Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΗΜΕΡΩΝ!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα αυτό που θέλω. Είμαι 6,5 μηνών με ΠΗΤ 15/2/2010. Είμαι σε καλή κατάσταση και θέλω να βγω σε άδεια όσο γίνεται αργότερα (και όχι 15/12) για να κρατήσω τις μέρες για μετά τον τοκετό. Σκεφτόμουν να κρατήσω τις 56+63 μέρες συνολικά για μετά τον τοκετό και να πάρω αναρρωτική 1 μήνα, τον τελευταίο πριν γεννήσω. Το 1ο τρίμηνο επίσης είχα πάρει 1,5 μήνα αναρρωτική λόγω επιπλοκών. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

  • Αλλάζοντας χρόνο, το 2011 προφανώς δικαιούμαι εξ αρχής άλλες 25 ημέρες αναρρωτικής χωρίς περικοπές μισθού και χωρίς επιτροπές, σωστά?
  • Θα υπάρχει πρόβλημα αν ο γιατρός μου δηλώσει ΠΗΤ 2 μήνες αργότερα από την κανονική? Υπάρχει περίπτωση να μην πληρωθώ από το ΙΚΑ όταν καταθέσω μετά τα χαρτιά για τα επιδόματα?

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε βοήθεια.

Μαρία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα! Έχω μια ερώτηση που αφορά στο πώς μοιράζονται οι μέρες αδείας πριν και μετά τον τοκετό, καθώς είναι η πρώτη μου φορά και δεν έχω ιδέα.. :| Αν υποθέσουμε οτι γεννάω νωρίτερα από την ΠΗΤ, οι μέρες που περισσεύουν από τις 56 πριν, μεταφέρονται μετά τον τοκετό ή τις χάνω? Για παράδειγμα έχω ΠΗΤ 10/4 και γεννάω στις 26/3... Αυτές οι 15 μέρες προστίθενται στις 63 που έχω για μετά τον τοκετό... ή χάνονται για πάντα?? :rolleyes:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

δεν χανεις τιποτα. θα παει ο αντρας σου μολις γεννησεις με το καλο τα χαρτια στο ικα και ολα θα βγουν οπως πρεπει (μην ξεχασεις να ετοιμασεις εξουσιοδοτηση για να μπορεσει να παρει τα λεφτα ;))

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω μια ερώτηση που αφορά στο πώς μοιράζονται οι μέρες αδείας πριν και μετά τον τοκετό, καθώς είναι η πρώτη μου φορά και δεν έχω ιδέα.. :| Αν υποθέσουμε οτι γεννάω νωρίτερα από την ΠΗΤ, οι μέρες που περισσεύουν από τις 56 πριν, μεταφέρονται μετά τον τοκετό ή τις χάνω? Για παράδειγμα έχω ΠΗΤ 10/4 και γεννάω στις 26/3... Αυτές οι 15 μέρες προστίθενται στις 63 που έχω για μετά τον τοκετό... ή χάνονται για πάντα?? :rolleyes:

 

Δεν χάνονται οι μερες αυτες , πχ γεννησα με καισαρική και "εχασα" δυο βδομαδες , προστεθηκαν στις 63 μερες για μετα την γέννα .

Επισης κατι πολυ σημαντικο....ήμουν ουφο και νομιζα πως ειναι 56μερες χωρις τα σαββατοκυριακα...νομιζα εργασιμες ειναι αλλα οχι....ειναι ημερολογιακες μερες.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και το αντιθετο φυσικα,εαν περασεις την πητ σου οι 63 μερες ξεκινανε απο την ημερα τοκετου (και γι"αυτες τις "κενες " μερες πληρωνεσαι απο το ικα σαν παραταση κυοφοριας).και ετσι κερδιζεις μερες και χρημα ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

μπορι καπιεσ να μου πι θα προλαβο εγο να μαζεψο τα ενσιμα... εχο ενσιμα απο 3.2009 μεχρι 8.2009 απο25 μερεσ του μινα και τορα 11.2010 12 ενσιμα και μεχρι 5.2011 εχο σιμβασι με 25 ενσιμα το μινα , δικομου πμτ 29.7.2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...