Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

η κορη μου 15 χρονων βγαινει με 23 χρονο


Recommended Posts

Εγώ πήρα την απόφαση τότε να προχωρήσω σε άμβλωση . Ξύπνησα κλαίγοντας συνέχισα να κλαίω για μήνες για το κακό που είχα κάνει.

Στο μυαλό μου γύριζε ότι είχα σκοτώσει το μωρό μου ( πώς να διαχειριστεί όλα αυτά ένα 15 χρονο χωρίς να μπορεί να συμβουλευτεί κανένα , ακόμα και τώρα μόνο ο άντρας μου το γνωρίζει)..

αυτο για μενα εχει να κανει με ενα ειδος συνεπειας που λενε τα κοριτσια. θελω να πω πως λεμε οκ εκανε τη βλακεια να αναλαβει το βαρος του λαθους τωρα και να υποστει τις συνεπειες.(συνηθως εννουμε να κρατησει το μωρο εδω)

χωρις να προχωρισει στην ευκολη λυση..( εδω εννοουμε την εκτρωση)

και ομως με το μυν σου που -πραγματικα περιμενα να γραψει κατι τετοιο καποια- θελω να τονιστει πως και η εκτρωση δεν σημαινει ευκολη λυση. και αυτη στοιχιζει πολλααα.. δε θελω να μιλησω σωματικα γιατι δεν ειναι και στανταρ πως θα παθει κατι η κοπελα μετα αλλα ψυχολογικα τουλαχιστον..

* να πω επισης εκει που λες πως να διαχειρηστει ολα αυτα ενα 15χρονο χωρις να μιλησει σε κανεναν, αυτο ειναι αλλο κοματι. το βασικο ειναι ναναι κοντα με τους γονεις της οχι μονη σε ολο αυτο

 

 

 

 

Χρειάστηκα χρόνια για να καταλάβω πως τελικά έπραξα τα σωστά.

.

 

και εδω απαντας σε αλλα που θελω να πω αλλα θα γεμισω πολλες σελιδες.

κοριτσια! ειμαι μητερα 2 παιδιων.και περιμενω και το 3ο.εχω και αγορι και κοριτσι και ειναι δυσκολες καταστασεις αυτες. θελω να τονισω πως σαν ανθρωπος απο μονη μου ειμαι κατα των εκτρωσεων. ισως απορητε τοτε γιατι λεω για αυτο συνεχεια. απλα σε τετοια θεματα ειναι σκληρο αλλα πρεπει να κοιταμε πολυ πιο περα και να τα ζυγιζουμε πολυ. ενα μωρο σε τετοια ηλικια οπως καιναχει ειναι δυσκολο. και αυτο θα φανει στο μελλον οχι αμεσα.σιγουρα εχει περιπτωσεις που κατεληξαν σε κατι καλο αλλα εγω δε θα το ρισκαρα. αν ηταν δικια μου επιλογη θα προτιμουσα να παω το παιδι μου στους καλητερους γιατρους και νοσοκομεια να το κανει...... οσο για την ψυχολογια θα το στηριζα παρα πολυ. ηθικα οχι ουτε εγω θαμουν οκ στην αρχη. αλλα τα βαζω στηνα κρη αυτα και κοιταω λιγο πιο ρεαλιστικα. δικη μου γνωμη ολα αυτα...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 413
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

νομικα ναι!(επειδη εισαι και δικηγορος:P:p) αλλα δε μιλαμε για μια 17 κ εναν 18 αλλα για μια ουτε καν 15 και εναν 23!!!

Αυτό λέω κι εγώ Μητσάκι, οι κινήσεις του νεαρού δε μπορώ να ξέρω πόσο αθώες είναι αλλά από την άλλη δε μπορούμε και να τον προδικάσουμε. Σίγουρα θα είχα ενδιασμούς κι εγώ σα μάνα 15χρονης που ''μπλέκει'' με 23χρονο, αλλά θα προτιμούσα να τον γνωρίσω για να έχω μια πιο αποκρυσταλλωμένη άποψη. Εξάλλου δεν είναι de facto πως θέλει μόνο ''αυτό'' (βλ. π.χ. της Άννιας μας ;))

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι η αννια ειναι απο τις καλες περιπτωσεις που δε την ειχε μονο για κοκο.οι οποιες

1. ειναι σπανιες οταν ο αλλος ειναι πχ 25 και το κοριτσακι 15!

2. δε νομιζω καμια σας να θελει να δει την κορη της εγκυο στα 16(οποια και αν ειναι η εκβαση της σχεσεως)

μιλαω μονο για το παραδειγμα που ειπες

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε δημητρα γιατι μπερδευτηκα το ξερω οτι ημουν απο τις τυχερες και το εγραψα οτι ΕΓΩ ημουν η ΕΞΑΙΡΕΣΗ...αλλα πλεον τα 15χρονα αγορια πιστεψε εχουν περισσοτερες απαιτησεις σε θεματα σεξ απο οτι ενας 23χρονος και ενας 23η 25χρ.ειναι πιο ωριμος απο 15...δηλαδη αν τα φτιαξει με νεαν 16μια 15χρονη δεν κινδυνενευει να μεινει εγκυος????Ισα-ισα που ο πιτσιρικας δεν θα ειναι και τοσο ενημερωμενος στο θεμα της προφυλαξης απο εναν μεγαλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι ο νεαρος ειναι μεγαλος για το 15χρονο κοριτσι... όμως θα πρεπει να εισαι διπλα στην κορη σου για να μπορεσεις να ξερεις τις προθεσεις του. σε καμια περιπτωση μην προσπαθησεις να τη φερεις σε ριξη μαζι του, γιατι τα αποτελεσματα θα ειναι μαλλον εναντιον σου. μιλησε της και ασε και εκεινη να σου πει τι ακριβως νιωθει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω λεω και ξαναλεω πως ειτε το κοριτσι ειναι 15 ειτε 16 ειτε 18 απο τη στιγμη που εχει μια σχεση και αποφασισε να εχει μια σχεση δηλ... καλως η κακως μας αρεσει η οχι θα κανει και κατι με το χ αγορι. το πιο σημαντικο και για να επιστρεψω στο αρχικο θεμα ειναι ναναι διπλα η μητερα να το παιξει πολυ ανετη και ας μην ειναι. να το γνωρισει εστω φατσικα να ρθει να παρει το κοριτσια απτο σπιτι για να μπορει να το ελεγχει το ολο πραγμα. τωρα οσο για την ηλικια. αν τελικα μιλαμε για μια πιθανη πρωτη σεξουαλικη επαφη τοτε προτιμω εναν20 κατι παρα εναν συνομιλικο...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Tι να πω βρε παιδιά, μάλλον είμαι πιο συντηρητική απ'ό,τι νόμιζα... αν ήταν η κόρη μου θα ανησυχούσα πάρα πολύ, για την ακρίβεια θα είχα φρικάρει στη σκέψη και μόνο.

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ τι να θέλει ένας 23χρονος, που μπορεί ας πούμε να έχει μόλις τελειώσει τη σχολή του με μια μαθήτρια 1ης λυκείου, εκτός από σεξ, τη στιγμή μάλιστα που η ίδια η μητέρα έχει ενδείξεις επ'αυτού! Το χάσμα των 8 ετών σε αυτή την ηλικία μου φαίνεται τεράστιο! Καταλαβαίνω βέβαια ότι υπάρχουν οι εξαιρέσεις, αλλά αυτές επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

 

Επίσης, θα προτιμούσα έναν 16χρονο παρά έναν 23χρονο γιατι με τον πρώτο τουλάχιστον θα ήταν "επί ίσοις όροις".

 

Κατα τα άλλα, συμφωνώ ότι το θέμα πρέπει να προσεγγιστεί με λεπτότητα, διάθεση για επικοινωνία, αλλά και επαγρύπνηση. Α, και πολύ καλή ενημέρωση για αντισύλληψη/προφυλακτικό. Δεν υπάρχει μόνο το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης, τα ανίατα και μη σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα είναι αμελητέα δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η μαμα μου πρεπει να ειναι η μοναδικη μαμα η οποια οταν ημουνα στην εφηβεια με συμβυλευε να μη βγαινω με πιτσιρικαδες και προτιμουσε να εχω σχεση με καποιον ο οποιος να εχει τουλαχιστον τελειωσει το σχολειο.Φυσικα ηξεε πολυ καλα οτι δεν υπηρχε πιθανοτητα κανενας να με παρασυρει η να με χειριστει και μου ειχε απιστευτη εμπιστοσυνη.

Μια φορα εκανα σχεση με ενα συνομιλικο μου και ενιωθα σα να ειμαι η μαμα του.Παντα οι σχεσεις μου ηταν με αγορια 5-6 χρονια μεγαλυτερα απο μενα...ακομα και ο αντρας μου ειναι 10 χρονια μεγαλυτερος μου.Ισως γι'αυτο δε το βλεπω και τοσο τραγικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησοερ να κανω κ εγω μια ερωτηση εαν μενετε σε νησι απο οτι καταλαβα εαν διαβασα καλα αυτον τον νεαρο που γνωρισε στο φεις μπουκ ειναι απο το ιδιο μερος που ζειτε ειναι απο μακρυα γιατι κακως ανησυχειτε εαν ειναι μακρυα καλο θα ηταν να μιλησετε στην κορη σας γιατι πλεον 15 χρονων ειναι αρκετα ωριμα για να συζητησεις μαζι της κ να της εξηγησεις οτι ειπαν πιο πανω τα κοριτσια με το να σε πιανει πανικο δεν βγαζει πουθενα

Link to comment
Share on other sites

καλησοερ να κανω κ εγω μια ερωτηση εαν μενετε σε νησι απο οτι καταλαβα εαν διαβασα καλα αυτον τον νεαρο που γνωρισε στο φεις μπουκ ειναι απο το ιδιο μερος που ζειτε ειναι απο μακρυα γιατι κακως ανησυχειτε εαν ειναι μακρυα καλο θα ηταν να μιλησετε στην κορη σας γιατι πλεον 15 χρονων ειναι αρκετα ωριμα για να συζητησεις μαζι της κ να της εξηγησεις οτι ειπαν πιο πανω τα κοριτσια με το να σε πιανει πανικο δεν βγαζει πουθενα

Σε νησί μένουν;

Εγώ κατάλαβα πως μένουν Αθήνα, γιατί είπε τον γνώρισε στα village....:?

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι κορίτσι τι αγορι...σαυτη την ηλικια αν πας κοντρα στο παιδι σου το μονο που θα καταφερεις ειναι την ωμη αντιδραση!

Ουτε ειμαι της γνωμης να ειμαστε φιλοι με τα παιδια μας, γιατι κιαυτο τωρα τελευταια εχει παρεξηγηθει πολυ.

Και ναι να καλεσω τις φιλεναδες τους σπιτι αργοτερα, αλλα οχι και ετσι πως εκανε μια μητερα μιας κολλητης μου...τις μαζευε και τα σεντονια μετα του επλυνα και τα ρουχαλακια του...Ελεος!

Απλα, να εχουμε μια σχεση εμπιστοσυνης. Αποκλειεται να ερθουν τα αγορια μου αργοτερα και να μου μιλησουν για τις ορμες τους, ουτε κοριτσια αν ηταν θα το κανανε. Σωστα;

 

Ο γονιος ειναι γονιός τερμα εληξε. Αλλιως μιλανε στους συνομιληκους τους, ή εστω και σε μεγαλυτερους φιλους του και αλλιως σε μας.

Αν υπαρχει μια υγιης σχεση εμπιστοσυνης μπορει να σου μιλησει για τα ονειρα του για τα θεματα της καρδιας του για τους φοβους του, και απο κει και περα παντα εξαρταται πως θα το χειριστεις.

Θεωρω πολυ λαθος να ψαχουλιαζουν οι γονεις πισω απτα παιδια τους...μηπως βρουν κατι υποπτο. Στα 15; Ολα υποπτα ειναι!

Διαφωνω με την τακτικη Σερλοκ.

Ωστοσο...για την συγκεκριμενη περιπτωση. Ναι υπαρχει μια καποια διαφορα ηλικιας που ομως σε 5 χρονια θα ειναι αφαντη, δηλ οταν η κοπελιτσα θα ειναι 20 και ο νεαρος 28. Με καταλαβαινετε;

Απτην αλλη υπαρχουν 15χρονα και...15 χρονα...θα εβλεπα πως λειτουργει το παιδι μου...γιατι καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Υπαρχουν ωριμα παιδια υπαρχουν και παιδια που φτανουν τα 30 και ειναι ακομη παιδια...γιαυτο.

 

Για του λογου το αληθες...ημουν 15 και ηταν 33, καναμε τις πιο ομορφες συζητησεις! Ποτε δεν με πιεσε για κατι και εγω ηξερα που βαδιζω.

 

Να κατσεις να μιλησεις με την κοπελιτσα σου και να μην αγχωνεσαι. Μεγαλωσε το κοριτσακι σου και γινεται γυναικα. Μην χαλασετε τις καρδιες σας με αυτα. Ερωτες ερχονται και παρερχονται αλλα δεν κανει να κλονιστει η εμπιστοσυνη που σου εχει.

Μιλησε της για τους κινδυνους, φροντισε να το γνωρισεις το παιδι και βαλτης καποια ορια. Απο κει και περα...δεν εχεις και πολλα περιθωρια.

Ο καθε ανθρωπος πρεπει να κανει τα δικα του λαθη τα δικα του βιωματα. Εσυ σαν μανουλα μπορεις να φροντισεις να οπλισεις με αυτοπεποιθηση και ωριμοτητα το παιδι σου να αναλαβει μονη της καποιες ευθυνες.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα σας πω την ιστορια της πρωτης μου ξαδερφης η οποια ειναι 18 ετων.και τα εχει με εναν 36.τα φτιαξανε πριν 5 χρονια οταν αυτη ηταν 13 και αυτος 31!!! και πειτε μου τωρα οτι αυτος δεν ειναι παιδοφιλος!!καλα τωρα που ενηλικιωθηκε ειναι αργα.πλεον.αλλα πριν 1 μηνα εγινε 18.εγω της ελεγα της θεια μου τοσα χρονια να παει να τον καταγγιλει να τον χωσουν μεσα το καθαρμα

η ξαδερφη μου ειναι πανεμορφη κουκλαρα και θελει και να τον παντρευτει.να της εχω πει τα χιλια μυρια.τι οτι ειναι 18 και αυτος 36.τι οτι αν τον παντρευτει οταν αυτη θα ειναι 25 αυτος θα μπαινει στην κλιμακτηριο:rolleyes:

περασε σε ΑΕΙ και δεν παει μονο και μονο για να μη τον χασει και παει και δουλευει σερβιτορα! η θεια μου ειναι να σκασει και κλαιει μερα νυχτα.

εγω της ειπα οτι θα το χτυπαει το κεφαλακι της αλλα θα ειναι πολυ αργα τοτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ειδες...ασε σου λεω μαλλιασε η γλωσσα μου να της τα λεω απο το τηλ αλλα χαμπαρι δε παιρνει.

18 χρονια διαφορα της λεω.θα τον γηροκομησεις.εσυ θα θες να βγαινεις στα κλαμπ κ στα μπουζουκια και αυτος να πινει φασκομηλο.

και εκτος απο αυτο απορω τι σκ@Τα εκανε η θεια μου οταν αυτη ηταν 13 και ο αλλος 31.μα την παναγια θα τον εχωνα μεσα τον ανωμαλο.

θα μπορουσε να ειναι πατερας της.κιαυτος πια πως πηγε με 13 χρονων παιδι...μολις θα της ειχε ερθει περιοδος ελεος...

σορρυ που βγηκα οφ τοπικ αλλα ηθελα να πω μαυτο το παραδειγμα πως δε πρεπει να ειμαστε τοσο χαλαροι και να λεμε οτι ειναι καλυτερα να τα εχει με μεγαλο.

εγω διαφωνω.αλλο να ειμαι 20 και να εχω εναν 30 και αλλο να ειμαι 15 και να εχω εναν 25.

οπως και αλλο μια 20αρα να παει με εναν 15αρη και αλλο μια 35αρα να παει με εναν 30αρη!

μη τα ισοπεδωνουμε ολα.γιαυτο τα κοριτσακια πλεον κυκλοφορουν εξω απο τα 13 λες και ειναι μπαρ γουμαν με μινι και μακιγιαζ μεχρι τα αυτια.

εμεις στα 13 βγαιναμε εξω με τζιν και φορμες.και οταν λεω ''βγαιναμε'' εννοω βγαιναμε με τους γονεις μας:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω θα μιλούσα στον ίδιο κοφτά. θα του ζητουσα να ξεκόψει άμεσα, αλλιως θα του έκανα καταγγελία για αποπλάνηση ανηλικου.

Η κορη μου θα πληγωνόταν λιγότερο στην αρχή παρά στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Απτην αλλη υπαρχουν 15χρονα και...15 χρονα...θα εβλεπα πως λειτουργει το παιδι μου...γιατι καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Υπαρχουν ωριμα παιδια υπαρχουν και παιδια που φτανουν τα 30 και ειναι ακομη παιδια...γιαυτο.

 

Για του λογου το αληθες...ημουν 15 και ηταν 33, καναμε τις πιο ομορφες συζητησεις! Ποτε δεν με πιεσε για κατι και εγω ηξερα που βαδιζω.

 

 

Γιατί τα γράφετε αυτά και φρικάρω. Όλα τα 15χρονα είναι παιδιά. Η ωριμότητα έρχεται από την εμπειρία. Τι εμπειρίες μπορεί να έχει ένα 15 χρονο και γιατί και πως τις απέκτησε; Αν έχει πολλές "εμπειρίες" ακόμη χειρότερα. Δεν είναι ώριμο, είναι ένα πολύ πληγωμένο και ευάλωτο παιδί και μπορεί να το εκμεταλλευτεί ο οποιοσδήποτε.

 

Ακόμη δεν σε παραξενεύει η σχέση που αναφέρεις; Όπως και αυτή που ανέφερε η Δήμητρα. Δηλ. εγώ θα φοβόμουνα ακόμη και για τα παιδιά μου αν έκανα οικογένεια μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

οκ θα σας πω την ιστορια της πρωτης μου ξαδερφης η οποια ειναι 18 ετων.και τα εχει με εναν 36.τα φτιαξανε πριν 5 χρονια οταν αυτη ηταν 13 και αυτος 31!!! και πειτε μου τωρα οτι αυτος δεν ειναι παιδοφιλος!!καλα τωρα που ενηλικιωθηκε ειναι αργα.πλεον.αλλα πριν 1 μηνα εγινε 18.εγω της ελεγα της θεια μου τοσα χρονια να παει να τον καταγγιλει να τον χωσουν μεσα το καθαρμα

η ξαδερφη μου ειναι πανεμορφη κουκλαρα και θελει και να τον παντρευτει.να της εχω πει τα χιλια μυρια.τι οτι ειναι 18 και αυτος 36.τι οτι αν τον παντρευτει οταν αυτη θα ειναι 25 αυτος θα μπαινει στην κλιμακτηριο:rolleyes:

περασε σε ΑΕΙ και δεν παει μονο και μονο για να μη τον χασει και παει και δουλευει σερβιτορα! η θεια μου ειναι να σκασει και κλαιει μερα νυχτα.

εγω της ειπα οτι θα το χτυπαει το κεφαλακι της αλλα θα ειναι πολυ αργα τοτε.

 

Σε ανάλογη περίπτωση -μακριά από όλους μας- θα τον έβαζα μέσα...Έχω φρικάρει μόνο που το διαβάζω!Σαφώς είναι τρισχειρότερο από αυτό της φίλης μας.Εδώ η κοπέλα θυσιάζει όλη της τη ζωή!Κόβω το κεφάλι μου ότι κάποια μέρα θα το μετανιώσει και θα χτυπάει το κεφάλι της στον τοίχο,αλλά θα είναι αργά.Το απεύχομαι...Μακάρι το κορίτσι να είναι ευτυχισμένο μαζί του και να μη μετανιώσει που άφησε τις σπουδές της.

byhrp3.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μου φαινεται μεγαλη η διαφορα ηλικιας.Οσον αφορα το σεξ,αυτο μπορει να γινει κ με καποιον 16χρονο. .

 

φυσικα και μπορει να κανει σχεση με 16χρονο. αλλα η διαφορα δεν ειναι μεγαλη μη φρικαρουμε. και οπως ξαναπα. αν μιλαμε για την πρωτη σεξουαλικη επαφη της κοπελας προτιμω μεγαλυτερο. απλα τα κοριτσια στα 16 πχ θελουν να βρουν λιγο καποιον πιο... πως να το πω..αντρα?πριγκιπα? δε ξερω... ενα 16χρονο αγορι σιγουρα ειναι πιο ''παιδι'' σε σχεση με τα κοριτσια.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω θα μιλούσα στον ίδιο κοφτά. θα του ζητουσα να ξεκόψει άμεσα, αλλιως θα του έκανα καταγγελία για αποπλάνηση ανηλικου.

Η κορη μου θα πληγωνόταν λιγότερο στην αρχή παρά στο τέλος.

 

με κατι τετοιο αν κρινω και απο μενα θαχανες την κορη σου σε οτι αφορα να σου μιλαει. στην αρχη δε θα καταλαβει οτι το κανεις απο προστασια και θα γινει χαμος.... με τιποτα δε θατοκανα...

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα 15χρονα είναι παιδιά. Η ωριμότητα έρχεται από την εμπειρία. Τι εμπειρίες μπορεί να έχει ένα 15 χρονο και γιατί και πως τις απέκτησε; .

 

αχχχ σας εχω φαει με της σημειωσεις αλλα δε ξερω να τις βαλω ολες μαζι... σορυυυ!!!!

 

λοιπον αυτο μου θυμιζει οπως οταν ψαχνουμε δουλεια. θελουν εμπειρια. ε μα πως θα την κανουμε? απο καπου πρεπει να ξεκινησουμε....

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...