Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Γιορτη του Πατερα

Recommended Posts

Ψαχνω για ιδεες και λογακια που θα μπορουσα να κανω με το παιδι μας για τη γιορτη του πατερα. Η κορουλα μου ειναι 3.5 χρονων οποτε φετος ειπα να την βαλω να κανει κατι για τον μπαμπα της. Εχετε καμια καλη ιδεα?

Διαφημίσεις

Τον Ιούνιο δεν είναι η γιορτή του πατέρα? Στις πόσες του Ιουνίου?

Μπορείτε να φτιάξετε μια κάρτα που θα τη βοηθήσεις να τη ζωγραφίσει και να του την προσφέρει, ή να μαγειρέψετε "μαζί" το αγαπημένο του φαγητό! Ή να σκαρώσετε ένα ποιηματάκι για να του πει "χρόνια πολλά"...

it's never too late to start all over again

Μπορεις να παρεις αν θες, αυτο θα κανω εγω, μια κορνιζα απο το Ικεα ή οπουδηποτε αλλου τυπου παιδική αναλαφρη, να την βαλεις να κανει μια ζωγραφια για την γιορτη του μπαμπά να την κορνιζαρεις και να την τυλιξεις δωρακι, να του την δώσετε

Πέρυσι στον παιδικό είχαν φτιάξει τα παιδιά μαγνητάκια για το ψυγείο. Ήταν ένα λουλούδι από χαρτόνι (από πίσω κόλλησαν το μαγνητάκι οι κυρίες) που μουντζούρωσαν τα παιδάκια και έγραψαν "Χρόνια πολλά μπαμπά" με ορνιθοσκαλίσματα, αντιγράφοντας από κάπου τη φράση. Το λουλουδάκι είχε κάτω μια τρυπούλα (ανοιγμένη με διακορευτή) από όπου πέρασαν με κορδελίτσα ένα τετράγωνο χαρτονάκι άλλου χρώματος με κολλημένη τη φωτογραφία του παιδιού. Εμείς πάντως λιώσαμε....

Καλημερα!Ηθελα να μου πειτε καμια ιδεα...σκεφτηκα να κανουμε μια μπλουζα με τη φωτο του μικρου κ να γραφει κατι αλλα τι?Ο μπαμπας μας αγαπαει πολυ τα μηχανακια εντουρο κ τρεχει σε αγωνες.Καμια ιδεα?Λεω να του φτιαξω μια μπλουζα με τον μικρο επανω στο μηχανακι ,αλλα δε ξερω τι να του γραψω...:rolleyes:

Διαφημίσεις

ποτε ειναι δε μας ειπατε:?:

για να σκεφτουμε και εμεις κατι,αν και μου ερχεται στο μυαλο ενα δωρο για ολους εκεινη την ημερα να αφησω μπαμπα και γιο να απολαυσουν την αγαπη τους και εγω να εξαφανιστω:lol:

ποιος λετε να απολαυσει καλυτερα αυτο το δωρο;)

Ωραία ιδέα. Βρε, μήπως να το κάνω και εγώ αυτό?

Ιούνιο είναι, αλλά πότε βρε παιδιά? Ξέρει καμμία να βοηθήσει?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Κάθε τρίτη Κυριακή του Ιουνίου γιορτάζεται η Ημέρα του Πατέρα παγκοσμίως. Το 2010 η Γιορτή του Πατέρα είναι στις 20 Ιουνίου και το 2011 στις 19 Ιουνίου. Όπως και για την μητέρα, έτσι έχει καθιερωθεί η Ημέρα του Πατέρα για να εκφράσουμε την αγάπη μας στον πατέρα μας. Είναι η ευκαιρία να του κάνουμε ένα δώρο, να του ετοιμάσουμε ένα ωραίο δείπνο, να του στείλουμε λουλούδια ή μια κάρτα. Στην Γιορτή του Πατέρα τιμούμε τον πατερα γεννήτορα, τροφό, παιδαγωγό που δίνει όλα τα εφόδια στο παιδί του για να μεγαλώσει που γίνεται παράδειγμα για το παιδί του.

Η Γιορτή του Πατέρα ήταν ιδέα της Sonora Smart Dodd από την Ουάσιγκτον της Αμερικής, που, το 1910, εμπνευσμένη από τη γιορτή της μητέρας, θέλησε να τιμήσει τον πατέρα της. Η Παγκόσμια Ημέρα του Πατέρα πρωτογιορτάστηκε στις 19 Ιουνίου 1910 και έκτοτε γιορτάζεται κάθε τρίτη Κυριακή του Ιουνίου. Μάλιστα, το 1966 ο Αμερικανός πρόεδρος Λίντον Τζόνσον υπέγραψε διάταγμα, σύμφωνα με το οποίο καθιερώθηκε η τρίτη Κυριακή του Ιουνίου ως Ημέρα του Πατέρα σε όλο τον κόσμο. Εξαίρεση αποτελεί η Αυστραλία όπου η μέρα του Πατέρα γιορτάζεται τον Σεπτέμβριο.Άλλη μια γιορτή της σύγχρονης αγοράς; Μπορεί να είναι και έτσι αλλά δεν παύει να είναι μια ευκαιρία για ένα ευχαριστώ. Ως σύμβολο της Ημέρας του Πατέρα επικράτησε το τριαντάφυλλο, το μεν άσπρο, για του ζωντανούς, το δε κόκκινο, για τους νεκρούς πατέρες.

Πηγή: http://www.fimes.gr/2010/06/imera-patera-giorti/#ixzz1MtZdzbbj

don't worry be happy :lol:

Διαφημίσεις

• 4 weeks later...

Μην ξεχάσουμε τους μπαμπάδες κορίτσια.

Γιορτάζουν την Κυριακή.

Ας ετοιμάσουμε κάτι μαζί με τα παιδάκια μας, ένα λουλούδι, μία καρτούλα, μία ζωγραφιά για να μην νοιώθει και αυτός παραμελημένος.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Αύριο κορίτσια! Τους μπαμπάδες μας.

TbSdp2.png

εγω θα του παρω μια τσουκνιδα ανθισμενη!!!:rolleyes:

του χασμπανου μην ξεχνιομαστε!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Διαφημίσεις