Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΑΚΑΛΩ για συμβουλή!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και πολύ αγχομένο!!!

Σε 2 μήνες κλείνω τα 37 και είμαι έγκυος περίπου 13 εβδ. με μονοχοριακή διαμνιακή κύηση! Διδυμάκια λοιπόν!

Στις 12εβδ. +1 μέρα έκανα την αυχενική διαφάνεια με τα εξής αποτελέσματα:

μέγεθος 61,5mm και αυχ.διαφ. 1.4mm

μέγεθος 58,7mm και αυχ.διαφ. 1,2mm

 

ο Τελικός δείκτης για 21 μετά την αιματολογική PPaP είναι 1:3678

Τους υπόλοιπους τελικούς δείκτες θα τους έχω σε λίγο καιρό.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Με ενημέρωσαν για αμνιοπαρακέντηση την οποία τρέμω να κάνω γιατί είναι πολύ επικίνδυνο στην περίπτωση μου με τα διδυμάκια!!! Αλλά με φοβίζει και η ηλικία πολύ!

Εχω δύο γυναικολόγους Αθήνα και Βόλο - που μένω πλέον μόνιμα - και δεν πρότειναν αμνιο, θεωρούν τους δείκτες καλούς και να περίμένω και την Β' επιπέδου...

Ολες οι φίλες μου μου όμως είχαν πολυ καλύτερους δείκτες από εμένα κα παρόλα αυτά οι περισσότερες έκαναν αμνιο για να είναι σίγουρες!

Παρακαλώ πολύ για συμβουλές και βοήθεια!!!!!!!!!!!

σας διαβάζω καιρό!

Πως βλέπετε τα αποτελέσματα? Θα έπρεπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σου ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.Λοιπον αν ημουν στη θεση σου δεν θα την εκανα εγω εχω ενα μωρακι και στην αυχενικη ειχα 1.4 το ιδιο με εσενα περιπου στη β επιπεδου ηταν ολα μια χαρα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ρισκαρεις εστω και με το 1% να παθουν τιποτα τα μωρακια σου ξερω κοπελες που ειχαν αυχενικη διαφανεια 2.5 και τα μωρακια τους ηταν μια χαρα.Η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου κανε οτι λεει το ενστικτο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και πολύ αγχομένο!!!

Σε 2 μήνες κλείνω τα 37 και είμαι έγκυος περίπου 13 εβδ. με μονοχοριακή διαμνιακή κύηση! Διδυμάκια λοιπόν!

Στις 12εβδ. +1 μέρα έκανα την αυχενική διαφάνεια με τα εξής αποτελέσματα:

μέγεθος 61,5mm και αυχ.διαφ. 1.4mm

μέγεθος 58,7mm και αυχ.διαφ. 1,2mm

 

ο Τελικός δείκτης για 21 μετά την αιματολογική PPaP είναι 1:3678

Τους υπόλοιπους τελικούς δείκτες θα τους έχω σε λίγο καιρό.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Με ενημέρωσαν για αμνιοπαρακέντηση την οποία τρέμω να κάνω γιατί είναι πολύ επικίνδυνο στην περίπτωση μου με τα διδυμάκια!!! Αλλά με φοβίζει και η ηλικία πολύ!

Εχω δύο γυναικολόγους Αθήνα και Βόλο - που μένω πλέον μόνιμα - και δεν πρότειναν αμνιο, θεωρούν τους δείκτες καλούς και να περίμένω και την Β' επιπέδου...

Ολες οι φίλες μου μου όμως είχαν πολυ καλύτερους δείκτες από εμένα κα παρόλα αυτά οι περισσότερες έκαναν αμνιο για να είναι σίγουρες!

Παρακαλώ πολύ για συμβουλές και βοήθεια!!!!!!!!!!!

σας διαβάζω καιρό!

Πως βλέπετε τα αποτελέσματα? Θα έπρεπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση???

 

Πολύ χρήσιμο το post σου για παρόμοιες περιπτώσεις!

1) τα δίδυμα και ιδιαίτερα τα μονοχοριακά ΔΕΝ έχουν καμμία σχέση με τις άλλες κυήσεις και άρα οι εμπειρίες άλλων γυναικών με τις εγκυμοσύνες τους είναι μεν καλοδεχούμενες αλλά δεν μπορεί να σε βοηθήσουν

2) δεν υπάρχει ''μαγική συνταγή'' για να αποφασίσεις και η επιλογή είναι απολύτως προσωπική. Στο αποτέλεσμα που αναφέρεις (1/3678 δηλ. μικρή πιθανότητα τρισωμίας 21) έχει ήδη συνυπολογιστεί η ηλικία σου. Άρα το επιχείρημα ''είμαι 37 ετών'' δεν έχει θέση. Αν ήσουν νεότερη θα έβγαινε ακόμα μικρότερη πιθανότητα.

 

Επομένως η επιλογή σου είναι: είτε πας με βάση το αποτέλεσμα της ηλικίας, της αυχενικής και του αιματολογικού και δεν κάνεις αμνιοπαρακέντηση, οπότε δεν υπάρχει και κίνδυνος αποβολής, είτε αγνοείς την αυχενική και την αιματολογική και με βάση μόνο την ηλικία κάνεις αμνιοπαρακέντηση, ξέρεις επακριβώς αν υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία και αποδέχεσαι την πιθανότητα αποβολής που παρεπιπτόντως στα μονοχοριακά δίδυμα είναι μεγαλύτερη από ότι σε μονήρη κύηση (όπως και η πιθανότητα όλων των επιπλοκών της εγκυμοσύνης). Με άλλα λόγια η εγκυμοσύνη σου είναι ιδιαίτερα υψηλού κινδύνου από κάθε άποψη και γι αυτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή και σκέψη στο κάθε σου βήμα.

Καλή επιτυχία!

 

ΥΓ: Δύο ερωτήσεις 1) Η εγκυμοσύνη σου είναι ''φυσική'' ή εξωσωματική?

2) γιατί δεν έχεις τα αποτελέσματα και για τις υπόλοιπες τρισωμίες?

Link to comment
Share on other sites

διονη με το καλο τα διδιμακια σου

 

η δικη μου αυχενικη στον μικρο μου ειχε βγει 1,7 (χωρις να θορηβηθει ο γιατρος μου)και να σου πω πως ειναι ενα υγειεστατο και πανεμορφο μωρακι (περναω το συνδρομο της κουκουβαγιας χαχαχαα) η ηλικια μου 35,5 τοτε (αν και δεν παιζει ρολο..περισσοτερες περιπτωσεις ετυχαν σε μικροτερες ηλικιακα μανουλες παρα στις δικης μας ηλικιας)και δεν εγινε λογος για αμνιοπαρακεντηση ουτε απεξω απεξω

να εμπιστευτεις τους γιατρους σου και το ενστικτο σου πανω απολα

 

υπεροχη, ανεφελη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σου ευχομαι με δυο γερα, πανεμορφα και ζωηρα μωρακια!

a0542f1a75.png

 

ηρθες θησαυρε μου κι αλλαξες τη ζωη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Και γω εχω μπει σε αυτο το τριπακι ...να κανω ή οχι?να τα βαλω σε κινδυνο ή οχι...?Να σας εξηγησω ομως...Ειμαι 32 χρονων,εχω διδυμη κυηση,διαχοριακη και διαμνιακη.Οι αυχενικες των μωρων ειναι 1,9 και 2mm.οι πιθανοτητες για Down βγαινει και για τα δυο μωρακια περιπου ιδια και ειναι 1/9500.Η συλληψη εγινε με τη βοηθεια θεου και επιστημης λογω σοβαρου προβληματος υπογονιμοτητας που ειχαμε.Στον υπερηχο φαινονται καθαρα ολοι οι δεικτες φυσιολογικοι.Η κυρια που εκανε τον υπερηχο ειπε ολα καλα.Ο γιατρος μου επισης...εγω ειμαι μπερδεμενη πολυ και φοβαμαι ακομα πιο πολυ.Ειμαι σχεδον πεπεισμενη οτι τα μωρα ειναι φυσιολογικα αλλα η αμφιβολια ,δεν σας κρυβω οτι με βασανιζει.Ο γιατρος μου μου αφιερωσε αρκετο χρονο για να συζητησει μαζι μου και νομιζω οτι καταλαβα αρκετα μερικα κρυφα σημεια που νομιζω με οδηγουν σε καποια αποφαση.Καταρχην υπαρχει πιθανοτητα αποβολης και μαλιστα λογω διαβητη και διδυμων ειναι μεγαλυτερη σε μενα απο οτι σε μια αλλη γυναικα που συνελαβε φυσιολογικα,δεν ειναι διαβητικη και δεν εχει διδυμα.Δεν υπαρχει βασιμη υποψια για να με οδηγησει εκει(πχ,υπερηχογραφικα ευρηματα,ηλικια κτ.λ.).Ακομα και αν αποφασισω να γινει η αμνιο ,η απαντηση που θα παρω θα αφορα ενα μεγαλο αριθμο ασθενειων που οφειλονται σε μεγαλες ανωμαλιες του γενετικου υλικου πχ.τρισωμιες,μεταθεσεις κτ.λ.Τουλαχιστον οι πιο συνηθισμενες ή καποια που πιθανον να εμφανιζεται στην οικογενεια καποιας εγκυου μπορει να ελεγχθει...Όχι ομως ολες...Και δω ειναι το σημειο που σκονταφτω...Η αμνιο δεν σε καλυπτει απο οτιδηποτε μη φυσιολογικο μπορει να εχει ενα εμβρυο.Δεν δινει πληροφοριες για ολες τις βλαβες γονιδιων που οδηγουν σε ασθενειες,δεν δινει πληροφοριες για την καρδουλα,για τον σκελετο ,για την διανοητικη κατασταση.Ολα αυτα δεν εξαρτωνται μονο απο τα χρωμοσωματα αλλα και απο αλλες διεργασιες που λαμβανουν χωρα οσο το μωρο ειναι στην κοιλια αλλα και μετα...Αρα ενας φυσιολογικος καρυοτυπος μετα απο μια αμνιο δεν μπορει να σε καθησυχασει...Ισως να σαι σιγουρη οτι το παιδι σου δεν εχει down...δεν εισαι σιγουρη οομως οτι δεν εχει κατι αλλο.Και το οτι δεν εχει down ενα μωρο φαινεται και απο υπερηχογραφικα ευρηγματα στο μεγαλυτερο μερος των περιπτωσεων...Λοιπον...τι να αποφασισει μια εγκυος που προχωραει βδομαδα βδομαδα σε μια ηδη υψηλου κινδυνου κυηση???Το συζητησαμε με τον αντρα μου ,με τον γιατρο μου και με αλλους που εμπιστευομαστε...Νομιζω οτι αποφασισαμε να μην κανουμε αφου δεν υπαρχει βασιμη υποψια.Και αν τυχει στα μωρα μας κατι κακο στην πορεια...θα το αντιμετωπισουμε οπως καθε γονιος που το παιδακι του γεννιεται φυσιολογικο αλλα αρρωσταινει στα 3 ή στα 10 ή στα 20 απο λευχαιμια ή οτιδηποτε αλλο...Και θα το παλεψουμε και εμεις και τα διδυμακια μας...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σου ευχομαι να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη.Λοιπον αν ημουν στη θεση σου δεν θα την εκανα εγω εχω ενα μωρακι και στην αυχενικη ειχα 1.4 το ιδιο με εσενα περιπου στη β επιπεδου ηταν ολα μια χαρα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ρισκαρεις εστω και με το 1% να παθουν τιποτα τα μωρακια σου ξερω κοπελες που ειχαν αυχενικη διαφανεια 2.5 και τα μωρακια τους ηταν μια χαρα.Η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου κανε οτι λεει το ενστικτο σου.

 

Πρώτα από όλα ευχαριστώ όλες σας για τις απαντήσεις!!!!!!!!!!!!!!

Είναι πολύ σημαντική για εμένα η συμπαράσταση έστω και ανθρώπων που δεν γνωρίζω από κοντά!

Λοιπόν αποφασίσαμε προς το παρόν να μην την κάνουμε, να προχωρήσουμε σε παιδοκαρδιολόγο για να μειώσουμε αρχικά και τις πιθανότητες καρδιακών προβλημάτων, θα κάνω και την Β΄επιπέδου και θα αποφασίσουμε!

Η γυναικολόγος μου από Αθήνα με ενημέρωσε ότι σε διδυμάκια και μονοχοριακά ο κίνδυνος αποβολής από αμνιο φτάνει το 5% και ας μην το λένε! (είναι εξαιρετική γιατρός, έχει έρθει πρόσφατα από Αμεική)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το post σου για παρόμοιες περιπτώσεις!

1) τα δίδυμα και ιδιαίτερα τα μονοχοριακά ΔΕΝ έχουν καμμία σχέση με τις άλλες κυήσεις και άρα οι εμπειρίες άλλων γυναικών με τις εγκυμοσύνες τους είναι μεν καλοδεχούμενες αλλά δεν μπορεί να σε βοηθήσουν

2) δεν υπάρχει ''μαγική συνταγή'' για να αποφασίσεις και η επιλογή είναι απολύτως προσωπική. Στο αποτέλεσμα που αναφέρεις (1/3678 δηλ. μικρή πιθανότητα τρισωμίας 21) έχει ήδη συνυπολογιστεί η ηλικία σου. Άρα το επιχείρημα ''είμαι 37 ετών'' δεν έχει θέση. Αν ήσουν νεότερη θα έβγαινε ακόμα μικρότερη πιθανότητα.

 

Επομένως η επιλογή σου είναι: είτε πας με βάση το αποτέλεσμα της ηλικίας, της αυχενικής και του αιματολογικού και δεν κάνεις αμνιοπαρακέντηση, οπότε δεν υπάρχει και κίνδυνος αποβολής, είτε αγνοείς την αυχενική και την αιματολογική και με βάση μόνο την ηλικία κάνεις αμνιοπαρακέντηση, ξέρεις επακριβώς αν υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία και αποδέχεσαι την πιθανότητα αποβολής που παρεπιπτόντως στα μονοχοριακά δίδυμα είναι μεγαλύτερη από ότι σε μονήρη κύηση (όπως και η πιθανότητα όλων των επιπλοκών της εγκυμοσύνης). Με άλλα λόγια η εγκυμοσύνη σου είναι ιδιαίτερα υψηλού κινδύνου από κάθε άποψη και γι αυτό θέλει ιδιαίτερη προσοχή και σκέψη στο κάθε σου βήμα.

Καλή επιτυχία!

 

ΥΓ: Δύο ερωτήσεις 1) Η εγκυμοσύνη σου είναι ''φυσική'' ή εξωσωματική?

2) γιατί δεν έχεις τα αποτελέσματα και για τις υπόλοιπες τρισωμίες?

Εχεις απόλυτο δίκιο, είναι τελείως διαφορετική κύηση και έχει λοιπούς άλλους κινδύνους!!!

Η εγκυμοσύνη μου είναι φυσιολογική.

Δεν έχω ακόμα όλα τα αποτελέσματα γιατί έκανα την εξέταση στη Λάρισα και μου τα στέλνουν ταχυδρομικά, μόνο για την 21 μου είπαν τηλεφωνικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Και γω εχω μπει σε αυτο το τριπακι ...να κανω ή οχι?να τα βαλω σε κινδυνο ή οχι...?Να σας εξηγησω ομως...Ειμαι 32 χρονων,εχω διδυμη κυηση,διαχοριακη και διαμνιακη.Οι αυχενικες των μωρων ειναι 1,9 και 2mm.οι πιθανοτητες για Down βγαινει και για τα δυο μωρακια περιπου ιδια και ειναι 1/9500.Η συλληψη εγινε με τη βοηθεια θεου και επιστημης λογω σοβαρου προβληματος υπογονιμοτητας που ειχαμε.Στον υπερηχο φαινονται καθαρα ολοι οι δεικτες φυσιολογικοι.Η κυρια που εκανε τον υπερηχο ειπε ολα καλα.Ο γιατρος μου επισης...εγω ειμαι μπερδεμενη πολυ και φοβαμαι ακομα πιο πολυ.Ειμαι σχεδον πεπεισμενη οτι τα μωρα ειναι φυσιολογικα αλλα η αμφιβολια ,δεν σας κρυβω οτι με βασανιζει.Ο γιατρος μου μου αφιερωσε αρκετο χρονο για να συζητησει μαζι μου και νομιζω οτι καταλαβα αρκετα μερικα κρυφα σημεια που νομιζω με οδηγουν σε καποια αποφαση.Καταρχην υπαρχει πιθανοτητα αποβολης και μαλιστα λογω διαβητη και διδυμων ειναι μεγαλυτερη σε μενα απο οτι σε μια αλλη γυναικα που συνελαβε φυσιολογικα,δεν ειναι διαβητικη και δεν εχει διδυμα.Δεν υπαρχει βασιμη υποψια για να με οδηγησει εκει(πχ,υπερηχογραφικα ευρηματα,ηλικια κτ.λ.).Ακομα και αν αποφασισω να γινει η αμνιο ,η απαντηση που θα παρω θα αφορα ενα μεγαλο αριθμο ασθενειων που οφειλονται σε μεγαλες ανωμαλιες του γενετικου υλικου πχ.τρισωμιες,μεταθεσεις κτ.λ.Τουλαχιστον οι πιο συνηθισμενες ή καποια που πιθανον να εμφανιζεται στην οικογενεια καποιας εγκυου μπορει να ελεγχθει...Όχι ομως ολες...Και δω ειναι το σημειο που σκονταφτω...Η αμνιο δεν σε καλυπτει απο οτιδηποτε μη φυσιολογικο μπορει να εχει ενα εμβρυο.Δεν δινει πληροφοριες για ολες τις βλαβες γονιδιων που οδηγουν σε ασθενειες,δεν δινει πληροφοριες για την καρδουλα,για τον σκελετο ,για την διανοητικη κατασταση.Ολα αυτα δεν εξαρτωνται μονο απο τα χρωμοσωματα αλλα και απο αλλες διεργασιες που λαμβανουν χωρα οσο το μωρο ειναι στην κοιλια αλλα και μετα...Αρα ενας φυσιολογικος καρυοτυπος μετα απο μια αμνιο δεν μπορει να σε καθησυχασει...Ισως να σαι σιγουρη οτι το παιδι σου δεν εχει down...δεν εισαι σιγουρη οομως οτι δεν εχει κατι αλλο.Και το οτι δεν εχει down ενα μωρο φαινεται και απο υπερηχογραφικα ευρηγματα στο μεγαλυτερο μερος των περιπτωσεων...Λοιπον...τι να αποφασισει μια εγκυος που προχωραει βδομαδα βδομαδα σε μια ηδη υψηλου κινδυνου κυηση???Το συζητησαμε με τον αντρα μου ,με τον γιατρο μου και με αλλους που εμπιστευομαστε...Νομιζω οτι αποφασισαμε να μην κανουμε αφου δεν υπαρχει βασιμη υποψια.Και αν τυχει στα μωρα μας κατι κακο στην πορεια...θα το αντιμετωπισουμε οπως καθε γονιος που το παιδακι του γεννιεται φυσιολογικο αλλα αρρωσταινει στα 3 ή στα 10 ή στα 20 απο λευχαιμια ή οτιδηποτε αλλο...Και θα το παλεψουμε και εμεις και τα διδυμακια μας...

Εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα! Για αυτό και εμείς αποφασίσαμε τουλάχιστον προς το παρόν να μην την κάνουμε και μόνο αν προκύψει σοβαρός λόγος να το ξανασκεφτούμε!

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στην 14η εβδ. και έκανα γενική εξέταση αίματος την Παρασκευή, ο αιματοκρίτης μου έχει φτάσει ήδη στο 32.8 υποθέτω φυσιολογικό για διδυμάκια!

Με ανησυχούν όμως τα χαμηλά λεμφοκύτταρα 17 (όρια 20-45).

Είναι πραγματικά ανησυχητικό?

Γνωρίζει κάτι παραπάνω κάποια από εσάς?

Θα δω την γιατρό αύριο...

Link to comment
Share on other sites

διονη με το καλο τα διδιμακια σου

 

η δικη μου αυχενικη στον μικρο μου ειχε βγει 1,7 (χωρις να θορηβηθει ο γιατρος μου)και να σου πω πως ειναι ενα υγειεστατο και πανεμορφο μωρακι (περναω το συνδρομο της κουκουβαγιας χαχαχαα) η ηλικια μου 35,5 τοτε (αν και δεν παιζει ρολο..περισσοτερες περιπτωσεις ετυχαν σε μικροτερες ηλικιακα μανουλες παρα στις δικης μας ηλικιας)και δεν εγινε λογος για αμνιοπαρακεντηση ουτε απεξω απεξω

να εμπιστευτεις τους γιατρους σου και το ενστικτο σου πανω απολα

 

υπεροχη, ανεφελη και τελειομηνη εγκυμοσυνη σου ευχομαι με δυο γερα, πανεμορφα και ζωηρα μωρακια!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Μου δίνετε όλες κουράγιο γιατί ομολογώ ότι είμαι αρκετά φοβισμένη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σε ενημέρωσαν ότι νομικά και επί της ουσίας υπάρχει η δυνατότητα να γίνει η άμνιο αργά στην κύηση και οι δυνατότητες σε περίπτωση άσχημου αποτελέσματος είναι διαφορετικές; Απίθανο βέβαια να έχεις άσχημο αποτέλεσμα, στατιστικά, αλλά είπαμε, πιάνουμε όλες τις πιθανότητες.

 

Εμείς στα δίδυμα (κανονικά διζυγωτικά δίδυμα) είχαμε δείκτες για down και συνδυασμένη πιθανότητα 1/200 και 1/800, μετά το Β επιπέδου. Κάναμε άμνιο στις συνηθισμένες εβδομάδες επειδή δεν ήθελα να με "τρώει"... Εσείς που έχετε μηδαμινές πιθανότητες μπορείτε είτε να μην την κάνετε καθόλου, είτε να την κάνετε αργά; Φαντάσου οι δικοί μου γιατροί θεωρούσαν ότι τα ποσοστά ήταν αυτά ακριβώς και δεν πρότειναν άμνιο, λόγω των κινδύνων για τα δίδυμα 1/50 να χαθεί η εγκυμοσύνη, ως γενική πιθανότητα και μάλλον ακόμα πιο αυξημένη στην περίπτωσή μου, γιατί ήμουν φουλ στις επιπλοκές από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ηλικία τότε λίγο μικρότερη από τη δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε ενημέρωσαν ότι νομικά και επί της ουσίας υπάρχει η δυνατότητα να γίνει η άμνιο αργά στην κύηση και οι δυνατότητες σε περίπτωση άσχημου αποτελέσματος είναι διαφορετικές;

 

 

AthinaP, εμένα στη β επιπέδου μου είπαν για μονήρη ομφαλική αρτηρία και να το σκεφτώ για άμνιο. Εμείς φοβηθήκαμε να την κάνουμε και αρχίσαμε να το ψάχνουμε. Κάποιος μας είπε ανεπίσημα ότι μπορούμε να κάνουμε άμνιο στην 32η εβδομάδα ώστε αν κάτι στραβώσει να με βάλουν να γεννήσω και να μη χαθεί το παιδί. Αν πάλι το αποτέλεσμα της άμνιο δεν είναι καλό κάτι είπαν για νέκρωση. Εγώ φρίκαρα και προτίμησα να μην την κάνω καθόλου.Σε κάτι τέτοιο αναφέρεσαι ή σε κάτι άλλο; Να σημειώσω ότι μου είπαν πως κάτι τέτοιο στην Ελάδα δεν είναι νόμιμο και ότι δύσκολα θα βρω γιατρό να το αναλάβει, αλλά στην Αγγλία για παράδειγμα είναι νομιμότατο. Τελικά έκανα άλλες δύο φορές τη β επιπέδου και υπέρηχο καρδιάς εμβρύου και όλα ήταν φυσιολογικά. Στην πρώτη β επιπέδου είχε γίνει λάθος. Μετά από αυτό ο γιατρός μου μου είπε να μην κάνω άμνιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι...Επειδη ειδα να γινεται και λογος για παιδοκαρδιολογο και υπερηχο καρδιας εμβρυων,ηθελα να ρωτησω κατι .Εκει που εκανα την αυχενικη και το pappΑ ,η γιατρος μου ειπε οτι εφοσον εμφανιστηκε ο σακχαρωδης διαβητης πολυ νωρις στην κυησηθα ηταν καλο να μας δει και ενας παιδοκαρδιολογος γυρω στην 20η-21η βδομαδα οταν θα κανω και του β επιπεδου,γιατι ο διαβητης σχετιζεται με καρδιοπαθειες χωρις να ειναι απολυτο αυτο οτι θα συμβει.Σημειωσε οτι οι καρδουλες μας φαινονται φυσιολογικες απλα το συστηνουν για να εξαντλησουν καθε πιθανοτητα.Οταν ομως το ειπα στον γιατρο μου μου ειπε οτι δεν εχει νοημα να το κανω αλλα αν θελω φυσικα και να το κανω.Οταν ρωτησα γιατι δεν εχει νοημα μου ειπε οτι 1ονσοβαρο προβλημα στην καρδια πιθανο να φαινοταν ή να μην ειχαν επιβιωσει τα εμβρυα 2ον ακομα και αν βρεθει κατι στην καρδουλα τωρα δεν μπορεις να παρεμβεις και να κανεις κατι,παραμονο εφοσον γεννηθουν τα μωρα.Οποτε ουσιαστικα θα το κανεις και θα κατσεις με σταυρωμενα χερια γιατι ουτε τα παιδια θα καταδικασεις απο πριν χωρις να το παλεψεις και θα σε φαει και η σκασιλα 3ον καλος λεει ο εξονυχιστικος ελεγχος οταν μια κυηση ειναι επικινδυνη αλλα και να μοιραζεις 300αρια ευρουλακιων δεξια και αριστερα δεν ειναι λυση,ουτε εξασφαλιση της υγειας των μωρων....

Τι λετε?

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις οπως και η giasemi1 ειχαμε μονηρη ομφαλικη αρτηρια και μας συστησαν εμβρυοκαρδιογραφημα. Το εκανα για να μας φυγει η ιδεα και να μην το σκεφτομαι και με τρωει. Αμνιοπαρακεντηση δε μας ειπε κανεις να κανουμε.

Το θεμα ειναι να το κανεις για να σου φυγει η ιδεα, για να ξερεις γενικα...εγω ειχα καλο προαισθημα και δεν ανησυχησα απο την αρχη ιδιεταιρα γιατι δε με τρομοκρατησαν και οι γιατροι και μου ειπε συγκεκριμενα η γυναικολογος μου πως της εχει τυχει 4 φορες σε 3 χρονια κ δεν ειχε καμια κακη καταληξη. οπως και τελικα ολα πηγαν καλα. επισης εμενα μου ειπαν πως πιθανο προβλημα μπορει να "εγχειριστει" και σαν εμβρυο (αν εχετε δει grays anatomy θα εχετε πετυχει την εγχειριση εμβρυου,και οντως υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις, αλλα δε ξερω για διδυμα τι λεει η επιστημη...)

ΕΣΥ δεν θα ηθελες να σου φυγει εστω και η παραμικρη κακη σκεψη απο το μυαλο?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και με το καλο σε ολες τα μωρακια σας!

με αυχενικη διαφανεια 2.4 και συνδυασμενη πιθανοτητα για τρισωμια 21 1:7850 μας συνεστησαν υπερηχο καρδιας εμβρυου και αν επιθυμουμε αμνιο. εκανα τον υπερηχο καρδιας οπου μας εδειξε πως ολα ειναι φυσιολογικα και απεφυγα την αμνιο. βεβαια κυηση με ενα εμβρυο η δικη μου, αλλα με υπερτσιμπημενη αυχενικη συγκριτικα με τα διδυμακια σας.

η β' επιπεδου εδειξε ενα υγιεστατο εμβρυακι(ως εκει βεβαια που μπορει να γινει η οποια διαγνωση).

με το καλο τα μωρακια σας!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και παλι...Επειδη ειδα να γινεται και λογος για παιδοκαρδιολογο και υπερηχο καρδιας εμβρυων,ηθελα να ρωτησω κατι .Εκει που εκανα την αυχενικη και το pappΑ ,η γιατρος μου ειπε οτι εφοσον εμφανιστηκε ο σακχαρωδης διαβητης πολυ νωρις στην κυησηθα ηταν καλο να μας δει και ενας παιδοκαρδιολογος γυρω στην 20η-21η βδομαδα οταν θα κανω και του β επιπεδου,γιατι ο διαβητης σχετιζεται με καρδιοπαθειες χωρις να ειναι απολυτο αυτο οτι θα συμβει.Σημειωσε οτι οι καρδουλες μας φαινονται φυσιολογικες απλα το συστηνουν για να εξαντλησουν καθε πιθανοτητα.Οταν ομως το ειπα στον γιατρο μου μου ειπε οτι δεν εχει νοημα να το κανω αλλα αν θελω φυσικα και να το κανω.Οταν ρωτησα γιατι δεν εχει νοημα μου ειπε οτι 1ονσοβαρο προβλημα στην καρδια πιθανο να φαινοταν ή να μην ειχαν επιβιωσει τα εμβρυα 2ον ακομα και αν βρεθει κατι στην καρδουλα τωρα δεν μπορεις να παρεμβεις και να κανεις κατι,παραμονο εφοσον γεννηθουν τα μωρα.Οποτε ουσιαστικα θα το κανεις και θα κατσεις με σταυρωμενα χερια γιατι ουτε τα παιδια θα καταδικασεις απο πριν χωρις να το παλεψεις και θα σε φαει και η σκασιλα 3ον καλος λεει ο εξονυχιστικος ελεγχος οταν μια κυηση ειναι επικινδυνη αλλα και να μοιραζεις 300αρια ευρουλακιων δεξια και αριστερα δεν ειναι λυση,ουτε εξασφαλιση της υγειας των μωρων....

Τι λετε?

 

Ο γιατρός που σου έκανε την αυχενική είναι σωστός- στο διαβήτη υπάρχει ένδειξη για υπέρηχο καρδιάς εμβρύου επιπλέον του β' επιπέδου.

Τα 3 επιχειρήματα του γιατρού σου είναι λάθος:

1)σοβαρά προβλήματα καρδιάς περνούν απαρατήρητα σε ποσοστό 20-30% ακόμα και σε χέρια ειδικών διεθνώς

2) αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα έχεις την επιλογή διακοπής σε μονήρεις κυήσεις ή την οργάνωση της αντιμετώπισης αμέσως μετά τη γέννηση σε δίδυμα

3)τα λεφτά αυτά δεν είναι συγκρίσιμα με την υγεία των παιδιών ή ακόμα και με τα λεφτά για πιθανή θεραπεία (ο υπέρηχος καρδιάς δεν κοστίζει πολύ παραπάνω από το β' επιπέδου...)

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις οπως και η giasemi1 ειχαμε μονηρη ομφαλικη αρτηρια και μας συστησαν εμβρυοκαρδιογραφημα. Το εκανα για να μας φυγει η ιδεα και να μην το σκεφτομαι και με τρωει. Αμνιοπαρακεντηση δε μας ειπε κανεις να κανουμε.

Το θεμα ειναι να το κανεις για να σου φυγει η ιδεα, για να ξερεις γενικα...εγω ειχα καλο προαισθημα και δεν ανησυχησα απο την αρχη ιδιαιταιρα γιατι δε με τρομοκρατησαν και οι γιατροι και μου ειπε συγκεκριμενα η γυναικολογος μου πως της εχει τυχει 4 φορες σε 3 χρονια κ δεν ειχε καμια κακη καταληξη. οπως και τελικα ολα πηγαν καλα. επισης εμενα μου ειπαν πως πιθανο προβλημα μπορει να "εγχειριστει" και σαν εμβρυο (αν εχετε δει grays anatomy θα εχετε πετυχει την εγχειριση εμβρυου,και οντως υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις, αλλα δε ξερω για διδυμα τι λεει η επιστημη...)

ΕΣΥ δεν θα ηθελες να σου φυγει εστω και η παραμικρη κακη σκεψη απο το μυαλο?

Αυτο το ΕΣΥ με κεφαλαια απευθυνεται σε μενα?Αν ναι τοτε ναι κι ΕΓΩ θα ηθελα να μου φυγει η σκεψη αλλα θα ηθελα να ακουσω και αλλες γνωμες(καλως ή κακως)...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και με το καλο σε ολες τα μωρακια σας!

με αυχενικη διαφανεια 2.4 και συνδυασμενη πιθανοτητα για τρισωμια 21 1:7850 μας συνεστησαν υπερηχο καρδιας εμβρυου και αν επιθυμουμε αμνιο. εκανα τον υπερηχο καρδιας οπου μας εδειξε πως ολα ειναι φυσιολογικα και απεφυγα την αμνιο. βεβαια κυηση με ενα εμβρυο η δικη μου, αλλα με υπερτσιμπημενη αυχενικη συγκριτικα με τα διδυμακια σας.

η β' επιπεδου εδειξε ενα υγιεστατο εμβρυακι(ως εκει βεβαια που μπορει να γινει η οποια διαγνωση).

με το καλο τα μωρακια σας!

 

Από την ημέρα που έκανα την αυχενική και τα έδειξα στη γυναικολόγο μου δεν έχω κάνει επίσκεψη για να συζητήσουμε περισσότερα. Ηταν ευχαριστημένη με τα αποτελέσματα και το μόνο που μου είπε είναι αν θέλω να δω και παιδοκαρδιολόγο γιατί ξέρει πόσο αγχωτική έχω γίνει με το θέμα αυτό!

 

Οσο για τα υπολοιπα στοιχεία που αναφέρονται σχετικά με νομικά θέματα κλπ θα τα συζητήσω μαζί της σε 10 μέρες, δεν προλάβαμε να πούμε τίποτα στα όρθια!

Link to comment
Share on other sites

εγω με μονοχοριακα διδυμακια και ο μικρουληςμου με μονηρη ομφαλικη αρτηρια,ηλικια μου 37 και τελικα αποφασισα να μην κανω αμνιοκεντηση. Βεβαια ήταν σύμφωνη και η γιατρός μου,ολα πήγαν καλα και γεννησα 2 αγορακια.Βεβαια εκανα εχτρα υπερυχο αναπτυξης καθε περίπου 2 εβδομαδες.Ευχομαι να πανε όλα καλα!! Οτι χρειαστεις στειλε μου πμ

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω με μονοχοριακα διδυμακια και ο μικρουληςμου με μονηρη ομφαλικη αρτηρια,ηλικια μου 37 και τελικα αποφασισα να μην κανω αμνιοκεντηση. Βεβαια ήταν σύμφωνη και η γιατρός μου,ολα πήγαν καλα και γεννησα 2 αγορακια.Βεβαια εκανα εχτρα υπερυχο αναπτυξης καθε περίπου 2 εβδομαδες.Ευχομαι να πανε όλα καλα!! Οτι χρειαστεις στειλε μου πμ

 

Αχ να σου ζήσουν!!! Τι καλά που βρήκα κάποια με παρόμοια στοιχεία με τα δικά μου!!!

Πως βρήκες ότι ο μικρούλης σου είχε μονήρη ομφαλική αρτηρία? Τι ακριβώς είναι αυτό?

Τι είναι ο υπέρηχος ανάπτυξης και που γίνεται?

Και το βασικό τι σημαίνει πμ και πως το στέλνω???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου ελεγα βρες εναν καλο γυναικολογο να τον εμπιστευεσαι, και κανε οτι σου πει! Εμεις καλό ειναι να μην δινουμε συμβουλες για τετοιες καταστασεις, γιατι ουτε γιατροι ειμαστε, ουτε το ιστορικο της κοπελας γνωρίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το σωστο ειναι να εχεις εναν γιατρο που εμπιστευεσαι και να μην παιρνεις ιατρικες συμβουλες απο αγνωστους, θειες και γειτονες.

 

ΟΜΩΣ και οι γιατροι ειναι ανθρωποι και κανουν λαθη ή κατι μπορει να τους ξεφυγει και αρα δεν ειναι και εγκλημα να παρακολουθεις κι εσυ λιγο τα πραγματα, να μαθαινεις και κατι σχετικο κλπ.

 

διωνη οι μετρησεις σου ειναι πολυ καλες, οπως φυσικα ξερεις και σου εχουν πει και ουτε καν ενδειξη για εμβρυοκαρδιογραφημα δεν υπαρχει.

 

οι μετρησεις βεβαια, σαν εξυπνος ανθρωπος που φαινεται οτι εισαι, καταλαβαινεις οτι ειναι απλη στατιστικη.

οταν λοιπον σου βγαζει 1:30000 υπαρχουν 29000 πιθανοτητες να μην υπαρχει χρωμοσωμικη ανωμαλια και 1 πιθανοτητα να υπαρχει.

 

στη β εγκυμοσυνη μου ειχα 1:2.500

το ιδιο ποσοστο ειχε και μια φιλη μου.

το δικο της παιδι υγιεστατο, το δικο μου ειχε ενα σπανιοτατο συνδρομο που τυχαινει 1:1.000.000

 

βλεπεις κι αυτος ο ενας στο εκατομυριο καποιος ειναι, καμια φορα ειμαστε εμεις.

 

αρα ειναι ζητημα τι θελει ο καθενας να ξερει και για ποιον λογο.

καποιοι κανουν τις βασικες προγεννητικες εξετασεις για να προλαβουν και να διορθωσουν ο,τι μπορουν και ξερουν οτι αν δουνε κατι κακο, θα συνεχισουν.

 

αλλος κανει τα παντα γιατι γνωριζει οτι σε περιπτωση ανωμαλιας θα θελει να τερματισει την κυηση, αρα θελει να το ξερει νωρις.

 

Σκεψου λιγο και τι θελεις, δεν χρειαζεται να το ξερει κανεις.

 

Στη θεση σου επειδη ειναι λιγο πιο επικινδυνη η αμνιο, θα πηγαινα σε ενα κεντρο με μεγαλο υπερηχο που χρησιμοποιειται για β επιπεδου και θα εκανα υπερηχο εκει.

Φαινεται ανατομικα το μωρο αριστα και θα παρεις μια ιδεα τι γινεται.

επισης θα δουνε και καρδια και το αν υπαρχουν ηχογενεις εστιες, που ειναι υποπτο.

 

οσο για τα νομικα θεματα που τεθηκαν, η διακοπη κυησης στην ελλαδα μετα τον 3ο μηνα ειναι απολυτως παρανομη.

 

ομως οι γυναικες που επιθυμουν να τερματισουν κυηση σε αργοτερο μηνα εισαγονται σε ιδιωτικο μαιευτηριο δηθεν επειγοντως, τους χορηγουνται οροι που προκαλουν τεχνητους πονους και καποιες αλλες ουσιες, το εμβρυο πεθαινει, γινεται ενας υπερηχος που διαπιστωνει οτι το εμβρυο ειναι νεκρο κα κατοπιν προκειται πια για νομιμη εγχειριση.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

οσο για το εμβρυοκαρδιο πραγματι εχουν αυξηθει πολυ οι ειδικοτητες οποτε καπου πρεπει να βρουνε κι αυτοι πελατες, αλλα δεν ειναι τοσο απλο.

 

καταρχην δεν ειναι αχρηστο να ξερεις απο πριν οτι υπαρχει προβλημα γιατι μπορει το προβλημα να ειναι τετοιο που να χρειαζεται στη γεννα παρουσια παιδοκαρδιολογου και ειδικης ομαδας αντιμετωπισης.

 

ενα πολυ συγχρονο και μεγαλο μηχανημα β επιπεδου δειχνει πολλα και αποφευγεις περιττες εξετασεις που και ακριβες ειναι και ταλαιπωρουν και το εμβρυο.

 

διωνη ωραιος ο βολος (πατριδα μου) αλλα ελα για β επιπεδου στην αθηνα και μαλιστα στον παπαπαναγιωτου στο εμβρυο (βολιωτης κι αυτος ολως τυχαιως)

κορυφαιος γιατρος και ακομα πιο κορυφαιο μηχανημα, μονο στην αγγλια εχουν τοσο εξελιγμενο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το σωστο ειναι να εχεις εναν γιατρο που εμπιστευεσαι και να μην παιρνεις ιατρικες συμβουλες απο αγνωστους, θειες και γειτονες.

 

ΟΜΩΣ και οι γιατροι ειναι ανθρωποι και κανουν λαθη ή κατι μπορει να τους ξεφυγει και αρα δεν ειναι και εγκλημα να παρακολουθεις κι εσυ λιγο τα πραγματα, να μαθαινεις και κατι σχετικο κλπ.

 

διωνη οι μετρησεις σου ειναι πολυ καλες, οπως φυσικα ξερεις και σου εχουν πει και ουτε καν ενδειξη για εμβρυοκαρδιογραφημα δεν υπαρχει.

 

οι μετρησεις βεβαια, σαν εξυπνος ανθρωπος που φαινεται οτι εισαι, καταλαβαινεις οτι ειναι απλη στατιστικη.

οταν λοιπον σου βγαζει 1:30000 υπαρχουν 29000 πιθανοτητες να μην υπαρχει χρωμοσωμικη ανωμαλια και 1 πιθανοτητα να υπαρχει.

 

στη β εγκυμοσυνη μου ειχα 1:2.500

το ιδιο ποσοστο ειχε και μια φιλη μου.

το δικο της παιδι υγιεστατο, το δικο μου ειχε ενα σπανιοτατο συνδρομο που τυχαινει 1:1.000.000

 

βλεπεις κι αυτος ο ενας στο εκατομυριο καποιος ειναι, καμια φορα ειμαστε εμεις.

 

αρα ειναι ζητημα τι θελει ο καθενας να ξερει και για ποιον λογο.

καποιοι κανουν τις βασικες προγεννητικες εξετασεις για να προλαβουν και να διορθωσουν ο,τι μπορουν και ξερουν οτι αν δουνε κατι κακο, θα συνεχισουν.

 

αλλος κανει τα παντα γιατι γνωριζει οτι σε περιπτωση ανωμαλιας θα θελει να τερματισει την κυηση, αρα θελει να το ξερει νωρις.

 

Σκεψου λιγο και τι θελεις, δεν χρειαζεται να το ξερει κανεις.

 

Στη θεση σου επειδη ειναι λιγο πιο επικινδυνη η αμνιο, θα πηγαινα σε ενα κεντρο με μεγαλο υπερηχο που χρησιμοποιειται για β επιπεδου και θα εκανα υπερηχο εκει.

Φαινεται ανατομικα το μωρο αριστα και θα παρεις μια ιδεα τι γινεται.

επισης θα δουνε και καρδια και το αν υπαρχουν ηχογενεις εστιες, που ειναι υποπτο.

 

οσο για τα νομικα θεματα που τεθηκαν, η διακοπη κυησης στην ελλαδα μετα τον 3ο μηνα ειναι απολυτως παρανομη.

 

ομως οι γυναικες που επιθυμουν να τερματισουν κυηση σε αργοτερο μηνα εισαγονται σε ιδιωτικο μαιευτηριο δηθεν επειγοντως, τους χορηγουνται οροι που προκαλουν τεχνητους πονους και καποιες αλλες ουσιες, το εμβρυο πεθαινει, γινεται ενας υπερηχος που διαπιστωνει οτι το εμβρυο ειναι νεκρο κα κατοπιν προκειται πια για νομιμη εγχειριση.

 

Επέτρεψέ μου ορισμένες παρατηρήσεις:

1)οι πιθανότητες στην εξέταση αυχενικής διαφάνειας (και ΡΑΡΡΑ) αφορούν τις τρισωμίες 21 (Down), 18 και 13. Επομένως ΔΕΝ αφορούν άλλα σπάνια (ή συχνά) σύνδρομα (όπως πχ αυτό που αναφέρεις). Από την άλλη πλευρά η αμνιοπαρακέντηση δίνει απάντηση σχετικά με τις χρωμοσωμικές ανωμαλίες και κάποια άλλα σύνδρομα (ΑΝ ζητηθούν από το εργαστήριο), όχι όμως για τα πάντα και όχι χωρίς μικρό κίνδυνο αποβολής.

2)υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις για το ποιές γυναίκες πρέπει να κάνουν εμβρυικό υπερηχοκαρδιογράφημα. Οι υπόλοιπες είναι κατά το μάλλον ή ήττον ΟΚ με το αναλυτικό β' επιπέδου.

3) οι ηχογενείς εστίες καρδιάς που αναφέρεις είναι αρκετά συχνές και αν το υπόλοιπο υπερηχογράφημα είναι ΟΚ, ΔΕΝ αποτελούν θέμα. Οι νεώτερες διεθνείς οδηγίες τις θεωρούν παραλλαγή του φυσιολογικού.

4)στο νομικό θέμα: η διακοπή κύησης επιτρέπεται μέχρι την 12η εβδομάδα για ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ λόγο (ακόμα και για τους συχνούς ''κοινωνικούς'' λόγους, βλ. εκτρώσεις). Από τη 12η -24η εβδομάδα επιτρέπεται ΜΟΝΟ για κάποιες σοβαρές ανωμαλίες που επιφέρουν χρόνιες αναπηρίες κλπ (πχ σύνδρομο Down), όχι όμως για κάποιες άλλες (πχ έλλειψη χεριού κλπ). Μετά την 24η εβδομάδα ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΔΙΑΚΟΠΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΟ.

5) σίγουρα το αναλυτικό β' επιπέδου είναι η σημαντικότερη εξέταση της κύησης. Γι' αυτό πρέπει να γίνεται σε άριστα εκπαιδευμένους ΚΑΙ πιστοποιημένους γιατρούς, με πολύ καλά μηχανήματα. Τώρα δεν θα μπώ στη λογική του ποιός ''έχει μηχάνημα που υπάρχει μόνο στην Αγγλία'' γιατί στερείται λογικής. Στην πραγματικότητα μπορώ να βεβαιώσω ότι παρόμοιο μηχάνημα έχουν ΑΡΚΕΤΟΙ στην Ελλάδα και μάλιστα ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ έχουν και καλύτερα! Το θέμα είναι ποιοί έχουν το ''ανώτερο επίπεδο'' πιστοποίησης και άρα και την καλύτερη ποιότητα εξέτασης? Η απάντηση εν πολλοίς βρίσκεται στα πιστοποιητικά που χορηγεί το Fetal Medicine Foundation το οποίο θεωρεί ως ανώτερο επίπεδο πιστοποίησης τη χορήγηση του Diploma in Fetal Medicine. Εκεί κρύβονται μερικές πολύ σημαντικές εκπλήξεις στα ονόματα...

 

https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου ελεγα βρες εναν καλο γυναικολογο να τον εμπιστευεσαι, και κανε οτι σου πει! Εμεις καλό ειναι να μην δινουμε συμβουλες για τετοιες καταστασεις, γιατι ουτε γιατροι ειμαστε, ουτε το ιστορικο της κοπελας γνωρίζουμε!

 

Εμπιστεύομαι απόλυτα και τις δύο γυναικολόγους μου!

Σε όλα τα θέματα όμως θέλω να γνωρίζω πως τα αντιμετωπίζουν και οι άλλοι, ενημερωτικά, ώστε να μπορώ να κάνω και τις σωστές ερωτήσεις στους γιατρούς και την δική μου γνώμη να σχηματίζω, ''συν Αθηνά και χείρα κίνει''.

Δεν τίθεται θέμα να επηρεαστώ αλλά τελικά στα περισσότερα πράγματα οι αποφάσεις και επιλογές είναι αποκλειστικά δικές μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...