Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΘΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΝΝΑ!!!!!!!


Recommended Posts

Έχει περάσει μια εβδομάδα από τότε που είπαμε στην πεθερά μου ότι είμαι έγκυος και θέλει να μας έρχεται συνέχεια στο σπίτι. Να σημειώσω ότι ποτέ δεν είχαμε τις τρελες σχέσεις και δυσικά δεν θέλω ούτε το όνομα τους να δώσω στο παιδί. Αυτά τα ξαφνικά κολλητιλίκια πώς να τα κόψω?? Δηλαδή αν γεννήσω (με το καλό) θα μου έρχεται κάθε μέρα?

 

Τι θέλει να έρθει να κάνει? Να δει αν μεγαλώνει η κοιλιά μου? κι όχι τίποτα άλλο, πρέπει να τους ταίζω όταν έρχονται ή κάτι να τους κερνάω και δεν εχουμε στο σπίτι παρά μόνο υγιεινά πχ. σαλάτες, φρούτα κι όχι γλυκά κτλ, αφήστε που κάνουν και δίαιτα. Αισθάνομαι και άσχημα να μην τους κερασω αλλά δε θέλω και να παραγγέλνω για βράδυ και να τρώω κι εγώ βρώμικα!

 

Πώς να την απομακρύνω ευγενικά? Αν και δεν έχει και πολύ ευγενικά σε αυτές τις περιπτώσεις. Απλά άλλαξαν τώρα, δεν ξέρω για τον διάδοχο? Ενώ για το γιο τους είχαν χεστεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμενα απο χτες που γυρισαμε σπιτι ηρθαν πανω μια φορα να δουνε το μωρο και η πεθερα μου ηρθε κ σημερα να με ρωτησει μηπως χρειαζομαι κατι. πηρε και τη μικρη απο κατω για υπνο γιατι δν ξεκολλαγε απο το μπεμπη. καμια σχεση με το πρωτο παιδι. πιστευω να κρατησει η μεταλλαξη για να μπορεσω να μπω σ ενα προγραμμα με το θηλασμο κυριως χωρις να εχω 24/7 καποιον πανω απ το κεφαλι μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!Η ψυχή μου το ξέρει πως αντέχω...Προσπαθώ να κάνω πράγματα που με ευχαριστούν για να ξεχνιέμαι...Κλείνομαι στο δωμάτιο και βγαίνω όταν είναι εδώ και ο άντρας μου για να μην ασχολούμαι ιδιαίτερα με τους άλλους και ιδικά με την πεθερά.Ευτυχώς θα έρθει η μαμά μου τέλος του μήνα και το ότι θα έχω έναν δικό μου άνθρωπο δίπλα με ηρεμεί αρκετά...Όσο για το θέμα της γέννας και του μωρού θα βάλω όρια...Δεν θα την αφήνω να ανακατεύεται καθόλου στο θέμα του μωρού όσο είμαι στο σπίτι...Εμένα doom μου οι γονείς μου δεν είχαν θέματα με πεθερικά και τα σχετικά,αντίθετα η πεθερά μου πέρασε από αυτό το στάδιο και απ'οτι μας λέει δεν ήταν και τόσο καλά...Εεεε το πήρε σαν προίκα και είπε να συνεχίσει την παράδοση με την δική της νύφη δηλαδή εμένα....Τι τύχη Θεέ μου!!!!!!!!!!:confused::confused::confused::confused::confused:

 

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε μας. Η μαμά μου με την πεθερά της (γιαγιά μου) είχαν και έχουν πααααρα πολύ καλές σχέσεις! Δεν ξέρω ποια κρατούσε τις ισορροπίες, το θέμα είναι ότι η γιαγιά μου ερχόταν και έμενε σπίτι μας όταν ήμαστε μικρά για πολύ καιρό και βοηθούσε ουσιαστικά τη μαμά μου! Εμείς όποτε πηγαίναμε στο χωρίο, μέναμε στο σπίτι της γιαγιάς και του παππού, όλοι μαζί, καμία ενόχληση η μαμά μου, και το λέει και σήμερα, δεν είχε ποτέ πρόβλημα με την πεθερά της. Η πεθερά μου δε μισιόταν με την πεθερά της. Μου έχει πει ο άντρας μου ότι δεν την άντεχε μες στο σπίτι και παρ' όλο που δούλευε και τη χρειαζοταν για βοήθεια-την εκμεταλλευόταν, είχαν πάντα πολυ τεταμένες σχέσεις! Κι όχι μόνο με την πεθερά με όλο το σόι του άντρα της έχει τσακωθεί! Και το παραδέχεται! Λέει ότι δεν άφηνε ποτέ κανέναν να αγγίζει τα παιδιά της και δεν πάει ποτέ στο χωριό του άντρα της επειδή δε γουστάρει τους συγγενείς! Ε αυτό δε σημαίνει κάτι;;; Ποια είναι τώρα η κατίνα; Συγνώμη που το λέω έτσι, αλλά αν η ίδια παρεξηγεί και είναι παράξενη με όλο το σόι του άντρα της, προφανώς θα θεωρεί φυσιολογικό να υπάρχουν τεταμένες σχέσεις και μεταξύ μας. Οι άνθρωποι που φοβούνται τις παρεξηγήσεις και δε δείχνουν καμία ανωτερότητα, παραξηγούνται στο τέλος! Εγώ έχω νιώσει ουκ ολίγες φορές παραξηγημένη με την πεθερά μου και θεωρώ ότι το προκαλεί αυτή, αφού έτσι έχει μάθει! Η μαμά μου ας πούμε πώς δεν είχε πρόβλημα με την πεθερά της; Ε δεν ήταν βλάχα και κατίνα! Συγνώμη αλλά δεν μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

εμενα απο χτες που γυρισαμε σπιτι ηρθαν πανω μια φορα να δουνε το μωρο και η πεθερα μου ηρθε κ σημερα να με ρωτησει μηπως χρειαζομαι κατι. πηρε και τη μικρη απο κατω για υπνο γιατι δν ξεκολλαγε απο το μπεμπη. καμια σχεση με το πρωτο παιδι. πιστευω να κρατησει η μεταλλαξη για να μπορεσω να μπω σ ενα προγραμμα με το θηλασμο κυριως χωρις να εχω 24/7 καποιον πανω απ το κεφαλι μου.

 

Γέννησες; Να σου ζήσει!!!!!!!Πώς πήγε; Όλα καλά; Μπράβο πάντως μια χαρά μέχρι στιγμής δεν σε έχει ενοχλήσει καθόλου! Ελπίζω να συνεχίσει να ειναι διακριτική και να βοηθαει ουσιαστικά μόνο όταν χρειάζεσαι γιατί ξέρω πώς ειναι να μενεις πάνω-κάτω με πεθερικά! Εμάς ακούνε σκάλες και ανεβαίνουν, σκέψου να ήμουν εκεί με το μωρό τι θα γινόταν!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...