Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά αν όντως είναι μεγάλο το μωρό, αν γεράσει ο πλακούντας ή αν ελατωθεί το αμνιακό υγρό είναι όλοι πάρα πολύ σοβαροί λόγοι για να κάνεις πρόκληση!!!!!στην πρώτη πρίπτωση κινδυνεύει μια μικρόσωμη γυναίκα από ένα μεγάλο μωρό! στη δεύτερη και την τρίτη κινδυνεύει το μωρό, οπότε είναι σημαντικό να βγει!

 

και σχεδόν κάθε δεύτερη γυναίκα παθαίνει ένα από αυτά;;; Αν είναι δυνατόν! :shock::shock:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και η δική μου γιατρός φαινόταν καλή κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά στο τέλος μου τα χάλασε. Με προωθούσε σε καισαρική χωρίς ιδιαίτερι λόγο - μάλλον για να μην της χαλάσω το τριήμερο της 25ης Μαρτίου!!!

 

Τελικά επέμενα σε φ.τ. και όλα πήγαν κατ`ευχήν ΚΑΙ της χάλασα το τριήμερο!!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Lilly έγραψε:

Συμφωνώ κι εγώ πως το έχουν παρακάνει οι γιατροί!

Κατ' ευθείαν καισαρική γιατί το παιδί είναι -και καλά- μεγάλο, πρόκληση τοκετού γιατί "ελαττώθηκε το αμνιακό υγρό", "γέρασε ο πλακούντας", ραντεβού γιατί "θέλουμε να έχουμε χρόνο αν μας τύχουν τα δύσκολα"...

Είμαι της άποψης πως η όλη διαδικασία της γέννησης αφορά ΚΑΙ το μωρό. Το μωράκι προετοιμάζεται πριν βγει στον κόσμο... δεν πρέπει να το εξαναγκάζουμε να γεννηθεί πριν την ώρα του!

Εκτός αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι βέβαια (αν είναι ανάποδα το μωρό, αν είναι δίδυμα κλπ)

 

 

δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά αν όντως είναι μεγάλο το μωρό, αν γεράσει ο πλακούντας ή αν ελατωθεί το αμνιακό υγρό είναι όλοι πάρα πολύ σοβαροί λόγοι για να κάνεις πρόκληση!!!!!στην πρώτη πρίπτωση κινδυνεύει μια μικρόσωμη γυναίκα από ένα μεγάλο μωρό! στη δεύτερη και την τρίτη κινδυνεύει το μωρό, οπότε είναι σημαντικό να βγει!

 

jenny το ξέρω, και δεν το αρνούμαι, αλλά τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ποσοστά των γυναικών που το παθαίνουν δεν είναι αυτά που μας έχουν επιβάλλει οι γιατροί επειδή βολεύονται με τα ραντεβού... :?

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου γιατρός φαινόταν καλή κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά στο τέλος μου τα χάλασε. Με προωθούσε σε καισαρική χωρίς ιδιαίτερι λόγο - μάλλον για να μην της χαλάσω το τριήμερο της 25ης Μαρτίου!!!

 

Τελικά επέμενα σε φ.τ. και όλα πήγαν κατ`ευχήν ΚΑΙ της χάλασα το τριήμερο!!!!! :lol::lol::lol:

 

και πολύ καλά της έκανες :wink:

Επίσης ένας άλλος λόγος που θέλουνε πολύ γιατροί την καισαρική γιατι ζητάνε περισσότερα. Τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει...ότι στον φ.τ. π.χ. παίρνουν 1000? και στην κ.τ. καμιά 1300?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ εγω θεωρουσα οτι δεν ειναι κακο να μπω προγραμματισμενα..

Το αποτελεσμα το εχω ξανααναφερει. Ειχα πονους της γεννας με συσπασεις 3λεπτες ανα 1 λεπτο, διαστολη μηδεν κ προσωπικη προβολη της κορης μου. Φυσικα φανταζεστε τι εγινε... Μετα απο 12 ωρες πονους...

Αναγκαστηκαμε σε καισαρικη λογω του οτι με τους πονους που ειχα θα σπαγανε τα νερα μου κ θα εβγαινε πρωτα ο ομφαλιος λωρος. Ακρως επικυνδινο για το παιδι γιατι θα τρεχαμε οριακα για καισαρικη.

Εκτος του οτι οταν μπηκα να κανω την καισαρικη με Spainal πεθανα απο τους πονους της ενεσης διοτι ηδη η μεση μου νομιζα οτι κοβοταν (λογω προσωπικης προβολης), επισης οι ορμονες μου ειχαν τρελαθει....

Δεν δεχομουν να γεννησω με καισαρικη (μεχρις οτου μου ειπαν τον κινδυνο για το παιδι μου βεβαιως) διοτι τους πονους τους αντεχα, και οταν δεχτηκα με επιασε μια παρακρουση οτι θα μου διναν το παιδι να το δω και θα μου το επαιρναν!!! :shock: Μαλιστα τοσο χαλια ημουν...

Η μαια οταν ειδε οτι η μικρη μου μολις την κρατησα ηρεμησε κ αρχισαμε τα λογακια μας μου την αφησε ως το τελος, πηγαμε μαζι πανω...

Θελω να καταληξω πως ειναι καλυτερα να αφηνουμε την φυση να κανει την δουλεια της, για μενα ηταν λαθος αυτο που εκανα. Βεβαια το αποτελεσμα μετραει, και αυτο ειναι οτι τωρα η μικρη μου κοιμαται διπλα μου υγιεις κ ευτυχισμενη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θελω να καταληξω πως ειναι καλυτερα να αφηνουμε την φυση να κανει την δουλεια της, για μενα ηταν λαθος αυτο που εκανα. Βεβαια το αποτελεσμα μετραει, και αυτο ειναι οτι τωρα η μικρη μου κοιμαται διπλα μου υγιεις κ ευτυχισμενη.

 

συμφωνώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ εγω θεωρουσα οτι δεν ειναι κακο να μπω προγραμματισμενα..

Το αποτελεσμα το εχω ξανααναφερει. Ειχα πονους της γεννας με συσπασεις 3λεπτες ανα 1 λεπτο, διαστολη μηδεν κ προσωπικη προβολη της κορης μου. Φυσικα φανταζεστε τι εγινε... Μετα απο 12 ωρες πονους...

Αναγκαστηκαμε σε καισαρικη λογω του οτι με τους πονους που ειχα θα σπαγανε τα νερα μου κ θα εβγαινε πρωτα ο ομφαλιος λωρος. Ακρως επικυνδινο για το παιδι γιατι θα τρεχαμε οριακα για καισαρικη.

Εκτος του οτι οταν μπηκα να κανω την καισαρικη με Spainal πεθανα απο τους πονους της ενεσης διοτι ηδη η μεση μου νομιζα οτι κοβοταν (λογω προσωπικης προβολης), επισης οι ορμονες μου ειχαν τρελαθει....

Δεν δεχομουν να γεννησω με καισαρικη (μεχρις οτου μου ειπαν τον κινδυνο για το παιδι μου βεβαιως) διοτι τους πονους τους αντεχα, και οταν δεχτηκα με επιασε μια παρακρουση οτι θα μου διναν το παιδι να το δω και θα μου το επαιρναν!!! :shock: Μαλιστα τοσο χαλια ημουν...

Η μαια οταν ειδε οτι η μικρη μου μολις την κρατησα ηρεμησε κ αρχισαμε τα λογακια μας μου την αφησε ως το τελος, πηγαμε μαζι πανω...

Θελω να καταληξω πως ειναι καλυτερα να αφηνουμε την φυση να κανει την δουλεια της, για μενα ηταν λαθος αυτο που εκανα. Βεβαια το αποτελεσμα μετραει, και αυτο ειναι οτι τωρα η μικρη μου κοιμαται διπλα μου υγιεις κ ευτυχισμενη.

 

Πολύ συγκινητική η ιστορία σου. Τέλος καλό όλα καλά. Ένα τέτοιο αίσιο τέλος εύχομαι και για μένα και για όλες τις εγκυούλες μας.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Και εγω και η αδερφή μου ημασταν 3400 οταν γεννηθηκαμε! Η μαμα 1.52 στο υψος! Μας γεννησε σε 3 ωρες.Κι εγω ημουν το πρωτο παιδι και πηγε με το σπασιμο των νερων!Γι 'αυτην ηταν μεγαλα τα παιδια! Την αδερφή μου την πηραν φυσιολογικα αλλα με προκληση λογω ομως του οτι είχε μπει στον δεκατο!

Link to comment
Share on other sites

 

στο μητερα... αλλά το πως δεν το ξερω ακόμα... ελπίζω να πανε όλα φυσιολογικά μιας και το νινι μου είναι σε θεση απο τις αρχες του 7ου... σου λέει κάτσε ν απιασω θεση..... χαχαχαχαχα!!!

εσυ που γεννησες???

πως ηταν?

Mια χαρα θα πανε :)

Στο βενιζελειο γεννησα εγω στον Ξυλά που πήγε στο Μητέρα τωρα :(:(:(:evil::evil::evil::evil: !!!

Απόλυτα ικανοποιημενη εμεινα :) Τωρα ειμαι παλι σε αναζητηση γυναικολογου σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι το Μητερα το φοβαμαι....

ασε που θεωρώ και τα λευτά που ζητάει υπερβολικά για αυτά που προσφέρει :)

Η ωρα η καλή σου εύχομαι :) Με έναν πόνο και ένα υγιέστατο μπεμπάκι :):):):)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

?

Mια χαρα θα πανε :)

Στο βενιζελειο γεννησα εγω στον Ξυλά που πήγε στο Μητέρα τωρα :(:(:(:evil::evil::evil::evil: !!!

Απόλυτα ικανοποιημενη εμεινα :) Τωρα ειμαι παλι σε αναζητηση γυναικολογου σε δημοσιο νοσοκομειο γιατι το Μητερα το φοβαμαι....

ασε που θεωρώ και τα λευτά που ζητάει υπερβολικά για αυτά που προσφέρει :)

Η ωρα η καλή σου εύχομαι :) Με έναν πόνο και ένα υγιέστατο μπεμπάκι :):):):)

 

τι να κανω που η γιατρός μου είναι στο μητερα???

δεν πειραζει...

σου ευχομαι και εσενα ότι καλύτερο....

φιλακια πολλά

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΊΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ....

 

προχθες που πηγα στη γιατρο μου, ολα καλά και ωραία, αλλά μου είπε ότι αν ο μπεμπης δεν βγεί μεχρι τις 15 ιουνιου, θα του κανουμε εξωση στις 24... αφου εχω πητ 28/06 γιατί της λεω????????

 

για να είναι όλα υπο ελεγχο και να είναι καλύτερα και για τους 2 σας. αλλιώς αναλαμβάνεις την ευθυνη για ότι μπορεί να συμβει, σε άλλη περίπτωση??????????????

 

ΦΤΟΥ... και μου αρεσει ότι στο τοπικ αυτό φωναζα ότι δεν γουσταρω να κανω κατι τετοιο και γιατί αν δεν υπάρχει πρόβλημα να το κανουν αυτό οι γατροί......

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά άλλοι αφήνουν και λίγες μέρες αφού συμπληρώσεις το μήνα γιατι 4 μέρες πιο νωρίς?

Εμένα μου είχε πει μέχρι τις 17/7 δε θα την ενοχλήσουμε.

Τώρα βέβαια αν αλλάξει κάτι..ειναι και καλοκαιράκι.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ΠΗΤ στις 12/06. Ως τώρα όμως δεν είχα ούτε συσπάσεις, ούτε πονάκια, ούτε τίποτα. Τελικά ο γιατρός μου είπε ότι αν δεν δούμε διαστολή την άλλη βδομάδα, πάμε την άλλη Πέμπτη (την ΠΗΤ δηλαδή) για πρόκληση. Επισήμως, μάλλον για να μην παρα-μεγαλώσει το μωρό και δυσκολευτώ - αλλά βέβαια έρχεται και το τριήμερο βλέπεις... Τέλοσπάντων, καταρχήν δεν έχω πρόβλημα, με το που το άκουσα αυτό, ψιλοηρέμησα κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά άλλοι αφήνουν και λίγες μέρες αφού συμπληρώσεις το μήνα γιατι 4 μέρες πιο νωρίς?

wink:

 

ελα μου ντε... γιαυτό το λόγο τα εχω πάρει κρανιο, αν και όλοι μου λένε "μην είσαι χαζή ετσι ειναι καλύτερα, τι θες, να σπασουν τα νερα τα μαυρα μεσανυχτα και να τρεχες πανικόβλητη μεσα στη νύχτα???...." αλλά εγω δεν θελω......εχω πεισμώσει για τα καλά..

τωρα το τι θα κάνω στο τελος είναι αλλο καπέλο..... :mad:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι αυτό το "αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη" δεν το καταλαβαίνω..

Ούτε να γεννήσεις σπίτι σου ζήτησες,ούτε σε καμιά σπηλιά,ούτε να γεννήσεις σε 2 μήνες!Να γεννήσεις μέχρι την ΠΗΤ σου θέλεις!

Στο κάτω κάτω αν είναι να πάρω την ευθύνη να πάρω και τα 1000 που θέλει ο γιατρός και αν ειναι έτσι στην τελική δεν τον χρειάζομαι κι όλας!

 

Κι άσε να μην λέω πολλά γιατί φτάνει κι η σειρά μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό το "αναλαμβάνεις εσύ την ευθύνη" δεν το καταλαβαίνω..

Ούτε να γεννήσεις σπίτι σου ζήτησες,ούτε σε καμιά σπηλιά,ούτε να γεννήσεις σε 2 μήνες!Να γεννήσεις μέχρι την ΠΗΤ σου θέλεις!

Στο κάτω κάτω αν είναι να πάρω την ευθύνη να πάρω και τα 1000 που θέλει ο γιατρός και αν ειναι έτσι στην τελική δεν τον χρειάζομαι κι όλας!

 

Κι άσε να μην λέω πολλά γιατί φτάνει κι η σειρά μου! :lol:

 

Μαζί σου gerakina......................

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Άντε με το καλό!!!!!!!!!!!!!!!!

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω....

 

Έχω ένα χωράφι έξω από την Αθήνα, παραλιακό, με θαλασσινή αύρα, δίπλα στο κύμα, γεμάτο ελιές & τα συναφή... Αν ενδιαφέρεστε να σας πω πού είναι να πάτε να γεννήσετε εκεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω....

 

Έχω ένα χωράφι έξω από την Αθήνα, παραλιακό, με θαλασσινή αύρα, δίπλα στο κύμα, γεμάτο ελιές & τα συναφή... Αν ενδιαφέρεστε να σας πω πού είναι να πάτε να γεννήσετε εκεί!!!!

 

καμια τεντούλα να μας προμηθευσεις γίνεται??? μην μας χτυπα και ο ήλιος νταλα.....

που είπαμε ειναι το θερετρο??

χαχαχαχαχα

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω....

 

Έχω ένα χωράφι έξω από την Αθήνα, παραλιακό, με θαλασσινή αύρα, δίπλα στο κύμα, γεμάτο ελιές & τα συναφή... Αν ενδιαφέρεστε να σας πω πού είναι να πάτε να γεννήσετε εκεί!!!!

 

:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα πιάσει μόνο αν σε λένε Βίλμα. Με το Lilly που θ'ακούσει ο Fred, θ'αρχίσει να σε κυνηγά με το ρόπαλο... Θα είσαι & ετοιμόγεννη... Ξανασκέψου το βρε κοριτσάκι μου.... Για τέτοια θα είσαι????

 

Έλα στο χωράφι σου λεώ.... Άστη τη ρημάδα τη σπηλιά!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...