Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

το χάνω το σπορακι μου?


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια.

θελω να σας πω την ιστορια μου γιατι κοντευω να σαλταρω και θελω τη γνωμη σας.

εγραψα και σε αλλο θεμα το ποστ απλα θελω πολυ τις γνωμες σας και αποφασισα να ανοιξω νεο θεμα.

ξερω οτι περνατε ή εχετε περασει απο στιγμες σαν αυτες που ζω.

προσπαθουσα 1 χρονο για μωρο και τπτ.βεβαια ολο το διαστημα αυτο ειχα πολλα προβληματα πολυ αγχος και το μωρο δεν ερχοταν.ειχα παντα κυκλο 35-40 ημερες.με εξαιρεση δυο φορες περισι που πηγε 2 μηνες και τον προηγουμενο κυκλο που παλι πηγε δυο μηνες.τελευταια περιοδος 14 φεβρουαριου παω στο γιατρο για παρακολουθηση ωορηξιας μου λεει με λιγα λογια οτι δν εκανα ωορηξια περιμενε να σου ερθει περιοδος.ανετη εγω λεω δν πιανω σε αυτο το κυκλο και τσουπ πριν ενα μηνα κανω τεστ θετικο.παω στο γιατρο κανω υπερηχο δεν βλεπουμε κατι μονο παχυ ενδομητριο.μου λεει πιθανη εγκυμοσυνη εκανα δυο χοριακες τριπλασιαστηκε η δευτερη.δν μπορουμε ομως με το χαζοκυκλο μου να πουμε σε πια εβδομαδα ειμαι.σε μια εβδομαδα βλεπουμε μονο σακο.ο γιατρος μου τα μασαει λεει κανε χοριακη εκανα μια χαρα.την επομενη εβδομαδα βλεπουμε το σακο πιο μεγαλο με το λεκιθικο ασσκο λεει ο γιατρος θα θελα να δω και εμβρυο μου λεει υπαρχει και το συνδρομο κενου σακου αλλα δεν νομιζω να πεσεις στη περιπτωση, αγχος εγω,παω την επομενη εβδομαδα μου λεει βλεπω εμβρυο που παλλεται και το μετραει και λεει εισαι 7εβδομαδες και 1 μερα, παω σημερα μια βδομαδα μετα λεει με το που αρχιζει α παμε πολυ καλα μεγαλωσε θα δουμε και καρδουλα.που γιατρε λεμε εδω λεει εστιαζει το ειδα δεν μου φανηκε νομιζω οτι κουνιοτανε.μετα απο λιγο και ενω με ανακατεβε με τον υπερηχο και με εβαλε να ανασηκωσω τη λεκανη μουλεει οχι δεν βρισκω καρδια και δεν βλεπω καπια εξελιξη απο την προηγουμενη φορα.του λεω μα ειπατε πριν ...... μου λεει ναι αλλα τωρα δεν μποω νατο πιασω.παγωνουμε.μας λεει τα πραγματα δεν μπορω να πω οτι πανε καλα.θες μου λεει να κανεις εναν τρισδιαστατο υπερηχο ν το δουμε μηπως φταιει το μηχανημα.να κανω λεω.καθως φευγαμε πηγαμε και σε εναν αλλο γιατρο.με βλεπει και λεει βλεπω κυημα 6,5 εβομαδων.για αυτη την εβδομαδα ειναι ολα φυσιολογικα και χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω οτι εχει παλμο.βεβαια μου ειπε ο ανθρωπος οτι δεν ξερει τι υπηρχε πριν μια βδομαδα για να μου πει αν τα πραγματα πανε καλα η οχι.Το θεμα ειναι οτι και γω το βλεπα πεντακαθαρα και δν το ψαχνα οπως στον αλλο υπερηχο.επισης μου λεει οτι δεν βλεπει καπια αλιωση στα εμβριακα στοιχεια που να δηλωνουν κατι κακο.και γω πρεπει να περιμενω μια βδομαδα μεσα στην αγωνια.τι ειναι ολα αυτα;φταιει ο υπερηχος του γιατρου μου ή κατι δεν παει καλά;επισης πριν μια βδομαδα ημουνα 7 ε και 1 μ και σημερα στον αλλο γιατρο 6μιση.μηπως αρχισε να μικραινει.εσεις τι λετε;συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα κουραστηκα.

user_offline.gif

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοπέλα μου το έχω ξαναπει μέσα σε αυτό το φορουμ..,.. και θα το πω ακόμη μια φορά... εγώ προσωπικά αυτά τα βλέπω σάκους βλέπω το να βλέπω τ άλλο από την 4 και 5 και 6 εβδομάδα δεν τα ξέρω από τον γιατρό μου.. ο δικός μου γιατρός ήταν ξεκάθαρος ανεβαίνει η χοριακή σημαίνει οτι όλα βαίνουν καλώς... να σε δω θα έρθεις από την 7η ... ακούς? 7η εβδομάδα και μετά γιατί νωρίτερα δεν θα δω τίποτα!!!!!!!!!!!!! χοριακή πότε έκανες τελευταία φορά? πού βρίσκεσαι? την εβδομάδα από πότε την μετράς? πότε ήταν η τελευταία σου περίοδος? τα στοιχεία που δίνει το μηχάνημα είναι σχετικά ...

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ

καλησπερα κοριτσια.

θελω να σας πω την ιστορια μου γιατι κοντευω να σαλταρω και θελω τη γνωμη σας.

εγραψα και σε αλλο θεμα το ποστ απλα θελω πολυ τις γνωμες σας και αποφασισα να ανοιξω νεο θεμα.

ξερω οτι περνατε ή εχετε περασει απο στιγμες σαν αυτες που ζω.

προσπαθουσα 1 χρονο για μωρο και τπτ.βεβαια ολο το διαστημα αυτο ειχα πολλα προβληματα πολυ αγχος και το μωρο δεν ερχοταν.ειχα παντα κυκλο 35-40 ημερες.με εξαιρεση δυο φορες περισι που πηγε 2 μηνες και τον προηγουμενο κυκλο που παλι πηγε δυο μηνες.τελευταια περιοδος 14 φεβρουαριου παω στο γιατρο για παρακολουθηση ωορηξιας μου λεει με λιγα λογια οτι δν εκανα ωορηξια περιμενε να σου ερθει περιοδος.ανετη εγω λεω δν πιανω σε αυτο το κυκλο και τσουπ πριν ενα μηνα κανω τεστ θετικο.παω στο γιατρο κανω υπερηχο δεν βλεπουμε κατι μονο παχυ ενδομητριο.μου λεει πιθανη εγκυμοσυνη εκανα δυο χοριακες τριπλασιαστηκε η δευτερη.δν μπορουμε ομως με το χαζοκυκλο μου να πουμε σε πια εβδομαδα ειμαι.σε μια εβδομαδα βλεπουμε μονο σακο.ο γιατρος μου τα μασαει λεει κανε χοριακη εκανα μια χαρα.την επομενη εβδομαδα βλεπουμε το σακο πιο μεγαλο με το λεκιθικο ασσκο λεει ο γιατρος θα θελα να δω και εμβρυο μου λεει υπαρχει και το συνδρομο κενου σακου αλλα δεν νομιζω να πεσεις στη περιπτωση, αγχος εγω,παω την επομενη εβδομαδα μου λεει βλεπω εμβρυο που παλλεται και το μετραει και λεει εισαι 7εβδομαδες και 1 μερα, παω σημερα μια βδομαδα μετα λεει με το που αρχιζει α παμε πολυ καλα μεγαλωσε θα δουμε και καρδουλα.που γιατρε λεμε εδω λεει εστιαζει το ειδα δεν μου φανηκε νομιζω οτι κουνιοτανε.μετα απο λιγο και ενω με ανακατεβε με τον υπερηχο και με εβαλε να ανασηκωσω τη λεκανη μουλεει οχι δεν βρισκω καρδια και δεν βλεπω καπια εξελιξη απο την προηγουμενη φορα.του λεω μα ειπατε πριν ...... μου λεει ναι αλλα τωρα δεν μποω νατο πιασω.παγωνουμε.μας λεει τα πραγματα δεν μπορω να πω οτι πανε καλα.θες μου λεει να κανεις εναν τρισδιαστατο υπερηχο ν το δουμε μηπως φταιει το μηχανημα.να κανω λεω.καθως φευγαμε πηγαμε και σε εναν αλλο γιατρο.με βλεπει και λεει βλεπω κυημα 6,5 εβομαδων.για αυτη την εβδομαδα ειναι ολα φυσιολογικα και χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω οτι εχει παλμο.βεβαια μου ειπε ο ανθρωπος οτι δεν ξερει τι υπηρχε πριν μια βδομαδα για να μου πει αν τα πραγματα πανε καλα η οχι.Το θεμα ειναι οτι και γω το βλεπα πεντακαθαρα και δν το ψαχνα οπως στον αλλο υπερηχο.επισης μου λεει οτι δεν βλεπει καπια αλιωση στα εμβριακα στοιχεια που να δηλωνουν κατι κακο.και γω πρεπει να περιμενω μια βδομαδα μεσα στην αγωνια.τι ειναι ολα αυτα;φταιει ο υπερηχος του γιατρου μου ή κατι δεν παει καλά;επισης πριν μια βδομαδα ημουνα 7 ε και 1 μ και σημερα στον αλλο γιατρο 6μιση.μηπως αρχισε να μικραινει.εσεις τι λετε;συγγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα κουραστηκα.

user_offline.gif

 

Γλυκιά μου είσαι εγκυούλα!!!!!!!!!! βρες έναν γιατρό της προκοπής εν ανάγκη πήγαινε σε κανένα δημόσιο νοσοκομείο να έχεις μια πιο αξιόπιστη απάντηση. Ολα καλά πάνε απλά ο κύκλος της περιόδος σου φταίει που έχεις υποστεί αυτη την αγώνία.

Link to comment
Share on other sites

έεεεεεμ πέστα βρε Σωτηρία... σε τρελαίνουν χωρίς να υπάρχει λόγος. κι εντάξει ο συγκεκριμένος απαράδεκτος.. αααα κοίτα η καρδούλα και μετά συγνώμη λάθος? ουστ!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

έεεεεεμ πέστα βρε Σωτηρία... σε τρελαίνουν χωρίς να υπάρχει λόγος. κι εντάξει ο συγκεκριμένος απαράδεκτος.. αααα κοίτα η καρδούλα και μετά συγνώμη λάθος? ουστ!

 

:P αυτό ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοπέλα μου το έχω ξαναπει μέσα σε αυτό το φορουμ..,.. και θα το πω ακόμη μια φορά... εγώ προσωπικά αυτά τα βλέπω σάκους βλέπω το να βλέπω τ άλλο από την 4 και 5 και 6 εβδομάδα δεν τα ξέρω από τον γιατρό μου.. ο δικός μου γιατρός ήταν ξεκάθαρος ανεβαίνει η χοριακή σημαίνει οτι όλα βαίνουν καλώς... να σε δω θα έρθεις από την 7η ... ακούς? 7η εβδομάδα και μετά γιατί νωρίτερα δεν θα δω τίποτα!!!!!!!!!!!!! χοριακή πότε έκανες τελευταία φορά? πού βρίσκεσαι? την εβδομάδα από πότε την μετράς? πότε ήταν η τελευταία σου περίοδος? τα στοιχεία που δίνει το μηχάνημα είναι σχετικά ...

 

αν παρω την τελευταια περιοδο ειμαι 15 εβδομαδων απλα αυτο δεν παιζει με τιποτα ομως.ο πρωτος υπερηχος μου ηταν πριν 4 εβδομαδες ακριβως που ειδαμε μονο παχυ ενδομητριο.και γω χωρις να ειμαι γιατρος δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μου ειπε να περιμενω και αρχισε απο τη πρωτη εβδομαδα καθε βδομαδα υπερηχο.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

τα στοιχεία που δίνει το μηχάνημα είναι σχετικά ...

 

TO MHXANHMA ΔΕ μετραει μονο του.με τον υπερηχο βλεπουμε την εξέλιξη της εγκυμοσυνης.απλα χρειαζεται καλο μηχανημα και γνωσεις του χρηστη. πριν την 7η εβδομαδα μην ερθεις δε θα δω τιποτα ειναι καπως περιεργο..

τοσες κοπελες εδω μεσα εχουν δει 5η εβδομαδα στοιχεια και 6η καρδια σε αυτες πως φανηκαν ?

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.Τις ίδιες βλακείες μου έλεγε και εμένα ο γιατρος μου και κάθε εβδομάδα είμουν στο ιατρείο του και κάθε 2 μέρες έκανα χορακή και δεν ακούω το παιδί και κατί δε πάει καλά και κατι τέτοια.Πάνω που νομίζαμε οτι θα μπώ για απόξεση και πηγα σε ενα κωλοδιαγνωστικό και μου έκανε λάθος χοριακές και αντί να ανεβαίνουν πέφτανε και τσουπ ακουσαμε καρδούλα.Το ακούσαμε σχεδόν 8 εβδομάδων καπου εκει ακούγετε πριν δεν ακούς κατι, πήρα και αλλες γνώμες γιατρών και μου είπαν το ίδιο συν οτι τελικά είμουν μια εβδομάδα και κάτι λιγότερο απ ότι με υπολόγιζε ο γιατρος.Μόνο να μας τρελένουν ξέρουν.Τώρα ειμαι 6 μηνών και όλα καλά.Κάνε υπομονή θα το ακούσεις και όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τα κοριτσια. Αλλαξε επειγοντως γιατρο. Κι εμενα ο γιατρος μου πριν τις 7 εβδομαδες δεν μου ειπε να παω και στις δυο εγκυμοσυνες. Του αρκουσαν οι τιμες των χοριακων. Ασε που αυτο με τον τρισδιαστατο που σου ειπε μου φαινεται λιγο βλακεια. Ο γιατρος μου εχει και το κανει δωρεαν αλλα σε πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη και μου εχει πει πως ιατρικα δεν προσφερει κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

αν παρω την τελευταια περιοδο ειμαι 15 εβδομαδων απλα αυτο δεν παιζει με τιποτα ομως.ο πρωτος υπερηχος μου ηταν πριν 4 εβδομαδες ακριβως που ειδαμε μονο παχυ ενδομητριο.και γω χωρις να ειμαι γιατρος δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μου ειπε να περιμενω και αρχισε απο τη πρωτη εβδομαδα καθε βδομαδα υπερηχο.

Οι χοριακές σου δε σου λένε πόσο εβδομάδων εισαι περιπου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kagly81 εγω θα σου πω κοριτσακι μου να βρεις ενα σωστο γιατρο με καλα μηχανιματα!Εμενα ο γιατρος μου με 8 μερες καθυστερυση εβλεπε το στρογγυλακι στις 6 εβδομαδες βλεπαμε εμβρυακι και την 7η βλεπαμε καρδιακο παλμο!Απο τη στιγμη που δεν εχεις στεθερο κυκλο και δεν ξερεις ποσο ακριβως εισαι μπορει να ειναι πολυ νωρις ακομα για να δεις καρδουλα!Χαλαρωσε γιατι με το ανχος μονο να χειροτερεψεις την κατασταση μπορεις!Εξαλλου οτι και να γινει ξερεις οτι εμεινες εγκυος!Ευχομαι ολα να πανε καλα και απλα να εχεις ενα πολυ πονηρο σπορακι που σου κανει κολπακια!

Φιλακια!:wink:

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για το χρονο σας.για να μην απανταω σε καθεμια προσωπικα ναι με το κυκλο μου ειναι απροσδιοριστο το ποσο εβδομαδων ειμαι για να βγει καπιο συμπερασμα ουσιαστικο.αυτο που με ανυσηχει ειναι πως γινεται στην αρχη του υπερηχου να φαινονται ολα τελεια και γω το ειδα να κουνιεται και μετα ουτε που το ξανα δα.στο δευτερο γιατρο η εικονα ηταν απο την αρχη η ιδια το εβλεπα καθαρα ουτε το χασα και το ψαχναμε με το να ανασηκωνω τη λεκανη μου.επισης πως γινεται ο ενας υπερηχος να με βγαζει 7 εβδομαδων και ο αλλος 6.αγνωστοευχομαι σε ολες με το καλο τα μωρακια σας οσες περιμενετε και οσες τα εχετε να ειναι παντα γερα και καλοτυχα.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου δεν έχει υπέρηχο στο ιατρείο του και έκανα όλους τους υπέρηχους έξω. Όταν τον ρώτησα γιατί δεν έχει μηχάνημα μου απάντησε 'Είμαι μαιευτήρας γυναικολόγος. Δεν έχω κάνει ειδίκευση στη διαγνωστική με υπέρηχους. Θα μπορούσα να έχω ένα μηχάνημα, αλλά δεν θέλω να κοροιδεύω τις γυναίκες που έρχονται και με εμπιστεύονται. Δεν θα ήμουν 100% καλός σε αυτό." Εκτίμησα την ειλικρίνειά του και πήγαινα σε μεγάλα διαγνωστικά για τις εξετάσεις. Σημειωτέον ο χειριστής του μηχανήματος ήταν πάντα γυναικολόγος και όχι απλώς ένας υπάλληλος που χειριζόταν τον υπέρηχο, γιατί αυτοί δεν έχουν τη γνώση για γυναικολογικούς, εξειδικευμένους υπέρηχους. Πού θέλω να καταλήξω; Μάλλον ο γιατρός σου δεν ξέρει τι λέει. πρώτον μπορεί να μην έχει καλό μηχάνημα. Δεύτερον, μάλλον δεν έχει τις εξειδικευμένες γνώσεις να κάνει έναν σωστό υπέρηχο. Δεν μπορεί τη μια στιγμή να βλέπει κάτι και μετά όχι. Τί είναι το έμβρυο, μαγική εικόνα; Και ενώ ξέρει την αγωνία σου, πώς μπορεί να λεει κάτι αν δεν είναι σίγουρος. Γιατί να σε αγχώνει έτσι; Πάρε και δεύτερη και τρίτη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

ο υπερηχος αν εχεις δει δεν βγαζει την μετηση μονος του. Ο γιατρος κανει καποιες μετρησεις. Αν τωρα ο αλλος ειναι ασχετος-κατα πως φαινεται- μπορει την πρωτη φορα να μην εκανε με ακριβεια την μετρηση και γι αυτο υπαρχει αυτη η αποκλιση. Μην αγχωνεσαι. Ολα καλα θα πανε!!!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για το χρονο σας.για να μην απανταω σε καθεμια προσωπικα ναι με το κυκλο μου ειναι απροσδιοριστο το ποσο εβδομαδων ειμαι για να βγει καπιο συμπερασμα ουσιαστικο.αυτο που με ανυσηχει ειναι πως γινεται στην αρχη του υπερηχου να φαινονται ολα τελεια και γω το ειδα να κουνιεται και μετα ουτε που το ξανα δα.στο δευτερο γιατρο η εικονα ηταν απο την αρχη η ιδια το εβλεπα καθαρα ουτε το χασα και το ψαχναμε με το να ανασηκωνω τη λεκανη μου.επισης πως γινεται ο ενας υπερηχος να με βγαζει 7 εβδομαδων και ο αλλος 6.αγνωστοευχομαι σε ολες με το καλο τα μωρακια σας οσες περιμενετε και οσες τα εχετε να ειναι παντα γερα και καλοτυχα.

 

Ο υπέρηχος υπολογίζει την εβδομάδα μετρώντας το κύημα. Αν έχεις δυο διαφορετικές τιμές στη μέτρηση θα έχεις και διαφορετικές εβδομάδες. Καποιος από τους δύο δεν έχει μετρήσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

TO MHXANHMA ΔΕ μετραει μονο του.με τον υπερηχο βλεπουμε την εξέλιξη της εγκυμοσυνης.απλα χρειαζεται καλο μηχανημα και γνωσεις του χρηστη. πριν την 7η εβδομαδα μην ερθεις δε θα δω τιποτα ειναι καπως περιεργο..

τοσες κοπελες εδω μεσα εχουν δει 5η εβδομαδα στοιχεια και 6η καρδια σε αυτες πως φανηκαν ?

 

δεν έχεις άδικο.. 5η εβδομάδα ειναι δυνατόν να δεις σάκο και 6η καρδιά. αλλά κατ εμέ εξαρτάται από το πότε έγινε η εμφύτευση .. π.χ. εγώ και η συμπεθέρα μου μείναμε έγγυες τον ίδιο μήνα και μία μέρα διαφορά στην περίοδό μας... το δικό της όμως έμβρυο ήταν μεγαλύτερο σε ηλικία από το δικό μου γιατί προφανώς η εμφύτευση έγινε νωρίτερα σε εκείνη.. ίσως εκείνη να΄είχε ωορηξία νωρίτερα από εμένα αυτά διαφέρουν από γυναίκα σε γυναίκα και καμμιά φορά από μήνα σε μήνα στην ίδια γυναίκα. Επίσης την πρώτη φορά που είδα θετικό τεστ και χοριακή μέχρι να πάω στον γιατρό 7η εβδομάδα δεν υπήρχε τίποτα. η εγκυμοσύνη ναυάγησε. μου είχε πει τότε με παράδειγμα οτι πόσες γυναίκες στο παρελθόν που δεν υπήρχαν υπερηχογραφήματα έχαναν παιδιά νομίζοντας οτι απλώς κουράστηκαν αυτόν τον μήνα και καθυστέρησε η περίοδός τους..... με αυτό θέλω να πώ οτι είναι ψυχοφθόρο να είσαι καθε δυο μέρες στον γιατρό με μία κατάσταση.. ααα βλέπω κάτι που μπορεί να είναι... ή δεν ξέρω σε τί κατάσταση ΄βρίσκεται ή το ένα ή το άλλο. μία κι έξω ρε παιδί μου να ξέρεις ή έτσι ή γιουβέτσι η κατάσταση.... προσωπικά πιστεύω οτι η κοπέλα είναι μια χαρά έγγυος και θα μπει να μας το ανακοινώσει την επόμενη εβδομάδα μές την τρελή χαρά ..... αυτά είχα να πω.... :lol::lol: πολυλογού είμαι :lol::lol:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου δεν έχει υπέρηχο στο ιατρείο του και έκανα όλους τους υπέρηχους έξω. Όταν τον ρώτησα γιατί δεν έχει μηχάνημα μου απάντησε 'Είμαι μαιευτήρας γυναικολόγος. Δεν έχω κάνει ειδίκευση στη διαγνωστική με υπέρηχους. Θα μπορούσα να έχω ένα μηχάνημα, αλλά δεν θέλω να κοροιδεύω τις γυναίκες που έρχονται και με εμπιστεύονται. Δεν θα ήμουν 100% καλός σε αυτό." Εκτίμησα την ειλικρίνειά του και πήγαινα σε μεγάλα διαγνωστικά για τις εξετάσεις. Σημειωτέον ο χειριστής του μηχανήματος ήταν πάντα γυναικολόγος και όχι απλώς ένας υπάλληλος που χειριζόταν τον υπέρηχο, γιατί αυτοί δεν έχουν τη γνώση για γυναικολογικούς, εξειδικευμένους υπέρηχους. Πού θέλω να καταλήξω; Μάλλον ο γιατρός σου δεν ξέρει τι λέει. πρώτον μπορεί να μην έχει καλό μηχάνημα. Δεύτερον, μάλλον δεν έχει τις εξειδικευμένες γνώσεις να κάνει έναν σωστό υπέρηχο. Δεν μπορεί τη μια στιγμή να βλέπει κάτι και μετά όχι. Τί είναι το έμβρυο, μαγική εικόνα; Και ενώ ξέρει την αγωνία σου, πώς μπορεί να λεει κάτι αν δεν είναι σίγουρος. Γιατί να σε αγχώνει έτσι; Πάρε και δεύτερη και τρίτη γνώμη.

δεν πολυ καταλαβα την απαντηση του γιατρου σου.ολοι οι γυναικολογοι ειδικευονται και στους υπερηχους μητρας και οποιασδηποτε γυναικολογικης εξετασης.δηλαδη εσυ πληρωνεις και τον γυναικολογο σου και τα διαγνωστικα?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για το χρονο σας.για να μην απανταω σε καθεμια προσωπικα ναι με το κυκλο μου ειναι απροσδιοριστο το ποσο εβδομαδων ειμαι για να βγει καπιο συμπερασμα ουσιαστικο.αυτο που με ανυσηχει ειναι πως γινεται στην αρχη του υπερηχου να φαινονται ολα τελεια και γω το ειδα να κουνιεται και μετα ουτε που το ξανα δα.στο δευτερο γιατρο η εικονα ηταν απο την αρχη η ιδια το εβλεπα καθαρα ουτε το χασα και το ψαχναμε με το να ανασηκωνω τη λεκανη μου.επισης πως γινεται ο ενας υπερηχος να με βγαζει 7 εβδομαδων και ο αλλος 6.αγνωστοευχομαι σε ολες με το καλο τα μωρακια σας οσες περιμενετε και οσες τα εχετε να ειναι παντα γερα και καλοτυχα.

 

καρδούλα μου? μπορείς να διαθέσεις 20 ευρουλάκια να κάνεις μια χοριακούλα να μην αγχώνεσαι? δες που είναι η χοριακή σου...

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για το χρονο σας.για να μην απανταω σε καθεμια προσωπικα ναι με το κυκλο μου ειναι απροσδιοριστο το ποσο εβδομαδων ειμαι για να βγει καπιο συμπερασμα ουσιαστικο.αυτο που με ανυσηχει ειναι πως γινεται στην αρχη του υπερηχου να φαινονται ολα τελεια και γω το ειδα να κουνιεται και μετα ουτε που το ξανα δα.στο δευτερο γιατρο η εικονα ηταν απο την αρχη η ιδια το εβλεπα καθαρα ουτε το χασα και το ψαχναμε με το να ανασηκωνω τη λεκανη μου.επισης πως γινεται ο ενας υπερηχος να με βγαζει 7 εβδομαδων και ο αλλος 6.αγνωστοευχομαι σε ολες με το καλο τα μωρακια σας οσες περιμενετε και οσες τα εχετε να ειναι παντα γερα και καλοτυχα.

 

Κοριτσακι μου καταλαβαινω ακριβως την αγωνια σου γιατι εγω εχασα 3 σπορακια!Καθε φορα διαφορετικη απο την αλλη αλλα η αγωνια ιδια και χειροτερη!Προσπαθησε να ηρεμησεις και πες οτι ειναι να γινει ας γινει!Εχω δει πολλες περιπτωσεις που ξεκινησαν οχι με τις καλυτερες συνθηκες και ομως ολα μετα εξελιχθηκαν τελεια!Χοριακες που ανεβαιναν με το ζορι και ομως μετα περναν φορα και ολα σουπερ!Απλα χαλαρωσε και οτι γινει θα ειναι μονο για καλο!Ξερω ειναι δυσκολο αλλα το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις.....

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν πολυ καταλαβα την απαντηση του γιατρου σου.ολοι οι γυναικολογοι ειδικευονται και στους υπερηχους μητρας και οποιασδηποτε γυναικολογικης εξετασης.δηλαδη εσυ πληρωνεις και τον γυναικολογο σου και τα διαγνωστικα?

 

αν και είμαστε off totic άλλο ένας απλός υπέρηχος και άλλο ένας υπέρηχος β επιπέδου. Σου παραθετω ένα απόσπασμα από τα΄Νέα

 

ΕΜΒΡΥΟΜΗΤΡΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ

 

Σκοπός της εκπαίδευσης στην Εμβρυομητρική Ιατρική είναι η βελτίωση της μητρικής και περιγεννητικής νοσηρότητας και θνησιμότητας σε κυήσεις υψηλού κινδύνου. Ο ειδικός στην Εμβρυομητρική ιατρική είναι ένας ειδικευμένος Μαιευτήρας – Γυναικολόγος που έχει αποκτήσει θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις στους ακόλουθους τομείς: Παθολογία κύησης, Προγεννητικό έλεγχο, Νεογνολογία, Γενετική, Περιγεννητική Παθολογοανατομία.

Στην Ευρώπη η εκπαίδευση στην Εμβρυομητρική Ιατρική λαμβάνει χώρα σε πιστοποιημένα, εξειδικευμένα τριτοβάθμια κέντρα αναφοράς που πληρούν συγκεκριμένες προϋποθέσεις όσον αφορά τα τμήματα και τον αριθμό των περιστατικών που χειρίζονται σε ετήσια βάση. Τα κέντρα αυτά έχουν άμεση συνεργασία με όλες τις συναφείς ειδικότητες της ιατρικής, που έχουν σχέση με την παθολογία της κύησης και την περιγεννητική νοσηρότητα, και διαθέτουν οργανωμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης και έρευνας. Η πρακτική άσκηση στην Εμβρυομητρική Ιατρική έχει διάρκεια 3 έτη και περιλαμβάνει την εξειδίκευση σε όλους τους ανωτέρω τομείς με ιδιαίτερη έμφαση στους μαιευτικούς υπερήχους, τις επεμβάσεις προγεννητικής διάγνωσης και ενδομήτριας θεραπείας, την παθολογία της κύησης και του τοκετού.

Στον Ελλαδικό χώρο αναγνωρισμένο-πιστοποιημένο κέντρο από την Ευρωπαϊκή Ένωση Μαιευτήρων – Γυναικολόγων (EBCOG) στην Εμβρυομητρική Ιατρική αποτελεί το Μαιευτήριο «Αλεξάνδρα», το οποίο χορηγεί την εξειδίκευση στην υποειδικότητα σύμφωνα με τις κατευθυντήριες γραμμές της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

 

Το θέμα είναι λοιπόν αν όλοι οι γυναικολόγοι που έχουν έναν υπέρηχο στο γραφείο τους έχουν εξειδικευτεί ή όχι στο προγεννητικό έλεγχο. Αν όντως έχουν τη γνώση να κάνουν σωστά ένα σοβαρό υπέρηχο όπως η αυχενική ή η β επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα σε συμβουλευα να χαλαρωσεις, να κανεις χοριακες ανα δυο μερες και να βρεις γρηγορα εναν αξιοπιστο γιατρο γιατι μπορει να χρειαζεται καμια προγεστερονη (utrogestan) στην αρχη για να ενισχυθει η εγκυμοσυνη.

 

οσο δεν υπαρχει αιμα, εισαι σε καλο δρομο

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο για το off topic.

ζηταω συγνωμη απο την kagly.ευχομαι να πανε ολα τελεια και να εχει ςμια καλη εγκυμοσυνη.

δεν απαντησες σε μενα γλυκια μου πριν οποτε μη ζητας συγγωμη, αν και δεν βρισκω το λογο να λεμε συγγνωμη τη γνωμη μας λεμε συμφωνα με τις εμπειριες μας.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα σε συμβουλευα να χαλαρωσεις, να κανεις χοριακες ανα δυο μερες και να βρεις γρηγορα εναν αξιοπιστο γιατρο γιατι μπορει να χρειαζεται καμια προγεστερονη (utrogestan) στην αρχη για να ενισχυθει η εγκυμοσυνη.

 

οσο δεν υπαρχει αιμα, εισαι σε καλο δρομο

 

παιρνω utrogestan apo την στιγμη που εμαθα για την εγκυμοσυνη, το οσο δεν υπαρχει αιμα δεν με καθυσυχαζει τοσο γιατι εχω ακουσει περιπτωσεις αποβολης χωρις να εμφανιζετε το αιμα αμεσως.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με αυτό που είπαν αρκετές κοπέλες πιο πάνω. Κάνε χοριακή. Είναι ο μόνος τρόπος για να ηρεμήσεις και να αποβάλλεις τις σκέψεις που σε κατακλύζουν αυτή τη στιγμη. Και σίγουρα δεν μπορείς να μείνεις με το άγχος για 1 ακόμη εβδομάδα. Αυφού έχεις προηγούμενες τιμές μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις τη σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...