Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα νέα μου


Recommended Posts

λοιπόν εχθές είχα πάλι ραντεβού με τη μαία μου μετά από καιρό.

Τρία έκανα μόνο τελικά, αλλά κουβεντιάσαμε πολύ, λύσαμε απορίες, κάναμε ασκήσεις γυμναστικής και αναπνοές.

Εχθές λοιπόν, που ψηλάφησε την κοιλιά μου, είπε ότι η μικρή είναι ψηλά ακόμα, και να περπατάω.

Μέχρι τώρα δεν περπατούσα καθόλου γιατί μόνη μου δεν μπορώ, και ο καλός μου δεν είχε χρόνο . Τώρα όμως αλλάξαμε πρόγραμμα. Περπατήσαμε πολύ χθες και σήμερα, με αποτέλεσμα να αυξηθούν οι συσπάσεις. Οπως είπε και η μαία, τώρα ΤΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ!

 

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ. Είναι μεγάλο για μένα λέει το μωρό, και θα δούμε (αυτό το έχει πει και ο γιατρός μου :? )

Το καλό είναι ότι η μαία είπε πως μάλλον θα έχω εύκολη γέννα, όπως με βλέπει !!! :lol:

ΤΩΡΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ-ΞΕΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΓΙΝΕΙ!!! ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΚΑΛΑ!!! :D

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ βρε κορίτσια, εγώ που έχω ξετιναχτεί στο περπάτημα, έχει εμπεδωθεί και ο μικρός αλλά δεν έχω συσπάσεις, τι να κάνω; Μιλάμε για ούτε μια. Και ο καρδιοτοκογράφος τα ίδια δείχνει. Να απογοητευθώ;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε Νίκη μου να πάνε όλα καλά! Εμείς περπατάμε κάθε μέρα εδώ και 2 βδομάδες, και επίσης κάνω ΣΥΝΕΧΕΙΑ δουλειές, έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ συσπάσεις αλλά εχτές που πήγα στο γιατρό και με εξέτασε τραχηλικά( πολύ πόνος :cry: ) μου είπε πως δεν το βλέπει ακόμα...

Σήμερα χάρηκα για λίγο γιατί είχα πόνους και καφέ υγρά, αλλά τελικά ήταν από την χθεσινή εξέταση...

Τη Δευτέρα θα πάω για dopler.

Αυτό που κατάλαβα πάντως και το πήρα απόφαση είναι ότι αν τα ζουζούνια δεν θελήσουν να βγουν,ότι και να κάνουμε εμείς....δεν βγαίνουν :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχτές που πήγα στο γιατρό και με εξέτασε τραχηλικά( πολύ πόνος :cry: ) μου είπε πως δεν το βλέπει ακόμα...

Σήμερα χάρηκα για λίγο γιατί είχα πόνους και καφέ υγρά, αλλά τελικά ήταν από την χθεσινή εξέταση...

 

αυτλη η εξέταση λοιπόν είναι αυτό που έχω συνέχεια στο μυαλό μου και μ'εχει πιάσει φόβος άγχος και ανησυχία. Το έχω ακούσει από διάφορες κοπέλες ότι πονάει πολύ, και φοβάμαι...

αχχχχ... είναι υποχρεωτικό??? στον υπέρηχο δε βλέπουν που είναι το μωρό? γιατί πρέπει να δουν και από κάτω? είναι και αχρησιμοποίητη η περιοχή τόσο καιρό, και ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΟΝΕΣΩ... :?:(

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, δυστυχώς, Νίκη, αυτή η εξέταση χρειάζεται για να δούνε πόσο έτοιμος είναι ο τράχηλος (αν έχεις αρχίσει να έχεις διαστολή), για να υπολογίσουν πόσο σύντομα προβλέπεται να αρχίσει ο τοκετός. Να ξέρεις, πάντως, ότι αν έχεις αρχίσεις ήδη να έχεις διαστολή δεν πονάει τόσο πολύ. Η κουμπάρα μου π.χ. δεν κατάλαβε τίποτα, ενώ εγώ την πρώτη φορά (γιατί υπήρξε και δεύτερη :? ) πόνεσα αρκετά, κι έχουμε τον ίδιο γιατρό και περίπου την ίδια αντίληψη του πόνου. Κουράγιο, όλα καλά θα πάνε! :wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τραχηλικά πως σας εξέτασε;

Εγώ όταν είχα τις συσπάσεις και πήγα στην κλινική με εξέτασε τραχηλικά για να δει αν έχω και διαστολή και μου λέει πως κανονικά γίνεται με το χέρι αυτή η εξέταση, αλλά αυτός με έκανε με το μηχάνημα...πάντως δεν κατάλαβα τίποτε ρε κορίτσια...μήπως σας εξέτασε με το χέρι και πονέσατε τόσο πολύ;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωχχχχ κατάλαβα. ναι, αλλά αν αρχίσεις να έχεις διαστολή, που σημαίνει κιόλας ότι μαλακώνει ο τράχηλος και άρα δεν πονάει τόσο, το καταλαβαίνεις, ή είναι κάτι που έρχεται με τις συσπάσεις και δεν παίρνεις χαμπάρι ? ? ?

 

πάντως εδώ τις προάλλες με εξέτασε με το κολποσκόπιο κανονικά, και μου πήρε υγρά, πριν κανα μηνα, και ψόφησα στον πόνο... σκέψου τώρα τι έχω να τραβήξω...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

ωχχχχ κατάλαβα. ναι, αλλά αν αρχίσεις να έχεις διαστολή, που σημαίνει κιόλας ότι μαλακώνει ο τράχηλος και άρα δεν πονάει τόσο, το καταλαβαίνεις, ή είναι κάτι που έρχεται με τις συσπάσεις και δεν παίρνεις χαμπάρι ? ? ?

 

πάντως εδώ τις προάλλες με εξέτασε με το κολποσκόπιο κανονικά, και μου πήρε υγρά, πριν κανα μηνα, και ψόφησα στον πόνο... σκέψου τώρα τι έχω να τραβήξω...

 

Νικάκι μου εμένα πρίν ένα μήνα με εξέτασε με το κολποσκόπιο και δεν πόνεσα καθόλου :wink: πολύ τρυφερός ο γιατρός μου καλέ! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις δική σου μαία, γιατί να σε ψαχουλεύει ο καθένας?

αφού η μαία σου γι αυτό είναι εκεί, για να σε παρακολουθεί πως τα πας. Εγώ γι αυτό πήρα μαία, για να μην μου βάζει χέρι όποιος περνάει έξω από το δωμάτιο. ΄μόλις με πιάσουν πόνοι, ή σπάσουν τα νερά, πάω λέει μαιευτήριο, έρχεται κι εκείνη, και κάθεται μαζί μου ως το τέλος.

 

άντε να δουμε πότε θα είναι κι αυτό...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν παίζει το να έχεις δική σου μαία. Όποια εφημερεύει στην κλινική. Και μέχρι να ρθει ο γιατρός σου να μην σε ψαχουλέψει και κανένας άλλος γιατρός που βρίσκεται εκεί?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν έχεις δική σου μαία, γιατί να σε ψαχουλεύει ο καθένας?

αφού η μαία σου γι αυτό είναι εκεί, για να σε παρακολουθεί πως τα πας. Εγώ γι αυτό πήρα μαία, για να μην μου βάζει χέρι όποιος περνάει έξω από το δωμάτιο. ΄μόλις με πιάσουν πόνοι, ή σπάσουν τα νερά, πάω λέει μαιευτήριο, έρχεται κι εκείνη, και κάθεται μαζί μου ως το τέλος.

 

άντε να δουμε πότε θα είναι κι αυτό...

 

Εγώ δεν έχω μαία...αλλά ο γιατρός μου μου είπε πως θα είναι αυτός και μία μαία...αυτοί, άρα δεν γίνεται ρε κορίτσια να μας βάζει χέρι όποιος περνάει έξω από το δωμάτιο!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μπορέις να πέις ότι δεν θελεις να σε χουφτώνουν όλοι οι περαστικοί, εκτός αν είσαι σε δημόσιο νοσοκομείο ποόυ δεν το γλυτώνεις...

 

εγώ σήμερα που εκανα το καρδιοτοκογράφ με ρώτουσε η γιατρος πονάς??? και της έλεγα όχι ... όταν τελείωσε η εξεταση τη ρώτησ αγιατί και μου έιπε ότι έκανα συσπάσεις και δεν κατάλαβα τίποτα......... λέτε να το αμολήσω καμιά ώρα και να μην το πάρω και χαμπάρι????

 

όσο γι ατο τραχιλικό... τι κριβώς "ψαχνει" ο γιατρός να δεί και πόσο πονάει???

 

οχι άλλο κάρβουνο ρε κορίτσια.........

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι μπορέις να πέις ότι δεν θελεις να σε χουφτώνουν όλοι οι περαστικοί, εκτός αν είσαι σε δημόσιο νοσοκομείο ποόυ δεν το γλυτώνεις...

 

εγώ σήμερα που εκανα το καρδιοτοκογράφ με ρώτουσε η γιατρος πονάς??? και της έλεγα όχι ... όταν τελείωσε η εξεταση τη ρώτησ αγιατί και μου έιπε ότι έκανα συσπάσεις και δεν κατάλαβα τίποτα......... λέτε να το αμολήσω καμιά ώρα και να μην το πάρω και χαμπάρι????

 

όσο γι ατο τραχιλικό... τι κριβώς "ψαχνει" ο γιατρός να δεί και πόσο πονάει???

 

οχι άλλο κάρβουνο ρε κορίτσια.........

 

τζουτζούκα μου στο τραχηλικό θέλει να δεί αν έχεις διαστολή και μονάχα έτσι διαπιστώνεται.

Μακάρι ρε φιλενάδα να το αμολήσεις χωρίς να πάρεις χαμπάρι...σου εύχομαι με ΚΑΝΕΝΑΝ πόνο :wink::wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Το ''καλό'' με την τραχηλική εξέταση είναι ότι είχε διάρκεια λίγων δευτερολέπτων. Είχα σφήξει τα δόντια και σκεφτόμουν πως πρέπει να παραμείνω ''αξιοπρεπής'' και να μην ουρλιάξω γιατί στη γέννα τι θα κάνω???

Πάντως και η γυναίκα του γιατρού μου, μου είπε ότι πόνεσα γιατί ο τράχηλος ήταν ακόμα πίσω και σκληρός.

Όσο για το ''χούφτωμα'' των περαστικών στα νοσοκομεία απ'όσο ξέρω από την αδερφή μου,στο μητέρα τουλάχιστον δεν περνάς και από τόσους πολλούς :wink: Από την άλλη δεν νομίζω εκείνη την ώρα να μας απασχολεί αυτό... :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: το σοκάραμε το Αφροδιτάκι καλέ!!!!!!!!!!!!!!

Όσο και να βάζει θα το υποστούμε θέλουμε δε θέλουμε :?:shock:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

[b]ΠΌΣΟ ΧΕΡΙ ΒΑΖΕΙ ΔΗΛΑΔΗ????

ΠΟΛΎ???[/b] :(:(:(:(:(:(

χαχαχαχα! Αφροδίτη μην πανικοβάλεσαι! Εδώ θα βγει ολόκληρο κεφάλι από εκεί, 1-2 δάκτυλα σε πειράζουν(δεν είδα να σου πω τη αλήθεια) :D:D:D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

[b]ΠΌΣΟ ΧΕΡΙ ΒΑΖΕΙ ΔΗΛΑΔΗ????

ΠΟΛΎ???[/b] :(:(:(:(:(:(

χαχαχαχα! Αφροδίτη μην πανικοβάλεσαι! Εδώ θα βγει ολόκληρο κεφάλι από εκεί, 1-2 δάκτυλα σε πειράζουν(δεν είδα να σου πω τη αλήθεια) :D:D:D

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ωχχχχ με αυτη την εξέταση δεν θα κλεισω μάτι μέχρι την πέμπτη...

 

τουλάχιστον όταν γεννάς, ξέρεις ότι σε λίγο -ή σε πολύ :lol: - θα δεις το μωράκι σου.

με την εξέταση όμως??? απλά πονάς/ ωχχχχ είμαι φοβιτσιάρα τελικά...

και ήμουν άνετη μέχρι τώρααααα...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...