Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 ημερών.... βοήθεια!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και όλες και συγχαρητήρια για αυτό το υπέροχο φόρουμ.

 

Ο μικρός μας γεννήθηκε πριν 18 ημέρες με φυσικό τοκετό και 4κιλά. Τις πρώτες 15 μέρες έτρωγε κάθε 3-4 ώρες και κοιμότανε κανονικά με μουσική enigma κτλ και θόρυβο γενικά, εκτός από το βράδυ όπου όταν κοιμόμασταν φροντίζαμε να έχουμε υσηχία.

 

Τις τελευταίες μέρες θέλει να θηλάζει κάθε 30 λεπτά ή μία ώρα και θηλάζει για πολύ ώρα....έως και 40 λεπτά. Μόνο το βράδυ επιστρέφει στο φυσιολογικό.

 

Αν τον αφήσουμε να περιμένει κλαίει ασταμάτητα και τρώει συνεχώς το χέρι του. Γιατί πιστεύετε ότι κλαίει συνεχώς τις 3 τελευταίες μέρες και σταματάει μόνο όταν θηλάζει. Είναι δυνατόν να κακόμαθε από τώρα ??? :lol::lol: Δεν τυλίγεται καθόλου οπότε αποκλείω το να πονάει ! (??)

 

Να σημειώσω κλείνοντας ότι έχει φτάσει 5κιλά :)

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απόψεις και παρατηρήσεις

Ο πατέρας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου πατερα :) να σου ζησει το καμαρι σου και να τον δεις οπως ποθεις . Δεν ειμαι ειδικη σε θεματα θηλασμου , ομως θα θελα να πω οτι μιας και το μικρο θελει να τρωει ανα παραπανω ωρα ειναι επειδη πειναει παραπανω αρα θα θηλαζει παραπανω , οσο θελει εκεινος . Το θηριο εβαλε πολυ βαρος αρα ειναι μια χαρα κουκλι . Οσο για το οτι σταματαει το κλαμα μονο οταν θηλαζει ε ειναι λογικο μιας και πειναει και θελει να φαει ή μπορει να θελει να πιπιλισει λιγο ακομα ή απλα να μην χορτασε . Δεν κακομαθαινουνε τα παιδια ιδιαιτερα σε μικρες ηλικιες κατω των 2 ετων ? να κακομαθει τι ? το θηλασμο ? μα αυτος ειναι ο σκοπος οντως να κακομαθει το παιδακι το θηλασμο και να θελει συνεχεια να τρεφεται απο το στηθος της μητερας του . Γενικως ειχαμε ακουσει και εμεις πολλα περι "κακομαθητων" και για αγκαλιες και για φαγητο και για τον υπνο , ομως ποτε μα ποτε δεν ακουσαμε κανενα και τιποτα , παντα καναμε αυτο που πιστευαμε οτι ηταν το καλυτερο για το παιδι μας και ποτε δεν πεσαμε ε3ω , το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο και μοναδικο μονο οι γονεις του ξερουνε τι τοθ κανει καλο και τι το ηρεμει .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες και συγχαρητήρια για αυτό το υπέροχο φόρουμ.

 

Ο μικρός μας γεννήθηκε πριν 18 ημέρες με φυσικό τοκετό και 4κιλά. Τις πρώτες 15 μέρες έτρωγε κάθε 3-4 ώρες και κοιμότανε κανονικά με μουσική enigma κτλ και θόρυβο γενικά, εκτός από το βράδυ όπου όταν κοιμόμασταν φροντίζαμε να έχουμε υσηχία.

 

Τις τελευταίες μέρες θέλει να θηλάζει κάθε 30 λεπτά ή μία ώρα και θηλάζει για πολύ ώρα....έως και 40 λεπτά. Μόνο το βράδυ επιστρέφει στο φυσιολογικό.

 

Αν τον αφήσουμε να περιμένει κλαίει ασταμάτητα και τρώει συνεχώς το χέρι του. Γιατί πιστεύετε ότι κλαίει συνεχώς τις 3 τελευταίες μέρες και σταματάει μόνο όταν θηλάζει. Είναι δυνατόν να κακόμαθε από τώρα ??? :lol::lol: Δεν τυλίγεται καθόλου οπότε αποκλείω το να πονάει ! (??)

 

Να σημειώσω κλείνοντας ότι έχει φτάσει 5κιλά :)

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απόψεις και παρατηρήσεις

Ο πατέρας :)

 

καλως ηρθες και να σου ζησει!!! :D

το μπεμπακι ειναι σε αλμα αναπτυξης και μπορει να ειναι συνεχως στο στηθος ακομη και 23 ωρες το 24ωρο!!!!

μην πανικοβαλεσαι,ειναι φυσιολογικο!!!

μπορεις να γραψεις στο τοπικ του θηλασμου για να το βλεπει και η ειδικος(Αγλαια).

για καθε απορια εδω ειμαστε :P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι ο τζουτζουκάκος σας πεινάει, είναι φαγανούλης από ότι φαίνεται :lol: ...

Αν και νομίζω ότι η Αγλαία θα ξέρει να σας απαντήσει καλύτερα, νομίζω ότι το μικρούλη σας βρίσκεται σε έκρηξη ανάπτυξης για αυτό και κάνει τους λεγόμενους "μαραθώνιους θηλασμούς", υπάρχει και βιβλιογραφία σχετικά αν ψάξεις λίγο στο ιντερνετ.

Θυμάμαι ένα βράδυ που είχα τη μικρή ημερών ήταν επί περίπου δύο ώρες στο στήθος και έδειχνε να ρουφάει ... εγώ φυσικά κουτουλάγα και σχεδόν κοιμόμουν όρθια!!!

Όπως και να έχει κουράγιο και extra περιποιήση στη μανούλα ώστε να αντέχει!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες και συγχαρητήρια για αυτό το υπέροχο φόρουμ.

 

Ο μικρός μας γεννήθηκε πριν 18 ημέρες με φυσικό τοκετό και 4κιλά.

 

Να σας ζήσει! :D

 

Τις πρώτες 15 μέρες έτρωγε κάθε 3-4 ώρες και κοιμότανε κανονικά με μουσική enigma κτλ και θόρυβο γενικά, εκτός από το βράδυ όπου όταν κοιμόμασταν φροντίζαμε να έχουμε υσηχία.

 

Έχετε να δείτε πολλές αλλαγές στο μωρό σας! Κάθε φορά που θα λες "όλα μπήκανε σε τάξη" κάτι θα φέρνει ξανά την "αταξία"

 

Τις τελευταίες μέρες θέλει να θηλάζει κάθε 30 λεπτά ή μία ώρα και θηλάζει για πολύ ώρα....έως και 40 λεπτά. Μόνο το βράδυ επιστρέφει στο φυσιολογικό.

 

Αν τον αφήσουμε να περιμένει κλαίει ασταμάτητα και τρώει συνεχώς το χέρι του. Γιατί πιστεύετε ότι κλαίει συνεχώς τις 3 τελευταίες μέρες και σταματάει μόνο όταν θηλάζει.

 

Ένα μωρό το αφήνουμε να θηλάζει ανεμπόδιστα όσο και όποτε το ζητήσει! Ειδικά τις πρώτες 40 ημέρες και μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία αυτό είναι απαραίτητο ώστε η παραγωγή της μαμάς να είναι επαρκής για να μεγαλώσει το μωρό της! Το ότι το μωράκι "τρώει το χέρι του" είναι ένα φανερό δείγμα ότι εκείνη τη στιγμή θέλει το στήθος της μαμάς. Καλό είναι γενικά να μη φτάσει στο σημείο με τα κλάμματα για να το ταϊσετε!

 

Είναι δυνατόν να κακόμαθε από τώρα ??? :lol::lol: Δεν τυλίγεται καθόλου οπότε αποκλείω το να πονάει ! (??)

 

Να σημειώσω κλείνοντας ότι έχει φτάσει 5κιλά :)

 

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απόψεις και παρατηρήσεις

Ο πατέρας :)

 

ΔΕΝ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΕΙ ούτε με το θηλασμό ούτε με τις αγκαλίτσες σας! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

απλά επειδή δεν γνωρίζουμε και έχουμε ακούσει δεκάδες ιστορίες, θέλουμε να αποφύγουμε ένα 24/7 cry baby που θα σταματάει μόνο με αγκαλιά .....

 

Εφόσον αυτό δεν ισχύει τότε θα αλλάξουμε στάση....

 

πάντως αυτό το φόρουμ είναι σωτήριο και μακράν καλύτερο από διάφορα διάσπαρτα επιστημονικά άρθρα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά δεν "κακομαθαίνουν"...

Σε τί να κακομάθουν; Στην αγάπη; Στην αγκαλιά!

Παιδιά μην ακούτε τις γιαγιάδες, κουνιάδες, πεθερές, κλπκλπ

Η φυσική θέση του νεογέννητου είναι στην αγκαλιά της μαμάς του, θηλάζοντας....

Ίσα, ίσα πιο ασφαλείς θα αισθάνονται αργότερα!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Pantel καλωσήρθες, να χαίρεστε το μωράκι μας.

Και εμένα το ίδιο έκανε ο Θανούλης μέχρι τον 4ο μήνα που αραίωσαν τα γεύματα και μπήκαμε σ΄ένα ρυθμό. Μέχρι τότε με θυμάμαι να θηλάζω κυριολεκτικά όλη μέρα. Έπαιρνε όμως μια χαρά βάρος, εγώ με τόση προπόνηση στο θηλασμό έγινα εξπέρ και όλα πήγαν πρίμα στη συνέχεια.

Δώστε στο μωράκι αυτό που έχει ανάγκη και με λίγη υπομονή θα βρείτε το ρυθμό σας αργότερα, τώρα είναι πολύ νωρίς.

Και συμφωνώ με τις προλαλήσασες, η αγάπη δεν κακομαθαίνει τα παιδιά!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Είστε σε μία μεταβατική φάση. Το παιδί 'ρυθμίζει' το γάλα της μαμάς. Όταν θα αυξήσει την παραγωγή, θα ελαττώσει τους θηλασμούς, γιατί θα ικανοποιείται με λιγότερους. Αν θηλάσετε αρκετούς μήνες, θα γίνεται κατά καιρούς αυτό. Μην διακόψεις τη διαδικασία, γιατί θα πεινάει και δεν πρέπει να πεινάει. Και μη μπερδεύεστε.. Άλλο οι αγκαλιές τύπου 'θέλει να είναι στα χέρια μας όλη μέρα' (που είναι θέμα διαπαιδαγώγησης) και άλλο οι αγκαλιές 'πεινάω, θέλω τη μαμάμου, τώρα'. Με τις τελευταίες δεν παίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Είστε σε μία μεταβατική φάση. Το παιδί 'ρυθμίζει' το γάλα της μαμάς. Όταν θα αυξήσει την παραγωγή, θα ελαττώσει τους θηλασμούς, γιατί θα ικανοποιείται με λιγότερους. Αν θηλάσετε αρκετούς μήνες, θα γίνεται κατά καιρούς αυτό. Μην διακόψεις τη διαδικασία, γιατί θα πεινάει και δεν πρέπει να πεινάει. Και μη μπερδεύεστε.. Άλλο οι αγκαλιές τύπου 'θέλει να είναι στα χέρια μας όλη μέρα' (που είναι θέμα διαπαιδαγώγησης) και άλλο οι αγκαλιές 'πεινάω, θέλω τη μαμάμου, τώρα'. Με τις τελευταίες δεν παίζουμε!

 

Συμφωνώ με τη Maya στα περισσότερα αλλά νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα διαπαιδαγώγησης σε τόσο μικρό μωρό. Μπορεί να θέλει αγκαλιά για να νιώθει ασφάλεια, να κουρνιάζει, να μυρίζει τη μαμά του και όχι μόνο για να φάει. Είναι φυσικό αυτό κατά τη γνώμη μου και μια ανάγκη που πρέπει να ικανοποιείται. Άλλο βέβαια αυτό κι άλλο το μωρό να μεγαλώσει και να το συνηθίσεις συνέχεια στα χέρια...

 

Σε ότι αφορά το θηλασμό συμφωνώ ότι δεν πρέπει να αποθαρρύνεστε αν το μωρό πεινάει. Η λύση είναι απλή, να θηλάζει όσο θέλει μέχρι να χορτάσει. Σιγά σιγά όλα θα φτιάξουν. Και η παραγωγή γάλακτος ρυθμίζεται και το μωρό δυναμώνει οπότε μπορεί να πίνει περισσότερο γάλα σε λιγότερο χρόνο.

 

Η αλήθεια είναι ότι πολλές νέες μαμάδες ανησυχούν στην αρχή κυρίως αν τους έχουν πει στο μαιευτήριο να θηλάζουν κάθε 2 ώρες και 10 λεπτά από κάθε στήθος... Τίποτα κατά τη γνώμη μου -και τη δική μου εμπειρία- δεν απέχει περισσότερο από την πραγματικότητα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...