Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγω του εδωσα μια φορα ρυζαλευρο και εκανε δυσκοιλιοτητα και δεν του ξαναεδωσα ποτε. Του εδινα φρουτα και μετα τραχανα. Εχει μεγαλωσει μια χαρα χωρις κονσερβες. Πιστευω πως μια χαρα έκανες και εσυ και δεν του εδωσες ρυζαλευρο!

 

 

Καλημέρα natty26, σ΄ευχαριστώ, και εμένα μου έκανε δυσκοιλιότητα με το φρούτο που κράτησε 2 ημέρες, ίσως ήταν τυχαίο γεγονός. Για απογευματινό τι έδινες από τη στιγμή που απέφυγες το ρυζάλευρο? Εγώ τη θηλάζω, έχουμε μπει στον 7ο μήνα..

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aglaia σε ευχαριστώ και πάλι, είχα πάρει την ιδέα διαβάζοντας στο forum για το ρυζάλευρο και τη "χρησιμότητά του", για αυτό και το προσπέρασα και πήγα απ΄ευθείας στο φρούτο, ωστόσο πάλι πιάστηκα εξ απροόπτου, ίσως γιατί η οδηγία της γιατρού μου δόθηκε από το τηλέφωνο, τι να πω, τώρα θα χρειαστεί να την αντιμετωπίσω όταν θα κάνουμε επίσκεψη στο τέλος του μήνα και θα πρέπει να βρω έναν όμορφο τρόπο να της πω γιατί έπραξα διαφορετικά...:wink::wink:

 

Και το θέμα είναι ότι όποια, μα όποια φίλη και γνωστή έχω ρωτήσει, τις ίδιες οδηγίες έχουν από τους γιατρούς τους, οπότε ακόμη και αν έχω στο νου μου την προοπτική να αλλάξω γιατρό, μέχρι στιγμής δεν άκουσα για κάτι το διαφορετικό...

Καταρχήν καλή αρχή με τις στερεές!

Λοιπόν, κατά πρώτον, όταν δεις την παιδίατρο -αν δεν θες να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί της- μπορείς να της πεις ότι όλο το μήνα δοκίμαζες να δώσεις ρυζάλευρο και δεν το 'τρωγε με ΤΙΠΟΤΑ. Μέχρι και εμετό στο έκανε το κακόμοιρο το μωρό... :twisted::twisted::twisted: (πάρε και ανάλογο τεθλιμμένο ύφος). Εγώ έτσι απέφυγα τις περιττές συζητήσεις όταν μου πρότεινε κρέμα βανίλια, φαρίν λακτέ, αυγό και ψάρι πριν τον χρόνο!

 

Για το γεγονός ότι όλοι προτείνουν "προετοιμασία" με ρυζάλευρο, μάλλον οφείλεται στους προγόνους μας ανά τους αιώνες, που ανέβαιναν στην ρυζαλευριά και έκοβαν ένα ώριμο καρπό ρυζαλευριού, το χτυπάγανε ανάμεσα σε δύο πέτρες, το ανακάτευαν με επεξεργασμένο αγελαδινό γάλα να γίνει πουρές, και το δίναν στα μωρά τους!!! Δυσεκατομύρια χρόνια εξέλιξης μας δίνουν "τροφή" και "γνώση"....!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα natty26, σ΄ευχαριστώ, και εμένα μου έκανε δυσκοιλιότητα με το φρούτο που κράτησε 2 ημέρες, ίσως ήταν τυχαίο γεγονός. Για απογευματινό τι έδινες από τη στιγμή που απέφυγες το ρυζάλευρο? Εγώ τη θηλάζω, έχουμε μπει στον 7ο μήνα..

 

Φρουτα του δινα παλι στην αρχη και μετα απο λιγο καιρο τραχανα που τον εκανα κρεμουλα :D

Link to comment
Share on other sites

Μανθουλα αν δεν κανω λαθος στα 2-3 ετη μπαινει το ψαρι αν το παιδι εχει αλλεργια σε αυτο,παιδια αν κανω λαθος διορθωστε με.

Εγω το ξεκινησα οταν χρονισε παντως για να εχω το κεφαλι μου υσηχο.

Βασικα μονο μπακαλιαρο της εχω δωσει.

 

και εγω μετα το χρονο αρχισα το ψαρι (μπακαλιαρο)

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλα γιατι μετα το χρονο και οχι απο τωρα το εχετε διαβασει καπου αυτο? φοβαστε για αλεργια? η σας το πε η παιδιατρο σας?

και με το τραχανα ωραια ιδεα natty 26 πως τον κανεις?σαν τριτο γευμα το εδινες?η το αντικαθηστουσες με καποιο αλλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν καλή αρχή με τις στερεές!

Λοιπόν, κατά πρώτον, όταν δεις την παιδίατρο -αν δεν θες να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί της- μπορείς να της πεις ότι όλο το μήνα δοκίμαζες να δώσεις ρυζάλευρο και δεν το 'τρωγε με ΤΙΠΟΤΑ. Μέχρι και εμετό στο έκανε το κακόμοιρο το μωρό... :twisted::twisted::twisted: (πάρε και ανάλογο τεθλιμμένο ύφος). Εγώ έτσι απέφυγα τις περιττές συζητήσεις όταν μου πρότεινε κρέμα βανίλια, φαρίν λακτέ, αυγό και ψάρι πριν τον χρόνο!

 

 

 

Μια χαρά μου ακούγετε ως δικαιολογία, sonar σ΄ευχαριστώ!:):) (Παρόλο που θα προτιμούσα να της πω την αλήθεια, όχι τίποτε άλλο, αλλά να ξέρει ότι το ψάχνω λίγο παραπάνω το θέμα της διατροφής του παιδιού μου...)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Φρουτα του δινα παλι στην αρχη και μετα απο λιγο καιρο τραχανα που τον εκανα κρεμουλα :D

 

 

 

Πολύ ωραία ιδέα ο τραχανάς natty26, φτιάχνει και η πεθερά μου! Από πότε τον ξεκίνησες? Αν κατάλαβα σωστά, πριν αρχίσεις τον τραχανά, έδινες 2 φορές την ημέρα φρούτα? Γιατί η παιδίατρος μου σύστησε για απόγευμα ρυζάλευρο και για πρωί το φρούτο, και μέχρι στιγμής εγώ της δίνω μόνο το φρούτο ως δεκατιανό.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..διαβασα αρκετα για να καταλάβω οτι το ρυζάλευρο δεν πρέπει να το δίνουμε..

ξεκιναμε λοιπον αφου κλεισει τους 6 με φρούτα. κατάλαβα καλα?

κ με τι σειρα τα ξεκινάμε?

κ για απογευματινο τι δινουμε?

 

μήπως αυτα για το ριζαλευρο ισχύουν για τις μητέρες που θηλαζουν?

αχ μπερδευτηκα κ απο χτες ξεκινήσαμε ριζαλευρο..

τι να κανω..?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..διαβασα αρκετα για να καταλάβω οτι το ρυζάλευρο δεν πρέπει να το δίνουμε..

ξεκιναμε λοιπον αφου κλεισει τους 6 με φρούτα. κατάλαβα καλα?

κ με τι σειρα τα ξεκινάμε?

κ για απογευματινο τι δινουμε?

 

μήπως αυτα για το ριζαλευρο ισχύουν για τις μητέρες που θηλαζουν?

αχ μπερδευτηκα κ απο χτες ξεκινήσαμε ριζαλευρο..

τι να κανω..?

 

Καλησπέρα!! Το ρυζάλευρο το δίνεις για απογευματινό, το φτιάχνεις στην αρχή με γάλα σκόνη (αν το παιδί δεν θηλάζει), στην αρχή θα τρώει 1-2 κουταλίτσες μεχρι να συνηθίσει και το κουτάλι. Μετά συμπληρώνεις με γάλα γιατί σίγουρα δεν θα έχει φάει πλήρες γευμα έως ότου πια τρώει κανονικά. Τώρα αν δε θες να δώσεις καθόλου ρυζάλευρο υπάρχει και βιολογικό της holle νομίζω. Τη φρουτόκρεμα τη δίνεις μετά το πρωινό γάλα και πριν το μεσημέρι, σαν δεκατιανό, τις 3 πρώτες ημέρες μόνο μηλο τις επόμενες 3 μόνο αχλαδι και μετά και τα 2 μαζί. Τη μπανάνα στον 7ο. Ετσι μου ειχε πει ο παιδίατρός μου, δεν έχουν όλοι το ίδιο πρόγραμμα, ρώτα τον δικό σου για να μην μπερδευεσαι. Το αυγό και το ψάρι ας πούμε εγώ τα ξεκίνησα πριν το 1ο έτος αλλά όχι και τα 2 μαζί. Εδώ βλεπω άλλες μαμάδεις τα ξεκινησαν πιο αργά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα..διαβασα αρκετα για να καταλάβω οτι το ρυζάλευρο δεν πρέπει να το δίνουμε..

ξεκιναμε λοιπον αφου κλεισει τους 6 με φρούτα. κατάλαβα καλα?

κ με τι σειρα τα ξεκινάμε?

κ για απογευματινο τι δινουμε?

 

μήπως αυτα για το ριζαλευρο ισχύουν για τις μητέρες που θηλαζουν?

αχ μπερδευτηκα κ απο χτες ξεκινήσαμε ριζαλευρο..

τι να κανω..?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω αγόρασα βιολογικό ρυζάλευρο της HIPP , χωρις γλουτένη , γάλα και ζάχαρη .

Η παιδίατρος μου είπε στους 5,5 μήνες να ξεκινήσω με το ρυζάλευρο και οταν της είπα οτι βρήκα της HIPP μου είπε οτι είναι πολύ καλό και είναι ΝΟ1 στην Γερμανία .

Ξέρετε τίποτα σχετικά ?

Της εχω δώσει 3 φορές , αλλα δεν αντικατέστησα γεύμα . Την θήλασα πριν την κρέμα .

Τώρα που ξεκινάμε τις στερεές , θέλω μεν να αποκτήσω κάποια ελευθερία γιατί θα έχω κάποιες εξωτερικές δουλειές , οπότε περιμένω σε μεγαλύτερα παράθυρα μεταξύ των θηλασμών αλλα δεν θέλω και να αποθηλάσω πριν το έτος .

Τι πρόγραμμα συμβουλεύετε να ακολουθήσω ?

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγω αγόρασα βιολογικό ρυζάλευρο της HIPP , χωρις γλουτένη , γάλα και ζάχαρη .

Η παιδίατρος μου είπε στους 5,5 μήνες να ξεκινήσω με το ρυζάλευρο και οταν της είπα οτι βρήκα της HIPP μου είπε οτι είναι πολύ καλό και είναι ΝΟ1 στην Γερμανία .

Από πού πήρες το HIPP? Από ελληνικό μαγαζί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλημέρα,

Ο μπέμπης μου είναι 6μιση μηνων και θηλάζουμε αποκλειστικά(ως τους 6 μηνες:D).

Κάναμε εισαγώγη στις στερεες τροφές με φρουτάκια(που μας αρέσουν πολύ) και λίγο πιο μετά με μεσημεριανό(πατατούλα ,καροτάκι,κρεατάκι...).

Οι θηλασμοί μας δεν έχουν μειωθεί ιδαίτερα αφού προσφέρω και μετα τα γεύματα(ή όποτε θέλει).

Η γιατρός μας μας είπε οτι σε λίγο θα βάλουμε και απογευματινό κρεμα βανιλια-ρυζάλευρο.

Οταν άρχισα να ψιλογκρινιάζω(επηρεασμένη απο πόστ του πάρεντς) για τις τυποποιημένες τροφές ,με ζάχαρη, γάλατα σκονη κλπ, μου είπε οτι μπορώ να κάνω ρυζάκι αλεσμένο με μητρικό γάλα.

Το φιλοσόφισα λίγο (και ακόμα το ψάχνω)και η λύση αυτή δεν "παίζει".Μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να αντλήσω έστω και λίγα ml για να υπάρχουν για μια ώρα ανάγκης στην κατάψυξη πόσο μάλλον για κάθε μέρα.

Αρχικά πήγα και πηρα -να υπάρχει - μια της ΝΟΥΝΟΥ αλλά είδα οτι είναι τίγκα στην ζάχαρη!!!

Φτου κι απ'την αρχή!!

Βλέπω κάποιες του εμπορίου (πχ NESTLE) που δεν έχουν καθόλου ζάχαρη, έχουν όμως φαντάζομαι άλλα υποκατάστατα της.Μηπως είναι ακόμα χειρότερα?

Αυτές που γραφουν οτι δεν έχουν γλουτένη σημαίνει οτι δεν έχουν γάλα??

Κάποιες βιολογικές (πχ. της Holle)που δεν έχουν ούτε ζάχαρη -ουτε γάλα, ειναι απαραίτητο να τις διαλύουμε εμεις με μητρικό ή άλλο γάλα ή μπορούμε μόνο με νερό?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτές που γραφουν οτι δεν έχουν γλουτένη σημαίνει οτι δεν έχουν γάλα??

όχι, η γλουτένη περιέχεται στο σιτάρι και κάποια άλλα δημητριακά, και είναι καλό να δίνεται μετά από 8 μηνών γιατί κάποια μωρά έχουν αλλεργία.
Κάποιες βιολογικές (πχ. της Holle)που δεν έχουν ούτε ζάχαρη -ουτε γάλα, ειναι απαραίτητο να τις διαλύουμε εμεις με μητρικό ή άλλο γάλα ή μπορούμε μόνο με νερό?

 

Μπορείς μόνο με νερό. Εγώ αυτό έκανα, αλλά νομίζω ότι είστε ακόμα μικροί για 3ο γεύμα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Palladin , λόγω θηλασμού λες οτι ειναι νωρίς ή μην του "ερθουν" όλα μαζι ξαφνικά στο στομαχάκι?

Από πότε βαζουμε το απογευματινό?

Προς το παρον του το καθυστερω μμεχρι να συνηθίσει το μεσημεριανό που δεν φαινεται να τον ενθουσιάζει(ειδικα το κρεας).

Αυτο που θελω ειναι να μην κοψει τον θηλασμο.Αν και η γιατρος μας μου ειπε οτι ακόμα κι οταν γυρίσω στην δουλεια (που εκ των πραγμάτων θα μειωθουν γιατι θα λειπω πολλές ωρες)με λίγη προσπάθεια πρωι-βράδυ-νύχτα και Σαββατοκύριακο(βούρ!) θα μπορεσω να διατηρήσω τον θηλασμό.

Αν σε βιολογική κρεμούλα δεν βαλω γαλα....θα του λειψει κάτι του μπεμπούλη.Δηλ.αν δεν θελει να θηλάσει μετά θα είναι "πισω" στην πρόσληψη γαλακτος?

Να διευκρινίσω οτι δεν είμαι φανατική(με την κακή εννοια ) του θηλασμού, αλλά το θεωρούσα πάντα δεδομένο οτι θα θηλάσω τουλάχιστον μεχρι το 6μηνο.Τωρα που εφτασα εδω (και μου τα παρουσίασε η ιατρός αισιοδοξα στο να συνεχίσουμε) θα ήθελα να αποφυγω να δωσω στον μπέμπη επεξεργασμένα βρεφικα γαλατα εστω και μεσω του ρυζαλευρου και -αν μπορεσουμε- να πάμε κατευθειαν στο φρεσκο.Αυτος ειναι ο στόχος μου τωρα.Αυτο μπορει να γίνει αν το απογευματινό δεν εχει καθόλου γαλα?

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Palladin , λόγω θηλασμού λες οτι ειναι νωρίς ή μην του "ερθουν" όλα μαζι ξαφνικά στο στομαχάκι?

Από πότε βαζουμε το απογευματινό?

Προς το παρον του το καθυστερω μμεχρι να συνηθίσει το μεσημεριανό που δεν φαινεται να τον ενθουσιάζει(ειδικα το κρεας).

Αυτο που θελω ειναι να μην κοψει τον θηλασμο.Αν και η γιατρος μας μου ειπε οτι ακόμα κι οταν γυρίσω στην δουλεια (που εκ των πραγμάτων θα μειωθουν γιατι θα λειπω πολλές ωρες)με λίγη προσπάθεια πρωι-βράδυ-νύχτα και Σαββατοκύριακο(βούρ!) θα μπορεσω να διατηρήσω τον θηλασμό.

Αν σε βιολογική κρεμούλα δεν βαλω γαλα....θα του λειψει κάτι του μπεμπούλη.Δηλ.αν δεν θελει να θηλάσει μετά θα είναι "πισω" στην πρόσληψη γαλακτος?

Να διευκρινίσω οτι δεν είμαι φανατική(με την κακή εννοια ) του θηλασμού, αλλά το θεωρούσα πάντα δεδομένο οτι θα θηλάσω τουλάχιστον μεχρι το 6μηνο.Τωρα που εφτασα εδω (και μου τα παρουσίασε η ιατρός αισιοδοξα στο να συνεχίσουμε) θα ήθελα να αποφυγω να δωσω στον μπέμπη επεξεργασμένα βρεφικα γαλατα εστω και μεσω του ρυζαλευρου και -αν μπορεσουμε- να πάμε κατευθειαν στο φρεσκο.Αυτος ειναι ο στόχος μου τωρα.Αυτο μπορει να γίνει αν το απογευματινό δεν εχει καθόλου γαλα?

Εμένα με βοήθησαν πολύ για τις στερεές το θέμα που άνοιξε η amaretto για την εισαγωγή στις στερεές και η kellymom http://www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-how.html

 

Στην δουλειά πότε επιστρέφεις;

 

Νομίζω ότι κακώς έχεις συνδέσει την απογευματινή κρέμα με το γάλα. Το γάλα το μωρό το παίρνει από τον θηλασμό. Αν θηλάζει ανεμπόδιστα, και δεν επιβάλλεις εσύ αντικατάσταση γευμάτων θηλασμού με στερεές, ώστε να μειωθούν πολύ οι θηλασμοί, τότε θα πάρει το μωρό ό,τι χρειάζεται από τους θηλασμούς. Επίσης, οι στερεές μέχρι 1 έτους είναι συμπληρωματικές. Μπορείς να θηλάζεις το απόγευμα, και ύστερα από λίγο να δίνεις κρέμα με νερό. Δεν χρειάζεται το γάλα να είναι μέσα στην κρέμα, το γάλα θα το έχει ήδη πιει το μωρό.

 

Σχετικά με το πότε να εισάγεις 3ο γεύμα, διάβασε την kellymom. Εγώ της έδινα κάποιες μέρες απογευματινό, από 7 μηνών και μετά. Όμως το έδινα αμέσως μετά τον θηλασμό, εντελώς συμπληρωματικά, προσέχοντας να μην μειωθούν πολύ οι θηλασμοί. Αν κάποια μέρα έτρωγε πολύ μεσημεριανό και δεν θήλαζε ως το απόγευμα, δεν έδινα κκαθόλου απογευματινή κρέμα, προτιμούσα να θηλάσω

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που τουλάχιστον φρουτόκρεμα (γιατι με το κρεας κάνει τσαλιμάκια) ΄τρώει πάντα πολύ ικανοποιητική ποσότητα, θηλάζει ευχαρίστως και μετά έστω και για λίγο.Και μετά το μεσημεριανό πάλι τον θηλάζω γιατί τον βοηθάει να νανουριστεί λίγο και να κοιμηθεί.

Στην δουλειά γυρίζω αρχες Απριλίου, δηλαδή ο μπέμπης θα είναι 9 μηνων.

Μεχρι τότε θα έχει στρώσει τα γευματα του μεσα στην ημέρα και δυστυχώς θα έχουμε μειώσει τους θηλασμούς, καθώς η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει τις αντλήσεις (εκτος αυτού οι αντλήσεις είναι δύσκολες για μενα ακόμα και τώρα 50ml μαξιμουμ!!!).

Βασίζομαι στα λόγια της παιδιατρου μου οτι με λίγη προσπάθεια και θέληση θα μπορέσω να διατηρήσω την παραγωγή μου έστω και με θηλασμό πρωι βράδυ(και νυχτερινούς) και περισσότερους το Σαββατοκυρικο.

Δεν περίμενα ΠΟΤΕ οτι θα με στενοχωρούσε το ενδεχόμενο να αποθηλάσω κάποια στιγμη.Νόμιζα οτι θα έκανα υπομονή μεχρι τους 6 μηνες και μετά θα...αποδεσμευόμουν!!Κοίτα να δεις!!!!!:D

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, αν το μωρό τρώει όλες τις στερεές όσο λείπεις, και εσύ το θηλάζεις πριν φύγεις, μόλις γυρίσεις (να είναι ψιλονηστικός) και όσο είστε μαζί ανεμπόδιστα, απόγευμα και νύχτα, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λογικά, αν το μωρό τρώει όλες τις στερεές όσο λείπεις, και εσύ το θηλάζεις πριν φύγεις, μόλις γυρίσεις (να είναι ψιλονηστικός) και όσο είστε μαζί ανεμπόδιστα, απόγευμα και νύχτα, τότε δεν θα έχεις πρόβλημα!

Αυτ'ο ελπίζω κι εγώ!!Σ'ευχαριστώ πολύ!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, γιατί τόσος πανικός με το ρυζάλευρο, δεν καταλαβαίνω...

Εμένα η παιδίατρος μου είπε το εξής απλό: αν δε θέλω να δώσω σκόνες στο μωρό (και καλά κάνω, συμφώνησε) και επειδή το ρύζι το θέλουμε στη διατροφή του, μπορώ να βάζω ρυζάκι στο μεσημεριανό της. Τόσο απλά! Γιατί να πρέπει να αλέσουμε ρυζι κ να αντλούμε γάλα???

 

Τώρα αν το θέλουμε για απογευματινό το ρυζάλευρο, σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές. Αν και εμείς δεν είμαστε φανατικές του απογευματινού, ωστόσο της δίνω:

 

Κινόα, βρασμένη με λίγο μήλο κ σταφίδες ή χουρμά. Μπορείτε να προσθέσετε κ οποιοδήποτε άλλο φρουτάκι λιωμένο...

 

Επίσης μπορείτε να κάνετε σκόνη στο μπλέντερ μια ρυζογκοφρέτα και έχετα ένα υποκατάστατο ρυζάλευρου για να αναμίξετε με τα φρούτα ή το γάλα σας κλπ... Η δικιά μου την τσακίζει τη ρυζογκοφρέτα και σε μικρά κομματάκια που της αρέσει να τα μουλιάζει στο στόμα κ να τα καταπίνει!

 

Γλυκοπατάτα ή κάστανο που τρελαίνεται και τα χρησιμοποιώ κ σαν σνακ όποτε βγαίνουμε έξω, αν χρειαστεί.

 

Τώρα που μπορούμε να γνωριστούμε κ με τη γλουτένη πλέον, σκέφτομαι να πάρω βρεφικό μούσλι και θα δω πως θα το κάνω...Μάλλον πάλι με λίγο φρουτάκι μέσα.

 

Θέλω να πω, πως αν ενημερωθούμε σωστά και αφήσουμε κ λίγο τη φαντασία μας να δημιουργήσει, υπάρχουν επιλογές εύκολες υγιεινές και νοστιμες για τα μικρά μας.

 

Παρακαλώ της έμπειρες μανούλες να με διορθώσουν αν κάνω κάπου λάθος και να συμπληρώσουν με καλύτερες ιδέες στο θέμα του απογευματινού. Θα ήταν χρήσιμο σε όλες μας πιστεύω.

 

Α! Και για το τραχανά θα ήθελα πολύ να μάθω. Τι είδους τραχανά και πως τον φτιάχνετε. Ευχαριστώ.

iCNap3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...