Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΙΑ ΠΑΝΑ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ!!!


Recommended Posts

ο γιος μου ειναι κοντα στα 4, εχει βγαλει τις πανες αλλα τη νυχτα του φοραω ακομα....

το πρωι που σηκωνεται ειναι βρεγμενος πολυ, και το πυτζαμακι του... τι να κανω? να τον σηκωνω τη νυχτα να κατουρησει? κοιμαται και βαρια και δε θελω να τον ξυπναω ειναι και ο μικρος διπλα στο αλλο κρεβατακι που ξυπναει με το τσικ!

 

το παιδι κοιμαται καθε βραδυ στις 10.30 και αν εχει παιδικο ξυπναει 8.00 στεγνος, αν δεν εχει παιδικο ομως ξυπναει 10-11 και εκει γινεται η ζημια......καμμια μανουλα να μου δωσει τα φωτα της???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καταρχας χρονια πολλα και χριστος ανεστη!! λοιπον.. πρωτον.. δε βρισκω καμια δικαιολογια ενα παιδακι 4 χρονων να φοραει πανα. και γιανα απαντησω στο ερωτημα σου, εφοσον αποτι βλεπεις το πρωι γινετε ''η ζημια'' γιατι δε το ξυπνας εκεινη την ωρα? πχ στις 8 να κανει τσισα? και μετα αν θελει ξανακοιματε. αληθεια πως φτασατε να φοραει ακομα πανα?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον γιατι η μαμα πιο πολυ φοβαται να μην βρεξει τα ρουχα του το βραδυ την φοραει ακομα την πανα!!!!:)δεν ειναι και τοσο τραγικο!!!

αλλα θα μπορουσες να δοκιμασεις το υποσεντονα κατω απο τα σεντονια και να το ξυπνας το πρωι να κανει πιπι του και αν νυσταζει θα ξανακοιμηθει οπως ειπε και η supermama

Χρονια πολλα!!!!!!!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

φτασαμε να φοραμε πανα γιατι ενω το καλοκαιρι στα 3 τη βγαλαμε τον Αυγουστο στον παιδικο μας υποχρεωσαν να ξαναβαλουμε μηπως και ξεχαστει καμια μερα και βαλαμε πανα βρακακι υποχρεωτικα............εμενα μου παρουσιαστηκε σοβαρο προβλημα υγειας κινητικο οποτε δε μπορεσα να βοηθησω το παιδι κι ετσι περασε ο χειμωνας.τωρα περπατησα λιγακι και την κοψαμε.....θα κανω αυτο που λετε το πρωι...ευχαριστω και ΑΛΗΘΩΣ ΑΝΕΣΤΗ υγεια και χαρα στις οικογενειες σας

Link to comment
Share on other sites

Αφού μεχρι τις 8 το παιδι ξυπναει στεγνό εγω θα ελεγα να μην του ξαναβαλεις πανα.Παρε ενα υποστρωμα που να πιανει ολο το στρωμα για τυχων ατυχηματα και με το που θα ξαναξεκινησει ο παιδικος σταματα να του φορας πανα.Τωρα ερχετε και το καλοκαιρακι και να βραχει λιγο δεν πειραζει.....πιστευω οτι θα το κοψει απο μονος του σε λιγο καιρο γιατι δεν θα εχει την ασφαλεια της πάνας στο μυαλό του.

Το ιδιο θα κανω και εγω με τον μεγαλο μου γιο που που ξυπναει με την πάνα τίγκα στό ...τσίσο (το τσίσο - τά τσίσα....δικη του γραμματικη).

Εφτασε η ώρα του.:-P

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιος μου ειναι κοντα στα 4, εχει βγαλει τις πανες αλλα τη νυχτα του φοραω ακομα....

το πρωι που σηκωνεται ειναι βρεγμενος πολυ, και το πυτζαμακι του... τι να κανω? να τον σηκωνω τη νυχτα να κατουρησει? κοιμαται και βαρια και δε θελω να τον ξυπναω ειναι και ο μικρος διπλα στο αλλο κρεβατακι που ξυπναει με το τσικ!

 

το παιδι κοιμαται καθε βραδυ στις 10.30 και αν εχει παιδικο ξυπναει 8.00 στεγνος, αν δεν εχει παιδικο ομως ξυπναει 10-11 και εκει γινεται η ζημια......καμμια μανουλα να μου δωσει τα φωτα της???

 

Επειδη και εμεις φοραμε ακομη το βραδυ πανα του εχω παρει αυτες που ειναι για μεγαλυτερα παιδακια / περισσοτερα κιλα. Εχει και η pampers και η Huggies (σαν εφαρμογη μου αρεσουν οι δευτερες). Τωρα αν θελετε να την καταργησετε θα πρεπει να φροντισεις να μην πινει υγρα το βραδυ (εγω δεν σκοπευω να το κανω γιατι στο σχολειο δεν πινει νερο οποτε οτι πιει απο τις 5μιση και μετα) και να τον σηκωνεις καποια στιγμη να κατουρησει. Μια μεθοδος που ειχα παρει λεει 1 ωρα πριν την ωρα που θα ξυπναγε μονο του.. Αν στην περιπτωση σας στις 8 ειναι στεγνος τον ξυπνας στις 8...

Link to comment
Share on other sites

οχι εννουσα στις 8 ειναι στεγνο το πυτζαμακι δηλαδη ως εκεινη την ωρα μας φτανει η πανα

τιγκα ειναι η πανα στις 8.....μετα απο κει μας παιρνει η μπαλα........

Link to comment
Share on other sites

οχι εννουσα στις 8 ειναι στεγνο το πυτζαμακι δηλαδη ως εκεινη την ωρα μας φτανει η πανα

τιγκα ειναι η πανα στις 8.....μετα απο κει μας παιρνει η μπαλα........

 

Τοτε μεγαλυτερο νουμερο πανας...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει πιο μεγαλο απ το 5? δεν εχω δει ποτε

 

Κοιταξε αν υπαρχουν για μεγαλυτερα παιδακια (Huggies και Pampers). Αυτες που του φοραω εγω ειναι για 4 ως 7 χρονων και φτανουν μεχρι τα 30 κιλα (και εχει και μεγαλυτερο νουμερο). Ξερω οτι κυκλοφρουν και στην Ελλαδα γιατι ειχα παρει περισυ στις διακοπες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι εννουσα στις 8 ειναι στεγνο το πυτζαμακι δηλαδη ως εκεινη την ωρα μας φτανει η πανα

τιγκα ειναι η πανα στις 8.....μετα απο κει μας παιρνει η μπαλα........

Τα καλά τα δικά μας.....τιγκα στο τσίσο

 

υπαρχει πιο μεγαλο απ το 5? δεν εχω δει ποτε

σε Λιμπερο υπαρχει Νο7 ....τελειο μεγεθός

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

κι εμείς φοράμε πάνα ακόμα το βράδυ γιατί ο μικρός ξυπνάει με το παραμικρό και μετά 8έλει παιχν'ιδια άσε που η μεγάλη δεν ξυπνάει ούτε με κανόνια!!!σηκωτή την έπαιρνα τον πρώτο καιρό για τουαλέτα και την σήκωνα 3,4 φορές και έκανε.άρα λοιπόν υπάρχει δικαιολογία!και δεν είναι το καλύτερο για μας το παιδί μας 4 χρονών να φοράει πάνα,ακόμα και απο οικονομικής άποψης!!!!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

το σταματημα της νυχτερινης ενουρησης δεν εχει καμμια σχεση με αυτο της ημερισιας, δεν ειναι κατι που μπορει να το μαθει το παιδι αν δεν ειναι ανατομικα ετοιμο να το κανει. Καποια παιδακια ειναι ετοιμα στα 3 και καποια αλλα δεν ειναι ετοιμα μεχρι να γινουν 5 ή 6 χρονων. Ισως και πιο πολυ σε σπανιοτερες περιπτωσεις, αλλα οπως και να εχει δεν ειναι μεμπτο. Ουτε ειναι επειδη εκανε κατι λαθος ο γονιος ή το παιδι.

 

Εγω επειδη ουτως ή αλλως ξυπναω τη νυχτα μια ή δυο φορες για να ταισω τον μικρο (3 χρ.!) τ'αλλαζω και τα δυο στον υπνο τους και ετσι αντεχουν οι πανες μεχρι το πρωι. Ισως αν τον αλλαζες ειτε πριν πας για υπνο ειτε οταν σηκωθεις το πρωι χωρις να τον ξυπνησεις να γλιτωνατε τις διαρροες...

 

Παντως τα pampers dry baby πανε μεχρι νουμερο 6 και εχουν αποδειχθει μεχρι στιγμης τα πιο απορροφητικα για τη νυχτα..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο θα σου ελεγα...να βρεις τη σωστη πανα να σας καλυπτει και οχι να ξυπνας τον μικρο πριν την ωρα του,κριμα ειναι...Κι οπως σου ειπανε και τα κοριτσια να τσαισα στον υπνο δεν εχουνε να κανουνε με κατι...γιατι γινονται ασυνειδητα.Αν μπορουσες να τοναλλαζες το πρωι,μια πανουλα η τη νυχτα σε καποια φαση στον υπνο,ετσι που να μην ενοχλειτε το παιδι?νωρις ισως...Δηλαδη αν κοιμαται 9 να οτυ την αλλαζες στις 1 το βραδυ?Ετσι που να εχει απο κει κ περα στεγη πανα.

 

Δοκιμασε κι αυτες τις μεγαλες πανες(ειχα κ κατι κουπονακια κ ληξανε,θα σου τα ειχα στειλει τοσες μερες:cry:),γενικα αλλαξε μαρκες να δεις τι σας ταιριαζει,αλλα προς Θεου μην χαλας τον υπνο του παιδιου,γνωμη μου παντα...

 

Εδω εμεις καμια φορα καταλαβαινουμε τη νυχτα οτι θελουμε τουαλετα,ξυπναμε αλλα δε παμε....λρατιομαστε και περιμενουμε το πρωι,γιατι γινεται ασυνειδητα....

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω δει σε κανενα σουπερ μαρκετ πιο μεγαλο νουμερο απ το 5

 

μ'εκανες τωρα και πηγα και κοιταξα. Ειναι pampers baby dry No6 (16kg+)

Μηπως κοιτας τα active fit? Δεν τα βρηκα τοσο απορροφητικα

 

http://www.pampers.gr/gr_GR/diapers-wipes-training-pants

Link to comment
Share on other sites

αχ σε εβαλα σε κοπο καλη μου

οχι easy up βρακακια παιρνω

θα το ψαξω και θα το βρω

ειναι και λιγνουλης ελπιζω να μην ειναι πολυ μεγαλες

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

αχ σε εβαλα σε κοπο καλη μου

οχι easy up βρακακια παιρνω

θα το ψαξω και θα το βρω

ειναι και λιγνουλης ελπιζω να μην ειναι πολυ μεγαλες

ευχαριστω!

 

 

Υπάρχουν και τα libero Νο 7. Τα έχει ο Βασιλόπουλος και ο Μαρινόπουλος.

Είναι πάνες βρακάκια.

Link to comment
Share on other sites

αχ σε εβαλα σε κοπο καλη μου

οχι easy up βρακακια παιρνω

θα το ψαξω και θα το βρω

ειναι και λιγνουλης ελπιζω να μην ειναι πολυ μεγαλες

ευχαριστω!

 

ναι, πραγματικα, κουραστικα παρα πολυ να παω στη ντουλαπα να κοιταξω... αχ, μεγαλη η χαρη σου στελλα ;);););)

 

τα δικα μου δεν τα πηγαν ποτε καλα με τις πανες-βρακακια.... Μαλλον εξαρταται απ'το παιδι.

Αν τον κραταει 10 ωρες (τις καθημερινες) το easy up, τοτε πιστευω θα ειστε μια χαρα με τις baby dry.

Που θα παει, θα καθαρισουν και τα δικα μας... εγω δεν απελπιζομαι, εχω αλλα 13 χρονια μεχρι να γινει 18 και να φυγει απο το σπιτι, εχω καιρο :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για νούμερα πάνας πάντως όντως η νυχτερινή ενούρηση είναι στο μυαλό του παιδιού, αν δεν είναι έτοιμο για τη νύχτα, δεν μπορείς να το ζορίσεις. Κι εμένα ο μεγάλος κατουριόταν μέσα στη νύχτα έως ότου, ω τι περίεργο, έβγαλε την πρωινή πάνα ο μικρός. Οπότε τώρα ξυπνάει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ 3 φορές μέσα στη νύχτα για να κάνει τσίσα ώστε να ξυπνήσει με στεγνή πάνα και να κολλήσει αυτοκόλλητο γιατί ο μικρός από τότε που έβγαλε την πρωινή δεν έχει βρέξει ούτε ένα βράδυ την πάνα του. Οπότε, δεν θυμάμαι πόσο είναι ο μικρός σου, αλλά υπάρχει κι αυτό το σενάριο :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για νούμερα πάνας πάντως όντως η νυχτερινή ενούρηση είναι στο μυαλό του παιδιού, αν δεν είναι έτοιμο για τη νύχτα, δεν μπορείς να το ζορίσεις. Κι εμένα ο μεγάλος κατουριόταν μέσα στη νύχτα έως ότου, ω τι περίεργο, έβγαλε την πρωινή πάνα ο μικρός. Οπότε τώρα ξυπνάει ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ 3 φορές μέσα στη νύχτα για να κάνει τσίσα ώστε να ξυπνήσει με στεγνή πάνα και να κολλήσει αυτοκόλλητο γιατί ο μικρός από τότε που έβγαλε την πρωινή δεν έχει βρέξει ούτε ένα βράδυ την πάνα του. Οπότε, δεν θυμάμαι πόσο είναι ο μικρός σου, αλλά υπάρχει κι αυτό το σενάριο :P

 

 

χαχα, η μεγαλη μυο ειχε βγαλει τις πανες τη μερα οταν ηταν 18 μηνων. Μετα απο τρεις μηνες ομως γεννησα το μικρο, και αντε παλι απ'την αρχη :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

μια απ' τα ιδια και ο κανακαρης μου. σε νουμερο 6 υπαρχουν και οι πανες βρακακι απο το lidle. αλλα εγω νομιζω φταιει για τις διαρροες και η θεση - σταση του "πουλιου" του. εχει τυχει να του βγουν τα τσισα να βραχει η πυζαμα εντελως ενω η πάνα να εινια ελαχιστα βρεγμενη. Πιστευω οτι στα κορθτσια δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μια απ' τα ιδια και ο κανακαρης μου. σε νουμερο 6 υπαρχουν και οι πανες βρακακι απο το lidle. αλλα εγω νομιζω φταιει για τις διαρροες και η θεση - σταση του "πουλιου" του. εχει τυχει να του βγουν τα τσισα να βραχει η πυζαμα εντελως ενω η πάνα να εινια ελαχιστα βρεγμενη. Πιστευω οτι στα κορθτσια δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.

 

 

Μου εχει συμβει αυτο με το μικρο, αλλα εμαθα και βαζω το πεος προς τα κατω κι ετσι δε συμβαινει πια αυτο...

Αλλα ουτως η αλλως τα δικα μου κατουρανε αρκετα για ολη την επικρατεια, κι ετσι αν δεν τ'αλλαξω παιζω κορωνα-γραμματα τη διαρροη :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές έχω βάλει στον γιο μου πάνα βρακάκι σηκώθηκε κατουρημένος παντού. Όταν του παίρνω κανονική πάνα είναι μια χαρά. Και μιλάω για την ίδια μάρκα (libero) και το ίδιο νούμερο (7)

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...