Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ


Recommended Posts

Είμαι νέα στο club των μελλουσων μαμάδων :D κι ακόμα δεν πιστεύω πως γράφω σε αυτή την ενότητα!!! :D

Θέλω να ρωτήσω....

Πήγαμε την Πέμπτη στον γιατρό κι είδαμε για πρώτη φορά το φασολάκι μας κι ο γιατρός μας έδωσε κάποιες γενικές οδηγίες και κάποια απαγορευτικά.... :?

- Τσιγάρο (λογικό...)

- Καφές (λογικό...)

- Ποτό (λογικό...)

- Ζυμαρικά, γλυκά, ψωμια

- Βάψιμο νυχιών, μαλλιών, προσώπου

- Κρέμες προσώπου - σώματος

- Κουνουποκτόνο

- Ήλιος

- Ύπνος μπρούμυτα

Μπορεί να είναι κι άλλα που μου διαφεύγουν...! Δεν αμφισβητώ τον γιατρό μου οτι όλα αυτα απαγορευονται...απλά θέλω να ρωτήσω πως την παλεύετε 9 μήνες. Οι ορμόνες στο φουλ, χωρίς τσιγάρο και καφέ, χωρίς γλυκά και μια έστω υποτυπώδη περιποίηση σώματος και προσώπου...!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ!!!!

ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΣΧΟΛΑΣΤΙΚΗ...ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ...(ΜΑΚΙΓΙΑΖ ΚΤΛ ΚΤΛ ΚΤΛ)

ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ..

ΟΠΩΣ Π.Χ Η ΚΡΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ...ΜΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Η ΕΝΥΔΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΟΥ...ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ???

-18737.gif

Link to comment
Share on other sites

καλα η υπερβολη σε ολο το μεγαλειο κουκλιτσα μου . Με το καλο το μωρακι σου αλλα ο γιατρος σοθ ειναι υπερβολικα .... υπερβολικος . Τσιγαρα , αλκοολ οχι εννοειτε

1-2 κουπες καφε την μερα ναι

βαξιμο νυχιων εννοειτε ναι

βαξιμο προσωπου εννοειτε ναι

κρεμες σωματος ενοειτε ναι

Ηλιος εννοειτε ναι (λες να μεινεςι κλεισμενη σπιτι για 9 μηνες ? ή να βγαινεις με τη δυση μονο ? βαμπιρ εισαι ? )

ΨΩΜΙ ΚΑΙ ΖΥΜΑΡΙΚΑ ΕΝΟΕΙΤΕ ΝΑΙ , Ο ΓΙΑΤΡΟς ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕς ΠΗΓΕς ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΩΝ ΚΑΙ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕς ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ .Χωρις υδατανθρακες στο καθημερινο μας διαιτολογιο δεν θα μπορουσαμε να παρουμε τα ποδια μας . Βεβαια με συνεση , 2 κουλουρια τη μερα (συσαμενια )ή 4 φετουλες ψωμακι και αμα θες ζυμαρικα 1.5 κουπα με σαλτσουλα ντοματουλα σκετη με λιγο τυρακι χωρις ψωμι η κουλουρι .

Αλκοολ ? εμενα ο γιατρος μας μου ειχε επιτρεψει 2 μπυρες τη βδομαδα τις οποιες δεν πεινω για λογους θερμιδων και για κανενα αλλο λογο .

Καφε εγω πινω 2 φραπε τη μερα και τωρα και στην πρωτη εγκυμοσυνη

Βασικα μηπως θα πρεπε να βρεις καποιον αλλο γιατρο γιατι λιγο καπως ακουγονται ολα αυτα . Δεν ξερω .

Εμενα δηλαδη τα μονα που μου ειχε πει να μην καταναλωνω ειναι γλυκα , παχια φαγητα και αλατι . Και βαψιμο μαλλιων και τσιγαρο . Τιποτα αλλο .Και σημειωετον εμπιστευομαι απολυτα το γιατρο μου θεωρω οτι ειναι απο τους καλυτερους επιστημονες και ανθρωπους.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέα στο club των μελλουσων μαμάδων :D κι ακόμα δεν πιστεύω πως γράφω σε αυτή την ενότητα!!! :D

Θέλω να ρωτήσω....

Πήγαμε την Πέμπτη στον γιατρό κι είδαμε για πρώτη φορά το φασολάκι μας κι ο γιατρός μας έδωσε κάποιες γενικές οδηγίες και κάποια απαγορευτικά.... :?

- Τσιγάρο (λογικό...)

- Καφές (λογικό...)

- Ποτό (λογικό...)

- Ζυμαρικά, γλυκά, ψωμια

- Βάψιμο νυχιών, μαλλιών, προσώπου

- Κρέμες προσώπου - σώματος

- Κουνουποκτόνο

- Ήλιος

- Ύπνος μπρούμυτα

Μπορεί να είναι κι άλλα που μου διαφεύγουν...! Δεν αμφισβητώ τον γιατρό μου οτι όλα αυτα απαγορευονται...απλά θέλω να ρωτήσω πως την παλεύετε 9 μήνες. Οι ορμόνες στο φουλ, χωρίς τσιγάρο και καφέ, χωρίς γλυκά και μια έστω υποτυπώδη περιποίηση σώματος και προσώπου...!

καλως ηρθες !1.το τσιγαρο το κοψα απο την αρχη της εγκυμοσυνης και δε με πειραξε καθολου,ειχα και αναγουλες ετσι κι αλλιως.

2.καφες μια απο τα ιδια,γιατι εγω καφες χωρις τσιγαρο αγευστος.

3.ποτο καμια μπυριτσα μπορεις να πινεις,αραια και που οπως και κανα ποτηρι κρασι αν δεν εχεις προβλημα με πιεση κι ετσι.

4.ζυμαρικα και τα αλλα που λες γιατι να τα κοψεις;εχεις μηπως παραπανισια κιλα;

5.μακιγιαζ και κρεμες προσωπου και πηλινγκ , εγω εκανα κανονικα

βαψιμο μαλλιων μονο δεν εκανα γιατι φοβομουν και γενικως με τα μαλλια μου δεν εχω και πολυ τρελλα.

6.χημικα απορυπαντικα δυνατα σε μυρωδια και εννοειται εντομοκτονα απαγορευεται ΚΑΘΕΤΑ.

7.οσο για τον ηλιο,αν εννοεις ηλιοθεραπεια κι ετσι δεν μπορω να σου πω γιατι εγω εμεινα εγκυος στο τελος των διακοπων οποτε δεν με χτυπουσε ηλιος στην δουλεια μετα :)

8.τελος για τον υπνο,οντως το μπρουμητα απαγορευεται,γιατι δεν κι εγω ετσι κοιμομουν και δυσκολευτηκα να συνηθισω αλλη σταση.

ΓΙΑ ΣΕΞ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ;ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΑΣΚΗΣΑ ΤΟ ΣΠΟΡ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ :wink::wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάρα μα πάρα πολύ υπερβολικό τον βρίσκω τον γιατρό σου...αν ήταν όλα αυτά απαγορευμένα δύσκολα θα την παλεύαμε 9 μήνες :lol:

 

εντάξει για τσιγάρο, αλκοόλ θα συμφωνήσω...μαλλιά έχω βάψει 2 φορές σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης με φυτικές βαφές...νύχια βάφω κανονικότατα, αφού πρίν λίγες μέρες πήγα και για πεντικιούρ!

Ήθελα να ΄ξερα γιατί να κόψω την κρέμα προσώπου και σώματος;;; ΕΛΕΟΣ να του πεις...όπως και για μακιγιάζ...αν βγω και γουστάρω να μακιγιαριστώ θα το κάνω και αυτό και δεν νομίζω να περνάει στο νινάκι μου :shock::?

 

Μην αφήνεις να σε αγχώνει τόσο πολύ...τα περισσότερα που σου απαγόρευσε δεν ισχύουν πάντως να το ξέρεις! Από κεί και πέρα εσύ αποφασίζει

Με το καλό το νινάκι σου :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Λέτε;;; :roll:

Τι να πω...! Ναι έχω κάποια παραπανίσια κιλά κι είναι λογικό να μου κόψει τα...παχυντικά. Βέβαια έχω κλείσει ραντεβού την Τετάρτη με τη διατροφολόγο μου για να μου βγάλει μια διατροφή για το πρώτο τρίμηνο.

Το σεξ μου είπε ελεύθερα μετά το πρώτο τρίμηνο! :D

Τσιγάρο και καφές μου έχουν κοστίσει πάρα πολύ, σε σημείο που με πιάνουν τα κλάματα αλλα....κρατιέμαι!!! Πιστεύω πως όσο θα περνάει ο καιρός θα φύγουν και τα στερητικά της νικοτίνης... :?

Για όλα τα υπόλοιπα απλα με φαντάζομαι χοντρή, άβαφη, με ξηροδερμία, άυπνη (γιατί δεν μπορώ να κοιμηθω στο πλάι), με τη ρίζα μέχρι το αυτί και φυσικά με τις τρίχες να κάνουν πάρτυ (γιατί κι η αποτρίχωση ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ)... και με πιάνει πανικός! Εντάξει....το μωράκι μας είναι κάτι που το ήθελα και το θέλω σαν τρελή αλλα όλα αυτά δεν θα παίξουν ρόλο στη ψυχολογία μου; Ήδη με έχει πάρει λίγο απο κάτω...! :oops:

Link to comment
Share on other sites

Οι ορμόνες στο φουλ, χωρίς τσιγάρο και καφέ, χωρίς γλυκά και μια έστω υποτυπώδη περιποίηση σώματος και προσώπου...!

Οταν ξαναπάς στο γιατρό σου να του πεις οτι επειδή έχεις τις ορμόνες στο φουλ και σου 'χει κόψει τα πάντα, το ριξες στο αχαλίνωτο σεξ και ζεις ημέρες δόξας :lol::lol::lol:

Τέζα ο επιστήμων :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λέτε;;; :roll:

Τι να πω...! Ναι έχω κάποια παραπανίσια κιλά κι είναι λογικό να μου κόψει τα...παχυντικά. Βέβαια έχω κλείσει ραντεβού την Τετάρτη με τη διατροφολόγο μου για να μου βγάλει μια διατροφή για το πρώτο τρίμηνο.

Το σεξ μου είπε ελεύθερα μετά το πρώτο τρίμηνο! :D

Τσιγάρο και καφές μου έχουν κοστίσει πάρα πολύ, σε σημείο που με πιάνουν τα κλάματα αλλα....κρατιέμαι!!! Πιστεύω πως όσο θα περνάει ο καιρός θα φύγουν και τα στερητικά της νικοτίνης... :?

Για όλα τα υπόλοιπα απλα με φαντάζομαι χοντρή, άβαφη, με ξηροδερμία, άυπνη (γιατί δεν μπορώ να κοιμηθω στο πλάι), με τη ρίζα μέχρι το αυτί και φυσικά με τις τρίχες να κάνουν πάρτυ (γιατί κι η αποτρίχωση ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΗΚΕ)... και με πιάνει πανικός! Εντάξει....το μωράκι μας είναι κάτι που το ήθελα και το θέλω σαν τρελή αλλα όλα αυτά δεν θα παίξουν ρόλο στη ψυχολογία μου; Ήδη με έχει πάρει λίγο απο κάτω...! :oops:

τι να σου πω κοπέλα μου για τσιγάρο και το ποτό είναι τα μόνα που πρέπει να κόψεις, όλα τα άλλα είναι υπερβολικά!!!! και μη στεναχωριέσαι να σκέφτεσαι ότι το κάνεις για το παιδί σου, εγώ κάπνιζα 2 πακέτα την ημέρα και το έκοψα μαχαίρι με την υποψία και μόνο ότι ήμουν έγκυος!!!!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως εγώ είχα σταματήσει να βάφω το μαλλί μου όσο ήμουν έγκυος. Εντάξει δεν ήμουν ιμιτασιόν ξανθιά για να χω πρόβλημα, αλλά και πάλι η ρίζα ήταν άσχημη.Στο τέλος τα κοψα πολύ κοντά και ησύχασα.

Μου φαίνεται πως τα συστατικά των βαφών είναι κομματάκι επικίνδυνα.

Αντίθετα, στα καλλυντικά μπορείς να βρεις προϊόντα φιλικά προς το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Οι ορμόνες στο φουλ, χωρίς τσιγάρο και καφέ, χωρίς γλυκά και μια έστω υποτυπώδη περιποίηση σώματος και προσώπου...!

Οταν ξαναπάς στο γιατρό σου να του πεις οτι επειδή έχεις τις ορμόνες στο φουλ και σου 'χει κόψει τα πάντα, το ριξες στο αχαλίνωτο σεξ και ζεις ημέρες δόξας :lol::lol::lol:

Τέζα ο επιστήμων :roll:

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως τον ίδιο γιατρό είχε η αδερφή μου στις δυο τελευταίες γέννες της και μου λέει καμία σχέση....! Σε αντίθεση με όλα αυτά που μου είπε εμένα, εκείνη την είχε αφησει να κάνει τα πάντα (με μέτρο) ακόμα και τσιγάρο (5 τη μέρα) και καφέ!!! :shock: Οκ είπαμε, το τσιγάρο έτσι κι αλλιώς θα το έκοβα... ίσως αν δεν ήταν και τόσο κατηγορηματικός να συνέχιζα να κλέβω τζούρες απο τον άντρα μου :oops: αλλα καλά μου έκανε...! Τι διαφορά μπορεί να έχω εγώ απο την αδερφή μου, εφόσον απο ότι είδαμε έχει γίνει μια χαρά η εμφύτευση και είναι άκρως φυσιολογικο και το μέγεθός του και όλα!

Μου φαίνεται θα τον πάρω ένα τηλεφωνάκι....!

Υποψιάζομαι μήπως μου έβαλε τόσα πολλά απαγορευτικά για να μην ξεσαλώσω, δηλαδή σου απαγορεύω 10 για να κάνεις τα 5.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλός ήρθες και με το καλό το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!!!

Όντος είναι υπερβολικά υπερβολικός που λέει και grafistria.

Εμένα η γιατρός μου, μου είπε:

Όχι τσιγάρο (αν και δε καπνίζω), όχι παθητικό τσιγάρο, όχι αλκοόλ, όχι φάρμακα (κάθε τύπου), όχι καφέ (εκτός αν υπάρχει ανάγκη, π.χ. δυσκοιλιότητα), όχι fast food και πολλά γλυκά, όχι καυτά μπάνια, όχι αναψυκτικά (οι φυσαλίδες προκαλούν κώφωση στο μωρό), όχι ύπνο μπρούμυτα (όταν αρχίζει και φουσκώνει η κοιλίτσα).

Για το βάψιμο των μαλλιών το έχω ξανακούσει, αλλά επειδή δε τα βάφω δε τη ρώτησα.

Στον ήλιο δε πρέπει να εκτίθεσαι υπερβολικά γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο πλέον…

Για το κουνουποκτόνο δε έχω ακούσει τα καλύτερα και όχι μόνο τώρα αλλά ανέκαθεν (και έχω ένα πρόβλημα με αυτό και δε ξέρω πώς θα τη βγάλω φέτος…)

 

Για το βάψιμο νυχιών, προσώπου και για τις κρέμες προσώπου, σώματος δε το έχω ξανακούσει και μου φαίνεται υπερβολικό (πέρα ότι χρειάζονται). Όσο για τα ψωμιά και τα μακαρόνια αν δε σου είπε ότι έχεις κάτι π.χ. διαβήτη κύησης, δε το βρίσκω λογικό να τα κόψεις γιατί χρειάζονται (αν και θα ήτανε καλύτερα να τα αντικαταστήσεις με ολικής αλέσεως).

Ένα ακόμα που μου είπε να ελαττώσω και μου το είπε και η μαία ήτανε το κινητό τηλέφωνο και γενικά όλα αυτά που έχουν μεγάλη ακτινοβολία, πρέπει να μείνουν μακριά μου. Όχι να μη τα χρησιμοποιώ αλλά να μη το παρακάνω και να μη τα έχω δίπλα μου.

Σίγουρα υπάρχουν και άλλα που δε τα θυμόμαστε…αλλά κάποια από αυτά τα όχι κάνουν κακό και κάποια απλά δε προσφέρουν τίποτα…

Τώρα από εκεί και πέρα είναι θέμα δικό σου…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ. Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕ ΜΟΥ ΕΠΕΒΑΛΕ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΓΩ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ 1Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΑΛΤΑΡΑ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ, ΜΟΥ ΕΠΕΤΡΕΨΕ 1 ΚΑΦΕ ΚΑΙ 1 ΤΣΙΓΑΡΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΩ 2 ΤΣΙΓΑΡΑ Κ ΝΑ ΠΙΝΩ 2 ΚΑΦΕΔΕΣ. ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 2 ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ 2 ΚΑΦΕΔΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΗΘΙΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΕΤΣΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΕΞΗΣ 1 ΚΑΦΕ Κ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ ΣΑΒΒΑΤΟ Κ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ Κ ΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ. ΕΤΣΙ, ΔΕ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ. ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΕΣΟΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΝΩ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΠΙΝΩ ΚΑΦΕ Κ ΑΚΥΡΩΝΩ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ.ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΚΥΡΙΑΚΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΛΚΟΟΛ 1 ΠΟΤΗΡΙ ΚΡΑΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ή ΜΙΑ ΜΠΥΡΑ ΚΑΘΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ. ΜΑΛΛΙΑ ΔΕΝ ΒΑΦΩ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΛΛΑ ΝΥΧΙΑ ΒΑΦΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ Κ ΓΙΑ ΜΑΚΙΓΙΑΖ, ΚΡΕΜΕΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΟΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΤΑ ΠΑΧΥΝΤΙΚΑ Κ ΙΔΙΩΣ ΤΑ ΓΛΥΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ. ΕΓΩ ΤΡΩΩ Π.Χ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ 2 ΦΕΤΕΣ ΜΕ ΜΕΛΙ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΛΥΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ. Η ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΤΑ ΠΑΝΤΑ Κ ΑΠΟ ΛΙΓΟ. ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΨΩΜΙ, ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ, ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΑΣ, ΔΙΟΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Κ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ΑΠΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ. Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ Κ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΟ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΠΑ!!!ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ? :shock::shock: Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΕΞ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ, ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ(ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑ) ΚΑΙ ΑΛΚΟΟΛ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.Α,ΚΑΙ ΒΑΨΙΜΟ ΜΑΛΛΙΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 5ο.ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ,ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΜΕΤΡΟ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΞ, ΕΚΟΨΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ!!!ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΞΥΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά με το καλό το μωράκι σου. Σε δευτερη φάση θα συμφωνήσω με όλα τα υπόλοιπα κορίτσια!! Καλέ έγκυες είμαστε δνε ειμαστε άρρωστες. Αυτο μου είχε πει ο γιατρός μου. Θα κάνεις ότι εκανες αλλά με μέτρο. Το μόνο που μου περιόρισε ήταν η ζάχαρη και αυτό ίσως γιατι είχα κατι κιλάκια παραπάνω. Καλό μου έκανε γιατι σε συνδυασμό με τις αδιαθεσίες του πρώτου τριμήνου έχασα 6 κιλά και τώρα στις 32 εβδομάδα έχω πάρει αυτά τα 6 κιλά και 1-2 το πολύ ακόμα. Όσοι με ξέρουν μόνο αμα δουν την κοιλιά μου καταλαβαίνουν αμα είμαι εγκυος ή όχι. Το να στερηθε΄ςι κάτι ειναι χειρότερο απο το να κάνεις κάτι με μέτρο. Αλοίμονο να μην βαφόμασταν να μην χτενιζόμασταν κλπ. Σκιάχτρα θα είμασταν όχι γυναίκες. Μια ασχημη εμφάνιση μπορεί να μας χαλάσει ακόμα και την ψυχολογία μας..... Για ξαναμίλα μαζί του......

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με τις κοπέλες πως ο γιατρός σου έιναι... λίγο εως πολύ υπερβολικός!!!

Πέρα από τα αυτονόητα (τσιγάρο, φαρμακα, αλκοολ) που απαγορεύονται γενικώς.... εμένα δεν μου απαγόρευσε ούτε το βάψιμο, ούτε τις κρέμες...

Σχετικά με τη διατροφή, λόγικό είναι να προσέχεις τις ποσότητες γλύκών, ζυμαρικών και ψωμιών αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να τα κόψεις εντελώς (εκτός αν έχεις πρόβλημα ζαχαρου!!!!)

Α! εμένα απο την αρχή μου είπε... σεξ ναι αλλα αραιά και με προσοχή!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με όλες τις κοπέλες. Η γιατρός μου μου τόνισε οτι η εγκυμοσύνη δεν είναι αρρώστεια!!! 1 καφέ την ημέρα δεν βλάπτει, 1-2 ποτήρια αλκοόλ την εβδομάδα (αλλά χωρίς τσιγάρο τι να τα κάνεις???) προσοχή σε ωμά λαχανικά και μόνο όπου τα εμπιστεύομαι, όσο για νύχια και άλλα τέτοια, τίποτα το απαγορευτικό. "Το σεξ δεν βλάπτει, αλλά τα μαστίγια στην ντουλάπα" μου είπε κατά λέξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει κι αλλού μια φίλη,φίλης που ασχολείται με αισθητική νυχιών μας είχε πει ότι δεν πρέπει να βάφουμε τα νύχια μας στην εγκυμοσύνη!!Έτσι,αν και τα έβαφα από την δευτέρα γυμνασίου σταμάτησα να το κάνω όταν ήμουν έγκυος.

 

Τώρα για τις ενυδατικές προσώπου...Τότε το είχα ψάξει το θέμα στο διαδύκτιο και σίγουρα κάποια συστατικά που περιέχουν μερικές κρέμες είναι ιδιαίτερα επιβλαβή για το έμβρυο!!

 

Θυμάμαι ότι όταν ρώτησα τον γιατρό μου για την χρήση κρέμας προσώπου μου είχε πει οτι μπορώ να χρησιμοποιώ κι όταν μετά του ανέφερα το συγκεκριμένο συστατικό (βιταμίνη Α ή Ρετινόλη δεν θυμάμαι καλά...το αλσχάιμερ φταίει... :roll: )μου είπε ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να την ξαναχρησιμοποιήσω.Τα συμπεράσματα δικά σας...Πάντως αν κι όταν ξαναμείνω έγκυος θα ξαναψάξω για τα συστατικά αυτά και θα αποφύγω πάλι αυτές τις ενυδατικές..

 

Η καμπύλη σακχάρου μου ήταν ''τσιμπημένη" αλλά ο γιατρός μου δεν έδειξε να τον απασχολεί ιδιαίτερα.(Είχα βάλει λίγα κιλά κι είχα καλή πίεση)Μου σύστησε να περιορίσω πάρα πολύ τα γλυκά(αν και δεν τα πολυτρώω έτσι κι αλλιώς)αλλά το Καλοκαίρι ήταν μαρτύριο να μην μπορείς να φας παγωτό...

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει κι αλλού μια φίλη,φίλης που ασχολείται με αισθητική νυχιών μας είχε πει ότι δεν πρέπει να βάφουμε τα νύχια μας στην εγκυμοσύνη!!Έτσι,αν και τα έβαφα από την δευτέρα γυμνασίου σταμάτησα να το κάνω όταν ήμουν έγκυος.

 

Τώρα για τις ενυδατικές προσώπου...Τότε το είχα ψάξει το θέμα στο διαδύκτιο και σίγουρα κάποια συστατικά που περιέχουν μερικές κρέμες είναι ιδιαίτερα επιβλαβή για το έμβρυο!!

 

Θυμάμαι ότι όταν ρώτησα τον γιατρό μου για την χρήση κρέμας προσώπου μου είχε πει οτι μπορώ να χρησιμοποιώ κι όταν μετά του ανέφερα το συγκεκριμένο συστατικό (βιταμίνη Α ή Ρετινόλη δεν θυμάμαι καλά...το αλσχάιμερ φταίει... :roll: )μου είπε ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να την ξαναχρησιμοποιήσω.Τα συμπεράσματα δικά σας...Πάντως αν κι όταν ξαναμείνω έγκυος θα ξαναψάξω για τα συστατικά αυτά και θα αποφύγω πάλι αυτές τις ενυδατικές..

 

Η καμπύλη σακχάρου μου ήταν ''τσιμπημένη" αλλά ο γιατρός μου δεν έδειξε να τον απασχολεί ιδιαίτερα.(Είχα βάλει λίγα κιλά κι είχα καλή πίεση)Μου σύστησε να περιορίσω πάρα πολύ τα γλυκά(αν και δεν τα πολυτρώω έτσι κι αλλιώς)αλλά το Καλοκαίρι ήταν μαρτύριο να μην μπορείς να φας παγωτό...

κι εγώ είμαι αισθητικός και ξέρω ότι τα νύχια μπορείς να τα βάψεις κανονικότατα!!!! απλά λένε δεν κάνει γιατί σε περίπτωση που ανέβει πίεση ή ζάχαρο το πρώτο πράγμα που βλέεπι ο γιατρός είναι το χ΄ρωμα που έχουν τα νύχια και έτσι μπορεί να προλάβει καταστάσεις! άρα καλό είναι να μην βάφεις τα νύχια όταν πηγαίνεις στο γιατρό και όταν πας να γεννήσεις!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Παν μέτρον άριστον...Δεν βοηθάει καθόλου στην εγκυμοσύνη να αισθάνεσαι άρρωστη ούτε να περιορίζεσαι σε τόσα πράγματα! Εμένα ο γιατρός μου στην 1η εγκυμοσύνη μου είχε πει " όχι φάρμακα, όχι ακτινογραφίες και μακριά απο νοσοκομεία". Μόνο αυτά κι αυτά ακόμα στο 1ο τρίμηνο...Μετά με άφηνε να πίνω κι ένα ποτηράκι κόκκινο ημίγλυκο κρασί τη μέρα, κι αυτό όχι γιατί τον ρώτησα αλλά για το καλό του μωρού. Κι ο γιός μου γεννήθηκε μια χαρά, αν εξαιρέσουμε το πρόβλημα υγείας που έχει το οποίο πάντως είναι εξαιτίας γονιδιακής μετάλλαξης...σίγουρα δεν έγινε απο απροσεξία δική μου ή του γιατρού...

Τώρα στη 2η μου είπε καθόλου αλκοόλ, κι όταν τον ρώτησα αν μπορώ να χρησιμοποιώ κρασί στο μαγείρεμα γέλασε και μου είπε "ε μην είσαι και υπερβολική βρε παιδί μου, να μην πιείς είπαμε όχι να μην το μαγειρέψεις!" Κι επειδή πλεον με βρήκε και καπνίστρια (και μάλιστα βαριά βαριά) μου είπε να κάνω μια προσπάθεια να το κόψω κι αν πια δεν μπορώ ας κάνω μέχρι 8 τη μέρα (λυπάμαι που το λεω αλλά ακόμα δεν τα έχω καταφέρει λόγω διαφόρων καταστάσεων που πέρασα, βέβαια είμαι σε καλό δρόμο, αλλά και σ' αυτό έδειξε κατανόηση λόγω της ιδιαίτερης στρεσογόνου καταστάσεως που πέρασα). Μετά το 1ο τρίμηνο μου είπε οτι λίγο αλκοόλ επιτρέπεται και μάλιστα καλό κάνει, 1 ποτήρι μπύρα ή κρασί ας πούμε τη μέρα. Κατά τα άλλα δεν μου έχει απαγορέψει τίποτα παρ' όλο που αυτήν την εγκυμοσύνη την ξεκίνησα και με αρκετό βάρος πάνω μου...

Μέχρι και εκδρομή με πούλμαν με άφησε να παω στο πρωτο τρίμηνο...Γενικά θεωρεί την εγκυμοσύνη κάτι σαν την αναπνοή...κι έτσι μ' έμαθε κι εμένα. Βλέπω γνωστές μου να τις φοβίζουν οι γιατροί τους και λυπάμαι...Με ΜΕΤΡΟ όλα επιτρέπονται...το σώμα σου άλλωστε σου δείχνει ποιό είναι αυτό το μέτρο...:)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Για όλα αυτά που σου είπε ο γιατρός σου το μόνο που έχω να σου πω είναι :

"ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ". Μπορείς να κάνεις τα πάντα με μέτρο και χωρίς υπερβολές. Θα πιείς και καφέ και θα βαφτείς και θα κάνεις τα πάντα. Προσωπικά θεωρώ το να μην κάνεις όλα όσα σου ανέφερε, φέρνουν αρνητικά αποτελέσματα, πχ κατάθλιψη, στέρηση κλπ που μπορούν να κάνουν χειρότερα και εσένα και το μωράκι σου. Γι'αυτό κι εσύ απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου κι ας τον να λέει. :D

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια πραγματικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα τον πάρω ένα τηλεφωνάκι το βράδυ που δεν έχει δουλειά και μπορούμε να μιλήσουμε και θα του πω τις ενστάσεις μου (δηλαδή τις δικές σας θα πω....αλλα θα πω πως είναι δικές μου :lol::lol:)

Η αλήθεια είναι οτι φοβήθηκα αυτές τις μέρες γιατί γενικά είμαι άτομο με πολυ ευαίσθητη ψυχολογία και νομίζω πως με όλα αυτά τα ΜΗ θα έπεφτα πολύ ενω θέλω να χαρώ πολύ αυτή την περίοδο με το μωράκι μου στη κοιλιτσα!

 

Αυτό με τον ύπνο να δω πως θα συνηθίσω....αλλα αν είναι για το μπεμπέ μου....κοιμάμαι και με τα πόδια πάνω και το κεφάλι κάτω αν χρειαστεί...τι να κάνουμε!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...