Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ


Agapi6

Recommended Posts

ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΑΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ; ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕ ΘΑ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΥΝΑ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ το έκανα από τη στιγμή που ο μπέμπης μου περιόρισε τα βραδυνά ξυπνήματα, περίπου 4 μηνών, δεν ήταν και τόσο τραγικό.

Όσο δύσκολα και να είναι στην αρχή να είσαι σίγουρη ότι είναι θέμα ημερών ίσως και κάποιων εβδομάδων, αλλά τελικά θέλουν δε θέλουν... συνηθήζουν...

 

Καλή επιτυχία :wink:

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτομαι να τον μεταφέρω όταν θα στρώσει ο βραδινός ύπνος του. Γύρω στο εξάμηνο το υπολογίζω ότι θα είναι σε άλλο δωμάτιο... Για να συνηθίσει την παρουσία του μέσα στο σπίτι και ο μεγάλος.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου δεν είναι όταν κοιμηθούν γιατί τότε δε ξυπνάει κανένα. Το πρόβλημα είναι μέχρι να κοιμηθούνε που όταν το ένα το παίρνει ο ύπνος το ξυπνάει το άλλο που δεν έχει κοιμηθεί ακόμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα και εγώ το έχω αυτό το πρόβλημα και κάνω το εξής:

Κοιμάται πρώτα ο μεγάλος στο δωμάτιο κανονικά και ο μπέμπης στο relax του στο σαλόνι, μόλις κοιμηθούν και οι 2 πάω τον μπέμπη στο δωμάτιο του...

 

Βέβαια οι μέρες του relax για εμάς είναι μετρημένες.

Δυστυχώς αυτό είναι το τίμημα, εγώ μετάνιωσα που δεν έμαθα το μπέμπη να κοιμάται μόνος του, θέλει να αισθάνεται κάποιον κοντά του...και νομίζω ότι μπορούσε να μάθει είναι εύκολο μωρό γενικά...

Δυστυχώς με αυτή τη διαφορά ηλικίας που έχουν τα παιδιά μας όλα γίνονται με βάση το βόλεμα των μεγαλύτερων παιδιών. Πάντως νομίζω οτι μπορείς να τα δοκιμάσεις να τα βάζεις μαζί, είναι νωρίς ακόμα και το μωρό σου λογικά δεν έχει συνηθίσει κάποιες καταστάσεις. Εμένα όταν με παίρνει (είναι και τα 2 πολύ κουρασμένα) το κάνω.

Το σημαντικό πάντως είναι να καταφέρεις να φτιάξεις κοινά ωράρια ύπνου και στα 2 παιδιά. Εγώ αυτό έκανα, όταν κοιμάται ο μεγάλος κοιμάται και ο μικρός συν 2 ωρίτσες ακόμα μετά το φρούτο του, λογω ηλικίας...

 

Καλή επιτυχία και πάλι!!!!!!!!

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Αααα και εγώ το έχω αυτό το πρόβλημα και κάνω το εξής:

Κοιμάται πρώτα ο μεγάλος στο δωμάτιο κανονικά και ο μπέμπης στο relax του στο σαλόνι, μόλις κοιμηθούν και οι 2 πάω τον μπέμπη στο δωμάτιο του...

 

 

 

Θα κοιμάται όμως μετά ο μικρός στην κούνια του;

Γιατί ο δικός μου με το που τον βάζω στη δική του ουρλιάζει. Μάλλον του αρέσει η ζεστασιά της καλαθούνας.

Ασε που όταν τον αφήνω στην κούνια του για δοκιμή και για να μαθαίνει φωνάζε η μεγάλη " Μαμά παρτον με ενοχλεί"!!

Link to comment
Share on other sites

και να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Δεν φοβάστε μήπως το μεγάλο σας παιδάκι πάει στην κούνια του μικρού σας και κάνει διάφορα;

Αυτός είναι ο φόβος ο δικός μου. Δεδομένου οτι η μεγάλη μου(2,5+χρονών) είναι πολύ ζουζούνω και σκαρφαλώνει στην κούνια της μικρής ( η ίδια κοιμάται σε μονο κρεβάτι) σχεδον άνετα δεν ξέρω τί να κάνω...

Σκέφτομαι το σενάριο: ξυπνάει η μεγάλη κάποια στιγμή που εγώ κοιμάμαι και πηγαίνει μέσα στην κούνια της μικρής και φρίττω.

Αλλά ακόμα κι αν δεν μπορεί να σκαρφαλώσει αν από τα κάγκελά αφήσει κάποιο μικρό κομμάτι από κάποιο παιχνίδι και το μικρό το φάει;

Κούφια η ώρα....

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα παρενόχλησης από τον μεγάλο δεν έχω προς το παρόν. Κοιμούνται και τα 2 σε κούνια και ο μεγάλος δεν σκαρφαλώνει στου μπέμπη αλλά και ούτε κατεβαίνει από τη δικιά του (3 φορές το επιχείρησε και έσπασε τα μούτρα του :D:D:D:D )

 

Πάντως και εγώ για αρκετό καιρό κοιμόμουν με την ενδοσυνεννόηση αγκαλιά και με το παραμικρό κιχ είχα φτάσει στο δωμάτιό τους ώστε να αποφύγω ξυπνήματα... Τώρα που έχουν στρώσει τα πράγμα την έχω κόψει (φοβάμαι την ακτινοβολία για τα παιδιά...)

 

Είναι δύσκολα ρε γμτ αλλά φταίμε και εμείς, παρόλο που έχουμε και τρίτο υπνοδωμάτιο στο σπίτι το χρησιμοποιούμε για γραφείο.... Προσωρινά δηλαδή γιατί θα αλλάξουμε σπίτι σε κανα δυο χρόνια οπότε....

 

 

«Γιατρε γιατί φογάς ροζ, Είσαι κοριτσάκι???»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...