνο κλπ και τα μικρόβια μπορούν να πάνε πάνω στην οδοντόβουρτσα και μετά ξαναβουρτσίζοντας να αρχίσει και ένας φαύλος κύκλος από την αρχή. Εμείς το καναμε σαν παιχνίδι. Λέγαμε ααααααααα (για να ανοίξει το στομα του) και το ελεγε συνέχεια όσο βουρτσίζαμε τα πίσω και πάνω και μετα ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι (όπου κράταγε τα δόντια ενωμένα) για να βουρτσίζουμε καλά τα μπροστινά. Του άρεσε που γινόταν αυτό και τώρα μου θυμίζει το βραδυ μόνος του να βουρτσίσουμε τα δόντια (έγινε και αυτό το θαύμα). Λίγο υπομονή και επιμονή. Αστο να συνέρθει, πάρε μια οδοντόβουρτσα που του αρέσει ίσως με κάποιο ήρωα (Mcqueen κλπ) και κάνε συμφωνία, θα με θυμηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν το διευκρινησα. Για τον μεγαλο μιλαω. Ο μικρος το βρισκει παιχνιδι και θελει να πλενει τα δοντια του καθε φορα που μπαινει στο μπανιο.

Εχουμε οδοντοβουρτσα με αυτοκινητακι και την οδοντοπαστα την διαλεξαμε μαζι..

Νομιζω οτι περισσοτερο βολευται επειδη τον υποστηριζει ο πατερας του. Δεν ειναι οτι θελει να τα πλυνει μονος του. Προσπαθησαμε μαζι αλλα κραταει σφικτα το χερι του και ουτε που τα ακουμπαει.. Θα δοκιμασω αυριο με αλλη οδοντοπαστα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Συγνωμη δεν το διευκρινησα. Για τον μεγαλο μιλαω. Ο μικρος το βρισκει παιχνιδι και θελει να πλενει τα δοντια του καθε φορα που μπαινει στο μπανιο.

Εχουμε οδοντοβουρτσα με αυτοκινητακι και την οδοντοπαστα την διαλεξαμε μαζι..

Νομιζω οτι περισσοτερο βολευται επειδη τον υποστηριζει ο πατερας του. Δεν ειναι οτι θελει να τα πλυνει μονος του. Προσπαθησαμε μαζι αλλα κραταει σφικτα το χερι του και ουτε που τα ακουμπαει.. Θα δοκιμασω αυριο με αλλη οδοντοπαστα..

 

Εννοειται πρεπει να τα πλενει,μηπως να του εδειχνες πως θα γινουν οταν χαλασουν?

Επισης να μιλησει και ο οδοντιατρος στον μπαμπα!

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοειται πρεπει να τα πλενει,μηπως να του εδειχνες πως θα γινουν οταν χαλασουν?

Επισης να μιλησει και ο οδοντιατρος στον μπαμπα!

 

Του ειπα οτι εκανα εξαγωγη (αληθια εκανα πριν 3 βδομαδες) γιατι δεν επλενα τα δοντια μου αλλα δεν πτωηθηκε. Απειλησα και τον μπαμπα οτι θα τον παει αυτος στο γιατρο (αλλα ουτε αυτος πτωηθηκε)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...