Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κάνω;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια εγώ είμαι μέλλουσα Μαμα(σε ένα μήνα θα χω το αγοράκι μου)! Είμαι πολύ ευτιχισμενη γιαυτο :). Δεν ηξερα σε ποια ενοτητα να γραψω αλλα επειδη βρηκα καποια σχετικα θεματα εδω ειπα να παραθεσω εδω το θεμα μου. Μπορεί να μην εχω γεννήσει ακόμη αλλά με βασανίζουν κ με αγχωνουν πολλά τον τελευταίο καιρό. Είμαι 22 ετών μόλις και ημουν φοιτήτρια στην Κρήτη. Είμαι στο τελευταίο έτος των σπουδών μόλις λίγα μαθήματα εχω δηλαδή θα τελειωνα φέτος, αλλά έμεινα έγκυος και έχασα την εξεταστική του Γενάρη λόγω προβλημάτων κ μεγάλης απόστασης κ τώρα τον Ιούνη ξανά επειδή γενναω οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να παω το Σεπτέμβρη. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα μου εχω προετοιμαστεί για ολα. Το θέμα μου είναι οτι δεν θέλω να αφήσω το νινι μου. Πάντα είχα στο μυαλό μου οτι όταν θα έκανα μωρό θα περνουσα τον πρώτο καιρό μαζί του αλλά έτσι που ήρθαν τα πράγματα δεν ξέρω τι να κάνω. Απτή μια σκέφτομαι οτι δεν μπορώ να αφήσω τον κόπο μου να παει χαμένο γιατί ήμουν πολύ καλή φοιτήτρια αγαπώ τη σχολή μου οι γονείς μου μου έχουν προσφέρει πολλά για να σπουδασω κ φυσικά θέλω να εχω τη δουλειά μου. Όσο όμως προχωράει ο καιρός κ νιώθω πόσο αγαπάω το νινι μου που ακόμα δεν έχει γεννηθεί δεν ξέρω αν μπορώ να το αφήσω τόσο μικρουλι κ να φύγω 1-2 βδομάδες τόσο μακριά. Καθε φορά που το σκέφτομαι με πιάνουν τα κλάματα. Μπορεί να ακούγεται χαζό κ οτι έπρεπε να τα σκεφτώ νωρίτερα ολα αυτά πριν γίνει κάτι τέτοιο αλλά τώρα έγινε κ δεν το αλλάζω με τίποτα. Το θετικό είναι οτι όλοι είναι στο πλευρό μου κ ο άντρας μου κ οι γονείς μου κ είναι πρόθυμοι να με βοηθήσουν σε οτι αποφασίσω. Ελπίζω να μην κούρασα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατ αρχην να σου πανε ολα καλα και αν εχεις ενα υγειες μωρακι στη αγκαλια σου!

Τωρα για το τι θα κανεις, θα πρεπει μονη σου να σκεφτεις και να απο φασισεις...

Το να πας να δωσεις τα μαθηματα σου , εφοσον εχεις προετοιμαστει, και αν ερθει μαζι σου και η μαμα σου ή ο αντρας μαζι με το μπεμπακι σου και να σου το κρατανε οσο εισαι στην σχολη θα ηταν εφικτο??

Αυτο νομιζω θα ηταν αυτο που θα σε στεναχωρουσε λιγοτερο, γιατι θα αποχωριζεσαι το μωρο σου για λιγες ωρες..

Μετα το μονο που σκεφτομαι ειναι να το αφησεις στους δικους σου, που κι εμενα μου φαινεται πολυ δυσκολο απο ψυχολογικης αποψης ..

 

Καλη δυναμη και να πανε οοολα καλα!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην να σου πανε ολα καλα και αν εχεις ενα υγειες μωρακι στη αγκαλια σου!

Τωρα για το τι θα κανεις, θα πρεπει μονη σου να σκεφτεις και να απο φασισεις...

Το να πας να δωσεις τα μαθηματα σου , εφοσον εχεις προετοιμαστει, και αν ερθει μαζι σου και η μαμα σου ή ο αντρας μαζι με το μπεμπακι σου και να σου το κρατανε οσο εισαι στην σχολη θα ηταν εφικτο??

Αυτο νομιζω θα ηταν αυτο που θα σε στεναχωρουσε λιγοτερο, γιατι θα αποχωριζεσαι το μωρο σου για λιγες ωρες..

Μετα το μονο που σκεφτομαι ειναι να το αφησεις στους δικους σου, που κι εμενα μου φαινεται πολυ δυσκολο απο ψυχολογικης αποψης ..

 

Καλη δυναμη και να πανε οοολα καλα!:P:p:p

 

Σευχαριστω παρά πολύ :) το σκέφτηκα κ αυτό αλλά έτσι όπως το σκέφτηκα έτσι μου φυγε κιόλας.πράγματι θα ταν το ιδανικό κ να τα συνδιασω κ τα 2 αλλά δεν μπορώ δυστυχώς να κουβαλαω βρέφος τόσο μακριά, σκέψου οτι δεν εχω Σπιτι εκεί εχω ξενοικιασει επειδή είχα λίγα μαθήματα που απλά θα πήγαινα να τα δώσω. Κ επιπλέον ποσά πράγματα θα χρειάζεται το μωρό που λόγω άποστασης πολύ δύσκολο να μεταφερθούν.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην κούρασα :)

Εγώ γέννησα το Σεπτέμβρη του 2003 κ ειχα ακόμη 3 μαθήματα για το πτυχίο κ την πρακτική μου. Εδωσα στην εξεταστική του Γενάρη του 2004, πέρασα τα μαθηματα, έκανα 6μηνη πρακτική στο Ολυμπιακό χωρίο κ ορκίστηκα τον Ιουνιο του 2005 αγκαλιά με το γιό μου, φυσικά κ μου έλειπε κ τις ώρες που έκανα πρακτική ή ακόμα όταν ανεβαικατέβαινα Πάτρα για τα μαθήματα αλλά όπως κ να εχει το κάνεις για το μέλλον σου όχι ιγα τη διασκεδασή σου να αφήνεις το μπεμπάκι σου.

 

Πλέον δεν έχει σημασία το πότε θα τελειώσεις αλλά να το πάρεις το πτυχίο. Θα σε συμβούλευα να μην τα παρατήσεις... μπορείς να μην δώσεις όλα τα μαθήματα μαζί αν δεν μπορείς-θες να λείψεις τόσες μέρες αλλά με τίποτα μην το αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστω παρά πολύ :) το σκέφτηκα κ αυτό αλλά έτσι όπως το σκέφτηκα έτσι μου φυγε κιόλας.πράγματι θα ταν το ιδανικό κ να τα συνδιασω κ τα 2 αλλά δεν μπορώ δυστυχώς να κουβαλαω βρέφος τόσο μακριά, σκέψου οτι δεν εχω Σπιτι εκεί εχω ξενοικιασει επειδή είχα λίγα μαθήματα που απλά θα πήγαινα να τα δώσω. Κ επιπλέον ποσά πράγματα θα χρειάζεται το μωρό που λόγω άποστασης πολύ δύσκολο να μεταφερθούν.

 

το ευκολοτερο που μπορεις να κανεις ειναι να εκμεταλευτεις την εξεταστικη του ιουνιου αν δεν εχεις γεεννησει ακομα και με την κοιλια στο στομα. εγω ετσι τελειωσα το μεταπτυχιακο μου, δουλευοντας παραλληλα και οντας εγκυος στο 1ο παιδι, αλλα το βρισκω πολυ πιο ευκολο απο το να ειχα γεννησει.! οσο ειναι μεσα σου εχεις πολυ χρονο..πιστεψε με....:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο μηνών θα είναι το μωράκι σου τότε;

Μπορείς να 'παγώσεις' τις σπουδές ( να γραφείς μόνο και να κανεις δήλωση μαθημάτων) και να πας ένα εξάμηνο πίσω όταν θα έχει μεγαλώσει κάπως;

'Η μήπως μπορούν να σου κάνουν προφορική εξέταση σε άλλες ημερομηνίες πριν κλεισει η εξεταστική περίοδος ώστε να μην χάσεις την ορκομωσία. Να τις στριμώξεις όλες τις εξετάσεις σε 1-2 μέρες, να μετακινηθείς αεροπορικώς ώστε να μην χάσεις και χρόνο σε μετακινήσεις έτσι ώστε να κάνεις το λιγότερο δυνατό χρόνο μακριά.

Δεν μιλάς με την γραμματεία της σχολής;

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα το Σεπτέμβρη του 2003 κ ειχα ακόμη 3 μαθήματα για το πτυχίο κ την πρακτική μου. Εδωσα στην εξεταστική του Γενάρη του 2004, πέρασα τα μαθηματα, έκανα 6μηνη πρακτική στο Ολυμπιακό χωρίο κ ορκίστηκα τον Ιουνιο του 2005 αγκαλιά με το γιό μου, φυσικά κ μου έλειπε κ τις ώρες που έκανα πρακτική ή ακόμα όταν ανεβαικατέβαινα Πάτρα για τα μαθήματα αλλά όπως κ να εχει το κάνεις για το μέλλον σου όχι ιγα τη διασκεδασή σου να αφήνεις το μπεμπάκι σου.

 

Πλέον δεν έχει σημασία το πότε θα τελειώσεις αλλά να το πάρεις το πτυχίο. Θα σε συμβούλευα να μην τα παρατήσεις... μπορείς να μην δώσεις όλα τα μαθήματα μαζί αν δεν μπορείς-θες να λείψεις τόσες μέρες αλλά με τίποτα μην το αφήσεις.

Σευυχααριστω παρά πολύ για τις συμβουλές σου!συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, θα ήταν κρίμα να τα παρατησω τώρα απλά με στεναχωρεί η σκέψη οτι θα αφήσω το νινι μου :( αλλά όπως λες σημασία έχει τ να το πάρουμε κ οχι το ποτέ :)

Link to comment
Share on other sites

το ευκολοτερο που μπορεις να κανεις ειναι να εκμεταλευτεις την εξεταστικη του ιουνιου αν δεν εχεις γεεννησει ακομα και με την κοιλια στο στομα. εγω ετσι τελειωσα το μεταπτυχιακο μου, δουλευοντας παραλληλα και οντας εγκυος στο 1ο παιδι, αλλα το βρισκω πολυ πιο ευκολο απο το να ειχα γεννησει.! οσο ειναι μεσα σου εχεις πολυ χρονο..πιστεψε με....:D

 

Θαηταν πολύ καλύτερα έτσι συμφωνώ αλλά δυστυχώς εγώ γενναω πρώτα ο θεός εκείνες τις μέρες κ εκτός απαυτο θα έπρεπε να πάρω αεροπλάνο επειδή είμαι πολύ μακριά κ αποσο ρώτησα το γιατρο δεν μου το επιτρέπει σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσυνη. Μακαρι να Μουν Θεσσαλονικη που είμαι δίπλα κ θα πήγαινα :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μηνών θα είναι το μωράκι σου τότε;

Μπορείς να 'παγώσεις' τις σπουδές ( να γραφείς μόνο και να κανεις δήλωση μαθημάτων) και να πας ένα εξάμηνο πίσω όταν θα έχει μεγαλώσει κάπως;

'Η μήπως μπορούν να σου κάνουν προφορική εξέταση σε άλλες ημερομηνίες πριν κλεισει η εξεταστική περίοδος ώστε να μην χάσεις την ορκομωσία. Να τις στριμώξεις όλες τις εξετάσεις σε 1-2 μέρες, να μετακινηθείς αεροπορικώς ώστε να μην χάσεις και χρόνο σε μετακινήσεις έτσι ώστε να κάνεις το λιγότερο δυνατό χρόνο μακριά.

Δεν μιλάς με την γραμματεία της σχολής;

 

Λοιπόν το μωρό θα είναι περίπου 2 με 2,5 μηνών όταν θα χρειαστεί να παω. Προφορικές εξετάσεις δεν γίνονται δυστυχώς αλλά μετά τοσεπτεμβρη μπορώ να δώσω ολα τα μαθήματα που εχω είτε είναι απο χειμερινό είτε απο εαρινο εξάμηνο επειδή θα είμαι μεγαλύτερη απο 4 έτη.οπότε ευελπιστώ Να τα καταφέρω :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...