Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο ύπνος του μωρού


Recommended Posts

θέλω να ρωτήσω την γνώμη σας για το τι είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω για τον πρώτο καιρό που θα έχω τον μπέμπη στο δωμάτιο μας....

 

λιγάκι με στεναχωρούν τα πράγματα που πιάνουν χώρο...κάπως δεν θέλω την καλαθουνα , αλλά οκ αν τελικά είναι το καλύτερο θα την πάρω...

 

έχω δει αυτό εδώ...

http://www.cosycorner.gr/products/details.php?lang=gr&id=883

 

το έχει χρησιμοποιήσει κανένας;;;; πως σας φάνηκε;;;

είναι βεβαια μέχρι 4 μηνών....

 

στους 6 μήνες θα τον βάλω στο δωματιάκι του...οπότε το σκέφτομαι

 

εσεις τι κάνατε ή τι θα κάνετε για τον ύπνο του μωρού στην κρεβατοκάμαρά σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω καλη μου happy_belly θα την κρατησω στην κρεβατοκαμαρα με το κρεβατακι της που θα αγορασουμε (το οποιο χωραει απο αποψης χωρου) μεχρι να σαραντησω και μετα θα την βαλω στο δωματιακι της , ωστε να μην αλλαζει συνεχεια κρεβατακι υπνου σε περιπτωση που επερνα καλαθουνα αλλα κι απο την αλλη θεωρω τζαμπα λεφτα την καλαθουνα...εκτος αν δεν υπαρχει χωρος τοτε βολευει...Ελπιζω παντως να καταφερω να την αποχωρηστω στις 40 μερες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω καλη μου happy_belly θα την κρατησω στην κρεβατοκαμαρα με το κρεβατακι της που θα αγορασουμε (το οποιο χωραει απο αποψης χωρου) μεχρι να σαραντησω και μετα θα την βαλω στο δωματιακι της , ωστε να μην αλλαζει συνεχεια κρεβατακι υπνου σε περιπτωση που επερνα καλαθουνα αλλα κι απο την αλλη θεωρω τζαμπα λεφτα την καλαθουνα...εκτος αν δεν υπαρχει χωρος τοτε βολευει...Ελπιζω παντως να καταφερω να την αποχωρηστω στις 40 μερες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ναι ωραία άμα χωράει μια χαρά!..αλλά θέλεις όντως στις 40 μέρες να την αφήσεις;;;;; σοβαρά;;;;; δεν φοβάσαι;;;; εγώ δεν ξέρω ....είμαι λιγάκι φοβισμένη γιατί το μυαλο μου πάει σε διάφορα...και θέλω να εχει μεγαλώσει λιγάκι πριν τον αφήσω....

 

και εμένα η καλαθούνα κάπως μου κάνει....

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται ωραιο αλλα δεν θα συμφωνησω καθως θεωρω οτι θα ειναι ακομα πιο δυσκολο μετα να τον βαλεις μονο του. Ασε που δεν θα κοιμασαι και καλα απο το αγχος μην τον πλακωσεις/ξυπνησεις/στριμωξεις κλπ.

 

Και πιστεψε με θα σου ειναι απαραιτητος ο ξεκουραστος υπνος....(και μια αγκαλιτσα απο τον καλο σου που και που....)

 

Εγω ειχα το πορτ μπεμπε πανω στο καροτσι, μεσα στο δωματιο μου και ημουν ανετη και χαλαρη. Αν εκλαιγε τον κουναγα και ηταν στο αμεσο οπτικο μου πεδιο χωρις να αγχωνομαι ιδιαιτερα.

 

Μην αγχωνεσαι στο να τον εχεις οσο πιο κοντα σου γινεται. Αυτος θα νιωθει ασφαλεια ουτως η αλλως οταν εισαι τριγυρω. Τα μωρακια νιωθουν την μανουλα τους μεσα στο δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται ωραιο αλλα δεν θα συμφωνησω καθως θεωρω οτι θα ειναι ακομα πιο δυσκολο μετα να τον βαλεις μονο του. Ασε που δεν θα κοιμασαι και καλα απο το αγχος μην τον πλακωσεις/ξυπνησεις/στριμωξεις κλπ.

 

Και πιστεψε με θα σου ειναι απαραιτητος ο ξεκουραστος υπνος....(και μια αγκαλιτσα απο τον καλο σου που και που....)

 

Εγω ειχα το πορτ μπεμπε πανω στο καροτσι, μεσα στο δωματιο μου και ημουν ανετη και χαλαρη. Αν εκλαιγε τον κουναγα και ηταν στο αμεσο οπτικο μου πεδιο χωρις να αγχωνομαι ιδιαιτερα.

 

Μην αγχωνεσαι στο να τον εχεις οσο πιο κοντα σου γινεται. Αυτος θα νιωθει ασφαλεια ουτως η αλλως οταν εισαι τριγυρω. Τα μωρακια νιωθουν την μανουλα τους μεσα στο δωματιο.

 

δεν έχω άγχος αν θα τον πλακώσω μιας και θα κοιμάμαι μόνη μου στηνκρεβατοκάμαρα... οποτε έχουμε πολύ χώρο στο κρεββάτι...

 

το πορτ μπεμπέ έχει στρώμα μέσα;;; νόμιζα πως δεν είναι για υπνο και είναι μονο για μεταφορά...σορρυ είμαι λιγάκι ανιδεη απο βρεφικά είδη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηappy_belly θα κοιμοσαστε στο ιδιο κρεβατι με το μωρο?????Ετσι λεω οτι θα την αφησω!!!!!Με φιλες μου που μιλαω και το εχουν κανει ετσι βολεψε παρα πολυ ωστε να μην μαθαινει το μωρο στην κρεβατοκαμαρα και να υπαρχει και μια ζεστασια στο αντρογυνο...Αλλα αμα δεν το κανω ετσι νομιζω οτι θα ειναι πολυ δυσκολο μετα και για τους δυο μας!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα τον Κωνσταντίνο μου μέχρι δύο μηνών στο πορτ μπεμπέ στην κρεβατοκάμαρα μας. Τον είχα δίπλα μου και κοιμόταν μια χαρά. Από δύο μηνών τον πήγα στην κούνια του στο δωμάτιο του. Βέβαια μέχρι 4 μηνών κοιμόμουνα και εγώ δίπλα του σε ένα κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

λέτε αντί για 6 μήνες να το κάνω 4 μήνες;;; καλά θα είναι ε;;; μην το παρατραβάω....

 

ναι συμφωνω δεν θέλω να συνηθίσει και να έχω αλλα τραβήγματα μετά...

4 μηνών λέτε να είναι καλά;;;

 

τελικά το πορτ μπεμπέ έχει στρώμα; ...

Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω οτι ειναι τσαμπα λεφτα, βαλε κατευθειαν την κουνια μεσα στο δωματιο,κ μην μαθεις το παιδι να κοιμαται στο ιδιο κρεββατι με εσενα γιατι μετα δυσκολα κοβεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θεωρω οτι ειναι τσαμπα λεφτα, βαλε κατευθειαν την κουνια μεσα στο δωματιο,κ μην μαθεις το παιδι να κοιμαται στο ιδιο κρεββατι με εσενα γιατι μετα δυσκολα κοβεται

 

το θέμα είναι ότι δεν χωράει η κούνια!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται ωραιο αλλα δεν θα συμφωνησω καθως θεωρω οτι θα ειναι ακομα πιο δυσκολο μετα να τον βαλεις μονο του. Ασε που δεν θα κοιμασαι και καλα απο το αγχος μην τον πλακωσεις/ξυπνησεις/στριμωξεις κλπ.

 

Και πιστεψε με θα σου ειναι απαραιτητος ο ξεκουραστος υπνος....(και μια αγκαλιτσα απο τον καλο σου που και που....)

 

Εγω ειχα το πορτ μπεμπε πανω στο καροτσι, μεσα στο δωματιο μου και ημουν ανετη και χαλαρη. Αν εκλαιγε τον κουναγα και ηταν στο αμεσο οπτικο μου πεδιο χωρις να αγχωνομαι ιδιαιτερα.

 

Μην αγχωνεσαι στο να τον εχεις οσο πιο κοντα σου γινεται. Αυτος θα νιωθει ασφαλεια ουτως η αλλως οταν εισαι τριγυρω. Τα μωρακια νιωθουν την μανουλα τους μεσα στο δωματιο.

 

δεν έχω άγχος αν θα τον πλακώσω μιας και θα κοιμάμαι μόνη μου στηνκρεβατοκάμαρα... οποτε έχουμε πολύ χώρο στο κρεββάτι...

 

το πορτ μπεμπέ έχει στρώμα μέσα;;; νόμιζα πως δεν είναι για υπνο και είναι μονο για μεταφορά...σορρυ είμαι λιγάκι ανιδεη απο βρεφικά είδη!

 

Θα παραμερισεις τον συζυγο δηλαδη???

Χμ, δεν συμφωνω με αυτο, καλο θα ηταν να ειστε και 3 στο δωματιο και το ζευγαρι αγκαλιτσα!!!

Ασε που οσο πιο νωρις τον βαλεις μονο του τοσο καλυτερα για ολους.

Η αρχη ειναι δυσκολη μετα θα χαλαρωσεις.

 

Της peg-perego που είχα το πορτ μπεμπέ, είχε ένα στρωμάτακι. Είχα βάλει και μια κουβερτούλα και σεντονάκι και ήταν μια χαρά.

 

Κι εγω το ιδιο ειχα και το καταβολευτηκα μεχρι 5,5 μηνων. (και μετα στο δωματιο του εκανε 15-20 μερες να συνηθισει, γι'αυτο σου λεω.... απο νωρις καλυτερα)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Mimika...

 

η αλήθεια είναι ότι δεν παραμερώ τον συζηγο..είναι άλλος ο λόγος...

 

οπότε κλείνω για τους 4 μήνες και πορτ μπεμπε....τωρα σαν ανίδεη να ρωτήσω ...έχει βάση το πορτ μπεμπέ ή όχι;;... μήπως έχετε κάποιο Link να το δω αυτό με το πορτ μπεμπέ με το στρωματάκι;

Link to comment
Share on other sites

κ σε εμενα δεν χωραγε κ ειχαμε βγαλει καποια επιπλα απο την κρεββατοκαμαρα για να χωρεσει,τοτε πηγαινε παρε μια καλαθουνα φτηνη η κανα λικνο γιατι στο λικνο χωραει το παιδι μεχρι 6μηνων σιγουρα,κ εχουν τα ιδια λεφτα με το πορτ μπεμπε.Παντως απο εμπειρια στο λεω γιατι εγω ειχα κ καλαθουνα κ λικνο οτι το παιδι βολευετε καλυτερα στην κουνια του,κ δυστυχως τσαμπα τα ειχα παρει ολα

Link to comment
Share on other sites

κ σε εμενα δεν χωραγε κ ειχαμε βγαλει καποια επιπλα απο την κρεββατοκαμαρα για να χωρεσει,τοτε πηγαινε παρε μια καλαθουνα φτηνη η κανα λικνο γιατι στο λικνο χωραει το παιδι μεχρι 6μηνων σιγουρα,κ εχουν τα ιδια λεφτα με το πορτ μπεμπε.Παντως απο εμπειρια στο λεω γιατι εγω ειχα κ καλαθουνα κ λικνο οτι το παιδι βολευετε καλυτερα στην κουνια του,κ δυστυχως τσαμπα τα ειχα παρει ολα

 

δεν υπάρχει χωρός..ειλικρινά...θα πρέπει να βγάλω το κρεββάτι μας...

το λικνο δεν ξέρω τι είναι...(μιλάμε ανίδεη...) ...κάτσε να το ψάξω να δω και αυτό...

πάντως το φοβάμαι αυτό που λες..μην πάρω τσαμπα πράγματα και μετά δεν ξέρω που να τα βάλω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λικνο ειναι μια μικρη κουνια, εαν θυμαμαι καλα πρεπει να ειναι 0.50πλατοςχ0.80υψος, εχει τα ιδια λεφτα με ενα πορτ μπεμπε απλα στο λικνο θα μπορει να κοιμαται σιγουρα μεχρι 6μηνων,ενω στο πορτ μπεμπε το πολυ μεχρι 4μηνων.Εαν ομως σου παρουν δωρο κανα καροτσι μπορει να εχει κ πορτ μπεμπε δωρο,οποτε γλυτωνεις να αγορασεις κ τα δυο.Κοιτα σιγουρα θα παρεις πραγματα που θα τα χρησιμοποιησεις λιγο εως καθολου το θεμα ειναι να παρεις οτι λιγοτερο απο τα αχρηστα πραγματα,εμενα ολοι μου ελεγαν μην παρω ριλαξ κ τελικα εμενα εκατσε το ριλαξ μεχρι 9μηνων κ ηταν οτι καλυτερο για μενα,εξαρταται απο το παιδι

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΧΡΙ 40 ΗΜΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΑΣ! ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΡΑΔΥΝΟ ΥΠΝΟ (11-8ΔΗΛΑΔΗ) ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ!!! ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΚΙ ΑΥΤΟ! ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω ξαναπει πως την μικρη μου την κοιμιζω απο την πρωτη μερα στο δωματιο της στο κρεββατακι της. Τον πρωτο καιρο ομως κοιμομουν διπλα της, ωσπου φυσικα να νιωσω καποια σιγουρια γι'αυτα που εκανα...

Link to comment
Share on other sites

Αχ τελειο αυτο το μικρο κρεββατακι, τωρα το ειδα!

Αν εχεις σκοπο να κοιμιζεις το μωρακι μαζι σας ειναι καταπληκτικο.

Μονο που το κρεββατι σου θα πρεπει να ειναι king size!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...