Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μου εδωσαν καποιες φρεσκες γαριδες κ λεω να φτιαξω μακαροναδα.

η μεγαλη κορη ειναι 2χρ κ 4μηνων. εχει δωσει καμια μανουλα γαριδες στο παιδακι της (σχεδον ιδιας ηλικιας)?

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν θυμαμαι ακριβως ποτε αλλα στον μεγαλο ειχα δωσει πριν γινει 3 και καλαμαρακια στην ηλικια που ειναι η δικια σου. Ρωτας αν θα τις φαει ή αν θα την πειραξουν? Νομιζω οτι λενε οτι οι γαριδες δεν ειναι και το καλυτερο που μπορεις να φας...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, η παιδιατρος μου ειχε πει οταν κλεισαμε χρονο πως ολα επιτρεπονται. Και γαριδες, κ καλαμαρακια κ χταποδι κοκ, απλα επειδη πχ το χταποδι ειναι πολυ σκληρο να προσεχω μην τυχον πνιγει. Αλλα 2 χρονων ειναι αρκετα μεγαλη για να δοκιμασει νομιζω.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

μου εδωσαν καποιες φρεσκες γαριδες κ λεω να φτιαξω μακαροναδα.

η μεγαλη κορη ειναι 2χρ κ 4μηνων. εχει δωσει καμια μανουλα γαριδες στο παιδακι της (σχεδον ιδιας ηλικιας)?

 

Ρώτα καλύτερα την παιδιάτρο για σιγουριά..... απο θέματα αλλεργίας πως είναι το παιδάκι σου ? το ρωτάω γιατί οι γαρίδες θεωρείται ποοολλή αλλεργιογόνα τροφή και δρα πολύ γρήγορα (τουλάχιστον στους αλλεργικούς). Εγώ έχω πάθει 2 φορές αλλεργικό σοκ απο γαρίδες σε μεγάλη ηλικία, γιατί τότε τις δοκίμασα για πρώτη φορά και δεν γνώριζα οτι είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, καλεσε πισω ο παιδοντοκτορ,

ειπε μεχρι κ λακερδα παστη μπορει να φαει!

για την αλλεργια εχω το νου μου, δεν θα της δωσω πολυ.

σας ευχαριστω!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 μηνών περίπου της έδωσα γαρίδες,καλαμάρια και χταπόδι...όχι ποσότητα...

δλδ γαριδομακαρονάδα...2-3 γαριδούλες και μακαρονάκια με σάλτσα.

χταπόδι με μακαρονάκι κοφτό...λίγο χταπόδι και το μακαρονάκι τις έδωσα.

και το καλαμάρι το έκανα ριζότο και της έδωσα το ρύζι πιο πολύ.

αρκεί να μην είναι αλλεργική,όλα επιτρέπονται...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά μεγάλη για να της δώσεις γαριδούλες.

Όταν τις δοκιμάσει θα δεις αν υπάρχει περίπτωση να έχει αλεργεία.

Καλαμαράκι,χταποδάκι,γαρίδες καλό είναι να δίνονται σε μικρές ποσότητες όσο είναι ακόμα μικρά τα παιδιά.

Αυτό που αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι είναι τα οστρακοειδή.

The family that plays plays together stays together Παύλος 10/01/08 Εβελίνα 20/01/11

 

Link to comment
Share on other sites

για την αλλεργια εχω το νου μου, δεν θα της δωσω πολυ.

 

 

ο αλλεργικός να ξερεις δεν εχει σημασία τι ποσότητα θα φαει από την τροφή που του δημιουργεί αλλεργία, την ιδια αντίδραση θα εχει είτε φάει ένα καζάνι, ειτε μια μπουκια

εχω φίλο αλλεργικό στα θαλασσινά που παρουσίασε αλλεργική αντίδραση όταν φίλησε την κοπέλα του, η οποία ειχε φάει γαρίδες (εκείνος όχι)

 

πώς πήγε τελικά? της άρεσαν της μικρής?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειμασταν φουλ στις αλλεργίες από μωρό..ακόμη της έχει μεινει το αυγό!

 

αλλά γαριδες, καλαμάρια, ψαρικά τρώει από 10 μηνων! μην φοβού!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δίνω στα παιδιά μου μετά τον 1ο χρόνο καλαμαράκια, γαρίδες, χταποδάκι κλπ. Ευτυχώς, δεν υπήρχε αλλεργική αντίδραση!

Να σας πώ ένα κόλπο για το χταπόδι ? όταν το φτιάχνετε π.χ. με κοφτό μακαρονάκι καλό θα ήταν αφού το έχετε βράσει να αφαιρέσετε την πέτσα του που είναι λίγο σκληρή και "κολλάει" και έπειτα να συνεχίσετε κανονικά το μεγείρεμα προσθέτοντας το ζυμαρικό....γίνεται πιο μαλακό και πιο εύπεπτο...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο αλλεργικός να ξερεις δεν εχει σημασία τι ποσότητα θα φαει από την τροφή που του δημιουργεί αλλεργία, την ιδια αντίδραση θα εχει είτε φάει ένα καζάνι, ειτε μια μπουκια

εχω φίλο αλλεργικό στα θαλασσινά που παρουσίασε αλλεργική αντίδραση όταν φίλησε την κοπέλα του, η οποία ειχε φάει γαρίδες (εκείνος όχι)

 

πώς πήγε τελικά? της άρεσαν της μικρής?

 

Επίσης η αλεργία δεν είναι παρα'ίτητο να εμφανιστεί σε μικρή ηλικία....

Εγώ εμφάνισα αλεργία στο αυγό στα 23 μου, η μαμά μου στα καρύδια πέρυσι....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμας παλι ο γιατρος δεν μας αφηνει να φαμε ακομα μαλάκια!και κοντευουμε τα 2!!

καθε παιδιατρος τα δικα του!!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έχει αφήσει τα πάντα να τρώει. Και μάλιστα προχτες είχα μακαρόνια με γαριδες και την περασμένη βδομάδα του είχα κάνει μακαρόνια με καβουρόψυχα και λαχανικά που επίσης του άρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...