Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λαχανικά ή φρούτα πρώτη στέρεη τροφή ?


faith

Recommended Posts

Η παιδιατρος μου μου ειπε να ξεκινησω με λαχανικα εποχης στον ατμο και αλεσμενα στην εισαγωγη στερεων τροφων.

ολες οι γνωστες μου ξεκινησαν με φρουτα παλι. Η γιατρος το κανει και για λογους αποφυγης δυσκοιλιοτητας και λογω αλλεργιων...

το εχετε ξανακουσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Na sou po ti isxuei edo stin Souidia kai to vrisko apolitos logiko: ta frouta apo tin fisi tous exoun pio glikia gevsi opote ean avta eisageis prota to moro argotera mporei na min thelei na dokimasei ta laxanika pou den einai toso glika.Emeis ksekinisame me kalampoki viologiko kala vrasmeno kai alesmeno pou edo sistinetai os mia apo tis ligotero allergiogones trofes kai mas arese poli.To idio ekane kai i aderfi mou pou menei Ellada me poli kala apotelesmata

Link to comment
Share on other sites

Na sou po ti isxuei edo stin Souidia kai to vrisko apolitos logiko: ta frouta apo tin fisi tous exoun pio glikia gevsi opote ean avta eisageis prota to moro argotera mporei na min thelei na dokimasei ta laxanika pou den einai toso glika.Emeis ksekinisame me kalampoki viologiko kala vrasmeno kai alesmeno pou edo sistinetai os mia apo tis ligotero allergiogones trofes kai mas arese poli.To idio ekane kai i aderfi mou pou menei Ellada me poli kala apotelesmata

Το ιδιο λενε και εδω αλλα εγω τον αρχισα με φρουτο.

Παρολα αυτα δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω οτι η παιδιατρος μου ακολουθει τα αυστριακα και γερμανικα προτυπα και εισαγει λαχανικα ισως το κανει για αλλεργιες τι να πω?

αυτο με το βιολογικο καλαμποκι καλο ακουγεται αλλα ειναι οντως βιολογικο γιατι καλαμποκι και σογια εχουν μεταλλαχθει εντελως απο οτι ξερω ...παλι οι Αμερικανοι μας φαγανε

Link to comment
Share on other sites

I aderfi mou agoraze to viologiko katepsigmeno kalampoki tou mparmpa stathi. Tora ti na sou po grafei viologiko alla mporeis na ksereis? Opos kai alla viologika proionta pali den mporeis na eisai 100% sigouri oti den einai apla "vaftismena" viologika. Pantos theoro oti avta einai kalitera apo to na stoumponoume ta mora me etoimes kremes se skoni gemates zaxari kai gevsi afisika glikia.

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντων η λαχανόκρεμα του μωρού μου φαίνεται πολύυυυυυ πιο γλυκιά απ ότι η φρουτόκρεμα!

Το καλαμπόκι που λέτε, αυτό κι αν είναι γλυκό!!!!

Η λαχανόκρεμα έχει μέσα καρότα και πατάτα που το γλυκαίνουν το θέμα πολύ

ενώ η φρουτόκρεμα έχει το πορτοκάλι που όσο γλυκό κι αν είναι, είναι όξινο

επίσης αν εισάγεις κι αλλα φρούτα εποχής όπως γιαρμάδες και βερίκοκα κλπ μια τσαγκίλα και ξυνίλα την έχουν

 

 

τώρα για ποιο λόγο ο παιδίατρος είπε πρώτα λαχανικά δεν το γνωρίζω

ίσως να είναι μικρό το μωρό και όντως δεν θέλει να δώσει όξινα στο στομάχι?

Link to comment
Share on other sites

katerina76

 

σιγουρα ειναι καλυτερα τα λαχανικα αποτι αυτες οι ετοιμες κρεμες δεν τις εμπιστευομαι καθολου...επισης μου ειπε οτι τουλαχιστον μεχρι ενος ετους να δινω βιολογικα φρουτα, λαχανικα, ελαιολαδο βιολογικο και κρεας...τωρα που θα τα βρισκω ολα αυτα και ποσο εχουν...αυτο ειναι αλλο θεμα!

 

μαμα του ωριων

 

το μωρο μου τωρα ειναι 5 μηνων και 2 ημερων και ειναι 70 εκατοστα και 9 κιλα :lol: ουκ ολιγα...ειναι πολυ μεγαλο μωρο.Μαλλον ειναι το συστημα της τετοιο..ειναι γνωστη παιδιατρος της ομοιπαθητικης και συμβουλος θυλασμου εχει γραψει και βιβλια στο θεμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

μα τι μπέρδεμα πια αυτες οι στερεες τροφές. τι ωραίος ο θηλασμός ως τώρα, καμία έννοια..

το σάββατο σκέφτομαι να ξεκινήσουμε με στερεές , ο παιδίατρος είπε για αρχή φρούτα, εγω βέβαια σκέφτομαι τα λαχανικά.αλήθεια πως ξεκινάμε με λαχανικά? απο ποιο? και ποια ακολουθούν.

εμπειρες μητέρες πείτε μου τι ξέρετε

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια εμενα δεν μου ειχε απαγορευσει κανενα λαχανικα ετσι για αρχη εδωσα καροτο κολοκυθι ( το καροτα προκαλει δυσκοιλιοτητα το κολοκυθι το αντιθετο ) και επειδη ηταν και καλη η εποχη τοτε που αρχισα τις ειχα βαλει μεχρι και σπαραγγια :D

Link to comment
Share on other sites

μα τι μπέρδεμα πια αυτες οι στερεες τροφές. τι ωραίος ο θηλασμός ως τώρα, καμία έννοια..

το σάββατο σκέφτομαι να ξεκινήσουμε με στερεές , ο παιδίατρος είπε για αρχή φρούτα, εγω βέβαια σκέφτομαι τα λαχανικά.αλήθεια πως ξεκινάμε με λαχανικά? απο ποιο? και ποια ακολουθούν.

εμπειρες μητέρες πείτε μου τι ξέρετε

 

 

είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με φρούτα πάντως

κι αυτό επειδή τα φρούτα όσο γλυκά και να είναι, βγάζουν και μια μικρή ξυνίλα.... αν το μικρό σου μάθει με τα λαχανικά που δεν έχουν καθόλου αυτή την ξυνίλα, είναι πιθανό να μη σου τρώει μετά τα φρούτα :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ..ΜΕ ΤΙ ΦΡΟΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ? ΑΧΛΑΔΙ? ΜΕΤΑ ΤΙ ?

 

 

αχλάδι - μήλο - μπανάνα - πορτοκάλι

ήταν η σειρά που έδωσα τα πρώτα φρούτα εγώ

εν συνεχεία μπήκε και το καλοκαίρι κι έχει φάει απ όλα τα εποχής :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΧ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ..ΜΕ ΤΙ ΦΡΟΥΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ? ΑΧΛΑΔΙ? ΜΕΤΑ ΤΙ ?

 

 

αχλάδι - μήλο - μπανάνα - πορτοκάλι

ήταν η σειρά που έδωσα τα πρώτα φρούτα εγώ

εν συνεχεία μπήκε και το καλοκαίρι κι έχει φάει απ όλα τα εποχής :D

 

Ακριβως!! :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα ξεκινήσουμε την άλλη βδομάδα με πορτοκάλι (ευτυχώς φευγουμε για το χωριό και θα είναι από το περιβόλι μας) και μετά κάθε 4 μέρες ένα νέο φρούτο...

Και σε δύο βδομάδες χορτόσουπα.

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα ξεκινήσουμε την άλλη βδομάδα με πορτοκάλι (ευτυχώς φευγουμε για το χωριό και θα είναι από το περιβόλι μας) και μετά κάθε 4 μέρες ένα νέο φρούτο...

Και σε δύο βδομάδες χορτόσουπα.

 

Το πορτοκαλι νομιζω οτι ειναι λιγο βαρυ για να το δωσεις πρωτο.

Συνηθως λενε το δινουμε γυρω στους 9 - 10 μηνες και αφου εχει δοκιμασει τα αλλα. Ειναι προτιμοτερο να ξεκινησεις με αχλαδι μετα μηλο μετα μπανανα.

Καλες μασες!!!

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

γενικα τα πορτοκαλια ειναι ξυνα οποτε δεν ειναι και οτι καλυτερο για το σταμαχι τους. εγω να φανταστειτε ακομα δεν τις εδωσα και ας ειναι 9 μηνων. επισης τα πορτοκαλι μπορουν να προκαλεσουν συγκαμα γιατι γινονται πιο οξυνα τα ουρα Αν αρχισετε με φρουτα να ξερετε οτι η μπανανα και το μηλα φερνουν δυσκοιλιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια νομιζω πως οχι πρωτο το πορτοκαλι.Αυτα τα λενε οι γιατροι της παλιας σχολης.Εμενα μου ειπε πορτοκαλι κοντα στον χρονο γιατι ειναι αλλεργιογονο.Ασε που ειναι και ξινο για να το δωσεις πρωτη τροφη και μπορει να τα πειραξει στο στομαχι.Εμενα παντως με πειραζει. :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά της έχω δώσει τρεις μέρες πορτοκάλι, για πρώτο φρούτο (οπως είχε πει ο γιατρός) και φαίνεται ότι της αρέσει πολύ και δεν της έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Αυριο θα βάλουμε και δευτερο φρούτο και βλέπουμε...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...