Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

ΒΡΕ ΚΟΡΊΤΣΙΑ, συγμώμη που ανοίγω αυτό το θέμα αλλ΄αμε απασχολεί γιατί το έχω ακούσει πολύ τελευταία

γιατί πολλοί γιατροί κάνουν προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό και δεν αφήνουν τη φυση να τα φέρει όπως πρέπει???

για ν αμην ξυπνήσουν κατα τις 3,00 τα ξυμερώματα που θα μας πιασουν οι πόνοι????

και είναι σωστό αυτό???

είναι φυσιολογικό να το προκαλέσεις???

 

έχει αρχίσει λίγο και με ενοχλέι το γεγον΄΄ος ότο όλοι κοιτάζουν την πάρτη τους...

* να μην ζοριστεί -λεει- και καλά το παιδί. χραπ... καισαρική.....

* να είναι όλα ελεγχόμενα φφφρτ. προγραμματισμένο τοκετό.

αμαν πια αυτοί οι γιατροί.....

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΒΡΕ ΚΟΡΊΤΣΙΑ, συγμώμη που ανοίγω αυτό το θέμα αλλ΄αμε απασχολεί γιατί το έχω ακούσει πολύ τελευταία

γιατί πολλοί γιατροί κάνουν προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό και δεν αφήνουν τη φυση να τα φέρει όπως πρέπει???

για ν αμην ξυπνήσουν κατα τις 3,00 τα ξυμερώματα που θα μας πιασουν οι πόνοι????

και είναι σωστό αυτό???

είναι φυσιολογικό να το προκαλέσεις???

 

έχει αρχίσει λίγο και με ενοχλέι το γεγον΄΄ος ότο όλοι κοιτάζουν την πάρτη τους...

* να μην ζοριστεί -λεει- και καλά το παιδί. χραπ... καισαρική.....

* να είναι όλα ελεγχόμενα φφφρτ. προγραμματισμένο τοκετό.

αμαν πια αυτοί οι γιατροί.....

δεν ξέρω αν γενικά το κάνουν οι γιατροί εγώ πάντως θα πάω για προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό γιατί κάνω ενέσεις ηπαρίνης και πρέπει να τις κόψω τουλάχιστον 12 ώρες πριν τον τοκετό αν θέλω να κάνω επισκληρίδιο! εννοείται πως συμφώνησα! άλλωστε δεν υπάρχει πρόβλημα στο παιδί!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ενταξει εσύ με ατυό που μου λές δικαιολογείσαι , αλλ΄ασε γενικές εριπτώσεις μιλαώ.. το εχω ακούσει πολύ τωρα τελευατία και δεν ξερω... να είναι το περιβάλλον ελεγχόμενο γιατί αν πάς να γεννησεις όποια ώρα , δεν θα έιναι ελεγχόμενο δηλαδή????

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

ενταξει εσύ με ατυό που μου λές δικαιολογείσαι , αλλ΄ασε γενικές εριπτώσεις μιλαώ.. το εχω ακούσει πολύ τωρα τελευατία και δεν ξερω... να είναι το περιβάλλον ελεγχόμενο γιατί αν πάς να γεννησεις όποια ώρα , δεν θα έιναι ελεγχόμενο δηλαδή????

δεν ξέρω γι αυτό που λες αλλά ξέρω ότι γίνεται και σε άλλες περιπτώσεις π.χ αν έχει ελατωθεί πολύ το αμνιακό υγρό, αν υπάρχει ανεπάρκεια πλακούντα και δεν παίρνει το απαραίτητο οξυγόνο το μωρό, αν δυσφορέί το μωρό για κάποιο λόγο , σε όλες αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να γεννήσεις και γιατί να κάνεις καισαρική κάνεις πρόκληση! βέβαια πολλοί γιατροί το κάνουν για να μην χάσουν και τις διακοπές του, αλλά πιστεύω ή θελω να πιστέυω ότι δεν είναι πολλοί αυτοι!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

η δικη μου γιατρος παντως μου εδωσε το κινητο της και μου ειπε οτι μερα νυχτα το εχει ανοιχτο και οποτε με πιασουνε οι πονοι ή σπασουν τα νερα, την περνω τηλ οτι ωρα και να ναι και παμε για το μαιευτηριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δικη μου γιατρος παντως μου εδωσε το κινητο της και μου ειπε οτι μερα νυχτα το εχει ανοιχτο και οποτε με πιασουνε οι πονοι ή σπασουν τα νερα, την περνω τηλ οτι ωρα και να ναι και παμε για το μαιευτηριο.

 

Κι έτσι είναι και το σωστό...αλλά αυτό που λέει η Αφροδιτούλα ισχύει...κι εγώ συνέχεια ακούω πρόκληση και καισαρική. Ε, δεν γίνετε ρε κορίτσια όλες κάποιο πρόβλημα να έχουμε! :shock:

Νομίζω πως το κάνουνε πολλοί γιατροί απλά για να είναι όλα προγραμματισμένα όπως τους βολεύει.

Στο εξωτερικό που ζούσα δηλ. γιατι δεν το ακούω σχεδόν ποτέ αυτό;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα πάω για προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό (εκτός απροόπτου) λόγω της ηπαρίνης. Θα ήθελα πάντως να είχα την ευκαιρία να σπάσουν τα νερά, να τρέξω στο νοσοκομείο, να το βιώσουμε στο φουλ δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα πάω για προγραμματισμένο φυσιολογικό τοκετό (εκτός απροόπτου) λόγω της ηπαρίνης. Θα ήθελα πάντως να είχα την ευκαιρία να σπάσουν τα νερά, να τρέξω στο νοσοκομείο, να το βιώσουμε στο φουλ δηλαδή...

 

Στην δική σου περίπτωση είναι λογικό ότι θα πας με προγραμματισμένο...

κι εμένα αν δεν γυρίσει ο μπουμπούκος μου θα πάω για προγραμματισμένη καισαρική :cry:

Κι εγώ θα ήθελα να το βιώσω, αλλά αν δεν γίνετε τί να κάνουμε;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μπορεί να μπω με πρόκληση, γιατί μπορεί το μωράκι μου να είναι μεγάλο για μένα, οπότε να μην το αφήσουμε να μεγαλώσει πολύ ακόμα εκεί μέσα... και για να γλυτώσω την καισαρική.

Θα δούμε αύριο πόσο πήρε, και ανάλογα το τι θέλω εγώ, και σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκομαι, θα δούμε ...

(έτσι είπε ο γιατρός μου)

 

και μόνο αυτό μου φτάνει... ΘΑ ΔΟΥΜΕ. ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΑΤΙ...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μπορεί να μπω με πρόκληση, γιατί μπορεί το μωράκι μου να είναι μεγάλο για μένα, οπότε να μην το αφήσουμε να μεγαλώσει πολύ ακόμα εκεί μέσα... και για να γλυτώσω την καισαρική.

Θα δούμε αύριο πόσο πήρε, και ανάλογα το τι θέλω εγώ, και σε τι ψυχολογική κατάσταση βρίσκομαι, θα δούμε ...

(έτσι είπε ο γιατρός μου)

 

και μόνο αυτό μου φτάνει... ΘΑ ΔΟΥΜΕ. ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ ΜΑΤΙ...

 

Άντε αύριο θα περιμένουμε νέα σου...τελευταία φορά πότε πήγες; Πόσο ζύγιζε τότε;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πριν 2 εβδομάδες, και ήταν 2,570 η σκατουλίτσα. άντε να κοντεύει τα 3 τώρα. δεν είναι μεγάλο το σκατάκι μου, εγω είμαι λίγο στρουμφίτα... :lol: (αν και δεν μου φαίνεται τώρα στον 9ο...)

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα με παρακολουθεί ιδιώτης γιατρός και θα γεννήσω σε ιδιωτική κλινική. Με παρακολούθούσε και πριν την εγκυμοσύνη αυτός. Από τον Οκτώβρη που πηγαίνω συστηματικά γίνεται ένας χαμός στο ιατρείο ιδιαίτερα από εγκυούλες, και αναρωτιόμουν: καλά τόσες που ξεγεννάει αυτός, μια φορά δεν του έτυχε να λείπει βρε παιδί μου? Τοσο προγραμματισμένα γίνονται όλα? Τελικά κατάλαβα πως ναι. Ξέχασα να σας αναφέρω ότι από την 1η επίσκεψη ως έγκυος μου είπε: α ωραία γεννάς μέχρι 28/6 γιατί εγώ θα φύγω 1/7. Βέβαια δεν μπορώ να πώ πως με πείραξε όλο αυτό γιατί θεωρώ πως κι αυτοί άνθρωποι είναι βρε παιδί μου. Δεν μπορεί δηλαδή να προγραμματίσει διακοπές με την οικογένειά του? Και για σκεφτείτε για τον Ιούλιο προγραμμάτησε από τον Οκτώβρη. Ε νομίζω πως το δικαιούται και αυτός και ο καθένας.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στα κοριτσια :) και εγω με προγραμματισμενο φυσιολογικο τοκετο γεννησα, ηταν επιλογη μου, το μωρο δεν χαλιοτανε :P

Πηγα Πρωι και γεννησα το απογευμα σε μιαμιση ώρα χωρίς επισκληρίδιο :)

Αφροδιτάκι που γεννάς?

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι λέω πως εάν θέλουν να πάνε διακοπές να μην δέχονται τις έγκυες που είναι να γεννήσουν τότε που θέλουν να φύγουν...ε, μην τρελλαθούμε κιόλας!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στα κοριτσια :) και εγω με προγραμματισμενο φυσιολογικο τοκετο γεννησα, ηταν επιλογη μου, το μωρο δεν χαλιοτανε :P

Πηγα Πρωι και γεννησα το απογευμα σε μιαμιση ώρα χωρίς επισκληρίδιο :)

Αφροδιτάκι που γεννάς?

 

στο μητερα... αλλά το πως δεν το ξερω ακόμα... ελπίζω να πανε όλα φυσιολογικά μιας και το νινι μου είναι σε θεση απο τις αρχες του 7ου... σου λέει κάτσε ν απιασω θεση..... χαχαχαχαχα!!!

εσυ που γεννησες???

πως ηταν?

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι λέω πως εάν θέλουν να πάνε διακοπές να μην δέχονται τις έγκυες που είναι να γεννήσουν τότε που θέλουν να φύγουν...ε, μην τρελλαθούμε κιόλας!

 

αυτό είναι που μου τη σπαει τους ακόυς και προγραμματίζονται για σεμηνάρια εκδρομές και άλλα κουλά και μεσα σε όλα σε "ξεπετανε" σε ωρες που τους βολευει για να μην αχαλασει το schedule......

:mad:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι...αυτοί τα κάνουνε όπως τους βολεύει καλέ...σιγά να μην έχουν όρεξη να χαλάσουν τις διακοπές τους ή να τους ξυπνάς μέσα στην νύχτα. Ο δικός μου μέχρι στιγμής δείχνει να είναι τύπος και υπογραμμός, αλλά σίγουρη δεν μπορείς να είσαι για τίποτε.

Δηλ. έχω πάει και στο Ιατρείο του και περίμενα 3 ώρες επειδή είχε γέννα και ήρθε αργότερα...

Άλλο παράδειγμα: Όταν είχα τις συσπάσεις δεν τον πήρα τηλ. εκείνη την μέρα τον πήρα την επόμενη και με ξέχεσε... μου λέει "ούτως ή άλλως εγώ είχα γέννα κι ήμουν όλη νύχτα στο Γένεσις, αλλά και να μην ήμουν έπρεπε να με πάρεις τηλέφωνο) σημειώνω πως ήταν η ημέρα του Πάσχα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ γέννησα φυσιολογικά αλλά με προγραμματισμένο ραντεβού γιατί έμεναν μόλις 2 μέρες για να μπω στον 10ο και δεν είχα ούτε πονάκια ούτε συσπάσεις. Και γεννησα και σχετικά εύκολα...Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό παρά μόνο εάν σε βάλουν να γεννήσεις πολύ νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

κι εγω παντως αν και δε ξερω ακομα βεβαια τι με περιμενει δε θα με χαλαγε να πηγαινα σε νορμαλ ωρα με προγραμματισμενο φυσιολογικο τοκετο.

 

Οχι οτι σκεφτομαι μην ενοχλησω το γιατρο, αλλα πιστευω πως ενα αγχος και ενα τρεξιμο εκεινη την ωρα θα το εχεις, γιατι να μην παω με προγραμμα, ωστε και οι δικοι μου ανθρωποι να ειναι κοντα μου και να το ξερουν απο πριν.

 

Γενικα δε βλεπω κατι κακο στο ολο θεμα.. οσο για τους γιατρους σκεφτειτε πως κι αυτοι εχουν και τη δικη τους προσωπικη ζωη, θελουν κι αυτοι να ξεκουραστουν, να δουν την οικογενεια τους.

Link to comment
Share on other sites

αν και εφοσον δεν υπαρχει κπαοιο προβλημα και η μόνο λύση είναι αυτη, δεν βλεπω και εγω κάτι ακκό σε αυτο ...

αλλά το να γίνονται όλα όπως βολέυουν τον κάθε ενα είναι που με ξενίζει.. και να πώ και κατι είναι επιλογη του ς το επαγγελμα αυτό και οι συνεπειες του... οποτε δεν νομιζω ότι πρεπει να αισθανόμαστε ότι μας κάνουν και χαρη...΄κάποια εποχή εδώ στο ηρακλειο ειχαν λυσσαξει όλοι οι γιατροί και εκαναν καισαρικές σοριδόν και χωρίς ιδιαίτερο ιατρικό λόγο ( εκαναν και φίλες μου) μηπως γιατί είναι μπαμ και κατω και τα $ είναι περισσότερα??? λεω τωρα εγώ....

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πάρα πολύ με το θέμα των χρημάτων και την ευκολία τους!

Εχει γίνει πια συνηθειο κάτι να έχει το μωράκι (δηθεν)και να πρέπει να το πάρουν με ραντεβού! Συμφωνώ να το προκαλεσουν για σοβαρους ιατρικους λόγους αλλα οχι κι ετσι (π.χ. βαρος μωρου που τα μηχανηματα μπορει να υπολογισουν και λάθος)!Ασε που με την πρόκληση το μωρο δεν είναι ετοιμο και συχνα το γυρνανε σε καισαρική λογω επιπλοκών και εχεις υποστει και την ταλαιπωρια της φυσικής γέννας και της καισαρικής! Δηλαδή παλια που γεννουσαν αλλα και οι ξενες που γεννανε τωρα οταν τις πιανουν οι πονοι τι εχουν άλλη κραση;Εχει παραγινει το κακο στην Ελλαδα με καισαρικές , γέννες με ραντεβου, απειρες εξετασεις και γενικα με το εμποριο καθε θεσμου που είναι θεμελιο της ανθρωπινης φυσης όπως ο γάμος, η γέννα , η βαφτιση κτλ.Τώρα αν καποια προτιμάει το ραντεβου κι αυτο ειναι αποδεκτό απο τη στιγμή που το επιλεγει η ιδια.Αλλα όταν δεν εχεις πρόβλημα και θες να βγει οτι ώρα θέλει το μωρό απο μονο του και σου δημιουργουν θέμα οι γιατροι για την ευκολία τους, το θεωρώ απαραδεκτο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ πως το έχουν παρακάνει οι γιατροί!

Κατ' ευθείαν καισαρική γιατί το παιδί είναι -και καλά- μεγάλο, πρόκληση τοκετού γιατί "ελαττώθηκε το αμνιακό υγρό", "γέρασε ο πλακούντας", ραντεβού γιατί "θέλουμε να έχουμε χρόνο αν μας τύχουν τα δύσκολα"...

Είμαι της άποψης πως η όλη διαδικασία της γέννησης αφορά ΚΑΙ το μωρό. Το μωράκι προετοιμάζεται πριν βγει στον κόσμο... δεν πρέπει να το εξαναγκάζουμε να γεννηθεί πριν την ώρα του!

Εκτός αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι βέβαια (αν είναι ανάποδα το μωρό, αν είναι δίδυμα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Είδα πρόσφατα στην τηλεόραση μια εκπομπή που με σοκάρισε. Με την καισαρική αυξάνεται κατά 50% ο κίνδυνος ένα παιδάκι να παρουσιάσει αυτισμό μεγαλώνοντας. Αυτό προέκυψε από έρευνα στις ΗΠΑ, όπου η πιθανότητα αυτισμού είναι 1/150 παιδιά και συνεχώς χειροτερεύει. Επίσης, οι ΗΠΑ χρησιμοποιούν ένα μοντέλο για τις γεννήσεις παρόμοιο με το δικό μας, δηλαδή εύκολες καισαρικές και πολλά φάρμακα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Εμένα τουλάχιστον αυτό το ρεπορτάζ μου έμαθε πολλά. Προς Θεού δεν θέλω να σας πανικοβάλλω, απλά σας λέω τι είδα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πάρα πολύ με το θέμα των χρημάτων και την ευκολία τους!

Εχει γίνει πια συνηθειο κάτι να έχει το μωράκι (δηθεν)και να πρέπει να το πάρουν με ραντεβού! Συμφωνώ να το προκαλεσουν για σοβαρους ιατρικους λόγους αλλα οχι κι ετσι (π.χ. βαρος μωρου που τα μηχανηματα μπορει να υπολογισουν και λάθος)!Ασε που με την πρόκληση το μωρο δεν είναι ετοιμο και συχνα το γυρνανε σε καισαρική λογω επιπλοκών και εχεις υποστει και την ταλαιπωρια της φυσικής γέννας και της καισαρικής! Δηλαδή παλια που γεννουσαν αλλα και οι ξενες που γεννανε τωρα οταν τις πιανουν οι πονοι τι εχουν άλλη κραση;Εχει παραγινει το κακο στην Ελλαδα με καισαρικές , γέννες με ραντεβου, απειρες εξετασεις και γενικα με το εμποριο καθε θεσμου που είναι θεμελιο της ανθρωπινης φυσης όπως ο γάμος, η γέννα , η βαφτιση κτλ.Τώρα αν καποια προτιμάει το ραντεβου κι αυτο ειναι αποδεκτό απο τη στιγμή που το επιλεγει η ιδια.Αλλα όταν δεν εχεις πρόβλημα και θες να βγει οτι ώρα θέλει το μωρό απο μονο του και σου δημιουργουν θέμα οι γιατροι για την ευκολία τους, το θεωρώ απαραδεκτο...

 

Συμφωνώ και επαυξάνω...γιατί ρε κορίτσια όλα να γίνονται προγραμματισμένα; Επειδή έτσι γουστάρει ο γιατρός; Αν θέλει και προσωπική ζωή ας μην αναλαμβάνει τόσες πολλές έγκυες, πως να το κάνουμε δηλάδη; Όταν έχεις ένα τέτοιο επάγγελμα είναι φυσιολογικό η προσωπική σου ζωή να είναι λιγότερη...

Στο εξωτερικό δηλαδή γιατί δεν γίνονται τέτοια; Έζησα 26 χρόνια στην Γερμανία...γέννησα αρκετές τριγύρω μου που τις ξέρω...γιατί ποτέ δεν άκουσα "πάω για πρόκληση"; ή "πάω για καισαρική;" Μόνο εδώ δηλ. μειώνεται το αμνιακό υγρό και γερνάει πρόωρα ο πλακούντας;;; ΕΛΕΟΣ... :evil:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ πως το έχουν παρακάνει οι γιατροί!

Κατ' ευθείαν καισαρική γιατί το παιδί είναι -και καλά- μεγάλο, πρόκληση τοκετού γιατί "ελαττώθηκε το αμνιακό υγρό", "γέρασε ο πλακούντας", ραντεβού γιατί "θέλουμε να έχουμε χρόνο αν μας τύχουν τα δύσκολα"...

Είμαι της άποψης πως η όλη διαδικασία της γέννησης αφορά ΚΑΙ το μωρό. Το μωράκι προετοιμάζεται πριν βγει στον κόσμο... δεν πρέπει να το εξαναγκάζουμε να γεννηθεί πριν την ώρα του!

Εκτός αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι βέβαια (αν είναι ανάποδα το μωρό, αν είναι δίδυμα κλπ)

δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά αν όντως είναι μεγάλο το μωρό, αν γεράσει ο πλακούντας ή αν ελατωθεί το αμνιακό υγρό είναι όλοι πάρα πολύ σοβαροί λόγοι για να κάνεις πρόκληση!!!!!στην πρώτη πρίπτωση κινδυνεύει μια μικρόσωμη γυναίκα από ένα μεγάλο μωρό! στη δεύτερη και την τρίτη κινδυνεύει το μωρό, οπότε είναι σημαντικό να βγει!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...