Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΗΡΗΣ??

Recommended Posts

Καλημέρα σε ολους και σε όλες. Ειμαι νέο μέλος στο forum και οπως με συμβούλεψαν κάποιες κοπέλες και τις ευχαριστώ ανοιγω αυτο το θέμα σε περίπτωση που υπαρχει κάποια μανούλα με παιδάκι μονήρη. Για όσους δεν γνωρίζουν απλά να αναφέρω οτι δεν είναι κάποια αρρώστεια απλά μιλάμε για ένα μεγάλο νεφρό αντί για δυο μικρά όπως εχούν οι περισσότεροι άνθρωποι.Είναι κάτι όχι και τόσο σπάνιο απλά τα τελευταία χρόνια γίνεται διάγνωση σετόσο μικρές ηλικίες, παλαιότερα το γνώριζε κάποιος μόνο όταν του παρουσιαζόταν προβλημα στα νεφρά(συνηθώς σε μεγάλη ηλικία). Περίμενω και εσας να ανταλάξουμε απόψεις και εμπειριες. Ο μικρός μου είναι 1 χρονού, σήμερα έχει γενέθλια και εγώ ονομάζομαι Κατερίνα!!Χάρηκα πολύ!! :lol::D

PSpyp2.png n6m7p2.png

Διαφημίσεις

γλυκια μου καλως ηρθες! να χαιρεσαι τον μικρο σου και να τον καμαρωσεις οπως επιθυμεις!! τωρα, χωρις να ξερω κατι παρομοιο για την δικη σας περιπτωση πιστευω οτι δεν θα υπαρξει προβλημα ειδικα αφου δεν ειναι τοσο σπανιο αλλα δυστυχως δεν γνωριζω να σου πω κατι αναλογο..

μπορω ομως να σου ευχηθω να ειστε παντα καλα και να μην ανυσηχεις, ολα θα πανε καλα.

να χαιρεσαι τον μικρουλη σου!

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκια μου να σαι καλα!!!Καλως σας βρηκα!!!Να χαιρεσαι και εσύ το μωρακι σου και να ειστε παντα ευτυχισμενοι!!Οντως δεν ειναι κατι σοβαρο απλα θελει προσοχη με τις ιωσεις και τα σχετικα, για τα πρωτα χρονια!!!Παντως δεν αγχωνομαι το βλεπω θετικα!!!Το μονο που σκεφτομαι ειναι τον παιδικο σταθμο!!!Αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει τι θα κανω. Προς το παρον παντως εχω baby sitter!

PSpyp2.png n6m7p2.png

να χαιρεσε το παιδακι σου και να τα εκατοστησετε.

δεν γνωριζω για το θεμα αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο απο οτι λες και εσυ!!! να εισται καλα και οχι αγχος :wink::D:D:D

καλημέρα κατερίνα μου,

και εμείς στην ίδια περίπτωση. Η Έυα μου είναι 21 μηνών τώρα και είναι μια χαρά. Γεννηθηκε χωρίς το δεξί νεφρό και η διάγνωση είχε γίνει από την εγκυμοσύνη. Στην αρχή νομίζαμε ότι είχε κύστες στο νεφρό της, αλλά όσο μεγάλωνε το παιδί φάνηκε καθαρά ότι δεν υπήρχε το άλλο νεφρό.

Μόλις γέννησα στο Αλεξάνδρα και μου την έφεραν στο δωμάτιο μου είπαν ότι είναι μια χαρά, φυσιολογικότατη. Και τότε εγώ τους επισήμανα να δουν άν έχει δεύτερο νεφρό, την ξαναπήραν και ήρθαν και μου είπαν ότι πράγματι στο υπερηχο έδειξε ότι δεν έιχε δεύτερο νεφρό.

Μην φοβάσαι τίποτα, δεν είναι κάτι ανησυχητικό, απλά δεν υπάρχει η αντικατάσταση που έχουμε όλοι οι υπόλοιποι. Και για αυτό θέλει λίγο προσοχή, όπως το να μην χτυπήσει άσχημά και να τρώει υγιεινά για να μην παχύνει. Επίσης πρέπει να προσέξεις για ουρολοίμωξη, τυχόν παλινδρομηση-δηλ. να μην δουλεύει το ουροποιητικό καλά.

Εμείς κάναμε όταν ήταν τριών μηνών, κυστεογραφία και σπινθιρογράφημα του νεφρού στο Παίδων. Μια εξαιρετική γιατρός παιδονεφρολόγος, την παρακολούθησε και μας κατατόπισε για το τι πρέπει να προσέχουμε.

Είναι ένα θέμα που πρέπει να το έχεις συνέχεια στο νού σου, γιατί και ένας πυρετός ακόμα δεν ξέρεις από τι προέρχεται. Σου συστήνω να βρείς ένα καλό γιατρό που να γνωρίζει καλά το ιστορικό του παιδιού και να σε κατατοπίζει για οτιδήποτε ώστε να μην έχεις φοβίες. Καλό είναι το παιδί μεγαλώνοντας να το μάθει ώστε να μάθει να προσέχει και αυτό με την σειρά του τον ευατό του.

Διαφημίσεις

lenagr1 χαιρομαι που σε γνωριζω να χαιρεσαι και εσυ την κορουλα σου,ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου.Λοιπον συμφωνω με ολα οσα ειπες! Το μονο που με αγχωσε ηταν οτι δεν το ηξερα απο την εγκυμοσυνη μου και το εμαθα οταν ο μικρος ηταν δυο μηνων που χρειαστηκε να κανει επεμβαση κυλης. Τοτε στο ΜΗΤΕΡΑ του καναμε και εναν υπερηχο νεφρων (οπως μας υπεδειξε η παιδιατρος μας που ειναι αστερι) και μου το ειπαν εκεινη την ωρα. Καταλαβαινεις τι επαθα. Ενιωσα να χανω τη γη κατω απο τα ποδια μου. Να φανταστεις οτι ειχα παει με τον αδερφο μου γιατι θεωρησαμε οτι δεν ηταν κατι τοσο σοβαρο ο υπερηχος νεφρων. Εγινα ασπρη σαν το πανι και εμεινα να κοιταω τον γιατρο και τον αδερφο μου με ανοιχτο το στομα και το μωρο στην αγκαλια μου. Αφου ξεπερασα το σοκ αρχησαν ολα τα υπολοιπα.Εχουμε κανει οπως καταλαβαινεις και εμεις τις απαραιτητες εξετασεις (κυστεογραφια και σπινθιρογραφημα)και ολα ηταν μια χαρα. Εχουμε μια παρα πολυ καλη παιδιατρο η οποια ειναι και πολυ υπομονετικη και μας τα εξηγησε ολα. Τωρα ειμαι ενταξει δεν αγχωνομαι απλα προσεχουμε για ουρολοιμωξεις και τα σχετικα, ξερεις. Οσο για τον πυρετο που ειπες συμφωνω απολυτα κατευθειαν κανουμε καλλιεργια ουρων!!!

Μιας και εισαι λοιπον ομοιοπαθουσα να σε ρωτησω την μικρη σου την πας σε σταθμο ή την κραταει καποιος στο σπιτι?

Και αν δεν εχεις προβλημα μπορεις να μου πεις το ονομα της παιδονεφρολογου στο Παιδων?

Συγνωμη αν σε ζαλησα!!

PSpyp2.png n6m7p2.png

δεν γνωριζω για το θεμα αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο απο οτι λες και εσυ!!! να εισται καλα και οχι αγχος :wink::D:D:D

Κατερίνα Χρόνια πολλά στον Πέτρο !!! Πάντα γερός & ευτυχισμένος !

Να τον χαίρεστε ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

α) Είναι η γιατρός Κα Μητσιώνη Ανδρομάχη. Εξαιρετική.

β) Η μικρή μου μένει στο σπίτι με babysitter, την πήγα λίγο καιρό στον παιδικό σταθμό όταν ήταν 8 μηνών εώς και 16 μηνών περίπου, αλλά με τις ιώσεις και με το θέμα του πυρετού που σου έλεγα (κάθε 15 μέρες με ίωση)-και ευτυχώς που ήταν ίωση γιατί εγώ με το μυαλό μου πήγαινα αλλού, οπότε αγχωνόμουν κάθε τρεις και λιγο. Έτσι σταματήσαμε και δοξα τω θεώ είμαστε καλά τώρα.

α) Είναι η γιατρός Κα Μητσιώνη Ανδρομάχη. Εξαιρετική.

Πράγματι η γιατρός αυτή είναι καλή επιστήμων και πολύ γλυκός άνθρωπος. Εμείς την επισκεφτήκαμε γιατί ο μικρός μας, έχει μεν δύο νεφρούς αλλά είναι λίγο μεγαλύτεροι απο το κανονικό (θέμα κατασκευαστικό κι όχι παθολογικό, απ'ότι φαίνεται από τις εξετάσεις που του κάναμε) και πράγματι μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

T5Zop3.png

Διαφημίσεις

Καλημερα Λενα!Καταρχην σε λενε Λενα? Αν ναι τοτε γιορταζες και εσυ προχθες και εγω το ξεχασα η χαζη να σου πω χρονια πολλα!!!Χρονια πολλα λοιπον να χαιρεσαι την γιορτη σου και την κορουλα σου και οτι επιθυμεις!!!

Την κυρια Μητσιωνη εχουμε και εμεις στο παιδων!!!Ειναι πολυ καλη οντως!!!

Για τον παιδικο σε ρωτησα γιατι ο δικος μου ειναι απιστευτα δραστηριος και υπερ υπερκινητικος!!!Τωρα τον εχω και εγω με baby sitter για τον ιδιο λογο αλλα δεν ξερω ποσο θα αντεξει στο σπιτι ακομα χωρις παιδακια!!Μολις παμε οπουδηποτε με παιδακια και γενικως με κοσμο τρελαινεται του αρεσει παρα πολυ!!Ετσι λοιπον προβληματιζομαι γιατι αρχικα ειχαμε πει με την παιδιατρο μας να τον κρατησω σπιτι μεχρι 3 χρονων περιπου αλλα τωρα το βλεπω αρκετα δυσκολο.

Ευχαριστω για τις ευχες σου Afroditi να σαι καλα και εσυ οτι επιθυμεις.!!

Debra καλημερα και σε σενα!Να χαιρεσαι το μικρο σου!!Και σε εσενα επαν τα ιδια για τις ιωσεις και τα σχετικα ή οχι?Τον πας παιδικο ή ειναι σπιτι?

PSpyp2.png n6m7p2.png

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου και ανταποδίδω! Κατερίνα μου.

Όπως σου είπα και στην αρχή, εμείς πήγαμε για 8 μήνες περίπου παιδικό, λόγω του ότι οι γιαγιάδες μας είναι λίγο "δυσκίνητες"!!, αλλά με τις ιώσεις βρήκαμε τον μπελά μας. Και εγώ έχω πρόβλημα με την Έυα. Όταν βλέπει παιδιάκια αφηνιάζει, θέλει να τα αγκαλιάσει, να παίξει για αυτό και εγώ δεν την αφήνω πολύ μόνη της. Πηγαίνουμε σε παιδότοπους, συναντάμε μικρούς μας φίλους, παίζουμε συνέχεια όταν είμαστε μαζί σπίτι και έτσι δεν την αφήνω και πολύ να σκεφτεί τ' οτι είναι μόνη της. Εγώ δεν έχω κάποιον να την κρατήσει σπίτι όταν είναι άρρωστη από τον παιδικό, για αυτό και επέλεξα να υπάρχει μόνιμα μια κυρία σπίτι να την φροντίζει και να την ταϊζει όπως πρέπει -γιατί στους παιδικούς το καθεστώς είναι άλλο-!!! όπως γνωρίζεις. Η συμβουλή μου είναι να μείνει, αν έχετε βολευτεί έτσι, στο σπίτι και να προσπαθείς να τους δίνεις πράγματα να κάνουν ώστε να περνά δημιουργικά το χρόνο του μαζί της. Είναι και η ιδιαιτερότητα που σε βάζει σε υποψίες για το τι θα γίνεται στον παιδικό. Οπότε για να τα αποφύγεις όλα αυτά καλύτερα έτσι. Αυτό τουλάχιστον σκέφτηκα και εγώ και παραμείναμε έτσι.

Πολύ ευχαρίστως να κανονίσουμε συνάντηση με τα μπουμπουκάκια μας και να παίξουμε παρέα. Νιώθω πάντα πιο ήσυχη όταν την έχω συνέχεια μαζί μου.

Λενα μου συμφωνω και εγω μαζι σου και γιαυτο κανω υπομονη σε πολλα "κουσουρια" της κυρια που κραταει τον μικρο!!Για να φανταστεις ειναι χειροτερη απο γιαγια στο οτι τον καλομαθαινει(κακομαθαινει)!!!Αλλα χιλιες φορες ετσι παρα οπως αλλες περιπτωσεις που ακουμε!!!το κακο ειναι οτι δεν εχουμε πολλους φιλους μς παιδακια!!Δεν ξερω εσεις αλλα εμεις εχουμε μονο δυο παιδακια!!!Ολοι ειναι ελευθεροι!!!Παντως καλο θα ηταν να βρεθουμε με τα ζουζουνια μας!!!

PSpyp2.png n6m7p2.png

Καλησπέρα και πάλι,

για το δικο μας θέμα είπε ότι απλώς πρέπει να το παρακολουθούμε με υπέρηχο κάθε 1-2 χρόνια μην τυχον καθώς αναπτύσσεται το παιδί τα νεφρά βρεθούν κοντά σε καμμιά αρτηρία (πολύ σπάνιο είπε). Για ιώσεις και προσοχή ιδιαίτερη δεν είπε τίποτα γιατί το θέμα είναι ανατομικό. Όσο για το σταθμό ευτυχώς είμαι από τις τυχερές που έχω ακόμα άδεια και μετά το πιθανότερο είναι να τον κρατήσει η μαμά μου.

T5Zop3.png

Καλημερα!!! :) Τι κανετε κοριτσια?Τα ζουζουνια σας καλα?Εμεις καλα μια χαρα!!Ηθελα απλα να σας πω μια καλημερα!!Φιλακια!!

PSpyp2.png n6m7p2.png

Διαφημίσεις

• 7 months later...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα κορίτσια lenagr1 και debra για την βοήθεια που μου έδωσαν μέσω pm για την νεφρολόγο κα Μιτσιώνη, την οποία και επισκεφθήκαμε. Μας καθησύχασε για την παλλινδρόμηση καθώς και για τους διπλούς ουρητήρες. Μας ζήτησε να κάνουμε ένα σπινθηρογράφημα σε 3 μήνες περίπου. Με προβληματίζει... και θέλω να ζητήσω την γνώμη σας. Είναι απαραίτητο; Δεν είναι αρκετά επικίνδυνη εξέταση;

4MLyp3.pngsJbbp3.png

Κορίτσια η παιδονεφρολόγος αυτή που είναι? Στο Αγ. Σοφία ή στο Αγλαϊα Κυριακού? Έχουμε θέμα με τα νεφράκια μας και εμεις, έχουμε 2 αλλά είναι από τη μια πλευρά και θέλω να ξέρω ονοματα γιατρών που ίσως φανουν χρήσιμοι! Το σπινθηρογράφημα και μεις θα το κάνουμε την άλλη τετάρτη! Είναι σίγουρα βαρια εξέταση για το παιδί (4 ώρες μου είπαν ότι κρατάει) αλλά σημαντικό είναι να έχουμε εικονα για τη νεφρική λειτουργία του παιδιου.

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Κορίτσια η παιδονεφρολόγος αυτή που είναι? Στο Αγ. Σοφία ή στο Αγλαϊα Κυριακού? Έχουμε θέμα με τα νεφράκια μας και εμεις, έχουμε 2 αλλά είναι από τη μια πλευρά και θέλω να ξέρω ονοματα γιατρών που ίσως φανουν χρήσιμοι! Το σπινθηρογράφημα και μεις θα το κάνουμε την άλλη τετάρτη! Είναι σίγουρα βαρια εξέταση για το παιδί (4 ώρες μου είπαν ότι κρατάει) αλλά σημαντικό είναι να έχουμε εικονα για τη νεφρική λειτουργία του παιδιου.

Η παιδονεφρολόγος Μιτσιώνη είναι στο Αγ. Κυριακού. Παίρνεις τηλ. στο 1535. Έχεις 2 επιλογές: πρωινό ή απογευματινό ραντεβού. Στο πρωινό έχει από τον Απρίλιο!, ενώ στο απογευματινό σε μια εβδομάδα, απλά αυτό κοστίζει 60Ε. Όταν κάνετε το σπινθηρογράφημα, ενημέρωσέ μας. Καλή δύναμη και καλά αποτελέσματα.

4MLyp3.pngsJbbp3.png

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα κορίτσια lenagr1 και debra για την βοήθεια που μου έδωσαν μέσω pm για την νεφρολόγο κα Μιτσιώνη, την οποία και επισκεφθήκαμε. Μας καθησύχασε για την παλλινδρόμηση καθώς και για τους διπλούς ουρητήρες. Μας ζήτησε να κάνουμε ένα σπινθηρογράφημα σε 3 μήνες περίπου. Με προβληματίζει... και θέλω να ζητήσω την γνώμη σας. Είναι απαραίτητο; Δεν είναι αρκετά επικίνδυνη εξέταση;

μην ανησυχείς δεν είναι τιποτα η εξέταση, μπροστα στο οτι θα έχεις μια εμπεριστατωμένη γνώση και γνώμη για την σωστή λειτουργία των οργάνων. Όλα θα πανε καλά!!

Καλημέρα κι από μένα,

δυστυχώς εμείς τότε κάναμε ραδιοισοτοπική κυστεογραφία, που ειδικά για τα αγοράκια είναι πολύ επώδυνη. Ευτυχώς τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά, αλλά βρε κορίτσια το κλάμα του μικρού, έξι μηνών τότε, ήταν το κάτι άλλο! Τελος πάντων, τέλος καλό όλα καλά. Τώρα απλώς πρέπει να παρακολουθούμε με υπέρηχο την ανάπτυξη των νεφρών κάθε χρόνο.

Καλά αποτελέσματα lial και ενημέρωσε μας. Το ίδιο και σε σένα μαμά του Κωνσταντινούλη!

T5Zop3.png

• 4 weeks later...

Δεν θέλω να κάνει το παιδί μου την εξέταση DMSA... και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Η εξέταση γίνεται με τη χρήση ραδιενέργειας και δεν θέλω να την κάνει. Θα μου πείτε ποιος γονιός θέλει το παιδί του να κάνει μία εξέταση...

Η παιδίατρος που την παρακολουθεί μου είπε ότι αν δεν θέλω να μην την κάνει (γιατί κρίνει ότι δεν θα δείξει κάτι κακό). Αυτή την εξέταση την ζήτησε η παιδονεφρολόγος Μιτσιώνη. Και όταν θα ξαναπάμε σε αυτήν ή σε άλλον γιατρό θα ζητήσουν αυτή την εξέταση για να κρίνουν την συνέχεια και εγώ θα τους πω ότι δεν θέλω να την κάνει! Και αυτοί θα μου πουν, πολύ ωραία ακολουθείστε την δική σας αγωγή τώρα... αυτά...

4MLyp3.pngsJbbp3.png

Δεν εχεις αδικο....οι γιατροι ειναι τοσο τυπικοι μερικες φορες.....δεν ενδιαφερονται παρα για το συγκεκριμενο θεμα που αντιμετωπιζουν και θεωρουν τυχον παρενεργειες ασημαντες.......ακομα κι οταν αφορα μωρακια.

Εγω εχω τυψεις που αφησα να του κανουν 2 ακτινογραφιες (χωρις σοβαρο λογο η μια και πολυ νωρις η αλλη) και ντραπηκα να φερω αντιρρησεις.....

Καλα κανεις και να απαιτησεις απο τους γιατρους να σεβαστουν τις επιλογες σου........το γεγονος οτι προσπαθεις να προστατευσεις το παιδι σου απο ραδιενεργεια δεν τους δινει το δικαιωμα να σε αγνοησουν!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Lial σκέψου ότι όταν εμεις κάναμε το DMSA είχαμε ήδη κάνει και κυστεογραφία που γίνεται με ακτινογραφίες και μάλιστα όλα αυτά μέσα σε 15 μέρες. Καθώς όμως το μωρό μου όπως εχω αναφέρει σε αλλο τόπικ έχει και τα δυο νεφρά του από τη μια πλευρά κάτι που είναι ιδιαίτερα σπάνιο θέλαμε να είμαστε σίγουροι για τη νεφρική λειτουργία τους. Δόξα το Θεο όλα πήγαν καλά και τα νεφρά του δουλεύουν κανονικά οπότε αν και ταλαιπωρήθηκε ιδιαίτερα κατά την εξέταση γιατί δεν του βρίσκαν φλέβα (όλους τους άσχετους πληρώνουν για προσωπικο) τελικά ανακουφιστήκαμε από τα αποτελεσματα γιατί από την ωρα που γεννήθηκε είμασταν με μια μεγάλη αμφιβολία. Σκέψου ότι αν δεν κάνεις την εξέταση θα είσαι πάντα με την αμφιβολία αν όλα πάνε καλά. Εμας ο ουρολογος που τον παρακολουθει μας ειπε να την κάνουμε για να έχουμε στο φάκελο του τη νεφρικη λειτουργια που έχει όταν γεννήθηκε ώστε αργότερα να ξέρουμε στη ζωή του αν πχ περάσει κάποια ασθένεια ότι η νεφρική του λειτουργία επηρεάστηκε κατά πχ κάποιο βαθμο. Δυστυχως οι συγχρονες ιατρικές μεθοδοι αν και επιπονες και βλαβερές συχνά μας βγάζουν απο άλλα τρεχάματα. Να την κάνεις την εξέταση είναι η γνώμη μου.

s-age.pngs-age.png

Δεν θέλω να κάνει το παιδί μου την εξέταση DMSA... και είπα να το μοιραστώ μαζί σας. Η εξέταση γίνεται με τη χρήση ραδιενέργειας και δεν θέλω να την κάνει. Θα μου πείτε ποιος γονιός θέλει το παιδί του να κάνει μία εξέταση...

Η παιδίατρος που την παρακολουθεί μου είπε ότι αν δεν θέλω να μην την κάνει (γιατί κρίνει ότι δεν θα δείξει κάτι κακό). Αυτή την εξέταση την ζήτησε η παιδονεφρολόγος Μιτσιώνη. Και όταν θα ξαναπάμε σε αυτήν ή σε άλλον γιατρό θα ζητήσουν αυτή την εξέταση για να κρίνουν την συνέχεια και εγώ θα τους πω ότι δεν θέλω να την κάνει! Και αυτοί θα μου πουν, πολύ ωραία ακολουθείστε την δική σας αγωγή τώρα... αυτά...

Καλησπέρα,

πρέπει να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και να σταθμίσεις τα υπέρ και τα κατά μιας τέτοιας εξέτασης. Ναι, δεν είναι ότι καλύτερο το παιδί από μηνών να κάνει τέτοιου είδους εξετάσεις αλλά για να στο ζητούν τόσοι γιατροί εξειδικευμένοι σε ανάλογες περιπτώσεις νομίζω ότι πρέπει να γίνει. Αν είναι να θέσεις σε κίνδυνο τη λειτουργία των νεφρών του παιδιού έστω και κατά 1% νομίζω ότι είναι λάθος. Εξάλλου με ραδιενεργεια βομβαρδιζόμαστε καθημερινά με την κοσμική ακτινοβολία και διάφορα άλλα ραδιοισότοπα που υπάρχουν στον πλανήτη μας και η δόση την οποία θα δεχτεί το παιδί κάνοντας το σπινθηρογράφημα είναι πολύ μικρή. Γιατί λοιπόν να μην προχωρήσεις στην εξέταση. Αν όλα είναι καλά θα τελειώσετε μια και καλή, αν όχι θα ξέρετε πως θα το αντιμετωπίσετε. Προσωπικά πριν πάμε στη Μιτσιώνη πήγαμε στο Στεφανίδη, τον διευθυντή της μονάδας τεχνητού νεφρού και μας είπε ότι να κάνουμε ραδιοισοτοπική κυστεογραφία η οποία κατά 80% δεν θα δείξει τίποτα, γιατί το παιδί δε θα έχει τίποτα. Αν όμως ήταν στο 20% και κάποια ουρολοίμωξη κατέστρεφε τα πολύτιμα νεφράκια του ;; Ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω! Την κάναμε ήταν αρνητική και πηγαίνοντας στη Μιτσιώνη μας είπε ότι συνήθως αυτή δε συστήνει την εξέταση αυτή γιατί είναι επώδυνη για τα αγοράκια κι ότι αν δεν την είχαμε κάνει θα πρότεινε να παίρνουμε μια δόση αντιβίωσης για μεγάλο χρονικό διάστημα. Κι αυτό πάλι; Να δίνεις στο παιδί αντιβίωση μήπως τυχόν έχει κάτι ενώ μπορείς με μια απλή εξέταση να διαπιστώσεις αν είναι καλά ή όχι; Οπως και να χει αν ψάξεις στο διαδίκτυο και ενημερωθείς για τις δόσεις του ραδιοισοτοπου, θα δεις ότι πραγματικά δεν είναι τίποτα! Καλή επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις!

T5Zop3.png