Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιογιό πότε???


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα (πέρα για πέρα!!!). Η εκπαίδευση του γιογιο αρχίζει στα 2 περίπου έτη. Ιδανική θεωρείται η καλοκαιρινή περίοδος κοντά σε αυτά τους τα γενέθλια. Πόσο είναι το μωρουλίνι σου?

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου τωρα και 2 μηνες περιπου πριν κανει τα κακα της ερχεται και μου το λεει...λεει: κακα!! καθεται οπως καθομαστε στην λεκανει και τα κανει :P Την αλλη εβδοματα παμε για γιογιο οπωσδηποτε :)

Δεν εχει ηλικια αυτο νομιζω, σου δειχνει το παιδι ποτε ειναι ετοιμο για το γιογιο :)

Μακαρι να μαθει το καλοκαιρι :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου είναι 1 έτους και λέω σιγά σιγά να την ξεκινήσω. Λέτε να είναι νωρίς? Μία γνωστή μου είπε ότι τα δικά της τότε τα ξεκίνησε. Δεν θέλω να το αφήσω πολύ πίσω. ΦΟβάμαι ότι αν χάσουμε το φετινό καλοκαίρι θα πρέπει να πάμε πια του χρόνου και θα έχει κλείσει τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου είναι 1 έτους και λέω σιγά σιγά να την ξεκινήσω. Λέτε να είναι νωρίς? Μία γνωστή μου είπε ότι τα δικά της τότε τα ξεκίνησε. Δεν θέλω να το αφήσω πολύ πίσω. ΦΟβάμαι ότι αν χάσουμε το φετινό καλοκαίρι θα πρέπει να πάμε πια του χρόνου και θα έχει κλείσει τα 2.

 

δεν βλέπω κάτι κακό στο να έχει κλείσει τα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου είναι 1 έτους και λέω σιγά σιγά να την ξεκινήσω. Λέτε να είναι νωρίς? Μία γνωστή μου είπε ότι τα δικά της τότε τα ξεκίνησε. Δεν θέλω να το αφήσω πολύ πίσω. ΦΟβάμαι ότι αν χάσουμε το φετινό καλοκαίρι θα πρέπει να πάμε πια του χρόνου και θα έχει κλείσει τα 2.

 

Να την ξεκινήσεις, δεν του κάνει κακό, απλά να μην το πιέζεις... Άλλα παιδάκια τα κόβουν πιο γρήγορα, άλλα όχι... Απλά να έχεις πολύ υπομονή...

 

Τη δική μας την ξεκινήσαμε από ενός έτους, της πήραμε ενα γιογιο και τη βάζαμε σιγά σιγά να μαθαίνει... Τώρα ειναι 23 μηνών και φοράει πάνα μόνο το βράδυ στον ύπνο της και έχουμε ελάχιστα ατυχήματα... Βέβαια και να μην τα ζητησει από μόνη της κάθε τόσο τη βάζουμε καλού κακού...

 

Εδώ και πολλόυς μήνες τα λεει από μόνη της και μάλιστα αν τα κανει επάνω της βάζει τα κλαμματα (μάλλον αισθάνεται άσχημα που λερώθηκε)...

 

Ευτυχώς που ξεμπερδεύουμε σιγά σιγα γιατι είχαμε επαναλαμβανόμενες ουρολοιμώξεις και μας σύστησαν να κόψει την πάνα το γρηγορότερο, γιατι μάλλον ειχε ευαισθησία...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία είχα και εγώ πότε να ξεκινήσω γιογιό.

Ο Αναστάσης μου είναι 19 μηνών και σήμερα πήραμε το γιογιό του.

Είχα σκοπό να του το ξεκινήσω τώρα που καλοκαιριάζει.

Ρώτησα και τον παιδιατρό να μου πει την γνώμη του.

Είπε να τον ξεκινήσω αφού το θέλω αλλά να μην τον πιέσω γιατί ειναι ακόμα μικρός.

Μετά τους 24 μήνες ξεκινάνε να μπορούν να ελέγχουν πότε να κάνουν την ανάγκη τους ( τους σφιχτήρες ).

Εγώ πάντως θα προσπαθήσω και αν και ο ίδιος το θέλει μπορεί και να τα καταφέρουμε.

Καλή επιτυχία και υπομονή στις μανούλες που τώρα ξεκινάνε το γιογιό!!!

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου είναι 1 έτους και λέω σιγά σιγά να την ξεκινήσω. Λέτε να είναι νωρίς? Μία γνωστή μου είπε ότι τα δικά της τότε τα ξεκίνησε. Δεν θέλω να το αφήσω πολύ πίσω. ΦΟβάμαι ότι αν χάσουμε το φετινό καλοκαίρι θα πρέπει να πάμε πια του χρόνου και θα έχει κλείσει τα 2.

 

κι εγώ έτσι νιώθω - του χρόνου το καλοκαίρι θα είναι 2μισι....

 

αποφάσισα να της αγοράσω γιογιό και απλά να την εξοικιώσω με αυτό....

 

σαφέστατα καμία πίεση!!!

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι βλέπω έχουμε την ίδια περίπου ηλικία!:D

Κι εμείς αποκτήσαμε γκιογκιο έδω και 1 εβδομάδα περίπου αλλά ακόμα δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει...

Να τον βάλω να καθίσει προληπτικά, ούτε με σφαίρες...και εννοείται δεν τον πιέζω.

Και μέχρι στιγμής...δεν έτυχε να τον προλάβω.

Έχει κόψει και τα πρωινά κακά που είμαι στο σπίτι...και τα έκανε τόσο προβλέψιμα μετά το γάλα του :(

Σιγά σιγα.

Μικρούλια είναι ακόμη :D:wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν έχω σκοπό να την πιέσω. Θα το πάω σιγά σιγά για να αρχίσει να συνηθίζει. Βασίζομαι στο ότι έχει πολύ τακτικές καινώσεις μετά τα γεύματα. Επίσης, πολλά βράδυα δεν βρέχει καθόλου την πάνα της. Σκέφτομαι ότι ίσως έχει αρχίσει να λειτουργεί στοιχειωδώς το βιολογικό της ρολόι. Θα ξεκινήσουμε και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και γω σκέφτομαι να ξεκινήσω τις προσπάθειες χαλάρά βέβαια,γιατί είναι μικρούλης.

Βέβαια φαντάζομαι ότι θα έχουμε πληθώρα ατυχημάτων και θαμαστε με μια σφουγγαρίστρα στο χέρι!!!!!!!!!!!!!!!αλλα..... ίσως πετύχουμε και κάτι!!!!!

θα φανεί........

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως περίμενα την άνοιξη που ήταν 2,5 χρονών...

 

σε 2 μέρες είχαμε καθαρίσει τελείως,και προληπτικά για δέκα-δεκαπένετε μέρες του φορούσα πάνα το βράδυ,αλλά ήταν πάντα στεγνή κι έτσι το κόψαμε κι αυτό :) προφανώς ήταν μεγάλο το παιδί κι έτοιμο :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα και απο μενα ,

δεν ξερω λιγο μικρα δεν ειναι απο 1 ετους να αρχισουνε το γιογιο ? εδω καλα καλα δεν μιλανε ακομα . Δεν ξερω κιολας , ο δικος μας ειναι 15 μηνων και δεν μπορω να φανταστω οτι μπορει να καταλαβει την ενοια του γιογιο , θεωρω οτι αμα κανει κακα του στο γιογο θα ειναι ειναι καταλαθος καμια φορα αμα τον βαζουμε συνεχεια , θα μου πεις αυτη ειναι ενοια του γιογιο μεχρι να καταλαβει και το μικρο τι παιζει . Ειναι κακο ομως να περιμενουμε ως του χρονου τετοια εποχη που θα ειναι 2 ετων και 3 μηνων ? Και πιο ετοιμος θα ειναι και θα καταλαβαινει τι κανουμε στην τουλετα ή το γιογιο και θεωρω οτι και πιο ευκολα θα μαθει και χωρις πολυ καταπιεση απο μας , γιατι κακα τα ψεμματα μωρακια ειναι ακομα εδω του βγαζουμε την πανα και κανει τσισα του χωρις να το καταλαβει .

Link to comment
Share on other sites

Κι η πεθερά μου που ισχυρίζεται ότι στο χρόνο "καθάρισαν" και τα τρία της αγόρια και ήταν με τα σλιπάκια τους, μούφα είναι; Μου φαίνεται περίεργο, αφού δεν μιλάνε, πώς ειδοποιούσαν ότι ήθελαν τουαλέτα; Γίνεται να τα βάζεις στο γιογιό κάθε 2 ώρες;

.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προβληματιστηκα αρκετα...Του πηρα ενα γιγιο πριν κανα μηνα και με το παιχνιδι,παει καθεται και λεει Τσισσσσσσσ(τσισα δηλαδη) ή κακα, αλλα προφανως δεν καταλαβαινει τι λεει απλα το λεγαμε εμεις και το εμαθε.Εχει τακτικες ωρες μεν αλλα αν τον ξεντυσω και τον κατσω εκει με κοιταει πολυ περιεργα σαν να μου λεει,τωρα τι παιχνιδι ειναι αυτο? :roll::roll: Μαλλον πρεπει να τον αφησω να κατουρηθει ή να τα κανει πανω του για να καταλαβει για τι προκειται... :cry:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρένα μου νομίζω ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα...το νευρολογικό τους σύστημα δεν είναι έτοιμο ακόμα. Θέλει το χρόνο του...

 

Συγχαρητήρια για το μωράκι......με το καλό!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι η πεθερά μου που ισχυρίζεται ότι στο χρόνο "καθάρισαν" και τα τρία της αγόρια και ήταν με τα σλιπάκια τους, μούφα είναι; Μου φαίνεται περίεργο, αφού δεν μιλάνε, πώς ειδοποιούσαν ότι ήθελαν τουαλέτα; Γίνεται να τα βάζεις στο γιογιό κάθε 2 ώρες;

 

Αμφιτρίτη μου, παλιότερα είχαν και έναν λόγο παραπάνω να "ζοριστούν" προκειμένου τα παιδιά τους να μάθουν να τα "λένε" γρηγορότερα... σκέψου τι πλυσίματα στα χέρια έκαναν στις πάνες τους!!!!! :?

Το γεγονός αυτό μαζί με μια μικρή δόση υπερβολής (μπορεί να μην ήταν στο χρόνο αλλά στον 1,5) εξηγεί την ιστορία της πεθεράς σου... :wink::D

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματισατε τωρα; Μηπως να εκμεταλλευτω κι εγω το φετινο καλοκαιρι; Η δικια μου ηδη εχει αρχισει να μην βρεχει τις πανες της το βραδυ και τα κακα της μου τα λεει (συνηθως ομως αφου τα κανει... ) Μηπως να την προσπαθησω απο φετος να δουμε πως θα παει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω από τώρα να τον βάζω να κάθεται στο γιογιό και ας είναι μικρός.

Από τον 11ο και μετά έχει ήδη αρχίσει να μου λέει πότε τα έχει κάνει.

Μου φωνάζει "μπαν μπαν" για να τον πλύνω και τον τελευταίο μήνα πιάνει την πάνα του, τον ρωτάς τι έκανε και σου λέει "τατά".

Σίγουρα είναι μικρός για να ελέγξει αυτές τις λειτουργίες αλλά σιγά σιγά μπορούμε νομίζω να αρχίσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα κορίτσια η μεγάλη μου καθάρισε στους 18 μήνες εντελώς. Την έβαζα από 10 μηνών έτσι για ποιχνίδι περίπου τις ώρες που ήταν να τα κάνει και σιγά σιγά της έγινε συνήθεια και από μόνη της καθάρισε. Την μικρή μου δεν είχα τόσο χρόνο για να ασχοληθώ με το θέμα παρ' όλα αυτά όποτε ευκαιρούσα την έβαζα και τα έκανε. Για ένα διάστημα γύρω στους 18 μήνες έβγαζε την πάνα και τα έκανε παντού σαν τα σκυλάκια. Τώρα πια όμως 22 μηνών είναι εντελώς καθαρή και μάλιστα σηκώνεται την ν'υχτα και θέλει να πάει wc ενώ της λέω κάντα στην πάνα γιατί βαριέμαι να σηκωθώ αλλά αυτή τίποτα θέλει τουαλέτα. Για μένα λοιπόν αυτή η εμπειρία ήταν πανεύκολή και ευχάριστη θα έλεγα απλά θέλει υπομονή και τελικά σωστό χρόνο και σωστή αντιμετώπιση. Όσο πιο νωρίς αρχίζει τόσο ευκολότερα θα καθαρίσει κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...