Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σημερα το βράδυ ξύπνησα με τρελούς πόνους από κράμπες που έπαθα μες στον ύπνο μου στις γάμπες. Μιλάμε για πόνο!Αφού ξύπνησα τον άντρα μου να με βοηθήσει! Και το χειρότερο..άκουσα ότι είναι συχνό σύμπτωμα. Παθαίνει καμιά σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Πάθαινα πολύ συχνά και στις 2 εγκυμοσύνες. Ξύπναγα μέσα στους πόνους ξαφνικά. Έχεις δίκιο για τον πόνο. Πολύ έντονος. Ο γιατρός μου είχε πει ότι οφείλεται στην έλλειψη ασβεστίου (ή στην μη καλή απορρόφησή του). Συνεχίστηκαν μέχρι που γέννησα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αλλα οχι τοσο εντονα οσο το περιγραφετε.Τελοσπαντων οταν το ειπα στο γιατρο μου ξεκινησε συμπληρωμα μαγνησιου.Δεν ξερω αν και το ασβεστιο βοηθαει στο ιδιο πραγμα(νομιζω πως οχι αλλα το λεω με επιφυλαξη).Νομιζω ασβεστιο δινουν για αλλους λογους.Παντως αντιμετωπιζεται,αυτο κρατα!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω αλλα οχι τοσο εντονα οσο το περιγραφετε.Τελοσπαντων οταν το ειπα στο γιατρο μου ξεκινησε συμπληρωμα μαγνησιου.Δεν ξερω αν και το ασβεστιο βοηθαει στο ιδιο πραγμα(νομιζω πως οχι αλλα το λεω με επιφυλαξη).Νομιζω ασβεστιο δινουν για αλλους λογους.Παντως αντιμετωπιζεται,αυτο κρατα!

 

Καλημέρα. Εμένα πάντως σίγουρα δεν μου είπε για μαγνήσιο για τις κράμπες στα πόδια. Πάντως ο πόνος δεν περιγράφεται. Την πρώτη φορά που ξύπνησα από τους πόνους δεν ήξερα τι μου συμβαίνει μέσα στον ύπνο μου και τα είχα παίξει:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα ακουσει και απο αλλες συναδελφους οτι επαιρναν μαγνησιο για αυτο το λογο και γω μολις το ανεφερα στον γιατρο,μου ειπε θα σου δωσω μαγνησιο.Τωρα τι να σου πω ίσως και το ασβεστιο βοηθαει ,καλυτερα η φιλη μας που ρωτησε να κανει και μια ερωτηση στον γιατρο της για να να μην ταλαιπωρειται αδικα.Παντως εγω ενιωθα κραμπες και στα ποδια και στην κοιλια(κουφο?).Οχι σε σημειο να κλαιω αλλα ηταν ενοχλητικο και ξυπνουσα.Απο τοτε που αρχισα το συμπληρωμα δεν ενιωσα ξανα ετσι:-P

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο εμενα!!!! και εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα πολλες κραμπες σε σημειο να μην μπορω να περπατησω απο τους πονους και ο γιατρος μου εδωσε μια κρεμα να την βαζω και να κανω ελαφρι μασαζ με κυκλικες κινησεις προς τα επανω και να τα βαζω σε ενα μαξιλαρι και να κοιμαμε ετσι σωθηκα................τελος οι κραμπες τελος οι πονοι. η κρεμα λεγετε heavy legs της frezyderm ειναι λιγο ακριβη αλλα κανει καλη δουλεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Έχω μεθαύριο ραντεβού και θα τον ρωτήσω οπωσδήποτε. Ελπίζω να μην υποδηλώνει έλλειψη ασβεστίου γιατί την τρέμω (για μελλοντική οστεοπώρωση, δόντια κλπ). Πάντως και συμπλήρωμα ασβεστίου παίρνω και μαγνησίου, να μην επαρκούν?

Έχω μια αίσθηση ότι αρχίζουν τα δύσκολα σιγά σιγά, αρχίζουν κι οι ζέστες..!

Δε πειράζει χαλάλι στα μπεμπάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

Μαγνήσιο και πολύ νερό είναι η λύση στο πρόβλημα σου.Το ασβέστιο δεν έχει καμιά σχέση με τις κράμπες...Αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα πριν δύο εβδομάδες και η γιατρός μου έγραψε το trofocard.Ένα θα σου πω,μεγάλη ανακούφιση!!!!:wink::wink::wink::wink:

tt111c9c.aspx
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΦΕΡΩΩΩΩΩ)) Την ημερα καθόλου, αλλα το βραδυ δεν υποφερεται. δεν φτανει η περιπολια στην τουαλετα, τωρα εχουμε και κραμπες. ρωτησε τον γιατρο σου, για αυξηση του μαγνησιου.

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

τελικά βρε κοριτσια τι κανετε με τις κράμπες? εγω παιρνω 2 trofocard 3 φορές την ημερα, και εξακολουθω να υποφέρω. την νυχτα κλαιω απο τους πονους, και την ημερα κουτσαινω. μηπως κανω κατι λαθος:?:

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!χθες ημουν στον γιατρο μου και του ειπα πως παθαινω κραμπες αφου με ρωτησε αν παιρνω το ασβεστιο και του ειπα ναι μου εγραψε μαγνησιο.εμενα το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι ο πονος στη μεση και τον αριστερο γοφο,τοσο πολυ που ωρες ωρες δεν μπορω να περπατησω.μου ειπε πως ειναι ισχιαλγια της εγκυμοσυνης και το μονο που μπορω να κανω σε περιπτωση εντονου πονου να παρω lonarid.βασικα αποφευγω καθε ειδους φαρμακο οποτε μαλλον θα υποστω τον πονο!:-(

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!χθες ημουν στον γιατρο μου και του ειπα πως παθαινω κραμπες αφου με ρωτησε αν παιρνω το ασβεστιο και του ειπα ναι μου εγραψε μαγνησιο.εμενα το μεγαλυτερο προβλημα μου ειναι ο πονος στη μεση και τον αριστερο γοφο,τοσο πολυ που ωρες ωρες δεν μπορω να περπατησω.μου ειπε πως ειναι ισχιαλγια της εγκυμοσυνης και το μονο που μπορω να κανω σε περιπτωση εντονου πονου να παρω lonarid.βασικα αποφευγω καθε ειδους φαρμακο οποτε μαλλον θα υποστω τον πονο!:-(

Στην αρχη επαιρνα magesium sandoz,επειδη ομως μου χαλουσε το στομαχι υπερβολικα μου εδωσε αντι για αυτο trofocard και παιρνω τρια τη μερα.Απο τοτε ειμαι σχετικα καλυτερα...Και εγω εχω πολυ πονο στη μεση και στον κοκυγα και δυσκολευμαι να σηκωθω μετα απο υπνο(πρεπει απο καπου να πιαστω).Μετα για κανα δεκαλεπτο πηγαινω κουτσα κουτσα και μετα ειμαι καλα...Χθες οταν ξυπνησα απο το μεσημεριανο υπνακο δεν μπορουσα να γυρισω πλευρο αλλα ουτε και να σηκωθω...Ευτυχως ηταν ο αντρας μου εδω και ηρθε και με σηκωσε...Αναρωτιεμαι οταν βαρυνω πραγματικα τι θα γινει...γερανο θα θελω???

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...