Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ


Recommended Posts

και πολυ καλά θα κάνεις και θα τον πάρεις!!! Εμένα και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και τώρα μου λέει "χαίρομαι που σε βλέπω πάντα περιποιημένη". Τις υπερβολές πρέπει να αποφύγουμε και σίγουρα το τσιγάρο...

Θυμάμαι πάντως οτι οταν ήμουν έγκυος στο Στρατή μου, Χριστούγεννα, πήγα για μανικιουρ, και βάφτηκα, και χτενιστηκα στο κομμωτηριο και το βράδυ νυχτοπερπατήσαμε στα μπουζούκια!!!!!!!!!! Όχι θα την έβγαζα στο σπίτι...

Το μόνο που δεν έκανα, κι αυτό όχι γιατί μου το απαγόρεψε αλλά γιατί φοβόμουν τα χημικά, ήταν βαφή μαλλιών. Κατα τ' άλλα επειδή είμαι πολύ κοκέτα, τρομάρα μου, δεν άλλαξα τίποτα από τις συνηθειες μου

Όσο για το φαι, απ'όλα να τρώσ αλλά με μέτρο γιατί τα κιλά μπαίνουν χωρίς να το πολυκαταλάβεις... ασε σου μιλά η πείρα τώρα!!!!

Αντε καλό κουράγιο και να θυμάσαι οτι τα καλύτερα δεν τα έχεις ζήσει ακόμα!!!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΛΙΝΑ ΣΑΝ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ. ΚΑΛΑ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ Ο ΚΑΦΕΣ...ΕΓΩ ΠΙΝΩ ΞΑΝΑ ΚΑΦΕ ΑΠΟ ΤΟΝ 6ο ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΑ ΣΑΝ ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΑΚΙΓΙΑΖ :shock: ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΘΕΜΑ! ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙΕΣΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ :wink:

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι ότι όταν ρώτησα τον γιατρό μου για την χρήση κρέμας προσώπου μου είχε πει οτι μπορώ να χρησιμοποιώ κι όταν μετά του ανέφερα το συγκεκριμένο συστατικό (βιταμίνη Α ή Ρετινόλη δεν θυμάμαι καλά...το αλσχάιμερ φταίει... :roll: )μου είπε ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να την ξαναχρησιμοποιήσω.

 

Δεν κάνει η βιταμίνη Α.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω σε πόση ποσότητα περιέχεται σε μια κρέμα και πόση από αυτή απορροφάται..

Link to comment
Share on other sites

Καλά ο γιατρος είναι υπερβολικός με όλη τη σημασία της λέξεως.

 

Δεν χρειάζεται να σου πει αυτός βέβαια ότι απαγορεύεται το τσιγάρο, το αλκοόλ και οι καταχρήσεις αλλά με τα άλλα το παράκανε.

 

Πάντως και μένα η γιατρός μου μου είπε να περιορίσω τα καλλυντικά (κρέμες κτλ) γιατί απορροφόνται απο το δέρμα αλλά εγώ χρησιμοποιώ του ΚΟΡΡΕ που ειναι χωρίς συντηρητικά και Parabens,propylene glykol κτλ

 

Μαλλιά μόνο με φυσικές βαφές και μόνο αν δεν μπορεις να κάνεις αλλιώς.

 

Γλυκά με μέτρο για να μην ανεβάσεις ζάχαρο και τρέχεις αλλά όχι και με το ΣΤΟΠ βρε doctor!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέτε;;; :roll:

Τι να πω...! Ναι έχω κάποια παραπανίσια κιλά κι είναι λογικό να μου κόψει τα...παχυντικά. Βέβαια έχω κλείσει ραντεβού την Τετάρτη με τη διατροφολόγο μου για να μου βγάλει μια διατροφή για το πρώτο τρίμηνο.

Το σεξ μου είπε ελεύθερα μετά το πρώτο τρίμηνο! :D

Τσιγάρο και καφές μου έχουν κοστίσει πάρα πολύ, σε σημείο που με πιάνουν τα κλάματα αλλα....κρατιέμαι!!! Πιστεύω πως όσο θα περνάει ο καιρός θα φύγουν και τα στερητικά της νικοτίνης... :?

Για όλα τα υπόλοιπα απλα με φαντάζομαι χοντρή, άβαφη, με ξηροδερμία, άυπνη (γιατί δεν μπορώ να κοιμηθω στο πλάι), με τη ρίζα μέχρι το αυτί και φυσικά με τις τρίχες να κάνουν πάρτυ (γιατί κι η αποτρίχωση ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ)... και με πιάνει πανικός! Εντάξει....το μωράκι μας είναι κάτι που το ήθελα και το θέλω σαν τρελή αλλα όλα αυτά δεν θα παίξουν ρόλο στη ψυχολογία μου; Ήδη με έχει πάρει λίγο απο κάτω...! :oops:

 

 

καμια σχεση με ολα αυτα που σου ειπε!!!!και γω ημουν φοβιτσιαρα και εχω πριξει τα κοριτσια εδω μεσα..

ενταξει τσιγαρο και καφες οχι(ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ!!!!ΕΑΝ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΣΙΓΑΡΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΕΩΣ 4-5 ΤΣΙΓΑΡΑ ΤΗ ΜΕΡΑ !!!ΠΕΣ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ!!!)

 

ΒΑΦΟΜΑΙ ΑΠΤΗ ΑΡΧΗ ΑΡΧΗ..ΒΑΖΩ ΚΡΕΜΕΣ..ΒΑΦΩ ΝΥΧΙΑ ΟΧΙ ΜΑΛΛΙΑ..ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΩΡΑ...

 

πες του πως δεν αντεχεις ετσι...ωστοσο !!!!ΠΡΟΣΟΧΗ!!!ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΖΥΜΑΡΙΚΑ...!!!ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΒΙΒΛΙΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΘΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ...

 

καλη δυναμη γλυκια μου!!!!ολα θα πανε καλα!!!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι είναι υπερβολικός!!!Εγκυος είσαι,δεν είσαι και του θανατά!Μη χειρότερα!!Για το τσιγάρο καλό είναι να το κόψεις ή να το ελαττώσεις(μέχρι 5 την ημέρα αν μπορείς),για το ποτό συμφωνώ δεν είναι και ότι καλύτερο,για τις βαφές μαλλιών νόμίζω ότι με μια φορά σε όλη την εγκυμοσύνη δεν θα βλάψει άλλωστε τώρα υπάρχουν και οι φυτικές βαφές!!!Ολα τα άλλα είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ,θα σου έλεγα να πάρεις και μια δέυτερη γνώμη γιατρού για να νιώσεις καλύτερα γιατί αυτό δεν θα είναι εγκυμοσύνη που θα περάσεις αλλά ΜΑΡΤΥΡΙΟ!!!!!!!!!!!!!

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω βρε κορίτσια και το διάβασα λίγο ποιο πάνω ότι τα αναψυκτικά προκαλούν κόφωση στο μωρό απο τις φυσαλίδες??????????????????Απαντήστε μου γιατί θα τρελαθώ!!!!!!!!!!!

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

mamaveria, και γω την έχω ακούσει αυτή τη βλακεία και δεν μπήκα καν στον κόπο να ρωτήσω αν αληθεύει.... Είμαι σίγουρη πως πρόκειται για μυθο-βλακεία!!!! Καλό είναι όμως να αποφεύγουμε τα πολλά αναψυκτικά.

Link to comment
Share on other sites

...Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω βρε κορίτσια και το διάβασα λίγο ποιο πάνω ότι τα αναψυκτικά προκαλούν κόφωση στο μωρό απο τις φυσαλίδες??????????????????Απαντήστε μου γιατί θα τρελαθώ!!!!!!!!!!!

 

Δε νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος που τα απαγορεύουν. Γενικά τα ροφήματα με ανθρακικό απαγορεύονται σε οποιαδήποτε δίαιτα ή σωστή διατροφή. Νομίζω ότι είναι κυρίως για την μεγάλη περιεκτικότητα σε ζάχαρη.

Και στην εγκυμοσύνη απαγορεύεται κυρίως η κόκα κόλα λόγω ότι περιέχει καφείνη.΄

Ο δικός μου γιατρός μου είχε απαγορεύσει μόνο την κόκα κόλα και τα υπόλοιπα μου είχε πει με μέτρο.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος που τα απαγορεύουν. Γενικά τα ροφήματα με ανθρακικό απαγορεύονται σε οποιαδήποτε δίαιτα ή σωστή διατροφή. Νομίζω ότι είναι κυρίως για την μεγάλη περιεκτικότητα σε ζάχαρη.

Και στην εγκυμοσύνη απαγορεύεται κυρίως η κόκα κόλα λόγω ότι περιέχει καφείνη.΄

Ο δικός μου γιατρός μου είχε απαγορεύσει μόνο την κόκα κόλα και τα υπόλοιπα μου είχε πει με μέτρο.

 

Ακριβώς.Το μωρό δεν κουφαίνεται.Η ζάχαρη που περιέχουν παχαίνει,το ανθρακικό ενδέχεται μα προκαλέσει πρήξιμο και η καφείνη στην κοκα κολα προκαλεί ταχυκαρδία στο μωρό.

Τουλάχιστον έτσι μου είπε η γιατρός..

Link to comment
Share on other sites

...Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω βρε κορίτσια και το διάβασα λίγο ποιο πάνω ότι τα αναψυκτικά προκαλούν κόφωση στο μωρό απο τις φυσαλίδες??????????????????Απαντήστε μου γιατί θα τρελαθώ!!!!!!!!!!!

 

Δε νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος που τα απαγορεύουν. Γενικά τα ροφήματα με ανθρακικό απαγορεύονται σε οποιαδήποτε δίαιτα ή σωστή διατροφή. Νομίζω ότι είναι κυρίως για την μεγάλη περιεκτικότητα σε ζάχαρη.

Και στην εγκυμοσύνη απαγορεύεται κυρίως η κόκα κόλα λόγω ότι περιέχει καφείνη.΄

Ο δικός μου γιατρός μου είχε απαγορεύσει μόνο την κόκα κόλα και τα υπόλοιπα μου είχε πει με μέτρο.

 

Και εμένα αυτό μου είπε για την κόκα κόλα. Είναι μέσα σε αυτά που μου είπε να μην πίνω, όχι φυσικά για το ανθρακικό (δεν ισχύει ότι προκαλεί το ανθρακικό κώφωση στο βρέφος) αλλά γιατί απλά δεν ξέρουμε λέει από τι είναι φτιαγμένη. Κατά τα άλλα μου είπε όχι τσιγάρο, πότο, καφέ μου είπε να πίνω όποιον θέλω εκτός από φραπέ!Εκεί με τάραξε γιατί εγώ έπινα συνέχεια φραπέ και έκανα τα τσιγάρα μου, αλλά τι να κάνουμε?Όλα θέλουν τη θυσία τους!Κατά τα άλλα κορίτσια και τα νύχια μου βάφω, και κομμωτήριο πάω (όχι βαφή,τα αφήνω τώρα για να αλλάξω χρώμα μετά την γέννα!!!) και κρέμες βάζω και βάφομαι!Κανονικά!Ε, έχουμε και έναν άντρα!Θέλω να με βλέπει περιποιημένη!Μου αρέσει να μου κάνει κοπλιμέντα(!!) ειδικά τώρα, που πιστεύω ότι το έχουμε περισσότερο ανάγκη από ποτέ.Πιστεύω Ελίνα να κάνεις ξανά μια συζήτηση με τον γιατρό σου. Και φυσικά και με την αδελφή σου.Θα μπορεί να σου πει τι επιτρέπεται και τι όχι, θα σε βοηθήσει. Κοίτα να το ευχαριστηθείς όσο μπορείς! :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω βρε κορίτσια και το διάβασα λίγο ποιο πάνω ότι τα αναψυκτικά προκαλούν κόφωση στο μωρό απο τις φυσαλίδες??????????????????Απαντήστε μου γιατί θα τρελαθώ!!!!!!!!!!!

 

όταν το ειπα αυτό στη γιατρό μου εμεινε καγκελο!!!!!!!!!

 

φυσικα και δεν ισχύει αν ήταν να παθει κόφωση από θορυβους να είσαι σιγουρη ότι θα κουφαινόταν πρώτα πρώτα απο τους ηχους που κανουν τα εντερακια μας καθόλη την διαρκεια της ημερας. και τα ακούει και στερεο...........

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω βρε κορίτσια και το διάβασα λίγο ποιο πάνω ότι τα αναψυκτικά προκαλούν κόφωση στο μωρό απο τις φυσαλίδες??????????????????Απαντήστε μου γιατί θα τρελαθώ!!!!!!!!!!!

 

όταν το ειπα αυτό στη γιατρό μου εμεινε καγκελο!!!!!!!!!

 

φυσικα και δεν ισχύει αν ήταν να παθει κόφωση από θορυβους να είσαι σιγουρη ότι θα κουφαινόταν πρώτα πρώτα απο τους ηχους που κανουν τα εντερακια μας καθόλη την διαρκεια της ημερας. και τα ακούει και στερεο...........

 

πολύ σωστά... :D:D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

.

Κατά τα άλλα μου είπε όχι τσιγάρο, πότο, καφέ μου είπε να πίνω όποιον θέλω εκτός από φραπέ!

 

Γιατί σου απαγόρευσε ιδιαίτερα τον φραπέ? :? Σου το εξήγησε? Γιατί εγώ μόνο φραπέ πίνω, έναν την ημέρα και πολύ πολύ ελαφρή. Πρέπει να ανυσηχώ? :?:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.

Κατά τα άλλα μου είπε όχι τσιγάρο, πότο, καφέ μου είπε να πίνω όποιον θέλω εκτός από φραπέ!

 

Γιατί σου απαγόρευσε ιδιαίτερα τον φραπέ? :? Σου το εξήγησε? Γιατί εγώ μόνο φραπέ πίνω, έναν την ημέρα και πολύ πολύ ελαφρή. Πρέπει να ανυσηχώ? :?:shock:

 

Γιατί είναι ο πιο δυνατός καφές.Και να σου πω την αλήθεια κάπου ισχύει αυτό με το φραπέ. Εγώ πίνω ελληνικό που μου αρέσει πάρα πολύ. Περιμένω όμως τη στιγμή που θα πιώ πάλι το φραπεδάκι μου. :P

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρέ κορίτσια έτσι όπως μας τα λένε οι γιατροί μας έχουν καταβάλει με πολύ άγχος και νομίζω ότι και αυτό κάνει κακό στα μωρά μας και ίσως πιο πολύ από τα υπόλοιπα. :roll: Δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί. Εξάλλου εγώ έχω ακούσει ότι και ο υπολογιστής βλάπτει λόγω ακτινοβολίας. :shock: Αφού όμως η δουλεία μου είναι πάνω στον υπολογιστή 8 ώρες την ημέρα τι μπορώ να κάνω? Άσε που είναι και το forum, δεν γίνεται αν δεν το επισκεφτώ μια μέρα. :roll::roll: Το έχετε ακούσει εσείς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τια προλαλήσασες!!! Σαν υπερβολικά μου ακούγονται όλα αυτά... Εγώ έχω κόψει τσιγάρο και καφέ - καφέ να σημειώσω από μόνη μου, ο γιατρός μου είπε ότι δεν πειράζουν 1-2 καφεδάκια την ημέρα - , αλκοόλ δεν έπινα ούτως ή άλλως και βαφές μαλλιών. Βάψιμο όμως κάνω κανονικότατα, και κρέμες σώματος χρησιμοποιώ και τα νυχάκια μου τα βάφω κανονικά. Λόγω δουλειάς δεν μπορώ να πηγαίνω απεριποίητη, όσο κι αν σας ακούγεται ματαιόδοξο... Φανταστείτε να είχατε ένα Δικαστήριο και να έσκαγε μύτη η δικηγόρος σας απεριποίητη... Κακά τα ψέματα, κάπως δεν θα σας έκανε;;; Είναι επικίνδυνα όλα αυτά;;; 'Εχω αγχωθεί τώρα... Επίσης, τί ήταν αυτό που άκουσα με τα αναψυκτικά;; Εντάξει, τα έκοψα και αυτά γιατί γενικώς τα θεωρούσα ανθυγιεινά, αλλά 4-5 τα έχω πιει μέχρι τώρα! Είναι δυνατό να προκαλούν κώφωση;;; Βοηθήστε γιατί πελάγωσα.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χαλαρώστε!!!!

 

Η εγκυμοσύνη είναι κάτι το φυσιολογικό, μη φρικάρετε με υπερβολές και μύθους. Όλοι ξέρουμε τί πειράζει τα έμβρυα και τί όχι. Το υπερβολικό κάπνισμα, η υπερβολική καφείνη, το υπερβολικό ανθρακικο, η υπερβολική κούραση, όπως κάθε υπερβολή γενικότερα.

Όσες μπορέσετε να κόψετε εντελώς τα παραπάνω έχει καλώς. Για όλες τις υπόλοιπες που παραμένουμε απλές θνητές, εργαζόμενες υπάρξεις, ας κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.

Ακούτε τις συμβουλές του γιατρού σας, κρατάτε το μέτρο σε όλα και να θυμαστε πως ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΗ ΣΑΣ, ΕΙΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΑΣ. ΦΕΡΘΕΙΤΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χαλαρώστε!!!!

 

Η εγκυμοσύνη είναι κάτι το φυσιολογικό, μη φρικάρετε με υπερβολές και μύθους. Όλοι ξέρουμε τί πειράζει τα έμβρυα και τί όχι. Το υπερβολικό κάπνισμα, η υπερβολική καφείνη, το υπερβολικό ανθρακικο, η υπερβολική κούραση, όπως κάθε υπερβολή γενικότερα.

Όσες μπορέσετε να κόψετε εντελώς τα παραπάνω έχει καλώς. Για όλες τις υπόλοιπες που παραμένουμε απλές θνητές, εργαζόμενες υπάρξεις, ας κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.

Ακούτε τις συμβουλές του γιατρού σας, κρατάτε το μέτρο σε όλα και να θυμαστε πως ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΗ ΣΑΣ, ΕΙΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΑΣ. ΦΕΡΘΕΙΤΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ!!!

 

 

Η φίλτατη eirini με κάλυψε πλήρως. Έχω κι εγώ ακριβώς την ίδια γνώμη. Κακό στο μωρό και στην μητέρα κάνουν μόνο οι υπερβολές.

Το μητρικό φίλτρο, η αυτοσυντήρηση αλλά και η σωστή αντίληψη μπορούν να μας προφυλάξουν απο οτιδήποτε επιβλαβές και επικύνδυνο. Είναι κρίμα να μετατρέψουμε μια περίοδο φροντίδας και απόλυτης ευαισθησίας σε περίοδο τρόμου και στέρησης.

 

Όλα θα πάνε καλά για όλες μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πω κάποια πράγματα όσον αφορά τα αναψυκτικά, λόγω του ότι εγώ το ανέφερα ποιο πάνω.

Όταν πήγα στην γιατρό μου, μου είπε να κάνω ότι έκανα πάντα με μέτρο και προσοχή. Φυσικά μου είπε να προσέχω ακόμα ποιο πολύ καφέ, τσιγάρο και αλκοόλ είτε είμαι λάτρης αυτών, είτε όχι.

Για τα αναψυκτικά τις είπα απλά ότι πίνω «πολλές σόδες» γιατί λόγω τις πρωινής αδιαθεσίας (που μόνο πρωινή δεν είναι) δεν έχω άλλο τρόπο να περιορίσω τις καούρες. Εκεί επάνω μου είπε να τις περιορίσω τις σόδες γιατί πέρα ότι όλα τα αναψυκτικά παχαίνουν και χαλούν το στομάχι η ακαταλόγιστη χρήση τους ειδικά το πρώτο διάστημα που το μωρό σχηματίζει τα διάφορα μέλη του, μπορεί (και λέω μπορεί γιατί δεν είναι απόλυτο) να δημιουργήσουν κώφωση.

Μην λοιπόν τα παίρνετε όλα τις μετρητής και ταράζεστε γιατί σίγουρα αυτό έχει πολλές περισσότερες παρενέργειες στο μωράκι σας.

Όπως λέει και η eirini ποιο πάνω «Ακούτε τις συμβουλές του γιατρού σας, κρατάτε το μέτρο σε όλα και να θυμάστε πως ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΗ ΣΑΣ, ΕΙΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΑΣ. ΦΕΡΘΕΙΤΕ ΑΝΑΛΟΓΩΣ!!!

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι βλεπω καθε γιατρος λεει τα δικα του, ο δικος μου ειπε χωρις να τον ρωτησω στην πρωτη επισκεψη οτι μην ακους αυτα που λενε οτι τα αναψυκτικα μπορουν να προκαλεσουν κωφωση, οτι αν καθεσαι σταυροποδι θα πνιξεις το μωρο, οτι αν εχεις καουρες βγαζει το μωρο μαλλια η οτι πρεπει να περπατας για να γεννησεις πιο ευκολα η πιο γρηγορα. Οπως κι οτι μπορω να βαφω τα μαλλια αφοβα. Τωρα τι να πω...

 

Βαβαια προσπαθω να πινω οσο λιγοτερα αναψυκτικα μπορω κι αυτο για να μην παχυνω και καθολου κοκα κολα γιατι η κοκα κολα γενικοτερα δεν κανει καλο, ποσο μαλλον τωρα. Ευτυχως απο εκει που δεν επινα καθολου νερο, μονο φραπεδες τωρα πινω οσο το δυνατον περισσοτερο. Οσο για τα τσιγαρα δεν παιρνω πια πακετα απο τοτε που το εμαθα αλλα αν ειμαι με παρεα κανω καμια τρακα, κακως αλλα ολοι στην οικογενεια μου καπνιζουν, δυστυχως.

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση για το θέμα του αναψυκτικού γιατί ένιωσα τρομερές τύψεις λόγω του ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν έπινα καθόλου αναψυκτικά και τώρα που είμαι έγκυος στον 4ο μήνα πίνω αναψυκτικά και φοβήθηκα λίγο,δεν παλέυεται με αυτην την ζέστη,μα τί άλλο να πιείς όταν βγαίνεις έξω???Ούτε φραπέδες έπινα στην πρώτη εγκυμοσύνη,τώρα πίνω ένα την ημέρα με 4-5 κόκκους καφέ,νεροζούμι δηλαδή αλλά κάτι είναι κι αυτό!!!!Νομίζω ότι στην δέυτερη εγκυμοσύνη είσαι πιο χαλαρή και τα βλέπεις τα πράγματα πιο χαλαρά και πιο απλά αρκεί να μην το παρακάνουμε βέβαια!!!!! :roll::roll:

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια...πήρα τον γιατρό... :? Του είπα πως όλα αυτά μου φαίνονται υπερβολικά και πως μου ρίχνουν την ψυχολογία... και πως δεν γίνεται να τρώω μόνο πρωτεϊνες και να ξεχάσω τους υδατάνθρακες. Η απάντηση ήταν να κάνω υπομονή μέχρι να κλείσει το πρώτο τρίμηνο κι έπειτα πολλά απο αυτά θα τα κάνω κανονικά. Για κρέμες κτλ μου είπε αν είναι πια τόσο μεγάλη ανάγκη :shock: να πάρω φυτικά. Επέμεινε όμως στο βερνίκι νυχιών, στη βαφή των μαλλιών και μου είπε να τρώω υδατάνθρακες αλλα με μέτρο, δηλαδή απο αυτό που έτρωγα το μισο και να τρώω περισσότερο στεγνά κρέατα και σαλάτες!

Μου επέτρεψε κι έναν ελληνικό ελαφρύ κι ένα ποτηράκι μικρό μπύρα την εβδομάδα.

Για να δούμε.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες στο γιατρό, και το μόνο που μου απαγόρευσε είναι τα γαριδάκια και τα πατατάκια (για ευνόητους λόγους)!

Μου επιτρέπει τα πάντα αλλά με μέτρο... Φυσικά μου είπε να μην τρώω πράσινες σαλάτες σε εστιατόρια, άψητο κρέας ή ψάρι, και τα ωμά θαλασσινά (μύδια κλπ).

Όσον αφορά τα οινοπνευματώδη, μου είπε πως μπορώ να πίνω κάπου-κάπου λίγο κρασί ή μπύρα (οπότε τα ξεχνάμε τα ουζάκια στην παραλία για φέτος :lol::lol::lol: )

Κι αν μου έρθει ακατανίκητη επιθυμία, μπορώ να καπνίσω ένα τσιγάρο :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...