Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λαχανικά ή φρούτα πρώτη στέρεη τροφή ?


faith

Recommended Posts

Κι εμεις με φρουτο ξεκινησαμε.Μηλο,πορτοκαλι,αχλαδι κι οχι πολυ μπανανα.Τα τρια πρωτα ηταν δικης μας παραγωγης και ξεραμε τι ετρωγε το παιδι,τωρα οι μπανανες δεν με ενθουσιαζαν.Την κρεμα την 'εδενα' με λιγη σκονη φρουτοκρεμα για να μην σταζει παντου.Του αρεσε αν και στην αρχη δεν ηξερε τι να κανει με το κουταλι!! :D:lol::lol:

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΓΕΥΜΑ- ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΟΛΑ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ :( .ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΣΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΤΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ Η ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΤΥΠΟΥ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ ΤΙ ΔΩΣΑΤΕ? ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ, ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ?

ΕΝΔΙΑΦΕΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΕΚΔΟΧΕΣ ΟΣΕΣ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ..

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΙΣΑΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΓΕΥΜΑ- ΛΙΓΟ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΟΛΑ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ :( .ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΣΕΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΣΕΤΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ Η ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΤΥΠΟΥ ΦΑΡΙΝ ΛΑΚΤΕ ΤΙ ΔΩΣΑΤΕ? ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΡΩΕΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ, ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ?

ΕΝΔΙΑΦΕΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΕΚΔΟΧΕΣ ΟΣΕΣ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ..

 

εγώ έπαιζα εναλλάξ με την κρέμα εμπορίου το γάλα και τα φρούτα (επιπλέον)

έδινα τη μια μέρα κρέμα εμπορίου, την άλλη μέρα έδινα δύο φορές φρούτα (δεν είναι κακό) και την επόμενη έπινε γάλα

 

μέχρι που έφτασε στην φάση που μπορεί να τρώει παιδικό γιαούρτι και τον έχω μέσα στη βδομάδα 4-5 φορές γιαούρτι και 1-2 κρέμα

 

όταν είναι στον σταθμό, του δίνουν το πρωί φρουτόκρεμα κι εγώ το απόγευμα θα του δώσω είτε φρούτα πάλι είτε γιαούρτι και πιο σπάνια κρεμα

Link to comment
Share on other sites

εγώ κρέμες του εμπορίου δεν της έδωσα καθόλου...

ένα κουτί κρέμα βανίλια πήρα και φάγαμε 3-4 φορές στην αρχή μέχρι να μάθει το κουτάλι

μου το σύστησε η παιδίατρος μου για να της είναι ελκυστικό αφού η κρέμα αυτή είναι γλυκιά...

αφού το έμαθε και μετά κομένη η κρέμα φρέσκα φρούτα αλεσμένα σε ότι συνδυασμούς ... έχει το ψυγείο της μαμάς και λαχανικά επήσης :wink:

χρησιμοποιώ την βιολογική κρέμα musli και το ρυζάλευρο της Holle που δεν έχουν καθόλου ζάχαρη και γάλα και μόνο για να πήξω, όταν, χρειάζεται τα φρούτα ή τα λαχανικά αντίστοιχα

 

όσο για άλλες τροφές μετά τον 6ο μας είπε να της δώσω να δοκιμάσει ανθότυρο, όχι σαν τροφή αλλά σαν συνοδευτικό

όσπρια μετά τον 8ο είναι επιτρεπτά και τα δίνα στη θέση της κρεατόλαχανόσουπας

επίσης κρέας μας είπε η παιδίατρος τουλάχιστον 5 φορές την εβδομάδα για αυτή την ηλικεία...είναι η καλύτερη πηγή σιδήρου

εγώ παίζω εναλλάξ κοτόπουλο - μοσχάρι για 6 μέρες και την 7η της δίνω γιαουρτάκι για γεύμα

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαμα του Ωριων,ποιες κρεμες εμπορίου εννοείς?farin lactee ,μπισκοτόκρεμα και τέτοια? γιαουρτι απο πότε τρώτε?

 

 

ναι...

του παίρνω της Nutricia με τα δημητριακά

θα του τη δώσω μια φορά τη βδομάδα το πολύ δύο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...