Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ;"


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Χθες το βράδυ την ώρα που ετοίμαζα το παρά τρεις μήνες πεντάχρονο κοριτσάκι μου για μπάνιο με ρωτάει: "Μαμά, ποιος είναι το αφεντικό στο σπίτι;". Η μαμά κάπως έτσι::rolleyes::shock:. Δεν ξέρω, εάν της απάντησα σωστά. Της είπα ότι στο σπίτι δεν υπάρχουν αφεντικά κι ότι όλοι είμαστε ίσοι με δικαιώματα, καθήκοντα κι υποχρεώσεις, τα οποία τηρούνται. Και με τη σειρά μου την ρώτησα πώς κι είχε αυτή την απορία. Μου είπε ότι ρώτησε και τη δασκάλα της στον παιδικό το ίδιο και της είπε ότι το αφεντικό είναι ο κ. Αντώνης, δηλαδή ο ιδιοκτήτης, και στην τάξη εκείνη. Την ρώτησα από πού ξέρει αυτές τις λέξεις, αλλά δεν μου απάντησε, μου είπε μόνο: "Τις ξέρω".

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή είμαι λίγο προβληματισμένη. Δεν ξέρω, εάν της απάντησα σωστά, μήπως θα έπρεπε να πω ότι γενικότερα έξω από το σπίτι τα πράγματα είναι διαφορετικά ή ό,τι άλλο θα μπορούσα να πω. Πάντως, η μικρή έδειξε ικανοποιημένη. Εάν δεν ήταν θα έκανε κι άλλες ερωτήσεις.

Μια πρόταση από εσάς; Να συνεχίσω και σήμερα την κουβέντα ή την αφήνω όπως είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Χθες το βράδυ την ώρα που ετοίμαζα το παρά τρεις μήνες πεντάχρονο κοριτσάκι μου για μπάνιο με ρωτάει: "Μαμά, ποιος είναι το αφεντικό στο σπίτι;". Η μαμά κάπως έτσι::rolleyes::shock:. Δεν ξέρω, εάν της απάντησα σωστά. Της είπα ότι στο σπίτι δεν υπάρχουν αφεντικά κι ότι όλοι είμαστε ίσοι με δικαιώματα, καθήκοντα κι υποχρεώσεις, τα οποία τηρούνται. Και με τη σειρά μου την ρώτησα πώς κι είχε αυτή την απορία. Μου είπε ότι ρώτησε και τη δασκάλα της στον παιδικό το ίδιο και της είπε ότι το αφεντικό είναι ο κ. Αντώνης, δηλαδή ο ιδιοκτήτης, και στην τάξη εκείνη. Την ρώτησα από πού ξέρει αυτές τις λέξεις, αλλά δεν μου απάντησε, μου είπε μόνο: "Τις ξέρω".

Το θέμα είναι ότι αυτή τη στιγμή είμαι λίγο προβληματισμένη. Δεν ξέρω, εάν της απάντησα σωστά, μήπως θα έπρεπε να πω ότι γενικότερα έξω από το σπίτι τα πράγματα είναι διαφορετικά ή ό,τι άλλο θα μπορούσα να πω. Πάντως, η μικρή έδειξε ικανοποιημένη. Εάν δεν ήταν θα έκανε κι άλλες ερωτήσεις.

Μια πρόταση από εσάς; Να συνεχίσω και σήμερα την κουβέντα ή την αφήνω όπως είναι;

 

 

Πολύ σωστά απάντησες. Αφού σε ρώτησε για το σπίτι, σαφώςκαι η απάντηση είναι αυτή που έδωσες. Απλά για έξω απο το σπίτι, όπως στη δουλειά ή στο σχολείο κλπ, υπάρχει κάποιος που αναλαμβάνει τις περισσότερες ευθύνες και αυτός είναι το αφέντικο (εγω κάτι τέτοιο θα έλεγα).

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, EvaBar, αυτό το έξω από το σπίτι, έπρεπε να πω και χθες. Το σκέφθηκα, αλλά δεν ήξερα πώς. Κι η απάντησή σου είναι σωστή για το τι γίνεται έξω από το σπίτι. Νομίζεις ότι τώρα, εάν επαναφέρω το θέμα, θα την μπερδέψω;

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας την ηλικια της ( σα τη δικια μου σχεδον) πιστευω πως καλυτερα να της το ξεκαθαρισεις τωρα που ειναι φρεσκο!!!! εμενα θυμαται πραγματα που δεν θα πρεπε λογικα ( πχ κατι που ειχαμε πει πριν 1μισι χρονο!!!) και αλλα που δε θα θελα να θυμαται, και αντε να εξηγω και να θυμαμαι τι ειχα πει τοτε!!!! καλυτερα μια κ καλη!

στο τελος δε θα θυμαται ποτε της το ειπες αλλα το συνολο αυτων που της ειπες!!!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

βλεποντας την ηλικια της ( σα τη δικια μου σχεδον) πιστευω πως καλυτερα να της το ξεκαθαρισεις τωρα που ειναι φρεσκο!!!! εμενα θυμαται πραγματα που δεν θα πρεπε λογικα ( πχ κατι που ειχαμε πει πριν 1μισι χρονο!!!) και αλλα που δε θα θελα να θυμαται, και αντε να εξηγω και να θυμαμαι τι ειχα πει τοτε!!!! καλυτερα μια κ καλη!

στο τελος δε θα θυμαται ποτε της το ειπες αλλα το συνολο αυτων που της ειπες!!!!!

 

 

Και εμένα θυμάται πράγματα που έγιναν πριν από 1 -2 χρόνια και πραγματικά απόρησα. Πως είναι δυνατόν να θυμάται κάποια γεγονότα που έγιναν όταν ήταν 3 χρόνων ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο, EvaBar, αυτό το έξω από το σπίτι, έπρεπε να πω και χθες. Το σκέφθηκα, αλλά δεν ήξερα πώς. Κι η απάντησή σου είναι σωστή για το τι γίνεται έξω από το σπίτι. Νομίζεις ότι τώρα, εάν επαναφέρω το θέμα, θα την μπερδέψω;

 

 

Πιάσε της κουβέντα και φρόντησε να αναφέρεις κάπου "το αφεντικό του τάδε φίλου στη δουλειά" για παράδειγμα και εκεί εξήγισέ της.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

βλεποντας την ηλικια της ( σα τη δικια μου σχεδον) πιστευω πως καλυτερα να της το ξεκαθαρισεις τωρα που ειναι φρεσκο!!!! εμενα θυμαται πραγματα που δεν θα πρεπε λογικα ( πχ κατι που ειχαμε πει πριν 1μισι χρονο!!!) και αλλα που δε θα θελα να θυμαται, και αντε να εξηγω και να θυμαμαι τι ειχα πει τοτε!!!! καλυτερα μια κ καλη!

στο τελος δε θα θυμαται ποτε της το ειπες αλλα το συνολο αυτων που της ειπες!!!!!

 

Just testing the account

Επεξεργάστηκαν by kpaparose
Link to comment
Share on other sites

η σωστή λέξη είναι η ιεραρχία.

 

ένα βιβλιο φανταστικό για παιδιά είναι το People του Spier.

(υπαρχει στο αμαζον)

 

εχει λοιπον μια σελίδα που δείχνει τις ιεραρχίες οι οποιες είναι αναγκαίες στην κοινωνία για να λειτουργεί.

 

στην εκκλησία, στην αστυνομία, στο δικαστήριο, στο κράτος (που φαίνονται και με την στολή, και σήματα /διακριτικά).

 

πιλότος συγκυβερνητης και αεροσυνοδος πχ

 

καπετάνιος, ........ και μουτσος

 

καλο είναι να θέσεις 3 στάδια

 

και να δείξεις ότι χρειάζεται να υπάρχει ένας καπετάνιος που λέει στον τιμονιέρη που να πάνε και στον μούτσο ποτε να ρίξει την αγκυρα.

 

1) αν λένε όλοι μαζί το ίδιο ή διαφορετικό, θα μπερδευτούν και δεν θα ξέρει κανείς τι πρέπει να ακολουθήσει.

 

θα πανε κ οι δυο στην αγκυρα πχ και κανείς στο τιμόνι! που θα πάει το καράβι!

 

ακόμα

 

2) υπάρχουν διαφοροι κανόνες, το αφεντικό ή όποιος παίρνει το ρόλο του αφεντικό αυτός τους ορίζει και τους διαμορφώνει .

 

αν δεν αρέσει σε κανέναν αυτός ο κανόνας, μπορούν να πουν όχι, αλλά πρέπει να συζητήσουν τότε για να δουν πως θα αλλαξουν τη γνώμη του "αφεντικού"

ίσως πιο ωραία λέξη είναι καπετάνιος.

 

μπορείς να πεις κιόλας ότι ο καλός ο καπετάνιος θα ακούει πάντα αυτά που λένε όσοι είναι δίπλα του για να ξέρει και να αλλάξει τους κανόνες

για να λειτουργούν σωστά.

 

αλλά και ότι οι υπολοιποι πρέπει να του λένε αν πάει κατι στραβά για να το ξέρει. αν δε το πουνε, πως θα ξέρει τι πάει στραβά;

 

μια λέξη που προκύπτει απο αυτό , είναι ο

υπεύθυνος.

 

πχ ο καπετάνιος ειναι υπευθυνος για να φτιάξει και να αλλαξει τους σωστούς κανόνες.

 

έτσι η μαμά και ο μπαμπάς, είναι καπετάνιοι, κάποιες φορές μαζί κάποιες φορές μόνοι τους. πχ η μαμά/μπαμπάς μπορει΄να είναι υπευθυνη για το φαγητό,

και έτσι, άρα, κάπως αφεντικό της κουζίνας.

(δεν είναι κακό αυτό κ κακώς χρησιμοποιείται αρνητικά!) όπως είναι και ο σέφ,

σε ένα εστιατόριο.

 

εσύ (το παιδάκι πχ) είσαι υπεύθυνη και αφεντικό του δωματίου σου.

 

συνήθως είμαστε υπεύθυνοι για κάτι που είναι δικό μας,

 

πχ η μαμά κ μπαμπας ειναι υπευθυνοι για τα παιδιά τους.

 

η δασκάλα σου πχ, είναι υπευθυνη για σενα γιατι είσαι στην τάξη της. είναι η δική της τάξη. είναι λοιπον λιγο αφεντικό σε εσάς.

και όπως είπα πάντα όμως πρέπει να σας ακούει μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος.

 

τα αφεντικά ακόμα και αν δινουν τους κανόνες μπορεί και να κάνουν λάθος κάποιες φορές.

 

ειναι πολυ σημαντικές πληροφορίες αυτές για ένα παιδί, για να ξέρει πως μπορει να αντιδράσει όταν κάποιος του πει οτι πρεπει να υπακουσει αν νιωθει αδικημενο πχ ή οτι εχει γίνει κάτι λάθος

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σας ευχαριστώ ιδιαιτέρως. Κυρία Στυλιανάκη, θερμά ευχαριστώ.

Οπότε, το Σαββατοκύριακο που έρχεται η μικρή έχει δουλειά.;):P

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...