Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΘΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΝΝΑ!!!!!!!


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια..τα νευρα μου ειναι σπασμενα!!!!!1,5 μηνα πριν τη γεννα με πονεσε που με ειχε γραμμενη.5 χρονων η κορη μου η πρωτη και μεχρι 3 χρονων δεν το ηξερε το παιδι γιατι δεν του δωσαμε το ονομα της.μετα αρχισε να του λεει καλημερα....και τιποτα αλλο μην φανταστητε πολλα παρε δωσε..καπου ακουσα οτι ελπιζει να βγαλω το αγορακι μου που ερχετε με το ονομα της,και γι αυτο με γυροφερνει...5 χρονια μεγαλωνω με την μανα μου το παιδι και εχει σκιστει η γυναικα να με βοηθησει για να πηγαινω για δουλεια και αυτη ποτε δεν βοηθησε και εχει και την απαιτηση να την τιμησω βγαζοντας το ονομα της.καθε μερα μου λεει δωστην μου να την παρω σπιτι να ξεκουραστεις που εχεις βαρυνει και οσο για την γεννα να την κρατησω εγω 5 μερες που θα σαι στο μαιευτηριο.γκρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!τα νευρα μου!!!!!!της ειπα οτι ολα ειναι κανονισμενα και δεν την χρειαζομαι καθολου.και καθετε και με βριζει στις φιλες της οτι ειμαι αχαριστη και τη διωχνω.εχω τρομερο φοβο και αγχος για τη γεννα που πλησιαζει και εχω και αυτη την υαινα να με νευριαζει........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ANTE γραψτην εκει που ξερεις διοτι δεν εισαι σε κατασταση να μαλωνεις μαζι της και δειξε απεραντη αδιαφορια διοτι οσο σε βλεπει ξαναμμενη να συγχιζεσαι τοσο το απολαμβανει.

απλα νετα σκετα..ολα τα εχω κανονισει και μιας και δεν γνωριζετε τις συνηθειες του παιδιου ΜΟΥ (παντα στον πληθυντικο και αποστασεις ασφαλειας)θα ηταν καλυτερα να παει στην μητερα μου ...εκει νιωθει το παιδι σιγουρια!!!!!!!!!!!!!

αει σιχτηρ εγω ηρεμησα απο αυτα πια.

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι κορίτσι μου. Και όσο αυτή επιμένει άλλο τόσο κι εσύ παίξτο αδιάφορη. Τόνιζέ της πως δεν την χρειάζεσαι με τον τρόπο σου και πραγματικά βγάλε από το μυαλό σου όλες τις σκέψεις που σε αποσπούν από τα παιδιά σου. Με τον καιρό θα καταλάβει...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το παν είναι να μην συγχήζεσαι. Απο εκεί και πέρα αν και όταν θελήσεις με μια πιο ψυχραιμη ματια μπορείς και να δεχθείς την όποια βοήθεια σου δίνει. Νομίζω ότι ότι παίρνουμε καλό είναι. Αυτό δεν σε δεσμέυει να βγάλεις το όνομα της ούτε να της κανεις κανένα χατήρι. Απλά καλό θα ήταν και να δεχτείς ακι να επωφεληθείς εσύ την βοήθεια και να μην έχει να λέει ότι εσυ δεν την καταδέχεσαι και να μην βρίσκει αφορμές να σε σχολιάζει και να σε συγχύζει και να της δώσεις και μια ευκαιρία να επανορθώσει γιατί ίσως να υπάρχει και μια πιθανότητα αυτή την φορά να θέλει να φερθεί λίγο διαφορετικά και μα το έχει μετανιώσει. Επισης αν της δωσεις την ευκαιρία μεθάυριο αν και παλι αποδειχθεί σκάρτη και ότι κοιτάζει μόνο το συμφέρον της θα έχεις και αποδείξεις να ξεκόψεις και τελειώς και δεν θα μπορεί κανείς να σου πει ότι δεν προσπαθησες εσύ απο την μεριά σου. Σκέψου το και αν δεν το αντέχεις τώρα με την εγκυμοσύνη δες το μετά που με δυό παιδία πάντα μια επιπλέον βοήθεια είναι χρήσιμη

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο κοριτσια δεν πρεπει να συγχυζομαι στην κατασταση μου αλλα δεν μπορω να το αποφυγω.βλεπω ποση τσιπα της λειπει και τα περνω!!το κυριοτερο ειναι οτι με τον αντρα μου δεν εχει καθολου σχεσεις γιατι την εχει κανει περα επειδη του ελεγε τι να κανει παντα και ο αντρας μου δεν τα σηκωνει αυτα και την εχει στειλει εδω και πολλα χρονια.απο μενα τι θελει δεν καταλαβαινω?και φυσικα ολες οι σποντες οι συζητησεις και οτι κανει και λεει πισω απο την πλατη του.του τα λεω ολα και μου λεει( τι να κανω?μονο καλημερα λεμε να την κοψω και αυτη?)και δικιο εχει και αυτος.το ζητημα να ειναι μετανιωμενη και να θελει να επανορθωσει δεν παιζει καθολου.εχει πολυ κακια μεσα της σαν ανθρωπος.το θεμα ειναι οτι δεν θελω να την συναναστρεφονται καθολου τα παιδια μου γιατι δεν μπορει να τα μαθει τιποτα καλο τετοια που ειναι.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειληκρινα δεν φανταζεσε ποσο σε καταλαβαινω...και εγω περναω μεγαλο δραμα κ ειμαι με τη κοιλια στο στομα!πολυ κακια κ ζηλια.....υπομονη και λιγα λογια για να εισαι εσυ ενταξει!! υπομονη...τι αλλο να πω ...σε καταλαβαινω γιατι εχω σκασει απ το θεμα πεθερα!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την trellameni αν και θέλει δύναμη ψυχής και ψυχραιμία να τη δεις ως χέρι βοηθείας. Κι εμενα η δικια μου με εκνευρίζει τόσο που δεν έχω καμία όρεξη να την "εκμεταλλευτώ" κι ας θέλει η ίδια! Δεν το κάνω για να την πικάρω, απλά τη θεωρώ πάαααρα πολύ χαζή και οπισθοδρομική που δε γουστάρω να έχει λόγο στην ανατροφή των παιδιών μου. Κακά τα ψεματα, όταν τους δίνεις το δικαίωμα-χαρά να τα κρατήσουν, νιώθουν σιγά σιγά ότι μπορούν να έχουν λόγο και στο μεγάλωμά τους. Και έχουν βασικά, κι από το λίγο που θα στο κρατήσει μπορεί να το επηρεάσει.

Link to comment
Share on other sites

πες της οτι εχετε αποφασισει ηδη για το ονομα του μωρου και δεν εχει καμοια σχεση με το ονομα της να δεις για ποτε θα Ξαναεξαφανιστει!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!καλα μαριρενα πεθανα στα γελια μ αυτο που ειπες δεν το ειχα σκεφτει.αν μπορεσει να ερθει η κουβεντα θα της την ριξω την μολωτοφ και δεν θα της πω και το ονομα,που το εχουμε ηδη αποφασισει,να αναρωτιεται και να σκαει 1 χρονο μεχρι τη βαφτιση.ειναι ομως η ατιμη τοσο πονηρω που δεν θα την κανει.θα κολησει σαν στριδι για να μην διχτει και για να μας αλαξει τη γνωμη θα το παιζει καλη.το θεμα κατα ποσο επιρεαζει ασχημα το παιδι ισχυει κανει οτι δεν θελω για να εχω προβλημα με το παιδι.δεν της δινω ΠΟΤΕ κοκα κολα αυτη θα της δωσει πισω απο την πλατη μου για να μου γκρινιαζει εμενα το παιδι.δεν της δινω ΠΟΤΕ σοκολατα πριν φαει ολο της το φαι,αυτη θα της δωσει...και παει λεγοντας.συν τις σποντες η μαμα δε σε φερνει στη γιαγια που σ αγαπαει.ο μπαμπας ειναι κακος και φωνακλας και πρεπει να τον φοβασε...μου τα λεει το παιδι δυο τρεις φορες που της το εχω δωσει για τα ματια...ελεος!!!5 χρονων παιδακι να το δηλητηριαζει...

Link to comment
Share on other sites

α είναι πολύ κυράτσα η γυναίκα! Μένετε κοντά; Δεν μπορείτε γενικώς να την αποφεύγετε με διάφορες δικαιολογίες του τύπου είμαστε μακριά και έχουμε δουλειές; Καμιά φορά μακαρίζω την τύχη μου που είμαι μακριά από τα πεθερικά μου (σε άλλη χώρα) αλλά δυστυχώς είμαι και από τους γονείς μου... Δεν το θεωρώ απίθανο να έκανε και η δικιά μου τέτοιες κατινιές, αν και γενικά δεν είναι πονηρή, είναι απλά μπούφος και μεγάλη σε ηλικία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για δοκίμασε να την ξεμπροστιάσεις μπροστά σε κόσμο για αυτά που λέει στο παιδί (με "ευγενικό" τάχα τρόπο και δηθεν παράπονο) να δεις για πότε θα τα κόψει όλα.

Εμένα μάθαινε στο παιδί (όποτε το έβλεπε μια φορά το μήνα ή το διμηνο) ενα τραγουδάκι για μια χοντρή που μπαίνει σε ένα τραμ και το σπάει (γνωστό τραγουδάκι από τα ζουζούνια). Κι εγώ κι η μάνα μου, που το μεγαλώνει, είμαστε κομματάκι "αφρατούλες" βλέπεις, ενώ αυτή φιγουρίνι. Μεχρι που της είπα ορθά κοφτά, μπροστά σε κόσμο, μια φορά που βρήκα την ευκαιρία, να μη το ξανακάνει , γιατί δε θέλω το παιδί μου να γίνει ρατσιστής με τους χοντρούς, όπως ο γιος της. Εξάλλου τόσο η μάνα του παιδιού,(δηλ εγώ) όσο και η γιαγιά που το μεγαλώνει είμαστε χοντρές και οτι αυτό δεν είναι καθόλου ευγενικό και θα πλήγωνε και τις δύο μας.

Να δεις πόσα χρώματα άλλαξε. Κι από τότε βέβαια κομμένο το τραγουδάκι.

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως μενουμε κοντα.δεν μπορω να την αποφυγω και το χειροτερο ειναι οτι ερχετε σπιτι μου απροσκλητη και οτι ωρα της καπνισει γιατι λεει ειναι το σπιτι του παιδιου της και αν ειναι δυνατον να τηλεφωνει πριν ερθει!!!ενω η μανα μου που εχει και κλειδια του σπιτιου χωρις να της εχω πει κουβεντα αν δεν της πω ελα ουτε απ εξω δεν περναει!πως εχουν τετοιο θρασος και περνουν τετοια δικαιωματα?μα ολες οι πεθερες να εχουν το ιδιο DNA?σε σας κοπελα μου μαλλον δεν εβρισκε αλλο μειονεκτημα να τονισει (κατα αυτην παντα μειονεκτημα)και γι αυτο ασχολητε με τα κιλα σου και της μητερας σου.η δικια μου ειναι τοσο σκατοπονηρη και κακια που τα κανει ολα πισω απο την πλατη ολων και αν πω κατι μπροστα σε κοσμο λεει οτι δεν εγινε ποτε και οτι το παιδι ειναι μικρο και τα φανταζετε!!!μονο μαζι της εχει τοση φαντασια!!!λες και δεν ξερω το παιδι μου.το κακο ειναι οτι ειναι νεα και εχουμε πολλα ψωμια ακομα...του χρονου στη βαφτιση θα γλυτωσω μου φαινετε μεχρι να της καπνισει κατι αλλο...:evil:

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως μενουμε κοντα.δεν μπορω να την αποφυγω και το χειροτερο ειναι οτι ερχετε σπιτι μου απροσκλητη και οτι ωρα της καπνισει γιατι λεει ειναι το σπιτι του παιδιου της και αν ειναι δυνατον να τηλεφωνει πριν ερθει!!!ενω η μανα μου που εχει και κλειδια του σπιτιου χωρις να της εχω πει κουβεντα αν δεν της πω ελα ουτε απ εξω δεν περναει!πως εχουν τετοιο θρασος και περνουν τετοια δικαιωματα?μα ολες οι πεθερες να εχουν το ιδιο DNA?σε σας κοπελα μου μαλλον δεν εβρισκε αλλο μειονεκτημα να τονισει (κατα αυτην παντα μειονεκτημα)και γι αυτο ασχολητε με τα κιλα σου και της μητερας σου.η δικια μου ειναι τοσο σκατοπονηρη και κακια που τα κανει ολα πισω απο την πλατη ολων και αν πω κατι μπροστα σε κοσμο λεει οτι δεν εγινε ποτε και οτι το παιδι ειναι μικρο και τα φανταζετε!!!μονο μαζι της εχει τοση φαντασια!!!λες και δεν ξερω το παιδι μου.το κακο ειναι οτι ειναι νεα και εχουμε πολλα ψωμια ακομα...του χρονου στη βαφτιση θα γλυτωσω μου φαινετε μεχρι να της καπνισει κατι αλλο...:evil:

Μην ασχολείσαι άλλο. Πες στον άντρα σου να της ξεκαθαρίσει ορθά κοφτά ότι δεν μπορεί να έρχεται όποτε θέλει ( ή με ωραίο τρόπο, μην ερχεστε χωρίς να το ξέρουμε γιατί μπορεί να λείπουμε, μπορεί να έχουμε κόσμο, να κοιμόμαστε, να κοιμάται το παιδί κλπ). Αν δεν καταλάβει την άλλη φορά που θα έρθει απρόσκλητη ανοιξέ της την πόρτα θεόγυμνη και πες της δεν σε περιμέναμε και είμαι απροετοίμαστη. Δεν μπορέι θα το καταλάβει. Όσο για όλα τα υπόλοιπα σχόλια σου και συναισθήματα σου για την πεθερά σου, κοιτα να τα αποβάλεις για το καλό των νευρων σου, του παιδιού σου, και κυρίως του μωρού. Μην επιβαρύνεις το καρμα σου με κακίες γιατί εσύ δηήτηριάζεις τον εαυτό σου με ασχημα συναισθήματα και σκέψεις και σε εσένα έχουν άσχημη επίπτοση. Οσοι μας ενοχλούν, ιδιαίτερα στην εγκυμοσύνη τους αποφεύγουμε και του γραφουμε. Είναι πολύ ευκολο αρκεί να το δεις σαν παιχνίδι. Και συνέχεια να έρχεται θα της λες τωρα είμαι κουρασμένη, παω να κοιμηθώ, τα λέμε μια άλλη φορά κλπ. Αφού λες ότι και ο γιος της μονο καλημέρα της λεει δεν θα έχεις πρόβλημα, θα έχεις και από εκεί βοήθεια.

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο ολες πρεπει να τη γραψω και ας προσβληθει.ευτυχως δεν την αντεχει ουτε ο ιδιος της ο γιος και την εχει στειλει,σ αυτο ειμαι τυχερη.το κολπο με το ονομα δεν επιασε της το πα το πρωι οτι εχουμε αποφασισει ονομα ασχετο με την οικογενεια και δεν ιδρωσε εκτος αν το καταπιε εκεινη την ωρα.θα δειξουν οι επομενες μερες...:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως σε καταλαβαίνω παρ' όλο που η δικιά μου δεν είναι τόσο πονηρή όπως η δικιά σου με βάση αυτά που περιγράφεις. Η trellameni τα λέει πολύ καλά, μακάρι να είχα την ανωτερότητα να τους γράφω γενικώς όλους όσους μου τη σπάνε! Τα πεθερικά μου ανήκουν στην κατηγορία των σπαστικών πάντως και τα τριβελίζω κι εγώ συχνά στο μυαλό μου και συγχύζομαι...

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως μενουμε κοντα.δεν μπορω να την αποφυγω και το χειροτερο ειναι οτι ερχετε σπιτι μου απροσκλητη και οτι ωρα της καπνισει γιατι λεει ειναι το σπιτι του παιδιου της και αν ειναι δυνατον να τηλεφωνει πριν ερθει!!!ενω η μανα μου που εχει και κλειδια του σπιτιου χωρις να της εχω πει κουβεντα αν δεν της πω ελα ουτε απ εξω δεν περναει!πως εχουν τετοιο θρασος και περνουν τετοια δικαιωματα?μα ολες οι πεθερες να εχουν το ιδιο DNA?σε σας κοπελα μου μαλλον δεν εβρισκε αλλο μειονεκτημα να τονισει (κατα αυτην παντα μειονεκτημα)και γι αυτο ασχολητε με τα κιλα σου και της μητερας σου.η δικια μου ειναι τοσο σκατοπονηρη και κακια που τα κανει ολα πισω απο την πλατη ολων και αν πω κατι μπροστα σε κοσμο λεει οτι δεν εγινε ποτε και οτι το παιδι ειναι μικρο και τα φανταζετε!!!μονο μαζι της εχει τοση φαντασια!!!λες και δεν ξερω το παιδι μου.το κακο ειναι οτι ειναι νεα και εχουμε πολλα ψωμια ακομα...του χρονου στη βαφτιση θα γλυτωσω μου φαινετε μεχρι να της καπνισει κατι αλλο...:evil:

η δικια μου ειδικα τους πρωτους μηνες μετα τη γεννηση της κορης μου μπαινοβγαινε στο σπιτι οτι ωρα της καπνιζε, και μαλιστα χωρις να χτυπησει ανοιγε την πορτα και μπουκαρε μεσα, για να δει το παιδι.

καλη η βοηθεια αλλα απο ενα σημειο κ μετα καταντουσε πιεστικη, δυσκολευομουν να θηλασω το παιδι ή ηθελα να μεινω μονη με τον αντρα μου τις λιγες ωρες που κοιμοταν η μικρη και τσουπ μεσα. κι ο αντρας μου της ητουσε ευγενικα να χτυπαει πρωτα αλλα αυτη το βιολι της αναγκαστηκε να της βαλει της φωνες για να καταλαβει κ να ειναι λιγο πιο διακριτικη.

Link to comment
Share on other sites

α είναι πολύ κυράτσα η γυναίκα! Μένετε κοντά; Δεν μπορείτε γενικώς να την αποφεύγετε με διάφορες δικαιολογίες του τύπου είμαστε μακριά και έχουμε δουλειές; Καμιά φορά μακαρίζω την τύχη μου που είμαι μακριά από τα πεθερικά μου (σε άλλη χώρα) αλλά δυστυχώς είμαι και από τους γονείς μου... Δεν το θεωρώ απίθανο να έκανε και η δικιά μου τέτοιες κατινιές, αν και γενικά δεν είναι πονηρή, είναι απλά μπούφος και μεγάλη σε ηλικία!

 

ολες σχεδον ετσι κανουν, με τον ενα ή αλλο τροπο ανακατευονται. εμενα λεον μου τη λεει συνεχεια επειδη ειμαι πολυ αδυνατη ενω αυτη ειναι υπερβολικα παχυσαρκη, σε σημειο να εχει κ προβληματα υγειας, αλλα το χειροτερο ειναι οτι θεωρει κ το παιδι αδυνατο κ θελει να το παχυνει.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ευτυχως δεν μπουκαρει γιατι δεν εχει κλειδι και η πορτα δεν ειναι ανοιχτη.ευτυχως δεν ερχετε οταν ειμαι με τον αντρα μου γιατι δεν μειλανε,αλλα ωρες που ξερει οτι ειμαι μονη τσουπ....μπαστακας για να πει τις σποντες της και να μην υπαρχουν μαρτυρες για να μπορει να τα αρνηθει αμα τα πω.ευτυχως ο αντρας μου με πιστευει γιατι μας ξερει καλα και τη μια και την αλλη.ο υπολιπος κοσμος ομως ειναι θεμα ειδικα οι σουπιες οι φιλες της,που με βλεπουν και με κοιτανε σαν αυτη.μειλαμε για πολυ φιδι η γυναικα......

Link to comment
Share on other sites

εμενα ευτυχως δεν μπουκαρει γιατι δεν εχει κλειδι και η πορτα δεν ειναι ανοιχτη.ευτυχως δεν ερχετε οταν ειμαι με τον αντρα μου γιατι δεν μειλανε,αλλα ωρες που ξερει οτι ειμαι μονη τσουπ....μπαστακας για να πει τις σποντες της και να μην υπαρχουν μαρτυρες για να μπορει να τα αρνηθει αμα τα πω.ευτυχως ο αντρας μου με πιστευει γιατι μας ξερει καλα και τη μια και την αλλη.ο υπολιπος κοσμος ομως ειναι θεμα ειδικα οι σουπιες οι φιλες της,που με βλεπουν και με κοιτανε σαν αυτη.μειλαμε για πολυ φιδι η γυναικα......

εμενα εχει κλειδι, κι εγω δεν εχω κανενα δικαιωμα να της το ζητησω μιας και αυτη βοηθησε αρκετα τον αντρα μου για να φτιαξει το σπιτι. και η δικια μου με τον αντρα μου δεν πολυμιλαει, αλλα μενει ακριβως απο κατω και μολις ακουγε το παιδι να κλαιει -ή νομιζε οτι το ακουγε- ετρεχε κατευθειαν πανω. και να φανταστεις η κορη μο δε εκλαιγε πανω απο ενα λεπτο, μολις της διναμε το μπιμπερο σταματουσε.

γενικα μου ειχε σπασει τα νευρα οταν γεννησα με τα διαφορα εθιμα που εχουν μεχρι τις 40 μερες, ασε που κουβαλουσε φλες και συγγενεις της απο το χωριο να δουνε το μωρο λες και ηταν αξιοθεατο (για την ακριβεια αυτες ερχονταν για να δουνε ποσο νοικοκυρα ειμαι κι αν στις 9 το πρωι λιγες μερες μετα τη γεννα εχω συμαζεμενο το σπιτι).

κι οαντρας μου ελειπε ολη μερα στη δουλεια κ μετα μου λεγε κι οτι υπερβαλλω. και τωρα που λησιαζει ο καιρος περισσοτερο με αγχωνει μην αρχισει τα ιδια παρα ο τοκετος. αν τα ξαακανει κι ο αντρας μου συνεχισει να μενει αμετοχος πραγματικα δν ξερω τι να κανω.

ειμαι της γωμης οτι βρισκουν και τα κανουν, αμα οι αντρες μας τους ξεκοβαν καποια πραγματα δε θα ανακατευονταν.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ίδια περίπτωση με τις περισσότερες απο σας τελικά είναι και η δικιά μου πεθερά αλλά λίγο πιο ευρηματική!!!! έκανε τα απιστευτα ώστε να εμπδίσει το γάμο μας μέχρι που κάνονησε χειρουργείο ¨μαιμού¨ μια μέρα πριν το γάμο !και πολλα πολλα άλλα... Ήμουν πάντα ειλικρινής απέναντι της και έλεγα την πραγματική μου άποψη γιαυτήν με τον ανάλογο σεβασμό βέβαια και αυτό είναι η αιτία που δεν με ήθελε και με πολέμησε με πολύ δολοπλοκία αλλά και η αιτία που κάποιες φορές νοιώθω πως με εκτιμάνε στην οικογένεια του. Να είστε ειλικρινής και ποτέ δεν θα νοιώσετε άσχημα... εμένα ποτέ δεν έρχεται χωρίς να ενημερώσει διότι την πρώτη φορά που το έκανε μίλησα!!! ούτε πιέστηκα ούτε υποκρίθηκα! Επίσης καθοριστικός είναι και ο ρόλος του συζύγου βέβαια! Και τέλος προς όλες ποτέ μα ποτέ μην τσακωθήτε με τους συζύγους σας για την μητέρα τους! Όσο δίκιο κι αν έχουμε όσο κι αν μας υποστηρίζουν δεν είναι καλό αυτό.....

Link to comment
Share on other sites

δεν βγήκε τυχαία το 7 θανασιμες. εγώ από τη στιγμή που έμεινα ήταν όλο καλοσύνες μέχρι και που βγήκε η εγγόνα. Πριν γεννήσω ρώταγε έφαγε το μωρό, κοιμήθηκε το μωρό, φώναζε τον άντρα ότι ήρθε το μωρό, λες και εγώ ήμουν μηχάνημα που το μετέφερε. Από τη στιγμή που γεννήθηκε γυρίσαμε στα παλιά. στο κρεβάτι που κάναμε πριν το γάμο έλεγε στη μάνα μου για μια κοπέλα που ήθελε να παντρέψει τον γιο της μαζί του. και φυσικά όλα πίσω από την πλάτη του. δε βάζουν μυαλό και η λύση μία. Απαντά με , με ευγένεια πάντα και προσπαθούμε να μην τσακωνόμαστε με τον συντροφό μας γιατί όσο και να κατανοεί είναι μάνα του.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια..τα νευρα μου ειναι σπασμενα!!!!!1,5 μηνα πριν τη γεννα με πονεσε που με ειχε γραμμενη.5 χρονων η κορη μου η πρωτη και μεχρι 3 χρονων δεν το ηξερε το παιδι γιατι δεν του δωσαμε το ονομα της.μετα αρχισε να του λεει καλημερα....και τιποτα αλλο μην φανταστητε πολλα παρε δωσε..καπου ακουσα οτι ελπιζει να βγαλω το αγορακι μου που ερχετε με το ονομα της,και γι αυτο με γυροφερνει...5 χρονια μεγαλωνω με την μανα μου το παιδι και εχει σκιστει η γυναικα να με βοηθησει για να πηγαινω για δουλεια και αυτη ποτε δεν βοηθησε και εχει και την απαιτηση να την τιμησω βγαζοντας το ονομα της.καθε μερα μου λεει δωστην μου να την παρω σπιτι να ξεκουραστεις που εχεις βαρυνει και οσο για την γεννα να την κρατησω εγω 5 μερες που θα σαι στο μαιευτηριο.γκρρρρρρρρρρρρ!!!!!!!!!τα νευρα μου!!!!!!της ειπα οτι ολα ειναι κανονισμενα και δεν την χρειαζομαι καθολου.και καθετε και με βριζει στις φιλες της οτι ειμαι αχαριστη και τη διωχνω.εχω τρομερο φοβο και αγχος για τη γεννα που πλησιαζει και εχω και αυτη την υαινα να με νευριαζει........

 

στα παλια σου τα παπουτσια ...πες της και το ονομα να ερθει στα ισια της...

Link to comment
Share on other sites

καινουργιο σεναριο....επειδη υπαρχει περιπτωση να παω να γεννησω και να μην εχω κανεναν μαζι μου μονο τον αντρα μου και μονο την ωρα του τοκετου μετα θα φυγει.το μετα ειναι ομως που χρειαζομαι βοηθεια.δεν ξερω πως θα γεννησω φυσικα η με καισσαρικη οπως και να χει ομως καποιον θα θελω για τους πονους μετα για το μωρο για χιλια δυο.η μητερα μου θα κρατησει τη μικρη μου σπιτι της δεν μπορει να ερθει και δεν εχω κανεναν αλλον.η πεθερα μου με ρωτησε τι θα κανω γιατι το ψιλιαστηκε και ειπε να ρθει.ειναι ο τελευταιος ανθρωπος που θελω εκει.δεν θελω να ρθει ουτε επισκεψη οχι να την εχω και για μερες εκει.δεν νιωθω ανετα.τι θα με πηγαινει και τουαλετα?εγκεφαλικο θα παθω!!αυτη θα ρθει και ας αρνηθω αν δει οτι μενω μονη για να διξει καλη διαγωγη...ειναι η ευκαιρια της,δεν θα την αφησει ανεκμεταλευτη...και το παιδι δεν θελω να της αφησω για να ερθει η μανα μου γιατι παλι της δινω δικαιωματα να το καβαλησει και δεν της εχω εμπιστοσυνη με τη μικρη τοσες μερες.εμπλεξα παλι ελεος:-(

Link to comment
Share on other sites

καινουργιο σεναριο....επειδη υπαρχει περιπτωση να παω να γεννησω και να μην εχω κανεναν μαζι μου μονο τον αντρα μου και μονο την ωρα του τοκετου μετα θα φυγει.το μετα ειναι ομως που χρειαζομαι βοηθεια.δεν ξερω πως θα γεννησω φυσικα η με καισσαρικη οπως και να χει ομως καποιον θα θελω για τους πονους μετα για το μωρο για χιλια δυο.η μητερα μου θα κρατησει τη μικρη μου σπιτι της δεν μπορει να ερθει και δεν εχω κανεναν αλλον.η πεθερα μου με ρωτησε τι θα κανω γιατι το ψιλιαστηκε και ειπε να ρθει.ειναι ο τελευταιος ανθρωπος που θελω εκει.δεν θελω να ρθει ουτε επισκεψη οχι να την εχω και για μερες εκει.δεν νιωθω ανετα.τι θα με πηγαινει και τουαλετα?εγκεφαλικο θα παθω!!αυτη θα ρθει και ας αρνηθω αν δει οτι μενω μονη για να διξει καλη διαγωγη...ειναι η ευκαιρια της,δεν θα την αφησει ανεκμεταλευτη...και το παιδι δεν θελω να της αφησω για να ερθει η μανα μου γιατι παλι της δινω δικαιωματα να το καβαλησει και δεν της εχω εμπιστοσυνη με τη μικρη τοσες μερες.εμπλεξα παλι ελεος:-(

 

εμενα η δικια μου θελει να κατασκηνωσουνε οικογενειακως στο νοσοκομειο! γενικα το προβλημα της ειναι οτι ειναι πολυ αδιακριτη -με ολους οχι μονο με μενα- και θελει να ειναι "μπροστα" σε ολα, να φαινεται. αφου οταν ειχα γεννησει το πρωτο παιδι οταν περνουσαν οι γιατροι -ημουν με αλλες δυο στο ιδιο θαλαμο- δεν ηθελε να βγει απ το δωματιο και μονο που δεν την εβρισε ο γιατρος για να βγει εξω, και μετα παρεξηγηθηκε κι απο πανω. και μετα πηρε το παιδι και το τυλιξε με πανες και κουβερτες, το φασκιωσε κανονικα, με 42 βαθμους, και παλι την κατσαδιασε ο γιατρος.

αφου θελει να κρατησει αυτη τη μικρη της ειπα πως δεν κανει και για το παιδι να μεινει τοσες μερες μεσα στο νοσοκομειο, και οτι αφου θα ειναι η μαμα μου μαζι δε χρειαζεται να κατσει κι αυτη, να ερθει βεβαια οποτε θελει να μας δει αλλα δεν ειναι ξενοδοχειο και επειδη θα ειναι κι αλλες γυναικες θα θελουν την ησυχια τους.

εκτος αυτου οπως ειπα και πιο πανω πιστευει καποια παγανιστικα καταλοιπα ανακατεμενα με χριστιανικες και μουσουλμανικες θεωριες, μεχρι τις 40 μερες μου χε κανει το βιο αβιωτο, δεν κανει αυτο, δεν κανει το αλλο, πρεπει να κανεις κι αυτο κλπ κι ολα αυτα προσπαθει να μου τα περασει και μενα μαζι με τη μανα της μου τα εχουν πρηξει, κι ο αντρας μου δεν κανει τιποτα και τσακωνομαστε. πραγματικα αν μου κανει τα ιδια κ τωρα θα σκεφτω σοβαρα ακομα κ να χωρισω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...