Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΑΛΛΟΦΩΝΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γειά σου, τώρα διάβασα το μνμ σου.

Η βαφτιστήρα μου πηγαίνει στο Γαλλικό Σχολείο στην Αγία Παρασκευή. Φέτος είναι στην Α' δημοτικού, στο γαλλόφωνο τμήμα και φοιτά εκεί από το ecole maternelle, το δικό μας προνήπιο. Οι δασκάλες εξαιρετικά απαιτητικές, ιδιαίτερα αυστηρές σε θέματα συμπεριφοράς και φοίτησης, η δουλειά τους πολύ καλή.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να δεις και τις Ουρσουλίνες στο Μαρούσι, τελείωσε εκεί η μεγάλη μου κόρη και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα αλλα και από τις δασκάλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

Μπορείτε όμως να μου διευκρινίσετε τα εξής:

 

Ellinaki, μήπως γνωρίζεις αν στο γαλλόφωνο δημοτικό, δέχονται μόνο ξένους ή και ελληνόπουλα. Υποθέτω ότι μιλάμε για το lycee francohellenique.

 

Επίσης Ρούλα, στις ουρσουλίνες στο Μαρούσι παίρνουν και αγόρια ή είναι ακόμα μόνο θηλέων?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα catalina. Στο lycee francohellenique αναφέρομαι. Και βέβαια δέχονται ελληνόπουλα, η βαφτιστήρα μου εχει ελληνική υπηκοότητα, ο μπαμπάς της είναι Γάλλος και γι' αυτό έγινε η επιλογή αλλά γνωρίζω και 2 παιδιά φίλων μας που φοιτούν στο ίδιο σχολείο και οι γονείς τους είναι Ελληνες. Υπάρχει και ελληνόφωνο τμήμα στο LFH εκτός από το γαλλόφωνο αλλά δεν ξέρω μέχρι ποιά τάξη. μπες στο σάιτ του και έχει ότι χρειάζεσαι, νομίζω ακόμη και τα δίδακτρα για κάθε τάξη.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

Μπορείτε όμως να μου διευκρινίσετε τα εξής:

 

Ellinaki, μήπως γνωρίζεις αν στο γαλλόφωνο δημοτικό, δέχονται μόνο ξένους ή και ελληνόπουλα. Υποθέτω ότι μιλάμε για το lycee francohellenique.

 

Επίσης Ρούλα, στις ουρσουλίνες στο Μαρούσι παίρνουν και αγόρια ή είναι ακόμα μόνο θηλέων?

 

Ευχαριστώ και πάλι[/QUOT

 

Ολα τα σχολεία πλεόν είναι μικτά δεν υπάρχουν αρρένων και θηλέων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

Μπορείτε όμως να μου διευκρινίσετε τα εξής:

 

Ellinaki, μήπως γνωρίζεις αν στο γαλλόφωνο δημοτικό, δέχονται μόνο ξένους ή και ελληνόπουλα. Υποθέτω ότι μιλάμε για το lycee francohellenique.

 

Επίσης Ρούλα, στις ουρσουλίνες στο Μαρούσι παίρνουν και αγόρια ή είναι ακόμα μόνο θηλέων?

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Φυσικά έχουν και αγόρια, δεν υπάρχουν πλέον μονο θηλέων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ellinaki, μήπως γνωρίζεις αν στο γαλλόφωνο δημοτικό, δέχονται μόνο ξένους ή και ελληνόπουλα. Υποθέτω ότι μιλάμε για το lycee francohellenique.

 

Ξέρω το σχολείο αυτό από πρώτο χέρι γιατί πηγαίνει το βαφτιστήρι μου. Είναι πολύ πολύ καλό απλά ακολουθεί το πρόγραμμα του γαλλικού υπουργείου παιδείας. Δηλαδή η γλώσσα είναι αποκλειστικά γαλλικά. Ελληνικά κάνουν από την τρίτη δημοτικού, ως ξένη γλώσσα, και φυσικά κάνουν την γαλλική ιστορία, τη γαλλική γεωγραφία, τη γαλλική λογοτεχνία κλπ.

Από το 2009 μπορούν να μπουν και ελληνάκια που ξέρουν αρκετά καλά γαλλικά ( και πριν έμπαιναν αλλά έπρεπε να υπάρχει σπουδαίος λόγος πχ. υπέργραφαν δήλώση οι γονείς ότι θα μετοικήσουν στην γαλλία κλπ). Είναι δημόσιο γαλλικό σχολείο και τα δίδακτρα είναι χαμηλά....

 

Για το γυμνάσιο υπάρχει και ελληνόφωνο τμήμα απλά, όταν τελειώσεις το δημοτικό κάτω από τις συνθήκες αυτές, δεν μπορείς να παρακολουθήσεις εύκολα το ελληνόφωνο τμήμα. Και το βαφτιστήρι μου τελικά θα επιλέξει το γαλλόφωνο γυμνάσιο, οπότε δεν θα μπορεί να σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Πρόκειται για γαλλικό όχι για γαλλόφωνο σχολείο, όπου όμως -το τονίζω- γίνεται πολύ καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

 

Για το γυμνάσιο υπάρχει και ελληνόφωνο τμήμα απλά, όταν τελειώσεις το δημοτικό κάτω από τις συνθήκες αυτές, δεν μπορείς να παρακολουθήσεις εύκολα το ελληνόφωνο τμήμα. Και το βαφτιστήρι μου τελικά θα επιλέξει το γαλλόφωνο γυμνάσιο, οπότε δεν θα μπορεί να σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Πρόκειται για γαλλικό όχι για γαλλόφωνο σχολείο, όπου όμως -το τονίζω- γίνεται πολύ καλή δουλειά!

 

Kyra,

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όμως είσαι σίγουρη ότι δε θα μπορεί να σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο? Αν είναι έτσι, νομίζω ότι θα δυσκολευτώ να κάνω μια τέτοια επιλογή για το παιδί μου από τώρα που είναι 4 και θα είναι δεσμευτική για τη ζωή του όταν είναι 17. Αν ισχύει όμως θα πρέπει να το ξέρω οπωσδήποτε. Και επίσης αν επιτρέπεται της βαφτιστήρας σου είναι και οι 2 γονείς έλληνες? Αν ναι αντιμετωπίζει κάποιο θέμα το παιδί? Αν έχεις πρόβλημα να απαντήσεις στο φορουμ στείλε μου πμ αλλιώς οκ. Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω το σχολείο αυτό από πρώτο χέρι γιατί πηγαίνει το βαφτιστήρι μου. Είναι πολύ πολύ καλό απλά ακολουθεί το πρόγραμμα του γαλλικού υπουργείου παιδείας. Δηλαδή η γλώσσα είναι αποκλειστικά γαλλικά. Ελληνικά κάνουν από την τρίτη δημοτικού, ως ξένη γλώσσα, και φυσικά κάνουν την γαλλική ιστορία, τη γαλλική γεωγραφία, τη γαλλική λογοτεχνία κλπ.

Από το 2009 μπορούν να μπουν και ελληνάκια που ξέρουν αρκετά καλά γαλλικά ( και πριν έμπαιναν αλλά έπρεπε να υπάρχει σπουδαίος λόγος πχ. υπέργραφαν δήλώση οι γονείς ότι θα μετοικήσουν στην γαλλία κλπ). Είναι δημόσιο γαλλικό σχολείο και τα δίδακτρα είναι χαμηλά....

 

Για το γυμνάσιο υπάρχει και ελληνόφωνο τμήμα απλά, όταν τελειώσεις το δημοτικό κάτω από τις συνθήκες αυτές, δεν μπορείς να παρακολουθήσεις εύκολα το ελληνόφωνο τμήμα. Και το βαφτιστήρι μου τελικά θα επιλέξει το γαλλόφωνο γυμνάσιο, οπότε δεν θα μπορεί να σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Πρόκειται για γαλλικό όχι για γαλλόφωνο σχολείο, όπου όμως -το τονίζω- γίνεται πολύ καλή δουλειά!

 

Συμφωνώ σε όλα εκτός από τα χαμηλά δίδακτρα. Η βαφτιστήρα μου πέρισυ στο νηπιαγωγείο θα πλήρωνε σχεδόν 4.500Ε (λόγω Γάλλου πατέρα δικαιούται έκπτωση). Κυμαίνεται στον μέσο όρο των ιδιωτικών νηπιαγωγείων, χωρίς να θεωρείται χαμηλή τιμή. Η στοιχειώδης ομιλία της γαλλικής (για τις μικρές ηλικίες) είναι απαραίτητη προυπόθεση για φοίτηση στο σχολείο. Τα ελληνικά διδάσκονται ως ξένη γλώσσα από την πρώτη δημοτικού, τα διδάσκεται φέτος η μικρή. Ουσιαστικά είναι το δημόσιο γαλλικό σχολείο στην Ελλάδα. Ακόμη κι αν φύγει ένα παιδί στη μέση της χρονιάς και πάει στο ίδιο σχολείο στο Βέλγιο πχ. θα συνεχίσει από την ίδια σελίδα που σταμάτησε στην Ελλάδα.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Kyra,

 

ευχαριστώ για τις πληροφορίες, όμως είσαι σίγουρη ότι δε θα μπορεί να σπουδάσει σε ελληνικό πανεπιστήμιο? Αν είναι έτσι, νομίζω ότι θα δυσκολευτώ να κάνω μια τέτοια επιλογή για το παιδί μου από τώρα που είναι 4 και θα είναι δεσμευτική για τη ζωή του όταν είναι 17. Αν ισχύει όμως θα πρέπει να το ξέρω οπωσδήποτε. Και επίσης αν επιτρέπεται της βαφτιστήρας σου είναι και οι 2 γονείς έλληνες? Αν ναι αντιμετωπίζει κάποιο θέμα το παιδί? Αν έχεις πρόβλημα να απαντήσεις στο φορουμ στείλε μου πμ αλλιώς οκ. Και πάλι ευχαριστώ

 

Από το δημοτικό μπορεί να πάρει δύο κατευθύνσεις για γυμνάσιο- λύκειο. Το ελληνόφωνο και το γαλλόφωνο. Αν πάρει το ελληνόφωνο, μπορεί να δώσει πανελλήνιες. Αν πάρει το γαλλόφωνο, δεν μπορεί. Απλά τα περισσότερα παιδιά που τελειώνουν αυτό το δημοτικό, δεν μπορούν να πάρουν το ελληνόφωνο, λόγω διαφοράς στην εκπαίδευση. Είναι πολύ πολύ δύσκολο και σε μία φάση που το παιδί χρειάζεται να 'τρέξει' ξεκινάει με μεγάλο μειονέκτημα. Και η βαφτιστήρα μου ξεκίνησε με την προοπτική να πάει στο ελληνόφωνο και τώρα το έχουν 'ξεχάσει'. Περισσότερα θα μάθεις αν τους ρωτήσεις, όλα τα λένει οι άνθρωποι.

Οι κουμπάροι μου είναι και οι δύο έλληνες. Τώρα γιατί το βασανίζουν το παιδί, τί να σου πω? Του λές να πει τον Εθνικό Ύμνο και λέει τον γαλλικό. Άυτό απαντά και στην επόμενη ερώτησή σου. Αν το να μην μάθει το παιδί σου την ελληνική ιστορία, να μην διδαχτεί την ελληνική γεωγραφία, να μην μάθει τί γιορτάζουμε την 25η μαρτίου και να πει το ποίημά του κλπ δεν είναι πρόβλημα για σένα, τότε ναι, είναι πολύ καλό σχολείο. Με λίγα λόγια αν δεν έχεις και μεγάλο πρόβλημα με το να πάρει το παιδί 'ελληνική παιδεία', τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Για μένα που είναι απαραίτητα όλα αυτά για τον αυτοπροσδιορισμό του, ως ατόμου, υπάρχει τεράστιο πρόβλημα, όχι όμως ότι φταίει το σχολείο.

Το βαφτιστήρι μου πετάει πού και πού καμία γαλλική λέξη όταν μιλάει (αυτό δεν είναι πρόβλημα για μένα), επίσης δεν μπορεί να συντονίσει τις αργίες με τους φίλους της, γιατί έχουν άλλες, επίσης δεν 'δουλεύεί' στη γλώσσα που σκέφτεται και αυτό την κάνει να είναι μέτρια μαθήτρια, ενώ θα μπορούσα να είναι άριστη.

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά διδάσκονται ως ξένη γλώσσα από την πρώτη δημοτικού, τα διδάσκεται φέτος η μικρή. Ουσιαστικά είναι το δημόσιο γαλλικό σχολείο στην Ελλάδα. Ακόμη κι αν φύγει ένα παιδί στη μέση της χρονιάς και πάει στο ίδιο σχολείο στο Βέλγιο πχ. θα συνεχίσει από την ίδια σελίδα που σταμάτησε στην Ελλάδα.

 

Εμένα η δική μου έκανε ελληνικά στην τρίτη δημοτικού, είναι βέβαιη γιατί το παρακολουθώ στενά.

Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση, να φύγει η οικογένεια για γαλλόφωνη χώρα, τότε είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kyra, σε ευχαριστώ πολύ είσαι κατατοπιστικότατη, έχεις θέσει σωστά τα πράγματα. Όσο το σκέφτομαι, τόσο διστάζω και περισσότερο για το δημοτικό. Θα εξετάσω μάλλον τις άλλες επιλογές, όπου δίνουν έμφαση στη γαλλοφωνία αλλά δεν είναι αμιγώς γαλλικές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum και γενικώς είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε συζήτηση στο internet. Eγω εχω ένα αγοράκι 6 ετών που τον Σεπτεμβρη θα πάει Α Δημοτικού στο γαλλικό τμήμα του Lycee Francohellenque. Ξεκίνησε τώρα γαλλικά διότι νηπιο-προνήπιο ήταν σε άλλο ιδιωτικό (ελληνικό) σχολείο.

Με ενδιαφέρει η άποψη όσων έχουν γνωστά τους παιδιά σε αυτό το σχολείο. Αντιμετωπίζουν διαρκώς προβλήματα τα παιδιά που έχουν ως μητρική τους γλώσσα τα ελληνικά ή απο κάποια στιγμή και έπειτα μπορούμε να πούμε ότι τα καταφέρνουν εξίσου καλά με τα γαλλόφωνα παιδιά; Επίσης είναι όντως- όπως ελπίζω -ένα καλό σχολείο, με καλούς δασκάλους και ένα προγραμμα πιο ενδιαφέρον απο το αντίστοιχο ελληνικό; Σας ευχαριστώ!

JZyMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο forum και γενικώς είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε συζήτηση στο internet. Eγω εχω ένα αγοράκι 6 ετών που τον Σεπτεμβρη θα πάει Α Δημοτικού στο γαλλικό τμήμα του Lycee Francohellenque. Ξεκίνησε τώρα γαλλικά διότι νηπιο-προνήπιο ήταν σε άλλο ιδιωτικό (ελληνικό) σχολείο.

Με ενδιαφέρει η άποψη όσων έχουν γνωστά τους παιδιά σε αυτό το σχολείο. Αντιμετωπίζουν διαρκώς προβλήματα τα παιδιά που έχουν ως μητρική τους γλώσσα τα ελληνικά ή απο κάποια στιγμή και έπειτα μπορούμε να πούμε ότι τα καταφέρνουν εξίσου καλά με τα γαλλόφωνα παιδιά; Επίσης είναι όντως- όπως ελπίζω -ένα καλό σχολείο, με καλούς δασκάλους και ένα προγραμμα πιο ενδιαφέρον απο το αντίστοιχο ελληνικό; Σας ευχαριστώ!

Κι εμείς το ίδιο σκεφτόμαστε να κάνουμε για το παιδί μας, είναι όμως μικρότερο, είναι τώρα 2 ετών. Σκεφτόμαστε να πάει σε κάποιον παιδικό που να κάνουν κάι λίγα γαλλικά και στην συνέχεια στο γαλλικό δημοτικό του ελληνογαλλικού της αγίας παρασκευής. θα με ενδιέφερε και μένα να ανταλλάξουμε απόψεις. αν θέλεις, στείλε μου πμ, προσπάθησα να σου στείλω εγώ αλλά δεν τα κατάφερα (δεν ξέρω πώς ακριβώς γίνεται)!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν? Πχ. στις Ουρσουλιννες ή στην Ελληνο-Ελβετικη τι γινεται? Εμεις οταν ερθουμε θα ερθουμε για μονιμα Ελλαδα. Προς το παρον ο μεγαλος παει σε γαλλικο προνηπιο και θα αρχισει τα ελληνικα σαν ξενη γλωσσα σε τμημα γλωσσας. Το ιδιο θα γινει και με τον μικρο αναλογα με το ποο θα μεινουμε εδω φυσικα...

Θα με ενδιςφερε να συνεχισουν τα γαλλικα αλλα να παρακολουθησουν την ελληνικη εκπαιδευση. Ξερετε πως ωρες κανουν γαλλικα σε αυτα τα σχολεια? Υποθετω οτι η γλωσσα και τα αλλα μαθηματα ειναι στα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Μα καλά, δεν ξέρει κανένας τίποτα?

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά τώρα το είδα.

Στο st joseph πηγαίνει ο γιος μου και πρέπει να σου πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένη. Είναι ένα σχολείο που αγκαλιάζει το παιδί, δεν είναι απρόσωπο, με καλούς δασκάλους καλή οργάνωση και δραστήριο σύλλογο γονέων. Μπορεί να υστερεί λίγο σε εγκαταστάσεις με κάποια άλλα σχολεία, αλλά πίστεψέ με δε σε κοιτάει στην τσέπη για να πάρει όσο πιο πολλά μπορεί με κάθε τρόπο. Πριν τον γράψω είχα κάνει μια έρευνα και σε άλλα σχολεία και αυτό που με κέρδισε είναι το ανθρώπινο πρόσωπο και η ζεστασιά του. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία με χαρά μπορω να σου δώσω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν οι ουρσουλινες που ειναι μαρουσι, ο αγιος παυλος που ειναι πειραια, η λεοντειος νεα σμυρνη, αγιος ιωσηφ,,,εγω εχω τελειωσει τον αγιο ιωσηφ ηταν καλα, εχουν περασει βεβαια και χρονια,,,και βεβαια η ελληνογαλλικη αγιας παρασκευης, υπαρχει το γαλλικο τμημα και το ελληνικο οπου κανουν πολλα γαλλικα,,,για μενα το καλυτερο ειναι της αγιας παρασκευης

 

εμεις θα εγκατασταθουμε μονιμα ελλαδα απο ιταλια και θα τον στειλω στο ελληνοιταλικο,,,η μονη μου ενσταση ειναι οτι ειναι πατησια ενω το σπιτι μας ειν β προαστεια,,,καποια μου ειχε πει οτι σκοπευουν να μεταφερουν τις εγκαταστασεις προς καντζα δεν ξερω αν ειναι ραδιο αρβυλα αλλα ελπιζω,,,

 

μηπως γνωριζει κανεις αν η ελληνοιταλικη σχολη αλλαξει στεγη απο τα παατησια;

Link to comment
Share on other sites

να πω οτι οταν ημουν στον αγιο ιωσηφ εγω οταν τελειωναμε το ελληνικο προγραμμα καναμε γαλλικα καθημερινα απο μια ωρα κι ενα τεταρτο,,,ηταν υπεραρκετο μαθαμε πολυ καλα γαλλικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας και από εμένα,

 

Θέλοντας να αποφύγουμε εντελώς οποιαδήποτε επαφή με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και έχοντας δεσμούς με τη Γαλλία, κάνω μια αρχική διαδικτυακή έρευνα για το γαλλικό τμήμα του lycee francohellenique.

 

Είναι μικρούλης ακόμα (ούτε καν 3) και είναι νωρίς να αρχίσω τα τηλέφωνα.

 

Διάβασα με πολύ προσοχή όσα αναφέρετε αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω που κυμαίνεται τα δίδακτρα/κόστος φοίτησης για το γαλλικό τμήμα. Θεωρείται όντως δημόσιο γαλλικό σχολείο και τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα από τα υπόλοιπα ιδιωτικά ελληνογαλλικά σχολεία;

 

Δυστυχώς, δίδακτρα δημοτικού της τάξεως των 7.000ε/έτος με ανοδική τάση μέχρι να τελειώσει τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι αστρονομικά για το πορτοφόλι μας και το όνειρο θα σβήσει πριν καλά καλά ξεκινήσει....

 

Τέλος, θα ήθελα εάν κάποια μαμά στέλνει ήδη το παιδάκι της στο γαλλικό, να μας πει τις εντυπώσεις της και σε εμάς τις ψαρωμένες :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα,

 

Θέλοντας να αποφύγουμε εντελώς οποιαδήποτε επαφή με το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα και έχοντας δεσμούς με τη Γαλλία, κάνω μια αρχική διαδικτυακή έρευνα για το γαλλικό τμήμα του lycee francohellenique.

 

Είναι μικρούλης ακόμα (ούτε καν 3) και είναι νωρίς να αρχίσω τα τηλέφωνα.

 

Διάβασα με πολύ προσοχή όσα αναφέρετε αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω που κυμαίνεται τα δίδακτρα/κόστος φοίτησης για το γαλλικό τμήμα. Θεωρείται όντως δημόσιο γαλλικό σχολείο και τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα από τα υπόλοιπα ιδιωτικά ελληνογαλλικά σχολεία;

 

Δυστυχώς, δίδακτρα δημοτικού της τάξεως των 7.000ε/έτος με ανοδική τάση μέχρι να τελειώσει τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι αστρονομικά για το πορτοφόλι μας και το όνειρο θα σβήσει πριν καλά καλά ξεκινήσει....

 

Τέλος, θα ήθελα εάν κάποια μαμά στέλνει ήδη το παιδάκι της στο γαλλικό, να μας πει τις εντυπώσεις της και σε εμάς τις ψαρωμένες :)

 

ειναι και φτηνοτερο και καλυτερο απο τα αγιος ιωσηφ,,,,και με πολυ πιο ανοιχτο πνευμα....εχω ξαναπει τελειωσα τον αγιο ιωσηφ απλα εμαθα καλα γαλλικα τιποτε αλλο ολα τα αλλα σκατα,,,ενωσ την αγια παρασκευη εχουν πραγματικα αλλο πνευμα,,,τα διδακτρα για το γαλλικο τμημα ειναι πολυ χαμηλοτερα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν,

 

ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους κάνουν τον κόπο να συμμετέχουν και να απαντούν στο Post αυτό.

Voulitsa33, συμφωνώ κι εγώ με το γλυκό ότι τα δίδακτρα για το γαλλικό τμήμα είναι πολύ χαμηλότερα. Νομίζω αν ψάξεις στο lfh.gr κάπου υπάρχουν. Επίσης, μπορείς να ξεκινήσεις τον μικρό στο ecole maternelle του francohellenique, εγώ είχα μάθει συμπτωματικά για τον δικό μου που είναι 4 ότι μπορούσε να πάει στο moyenne section. Αν θέλεις πληροφορίες μπορεί να μην είναι και νωρίς, εμένα μου είχαν πει ότι γύρω στο δεκέμβρη ξεκινούν τις επαφές και τις προεγγραφές. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και κάποιο τηλέφωνο που έχω κρατήσει. Στείλε πμ αν σε ενδιαφέρει.

 

Εγώ τελικά μάλλον έχω κάποιους ενδοιασμούς για την καθαρά γαλλο-γαλλική παιδεία σε ένα ελληνόπουλο όπως ενδεχομένως θα είδατε και παραπάνω, οπότε σε συνδυασμό και με την οικονομική κατάσταση θα κρατήσω την όρεξή μου για αργότερα (γυμνάσιο ελληνογαλλικό)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...