Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονος στην σπονδ. στηλη


Recommended Posts

Εδω και 1-2 εβδομαδες αντιμετωπιζω ενα σοβαρο προβλημα με εντονους πονους στην σπονδ. στηλη μεχρι ολο μου το δεξι ποδι. Εχω ενα θεμα γενικοτερα με ενα νευρο που με ειχε ξαναενοχλησει παλιοτερα. Το θεμα ειναι οτι τι μπιορω να κανω να ανακουφιστω απο τον πονο.. σας εχει τυχει;;; πηρατε φαρμακα;; Την Τριτη θα παω στον γυναικολογο μου και θα τον ενημερωσω σχετικα. Ειμαι και εναμιση μηνα ανασκελα στο κρεβατι λογω αποκολλησης η οποια εκλεισε αλλα τωρα δεν μπορω να περπατησω...Γενικοτερα ειχατε καποιο ορθοπεδικο προβλημα και πως το αντιμετωπισατε;;;

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Εχω ακουσει για ισχιαλγια και οσφυαλγια κυησης...δεν ξερω λεπτομερειες.Εγω ποναω στη λεκανη κοντα στον κοκκυγα και λιγο στα γονατα.Ογιατρος μου ειπε ειναι και τα δυο φυσιολογικα λογω αυξησης βαρους στην κοιλιακη χωρα.Απο παυσιπονα μου επιτρεπει το ντεπον και το παναντολ.Ως τωρα δεν εχω παρει τιποτα απο τα δυο(προσπαθω να ανακουφιζομαι με μαξιλαρια,λιγο περπατημα και πολυ υπομονη)...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει για ισχιαλγια και οσφυαλγια κυησης...δεν ξερω λεπτομερειες.Εγω ποναω στη λεκανη κοντα στον κοκκυγα και λιγο στα γονατα.Ογιατρος μου ειπε ειναι και τα δυο φυσιολογικα λογω αυξησης βαρους στην κοιλιακη χωρα.Απο παυσιπονα μου επιτρεπει το ντεπον και το παναντολ.Ως τωρα δεν εχω παρει τιποτα απο τα δυο(προσπαθω να ανακουφιζομαι με μαξιλαρια,λιγο περπατημα και πολυ υπομονη)...

 

 

τελικα και εγω με 3 ντεπον συνολικα την εβγαλα. Α..και θερμοφορα στα σημεια που ηταν πιο εντονα ο πονος (προς θεού οχι κοντα στην κοιλια, υπαρχει κινδυνος) ..Δεν γινοταν αλλιως..το εσερνα το ποδι μου και το βραδυ δεν κοιμομουν απο τους πονους... Προς το παρον δεν με εχει ξαναπιασει τοσο εντονα...:-):smile:

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω είμαι 1μιση μήνα έτσι και δεν λέει να περάσει!!!! Πονάει πάρα πολύ το πόδι μου και κουτσαίνω!!!! Δε νομιζω να περασει μέχρι να γεννήσω, το ντεπον δε μου κανει τίποτα πήρα 2 και τα σταματησα γιατί δε με βοηθουσαν. Λιγο το ζεστο ντους στη μέση και στο ποδι με ανακουφίζει αλλα μόνο προσωρινά! Εσας πόσο καιρό σας κρατησε;;;;;;

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πόνους στην πλάτη και τη μέση από τον 6ο μήνα μέχρι και που γέννησα. Η γυναικολόγος μου αύξησε το μαγνήσιο και ο ορθοπεδικός μου έδειξε κάποιες ασκήσεις. Τελικά το μόνο που με βοήθησε ήταν μια ηλεκτρική θερμοφόρα και πολύ πολύ μασάζ από τον σύζυγο... Υπομονή και μετά τη γέννα ούτε που θα τα θυμάστε...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι μην κρατήσει μέχρι τη γεννα, αυτή η κατασταση. Είμαι στο σπίτι και κυκλοφορώ με μπαστουνι γιατί φοβάμαι μη χασω την ισορροπία μου και πέσω. Είναι τόσες δουλειες που πρεπει να γίνουν, να αγοράσω πραγματα για το δωματιο του παιδιου και για το παιδί και δεν μπορώ να τις κάνω γιατί δε μπορώ να κυκλοφορήσω!!!! Είμαι σχεδον δύο μήνες έτσι και θέλω 4 μήνες ακόμη για να γεννήσω. Παλεύεται αυτή η κατάσταση;;;;:|

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που φοβάμαι είναι μην κρατήσει μέχρι τη γεννα, αυτή η κατασταση. Είμαι στο σπίτι και κυκλοφορώ με μπαστουνι γιατί φοβάμαι μη χασω την ισορροπία μου και πέσω. Είναι τόσες δουλειες που πρεπει να γίνουν, να αγοράσω πραγματα για το δωματιο του παιδιου και για το παιδί και δεν μπορώ να τις κάνω γιατί δε μπορώ να κυκλοφορήσω!!!! Είμαι σχεδον δύο μήνες έτσι και θέλω 4 μήνες ακόμη για να γεννήσω. Παλεύεται αυτή η κατάσταση;;;;:|

 

Εμενα ο γιατρός μου ειχε επιτρεψει να βαζω και voltaren. (σε καταλαβαινω απολυτα..εμενα κρατησε 2-3 εβδομαδες και μπορω να πω οτι καποιες φορές ο πονος μου προκαλουσε κλαμα.) Τωρα τελευταια επισης ενω δεν ποναω...εχω αντιληφθει οτι την αριστερη πλευρα του μηρου την αισθανομαι συνεχως μουδιασμενη... η αφη ειναι τελειως διαφορετικη απο το δεξι μου ποδι, ενα περιεργο πραγμα. Ελπιζει ο γιατρος μου μονο να μην πιεζεται νευρο της σ.σ. .... αλλιως θα εχουμε θεματακι....:shock:

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω είμαι 1μιση μήνα έτσι και δεν λέει να περάσει!!!! Πονάει πάρα πολύ το πόδι μου και κουτσαίνω!!!! Δε νομιζω να περασει μέχρι να γεννήσω, το ντεπον δε μου κανει τίποτα πήρα 2 και τα σταματησα γιατί δε με βοηθουσαν. Λιγο το ζεστο ντους στη μέση και στο ποδι με ανακουφίζει αλλα μόνο προσωρινά! Εσας πόσο καιρό σας κρατησε;;;;;;

 

εχω δισκοκοιλη η οποια εμφανιστηκε πριν μεινω εγκυος στο πρωτο παιδακι πριν 5 χρονια.πριν 2 χρονια που εμεινα εγκυος υπεφερα.πονοι στην πλατη και φοβεροι πονοι πισω απο το μπουτι μεχρι τον αστραγαλο.ηταν το νευρο ειχε επηρεαστει κ δεν ελεγε να περασει.μονο λιγο με κρεμα σωματος εκανα εντριβη κ εβλεπα προσωρινα ανακουφιση διοτι ντεπο δεν ηθελα να παρω.δεν μπορουσα να σκυψω κ μετα να ξαναισιωσω μεση.μετα που γεννησα απο τις πολλες ωρες που κρατουσα το μωρο επαθα δισκοπαθεια κ πηρα 20 μερες βαρβατη αντιβιωση για να υποχωρηση κ φυσικα ορθοπεδικη ζωνη μεσης.ετσι μπορεσα να ανταπεξελθω.τωρα ειμαι στη δευτερη εγκυμοσυνη στον 5ο μηνα και απο την αρχη ειχα παλι πονους.το κακο ειναι οτι τωρα πλεον εχω κ ενα ζουζουνι 17 μηνων που δεν στεκεται καθολου κ πρεπει να το φροντιζω αλλαζω σηκωνω κτλ.ειπα στο γυναικολογο οτι θελω ζωνη εγκυμοσυνης γιατι υποφερω.μου εδωσε το οκ να παρω.πηγα στο λητω κ αυτες που δοκιμασα δε με ικανοποιησαν καθολου.εγω ηθελα περισσοτερο στηριξη στη μεση κ οχι στην κοιλια.τελικα πηγα σε καταστημα με ορθοπεδικα ειδη κ αγορασα ζωνη εγκυμοσυνης ορθοπεδικη κ ειδικη για τη μεση.αποτελειται απο δυο κομματια.το ενα ειναι μια φαρδια πολυ μαλακη φασα που πιανει το πλατος της κοιλιας με χρατς.το αλλο ειναι ενα φαρδυ κομματι με μπανελες στο πισω μερος της μεσης που ερχεται κ δενει με χρατς στη φασα της κοιλιας στο κατω μερος.τη φοραω 3 μηνες κ πραγματικα σωθηκα.παω παντου με αυτη μεσα απο τα ρουχα μου κ ας χωριζει λιγο μεσα απο την μπλουζα.ΣΩΘΗΚΑ.κανω ολες μου τις δουλειες κ μπορω να ανταπεξελθω με το παιδι.αν την βγαλω η την ξεχασω με πιανει αμεσως πονος.μονο αν κουραστω παρα πολυ κατα τη διαρκεια της μερας κ δεν ξαπλωσω καθολου το μεσημερι το βραδυ που θα πεσω στο κρεβατι με τσιμπαει λιγο η μεση.αν το ηξερα θα την ειχα παρει απο την πρωτη εγκυμοσυνη κ θα ειχα αποφυγει ολους εκεινους τους φρικτους πονους.

Link to comment
Share on other sites

θα πάω να πάρω κι εγω μια τέτοια ζώνη αν είναι ετσι! Δε γινεται αλλιως. Αχ κι εμενα ο πόνος αρχίζει από το αριστερο μπουτι και φτανει ως τα δαχτυλα σαν ηλεκτρικό ρευμα. Κλαίω από τον πονο! Αμα δεν ένιωσε κάποιος αυτόν τον πονο δεν μπορεί να καταλάβει. Ο αντρας μου μου λεει πως ειμαι υπερβολική και να κάνω υπομονή, γιατι δεν ξέρει πως είναι. Εχω μαθει να ζω με τον πονο 2 μηνες τωρα και αισθάνομαι κι ένοχη γιατί νομίζω πως και το μωρο μου νιωθει τον πονο και την απόγνωση μου! Υπαρχουν βεβαια μερες που ειμαι καπως καλυτερα αλλα πάντα κουτσαίνω. Νομίζω πως θα ξεχασω πως είναι να περπαταω χωρις να κουτσαίνω! Το περίεργο είναι πως εγώ δεν ειχα προβληματα με τη μεση μου και έκανα και yoga πριν μείνω έγκυος!

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πάω να πάρω κι εγω μια τέτοια ζώνη αν είναι ετσι! Δε γινεται αλλιως. Αχ κι εμενα ο πόνος αρχίζει από το αριστερο μπουτι και φτανει ως τα δαχτυλα σαν ηλεκτρικό ρευμα. Κλαίω από τον πονο! Αμα δεν ένιωσε κάποιος αυτόν τον πονο δεν μπορεί να καταλάβει. Ο αντρας μου μου λεει πως ειμαι υπερβολική και να κάνω υπομονή, γιατι δεν ξέρει πως είναι. Εχω μαθει να ζω με τον πονο 2 μηνες τωρα και αισθάνομαι κι ένοχη γιατί νομίζω πως και το μωρο μου νιωθει τον πονο και την απόγνωση μου! Υπαρχουν βεβαια μερες που ειμαι καπως καλυτερα αλλα πάντα κουτσαίνω. Νομίζω πως θα ξεχασω πως είναι να περπαταω χωρις να κουτσαίνω! Το περίεργο είναι πως εγώ δεν ειχα προβληματα με τη μεση μου και έκανα και yoga πριν μείνω έγκυος!

 

εμενα η ζωνη με εκανε αλλο ανθρωπο ειλικρινα.οποιος δεν εχει περασει τετοιο πονο δεν μπορει να κατα λαβει.κ οταν λεω ζωνη εννοω οτι ενω δενει κατω απο την κοιλια κ δε σε σφιγγει καθολου.την αυξομειωνεις οσο θες.αν δωσεις στο google ζωνη εκυμοσυνης ορθοπεδικη θα σε πεταξει σε διαφορα σιτε που εχουν εικονες για το πως ειναι κ πως φοριεται.την αγορασα 38 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσακια μου δεν ξερετε ποσο σας νιωθω, πέρσι την Μεγ. Παρασκευη με επιασε παλι η κριση της μεσης μου.. Οντως περασα την δικια μου Μεγ. Παρασκευη.. Εχω 3 δισκοκήλες τις τελευταιες κατω-κατω.. και οταν με πιανει ο πονος βαζω αμεσως θερμοφορα κ ηρεμω.. Αλλιως αν με πιασει γερα η κριση επαιρνω Βολταρεν χαπια κ στα εντελως χάλια, που επεφτα στο πατωμα απο τον πονο κ εκλαιγα, βαρουσα και 10 ενεσεις για να σηκωθω..

Τώρα ειμαι εγκυος μολις μπηκα στον 4ο μηνα, ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι μην με πιασει η μεση.. Μια φορα που στραβοκοιμηθηκα κ λιγο πονεσα αμεσως εβαλα θερμοφορα, εκανα ζεστο μπανακι κ ιγο μασαζακι απο τον αντρουλη μου κ ηρεμησα..

Επισης φοβαμαι την επισκληριδιο μηπως δεν κανει να την κανω λογω του προβληματος στην εκει περιοχη..

Παντως μια γνωστη μου με το ιδιο με μενα προβλημα γεννησε μια χαρα και με επισκληριδιο.. ετσι παιρνω κουραγιο..

Πιστεψτε με ξερω πολυ καλα αυτον τον πονο.. Δοκιμαστε καταρχην να κοιμαστε μονο στο πλαι και οχι ανασκελα επιβαρυνει το βαρος του μωρου τη μεση σας, μετα την θερμοφορα αλλά και την ζωνη που αναφερει μια αλλη φιλη παραπανω κ αν δεν κανουν τιποτα ρωτηστε το γιατρο σας αν μπορειτε να παρετε κατι αλλο...

Ευχομαι περαστικα σας και μακρυα απο μας ξανα τετοιοι πονοι μεσης.. και με το καλο τα μωρακια μας!!!

aW6Pp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσακια μου δεν ξερετε ποσο σας νιωθω, πέρσι την Μεγ. Παρασκευη με επιασε παλι η κριση της μεσης μου.. Οντως περασα την δικια μου Μεγ. Παρασκευη.. Εχω 3 δισκοκήλες τις τελευταιες κατω-κατω.. και οταν με πιανει ο πονος βαζω αμεσως θερμοφορα κ ηρεμω.. Αλλιως αν με πιασει γερα η κριση επαιρνω Βολταρεν χαπια κ στα εντελως χάλια, που επεφτα στο πατωμα απο τον πονο κ εκλαιγα, βαρουσα και 10 ενεσεις για να σηκωθω..

Τώρα ειμαι εγκυος μολις μπηκα στον 4ο μηνα, ο μεγαλυτερος μου φοβος ειναι μην με πιασει η μεση.. Μια φορα που στραβοκοιμηθηκα κ λιγο πονεσα αμεσως εβαλα θερμοφορα, εκανα ζεστο μπανακι κ ιγο μασαζακι απο τον αντρουλη μου κ ηρεμησα..

Επισης φοβαμαι την επισκληριδιο μηπως δεν κανει να την κανω λογω του προβληματος στην εκει περιοχη..

Παντως μια γνωστη μου με το ιδιο με μενα προβλημα γεννησε μια χαρα και με επισκληριδιο.. ετσι παιρνω κουραγιο..

Πιστεψτε με ξερω πολυ καλα αυτον τον πονο.. Δοκιμαστε καταρχην να κοιμαστε μονο στο πλαι και οχι ανασκελα επιβαρυνει το βαρος του μωρου τη μεση σας, μετα την θερμοφορα αλλά και την ζωνη που αναφερει μια αλλη φιλη παραπανω κ αν δεν κανουν τιποτα ρωτηστε το γιατρο σας αν μπορειτε να παρετε κατι αλλο...

Ευχομαι περαστικα σας και μακρυα απο μας ξανα τετοιοι πονοι μεσης.. και με το καλο τα μωρακια μας!!!

 

Αυτο με την επισκληριδιο το φοβαμαι και εγω...αλλιως με βλεπω με ολικη. :cry::cry::cry:

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την επισκληριδιο το φοβαμαι και εγω...αλλιως με βλεπω με ολικη. :cry::cry::cry:

 

Θα κάνεις ολική ???? Η επισκληρίδιος δεν είναι τίποτα και όταν είχα ρωτήσει το γιατρό που είχα τότε τη μέση μου είπε ότι δεν υπάρχει φόβος. Φαντάζομαι ότι είναι το πρώτο σου παιδάκι για να φοβάσαι τόσο πολύ. Πάντως αν πάρεις την ζώνη που σου λέω θα σε βοηθήσει αφάνταστα.

Είναι αυτή αν θες να την δεις σε φωτό. Είναι πολύ ψηλή για την περιοχή της μέσης και σε βοηθάει πάρα πολύ. Δεν διαφημίζω κάτι απλά επειδή είδα μεγάλη αλλαγή και με βοηθάει να στηρίζω σωστά τη μέση μου και να μην γέρνω μπροστά από το βάρος της κοιλιάς όπως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω φοβερούς πόνους σε μεση και πλάτη γι αυτό σου την ανέφερα.

http://www.pharmacare.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=949

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις ολική ???? Η επισκληρίδιος δεν είναι τίποτα και όταν είχα ρωτήσει το γιατρό που είχα τότε τη μέση μου είπε ότι δεν υπάρχει φόβος. Φαντάζομαι ότι είναι το πρώτο σου παιδάκι για να φοβάσαι τόσο πολύ. Πάντως αν πάρεις την ζώνη που σου λέω θα σε βοηθήσει αφάνταστα.

Είναι αυτή αν θες να την δεις σε φωτό. Είναι πολύ ψηλή για την περιοχή της μέσης και σε βοηθάει πάρα πολύ. Δεν διαφημίζω κάτι απλά επειδή είδα μεγάλη αλλαγή και με βοηθάει να στηρίζω σωστά τη μέση μου και να μην γέρνω μπροστά από το βάρος της κοιλιάς όπως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και έχω φοβερούς πόνους σε μεση και πλάτη γι αυτό σου την ανέφερα.

http://www.pharmacare.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=949

 

Μια φιλη μου μου την προτεινε επισης. Μαλλον τελικα θα την παρω. Το μεγεθος να δω πως θα το βρω που η κοιλια μεγαλωνει μερα με την μερα...:confused::confused::confused:...Τωρα με την ναρκωση δεν ξερω τι θα γινει..Γενναω στο Ελενας οπου εκει απο οτι εχω ακουσει δεν ειναι και πολυ υπερ την επισκληριδιου... φαντασου να πω και το προβλημα που εχω.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φιλη μου μου την προτεινε επισης. Μαλλον τελικα θα την παρω. Το μεγεθος να δω πως θα το βρω που η κοιλια μεγαλωνει μερα με την μερα...:confused::confused::confused:...Τωρα με την ναρκωση δεν ξερω τι θα γινει..Γενναω στο Ελενας οπου εκει απο οτι εχω ακουσει δεν ειναι και πολυ υπερ την επισκληριδιου... φαντασου να πω και το προβλημα που εχω.

 

η ζωνη βγαινει σε small mediun large k extra. καλο ειναι πας να την δοκιμασεις σε ενα καταστημα με ορθοπεδικα στην περιοχη σου για να εχεις ησυχο το κεφαλι σου με το μεγεθος.εγω πηρα το medium κ πιστευω οτι θα με βγαλει μεχρι να γεννησω.επειδη δενει κατω απο την κοιλια δεν σου παιρνει καθε μηνα μεγαλο μερος απο τα περιθωρια απο τα περιθωρια που εχει.εγω οπως την εκλεινα πριν τρεις μηνες που ημουν δυο μηνων στο ιδιο σημειο την κλεινω κ τωρα που εκλεισα τον πεμπτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...