Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΕΚΕΚΟΜΕΝΕΣ ΕΠΑΦΕΣ


mita

Recommended Posts

καλησπερα χρησιμοποιουμε με τον ανδρα μου την μεθοδο αυτη (ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ) σαν μετρο αντισυλληψηs και με οσεs πιθανοτητες υπαρχουν για να γινει το τσακ και να υπαρξει εγκυμοσυνη εδω και 5 χρονια και δεν εχει τυχει ακομα να υπαρξει εγκυμοσυνη,εχουμε ειδη ενα παιδακι ,το θεμα ειναι τι πιστευεται τελικα για την μεθοδο αυτη ?

τα προσπερματικα ναι εχουν σπερματοζωαρια παιζει ρολο εαν ο συντροφοs εχει τον ελεγχο και τραβηχτει εγκαιρωs?

η μητερα μου παντωs χαρακτηριστικα μου λεει ποτε δεν χρησιμοποιησε με τον πατερα μου προφυλακτικο και εκανε 2 παιδια

τελικα τι ισχυει ειναι τοσο ευαλωτη μεθοδοσ για εγκυμοσυνη ? h απλα μαs εχουν τρομοκρατησει τοσο πολυ με το θεμα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπικά δεν την πιστεύω.Για μένα καλύτερη μέθοδος αντισύλληψης είναι το προφυλακτικό.Η διακεκομένη δεν προκαλεί προστατίτιδα;Ρώτησε και το γιατρό σου πάνω σ'αυτό το θέμα

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα πιθανοτητων! Το ανθρωπινο είδος έχει 20-25% πιθανοτητες συλληψης σε κάθε κύκλο. Εμεις με τον άντρα μου ακολοθούμε αυτην την μέθοδο χρόνια κ καλά προσέχαμε! Οταν αποφασισαμε να κάνουμε παιδι, δεν ερχοταν, μετα απο εξετάσεις κ των δυο όλα καλά...αλλα μπεμπε πουθενα, οποτε καναμε εξωσωμ. Αλλα μου φαινοταν αστειο που τοσο καιρο "προσεχαμε" 'εστω με αυτην την μεθοδο! Παντως διαβασα καπου οτι δεν κάνει καλό στο αντρικό μοριο όλη αυτη η διαδικασια γιατι συγκρατείται την στιγμη που πρέπει να εκσπερματισει κ το σπέρμα περναέι ένα είδος "σοκ".

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα χρησιμοποιουμε με τον ανδρα μου την μεθοδο αυτη (ΝΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ) σαν μετρο αντισυλληψηs και με οσεs πιθανοτητες υπαρχουν για να γινει το τσακ και να υπαρξει εγκυμοσυνη εδω και 5 χρονια και δεν εχει τυχει ακομα να υπαρξει εγκυμοσυνη,εχουμε ειδη ενα παιδακι ,το θεμα ειναι τι πιστευεται τελικα για την μεθοδο αυτη ?

τα προσπερματικα ναι εχουν σπερματοζωαρια παιζει ρολο εαν ο συντροφοs εχει τον ελεγχο και τραβηχτει εγκαιρωs?

η μητερα μου παντωs χαρακτηριστικα μου λεει ποτε δεν χρησιμοποιησε με τον πατερα μου προφυλακτικο και εκανε 2 παιδια

τελικα τι ισχυει ειναι τοσο ευαλωτη μεθοδοσ για εγκυμοσυνη ? h απλα μαs εχουν τρομοκρατησει τοσο πολυ με το θεμα??

 

 

Και εμείς αυτή τη μέθοδο χρησιμοποιούμε. Προφυλακτικό δεν θέλει ο άντρας μου. Είχα βάλει πριν τρία χρόνια σπιράλ, αλλά μου βγήκε πολύποδας και έκανα επέμβαση. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έπαιξε ρόλο το σπιράλ σ' αυτό, αλλά εγώ φοβήθηκα, και δεν ξαναέβαλα.

Τώρα δεν ξέρω για τα προσπερματικά υγρά να σου απαντήσω, αλλά όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδί, το καταφέραμε μετά από 9 μήνες ελεύθερων επαφών. Ίσως σε άλλες περιπτώσεις μια γυναίκα να μπορεί να μείνει εύκολα έγκυος ακόμα κι απ' τα υγρά.

Link to comment
Share on other sites

βρε κορισια συγγνωμη που θα το πω αλλα δεν χανεται ολη η ευχαριστηση του σεξ με αυτο τον τροπο??

 

επισης να τονισω οτι τα προσπερματικα υγρα περιεχουν σπερματοζωαρια μονο οταν εχει προηγηθει εκσπερματιση και χωρις ο αντρας να εχει ουρησει μετα απο αυτην.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ειχαμε 10 χροναι αυτη τη μεθοδο και ποτε ατυχημα,κι οταν θελησαμε παιδακι απλα η επαφη ηταν ολοκληρωμενη και οχι διακεκομμενη...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

εγω φοβαμαι πολυ αυτον τον τροπο. γιατι αν εισαι σε γονιμες μερες κ λιγο να ξεφυγει στον ανδρα εγινε το σπορακι.

απο τοτε που γεννησα χρησιμοποιουμε προφυλακτικο. δεν με τρελαινει αλλα δεν θελω αλλο μωρακι τωρα κ δεν ειμαστε να ρισκαρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις σεξ πάντα υπάρχει η πιθανότητα εγκυμοσύνης.Η συγκεκριμένη μέθοδος δεν είναι αντισυλληπτική και αν το ζευγάρι δεν έχει προβλήματα γονιμότητας,είναι πολύ πιθανό να υπάρξει εγκυμοσύνη.

Πρέπει να μας ''τρομοκρατούν'' με το θεμά.Εκτός από εσένα που είσαι παντρεμένη και ήδη μητέρα,η μέθοδος χρησιμοποιείται από μικρά παιδιά που μια εγκυμοσύνη είναι ανεπιθύμητη.Από το να γεμίζουν οι θάλαμοι με κοπέλες που περιμένουν να κάνουν έκτρωση καλύτερα να βάζουν ένα προφυλακτικό.

Είναι λάθος να λέμε ότι ''αφού η τάδε και η τάδε και η τάδε δεν έμειναν έγκυες,δεν υπάρχει πρόβλημα δεν θα μείνω κι εγώ''.Διαφορετικός οργανισμός ο ένας και διαφορετικός ο άλλος.Ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1η αποψη

http://www.healthview.gr/node/10696

 

τονιζοντας το σημειο

"Πάντως, εκπαιδευτικοί και γιατροί ανησυχούν ότι το μήνυμα πως το «τράβηγμα» είναι αποτελεσματικό θα ενθάρρυνε τους εφήβους να έχουν σεξουαλική επαφή χωρίς προστασία. Και, όπως αναφέρουν και οι ίδιοι οι συγγραφείς της μελέτης, αντίθετα με τα προφυλακτικά, το «τράβηγμα» δεν προστατεύει από τα σεξουαλικώς"

 

Το θεμα σε αυτα ειναι να τονιστει το ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ της σταθερης και αποκλειστικης σχεσης γιατι μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη δεν ειναι το μονο που πρεπει να εχουν στο νου οι εφηβοι (και μερικες φορες και οι ενηλικοι)

 

2η αποψη

Διακοπτόμενη συνουσία

 

Θεωρείται η παλαιότερη φυσική αντισυλληπτική μέθοδος και είναι ευρέως διαδεδομένη, ακόμη και σήμερα, ιδίως σε ορισμένες χώρες.

 

Στην διακοπτόμενη συνουσία το πέος εξάγεται από τον κόλπο λίγο πριν από την εκσπερμάτωση. Η μέθοδος αυτή έχει υψηλά ποσοστά αποτυχίας επειδή εκτός από τη αποτυχία της έγκαιρης εξαγωγής του πέους από τον κόλπο υπάρχει πάντοτε η πιθανότητα ύπαρξης σπερματοζωαρίων στο υγρό που εξέρχεται από την ουρήθρα πριν από την εκσπερμάτωση.

 

Η μέθοδος θεωρείται ασφαλής, αν και πιστεύεται ότι μπορεί να επηρεάσει ψυχολογικά το ζευγάρι, ιδίως την γυναίκα ακόμη δε να προκαλέσει άσηπτη οπίσθια παραμητρίτιδα λόγω της μη ολοκλήρωσης όλων των φάσεων της σεξουαλικής διέγερσης.

http://www.medchannel.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=198:2009-08-26-13-30-04&catid=40:-a-&Itemid=145

+ κατι για προστατιτιδα ακουγεται (δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ή οχι)

 

 

Ποσοστα επιτυχιας - αποτυχιας καθε μεθοδου http://www.onlylove.gr/sitebody/sexmatters/sitebody/methodoiantisyll/methodoiantisyll.php

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις ειχαμε 10 χροναι αυτη τη μεθοδο και ποτε ατυχημα,κι οταν θελησαμε παιδακι απλα η επαφη ηταν ολοκληρωμενη και οχι διακεκομμενη...

παρομοιως....μια φορα ειπαμε να αλλάξουμε μεθοδο και να χρησιμοποιησουμε προφυλακτικο και εσπασε...το χαπι της επομενης μερας ηταν αποτελεσματικο μετα ευτυχως!

Link to comment
Share on other sites

ακομη μια στο κλαμπ.εμεινα εγγυος επανω σε ''τραβηγμα'' την 10 μερα του κύκλου και αν και το σοκ ηταν μεγαλο ευχαριστω τον θεουλη που μου κανε τετοιο δωρο. θελουμε και 2ο αλλα για την ωρα προσεχουμε περισσοτερο γιατι αν ερθει τωρα θα ξετιναχτουμε οικονομικα

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κολλητή μου έμεινε έγκυος 2 φορές με την "μέθοδο" αυτη.Το πρώτο το "έριξε".

Ο κουμπάρος μου άφησε έγκυο την πρωην κοπέλα του με τον ίδιο τρόπο.

Είναι θέμα πιθανοτήτων και -κατα την γνωμη μου- ρώσσικη ρουλέτα γιατί μιλάμε για ζωές εδώ.

Την θεωρώ ανεύθυνη συμπεριφορά για έναν ενήλικα , εκτος και εάν ειναι αποφασισμένος να κρατήσει το μωρό εαν αυτο προκύψει.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κολλητή μου έμεινε έγκυος 2 φορές με την "μέθοδο" αυτη.Το πρώτο το "έριξε".

Ο κουμπάρος μου άφησε έγκυο την πρωην κοπέλα του με τον ίδιο τρόπο.

Είναι θέμα πιθανοτήτων και -κατα την γνωμη μου- ρώσσικη ρουλέτα γιατί μιλάμε για ζωές εδώ.

Την θεωρώ ανεύθυνη συμπεριφορά για έναν ενήλικα , εκτος και εάν ειναι αποφασισμένος να κρατήσει το μωρό εαν αυτο προκύψει.

Eγω ναι, αν τυχει και μεινω εγκυος, το μωρο θα το κρατησω. Ειμαι κατα των αμβλωσεων ετσι και αλλιως.

Παντρεμενη ειμαι, με τον αντρα μου το κανω, εννοω οτι δεν παιρνω ρισκο για σεξουαλικο νοσημα ή κατι αλλο.

Εννοειται οτι δεν θα την συστηνα σε καποια κοπελα ως μεθοδο αντισυλληψης.

Ξερω που παταω και που βρισκομαι και γιατι το εχω επιλεξει.

Link to comment
Share on other sites

Eγω ναι, αν τυχει και μεινω εγκυος, το μωρο θα το κρατησω. Ειμαι κατα των αμβλωσεων ετσι και αλλιως.

Παντρεμενη ειμαι, με τον αντρα μου το κανω, εννοω οτι δεν παιρνω ρισκο για σεξουαλικο νοσημα ή κατι αλλο.

Εννοειται οτι δεν θα την συστηνα σε καποια κοπελα ως μεθοδο αντισυλληψης.

Ξερω που παταω και που βρισκομαι και γιατι το εχω επιλεξει.

Δυστυχώς όταν μιλάμε για διακεκομενες επαφες ως μέθοδο περιπτώσεις συνειδητοποιημενες σαν την δική σου είναι μειοψηφία...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την άποψη μου επί του θέματος?Ας μην κρυβόμαστε το 90% των παντρεμένων ζευγαριών αυτή την μέθοδο χρησιμοποιεί εδώ και αιώνες!Αν δεν γίνει εκσπερμάτωση μέσα στον κόλπο είναι σχεδόν απίθανο να μείνεις έγκυος!Με τον άντρα μου δεν χρησιμοποίησα ποτέ μου προφυλακτικό και είχαμε σεξουαλικές σχέσεις για 7 ολόκληρα χρόνια χωρίς ποτέ να έρθει εγκυμοσύνη!Όταν θελήσαμε να κάνουμε μωρό με την πρώτη ελεύθερη επαφή επήλθε και εγκυμοσύνη!Φυσικά όταν γίνεται "ατύχημα" και μείνει έγκυος μια κοπέλα έτσι πολύ απλά ο άντρας δεν τραβήχτηκε εγκαίρως!Ο άντρας μου είναι σίγουρος για αυτό και μου λέει μάλιστα με καμάρι οτι δεν μπορούν όλοι να τραβηχτούν έγκαιρα!Και έναν γιατρό να ρωτήσεις θα σου πει πως περιμένεις να μείνεις έγκυος αν ο άλλος δεν "τελειώσει" μέσα??Απο ότι κατάλαβα απο το πόστ σου σου φαίνεται περίεργο που 5 χρόνια ενω χρησιμοποιείς αυτή τη μέθοδο δεν έμεινες έγκυος ενώ πολλές κοπέλες έχουν μείνει?Πολύ απλά ο άντρας σου ξέρει και χρησιμοποιεί αυτή τη μέθοδο σωστά!Αν θέλεις να κάνεις παιδί ξέρεις τον τρόπο,μην περιμένεις να μείνεις έγκυος έτσι!!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ τα δικά μου. Εγώ με τον άνδρα μου χρησιμοποιουμε την συγκεκριμμενη μέθοδο. Όταν είμασταν ελευθεροι πριν παντρευτουμε σχεδον 4 χρονια δεν ειχαμε καποιο ατυχημα. Το ίδιο και με τον πρωην συντροφο μου σχεδον 7 χρονια σχέσης. Τοσο που ελεγα μηπως εχω καποιο προβλημα.

Όταν παντρευτηκαμε με αυτην την μεθοδο συλλαβαμε 2 παιδια!!!! Ο άντρας μου ελεγε ότι προσεχε.Οταν βλεπαμε τα τεστ δεν πιστευαμε στα μάτια μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...