Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ξεστρωμα χαλιων και μωρα?!


Recommended Posts

Μαμαδες εψαξα και δεν καταφερα να βρω παρομοιο θεμα...ηθελα να ρωτησω το καλοκαιρι οσες εχετε μωρα απο ετος και πανω που περπατανε - μπουσουλανε γενικα αλωνιζουν τα χαλια σας τα ξεστρωνετε τελειως ή στρωνετε τιποτα καλοκαιρινο;;;γιατι ειμαι σε σκεψεις...εμενα στο σπιτι φοραει μονο καλτσακια και εαν σηκωσω τα χαλια θα ειναι συνεχεια πανω στο πλακακι;μηπως να στρωσω κατι πιο καλοκαιρινο;τι λετε οι μαμαδες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλοκαιρι τα βγαζω τα χαλια αλλα στο σαλονι εχω ενα ψιλο. δε μαρεσει τελειως σκετο. οσο για τα μωρα πατουσαν κανονικα. μεχρι τις πολλες ζεστες με καλτσουλα. παρε αυτες που εχουν απο κατω αυτα που δε γλιστρανε. μετα στη πολυ ζεστη μπορουν και γυμνα ποδαρακια.. εγω βασικα εχω μελαμινη στο πατωμα οποτε... αλλα και σε πλακακι αυτο θακανα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρε αυτες που εχουν απο κατω αυτα που δε γλιστρανε. μετα στη πολυ ζεστη μπορουν και γυμνα ποδαρακια

 

Εχω δοκιμασει πολλα τετοια καλτσακια με βεντουζακια αλλα του βγαινουν ή τα βγαζει και μονος του...αναλογα τα κεφια!Μαλλον θα παρω κανα πιο λεπτο κι εγω να στρωσω στο σασλονι που ειναι πιο πολυ ωρα...γιατι και στο σκετο πλακακι μου φαινεται οτι θα κρυωνουν τα ποδαρακια του.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκομάσει να βάλω ένα ελαφρύ χαλάκι, αλλά όλο γλίστραγε και φοβήθηκα μην πέσει και χτυπήσει. Έτσι ξέστρωνα τελείως και του φορούσα παντοφλίτσες ή πεδιλάκια.

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε κανει οσο χωρο μπορουσαμε στο σαλονι και ειχαμε φτιαξει μια δικη του "γωνια" στην οποια ειχαμε αυτα τα παιδικα αφρολεξ και ειχαμε εκει τα παιχνιδια του. και τωρα με το μωρο παλι το ιδιο θα κανουμε γιατι μας βολεψε. δεν φοβασαι μηπως χτυπησει κιολας

Επεξεργάστηκαν by foubi
συμπληρωση
Link to comment
Share on other sites

εμεις ειχαμε κανει οσο χωρο μπορουσαμε στο σαλονι και ειχαμε φτιαξει μια δικη του "γωνια" στην οποια ειχαμε αυτα τα παιδικα αφρολεξ και ειχαμε εκει τα παιχνιδια του. και τωρα με το μωρο παλι το ιδιο θα κανουμε γιατι μας βολεψε. δεν φοβασαι μηπως χτυπησει κιολας

 

Εμας παει οπουδηποτε αλλου μεσα στο σπιτι εκτος απο εκει που ειναι τα παιχνιδια του...και αν κατα τυχη παει εκει που ειναι τα παιχνιδια του μετα παει τα παιχνιδια του σε οοοολο το σπιτι....τρελοκομειο!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α καλα και μας εκει ηταν η βαση του. μην νομιζεις οτι τα κρατουσε εκει και οσο μεγαλωνει να δεις τι γινετε!!! απλα ειναι ευκολια αν θες να παιξετε και να κυλιεστε στο πατωμα γιατι δεν φοβασαι μην χτυπησει το κεφαλακι του. παντως εγω το χαιρομαι που ειναι ετσι το σπιτι μου κι ας μου την λενε μερικοι !:rolleyes: το θεμα ειναι να ειναι χαρουμενα τα παιδακια μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ξεστρωσω το βασικο χαλι τον Ιουλιο που μετακομιζω...θα το στειλω για πλυσιμο και κατευθειαν θα το ξαναστρωσω μετα τις διακοπες αμεσως.

Βασικα η μικρη ειναι στις προσπαθειες για περπατημα και σκαρφαλωνει οπου βρει,οποτε προτιμω να πεσει στα μαλακα αν προκυψει κατι τετοιο..

Δεν εχει περπατησει ακομη καλα μονη της οποτε δεν με απασχολουν τα αλλα δωματια τα οποια δεν ειναι προσβασιμα για εκεινη!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!θα ήθελα να σας ρωτήσω αν βγάζετε τα χαλιά, στην περίπτωση που το μωρό σας είναι 13 μηνών. η δικιά μου περπάταει κανονικά χωρίς να πέφτει..αλλά προβληματίζομαι.να τα σηκώσω να πλυθούν και να τα ξαναστρώσω?νιώθω περισσότερη ασφάλεια με τα χαλάκια..αφήστε που η μπουμπού θέλει έναν άνθρωπο από πίσω να της φοράει της κάλτσες που της βγάζει συνέχεια.εσείς στο σπίτι σας τι κάνατε?ευχαριστώ εκ των προτέρων!καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ. Κι επειδή μάλιστα η δική μου είναι ακόμα στο μπουσούλημα, μόλις σήκωσα τα χαλιά φοβόμουν να μην κρυώσει. Τις κάλτσες τις βγάζει και έχει ζέστη τώρα πια για να της φοράω μακριά παντελονάκια μέσα στο σπίτι. Οπότε σαν ενδιάμεση λύση σκέφτηκα να αγοράσω καλοκαιρινό χαλί. Πήρα ένα φτηνό χαλί που πιάνει όμως πολύ εμβαδό στο σαλόνι και η μικρή την καταβρήκε! Σκέψου το κι εσύ σαν λύση. Υπάρχουν πολλά σχέδια και καλές τιμές αν ψάξεις, και επίσης γλιτώνεις και τη ζέστη στο σπίτι από τα βαριά χειμερινά χαλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις το βγάλαμε γιατι μαζευε πλεον πολλή σκόνη με ανοιχτες τις πόρτες. την εχουμε με καλτσακια (που φυσικα τα βγάζει)....αλλά ετσι χύμα γυρνάει...και το ευχαριστιέται πολύ!!! ακούω πλιτς πλιτς και ξέρω πού είναι!!

Link to comment
Share on other sites

καλε ναι αφου περπαταει κανονικα εννοειτε..... οταν θα κανει 40 βαθμους θα φρικαρετε.:shock::shock: ολα τα παιδακια τους αρεσει ξυπολυτα .. τους αρεσει ο ηχος που κανουν τα πατουσακια τους!!! Ασε που απο μερα σε μερα πια θα γινετε κ πιο σταθερο το παιδι στο περπατημα του!

Ajnwp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλε ναι αφου περπαταει κανονικα εννοειτε..... οταν θα κανει 40 βαθμους θα φρικαρετε.:shock::shock: του ολα τα παιδακια τους αρεσει ξυπολυτα .. τους αρεσει ο ηχος που κανουν τα πατουσακια τους!!! Ασε που απο μερα σε μερα πια θα γινετε κ πιο σταθερο το παιδι στο περπατημα του!

το εχω καταλαβει και εγω.ολη μερα πλατσουριζει τα πατουσακια του και γελαει.:P

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμείς τα είχαμε βγάλει μας ειχε παροτρύνει και ο παιδιάτρος παρόλο που η μικρή ήταν περίπου6-7μηνών και μποσούλαγε σπίτι -μπαλκονι και πίσω.

Αυτά ζεστάινονται περισσότερο απο εμας και ευχαριστιούνται υπερβολικά να τριγυρνάνε ελευθερα στο πλακάκι.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα έβγαλα το Πάσχα (έφερα γυναίκα και τα σήκωσε όσο εμείς είμασταν στο χωριό). Ο μικρός τότε ήταν 11 μηνών και περπατούσε κανονικά. Εγώ όμως του φοράω παπουτσάκια στο σπίτι γιατί ακριβώς τις κάλτσες τις βγάζει. Βέβαια όταν πιάσαν οι ζέστες (ποιές ζέστες, λέμε τώρα) του τα βγάζω και περπατάει ξυπόλητος. Καθαρίζεις πιο εύκολα χωρίς τα χαλιά που κρατάνε σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!θα ήθελα να σας ρωτήσω αν βγάζετε τα χαλιά, στην περίπτωση που το μωρό σας είναι 13 μηνών. η δικιά μου περπάταει κανονικά χωρίς να πέφτει..αλλά προβληματίζομαι.να τα σηκώσω να πλυθούν και να τα ξαναστρώσω?νιώθω περισσότερη ασφάλεια με τα χαλάκια..αφήστε που η μπουμπού θέλει έναν άνθρωπο από πίσω να της φοράει της κάλτσες που της βγάζει συνέχεια.εσείς στο σπίτι σας τι κάνατε?ευχαριστώ εκ των προτέρων!καλημέρα!

 

Από τη στιγμή που η μικρή σου περπάτησε, πολύ μεγάλο λάθος που την αφήνεις και περπατάει μόνο με τα καλτσάκια. Πρώτον γιατί οι κάλτσες γλιστράνε και είναι πολύ επικίνδυνο να γλιστρίσει και να χτυπήσει σε κανένα κεφάλι. Δέυτερον πρέπει να της φοράς απαραίτητα παπουτσάκια στο σπίτι για να μάθει το ποδαράκι της να στηρίζεται σωστά. Και παπούτσια όχι ότι να ναι. Crocodilino, μούγερ και ότι είναι ανατομικό μόνο. καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να ξέρεις ότι θα βοηθήσει το παιδί σου στο περπάτημα. Σου τα λέω αυτά γιατί κι εμάς ο μικρός είναι 15,5 και έφαγε κάτι τούμπες με τις κάλτσες που μας πήγε η ψυχή στην κούλουρη. Επίσης, η παιδίατρος μας είπε όχι αθλητικά τύπου nike μόνο ανατομικά.

Οσο για τα χαλιά εγώ προσωπικά δεν σκοπευω να τα σηκωσω όλο το καλοκαίρι. Ας λιώσουμε από τη ζέστη, έχουμε κλιματιστικά. Εχει αρχίσει και τρέχει και χθες μπερδευτηκε έχασε την ισορροπία του και έπεσε με φόρα πάνω στο πόδι του δερμάτινου καναπέ. Περιττό να σου πω ότι έκανε μια κοκκινίλα και έκλαιγε ασταμάτητα. Ευτυχώς που δεν έπεσε στο μάρμαρο. Στα πρώτα τους βήματα χρειάζεται μεγάλη προσοχή !!!

Link to comment
Share on other sites

καλε ναι αφου περπαταει κανονικα εννοειτε..... οταν θα κανει 40 βαθμους θα φρικαρετε.:shock::shock: ολα τα παιδακια τους αρεσει ξυπολυτα .. τους αρεσει ο ηχος που κανουν τα πατουσακια τους!!! Ασε που απο μερα σε μερα πια θα γινετε κ πιο σταθερο το παιδι στο περπατημα του!

 

συμφωνώ!κι εγώ τα εχω μαζέψει τα χαλια!και μια χαρά αλωνίζει το μικρό

Link to comment
Share on other sites

τα σήκωσα κορίτσια μόλις γύρισα από την δουλειά!έκανα και έλα σφουγγάρισμα και λάμπει ο τόπος!λέω..πως αλλάζουν το σπίτι τα χαλιά?η μικρή κοιμάται..και γω που είμαι μονίμως ξυπόλητη..έχω ψιλοπαγώσει στα πόδια...είναι κρύο κάτω..!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τα σηκωσα..η κορη μου κοντευει 13 μηνων αλλα δεν περπατα κανονικα και ακομη δεν εχει σταθεροποιηθει το βαδισμα και πεφτει...Οποτε τα χαλια θα σηκωθουν καποια στιγμη μονο για πλυσιμο και θα ξαναμπουν αμεσα!!Εχουμε και βορινο σπιτι...οποτε,νο προμπλεμ....

 

Μια αλλη λυση ειναι να παρει κανεις κι εκεινα τα αφρωδη παζλ...αλλα ποση εκταση καλυπτουν πια???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...