Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΚΕΤΟΣ ΚΑΙ ΚΙΛΑ


Recommended Posts

Κορίτσια εσείς που έχετε γίνει μανούλες θέλω να μου απαντήσετε στην εξής ερώτηση: Πόσο επιρεάζουν τα κιλά που έχετε πάρει στον τοκετό? Είμαι στο τέλος του 6ου και έχω πάρει ήδη 11 κιλά. :cry: Η γιατρός μου μου είπε να προσπαθήσω να μην πάρω πάνω από 15 αλλά μου φαίνεται λίγο χλωμό να τα καταφέρω.

Η έννοια μου πλέον δεν είναι αν θα καταφέρω να τα χάσω μετά, αλλά αν θα μου κάνουν κακό στη γέννα τα πολλά κιλά ή αν θα κάνουν κακό στο μωρό μου. :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικά δεν κατάλαβα ούτε εγώ ποτέ μου γιατι λένε ναμην πάρουμε πολλά κιλά. Οκ δεν είναι καλό ούτως ή άλλως, αλλά εγώ με 20 επιπλέον κιλά δεν είχα κανένα πρόβλημα στον τοκετό. Ας μας πει όποια ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ και στις δυο εγκυμοσύνες πήγα να γεννήσω +30κιλά !!!!

Βέβαια δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα αν και έκανα καισαρική αλλά για άλλους λόγους...

 

ακόμα προσπαθώ να τα χάσω....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω οτι το λένε γιατί μπορεί τα περιττα κιλά να κρύβουν ασθένειες όπως διαβήτη, πίεση κ.α. και σε περιπτωση δυσκολης γεννας να αντιμετωπίσουν παραπναω προβλήματα! Λεω τώρα εγώ..... :roll::roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομιζω οτι το maraki81 εχει δίκιο. Με τα πολλά κιλά δυσκολευονται πολύ και οι κινήσεις της μητέρας και μετά δυσκολεύεσαι να τα χάσεις. Επίσης τα πολλά κιλά μπορεί να κάνουν μεγάλο μωρό και ενα μεγάλο μωρο ειναι πάντα πιο δυσκολα τα πραγματα στον τοκετο. Και για το παιδι και για την μανα και για τον γιατρο. Όσο μπορούμε ας προσέξουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο μενα , εντα3ει θεωρητικα ετσι λενε ρε παιδι μου , και προχθες με ελεγε ενας γιατρος οτι 14 κιλα ειναι μαξιμουμ που πρεπει να βαλει η εγκυος αλλα εντα3ει αμα δεν εχει προβληματα με διαβητη και πιεση δεν υπαρχει προβλημα , εγω στην πρωτη ειχα βαλει 24 κιλα , ειχα ανεβασει λιγακι πιεση , ειχα φτασει εως 14 αλλα μαλλον ηταν απο αγχος .

Καλο ειναι να προσεξεις βασικα αλλα δεν παθαινεις και τπτ με το επιπλεον βαρος .

Εγω τωρα στη δευτερη ειμαι 16 εβδομαδων και προχθες που πηγαμε γιατρο με ζυγησε και εβαλα 1 κιλακι , προσεχω πολυ αλλα επειδη δεν θελω να βαλω το βαρος της πρωτης εγκυμοσυνης οχι για κανενα αλλο λογο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο μενα , εντα3ει θεωρητικα ετσι λενε ρε παιδι μου , και προχθες με ελεγε ενας γιατρος οτι 14 κιλα ειναι μαξιμουμ που πρεπει να βαλει η εγκυος αλλα εντα3ει αμα δεν εχει προβληματα με διαβητη και πιεση δεν υπαρχει προβλημα , εγω στην πρωτη ειχα βαλει 24 κιλα , ειχα ανεβασει λιγακι πιεση , ειχα φτασει εως 14 αλλα μαλλον ηταν απο αγχος .

Καλο ειναι να προσεξεις βασικα αλλα δεν παθαινεις και τπτ με το επιπλεον βαρος .

Εγω τωρα στη δευτερη ειμαι 16 εβδομαδων και προχθες που πηγαμε γιατρο με ζυγησε και εβαλα 1 κιλακι , προσεχω πολυ αλλα επειδη δεν θελω να βαλω το βαρος της πρωτης εγκυμοσυνης οχι για κανενα αλλο λογο.

 

1 κιλό πάνω στις 16 εβδομάδες είναι καταπληκτικό επίτευγμα, σχεδόν μυθικό νούμερο μου φαίνεται :D Εγώ στην ίδια εβδομάδα παλεύω να κρατηθώ στο +2.5

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι σις αρχές του 8ου μήνα και έχω βάλει 6 κιλα και 700 γρ.

Παρόλα αυτά μου λεεί να προσεχω να μην βάλω αλλά αυτό μάλλον γιατί ανέβηκε το λευκωμα μου.

Βέβαια μου έκοψε τελείως το αλάτι και επειδή έχω τρομερές καούρες τρώω με δυσκολία, οπότε δεν νομίζω ότι θα βάλω πολλά κιλά ακόμη μέχρι να γεννήσω.

Πάντως σίγουρα τα πολλά κιλά δεν ειναι ότι καλύτερο ακόμα και χωρις να υπάρχει εγκυμοσύνη.

Βέβαι στην εγκυμοσύνη αλλάζουν όλα τόσο πολύ οπότε και με πολλά κιλά νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολο.

Τώρα για μετά τη γέννα αν θα χαθούν και με τι προσπάθεια δεν ξέρω.

Θα το μάθω σε λίγο καιρό.

Αλλά επειδή πεινάωωωωω με βλέπω να είμαι η μοναδική εγκυος που θα βάλει κιλά αφού γεννήσει μια και τότε θα μπορω να τρωω οτι θελω.

Φιλια

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι σις αρχές του 8ου μήνα και έχω βάλει 6 κιλα και 700 γρ.

Παρόλα αυτά μου λεεί να προσεχω να μην βάλω αλλά αυτό μάλλον γιατί ανέβηκε το λευκωμα μου.

Βέβαια μου έκοψε τελείως το αλάτι και επειδή έχω τρομερές καούρες τρώω με δυσκολία, οπότε δεν νομίζω ότι θα βάλω πολλά κιλά ακόμη μέχρι να γεννήσω.

Πάντως σίγουρα τα πολλά κιλά δεν ειναι ότι καλύτερο ακόμα και χωρις να υπάρχει εγκυμοσύνη.

Βέβαι στην εγκυμοσύνη αλλάζουν όλα τόσο πολύ οπότε και με πολλά κιλά νομίζω ότι θα είναι πολύ δύσκολο.

Τώρα για μετά τη γέννα αν θα χαθούν και με τι προσπάθεια δεν ξέρω.

Θα το μάθω σε λίγο καιρό.

Αλλά επειδή πεινάωωωωω με βλέπω να είμαι η μοναδική εγκυος που θα βάλει κιλά αφού γεννήσει μια και τότε θα μπορω να τρωω οτι θελω.

Φιλια

 

Μπράβο Σούλα 33. Εκπλήσομαι με το πόσο καλά τα πήγες από κιλά. Μην ανησυχείς καθόλου για μετά. Που χρόνος για φαγητό...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ και στις δυο εγκυμοσύνες πήρα 6 κιλά και φυσικά όταν βγήκα από το μαιευτήριο ήμουν μείον 2. Τώρα βέβαια με το θηλασμό και με δυο παιδιά δεν προλαβαίνω να πάρω κιλά όσο και να θέλω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...