Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΑΠΟΒΟΛΗ


vareiana

Recommended Posts

Καλησπέρα , μόλις γράφτηκα στο φορουμ και ηθελα να μοιραστω την στεναχωρια μου. Ενώ πριν μια βδομαδα είμουνα τοσο χαρουμενη που το τεστ μου βγηκε θετικπ πριν 3 μέρες είχα μικρή αιμορραγια και πήγα αμέσως στον γιατρό. Μετά από υπέρηχο είδαμε (μετά βίας) τον σάκο, μου είπε να πάρω χάπια και να ξαπλώσω. Η χοριακή έδειξε 98 αλλά σήμερα έδειξε 45. Τι απογοητευση ένιωσα! Μου είπε ότι δεν χρειαζεται αποξεση γιατί η εγκυμοσυνη ήταν λίγων ημερών. Εσείς τι πιστεύετε? Επίσης μου είπε η γιατρός να πάρω κάποια αντιβίωση (ζιναντόλ). Είναι απαραίτητο? Ξέρω ότι πρεπει να ακούω την γιατρό αλλά δεν τα πάω καλά με τις αντιβιώσεις? Τι άσχημο συναίσθημα ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εμενα μια φιλη μου, που ειχε ενα παρομοιο περιστατικο, θυμαμαι που της εδωσε χαπια μετα ο γιατρος της.Κουραγιο καλη μου και ευχομαι συντομα να μας ξαναγραψεις και να μας πεις χαρουμενα νεα!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μια φιλη μου, που ειχε ενα παρομοιο περιστατικο, θυμαμαι που της εδωσε χαπια μετα ο γιατρος της.Κουραγιο καλη μου και ευχομαι συντομα να μας ξαναγραψεις και να μας πεις χαρουμενα νεα!

 

Σ'ευχαριστώ, ελπίζω να πάνε όλα καλά μελλοντικά...

Link to comment
Share on other sites

vareiana moy στην πρωτη αποβολη ημουν 9εβδομαδων δεν χρειαστηκα αποξεση..αλλα πηρα προληπτικα αντιβιωση,στην δευετρη ηταν βιοχημικη και λιγων ημερων γυρω στις 2βδομαδες εγκυος και οντως εκει χρειαστηκα αποξεση και αντιβιωση ξανα....

Link to comment
Share on other sites

vareiana, οντως με τόσο μικρή χοριακή, δεν χρειάζεσαι απόξεση. Παλινδρόμησε σε πολύ αρχικό στάδιο. Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου. Λυπάμαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω και λυπάμαι πολύ, το έζησα κι εγώ πριν απο 3 μήνες όταν απέβαλλα το πρώτο μου μωράκι..Εμένα ο γιατρός μου δεν μου είχε δώσει αντιβίωση ούτε απόξεση έκανα γιατί ήταν σχετικά νωρίς (βρισκόμουν στην 6η εβδομάδα).Καθάρισε μόνος του ο οργανισμός...Σε λίγο καιρό θα αρχίσεις να προσπαθείς ξανά και σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά κοριτσάκι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κι απο μενα .ειμαι κι εγω νεα στο φορουμ.

Μόλις εχθες μου απεβαλα κι εγω σε αρχικο σταδιο εγκυμοσύνης. ο γιατρος μου ειπε οτι δεν ειχε ακομη σχηματιστει καλα καλα τιποτα και οτι δεν θα χρειαστω αποξεση αλλα ουτε αντιβιωση μου προτεινε, μονο να τον επισκεφτω όταν σταματησει η αιμοραγια. Βεβαια εχω στεναχωρηθει πολυ και στην αρχη με πηρε απο κατω αλλα μπαινοντας στο ιντερνετ και διαβαζοντας αρκετα πραγματα για το θεμα ηρεμησα λιγο.Πιστευω οτι ο λογος της αποβολης μου ηταν το πολυ αγχος που ειχα, υπαρχει τετοια περιπτωση? αυτο που φοβαμαι ειναι να μιην μου ξανασυμβει.......

Link to comment
Share on other sites

Μινα λυπαμαι πολυ για την εξελιξη σου...

 

και εγω ειχα μια βιοχημικη...

να μη στεναχωριεσαι ομως οτι επειδη αγχωθηκες γι αυτο απεβαλλες! απλα το σπορακι δεν ηταν υγιες και ο οργανισμος μαλλον το απεβαλλε ...ετσι να το δεις ! να χαιρεσαι που καταφερες να συλλαβεις.την επομενη φορα θα ειναι η τυχερη σου:)

 

επισης οταν εχεις ηδη συλλαβει μια φορα λενε οτι ειναι πιο ευκολο να ξαναπιασεις μετα παιδακι...

 

καλη επιτυχια:wink:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ! να εισαι καλα με παρηγορει αυτο που μου λες. Λυπαμαι παρα πολυ και για εσενα και σου ευχομαι συντομα να εχεις μια υγειη εγκυμοσυνη και ολα να σου πανε καλα! :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...Δυστυχώς έχασα και το δεύτερο παιδάκι μου χθες το βράδυ πάλι στην 6η εβδομάδα...Πάλι κουρέλι...Μάλλον ήρθε η ώρα να το ψάξουμε λίγο παραπάνω..Ξέρετε τί εξετάσεις θα μας δώσει ο γιατρός;;(έτσι για να έχω μια ιδέα..) Ελπίζω να είστε όλες καλά και σε λίγο καιρό να κρατάμε όλες τα μωράκια μας αγκαλιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου emi. Λυπαμαι παρα πολυ, ευχομαι ολα να πανε καλα στο μελλον!!

Κι εγω εχω δυο αποβολες στο ενεργητικο μου αλλα με διαφορα ετων η μια με την αλλη.Ηταν και οι δυο διαφορετικες. προκειται να μου πει κι εμενα ο γιατρος να κανω καποιες εξετασεις,απλα να σε ρωτησω αν εχεις κανει προγεννετικο ελεγχο?ειναι μια σειρα πο εξετασεις οπως τοξοπλασμα,θυροειδη,γενικη αιματος κ.λ.π.?

Link to comment
Share on other sites

εμι λυπαμαι πολυ για την εξελιξη της εγκυμοσυνης σου!

 

να κανεις εξετασεις για θρομβοφιλια, νκ κυτταρα, ανοσολογικες και εξετασεις για μυκοπλασμα ουρεοπλασμα και χλαμυδια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις..Mina τις εξετάσεις του προγεννητικού ελέγχου τις είχα κάνει όλες στην πρώτη μου εγκυμοσύνη τον Ιανουάριο και ήταν όλες φυσιολογικές...karkinaki σε ευχαριστώ θα ξεκινήσω όλες αυτές τις εξετάσεις και σε συνεννόηση με τον γιατρό ελπίζω να βρούμε κάποια άκρη..Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να κρατήσω κι εγώ το μωράκι μου αγκαλίτσα, πληγώθηκα πολύ τους τελευταίους μήνες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Emi_10. Λυπάμαι πολύ όσα πέρασες, σε καταλαβαίνω απόλυτα, τα πέρασα κ εγώ δυστυχώς...

Ξεκίνα εξετάσεις κ μην αφήσεις κανένα γιατρό να σου πει ότι είναι "τυχαίο γεγονός". Φυσικά κ κάποιες αποβολές συμβαίνουν όντως τυχαία, όμως καλύτερα να είμαστε προετοιμασμένοι για κάθε πρόβλημα, αν όντως υπάρχει. Εμένα προσωπικά το ότι άρχισα να το ψάχνω μου έδωσε δύναμη κ για να συνεχίσω, ένιωθα ότι κάτι κάνω επιτέλους...

Συμφωνώ με το καρκινάκι για εξετάσεις θρομβοφιλίας κ ανοσολογικές.

Για μικρόβια κάνε καλλιέργειες, αλλά δεν ευθύνονται αυτά για αποβολές τόσο νωρίς...

Στη θέση σου θα έκανα καρυότυπο ζεύγους οπωσδήποτε, αλλά κ καμπύλη ζαχάρεως (δεν παραδέχονται πολλοί γιατροί ότι το ζάχαρο μπορεί να ευθύνεται, αλλά από όσα έψαξα παίζει ρόλο κ αυτό). Τέλος έλεγξε κ τον θυροειδή σου. Ξέρω ακούγονται πολλά αλλά είναι όλες αιματολογικές, εκτός βέβαια από τις καλλιέργεις.

Στο Παπαγεωργίου (είδα ότι είσαι κ γειτόνισσα...:D) έχουν τμήμα καθέξιν αποβολών, δεν θα σου κάνουν τίποτα αλλά θα σου δώσουν λίστα με όλες τις εξετάσεις που πρέπει να κάνεις κ αποφασίζεις εσύ ποιές θα κάνεις όντως (έχει κ ορμονικές μέσα που δεν τις χρειάζεσαι αφού μένεις έγκυος!).

Αν θέλεις κάτι άλλο να ρωτήσεις, στείλε μου πμ, θα χαρώ να βοηθήσω. Το έχω ψάξει πολύ, αν κ απάντηση δεν βρήκα για το δικό μου πρόβλημα...:(

Ψηλά το κεφάλι! Σου εύχομαι η επόμενη εγκυμοσύνη να είναι υπέροχη κ τελειόμηνη!

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mavia σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου δίνεις..Ξέρεις από αυτές τις εξετάσεις αν γράφει κάποιες το ΙΚΑ ή πρέπει να πάω σε εξωτερικό ιατρείο;;Επίσης οι εξετάσεις αυτές είναι αιματολογικές και αφορούν μόνο εμένα ή και τον σύζυγο; Τον θυροειδή τον είχα ελέγξει πρίν από 2 χρόνια και ήταν εντάξει λές να χρειάζεται ξανά;;Και στο Παπαγεωργίου πάω έτσι ή με ραντεβού;;Συγνώμη για τη ζαλούρα με τις ερωτήσεις μου αλλά είμαι σε απελπισία...Δεν ξέρω από που να αρχίσω... :/

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το δικό σου πρόβλημα ελπίζω σύντομα να βγάλεις άκρη και θα χαρώ αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι μιας και είμαστε γειτόνισσες.. :) Ελπίζω σύντομα να κρατήσουμε τα μωράκια μας αγκαλιά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις ευχές, ανταποδίδω!

 

Αν εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου ξεκίνα από εκεί. Αυτός θα σου πει ακριβώς τι να κάνεις. Μπορεί η δική σου περίπτωση να διαφέρει από τη δική μου...Εμένα ο δικός μου δεν ήθελε να κάνω τίποτα μετά την 2η, έλεγε ότι δεν έχω τίποτα κ να ξαναπροσπαθήσω, γι΄αυτό πήγα στο νοσοκομείο, ήθελα απαντήσεις... Από εκεί απλά αξιοποίησα τη λίστα με τις εξετάσεις, δεν ξαναπήγα σε αυτούς... Κάτι πιτσιρίκια είναι που απλά αντιγράφουν τις εξετάσεις από ένα άλλο χαρτί... Κάνουν κ έναν υπέρηχο της πλάκας κ τέλος!

 

Λοιπόν, μόνο ο καρυότυπος αφορά κ τον υποψήφιο μπαμπά (κ τους 2 σας βασικά). Τα άλλα είναι δικά σου (ετοιμάσου να δώσεις αρκετό αιματάκι!).

Για το ΙΚΑ δεν ξέρω, δυστυχώς έχω ΟΑΕΕ μέσω του άντρα μου κ δικαιολογούσε λίγες εξετάσεις... Εσύ όμως θα πας σε γιατρό του ΙΚΑ να σου γράψει ό,τι μπορεί, κρίμα είναι να τα πληρώσεις όλα! Σίγουρα δικαιολογούν τις ανοσολογικές του ζαχάρου του θυρεοειδή κ τις καλλιέργειες...

 

Στο νοσοκομείο πας εκεί (ξέρω είναι λίγο μακρυα για μας...) κ κλείνεις ραντεβου για το τμήμα καθ΄ έξιν αποβολών, δεν αργεί σχεδόν καθόλου το ραντεβού. Εγώ είχα πάει μετά τη 2 παλίνδρομη κ είπα ψέμματα ότι είχα 3 (πρόσθεσα κ μια βιοχημική-που τελικά μου ήρθε κι αυτή μετά- θεωρητικά δεν σε αναλαμβάνουν αν δεν έχεις τουλάχιστον 3 αποβολές...)

Για το θυρεοειδή δεν ξέρω...

 

Μην αγχώνεσαι... Μπορεί να μην χρειαστείς τίποτα από όλα αυτά τελικά... Κ επειδή η απώλειά σου είναι πρόσφατη, κάθησε απλά κ ξεκουράσου, ντάντεψε τον εαυτό σου, ξέφυγε λίγο από όλα αυτά κ μετά θα έχεις το χρόνο να τα ψάξεις όλα...

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση..Ναι σίγουρα θα ξεκινήσω από τον γιατρό μου, τον εμπιστεύομαι απόλυτα..Απλά θέλω να προετοιμάζομαι για αυτό που θα ακολουθήσει...Τα νοσοκομεία και οι εξετάσεις είναι ο χειρότερος εφιάλτης μου...Ειδικά το να δίνω αίμα... :(.. Αν έχεις πάντως θέμα με το γιατρό σου πές μου να σου συστήσω τον δικό μου είναι κορυφαίος και είναι στην καλαμαριά..Απλά εγώ περιμένω να σταματήσει το αίμα για να πάω να συζητήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν θέλεις στείλε μου πμ με τα στοιχεία του...

Μωρέ κ ο δικός μου καλός είναι, αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να ανταπεξέλθει τώρα στα δύσκολα... Ασε που κάθε φορά που μπαίνω στο ιατρείο του με πιάνει κατάθλιψη γιατί θυμάμαι όλα τα προηγούμενα...

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , μόλις γράφτηκα στο φορουμ και ηθελα να μοιραστω την στεναχωρια μου. Ενώ πριν μια βδομαδα είμουνα τοσο χαρουμενη που το τεστ μου βγηκε θετικπ πριν 3 μέρες είχα μικρή αιμορραγια και πήγα αμέσως στον γιατρό. Μετά από υπέρηχο είδαμε (μετά βίας) τον σάκο, μου είπε να πάρω χάπια και να ξαπλώσω. Η χοριακή έδειξε 98 αλλά σήμερα έδειξε 45. Τι απογοητευση ένιωσα! Μου είπε ότι δεν χρειαζεται αποξεση γιατί η εγκυμοσυνη ήταν λίγων ημερών. Εσείς τι πιστεύετε? Επίσης μου είπε η γιατρός να πάρω κάποια αντιβίωση (ζιναντόλ). Είναι απαραίτητο? Ξέρω ότι πρεπει να ακούω την γιατρό αλλά δεν τα πάω καλά με τις αντιβιώσεις? Τι άσχημο συναίσθημα ...

 

κοριτσακι μου γλυκο,λυπαμαι παρα μα παρα πολυ για το μωρακι σου:-(:-(:-(, κ εγω χτες ακουσα τα καλα νεα απο την αδερφουλα μου οτι ηταν 6 εβδομαδων εγκυος και ηταν τοσο χαρουμενη προσπαθουσαν καιρο, ειχαν παει στο γιατρο κια της ειπε οτι υπαρχει περιπτωση αποβολης και της εδωσε χαπια και ειπε να ξαπλωσει, και σημερα με πηρε απο το νοσοκομειο μετα την αποξεση και εκλαιγε οτι το εχασε το αγγελουδι της:cry::cry::cry::cry:,,, της ειπαν να ξεκουραζεται να μην σηκωνει βαρια πραγματα και να μην εχει καθολου επαφες...και σε δυο μηνες μπορει να αρχισει παλι της προσπαθειες..μην το βαζεις κατω να ακους αυτα που σου λεει ο γιατρος αν θελεις παρε δευτερη γνωμη και ψαξε ολο κ κατι θα βρεις και στο γκοοκλε...και μην ανησυχης σε λιγο θα συλλαβεις αλλο μωρακι και σε λιγους μηνες θα εχει αγκαλια το μωρακι σου...

Link to comment
Share on other sites

εμι γεια σου και παλι. σχετικα με το Ι.Κ.Α. ο δικος μου γιατρος που ειναι στο Ι.Κ.Α μου ειπε οτι καποιες μπορει να τις γραψει,αλλα δεν εχω παει ακομη να τον δω να μου πει ποιες ειναι αυτες. Αυτα ,αν μπορω να βοηθησω! ευχομαι οτι καλυτερο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...