Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απογοητευση!!!


teddy-tedi

Recommended Posts

τον λυπηθηκα ηταν σα γατακι βρεγμενο και περιμενε πεινασμενος!!δεν φταιει αυτος ετσι ειναι στη χωρα του ετσι μεγαλωσε σπιτι του!!!μου υποσχεθηκε θα προσπαθησει!!!για να δουμε...η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!!

 

 

 

Τα οικονονικα προβληματα κ η διαφορετικη νοοτροπια ζωης ειναι 2 πολυ βασικοι λογοι για να υπαρχουν εντασεις σε ενα ζευγαρι. Σιγουρα ο τροπος του ηταν απαραδεκτος, αλλα σιγουρα κ εσυ φαινεσαι εξυπνη κ δυναμικη κοπελα, κ σιγουρα θα βρεις τροπους -εστω κ αν φτυσεις αιμα- για να τον συνεφερεις. Δεν χωριζουν τοσο ευκολα οικογενειες, πρεπει να υπαρχει υπομονη, στα δυσκολα κρινεται ο ανθρωπος.

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ βρε κοριτσαρες ποσο δικιο εχετε!!ομως εχω 2 παιδακια και δεν μπορω με την πρωτη να τον χωρισω γιατι ειναι τοσο υπεροχος σαν μπαμπας που σε μερικα κανω στραβα ματια!!!τωρα θα δουμε ειπε ολα θα φτιαξουν .......ελπιζω...γιατι αλλιως................

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Αν δώσεις αγάπη θα πάρεις αγάπη.....θα σε εκτιμήσει περισσοτερο.

Ειναι οι αντρες και σαν μωρα...η μαλλον χειροτεροι απο μωρα.....θελουν κόλπο στο ''μεγάλωμα'' τους. :wink::wink:

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως τα πραγματα για μενα δεν πανε καλα.....μολις παντρευτηκαμε αλλαξε:cry::cry:

νιωθω την αγαπη μου να εξανεμηζετε.....χανετε σιγα σιγα !!!!! εγω ομως ποναω..ποναω πολυ γιατι αυτος ο ανθρωπος υπηρξε η μεγαλητερη μου αγαπη..ο μονος ανθρωπος σε ολη μου την ζωη που με εκανε πραγματηκα να χαμογελω, να χαιρομαι ομως τωρα πια μονο φωναζει και μονο απαιτησεις εχει!!!

ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι μας και ειμαι στον 8 μηνα το θεμα ειναι οτι για λογους υγειας οπως συσπασεις πονοι και τετοια δεν μπορω να κανω πολλα!!ο γιατρος μου ειπε να προσεχω και να μην κανω δουλειες πολλες!!εγω κανω δουλειτσες αλλα δεν μπορω οπως πριν..αμεσως αρχηζω να ποναω..το θεμα ειναι οτι παρολη την κατασταση 3 μερες τωρα παμε στους γονεις και βοηθαω πολυ την μαμα του με το φαγητο και ψυλοπραγματα...το πασχα μου εφυγε ο πατος στο μαγειρεμα και δεν περασα καθολου ωραια γιατι το βραδυ με επειασε υποθερμια και πονουσα παντου συν της αλλης η μεγαλη μου ειναι αρρωστη και εχω να κοιμηθω μια εβδομαδα..το παιδι δεν μου τρωει και θελει συνεχως αγκαλια!!!ποναω παντου σαν να με εχει χτυπησει λεωφοριο!!

σημερα τσακωθηκαμε αγρια πολυ γιατι το σπιτι δεν ειναι οπως το θελει!!μου ειπε δεν μπορω να ζω μεσα στη βρομα και καλυτερα να παντρευομουν αλλη..και ετσι με εμαθαν σπιτι μου και γενικα με προσεβαλε πολυ ασχημα με ειπε ηλιθια βλαμενη και να παω να γα...θω!!!και θα κανω αυτο που λεει εκεινος και εαν μου αρεσει αλλιως να φυγω ειναι νεος ακομη!!!ντυθηκε και βγηκε!!εγω ειμαι πνευμα αντιλογιας ξεροκεφαλη και περιεργη και το κεφαλι μου δεν το χαμηλωσα ουτε και τους τονους μου!!!δεν θελω να γυρισει σπιτι..................!!!!!!!

με πονα να σκεφτομαι τι εχασα!!!!δεν θελω να τον δω!!!:cry::cry:

 

 

συγνωμη για το μεγαλο ποστ!!απλα δεν εχω που να μιλησω!!!

 

Θα σου πω κάποιες σκέψεις που έκανα αλλά περιμένω από εσένα να μην με παρεξηγήσεις.

Συμβιώνω με έναν άνθρωπο,έχω παιδάκι και είμαι εργαζόμενη.Η ζωή μου δεν κυλάει ρόδινα.Αντιμετωπίζουμε προβλήματα μαζί ή ξεχωριστά.Τυχαίνει πολλές φορές να με απασχολεί κάτι και να ξεσπάσω στην οικογένεια μου-μέγα λάθος-το ίδιο και στον σύζυγο μου.Είναι ανθρώπινο.

Έχοντας έρθει αντιμέτωπη με συναισθήματα όπως η αποτυχία,το άγχος,η κούραση,η πίεση...χαρακτηρίζω τη συμπεριφορά του άντρα σου άθλια.

Είναι ανείκουστο να ξεσπάει πάνω σε μια ετοιμόγεννη γυναίκα που αντιμετωπίζει προβλήματα με την εγκυμοσύνη της!Θα ήθελα πολύ να σου πω κάτι διαφορετικό αλλά δεν βρίσκω τίποτα για να τον δικαιολογήσω.

Όλοι μας περνάμε δύσκολα οικονομικά ή συναισθηματικά.Δεν υπάρχει άνθρωπος,από τον μικρότερο μέχρι τον μεγαλύτερο που να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα.

Βρίσκεις πως είναι λύση να ξεσπάει λεκτικά πάνω σου;Μάλιστα ενώ κουράζεσαι τόσο και προσπαθείς τόσο :shock:

 

Στα σημεία που σου τονίζω με κόκκινο χρώμα εντοπίζω ένα πρόβλημα που δεν δημιουργήθηκε λόγω προσφάτων προβλημάτων,αλλά μας λες ότι προυπήρχε.Για να νιώθεις έτσι σημαίνει ότι κάτι στη συμπεριφορά του σε προβληματίζει καιρό.Για σκέψου το λίγο καλύτερα...

Στο καφέ σημείο παραδέχεσαι και η ίδια κάτι πολύ σημαντικό.Όσα σε δένουν μαζί του και δίνεις μια απεικόνιση του ''πριν και μετά''

Παρακάτω μας λες για τις παράλογες απαιτήσεις του και όσα εσύ προσφέρεις.

Εν τέλει,εκείνος γυρίζει στο σπίτι βάζει ένα πληντύριο,πράγμα γενικά αυτονόητο και ειδικά σε περιπτώσεις όπου τίθεται θέμα υγείας.

 

Η ζωή είναι δική σου,εμείς εδώ θεοί δεν είμαστε ούτε μπορούμε να σου πούμε κάνε αυτό.Δεν μπορώ να γνωρίζω τι τον ωθεί σε αυτή τη συμπεριφορά.Αυτό που ξέρω είναι πως στην οικογένεια μετράει το αποτέλεσμα.Μπορεί να πιέζεται από χίλια πράγματα εκτός σπιτιού,όμως τελικά συγχίζει εσένα,κουράζει εσένα,θέτει σε κίνδυνο τη ζωή σου και τη ζωή του παιδιού που κυοφορείς!

Αν δεις πως το πράγμα δεν ''ισιώνει''-που το απεύχομαι- πάρε δραστικές αποφάσεις γιατι εκτός από τον εαυτό σου έχεις και δύο μικρά που δεν φταίνε σε τίποτα...

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εγω νομιζω οτι μονο εσυ μπορεις να κατευθυνεις την σχεση σου...εξαρταται ποσα μπορεις ως ανθρωπος να ανεχτεις και πως εχεις βιωσει καθε σου σχεση..

εν πασει περιπτωσει νομιζω οτι πρεπει και εσυ να βαλεις καποια ορια γιατι εισαι σε φαση εγκυμοσυνης και εκτος απο τον εαυτο σου εχεις να σκεφτεις και την ψυχη που κουβαλας..

πολυ πολυ σημαντικο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω κάποιες σκέψεις που έκανα αλλά περιμένω από εσένα να μην με παρεξηγήσεις.

Συμβιώνω με έναν άνθρωπο,έχω παιδάκι και είμαι εργαζόμενη.Η ζωή μου δεν κυλάει ρόδινα.Αντιμετωπίζουμε προβλήματα μαζί ή ξεχωριστά.Τυχαίνει πολλές φορές να με απασχολεί κάτι και να ξεσπάσω στην οικογένεια μου-μέγα λάθος-το ίδιο και στον σύζυγο μου.Είναι ανθρώπινο.

Έχοντας έρθει αντιμέτωπη με συναισθήματα όπως η αποτυχία,το άγχος,η κούραση,η πίεση...χαρακτηρίζω τη συμπεριφορά του άντρα σου άθλια.

Είναι ανείκουστο να ξεσπάει πάνω σε μια ετοιμόγεννη γυναίκα που αντιμετωπίζει προβλήματα με την εγκυμοσύνη της!Θα ήθελα πολύ να σου πω κάτι διαφορετικό αλλά δεν βρίσκω τίποτα για να τον δικαιολογήσω.

Όλοι μας περνάμε δύσκολα οικονομικά ή συναισθηματικά.Δεν υπάρχει άνθρωπος,από τον μικρότερο μέχρι τον μεγαλύτερο που να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα.

Βρίσκεις πως είναι λύση να ξεσπάει λεκτικά πάνω σου;Μάλιστα ενώ κουράζεσαι τόσο και προσπαθείς τόσο :shock:

 

Στα σημεία που σου τονίζω με κόκκινο χρώμα εντοπίζω ένα πρόβλημα που δεν δημιουργήθηκε λόγω προσφάτων προβλημάτων,αλλά μας λες ότι προυπήρχε.Για να νιώθεις έτσι σημαίνει ότι κάτι στη συμπεριφορά του σε προβληματίζει καιρό.Για σκέψου το λίγο καλύτερα...

Στο καφέ σημείο παραδέχεσαι και η ίδια κάτι πολύ σημαντικό.Όσα σε δένουν μαζί του και δίνεις μια απεικόνιση του ''πριν και μετά''

Παρακάτω μας λες για τις παράλογες απαιτήσεις του και όσα εσύ προσφέρεις.

Εν τέλει,εκείνος γυρίζει στο σπίτι βάζει ένα πληντύριο,πράγμα γενικά αυτονόητο και ειδικά σε περιπτώσεις όπου τίθεται θέμα υγείας.

 

Η ζωή είναι δική σου,εμείς εδώ θεοί δεν είμαστε ούτε μπορούμε να σου πούμε κάνε αυτό.Δεν μπορώ να γνωρίζω τι τον ωθεί σε αυτή τη συμπεριφορά.Αυτό που ξέρω είναι πως στην οικογένεια μετράει το αποτέλεσμα.Μπορεί να πιέζεται από χίλια πράγματα εκτός σπιτιού,όμως τελικά συγχίζει εσένα,κουράζει εσένα,θέτει σε κίνδυνο τη ζωή σου και τη ζωή του παιδιού που κυοφορείς!

Αν δεις πως το πράγμα δεν ''ισιώνει''-που το απεύχομαι- πάρε δραστικές αποφάσεις γιατι εκτός από τον εαυτό σου έχεις και δύο μικρά που δεν φταίνε σε τίποτα...

Δυστυχως θα πρεπει να συμφωνησω με την Τσιχλοφουσκα σε ολα....Και λεω δυστυχως, γιατι δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο και ευκολο να μιλας ετσι σε μια εγκυο και μανουλα.....

 

Δεν σε υπολογισε σαν ανθρωπο, γυναικα, μανα του παιδιου του και εγκυο......Σε ειπε ηλιθια, βλαμμενη, βρωμιαρα και να πας να γαμ@@@εις...Και ολα αυτα αφου ειχες ξεσκιστει να εξηπηρετησεις αυτον και το σοι του, παρολο που ενοιωθες ταλαιπωρημενη λογο της καταστασης σου.......

Και με ενα πλυντηριο, τον λυπηθηκες:confused::confused::confused::confused:

Δε λεω να μην του δωσεις την ευκαιρια που θελεις, ουτε να τον χωρισεις ουτε να παψεις να ελπιζεις οτι η ελπιδα πεθαινει τελευταια....

Ειναι δικαιωμα σου, και καλα κανεις....Απλα να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και να μην αφηνεις κοριτσακι μου ΚΑΝΕΝΑΝ να σου φερεται με αυτον τον τροπο......Οπως και να εχει μεγαλωσει, οποια και να ειναι η νοοτροπια του, οσα προβληματα και να εχει οικονομικα-επαγγελματικα- προσωπικα...ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει το δικαιωμα να σε μειωνει ετσι....ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!!!!

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου αυτή τη στιγμή είναι οι συσπάσεις που έχεις και όχι η ακαταστασία στο σπίτι. Θέτεις σε κίνδυνο το αγέννητο παιδί σου, για να πάρεις το βραβείο της καλής νοικοκυράς; Αν ο άντρας έχει πρόβλημα με το σπίτι έχει δυο χέρια και δυο πόδια και μπορεί μια χαρά να τα κάνει και μόνος του ή αν νιώθει ότι το να κάνει δουλείες στο σπίτι τον μειώνει βρίσκει 2 και 3 δουλειά και προσλαμβάνει γυναίκα να του καθαρίζει το σπίτι. Εσυ δεν είσαι σάκκος του μποξ για να ξεσπά ψυχολογικά πάνω του όποτε είναι πιεσμένος. Αν νιώθει ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί το άγχος και την πίεση θα πρέπει να απευθυνθεί σε ειδικό που θα τον βοηθήσει. Και πάνω από όλα μην ξεχνάς ότι πρέπει να ξεκουράζεσαι και να φροντίσεις το παιδί που κυοφορείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ότι όλα τα σπίτια κυλούν ομαλά και δεν υπάρχουν τσακωμοί ...επίσης δεν ξέρω πόσοι χωρισαν για τετοιους λόγους .Σιγουρα δεν είναι ωραία πράγματα οι βρισιές αλλά πολύ λίγοι τσακώνονται με το "γάντι" . Εμένα οι δικοί μου παρόλο που χωρισε η μητερα μου αλλά για πιο σοβαρούς λόγους με εμαθαν ότι μια οικογενεια δεν χαλάει με τον 1ο τσακωμό . Δεν λεω να σκυλοβρίζει κάποιος ολη μερα αλλά πρεπει να δίνουμε τόπο στην οργή μας μερικές φορες .

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πεπη μου δυστηχως οταν ο αλλος σε βριζει ετσι δειχνει οτι δεν σε σεβεται .Προσωπικα θα χωριζα εννοειτε αμα με σκυλοβριζε ετσι ο ανθρωπος που θα θεωρουσα δικος μου . αλλα δυστηχως δεν θα ητανε αμα με υποτιμουσε τοσο και με εβριζε , επισης θα αλλαζα συμπεριφορα αμα τολμουσε ο ανθρωπος μου να μοθ κανει παρατηρησεις για καθαριοτητα ή οτιδηποτε τετοιο . Γυναικες ειμαστε κοριτσια , με προσωπικοτητα , αισθηματα και αγαπη .Μανες και ερωτευμενες γυναικες , σε καμια περιπτωση δεν εχει δικαιωμα κανεις μα κανεις στο κοσμο αυτο να μας μιλαει ετσι και εμεις να λεμε και ευχαριστω . Δεν νοιωθω οτι επειδη ειμαι γυναικα πρεπει να ειμαι και καθαρηστρια , μαγειρισα και πληστρα . Οσο ειμαι εγω δηλαδη ειναι και το αντρας μου , οσο προσεχω το σπιτι μας , το προσεχει και εκεινος και φροντιζει τα παιδια μας οπως ακριβως και εγω . Και δεν ανεχομαι απο τον ανθρωπο μου να 3εσπασει πανω μου λεκτικα επειδη εχει προβληματα στη δουλεια του , δεχομαι εννοειτε να τον ακουσω να μιλησουμε να συζητησουμε αλλα ποτε δεν θα ανεχομουνα να με βρισει .

Ναι θα το 3αναπω το να μου μιλησει ετσι το θεωρω προσωπικα για μενα λογο διαζυγιου γιατι σιγουρα καποια στιγμη θα το 3ανακανει .

Προς Θεου δεν προτρεπω την κοπελα σε καμια περιπτωση να χωρισει , μιλαω αποκλειστικα για μενα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσακια!!!

με το συζηγο μεχρη στιγμης με βοηθαει παρα πολυ ειδικα με την μεγαλη κορουλα μας..την περνει μαζι του την ντυνει την αλλαζει και γενικα με βοηθαει.....το ξερω οτι περιμενει απο μενα για τις δουλειες του σπιτιου,ομως δεν το παραδεχαιτε!!!!στο σπιτι κυριαρχει ο χαμος!!!!

το ξερω οτι προσπαθει και γνωριζω πως νιωθει χαλια για τον τροπο που μου μιλησε...

ομως αυτες τις εικονες ειχε μεσα στο σπιτι που μεγαλωσε....η κοινωνια του αυτη ειναι...η γυναικα δουλευει κρατα το σπιτι καθαρο και τα παιδια και περιποιητε και το συζηγο που ανεργος να ειναι τον καφε του δεν τον φτιαχνει..τον ζητα απο την γυναικα!!!!!

του εξηγησα οτι δεν μεγαλωσα ετσι και δεν προκειτε ποτε να γινω ετσι για κανεναν λογο και πως στο σπιτι μας μενει και ο ιδιος και τα παιδια τα καναμε μαζι οπωτε εχουμε ισο μεριδιο ευθυνης σε ολα!!εδειξε οτι καταλαβε!!

δεν τον δικαιολογω...ειμαι και εγω ομως μυστηριο τρενο!!!ειναι να μην μου πεις κατι και με πληγωσεις .....θα το θυμαμαι για παντα!!!δεν δινω αλλες ευκαιριες ομως..κουραστηκα,εχω περασει πολλα και προτεραιοτητα μου ειναι τα παιδια μου!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσακι μου προσεχε τωρα που εισαι εγκυος και μην του δινεις καθολου σημασια..οταν με το καλο γεννησεις πιαστον να συζητησετε..και τι εγινε που το σπιτι ειναι χαλια;;;εγκυος εισαι και με μικρο παιδι..δεν παρεξηγει κανενας.

Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο τωρα σαν να μπηκες στο σωστο δρομο καπως...

αλλα θα σκεφτεσαι σαφως πρωτα τα παιδια σου και μετα τι εχει διαθεση εκεινος να καταλαβει..

με μωρο μεσα στο σπιτι εννοειται οτι θα ειναι χαλια κ οποιος παρεξηγει τετοιες καταστασεις εκεινος εχει το προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειναι σιγουρο πλεον!!του βαζουν λογια ιδεες και αναρωτιεμαι ποτε θα γινει αντρας επιτελους ποτε θα σηκωσει το κεφαλι!!!οπως εγραψα κα σε αλλο τοπικ εχθες ειχαμε παει για την κυριακατικη επισκεψη και την ωρα που τρωγαμε η μανα του μαζι με μια που εχει ερθει επισκεψη για λιγες μερες με κουτσομπολευαν και με εκριναν στα αλβανικα βεβαια λες και εγω δεν καταλαβαινω ετσι νομιζουν..αυτος δεν εκανε τιποτα με προσβαλαν μπροστα μου και μπροστα του και απλα συνεχιζε να τρωει με σκημενο το κεφαλι!!βεβαια δεν αντεξα και τους την ειπα ειρωνικοτατα....

αλλα πλεον το μονο που εχει μινει για ολους ειναι μια εντονη αηδια τους απεχθανομαι ολους ακομη και τον ανδρα μου!!!η εγκυμοσυνη μου ειναι σκατα και ποναω φριχτα απο κατω δεν μπορω πλεον να κοιμηθω απο τους πονους...εχω ξεχασει τον υπνο απο τον προηγουμενο μηνα......απλα υποφερω!!αυτο που θελω σαν τρελη ειναι να γεννησω να κατευω στο νησι στην μαμα μου!!!φανταστητε οτι δεν μενουμε κοντα με τους δικους του που να μεναμε κιολας!!!!!!!!

ολα καταρεουν!!!!

εχω μονο την αδελφουλα μου και τον ανδρα της να με ηρεμουν!!!

ειμαι πολυ κουρασμενη πια να προσπαθησω ξανα!!

δεν εχω να χασω κατι..ενα συζηγο και????εχω τα μωρα μου!!

ολα τα νευρα ολη η στεναχωρια ολα με κανουν χαλια!!!δεν μενει τιποτα πια!!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...