Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ηπιε οινόπνευμα?

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,ειμαι λιγο τρομοκρατημένη κ θέλω απελπισμένα τη βοήθεια σας. Η μικρή μου 12 μηνών ενω κοιμότανε στην κούνια της για πρώτη φορα βγήκε απο την κούνια της ,άνοιξε το βαλιτσακι με τις κρέμες της.Δεν το είχα προστατευμένο ,γιατί ούτε καν περπατάει, δεν σκέφτηκα πως θα βγεί από την κούνια της τόσο αθόρυβα.Οταν μπήκα να την ξυπνήσω έπαθα σοκ. Ηταν πασαλιμένη σε όλο της το πρόσωπο με κρέμα. Ταράχτηκα,είδα όμως πως δεν πρέπει να έφαγε. Τα ρούχα της ήταν όλα βρεγμένα κ ψάχνοντας διαπίστωσα ότι είναι όλο το οινόπνευμα τελειωμένο(λίγο λιγότερο απο το μισό)!!!!!Μπορεί κ να ήπιε άρα!!!! Τι να κάνω? Η παιδίατρος μου δεν το σηκώνει ,τι πρέπεινα κάνω? Το παιδί έφαγε κ είναι μια χαρά όπως συνήθως όμως πως μπορώ να είμαι ήσυχη? Πείτε μου τι να κάνω,τα χω παίξει...

Διαφημίσεις

παρε στο κεντρο δηλητηριασεων

ισως θα επρεπε να της προκαλεσεις εμετο προληπτικα.

ευχομαι μονο να το εριξε πανω της.... το στομα της μυριζει;

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

δωσε του γαλα να πιει οχι ζεστο και παρε τηλεφωνο σε κανα νοσοκομειο....ψυχραιμιααααααα-δεν νομιζω να ηπιε γιατι δεν εχει ωραια γευση αλλα κρεμες θα εφαγε σιγουρα δες στις κρεμμες πρεπει να εχει κεντρο δηλητιριασεων παρε εκει...

και ολα ΨΗΛΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΕΡΜΗΤΙΚΑ ΚΛΕΙΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Συγνώμη που θα γίνω κακιά αλλά το οινόπνευμα τι δουλειά έχει σε ένα παιδικό δωμάτιο και μάλιστα σε μέρος που είναι προσβάσιμο στο παιδί??Πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές,τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα και απο εκεί που δεν το περιμένουμε μπουσουλάνε,περπατάνε,σκαρφαλώνουν,πηδάνε!!!Τώρα απο τη στιγμή που το κακό έγινε δεν μπορείς να ξέρεις αν ήπιε ή όχι το οινόπνευμα αλλά καλό είναι να πας μια βόλτα απο το νοσοκομείο.Είναι πολύ σοβαρό αν ήπιε οινόπνευμα θα πρέπει να γίνει πλύση στομάχου!Δεν θέλω να σε πανικοβάλω αλλά τρόμαξα διαβάζοντας το μήνυμα σου,δεν ξέρω πόσο ψύχραιμη θα ήμουν στη θέση σου!

o30Sp3.png

cZW4p3.png

Διαφημίσεις

Επίσης μου έκανε τρομερή εντύπωση πως βγήκε απο τη κούνια της!Δεν έχει κάγκελα?Τι έκανε σκαρφάλωσε?Περίεργο...:rolleyes:

χρονια σας πολλα βρε.και γω θα εκανα αυτη την ερωτηση και με προλαβες.......τα ματια μας 104..ναι ναι ειναι απιαστα και δεν ξερεις απο που θα σου ερθει αλλα να εχουμε και μεις λιγο το νου μας......το μαθημα παθημα τωρα και τον νου σου κοριτσακι.φαρμακα..απορυπαντικα...αιχμηρα αντικειμενα...ματια κουζινας...τι τι να σου πρωτο πω!ολα κρεμαστε τα ΨΗΛΑΑΑΑΑ οπως λεει και η διαφημιση!

κοριτσάκι, καταρχήν, μην τρελαίνεσαι!

το έχει κάνει κ ο μικρός μου - τα τρώει όλα και συμφέρει! -

και η απάντηση της παιδιάτρου μας ήταν ότι αποκλείεται να ήπιε παραπάνω από μία σταγόνα οινόπνευμα, γιατί θα τον αηδίασε......

για τις κρέμες, δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά αν θες προσωπική άποψη θα την πηγαινα σε νοσοκομείο να της κάνουν πλύση στομάχου.

για κάθε ενδεχόμενο....

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας κ τη βοήθειά σας. Μίλησα με το κέντρο δηλητηριάσεων κ με την παιδίατρό μου κ μου είπαν πως απο τη στιγμή,που ήταν όλα βρεγμένα ,αν δεν μυρίζει το στόμα της καθόλου όμως, το έριξε κάτω κ δεν το ήπιε.Επίσης αν υπήρχε πρόβλημα τώρα θα ήταν ήδη κάπως το παιδί. Μου έδωσε κ οδηγίες, να της δίνω κάτι γλυκό ανα δυο ώρες,γιατι το χειρότερο,που μπορεί να πάθει είναι να της πέσει το ζάχαρο. Αυτό,για να το έχετε κ εσείς υπόψιν σας.

Βlack-Rose, θα σου πω πως όταν μια μαμά είναι τρομαγμένη η κριτική δεν είναι κάτι,που βοηθάει πολύ.Προφανώς κ έκανα λάθος κίνηση ή μάλλον απερίσκεπτη. Όσα είπες θα προτιμούσα να μου τα έλεγες τώρα,που είμαι πια σχετικά ήρεμη.Τη στιγμή του πανικού ένα ψυχραιμία,αν δεν είχες κάτι να συστήσεις, θα αρκούσε.Η κούνια έχει κάγκελα αλλά πρώτη φορά ακούς για ένα μωρό πως αυτά τα κάγκελα τα πηδάει? Σου φαίνεται στ αλήθεια τόσο περίεργο?

Μarinaki σε ευχαριστώ πάρα πολυ

Διαφημίσεις

Ηθελα κ εγω να πω πως το ιδιο επαθε κ το παιδακι μιας φιλης μου πριν χρονια. Πηρε αμεσως τον παιδιατρο κ την καθυσηχασε πως δεν προκειται να παθει τιποτα σοβαρο. Τελικα κ με εσας ολα πηγαν καλα...

Η μικρη σου μου θυμιζει την κορη μου, θηριο ανημερο απο την κουνια που λεμε...

Δεν καταλαβαινεις για ποτε σκαρφαλωνουν κ πηγαινουν σε σημεια που μας φαινονται απροσιτα, αστα....

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Ναι ευτυχώς,όλα καλά μέχρι στιγμής. Πραγματικά θηρίο είναι,δε στέκεται πουθενά, απλά υπάρχει αυτή η μια στιγμή,που κάθε φορά ξεπερνάνε τον εαυτό τους κ κάνουν κάτι,που φαντάζεσαι πως θα το κάνουν πολύ αργότερα..Το φοβερό είναι πως είχα στο νου μου μη βγει απο την κούνια κάποια στιγμή,το φοβόμουνα,έχω μεγάλες μαξιλάρες δίπλα στο κρεβάτι της κ με κοροιδεύανε κ απο την άλλη θεωρούσα κ εγω τόσο μακρινό το φόβο μου,που δεν πρόβλεψα για τα άλλα.

να τη γνωρίσουμε τη μικρή σου στον δικό μου.

θα διαλύσουν το σπίτι!

αφού είναι μια χαρά, όλα οκ.

έτσι κ ο δικός μας, ήπιε το οινοπνευματάκι του και ήταν σούπερ όλη μέρα!

Ναι πραγματικα,φαντάζομαι πως θα είναι εξαιρετικός συνδυασμός!!!!Σε έξι ώρες μου είπε θα εχει περάσει κάθε κίνδυνος κ μόλις περάσανε οπότε ευτυχώς όλα καλά!!

Διαφημίσεις

Βlack-Rose, θα σου πω πως όταν μια μαμά είναι τρομαγμένη η κριτική δεν είναι κάτι,που βοηθάει πολύ.Προφανώς κ έκανα λάθος κίνηση ή μάλλον απερίσκεπτη. Όσα είπες θα προτιμούσα να μου τα έλεγες τώρα,που είμαι πια σχετικά ήρεμη.Τη στιγμή του πανικού ένα ψυχραιμία,αν δεν είχες κάτι να συστήσεις, θα αρκούσε.Η κούνια έχει κάγκελα αλλά πρώτη φορά ακούς για ένα μωρό πως αυτά τα κάγκελα τα πηδάει? Σου φαίνεται στ αλήθεια τόσο περίεργο?

θα συμφωνησω μελιτακι μαζι σου πραγματικα και μενα δε θα μου αρεσε καθολου η κρητικη την ωρα που ζηταω βοηθεια

βοηθεια ζητησε η κοπελα οχι κρητικη

ο μπεμπακος μου γεννηθηκε 17/12/2009

xαιρομαι που ειναι ολα καλα !

αλλα εγω ακομα δεν μπορω να κατανοήσω πως πήδηξε τα κάγκελα.και επιμενω να καταλαβω για να ξερω τι μπορει να κανει η δικια μου.

πηπως ηταν στη χαμηλή σκαλα?

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Ναι πραγματικα,φαντάζομαι πως θα είναι εξαιρετικός συνδυασμός!!!!Σε έξι ώρες μου είπε θα εχει περάσει κάθε κίνδυνος κ μόλις περάσανε οπότε ευτυχώς όλα καλά!!

Τώρα διάβασα το θέμα σου και με έπιασε ένα σύγκυρο γιατί και ο δικός μου αν και 9 μηνών δεν περπατάει ακόμη αλλά είναι σκέτο θηρίο!!! χαίρομαι που πήγαν όλα καλά.. αυτό που ήθελα να πω είναι πως ότι και να συμβαίνει με τέτοια θέματα εάν δεν βρίσκεται άμεσα την παιδίατρό σας ξέρω ότι στο κέντρο δηλητηριάσεων (το οποίο βρίσκεται μέσα σε νοσοκομείο) αυτός που απαντάει είναι γιατρός και δίνει υπεύθυνες απαντήσεις.. ελπίζω να μην χρειαστεί βέβαια να ξαναμιλήσεις :)

Μην σας κανει εντυπωση υπαρχουν και αυτα τα παιδια!!!!!!! Ο δικος μου πηδηξε την κουνια πρωτη φορα 12 μηνων και 13 εβγαινε και εμπαινε οποτε ηθελε με απιθανα ζογκλερικα και απο τοτε κουνια τελος και κοιμαται σε κανονικο κρεβατι.

Δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω,έγραψα κάτι εντελώς αυθόρμητα διαβάζοντας το μήνυμα σου.Εγώ να δεις πόσες απροσεξίες έχω κάνει με το δικό μου μωρό και δυστυχώς δεν αντιδράω καθόλου ψύχραιμα και με πιάνει πανικός!Σημασία έχει ότι όλα είναι καλά και απο εδώ και πέρα θα είσαι και εσύ πιο προσεκτική.Αυτό πάντως με τη κούνια που πήδηξε ακόμα μου κάνει εντύπωση γιατί αν όντως πήδηξε απο τέτοιο ύψος λογικά όταν έπεσε θα χτύπησε πολύ.

o30Sp3.png

cZW4p3.png

χρονια σας πολλα βρε.και γω θα εκανα αυτη την ερωτηση και με προλαβες.......τα ματια μας 104..ναι ναι ειναι απιαστα και δεν ξερεις απο που θα σου ερθει αλλα να εχουμε και μεις λιγο το νου μας......το μαθημα παθημα τωρα και τον νου σου κοριτσακι.φαρμακα..απορυπαντικα...αιχμηρα αντικειμενα...ματια κουζινας...τι τι να σου πρωτο πω!ολα κρεμαστε τα ΨΗΛΑΑΑΑΑ οπως λεει και η διαφημιση!

Ευχαριστούμε momitsi...απλά έχει 3 βδομάδες που είχαμε γενέθλια και ξέχασα να αλλάξω το ticker μου!!Τώρα το διόρθωσα!

o30Sp3.png

cZW4p3.png

Black Rose το ξέρω πως δεν ήθελες να με στεναχωρήσεις,το φαντάζομαι δηλαδή, απλά επειδή εκεινη την ώρα μου ήρθε κάπως απλά το ανέφερα. Όπως έγραψα κ πιο πάνω, επειδή είμαι νηπιαγωγός κ έχω δει πολλά, απο όταν άρχισε να σηκώνεται είχα το άγχος οτι κάποια στιγμή θα βγει απο την κούνια της γι αυτό κ όταν κοιμάται έχω μαξιλάρες απο κάτω.Τις έχει κ για παιχνίδι στο δωμάτιό της κ δεν τις βγάζω σχεδον ποτέ.Τώρα πως πρόβλεψα αυτό κ όχι το βαλιτσάκι, είπαμε...ανοησία. Όσο για το πως βγήκε απο τα κάγκελα μακάρι να το ήξερα κ εγώ αυτό.Το κρεβάτι είναι κάτω κάτω, δεν ξέρω πως έφυγε, ωστόσο είναι κάτι,που έχω ξαναδει να συμβαίνει,με σόκαρε μόνο,που δεν την είχα πετύχει έστω να το προσπαθεί.