Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΠΕΘΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗ ΓΕΝΝΑ!!!!!!!


Recommended Posts

Βρε κορίτσια καλά τα λέμε τώρα μεταξύ μας, εκείνη τη στιγμή όμως πώς θα είναι; Στο μαιευτήριο; Εγω με το που το γεννήσω θα το έχω δίπλα μου, στο ίδιο δωμάτιο, οπότε θα έρθουν να το δουν. Δε θα θέλουν να πάνε απο πάνω; Να το πάρουν αγκαλιά; Τι θα πω; Έτσι έγινε και με την αδερφή μου που γέννησε στο εξωτερικό, πάω να τη δω και βλέπω διπλα της τυλιγμένο σε μια μπλε κουβερτα ενα μωρό. Πήγα να το αγγίξω αυθόρμητα αλλά κρατήθηκα διότι σκέφτηκα ότι ειναι μωράκι και δεν κάνει. Είχε γεννηθεί μόλις πριν απο 2 ώρες. Μετά της έφεραν μια κουνίτσα και το έβαλε μέσα. Είναι λίγο χύμα εδώ, δεν το φέρνουν στους συγγενείς όπως στην Ελλάδα να το δουν. Το μωρό είναι με τη μαμά του στο δωμάτιο και όποιος θέλει μπαινοβγαίνει. Έχει βέβαια και τα καλά του αυτό! Εκείνη τη στιγμή τι θα πώ; Πώς θα πω "μην αγγίζετε!"; Κι αν δεν προλάβω διότι θα το έχουν ήδη σηκώσει; Και μόνο που θα βάλουν τις μούρες τους από πάνω αγχώνομαι...

Ευθαλία, με το καλό να έρθει η ώρα της γέννας και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!! Εκεί είναι δύσκολο να πεις "μην το αγγίζετε", αλλά είναι στη δική σου ευχέρεια να το κανεις! Και δεν επιτρέπεται να το σηκώνουν, μόνο αν αφήσεις εσύ!! Τουλάχιστον στο νοσοκομείο! Δηλαδή αν δεν το πιάσουν, δεν μπορούν να συνεχίσουν τη μέρα τους:-D? Εγώ πάντως, που περίμενα να είμαι πολύ αυστηρή, το έδινα από μόνη μου για να νιώσουν αυτήν την απόλαυση να κρατάνε ένα μωράκι στα χέρια τους!! Θα δεις εκείνη τη στιγμή πώς θα σου έρθει να πράξεις:-)! Ο,τι και να λέμε πριν γεννήσουμε θέλουν μία αναθεώρηση μόλις κάνουμε τα μωράκια μας!! Θα το δεις στην πράξη:wink:!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 178
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ αγοράκι έχω, εδώ σας λέω δε γουστάρω ούτε αγκαλιά να το πάρουν, πιο τσουτσουνάκι μου λέτε εσείς! Αποσκοπώ στο να μην το δουν καν γυμνό! Ειλικρινά δεν ξέρω πώς θα είναι τα πράγματα εκείνες τις μέρες και πώς θα χειριστούν κι εκείνοι τη χαρά τους! Τώρα μου ήρθε το δραματικό σενάριο να μου το γδύνουν επίτηδες για να δουν το πουλάκι του... Φανταζεστε;; Και καλά το μεγεθος και αν ειναι ενταξει... Αχ μακαρι να σκέφτομαι βλακείες και να είναι διακριτικοί οι άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Ζωη στην περιπτωση της μαμας ου και της νυφης σου τα πραγματα πηγαν καλα.δεν πανε ομως για ολους καλα.εμενα η δικια μου με παρακαλουσε να της δωσω να κανει καμια δουλεια τωρα που ειμαι εγκυος κι οταν καποια στιγμη της ανεθεσα το σιδερο απο κατι ρουχα του αντρα μου μονο, γυρισε και μου ειπε ποσο κουραστηκε...εχεις ιδεα ποσο ασχημα ενιωσα εκεινη τη στιγμη?πριν ενιωθα ασχημα γιατι δεν της εδινα να κανει τιποτα και την εβλεπα να αισθανεται αποκομμενη και οταν της εδωσα κατι,να παρει στο κατω κατω τη χαρα οτι βοηθαει κι αυτη καπως, αισθανθηκα λες και την αγγαρεψα.

οταν ημουν ξαπλα με αιμορραγια το μονο που την ενοιαζε ηταν να ειναι αγορι για να βγαλουμε τον πεθερο μου και επειδη ειχα συχνοουρια μου ειπε πως οταν ηταν αυτη εγκυος απο τη συχνοουρια καταλαβε οτι θα αποβαλλει και τελικα απεβαλε. απο πλευρας μου ημουν παντα πολυ σωστη απεναντι της και το μονο μου κακο ειναι οτι της μιλαω στον πληθυντικο και την αποκαλω κυρια ταδε.

Ευθαλια κι εγω διπλα μου θα το χω το μωρο απο την αρχη και παρολ'αυτα παλι θα το κανουν βολτα να το παρουν αγκαλιτσα οι παππουδογιαγιαδοθειοι.και οταν μπουν στο δωματιο παλι θα εχουν προσβαση,αλλα το καλο ειναι οτι το επισκεπτηριο ειναι μονο 2 ωρες την ημερα και θελω να ελπιζω πως καπως θα τα καταφερω να βγαινω εγω απο το δωματιο για να μην μπαινουν αυτοι. και ναι βαζω και τους γονεις μου μεσα για να μην πειτε πως κραταω ποζα μονο για τα πεθερικα. σε αλλο θεμα εχω γραψει για το κραξιμο που εφαγε η μανουλα μου οταν την ειδα να φιλαει το χερακι του 2 μηνων μωρου που επισκεφτηκαμε.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

ρε κοριτσια πειτε μου τι γνωμη σας για κατι,μου λεει πριν λιγες μερες η πεθερα μου οτι φιλαει το παιδι στα γεννητικα οργανα !

(συγκεκριμενα ρωτουσε μπροστα μου τη μικρη "που σου δινει φιλακια η γιαγια?" και η μπεμπα ειπε "στο πουλακι" και αυτη χαζογελαγε)

της ειπα οτι δεν κανει και να μην το ξανακανει δεν ξερω αν παρεξηγηθηκε ή αν εγω εχω γινει γεροπααξενη και υπερπροστατευτικη, στον αντρα μου δεν εχω πει κατι ακομα απλα πλεον την αφηνω ελαχιστο χρονο μαζι της.

εσεις τι λετε? ειμαι υπερβολικη ή πρεπει να την εχω σε αποσταση? εκτος αυτου εχει προσκοληθει υπερβολικα στο παιδι σε σημειο εξαρτησης.

 

 

Το εχουν χασει τελειως...μη θυμηθω τη δικια μου που της τον αφησα μια μερα και την ακουσα να λεει οτι επειδη εκλαιγε σκεφτηκε να τον βαλει στο στηθος της γιατι...λεει ηθελε βυζι..εννοειται το ειπα στον αντρα μου...εννοειτε οτι απο εκεινη τη μερα δεν εχει ξαναμεινει μονη με το μωρο ουτε 5 λεπτα.

 

Και ως προς αυτο που λες προσωπικα για την ωρα μονο εγω αλλαζω το μωρο...κανεις αλλος.Μου ηρθε μια μερα στις αρχες η πεθερα μου και μου λεει "Α τον αλλαξες και δε σε προλαβα...ηθελα να δω το πουλι του":confused::confused: λες και ειναι αξιοθεατο το πουλι του παιδιου μου."Μας συγχωρεις της λεω αλλα το πουλι μας δε το δειχνουμε σε κανεναν"...της ηρθε λιγο αποτομο αλλα δεν πειραζει...προτιμω να ειμαι εγω η κακια παρα να σπανε τα νευρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Niki81 ειχα διαβασει την ιστορια σου με το περιστατικο οπου η πεθερα ηθελε να ''θηλασει'' το μωρο και μου ειχε σηκωθει η τριχα καγκελο!δεν θυμαμαι αν ειχα σχολιασει η αν επαθα αγκυλωση απο το σοκ!αν ακουγα εγω κατι τετοιο θα γινοταν της τρελης νομιζω! ακους εκει να βαλει το παιδι στο γεροντοστηθος...που δηλ και σφριγηλο να ηταν δεν παιζει κανενα ρολο,το μονο στηθος που τρωει το μωρο ειναι της μαμας του,τελεια και παυλα!

και ναι κανενας αλλος περα απο μενα και τον αντρα μου δεν θελω να αλλαζει το παιδι!

ακους εκει να δει το πουλακι του...αν θελει sightseeing ας παει στην ακροπολη!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια θέλω να σας ευχαριστήσω για αυτή την κουβέντα! Τουλάχιστον υπάρχει κόσμος που με καταλαβαίνει γιατί η μάνα μου με λέει στριμμένη και υπερβολική! Μου είπε μαλιστα ότι ειμαι αχαριστη και ότι επειδή έχω κι εγώ γιο μπροστά μου θα τα βρω από τη νύφη μου αργότερα. Λες κι εγώ σκέφτομαι παράλογα πράγματα και μισώ την οικογένεια του άντρα μου. Που το μόνο μου άγχος είναι η υγεία και η ασφάλεια του παιδιού και φυσικά η ψυχική μας ηρεμία και η δική μου και η δική του! Τινγκερμπελ, ειδικά στο χεράκι δεν κανει να τα φιλάμε ούτε εμείς διότι το σάλιο μας είναι βρώμικο και το μωρό βάζει τα χέρια του στο πρόσωπό του. Μονο στο μέτωπο αν θελουν ή πάνω απο τα ρούχα, καλά είπες στη μαμά σου. Κι εγώ σε όλα αυτά που λέω βάζω και τη μάνα μου, την οποία ομως μπορώ να αποπάρω διότι είναι μάνα μου! Αφού στη μαμά μου τα έχω πει ήδη πριν γεννηθεί το παιδί και δείχνει να τα έχει καταλάβει, εχει και αλλα 2 εγγόνια και ξέρει κάποια πράγματα. Στην πεθερά τα λες εκ των προτέρων;; "Κοιτάξτε, τώρα που θα γεννηθεί δε θα το παρετε αγκαλιά μέχρι να πω εγω, απαγορεύεται να το φιλήσετε ή να το ακουμπήσετε με μη αποστειρωμένα χέρια και απαγορεύονται τα σχόλια για τη διατροφή ή για το λόγο για τον οποίο μπορεί να κλαίει". Στη μαμά μου έτσι τα ειπα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αγοράκι έχω, εδώ σας λέω δε γουστάρω ούτε αγκαλιά να το πάρουν, πιο τσουτσουνάκι μου λέτε εσείς! Αποσκοπώ στο να μην το δουν καν γυμνό! Ειλικρινά δεν ξέρω πώς θα είναι τα πράγματα εκείνες τις μέρες και πώς θα χειριστούν κι εκείνοι τη χαρά τους! Τώρα μου ήρθε το δραματικό σενάριο να μου το γδύνουν επίτηδες για να δουν το πουλάκι του... Φανταζεστε;; Και καλά το μεγεθος και αν ειναι ενταξει... Αχ μακαρι να σκέφτομαι βλακείες και να είναι διακριτικοί οι άνθρωποι!

 

εγω οταν εφερα την μπεμππα σπιτι ηρθε η πεθερα μου να την δει....μεχρι να παω επανω στο δωματιο μου να παρω μια κουβερτουλα για το μωρο αυτη της εβγαλε το φορμακι για να δει τα ποδια της αν ειναι λεει στραβα....:evil::evil::evil:

και το περιεχομενο της πανας....δεν ξερω γιατι....

το ωραιο ειναι οτι εγω δεν το καταλαβα γιατι προλαβε και την εβαλε παλι στο καλαθακι της και μετα απο καποιες μερες μου το ειπε........

γελια που καναμε........:evil::evil::evil:

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Niki81 συγνώμη αλλά μου φάνηκε αστείο! Ελα Παναγία μου!! Δηλαδή γελάω... Τι είναι αυτα;;;!! Τινγκερμπελ κι εγώ στον πληθυντικό τους μιλάω, δε μου βγαίνει ο ενικός και δε μου τον έχουν ζητήσει ποτε. Αυτό μας έλειπε να την αποκαλώ και μαμά! Και η μαμα μου που έχει άψογη θέση με τη γιαγιά μου (πεθερά της) ακόμα στον πληθυντικό της μιλάει και είναι και απο χωρίο η γιαγιά, δεν ειναι και καμιά αριστοκράτισσα δηλαδή να έχει τετοιες απαιτήσεις. Δε νομίζω ότι είναι κακό, ό,τι σου βγαίνει, το αντίθετο μάλιστα, δείχνεις ότι τους σέβεσαι. Σιγά μην παραπονεθούν και γι' αυτο!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω να σας ευχαριστήσω για αυτή την κουβέντα! Τουλάχιστον υπάρχει κόσμος που με καταλαβαίνει γιατί η μάνα μου με λέει στριμμένη και υπερβολική! Μου είπε μαλιστα ότι ειμαι αχαριστη και ότι επειδή έχω κι εγώ γιο μπροστά μου θα τα βρω από τη νύφη μου αργότερα. Λες κι εγώ σκέφτομαι παράλογα πράγματα και μισώ την οικογένεια του άντρα μου. Που το μόνο μου άγχος είναι η υγεία και η ασφάλεια του παιδιού και φυσικά η ψυχική μας ηρεμία και η δική μου και η δική του! Τινγκερμπελ, ειδικά στο χεράκι δεν κανει να τα φιλάμε ούτε εμείς διότι το σάλιο μας είναι βρώμικο και το μωρό βάζει τα χέρια του στο πρόσωπό του. Μονο στο μέτωπο αν θελουν ή πάνω απο τα ρούχα, καλά είπες στη μαμά σου. Κι εγώ σε όλα αυτά που λέω βάζω και τη μάνα μου, την οποία ομως μπορώ να αποπάρω διότι είναι μάνα μου! Αφού στη μαμά μου τα έχω πει ήδη πριν γεννηθεί το παιδί και δείχνει να τα έχει καταλάβει, εχει και αλλα 2 εγγόνια και ξέρει κάποια πράγματα. Στην πεθερά τα λες εκ των προτέρων;; "Κοιτάξτε, τώρα που θα γεννηθεί δε θα το παρετε αγκαλιά μέχρι να πω εγω, απαγορεύεται να το φιλήσετε ή να το ακουμπήσετε με μη αποστειρωμένα χέρια και απαγορεύονται τα σχόλια για τη διατροφή ή για το λόγο για τον οποίο μπορεί να κλαίει". Στη μαμά μου έτσι τα ειπα!

 

φυσικα και θα τα πεις ολα αυτα ....στην ωρα τους και με το "γαντι"

μπορεις να τα λες στην μανα σου για να τα ακουνε και οι αλλοι:rolleyes::rolleyes:

η στον αντρα σου "ετσι για να μαθει καποια πραγματα"για το μωρακι σας!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Niki81 συγνώμη αλλά μου φάνηκε αστείο! Ελα Παναγία μου!! Δηλαδή γελάω... Τι είναι αυτα;;;!! Τινγκερμπελ κι εγώ στον πληθυντικό τους μιλάω, δε μου βγαίνει ο ενικός και δε μου τον έχουν ζητήσει ποτε. Αυτό μας έλειπε να την αποκαλώ και μαμά! Και η μαμα μου που έχει άψογη θέση με τη γιαγιά μου (πεθερά της) ακόμα στον πληθυντικό της μιλάει και είναι και απο χωρίο η γιαγιά, δεν ειναι και καμιά αριστοκράτισσα δηλαδή να έχει τετοιες απαιτήσεις. Δε νομίζω ότι είναι κακό, ό,τι σου βγαίνει, το αντίθετο μάλιστα, δείχνεις ότι τους σέβεσαι. Σιγά μην παραπονεθούν και γι' αυτο!!

 

 

believe it or not...παραπονεθηκαν!δεν το βλεπουν σαν ενδειξη σεβασμου αλλα σαν υπεροπτικη σταση απο πλευρας μου. αφου ειδαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πω μαμα η μπαμπα(ο δε πεθερος οποτε θυμαται με φωναζει παιδι του η κορη του μπας και τον αποκαλεσω πατερα)μου ζητησαν να κοψω τουλαχιστον τον πληθυντικο. και ο πεθερος φυσικα μου εβαλε και τις φωνες γιατι ειμαστε λεει μια οικογενεια.μια οικογενεια αλλα οταν καποια στιγμη φιλοξενησα για ενα βραδυ τον αδερφο μου με ρωτησε αν το ξερει ο αντρας μου...τα συμπερασματα δικα σας!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ ΡΙΑ84, το ΄χω σκεφτεί να τα λέω και καλά στον άντρα μου και να ακούνε και οι άλλοι. Το θέμα είναι να κάνουν φόκους και να τα υπολογίζουν, να μην νομίζουν ότι τα λέω για πλάκα ή απλά στον άντρα μου. Αν απευθύνεις το λόγο συγκεκριμένα στα ατομα που σε ενδιαφέρουν ίσως μετράει πιο πολύ, αλλά πώς να το κάνω αυτό; Εκ των προτέρων, θα παρεξηγηθούμε... Θα με αγριοκοιτάξει και ο δικός μου! Η μαμά μου που είναι η καλύτερη μέθοδος για να τα τους τα περάσω, θα έρθει αργότερα. Έφριξα με αυτό που έκανε η πεθερά σου, θα γινόμουν τούρκος! Αχ πώς θα γίνει να μην αφήνω το λεπτό ούτε για δευτερόλεπτο χωρίς την εποπτεία μου;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι στις μανες μας μπορουμε να τα λεμε με τοση ανεση αλλα στις πεθερες ουτε λογος! και προσωπικα ετσι και κανω το λαθος να αναφερω κατι στον αντρα μου για τους γονεις του(1 φορα το εκανα το σφαλμα), γινεται χαμος!

και ναι κι εμενα η μανα μου με λεει δυστροπη και παραξενη...

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

believe it or not...παραπονεθηκαν!δεν το βλεπουν σαν ενδειξη σεβασμου αλλα σαν υπεροπτικη σταση απο πλευρας μου. αφου ειδαν οτι δεν υπαρχει περιπτωση να πω μαμα η μπαμπα(ο δε πεθερος οποτε θυμαται με φωναζει παιδι του η κορη του μπας και τον αποκαλεσω πατερα)μου ζητησαν να κοψω τουλαχιστον τον πληθυντικο. και ο πεθερος φυσικα μου εβαλε και τις φωνες γιατι ειμαστε λεει μια οικογενεια.μια οικογενεια αλλα οταν καποια στιγμη φιλοξενησα για ενα βραδυ τον αδερφο μου με ρωτησε αν το ξερει ο αντρας μου...τα συμπερασματα δικα σας!

 

Καταπιεστικοί και παλιομοδίτες μου ακούγονται! Καλοι άνθρωποι μπορεί να είναι αλλά και τέλειοι να ήταν πρέπει να θεσεις επειγοντως σε εφαρμογή το "μακρια κι αγαπημένοι"! Σε εμάς δουλεύει αναγκαστικά αυτό και είμαστε μια χαρά! Τώρα που θα έρθουν να δούμε... Και μάλιστα στη σημαντικότερη περίοδο της ζωής μας..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ ΡΙΑ84, το ΄χω σκεφτεί να τα λέω και καλά στον άντρα μου και να ακούνε και οι άλλοι. Το θέμα είναι να κάνουν φόκους και να τα υπολογίζουν, να μην νομίζουν ότι τα λέω για πλάκα ή απλά στον άντρα μου. Αν απευθύνεις το λόγο συγκεκριμένα στα ατομα που σε ενδιαφέρουν ίσως μετράει πιο πολύ, αλλά πώς να το κάνω αυτό; Εκ των προτέρων, θα παρεξηγηθούμε... Θα με αγριοκοιτάξει και ο δικός μου! Η μαμά μου που είναι η καλύτερη μέθοδος για να τα τους τα περάσω, θα έρθει αργότερα. Έφριξα με αυτό που έκανε η πεθερά σου, θα γινόμουν τούρκος! Αχ πώς θα γίνει να μην αφήνω το λεπτό ούτε για δευτερόλεπτο χωρίς την εποπτεία μου;

 

μια χαρα γινετε!!!μην ξεχνας οτι "τουλαχιστον"για 40 μερες θα εισαστε.....πως να το πω....σε περιοδο προσαρμογης!!!

εε μετα θα εχει περασει η πρωτη μπορα,θα εχεις περασει και τα πρωτα μυνηματα σου και απο εκει και περα ολα περνουν τον δρομο τους!!

να θυμασε παντα οτι με το "γαντι" γινοντε ολα ποιο ευκολα!!!μπορεις να πεις απο τωρα στον αντουλη σου οτι η περιοδος της λοχιας ειναι "καπως"και να κανει υπομονη σε νευρα και παραξενιες που ισως να εχεις....και δεν ειναι και ψεματα δηλαδη:lol::lol:

θα εχεις προετοιμασει το εδαφος για να μην υπαρχουν γκρινιες μετα(που θα ειναι πολυ κακο!!!)!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως το μωρο τους πρωτους μηνες δε θα ξεκολαει απο πανω σου...μονο του θα σου δωσει τη λυση...τη μαμα τους θελουν.Εμενα ο γιος μου ουτε με τον μπαμπα του δε καθοταν πανω απο 5 λεπτα και ο κακομοιρης ο αντρας μου στεναχωριοταν και μου ελεγε με παραπονο "Δε με θελει..μονο εσενα θελει"

 

Και τωρα που ειναι 5 μηνων δλδ μονο εμενα και τον αντρα μου θελει...ειδικα με την πεθερα μου δεν καθεται με τπτ...με το που τον παιρνει αγκαλια αρχισει και γκρινιαζει.

 

Οσο για τα φιλια..το εχω ξαναπει καπου...εμας ο παιδιατρος το πρωτο πραγμα που ειπε και μας το επισημανε καθε φορα που τον εβλεπε ηταν "Δεν τον φιλαμε,δεν το φτυνουμε".Οποτε δε χρειαστηκε να πω κατι εγω.

 

Για τα υπολοιπα εγινα σκυλα βεβαια ειχα και λογους που εγινα...μη τρελενεσαι απο τωρα...μπορει να ειναι ολοι προσεχτικοι απο μονοι τους.Στο μαιευτηριο εμενα οσοι ηρθαν κανεις δεν επεσε πανω στο μωρο και δεν το πηρε αγκαλια...ακομα και η μαμα μου που καθοταν ολη την ωρα σχεδον στο μαιευτηριο μαζι μου απο μονη της δεν εκανε κινηση να τον παρει αγκαλια...εγω της τον εδωσα για να τον παρει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οπου ακους εκει να βαλει το παιδι στο γεροντοστηθος...

 

Συγγνώμη που γελάω:D, αλλά γεροντοστήθος:-D:grin:??

Ευθαλία, μπορείς να τα λες μπροστά στη μαμά για να τα ακούει και η πεθερά!!! Δεν ξέρω αν είναι εγγυημένος τρόπος, αλλά όλο και κάτι θα καταλάβει κάποιος, όχι συγκεκριμένα μόνο η πεθερά! Υπομονή, μόνο αυτό........:-)

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

οπου ακους εκει να βαλει το παιδι στο γεροντοστηθος...

 

Συγγνώμη που γελάω:D, αλλά γεροντοστήθος:-D:grin:??

Ευθαλία, μπορείς να τα λες μπροστά στη μαμά για να τα ακούει και η πεθερά!!! Δεν ξέρω αν είναι εγγυημένος τρόπος, αλλά όλο και κάτι θα καταλάβει κάποιος, όχι συγκεκριμένα μόνο η πεθερά! Υπομονή, μόνο αυτό........:-)

 

 

ε μα ναι!γεροντοστηθος!τι θες κυρα μου!η σειρα σου περασε πριν απο 10ετιες!παρε το σταφιδοτσιτσι σου μακρυα απο το παιδι! αυτο μας ελειπε μανες και πεθερες να τα βαζουν στο στηθος για να μην κλαινε...αν και δεν πιστευω οτι ενα μωρο δεχεται αλλο στηθος απο της μαμας του.λογικα το εχει συνδεδεμενο με τη μυρωδια,ε?

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

 

 

ε μα ναι!γεροντοστηθος!τι θες κυρα μου!η σειρα σου περασε πριν απο 10ετιες!παρε το σταφιδοτσιτσι σου μακρυα απο το παιδι! αυτο μας ελειπε μανες και πεθερες να τα βαζουν στο στηθος για να μην κλαινε...αν και δεν πιστευω οτι ενα μωρο δεχεται αλλο στηθος απο της μαμας του.λογικα το εχει συνδεδεμενο με τη μυρωδια,ε?

 

Αχ...το ευχομαι...γιατι μονο αυτη η σκεψη με εχει γλιτωσει απο το εγκεφαλικο καθως και απο το να κανω φονο...

Link to comment
Share on other sites

 

 

ε μα ναι!γεροντοστηθος!τι θες κυρα μου!η σειρα σου περασε πριν απο 10ετιες!παρε το σταφιδοτσιτσι σου μακρυα απο το παιδι! αυτο μας ελειπε μανες και πεθερες να τα βαζουν στο στηθος για να μην κλαινε...αν και δεν πιστευω οτι ενα μωρο δεχεται αλλο στηθος απο της μαμας του.λογικα το εχει συνδεδεμενο με τη μυρωδια,ε?

Λογικά ναι, μόνο τη μανούλα θέλουν!!! Αν μία γιαγιά πάντως είναι "κολλημένη" με το μωρό και το εννοώ με την κακή έννοια, τίποτα δεν θα την εμπόδιζε από το να προβεί σε τέτοια αηδιαστική πράξη. Μιλάω για ακραιες περιπτώσεις φυσικά.

 

(σταφιδοτσιτσί χιχιχιχι:-D:grin::-D)

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

ε μα ναι!γεροντοστηθος!τι θες κυρα μου!η σειρα σου περασε πριν απο 10ετιες!παρε το σταφιδοτσιτσι σου μακρυα απο το παιδι! αυτο μας ελειπε μανες και πεθερες να τα βαζουν στο στηθος για να μην κλαινε...αν και δεν πιστευω οτι ενα μωρο δεχεται αλλο στηθος απο της μαμας του.λογικα το εχει συνδεδεμενο με τη μυρωδια,ε?

 

Και οχι μονο! Απο τη μυρωδια καταλαβαινει τη μαμα του απο την πρωτη στιγμη. Με το που γεννησα την ακουμπησαν επανω μου, την εβαλα στο στηθος να παρει τη μυρωδια και εκλαψε, οχι οταν γεννηθηκε, αλλα μονο οταν μου την πηραν για να την πλυνουν. Οπως μου ειχε πει και η μαια, η μυρωδια ειναι το πρωτο που αναγνωριζει το παιδι.Και αργοτερα,ακομα κι αν καποια αλλη γυναικα πει στο μωρο οτι εκεινη ειναι η μαμα του-λεμε τωρα,τρελα σεναρια- το μωρο ξερει τη μαμα του. Μην ανησυχειτε,εχει προνοησει η φυση..

Link to comment
Share on other sites

παρηγορο λοιπον που τα κουταβακια μας μας μυριζουν και μας αναγνωριζουν! ανυπομονω ν'αρχισω τα σεμιναρια για τον ανωδυνο και το θηλασμο!εχω ολοκληρο κατεβατο με τετοιες αποριες!

μυτρουλα τυχερη ησουν...η πεθερα μου μου ειπε πως το αλλο εγγονι της-το οποιο γεννηθηκε εκει που θα γεννησω κι εγω με το καλο-το βγαλαν βολτα να το δουν τα σογια και ολοι το πηραν αγκαλια και φυσικα δεν ειναι καμια ασχετη να το φιλησει στο προσωπακι του,το φιλησε στο λαιμο και στα χερακια!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

παρηγορο λοιπον που τα κουταβακια μας μας μυριζουν και μας αναγνωριζουν! ανυπομονω ν'αρχισω τα σεμιναρια για τον ανωδυνο και το θηλασμο!εχω ολοκληρο κατεβατο με τετοιες αποριες!

μυτρουλα τυχερη ησουν...η πεθερα μου μου ειπε πως το αλλο εγγονι της-το οποιο γεννηθηκε εκει που θα γεννησω κι εγω με το καλο-το βγαλαν βολτα να το δουν τα σογια και ολοι το πηραν αγκαλια και φυσικα δεν ειναι καμια ασχετη να το φιλησει στο προσωπακι του,το φιλησε στο λαιμο και στα χερακια!

 

Μα εκεί είναι που δεν κάνει! Εξήγησέ της αν θέλει να το φιλήσει (που γενικά το θεωρώ πολύ κακιά συνήθεια) να το φιλήσει στο μέτωπο! Ειρωνικά το λες όμως ε; Ναι είναι αστείο... νομίζουν ότι ξέρουν κιόλας! Εγώ και στην εγκυμοσύνη προσπαθώ να αποφεύγω τα πολλά φιλιά με τον κόσμο! Λυσσάνε όλοι να σε φιλάνε σταυρώτα, και μάλιστα είναι και μερικές γριές που σε σαλιώνουν κιόλας! Πού ξέρω εγώ τι αρρώστις κουβαλάς κυρά μου; Και ένα απλό συνάχι είναι μαρτύριο στην εγκυμοσύνη συν όλα τα άλλα "φυσιλογικά" που έχουμε να αντιμετωπίσουμε!

Link to comment
Share on other sites

ε και βεβαια το λεω ειρωνικα! ειμαι παντα πολυ προσεκτικη με τα μωρα.

και πριν ακομα μεινω εγκυος ειχα κατα νου να μην ειμαι και πολυ εκδηλωτικη με τα βρεφακια.

οσο για τις γριες που λυσσανε να σε φιλησουν...εγω δεν σκεφτομαι τις αρρωστιες,απλα σιχαινομαι αφανταστα τον ιδρωτα και τα σαλια κολλημενα στο μαγουλο μου...μπλιαααχ!και απο παντα τετοια σιχασιαρα ημουνα..και κοριτσακι οταν με φιλουσαν σκουπιζομουνα...

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Το εχουν χασει τελειως...μη θυμηθω τη δικια μου που της τον αφησα μια μερα και την ακουσα να λεει οτι επειδη εκλαιγε σκεφτηκε να τον βαλει στο στηθος της γιατι...λεει ηθελε βυζι..εννοειται το ειπα στον αντρα μου...εννοειτε οτι απο εκεινη τη μερα δεν εχει ξαναμεινει μονη με το μωρο ουτε 5 λεπτα.

:eek: απίστευτο, έχεις φοβερή ψυχραιμία :-D

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...