Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

αυτοκινητο σε ακινησια

LA LATINA

Recommended Posts

δεν περπαταω εδω και μηνες και σαφως δεν οδηγαω μεχρι να γινω καλα

απ την ασφαλεια μου ειπαν δεν εχω κυρωσεις απλα δεν την ανανεωνω, δε χρησιμοποιω το αυτοκινητο κι οταν το ξαναχρησιμοποιησω κανω νεα ασφαλεια

ξερει κανεις τι παιζει με τα τελη κυκλοφοριας?

πρεπει να δηλωσω ακινησια φετος? η τα φετινα ειναι ηδη πληρωμενα οποτε αν ειναι να γινει πρεπει πριν ερθουν τα επομενα τελη??????

Διαφημίσεις

Τα τέλη κυκλοφορίας χρεώνονται ανά έτος και δεν επιμερίζονται με τους μήνες. Αν έχεις πληρώσεις για το 2011 πρέπει να το 'ακινητοποιήσεις΄ μέχρι το Δεκέμβριο, ώστε να μην πληρώσεις τα τέλη του 2012. Αν όμως το ξαναθέσεις σε λειτουργία μέσα στο 2012, θα πληρώσεις όλο το 2012.

Στέλλα μου νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη ότι τα τέλη κυκλοφορίας, τα γλιτώνεις μόνο σε περίπτωση που καταθέσεις τις πινακίδες του αυτοκινήτου και όχι αν το έχεις απλά ακινητοποιημένο.

Στέλλα μου νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη ότι τα τέλη κυκλοφορίας, τα γλιτώνεις μόνο σε περίπτωση που καταθέσεις τις πινακίδες του αυτοκινήτου και όχι αν το έχεις απλά ακινητοποιημένο.

ναι ναι ετσι ειναι

Διαφημίσεις

• 1 year later...

Ηθελα να ρωτησω,αν παραδωσω πινακιδες μεσα στον Νοεμβριο του 2012,τωρα δηλαδη,προσωρινα ,για ακινητοποιηση αυτοκινητου,αν τις παρω πισω οχι το 2013,αλλα το 2014,τοτε θα πρεπει να πληρωσω ποσα σηματα κυκλοφοριας;ξερω οτι τις πινακιδες τις κρατανε στην εφορια μονο 12 μηνες,και μετα τις καταστρεφουν,απλα μετα πληρωνεις 30 ευρω περιπου για να σου βγαλουν αλλες,αν εσυ θελεις να ξανακυκλοφορησεις το αυτοκινητο απο τον χρονο και πανω.Ομως δεν εχω καταλαβει τί γινεται με τα σηματα κυκλοφοριας,τα πληρωνεις ολα και για τα χρονια που δεν το κυκλοφορουσες,ή οχι;

Νομίζω ότι δεν πληρώνεις το σήμα αναδρομικά, εφόσον είχες καταθέσει τις πινακίδες. Με την θέση στάθμευσης ισχύει ακόμα ότι πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις εξασφαλισμένη σε προστατευόμενο χώρος και ότι δεν θα αφήσεις απλά το αυτοκίνητο στο δρόμο; Έτσι μας είχαν πει εμάς

Νομίζω ότι δεν πληρώνεις το σήμα αναδρομικά, εφόσον είχες καταθέσει τις πινακίδες. Με την θέση στάθμευσης ισχύει ακόμα ότι πρέπει να αποδείξεις ότι έχεις εξασφαλισμένη σε προστατευόμενο χώρος και ότι δεν θα αφήσεις απλά το αυτοκίνητο στο δρόμο; Έτσι μας είχαν πει εμάς

μακαρι να μην το πληρωνουμε αναδρομικα..

για αυτο με την θεση σταθμευσης,νομιζω ισχυει σε μεγαλες πολεις ,στην επαρχια δεν το ζητανε.περυσι μια φιλη μου που τις κατεθεσε,δεν την ζητησαν κατι τετοιο

Τέλη κυκλοφορίας πληρώνουμε για να το κυκλοφορούμε, το λέει και η λέξη. Πολλοί λόγω κρίσης ακινητοποιούν το όχημά τους και παραδίδουν τις πινακίδες ώστε να μην αναγκάζονται να πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας. Τώρα το αν και πότε οι πινακίδες καταστρέφονται, αν μπορείς να ξαναπάρεις πινακίδες και πότε, που πρέπει να έχεις το αυτοκίνητό σου (δηλώνεις που θα το έχεις) κ.λπ. δεν τα γνωρίζω. Μια βόλτα στην εφορία νομίζω δεν την γλιτώνεις αλλά κάνε ένα τηλέφωνο στο υπουργείο μεταφορών μήπως σταθείς τυχερή και καταφέρεις να ενημερωθείς τηλεφωνικά

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Τελικα πηγα σημερα και τις κατεθεσα!πολυ απλα τα πραγματα,μονο 2 αιτησεις συμπληρωσα ,στις οποιες δηλωνα τα στοιχεια μου,του αυτοκινητου μου ,και το που θα το αφησω παρκαρισμενο.Εδωσα πινακιδες και αδεια κυκλοφοριας,μου ειπαν 12 μηνες τις κρατανε και μετα καταστρεφονται,αλλα μπορω οποτεδηποτε θελω μετα το ετος να το ξανακυκλοφορησω, να βγαλω καινουριες χωρις καμια χρεωση.Οσο για τα σηματα κυκλοφοριας,τελικα ναι,δεν πληρωνουμε αναδρομικα,μονο του τρεχοντως ετους που κυκλοφορουμε το αυτοκινητο.

Διαφημίσεις

Πινακίδες μπορείς να καταθέσεις οποτεδήποτε, αλλά χάνεις τους εναπομείναντες μήνες μέχρι το τέλος του χρόνου (που έχεις πληρώσει άλλωστε). Πέραν αυτού, αν καταθέσεις τις πινακίδες σου (προτού το κάνεις βγάλε μία φωτοτυπία την άδεια κυκλοφορίας γιατί με τις μαζικές καταθέσεις πινακίδων ορισμένες φορές χάνονται) η εφορία οφείλει να τις κρατήσει μέχρι 12 μήνες, μετά από αυτό το χρονικό όριο, έχουν το δικαίωμα να τις καταστρέψουν αλλά σε μεγάλο ποσοστό δεν το κάνουν πριν την 3ετία. Τώρα αν τις καταθέσεις αυτόν τον μήνα και τις ξαναπάρεις το 2014 θα πληρώσεις μόνο το τρέχον έτος, δηλαδή για το 2014. Αναδρομικά πληρώνεις πέραν του 2 έτους (δηλαδή στο 3ο έτος).

Α! και ένα τελευταίο, από τον νόμο εφόσον καταθέτεις πινακίδες, το αμάξι ΔΕΝ πρέπει να είναι στον δρόμο αλλά σε κάποιον ιδιωτικό χώρο. Σε αυτήν την περίπτωση φτιαχνεις μια υπεύθυνη δήλωση και λες πως μετά την κατάθεση των πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας του τάδε αυτοκινήτου για το τάδε έτος (2013) το αυτοκίνητο θα παραμείνει στο τάδε ιδιόκτητο μέρος κτλ κτλ.. Αν δεν έχεις εσύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιου γνωστού σου ή συγγενή με την ανάλογη υπεύθυνη δήλωση. Τώρα για το αν μερικοί δεν ζητάνε χώρο φύλαξης του αυτοκινήτου, όπως π.χ. ανέφερε η συμφορουμίτησα Κιρα, είναι καθαρά στην <<κρίση>> του εφοριακού και δεν έχει να κάνει αν είμαστε σε μεγάλη πόλη ή όχι. Ο νόμος είναι νόμος.

79uWp8.png